IE ii Zomersproeten No. 45. Woensdag 5 Juni '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Juni 1929. Huldiging de long. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstverhand bij het Gemeentelijk Lichtbedrijf, werd de heer de jong Zaterdag gehuldigd. Toen de jubilaris met zijne echt- genoote en kinderen Zaterdagmorgen ongeveer 9 uur ten kantore der gas* fabriek verscheen, werden zij op zijn bureau ontvangen, dat door 't vrou welijk kantoorpersoneel smaakvol met bioemen was versierd. De directeur en het personeel waren hierbij tegen woordig. Namens het administratief en tech nisch personeel der Lichibedrijven bood üe Directeur onder hartelijke bewoordingen den jubilaris een rook tafel aan. Daarna kwam het Dag. Bestuur der gemeente den heer de Jong felici- teeren. De Burgemeester dankte den jubilaris voor alles wat hij gedurende een kwarteeuw in het belang van het bedrijf heeft verricht en bood hem als blijk van erkentelijkheid een boe kenkast aan. In den loop van den dag kwamen nog vele personen den heer de Jong ieliciteeren en aan huis werden tal rijke bloemsiukken ais even zoovele blijken van sympathie en erkentelijk heid bezorgd. Het is voor den heer de Jong en familie een dag geworden die in dank bare herinnering zal blijven voortleven. Ook van deze plaats bieden wij den heer de Jong onze beste wenschen aan. Concours.hyppique. Het Concours hyppique op 30 Juni a.s. waarvoor men thans bezig-iseen groote tribune op te richten, belooft weer zeer veel. Het programma omvat o.m. een klein en groot springconcours, schoon ste rijpaard, luxe eenspannen, tan dems enz., terwijl de beker, thans in 't bezit van kapitein der marechaussée Versteegh te Amsterdam, wederom verreden wordt. De vereeniging mocht bereids eene medaille van H. M. de Koningin ont vangen. De circulaires met uitnoodiging tot het schenken van medailles tot steun van dit grootsch concours—hyppique worden weldra verzonden. Wij ver trouwen dat velen deze voor de paardensport en onze gemeente zoo belangrijke onderneming zullen steu nen. Waalwijks Belang. Bij den secretaris van Waalwijks Belang liggen voor de leden ter inzage Gidsen van Bad Egmond, Bad Zandvoort, Gin- neken, Amersfoort, Baarn, Bussum— Naarden, Den Haag, Hattem, Delft, Zandvoort, Rotterdam, Laren, Zuid laren, Goor, Velp, Schiermonikoog, Helder, Zierikzee, Assen, Doesburg, Noordwijk, Huizen, Amsterdam, Zut- piien, Oldenzaal, Deventer, Alkmaar, Arensberg enz. Voorts Programma's Roomsche Reis vereeniging, In welke badplaats zal ik mijn vacaniiedagen doorbrengen, Las Palmas en de Canarische eilanden, Vacantierelzen Kon.Holl Lloyd, Reis- kalender 1929 Centropa Utrecht, Mij Zeeland: Vlissingen—Harwich, Gids voor Schoolreizen, Kon. Luchtvaart Mij., Oificieel zak—adresboek voor Hotels, enz. enz. Wij vernemen dat door bemidde ling van Waalwijks Belang in de a s. vacantie voor een aantal weken pen siongasten nabij de Heide alhier zijn geplaatst. Bezoek aan onze Schoenindustrie. De studenten der ütrechtsche Uni versiteit, die de colleges in de eco nomie gevolgd hebben van Mr. Dr. R. van Genechten, privaat-docent aldaar, zullen op Donderdag 6 Juni een bezoek brengen aan onze schoen industrie. Wij geven hieronder het verloop van deze excursie 7.13. Vertrek Utrecht. In den trein causerie door Dr. R, van Ge- nechteover de schoenindustrie. 8.05. Aankomst Den Bosch. 8.15. Vertrek extra—bus. 9.—. Aankomst Drunen. Bezoek Vak- schooi voor handschoenmakers te Drur.en. 9.30. Bezoek schoen—handwerkbe- drijf Klerx v. Herpt alhier. 10.30. Aankomst Markt Waalwijk. In Hotel Verwiel causerie door Drs G. J. de Vries. (Tevens koffiedrinken). 11..Bezoek Vakschool machinale schoenindustrie 12'/2. Lunch Hotel Verwiel. l3/4. Bezoek schoenfabriek Timtur 3'/2. Bezoek lederfabriek„deAmstel". 5.26. Vertrek trein uit Waalwp. Concert. jammer genoeg was het voor een open lucht—concert 1.1. Zondag niet zoo'n aantrekkelijk weer en toch was 't er overvol op de Markt, toen de Kon. Harmonie Euphonia van Kaats heuvel op uitnoodiging van Waalwijks Belang een prachtig concert aanving op de kiosk. 't Was er vol en zeer belangstellend, zooals we dat gewoon zijn en ook de goede politie—maatregelen bevor deren, en men genoot van het mooie programma dat dit keurcorps te ge nieten gaf. We noemen daarvan o.m. La Muette de Portici, nog steeds een zeer dankbaar nummerla Benediction des Poignards, Diavolina, met een schitterende clarinetsolo van den heer A. Zwaans, de fantasie uit de opera Zigeunerin e.m.a. Jammer dat het onder en na de pauze flink begon te regenen, zoodat velen een goed heenkomen moesten zoeken. De harmonie werkte haar programma fiks af, gaf zelfs nog een nummertje over en vele trouwe muziek liefhebbers trotseerden het voor dat oogenblik slechte weer. Gaarne zullen velen „Euphonia" weer eens terugzien ondar leiding van zijn ijverigen directeur, waarbij wij ons gaarne aansluiten. Wij nemen de gelegenheid te baai de Waaiwijkers aan te sporen W. B. te steunen, wil de vereeniging in staat blijven derge lijke concerten, ook van prima gezel schappen van buiten te biijven aan bieden. Het eerstvolgend concert is op Zaterdag 15 Juni door de harmonie St. Crispijn. Zondag 30 Juni biedt Waalwijks Belang op de kiosk een concert aan de Concours—hyppique—vereeniging "Waalwijk", te geven door de be kende harmonie „Apollo" van Kaats heuvel. Verloting. Onder groote belangstelling had Maandagavond de trekkingplaats van de verloting ten bate van het Jongens patronaat in de St. Ciemensparochie. De eerste prijs, een heerenrijwiei, Schemerlamp of Theekast (naar keuze) viel op lot no. 369, dat in het bezit was van den heer J. van Kup, Sta tionsstraat. Voorts vielen prijzen op de volgende nos. Lot No. 42 50e prijs. Lot No. 45 28e prijs. Lot No. 51 48e prijs. Lot No. 63 37e prijs. Lot No. 83 11e prijs. Lot No. 102 32e prijs. Lot No. 129 14e prijs. Lot No. 145 2e prijs. Lot No. 307 25e prijs. Lot No. 313 47e prijs. Lot No. 339 46e prijs. Lot No. 369 le prijs. Lot No. 383 44e prijs. Lot No. 468 40e prijs. Lot No. 489 19e prijs. Lot No. 507 41e prijs. Lot No. 528 45e prijs. Lot No. 541 38e prijs. Lot No. 555 24e prijs. Lot No. 570 6e prijs. Lot No. 589 30e prijs. Lot No. 605 5e prijs. Lot No. 686 12e prijs. Lot No. 687 16e prijs. Lot No. 766 20e prijs. Lot No. 809 27e prijs. Lot No. 871 33e prijs. Lot No. 955 36e prijs. Lot No. 980 49e prijs. Lot No. 1026 22e prijs. Lot No. 1055 9e prijs. Lot No. 1067 25e prijs. Lot No. 1075 10e prijs. Lot No. 1127 34e prijs. Lot No. 1173 31e prijs. Lot No. 1181 39e prijs. Lot No. 1244 7e prijs. Lot No. 1328 21e prijs. Lot No. 1333 43e prijs. Lot No. 1344 4e prijs. Lot No. 1352 29e prijs. Lot No. 1384 15e prijs. Lot No. 1396 3e prijs. Lot No. 1411 35e prijs. Lot No. 1429 26e prijs. Lot No. 1444 18e prijs. Lot No. 1509 42e prijs. Lot No. 1710 8e prijs. Lot No. 1907 17e prijs. Lot No. 2139 13e prijs. De prijzen moeten binnen 14 dagen worden afgehaald bij mevr. Donkers, v.m. Baardwijk. H. Kindsheid/eest. Het H. Kindsheidfeest zal Zondag 9 Juni a.s. in de parochie St. Jan met gebruikelijke kerkelijke plechtig heid gevierd worden. Zaterdag te voren wordt om 8'/2 uur voor de leden en weldoeners een H. Mis opgedragen. Zondag 9 Juni na den middag om half zes begint de optocht, waaraan weer veel zorg wordt besteed. Deze zal trekken vanaf het klooster der Eerw. Zusters door de Stationsstraat Mr. van Coothstraat, Haven, Groote straat, Hoekeinde. Gedurende den optocht zal er gecollecteerd worden De opbrengst der collecte is uitslui tend voor de Missie. Onze burgemeester. Onze burgemeester is voor een achttal dagen onder de wapenen Wethouder Eibers vervangt hem ge durende dien tijd. Schadepost. Een prachtig zwaar werkpaard van den heer H. v. L. dat hij Zaterdag avond gezond en wel naar de weide bracht, werd Zondagmorgen ernstig ziek aangetroffen. De veearts consta teerde een beslag: het dier werd ten slotte afgemaakt en naar de nood- slachtplaats overgebracht. Verzekering dekt eenigszins de schade. Hei- en Boschbranden. Door roekeloosheid (of moedwil?) ontstond Zondagavond te ongeveer 8 uur brand op 't bosch- enheidegoed van de Mij. „Noord-Braband. Aangewakkerd door een krachtigen wind wist het vuur zich in een omme zien over een groote oppervlakte te verspreiden. Onmiddellijk werd met het blus- schingswerk begonnen, waarbij een afwisselend regenbuitje wel de meeste hulp bood. Te ongeveer half elf wist men het vuur op de grens waar de dicht uit gestrekte bosschen van de gemeente Drunen beginnen, te stuiten. Wanneer de vlammen op de ge- meentebosschen waren overgeslagen dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. De burgemeester van Drunen, met den jachtopziener Brok waren zeer druk in de weer. Van het publiek ondervond men niet veel hulp. Maar intusschen heeft deze brand weer 7 H.A. zeer mooi natuurschoon verwoest. Het is werkelijk te betreuren dat door roekeloosheid zooveel schoons verloren gaat. We kunnen ons op die wijze begrijpen, dat eiken dag meer bosschen en hei voor het publiek ge sloten worden. s Het is een harde maar noodzakelijke maatregel, die wel ge- handnaafd zal blijven zoolang er van ae zijde van het publiek met meer voorzichtigheid en medewerking ge toond wordt. Bondsconcours van den Langstraatschen Kruisboog- bond DE. S. V." J.l. zondag had net eerste concours riaats van bovengenoernden Bond op de banen van het Kruisbooggezelschap De Eendracht", gevestigd in 't calé van den heer L. Leijtens, Grootestraat alhier. Ondanks het minder gunstige weer voor deze sport, is er den heelen duur van het concours veel en met spanning geschoten en kon er niet voorspeld worden dan na hei laatst gevallen schot wie met den eersten prijs ging strijken. Toen de Voorzitter van den bond, de heer Kroot, om 7 uur de prijzen aan de gezelschappen uitreikte, met een woord van dank aan alien die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit concours, waren deze behaald als volgt: le Zestallen, le prjjs «Nooit Gedacht" Waalwijk 148 punten. 2e prijs „Rozenjacht" Vlijmen 146 p. 3e prijs „De Eendracht" Waalwijk 143 punten. 4e prijs „Al doende leert men Herpt 134 punten. 5e prijs „Onderlinge Vriendschap Haarsteeg 133 punten. 6e prijs «De jonge Batavieren", Nieuwkuijk 127 punten. 7e prijs «De Vriendschap" Drunen 127 punten. 2e Zestallen. le prijs „De Eendracht" Waalwijk 127 punten 2e prijs «Rozenjacht" Vlijmen 126 p, 3e prijs «Al doende leert men Herpt 124 punten. 4e prijs „Onderlinge Vriendschap" Haarsteeg 121 pumen 5e prijs „Nooit Gedacht" Waalwijk 121 punten 6e prijs „De jonge Batavieren* Nieuwkuijk 112 punten. Personeele Zestallenprijzen. le prijs „Nooit Gedacht" Waalwp 75 punten. 2e prijs 75 punten. 3e prijs 4e prijs 70 punten. Personeele prijzen. le prijs A. Verhoeven, Herpt 25 p 2e prijs J. v. Vaaien, Drunen 25 p 3e prijs J.v.d, Hoven Waalwijk 24 p De «Miss Blanche" Wisselbeker werd gewonnen door „Nooit Gedacht." R.K. Middelbare Handels-avondcursus te Waalwijk Dinsdagavond had in 't gebouw der R K. Hoogere Handelsschool alhier, de uitreiking plaats van de Eind-diploma's van den 3-jarigen cursus aan hoven- genoemden Handels-avondcursus. Voor deze plechtigheid waren be halve directeur en leeraren met het bestuur van de Avondschool tegen woordig de ZeerEerw. heer pastoor van Riel, de weth. de hr, Eibers en Smolders met den gemeente secretaris en van de Commissie van toezicht op 't Middelbaar Onderwijs de heeren Dr. Langemeijer en Jan Tieten De Voorzitter van 't Schoolbestuur de heer P. W. H. Verwiel en de heer Cremers uit Oss hadden bericht van verhindering gezonden. De directeur, de heer Siemer, riep den autoriteiten een hartelijk welkom toe met een woord van dank voor hun tegenwoordigheid als bewijs van ap- preeiatie van den avond cursus. Kapelaan Martens, die bij afwezig heid van den Voorzitter de diploma's uitreikte, bracht een gelukwensch aan ,De Eendracht" Waalwijk .Rozenjacht" Vlijmen 75 p ,De Vriendschap" Drunen de leerlingen die 't diploma behaalden, wees er nun op dat hoe bescheiden de cursus is opgezet, dit diploma met zooveel ijver en ambitie verkregen, van groote beteekenis kan zijn voor de toekomst. Hij bracht namens 't bestuur dank aan directeur enieeraren. Pastoor van Riel feliciteerde dejonge lui, zoowel ais de leeraren met 't succes van dezen cursuswees op 't groote belang van dezen cursus, voor hen die door hun werkzaamheden of andere omstandigheden niet in staat zijn, op andere wijze nun studies te maken. Hij achtte daarvoor dezen cursus een groot belang voor de jongelui en niet minder van Waalwijk. Wethouder Eibers, bij afwezigheid van den burgemeester zei dat het Dag. iestuur door zijn tegenwoordigheid gaarne een blijk van waardeering van t werk van directeur en leeraren, van lelangstelling voor de school wilde geven, die werkt in belang van kerk :n maatschappij, maar zeker in het ïelang der gemeente. De directeur bracht ten slotte nog een woord van dank aan de jongelui voor hun trouw schoolbezoek en groote ambitie, dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheütn voorts aan de aanwezigen en niet 't minst aan 't bestuur der Hoogere Handelsschool. Je plechtigheid was daarmee ten einde. Het eind-diploma werd uitgereikt aan alle zes leerlingen die den vol- ledlgen 3-jarigen cursus volgden nl. Wa. van Delfi, F. Hens, J. v. d. iroek, A. de Gouw, C. Wilmont allen uit Waalwijk en A. Mouihaan uit Capelle. Banaal. Zondagmorgen, onder de Hoogmis, waren wij er op een afstand getuigen van hoe een 4 tal jongelui van circa 16, 17 jaar hun bandeloosheid of wat hetzij, botvierden op de jongeboom- rjes langs den Parallelweg. Het was ergerlijk, eik boompje werd aangedaan, gezwiept van den een naar den anderen eant, men ging er aan hangen, kortom t was een wonder dal niet een groot aantal totaal vernield waren. Ook tuintjes werden niet met rust gelaten. Wanneer zal bij deze brooddronken jongens eenigszins doordringen eenig besef of waardeering voor hetgeen gedaan wordt voor het algemeen belang, eenig gevoel voor natuur schoon, eenig begrip „mijn en dijn". Vooral voor ouders en onderwijzers is een ernstige taak weggelegd vooral de jonge kinderen dit besef bij te brengen, 't Is hard noodig. f Ferdinand van Hilst. f In den ouderdom van 63 jaren is Dinsdag 28 Mei j 1. te Herenthals pioiseling overleden de heer Fetdi nand van Hilst, Directeur S.A. Chaus sures Van Hilst, Herenthals. De heer van Hilst, die geboren werd in Besoijen, heeft zich ongeveer 35 jaren geleden ge vestigd als schoenfabrikantte Heren thals. Hij heeft zich door stoeren arbeid mogen verheugen zijn zaak te zien bloeien tot een eerste klas schoen fabriek, zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft. Het zou tegen den wil van den overledene zijn, Indien hier uitvoerig over zijn persoon en zaak werd uit- gewijd, omdat één van de hoofddeug den van den overledene was, groote bescheidenheid. Toch mag hier met een enkel woord vermeldworden.dat de heer van Hilst zoowel als fabrikant, als werkgever en als mensch zich beroepen mocht op groote humani teit. Dit bewees de meer dan enorme belangstelling, welke Zaterdag j.l. bij zijn begrafenis werd getoond. Moge hetgeen hij gewrocht heeft sieeds In bloeienden welstand voor uitgaan, dan voorzeker blijft de naam Ferdinand van Hilst nog jaren en jaren voortleven. K.R.O. De volgende personen hebben zit ting genomen in het Comité van Actie voor den K.R.O. Pastoor van Riel (voorzitter). Burgemeester Moonen. C G. Verwiel, oud—Burgemeester van Besoijen. W. Eibers, Wethouder Fr. Smolders, Wethouder. Drs. G. de Vries. Notaris Jansen. H. Donkers. H. Pullens. Fr. Bataille. C. van Oudheusden. ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Kruisboogschuttersgezelschap Nooit Gedacht Bovengenoemd gezelschap hield j Zaterdag baar jaarlijksch Koning schieten, op de banen bij den heer J van Helvoirt, Pulstraat, Waalwijk. Na een feilen en geannimeerden kamp wist de heer F. v. Helvoirt op den titel beslag te leggen met 168 p in 40 schoten. Opvolger was de heer P. v. Bavel met 164 punten. Zondag 2 Juni nam „Nooit Gedacht deel aan het Bondsconcours bij den heer L. Leijtens alhier en wist er niet minder dan drie prijzen te behalen en wel met het le zestal, le Korpsprijs en le Personeele zestallenprijs en het 2e zestal den 4en korpsprijs Tevens kwam „Nooit Gedacht" voor dit jaar in 't bezit van den fraaien «Miss Blanche" Wisselbeker. Een schitterend resultaat voor «Nooit Gedacht Een prestatie. Een onzer abonné's die Zaterdag morgen vanuit Waalwijk een autotocht >egon door een groot stuk van Europa Juitschland, Oostenrijk, Hongarije, Tjescho-Siowakije.Joego-Slavië, Italië, Zwitserland, enz.) arriveerde reeds Maandagavond te Weenen (1500 K.M.) De geheele reis bedraagt plm.7000 K.M. Biljartwedstrijd. Zaterdag 1.1. speelde het 2e zestal der W. B. C. in café van den Heer A. an Berkei een Biljartwedstrijd tegen N.A.S. uit Kaatsheuvel. De uitslag hiervan was W.BC. N.A.S Dankaart 73 Laros 75 i. Hornes 75 v. Berkei 31 M. de Folter 75 de Louw 40 Vrijhoeven 75 Mosselveld 46 M. Vugts 75 Soijers 59 Hornes 75 Mouwer 38 Totaal 448 289 De W. B. C.'ers wonnen dezen wedstrijd met 159 punten. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. Tariefsherziening in Amerika. Blijkens van Hr. Ms. Gezant te Washington ontvangen telegrafisch Dericht zijn diverse amendementen op het tariefontwerp ingediend. Huiden, leder en schoenen worden daardoor van de vrije lijst gebracht en belast, n.l. huiden met 10 pCt., eder naar een glijdende schaal van 2'/2 tot 30 pCt., schoenen met 20 pCt. ad valorem. Naar nader uit Washington wordt gemeld, verluidt in politieke kringen, dat president Hoover niet accoord gaat met de voorgestelde herziening van het Amerikaansche douanetarief. Tal van posten, en in het bijzonder iet invoerrecht op schoenwerk en suiker, acht hij te hoog. Uit het Noordwesten komen krach tige protesten uit den landbouw. De financieele commissie uit den senaat heeft het ontwerp thans in studie, doch dit zal vermoedelijk niet vóór begin Augustus in algemeene jehandeling komen. Dultschland. De Duitsche schoenfabrikanten heb- ien bij de Rijksregeering aangedron gen om beschermende rechten tot wering van den vermeerderenden invoer van schoenen uit Tsjechoslo- wakije. In dit verband zij vermeld, dat de Tsjechoslowaaksche firma T. A. Bata te Zlin, onlangs de controle over verschillende schoenhandelmaat schappijen te Berlijn, Hamburg, Altona en Lubeck heeft weten te verkrijgen, teneinde haar waren in Duitschland af te zetten. „Handelsberichten". De Bioscoop oorlog in het Zuiden. In een openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant is Donderdagmiddag behan deld het beroep van den heer Desmet bioscoop-exploitant te Eindhoven, tegen een schorsingsbesluit van B. en W. van Eindhoven. Het beroep werd toegelicht door den heer D. Hambur- gerjr., voorzitter van den Ned. Bios coopbond. Het verslag in zake het beroep werd uitgebracht door het lid van Gedeputeerden Mr. H. van der Biesen. De heer Hamburger wees er op, dat er een absoluut gebrek aan films zou zijn, wanneer er geen bioscoop bond was. Dan zou men de theaters moeten sluiten. Wanneer men zich schikt naar den wensch der vereeniging van Zuidelijke gemeenten die de a- en b films niet keurt, zijn er te weinig hoofdfilms. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk zette daarna het standpunt van B. en W. zijner gemeente uiteen. Hij bestreed den twijfel die er zou kunnen bestaan omtrent de rechts geldigheid van de maatregelen der Zuidelijke gemeentebesturen betreffen de nakeuring van films. Men heeft mij, zoo zeide spreker nog geen 48 uur geleden op het Departement verzekerd dat tusschen de zaak zooals die thans is geregeld door de vereeniging van Zuidelijke gemeenten geen speld te krijgen is. Spr. toonde aan dat er weldegelijk zoowel voor de groote als voor de kleine gemeenten, 'n norm van keuring kan zijn. Door de Centrale keuring zijn in totaal gekeurd 6918 films, waarvan 74.3 °/0 a films, 13 5°/0 b films en 12.1 °/0 c films Van dit lotaal is vrijgegeven 87 a 88°/0 onvoorwaarde lijk. Van de resteerende 12 °/0 aan vaardde de vereeniging van Zuidelijke gemeenten nog 'n deel zonder keuring. Hoe de Zuidelijke gemeenten willen keuren Is een zaak tusschen den raad en het college van B en W. Er zijn 116 films nagekeurd hetgeen betrekkelijk weinig is. Spreker legde er den nadruk op dat de vereeniging van Zuidelijke gemeenten den Bios coopbond in alles tegemoet wil komen. Men zal echter met de opvattingen omtrent zedelijkheid in het Zuiden m io mmm

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5