Pulles-Heesbeen's iVollemelkbrood. HE ECHO VM HET ZIU Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. F a. A. v. d.Wee-Cools No. 46. Zaterdag 8 Juni '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Juni 1929. Concours-hyppique. Het vraag— programma voor het Concours-hyppique is verschenen en dat ziet er zeer belangrijk uit. Wij ontleenen er het volgende aan: 2 uur. Concours Luxe Eenspannen. Open klasse. (Hengsten uitge sloten). Prijzen le Zilveren me daille en f 100, 2e 150, 3e f25. 2.30 uur. Springconcours A. Prijzen Oroote zilveren medaille van H M de Koningin en f 75, f 60, f 40 en 4 van t 25. 3.30 uur. Concours Luxe Eenspan nen. Open klassen. (Hengsten uitgesloten). Prijzen: Ie Zilveren medaille en f 100, 2e f50,3e 125 4 uur. Concours Schoonste Rijpaard Paarden, die in Nederland drie concoursen voor het schoonste rijpaard gewonnen hebben, zijn voor dit concours uitgesloten. De voorkeuring voor dit nummer zal plaats hebben om 3.30 uur. Pr ij zen: le Zilveren medaille van Z.K.H den Prins der Nederlanden en f75, 2e f40, f 3e f20, 4e f 15 5e f 10. 4.30 uur. Concours Tandems. Open klasse. Prijzen: le Zilveren me daille en f 100, 2e f 50, 3e f 25. 4e f 25. 5 uur. Springconcours E. Prijzen le Zilv. wisselbeker, aangeb. dooreen paardenliefhebber, waarde f400 en f250. Om definitief in het bezit van den beker te komen moet deze tweemaal achtereen volgens door hetzelfde paard, of driemaal achtereenvolgens door denzelfden eigenaar worden ge wonnen Winnaar 1925 Rltm. C H. Labouchere met Copain.Win naar 1926 Kapitein J. de Kruyff met Roland. Winnaar 1927 Kapt tein P. Versteegh met Mascotte 2e prijs f 100, 3e f75, 4e f50 5e f25, 6e f25 en eventueel verdere prijzen volgens Art. 42 Regi. C. C. 7 uur. Qroot concert op de Markt te geven door de Harmonie Apollo" uit Kaatsheuvel, aangeboden door Waalwljks Belang. Het vervaardigen der hinder nissen voor het concours-hyppique is na onderhandsche aanbesteding ongedragen aan de fa. Wed. A. Aarts 6 Zn. alhier. Benoeming. De heer Tekstra, agent van politie alhier is benoemd tot chef van politie te Eygelshoven (Limburg). De heer Tekstra werd in 1918 tot agent van politie alhier aangesteld. Reeds spoedig wist hij door zijn tactvol, bezadigd en humaan op treden van zijn collega's en de bur gerij sympathie en achting te ver werven. Ofschoon zijn vertrek voor ons po litiecorps een verlies is, gunnen wij hem toch van harte deze promotie, benoemd te worden uit33 solliclianten. Dat 't hem in zijn nieuwe plaats moge wel gaan. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O L. School te Heusden is be noemd de heer Tini van der Heijden Aug zn., alhier. Harmonie St. Jan. In de gisterenavond gehouden ver. gadering der harmonie St. Jan werd o m. besloten den donateurs en be gunstigers dit jaar een kermis matinée aan te bieden en wel op Vrijdagmor- gen. Zulks geschiedt vooral hl-iom, wijl het gebruikelijke tweede winterconcert der harmonie door toevallige omstan digheden niet kon doorgaan. Behalve diverse muzieknummers door de harmonie zullen ook ver schillende komische nummers op het programma komen, waarvoor men een bekende humorist of duet zal uitnoo digen. St. Antonias—Parochie. Het is werkelijk een lust te zien hoe In onze gemeente overal gebouwd wordt. Een groot deel daarvan trekt de St. Antonius—parochie tot zich en 't moet gezegd de St. Antonius—pa rochie groeit en volgens een uitste kend opgezet plan. Maakt men nu eens een wandeling door de le St. Crispijnstraat waar nu de dertien woningen gereed gekomen zijn. dan wordt men getroffen door de mooie breede middenstraat met betegelde trottoirs, de aardige wonin gen met daartusschen de twee smaak volle scholen. Vanaf het Si. Antonlusplein, dat er keurig uitziet, is men begonnen aan de eerste woningen in de eventueele dwarsstraat yan hier naar de Burg. Smeelelaan. Op tal van andere punten, is men druk doende, weldra komen de 24 woningen in de nieuw—ontworpen straat in de le Zeine, zoodat gerust gezegd mag worden dat er lever heescht in dit zich snel uitdijende gedeelte onzer gemeente en dat hier in elk opzicht goed doordacht werk wordt gemaakt; 't wordt werkelijk een mooi en goed geheel. Bezoek aan de Schoenindust/He. Onder leiding van Mr. Dr. R. van Qenechten te Utrecht en Drs. O. de de Vries. Directeur der R.K. Hooge Handelsschool alhier, bracht Donder dagmorgen een 16 tal vrouwelijke en mannelijke studenten een bezoek aan onze schoen— en lederindustrie. Met een extra—bus was men vanaf Den Bosch gekomen. In Drunen werd even gestopt en een kijkje genomen in de vakschool voor handschoen makers. Te ongeveer half tien arri veerde het gezelschap bij de firma Klerx van Herpt alhier, waar men gelegenheid had haar uitstekend inge richt schoenhandwerkbediijf te be zichtigen. Vervolgens kwam men in Hotel Verwiel samen, waar Drs. G. J. de Vries een causerie hield over de Lang- straatsche schoenindustrie. Gezamenlijk werd vervolgens aldaar geluncht. Hierna bracht men achtereenvolgens een bezoek aan de Rijksvakschool.de schoenfabriek „Timiur" en de leder- fabriek „de Amstel". Overal werden de studenten welwillend ontvangen en onder technische voorlichting rond geleid. Over deze excursie was men zeer voldaan. Met de trein van 5 26 vertrok het gezelschap weer naar Utrecht. E. W. Klijberg. De toestand van den heer E. W. Klijberg, oud-wethouder onzer ge meente, die vorige week Zaterdag te Beek en Donk plotseling van de laat ste H. Sacramenten moest worden voorzien, is thans iets vooruitgaande. Uitbaggering haven. Naar wij vernemen zullen de Gebrs. A. en A. Vry, aan wie 't uitbaggeren van de Waalwijksche haven is opge dragen, a.s. Maandag met 't baggerwerk een aanvang doen nemen. Het is te hopen, dat we weer spoe dig een flinke, goed bevaarbare haven zullen hebben. H. Harthulde. In verband met 't slechte weer werd de H. Harthulde van de meisjes uit de parochie St. Jan, gistermorgen in de kerk gehouden. In processie trok men door de kerk, waar op verschillende punten een H. Hartbeeld versierd stond. Talrijk waren de bruidjes in den mooien stoet, die beelden, bloemen en vlaggen meevoerden. Na afloop der plechtigheid in de kerk trok men onder geleide der Eerw. Zusters naar de school en 't klooster. Heropening (zaak Verkade. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, zal de nieuwe exploitant op Zaterdag a.s. ten 3 uur Waalwijks Manufacturenhan- del, waarin voorheen gevestigd was de fa. Verkade, heropenen. De nieuwe eigenaar zal het bedrijf aanmerkelijk gaan uitbreiden en na ingewerkt te zijn, zoo spoedig moge lijk met een grondige moderniseering van de zaak beginnen. Dat hij daarin zal slagen mag o.i. wel als vast worden aangenomen, ge zien zijn 'ruime ervaring op dit terrein. Hij heeft reeds pLm. 20 jaar onder de bekende Bisschoff's naam gewerkt, was vroeger Directeur der fa. BisSchoff te Hengelo, nadien in Deventer. Waar hij dus een ruim georiënteerd zakenman is, zal hij aan de hand van 't bekende Bisschoff's systeem zich wel spoedig in onze plaats hebben inge werkt Wij wenschen hem alle? succes. Examen. De heer J. L. van Kempen, hoofd der Chr. School alhier, slaagde voor het op 25 Mei j.l. te Breda gehouden Esperanto-examen. Gewestelijke Encycliekmeeting op Zondag 16 Juni te Waalwflb- Indeeling van den stoet: 1. Muziekkorps Waalwijk. Diocesaan Bondsbestuur, Werklie- denvereeniging Waalwijk, Kaats heuvel, Loonopzand. 2. Muziekkorps Baardwijk. Werkliedenvereen. Baardwijk, Dru nen, Elshout, Vlijmen, Madie. 3. Muziekkorps Tilburg. Werkliedenvereen. Tilburg^ Goi'rle, Hilvarenbeek, Moergestel. 4. Muziekkorps Raamsdonks veer!. W erkl.-vereen. Raamsd bnksveer, Mariapolder, Geertruiden)^erg, Was pik, Moerdijk, Zevenbergen, Zeven- be'rgschen Hoek. 5. Muziekkorps. Openluchtmeeting. Sprekers: de WelEerw. Heer Rector L. Verhoekx uit Helmond en de heer J. A. de Zwart, uit Nijmegen. f Onderwerp„Ons Beginsel" en ,,Het Groote Gezin en Ouderdomszorg". Tusschen de beide redevoeringen zal gezongen worden „Ons Strijdlied". Na afloop der meeting trekt men naar de Kerk voor het Sluitingslof met toespraak van den WelEerw. Heer Kap. E. P. Beekmans, waarna lied: „Aan U, o Koning der Eeuwen". R.K. Werkliedenvereeniging. Buitengewone algemeene vergade ring op Maandag 10 Juni 1929, des avonds fen 8 uur. Aan de orde: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bespreking regeling van en deel name aan de Gewestelijke Encycliek meeting op Zondag 16 Juni. 4. Rondvraag en sluiting. Provinciale Staten. Ged. Staten stellen de navolgende susidie voor: De gemeente Drunen 240 over '27 voor de schoenmakersschool. Beëediging. Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-rechtbank te 's-Bosch, werd beëedigd als Kanton- rechter-plaatsvervanger in het Kan ton Waalwijk de heer Mr. H. Loeff, burgemeester van Drunen. Overeenstemming tusschen Looiers en Schoenmakers. In een op 3 Juni te Tilburg gehou den vergadering van zoolleerlooiers is inzake de overeenkomst met de schoenmakersbonden omtrent het stempelen van zoolleer het volgende aangenomen. Er zal ingesteld worden een commissie, waarin zitting hebben 4 looiers en 4 schoenmakers, met als voorzitter een buiten de branches staande persoon, die geen stem heeft. Als voorzitter zal hoogstwaarschijn lijk optreden Mr. J. A. G. M. van Hel- lenberg-Hubar, Rijswijk. Als leden looiers werden aangewezen de heeren H. Verheijen (fa. Bressers, Dongen), L. J. Uytendaal (Lederfabriek Noord- Brabant) en Jan Theeuwes, beiden te Reijen voor de vachelooierij en de heeren H. J. Ohmann (fa. Schuurman Klinkert, Meppel). De leden-schoen makers worden nog nader opgegeven. Het eerste werk der commissie zal zijn concept-statuten te ontwerpen. N. L. I. Brand. Woensdagnacht oraslteeks I uur ontstond brand in v m. Besoijen in een bergplaats naast de Chr Schooi, behoorende aan den heer ChrKlerx, waarin een vracht—auto geborgen stond. In een oogenblik was schuurtje met inhoud verdwenen, hoe spoedig de brandweer aldaar met slang op de waterleiding present was. De motor spuit behoefde geen dienst te doen. De waarnemende burgemeester was ter plaatse; alsook rijks en gemeente politie. De auto was niet verzekerd. R.K. Handelshoogeschool. Verschenen is het eerste jaarboek (1927—1928) der R.K. Handelshooge school. Voorin vinden we afgedrukt den brief door Kardinaal van Rossum d d. 13 Mei 1927 aan het Curatorium ge schreven naar aanleiding van de stichting der Handelshoogeschool. Het jaarboek legt vast de voorbe reiding en oprichting der R.K, Han delshoogeschool te Tilburg en we vernemen daaruit, dat voor de colle ges, die 10 Oct. 1927 aanvingen, zich 22 studenten volledig hadden laten inschrijven, terwijl bovendien 3 stu denten voor het volgen van enkele colleges zich hadden aangemeld. In den loop van het eerste studie jaar stegen deze cijfers tot 28 resp. 13. Het tweede studiejaar ving aan met 38 volledig ingeschreven studenten en 3 studenten voor afzonderlijke colleges, welke cijfers inmiddels zijn gestegen tot 53 resp. 13. Bij de vermelding van de weigering der Tweede Kamer van een subsidie van f 10.000 teekent het verslag o a. aan „Waar het Rijk een andere, even eens bijzondere Handelshoogeschool ni. de Rotterdarnsche, wèl subsidieert, en wel met een subsidie van meer dan f 60 000, daar behoeft het geen nadere toelichting, dat het Curatorium het votum der Tweede Kamer ten zeerste betreurt en onjuist acht. Opnieuw zal dan ook op het toe kennen van een Rijkssubsidie aan de R.K. Handelshoogeschool bij tjen Min van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen worden aangedrongen". Pastoor Leo van Riel Naar wij vernemen is de toestand van den Zeereerw. heer Leo van Riel pastoor der St. Stephanus parochie te Nijmegen langzaam vooruitgaande, Kamer van Koophandel ie 's Bosch. Aan het thans verschenen verslag der Kamer van Koophandel te Den Bosch, ontleenen wij het volgende De schoen— en lederindustrie be schikte het geheele jaar over voldoende orders, zoodat zonder dat van bijzon dere drukte of levendigheid in deze bedrijven sprake was, het geheels jaar regelmatig kon worden doorge werkt. De prijzen van zool— en overleder bereikten in 1927 haar hoogtepunt en bleven in 1928 opdat hooge niveau. Doordat de productie niet verminderde ontstond op de binnenlandsche markt een scherpe concurrentie, de grootere export mogelijkheden vermochten hierin geen wijziging te brengen. De lederindustrie en handel in huiden, kan op een bevredigend jaar terug zien, hoewel de bedrijfsuitkom- sten op het einde des jaars niet zoo gunstig waren, als in den aanvang des jaars werd vermoed. Deze eenigs- zins mindere uitkomsten zijn toe te schrijven aan de onevenredige verhou ding der grondstoffenpiijzen en die van het leder. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. -SCHOOLSTRAAT Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN.. Het bioscoopconflict in het Zuiden. De beroepen, door Tilburgsche bioscoophouders ingesteld tegen het besluit van B. en W. van Tilburg tot schorsing van de hun verleerde bios coopvergunning gedurende 7 dagen, zijn door Ged. Staten van Noord- Brabant ongegrond verklaard. Eucharistisch Congres te Tilburg op 29 en 30 Juni. Het Sub-Comité dat belast was met de regeling van de vergadering voor de „arbeidende jeugd" heeft zich ver plicht gezien, om het onderwerp meer practisch te behandelen, twee ver schillende sprekers aan te vragen. Een zal meer toelichten wat voor de Eucharistische opvoeding der meisjes kan gedaan worden, terwijl de andere dat zelfde thema zal behandelen voor de jongens. Als sprekers voor die af- deeling zijn gevraagd Pastoor de Kroon uit den Bosch en Rector Verhoeckx uit Helmond. De dag van de verga dering is vastgesteld n.l. Zondag 30 Juni te ll'/a uur Voora! nu het EK. werk op vele industrieplaatsen van ons Bisdom sterk in opbloei is, zal de groote zaal v.d. R.K. Werklieden, bond wel noodig zijn om alle belang stellenden te bevatten. DRUNEN. Voor enkele weken werd alhier door den ZEerw. Heer Pastoor het initiatief genomen om het50 jar;g Priesterschap van ZH. Paus Pius XI en het tot stand komen van het ver drag tusschen Italië en 't Vaticaan fees telijk te vieren. Een Eere-Comilé werd gevormd en een uitvoerend Comité is benoemd welk laatste druk in de weer is om het feest schitterend te doen slagen. Het belooft heel wat te worden. Alle inwoners worden ver zocht te vlaggen. De dag zal beginnen met een algemeene H Communie, onder de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie voor de kinderen, om 10 uur Solemneels Hoogmis, waar onder de eerw. professor v. Grinsven de feestrede zal houden om l*uurdes middagsopstellen van den stoet bij den Molen in den Wolfshoek Hieraan zullen deelnemen, de Gymnastiek-en Aihektlekvereeniging S.H.J .vervolgens een 10 tal historische praalwagens, verder verschillende Gardes d'hon- neurs. De optocht zal worden opge luisterd door de Harmonie „de Vol harding" en de Harmonie der Jongens- Congregatie. Na afloop zai op het plein bij de Eerw. Broeders de Paus- Cantate gezongen worden door 't gemengd koor, verder zal om 6 uur worden opgevoerd „de Pauselijke Zouaal" in twee bedrijven, Bij goed weer in de open lucht op de nieuwe Kiosk van de Harmonie der Jongens- Congregatie. Dit feest zal alhier ge il «uden worden op Zondag 9 juni a s. De stoet zal trekken van af den Molen in den Wolfshoek aan de grens van Elshout, alwaar deze om 1 uur wordt opgesteld, van daar over de Dru- nensche Heide naar den Dijk bij M. v. de Westen. Zeker zal de optocht aller belangstelling waard zijn. VLIJMEN. A.s. Zondag zal alhier eene grootsche H. Harthulde plaats hebben. Na het Lof trekt de optocht uit, die bestaat uit 11 nummers. Daarna zal op het kerkplein een predicatie ge houden worden en verschillende lie deren gezongen. DUSSEN. Toen mej. R. met de auto alhier in het dorp reed liep een kind van J. v. T. tegen de auto. Ontniddelijk stopte de auto en bracht men den kleine van omstreeks 7 jaar naar huis. Geneeskundige hulp van Dr. De Boer werd ingeroepen, welke het noodig oordeelde het kind over te brengen naar het Ziekenhuis te 's Bosch. Donderdagmorgen geraakte op de papierfabriek „Maasmond" een zoontje van v. H, met den pols tusschen de snijmachine en verwondde zich dus danig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MADE. Hedenmorgen zou ten ge meentehuize alhier, in eene aparte zaal, de echtverbintenis plaats hebben van een jong paartje, dat echter op zich liet wachten. De ambtenaar had reeds alles in gereedheid gebracht en nu bleek dat het bruidje gisteren haar (niet) toekomstigen echtgenoot had te kennen gegeven maar liever niet met hem in het boolje te stappen. GEMENGD NIEUWS. In de „Tilburgsche Courant" lezen wij de volgende „Stadsfilm". Alom brandt Brabants natuurschoon neer. Op de poorten van Brabant, in elk stedeke en dorpke daar waar men- schen wonen daar moest het ge schreven staan met vurige letters, als een vermanend „mene tekel", de klacht, de verzuchting liever, de smee king nog beter gezegd van Guido Ge- zelle „Hebt gij meelijen met de boomen, laat hun schoonheid ongeschonden, die schoonheid is, onaangeroerd, onvast en ongebonden, zoo God ze liet gewassen zijn, gewonnen en gebaard, als al hetgene, gij, o mensch, verzint en hebt vergaard." Zoo moet men den menschen, voor al de roekelooze jeugd, inprenten het besef van de waarde van kostelijk natuurschoon. Waarvan juist de laatste dagen, niet het minst hier in het centrum van Brabant zooveel is te loor gegaan. De omgeving van Loon-op-Zand zag 300 H.A. bosch en heide in rook opgaan. Oirschot en Hilvarenbeek on dergingen enkele dagen daarna een zelfde lot en men spreekt er van een directe materieele schade van vele tienduizenden guldens. En nauwelijks weer enkele uren later werd Tilburg's horizont verduis terd, door zwarte, stinkende rookwol ken in de richting OisterwijkBox telMoergestel. Weldra liep dan ook de mare door Tilburg: de Gemulle- hoeken gaan er! Groote ontsteltenis alom. De Gemullehoeken, bedevaarts oord mag ik haast wel zeggen van gansch Midden-Brabant. In een boekje over Oisterwijk's schoonheden, vond ik dit plekje spe ciaal, aldus in weinig woorden typisch geteekend „Niemand die stoort de plechtige rust, welke hier heerscht, niemand die u bespiedt tenzij aan den over kant, ginds in de verte, de boomen die als wachters staan rondom het ven, hun heiligdom van sproken. Hier in deze woest-romantische om geving bij en om het Staalbergven, de Adervennen en Belversven ifioet over Bragi's dichter, Dr. Scheper, wel die machtige indruk gekomen zijn dien hy heeft neergelegd in zijn ge dicht hier moet hij wel de woon gevonden hebben van zijn god, 't scha- duwhoekje, waar hij wist „dat Ven-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9