PUROL er op ■■BBBBBBBflBBBBflBBBBBaBBBBBBBBBBiSglBaBBBBBflBBBBflflBBaBB BBBBBBBBBBBflBllBBBEiBilBiiflll Maart 1929 ten einde. Besloten wordt de woning verder te verhuren voor denzelfden prijs, tot 31 Dec a.s. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tat aanvragen van vrij stelling van de verplicnting tot het doen geven van onderwijs in licha melijke oefening aan de Openbar.- Lagere scholen. Wordt goedgevonden. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van een wijziging in de begrooting voor 1928 van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle. Alsvoren. 7 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging eener aan vrage als bedoeld bij art. 72 der L O. W. 1920 van het bestuur der bij zondere lagere school te Capelle. Besloten wordt f 150 te verstrekken voor de aanschaffing van leermid delen 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van hei vermentgvuldigingscijfer voor de hef fi ig van de uem-entelljke inkomsten belasting 1929/1930. Volgens becrjtertng zou 't percen tage »1 65 kunnen zijn. Voorgesteld wordt om 't percentage te hananaven op 1 7. zulks in verband met de kwade posten. Verheljden. ik betreur het dat het vermenigvuldigtngscijfer niet omlaag gebracht is kunnen worden. We zien dus weer dat de op papier verkregen bezuiniging door vereeniging van gemeenten faiikant uitkomt. Ik waarschuw dan ook met klem om groote eischen aan de fauciën van kleine gemeenten te stellen, daar wij naar mijn bescheiden meening aan den vooravond staan van een zich herhalende oeconomische crisis, waarvan ditmaal, dank zij het overal aandraaien der disconioschroef, de boerenstand de dupe zal worden, gezien de ontzettende daling van granen, suiker en andere producten. Het schijnt niets dan een langdurige oveispeculatie te zijn geweest zonder eenigen redelijken grondslag. Misschien ben ik hier wel 'nbeeije buiten mijn boekje gegaan Maar ik heb me toch verplicht gevoeld dit even naar voren te moeten brengen, omdat de meeste menschen dit en dat vragen en geen benul hebben wat er eigenlijk omgaat ik dank u, dat u mij even de gelegenheid hebt gelaten dit te zeggen. In stemming gebracht wordt hierna het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van f 4000 voor dekking van diverse uitgaven ten laste van den kapitaaldienst Besloten wordt de leening aan te gaan bij de Boerenleenbank, a pari, tegen een rente van 4s/4 en af te los sen in 8 jaar. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge- meentebegrooting dienst 1928. Wordt goedgevonden. Mededeelingen en Rondvraag. De Voorzitter deelt mede, dat de uitbaggering van de haven gegund is aan den heer Sneep, voor 8 cent per M3. Verheljden. Met genoegen heb ik geconstateerd, dat de speelsche Capel sche jeugd, tot vreugde van automo biiisten en moeders, haar voetbalter rein verlegd heeft van de openbare straat naar het gemeenteterrein aan de Capelsche haven. Gaarne zag ik een volgende maal bij het baggeren der Capelsche haven, dat met deze specie het Noordelijkst gedeelte van dit terrein werd opge hoogd voor berging van grint etc en het geheel wat werd geëgaliseerd. Het verwondert mij dat de bagger uit de Capelsche haven ditmaal niet is gebruikt tot wat verhooging der havenkade Oostzijde in de buurt der torens van de P.N E.M. Hierdoor zou voorkomen worden dat ieder najaar bij hooge vloeden deze weg naar het Capelsche veer zulk een overloop had Het autoverkeer plus dezen ont- zettenden overloop van water be ïnvloeden dezen weg ter plaatse meer dan iets Zuidelijker nabij de heulen. Niet ten onrechte wordt door de boeren geklaagd over dezen weg. Indien men met mijn idee ware ac- coord gegaan, zou dit economischer geweest zijn op den duur, dan nu dere specie voor 7 of 8 cent per M3 aan den heer Sneep af te staan. Indien het noodzakelijk ware geweest het totaal volgeslipte zwaaigai uit te baggeren, dan zou, door dit slib over de kade te gooien, zonder vergoeding zelfs door den heer Sneep economi scher werk verricht zijn. Nu ik even wel gezien heb, dat juist langs het bekende balkengat zelfs de teen der kade is afgestoken tot op groote diepte, nu blijkt het voor ieder voor bijganger, dat het niet te doen is geweest om grond ach, doch over den dijk ie krijgen Ik protesieer met klem tegen dergelijke handelingen en noodig eenieder uit om met laag water daar een kijkje te nemen. Michael Dit is gedeeltelijk aan mij gericht. Als de polderweg vrij gemaaki moet worden, dan is dat de taak van het polderbestuur en de aangrenzende eigenaren. Nu kost 500 M maar f40 doch als we 't verder op gebracni willen hebben komt er nog f 100 extra bij. U zegt, dat men het slib ook bij de masten van de P N.E.M had kunnen brengen, maar weet u wel, dat men niet zoover kan komen, of er zou eerst een paar are uitgesto ken moeten worden. U spreekt verder over het gemeenteierrein om er grint op te brengen. Maar vorig jaar heb ben we er grint gehad, doch dat moest er uit, omdat het niet van de gemeente is. Verheijden. Mijn bedoeling is om dat gedeelte van den weg te bescher men, dat in het najaar het meest van het hooge water te lijden heeft. De grootste gaten zouden er mee aan gevuld kunnen worden Het zou dan heel wat economischer zijn. Maar de teen van de haven afsteken en de grond bij Sneep brengen, dat noem ik geen bagger n. Michael. Dat moet hij zelf weten Verheijden En wie zal dat betalen Michael Niemand. Verheijden Dan zou hij voor den tweeden keer grond van de gemeente annexeeren. Maar ik heb er de vorige maal 't mijne al van gezegd en toen is er gevraagd om er verder maar over te zwijgen. Laat ik nou zeggen, we zullen er verder maar over zwijgen, zaken zijn zaken. Maar Jan Publiek ziet en hoort het en denkt er 't zijne wel van. Het lid Kraak dringt aan op ver betering van wegen, zooals't Veerpad en de Zandschel. Michael Maar hebben we er al iets aan kunnen doen van November tot nu Eerst kregen we vorst, loen droogte en regen. Tegenover zoo'n weer staan we machteloos Met een wegwerker is het niet te doen om 11 K.M. weg te onderhouden, plus nog de haven. Maar we komen binnenkort wel met ons wegenplan. v d. Hoeven, ik moet opkomen waar de heer Michael zegt dat er heelemaal nog geen gelegenheid voor is geweest. Is men wel begonnen toen het de tijd was? Er is te lang mee gewacht. Voor den inval van de vorst had het best kunnen gebeuren Als de tijd en de wegen het eischen dan moeten ze in orde gebracht worden, Michael. De heer v. d. Hoeven richt zich hier tegen mij, maar ik als Wet houder van publieke werken voel me niet verantwoord, om voor wegen- verbetering meer uit te geven dan op de begrooting staat. Maar laat de Raad er net over denken als de heer v. d. Hoeven en voor een extra weg werker f 4 per dag geven. v. d. Hoeven. Dat is niet noodig. v. d. Willigenberg. Als u het wer-i kelijk noodig acht dat er voor be paalde wegen meer gedaan moet worden, dan weet u, dat wij als raadsleden zulks goedkeuren. We hebben op dit punt nog nooit een aanmerking gemaakt. Wanneer het beslist noodig is, dan weet u wel dat u op onze medewerking kunt rekenen. Verheijden. 't Is mij opgevallen dat er in 1928 veel menschen uit onze gemeente naar Tilburg gingen werken om de hooge loonen die daar worden verdiend Ik geloof dan ook niet dat we voor f3 per dag een werkman hadden kunnen krijgen. Maar over 't geheel zien er onze wegen niet slecht uit Ik erken echter dat het Veerpad heel slecht is. Voorzitter. Binnen niet al te langen tijd kunnen de leden het wegenplan É11IS Het echtpaar H. Verduijn-de Hoon, 's gouden huwelijksfeest viert. Het zyn niet minder dan 107 (honderd •Grevelduin-Capelle, dat morgen nog een paar zeer krasse oudjes, zeven) nakomelingen hebben. zijn die P. v. Tilborgh-v. Tilburg, vroeger te Besoijen, thans te Rotterdam, herdenken morgen hun 50_jarig huwelijksfeest. verwachten. Kerst. Spoedig Voorzitter. Dat weet ik nog niet. 't ls nu nog bij Middelkoop. Verheijden En als 't komt, moet 't Rijk maar met een flinke subsidie komen. Kraak. Waar begint eigenlijk de grens van voormalig Vrijhoeven Ik vraag dit naar aanleiding van 't bord dat door den A.N.W.B. geplaatst is. Voorzitter Dat is niet goed geplaatst. Er is al over geschreven. Michael. Men schrijft ons dat we het op hun kosten kunnen laten ver zetten. v. d. Willigenburg Ik heb gehoord dat de landbouwers klagen over den toestand in het noodslachthuis te Kaatsheuvel. Men zegt dat de inrich ting niet hygiënisch is omdat het geslachte vee gemakke ijk in aanraking kan komen met het gestorven vee. Wilt u dat eens onderzoeken De Voorzitter antwoordt, dat hier over reeds gesproken is. Timmermans. Hebt u ook al iets gehoord over de uitbreiding van het electrisch net? Voorzitter. Van de PNEM. nog niets. Maar Kaatsheuvel zal ons een berekening maken van de kosten voor rechtstreeksche levering van daaruit. Hierna sluiting. RAAMSDONK. Onder voorzitterschap van den Edel- Achtbaren heer Burgemeester Moons, vergaderde de Raad dezer gemeente Zaterdag ten Raadhuize Afwezig met kennisgeving het lid v. d. Pluijm. Er is een vacature door't overlijden van Weth. de Wit. Herdenking Weth. de Wit. Direct na de opening der vergade ring veihtffen de voorzitter en leden zich van hun zetels Tot nagedach tenis van den onlangs overleden wet. houder de Wit, zegt de voorzitter dan ongeveer 't volgende Afgeloopen week hebben wij den treurigen plicht vervuld, onzen oud sten wethouder naar zijn laatste rust plaats te moeten begeleiden. Het doet ons lerd weihouder de Wit, die ongeveer 40 jaar raadslid en 20 jaar wethouder is geweest in ons college te moeten missen. Weth. de Wit, die door allen werd geacht en ge- eerd, heeft zeer veel in 't belang van onze gemeente gedaan, ook in andere functies. Hij vond zijn sterkte niet in 't op den voorgrond treden of't hou den van lange redevoeringen, maar in 't met bescheidenheid uitbrengen van wel overwogen adviezen, waarvan wij dikwijls gebruik hebben gemaakt Het is onzen plicht hem dankbare hulde te brengen Weth. de Wit was steeds en in alles een onpartijdig en eerlijk man Het doet ons leed dat hij van ons is weggegaan, dat hij uit onze vergade ringen zal wegblijven. Maar 't is ons een troost te weien, dat hem hier boven 't loon en den vrede wachten welken hij op aarde verdiend heeft. Hij ruste in vrede. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a Eenige goedkeuringsbesluiten van Gedeputeerde Staten. b. proces verbaal van kasopname bij het Electriciteitsbedrijf c. Sch'ijven van de Waterleiding Mij West.Noord Braband, inzake ver plichte aansluiting voor 1 Jan. 1930 Deze stukken worden zonder meer voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van den N C.B. inzake t' bouwen van een inrichting om 't slachthuis van Breda voor vernietiging van kadavers. Voorzitter, 't Gaat over de vernieti ging van afgekeurde dieren, welke naar Breda gezonden kunnen worden De mogelijkheid bestaat dan, dat men er nog een kleine vergoeding voor krijgt, zooals b v 9G °/0 van de waarde der huid Er komen hieromtrent echter nog meer voorstellen. Ztjlmans. Is 't vervoer van de kada vers kosteloos Voorzitter, ja, men richt daar spe ciaal een gesloten dienst voor in. De kadavers worden afgehaald zonder kosten voor de landbouwers of vee houders. e Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Voorzitter. Ik vestig speciaal de aandacht op dit verslag omdat er dit maal in voorkomt een belastingstaatje en daaruit kunt u zien dat van alle tot het district der Kamer behoorende gemeenten, de gemeente Raamsdonk bijna de laagste belasting heeft Men hoort irier wel eens zeggen wat zijn hier de belastingen toch hoog. Maar ik zal u eens enkele cijfers voorlezen en dan zult u zien, dat wij tot een aan de laagste behooren. Bij een zuiver inkomen van f 3000 moet men bij ons f 72 20 betalen en in Dongen f 175 20 Oussen f 148 74 Geertruidenberg f 100,'s Graven moer f 134,Laagste in Heusden met f 45.40" en Waspik 't hoogste met f 215 Lankhuijzen Szn. Daaraan moest meer bekendheid gegeven worden, dan kwamen de menschen zich hier gemakkelijk vestigen. Z^lmans. Die verhuizen willen we- Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest ten 't toch wel. Voorzitter. Hier is door velen altijd den indruk gegeven, dat de belasting bij ons zoo hoog is, maar zooals men nu ziet, maken wij een gunstige uit zondering ten opzichte van vele andere gemeenten. Schrijven van de R K. Bewaar scholen om subsidie. Voorzitter. Ik sitl u voor dit verzoek in handen van de begrootingscom- missie te geven. Schoenmakers. Zou 't niet beter zijn om 't verzoek nu te behandelen Wanneer we wachten tot de begroo ting gaat er weer een half jaar over heen. Uit 't verzoek hebben we toch wel de overtuiging gekregen, dat 't bewaarschooionoerwijs van groot nut is voor de Godsdienstige en Maat schappelijke opvoeding van her kind. De schoolgelden welke van de ouders der kinderen inkomen kunnen de kosten van het ondtrwijs niet dekken. Vele ouders betalen slechts 5 cent per week en weer anderen zijn vrij gesteld, 't ls jammer, dat er zooveel jaren, overheen zijn gegaan dat de gemeente niets heeft bijgedragen, 'r Komt mij voor, dat 't een algemeen belang is en ook billijk, dat de gemeente een zeker bedrag geeft, al zij 't niet hoogste. Ik stel voor om f 2,50 per kind bij te dragen. Kaniers. Hoe is 't vroeger gegaan Voorzitter. Vroeger hebben we sub sidie gegeven maar op aanschrijving van Ged. Staten, dat we bezuinigen moesten op dergelijke uitgaven, werd de subsidie weer ingetrokken. De zelfde bezwaren gtldtn nog. Ik zie niet in, waarom er niet ge wacht kan wotden tot bij de behan deling van de begrooting, dan kunnen we zien, wat er gedaan kan woiden. Er is ook, nog een voorschrift van Ged Staten, volgens welk geen uit gaven gedaan mogen worden, als er geen middelen van dekking aange geven kunnen worden. Wij blijven dus bij ons voorstel. Zijlmans Maar er zijn toch posten die af- en overgeschreven kunnen werden. Deze is toch al zoo lang hangende en nu er wordt voor gesteld om een minimum bedrag te geven, is er toch niets op tegen om 't verzoek in te willigen. 't Is een zaak van belang. 't Fröbelonderwijs kost heel wat geld Voorzitter. Er is hier geen kwestie van lang hangen, want dit verzoek is pas in Mei ingekomen. Laat ons de zaak echter eerst eens rustig van alle kanten bekijken en de voorwaarden overwegen Vroeger is er gezegd, om de helft van de schoolgelden bij te dragen. Wanneer we geen goede voorwaarden aan een eventueele sub sidie verbinden, zou't een aansporing zijn om alle kinderen gratis toe te laten. Lankhuijzen Szn. Waar dit onder wijs niet wettelijk Is, ligt 't toch op den weg der ouders om er zelf de kosten van te dragen. de |ong. Dat ben ik niet met u eens, want dan zouden de beter gesitueer den alleen aan de gelegenheid kunnen profiteeren om hun ktndere.r bewaar school onderwijs te laten genieten. Ook de kinderen van minder gegoede ouders moeten van het fióubel-onder- wijs kunnen genieten. Lankhuijzen Szn. Toen er alleen openbare scholen waren, moest er naar verhouding betaald worden, dat kan nu toch ook wel. Lankhuijzen Gzn. In ben 't met B. en W. eens, 't is geloof ik niet goed, em zoo over haast van stapel te loopen. Laat ons deze zaak eerst eens goed onderzoeken, 't Moet nu zoo haastig. de Jong. 't Gaat misschien wel haastig, maar 't is ook maar net hoe of je de zaak bekijkt ze hebben zich in geen jaren laten hoorer. Kijk die tijd ook eens aan. Als 't noodig is om te steunen en de algëmeene indruk is, dat er nood is dan ben ik er voor om ze nu ook te helpen. Lankhuijzen Gzn. Goed, maar we kunnen toch eer;-t wel eens meerdere informaties inwinnen,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2