Door allen die SuRRelen SBllBBBBBBflBBBBBBBBBBBiBBflBflBBBflBBBflflBBEflflBflBBBBBBB! IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB de Jong Als we 't nut er van inzien zullen we misschien nog meer geven dan nu wordt voorgesteld. Ik zou 't nu maar afhandelen. Voorziiter. 'tls niet onze gewoonte om dat direct te doen. Ik siel voor om eerst eens te in- formeeren bij andere gemeenten. Hel moet geapprecieerd worden, als er ook onderwijs wordt gegeven voor min vermogenden Ik weet echter ook, dat 't verzoek om subsidies niet van de Zusters persoonlijk is uitgegaan, maar op aandrang van anderen. Er is tegen de Zusters gezegd, andere gemeenten geven subsidie, waarom vragen jullie 't ook niet. Schoenmakers. Daarvan is mij niets bekend. Voorzitter. Ik weet 't zeker. Netten. Ik geloof dat er ook menschen zijn, die gauw zeggen, ik kan niet betalen. Voorzitter. Daarom is 'tooknoodig dat we eenlge voorwaarden stellen. We kunnen b v. onderzoeken of we 50 pCt, van de scnoolgelden kunnen geven, ik zie niet in, dat er eentg bezwaar is om deze zaak eerst, eens kalm te bekijken en een voorstel van B. en W. af te wachten. Lankhuijzen Ozn. Ik vind 't ook nuttig om 't eerst te onderzoeken. Voorziiter. We mogen tenslotte ook niet heelemaal uit het oog verliezen dat het liefdezusters zijn, die dit werk uit eigen beweging ter hand hebben genomen, lk moet blijven bij mijn voorstel. Mogelijk, dat na onderzoek de scholen er nog beter door worden dan nu met het voorstel van den heer Schoenmakers. Schoenmakers. Als advies ingewon nen wordt bij andere g<meenien, dan ben ik er zeker van, dat we meer zullen geven dan t 2.50. Voorzitter. Dan is er al heelemaal geen bezwaar om 't aan te houden. Op welke grond hebt Qe U voorstel van f 2.50 g basseerd 't Is toch zoo uit de lucht gegrepen. Schoenmakers. Ik bedoelde 't als een kleine tegemoetkoming in de kosten. Lankhuijzen Szn. Hoeveel kinderen zijn op de bewaarscholen? Schoenmakers Samen 210. de Jong. Kan er dan later met terugwerkende kracht gegeven worden Lankhuijzen Ozn. Dit jaar is er geen geld over. Voorzitter. Ik weet dat er in de steden wel subsidies worden gegeven voor bewaarschoolonderwijs, maar of soortgelijke gemeenten als de onze 't doen, is nog te betwijfelen. In elk geval is 'l gewenscht, dat we eerst nadere gegevens hebben. De Raad gaat met 't voorstel van den voorzitter accoord. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de door besturen van bijzondere schoffen gevraagde mede werking tot beschikbaarstelling der benoodlgde gelden voor de aanschaf fing van schoolmeubelen en leermid delen te verleenen. Conform voorstel wordt besloten. Zijlmans. Heeft de Gemeente ook iets te zeggen over de aanschaffing van banken. Voorzitter. Neen, maar later krijgen we wel de nota Ier goedkeuring. Zijlmans. In de Christel, school staan banken van f 32 50. Dat lijkt mij toch erg hoog. Lankhuijzen Szn. Dat zijn groote banken voor de U. L O. 3. Voorstel van alsvoor tot vast stelling der gemeentelijke vergoeding fx art 101 der Lager-Oaderwijswet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen over het jaar 1927 Overeenkomstig voorstel wordt be sloten. 4 Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature van den heer A. Zijlmans. Op de voordracht staan R.'v. Wageningen en L. v. d Made. De heer van Wageningen werd ge- kozen met 8 stemmen tegen 2 op den hfer v. d. Made en 1 blanco. 5 Ontwerp verordening betreffende het gebruik en het vervoer van tram wagens. De Voorzitter zegt, dat deze ont- werp-verordening een gevolg is, van he besprekirgen hieromtrent in de Vorige vergadering. Het is bij deze ve ordening verbo- hen om tramwagens in de Kom der Gemeente voort te bewegen, als er niet iemand van het personeel voorop loopt Als een wagen stil staat, mo t er voldoende zekerheid zijn (do >r remmen of anderszins) dat hij niet kan voortbewogen worden. Voorts mogen de wagens niet lan ger stil slaan dan noodig voor't laden of lossen. Hiermede gaat de raad accoord. 6 Bezwaarschrift vergunningsrecht Drankwet. Conform voorstel wordt besloten't bezwaarschrift van J. Joore niet ont vankelijk te verklaren. Rondvraag. Schoenmakers. Ik had verwacht, dat er wel vroeger iets aan de Melk- haven gedaan zou worden. De com missie heeft er indertijd een kijkje genomen en toen werd door den op zichter gezegd dat er spoedig met uit diepen begonnen zou worden. De toestand is er nu onhoudbaar. Een aak met een beetje diepgang kan niet in de haven Zou er nu spoedig werk van gemaakt kunnen worden? De Voorzitter zegt dat de aan besteding hangende is en Zaterdag de termijn van inschrijving gesloten wordt. Netten. Dan moeten we ook eens laten zien naar de beschoeiing aan de Veersche haven, bij Vissers. De be schoeiing breekt er heelemaal af. Voorzitter, lk zal er den opzichter naar liten zien. Ook het lid Lankhuijzen Ozn. vraagt verbetering van de haven. Ten slotte vraagt het lid v. Woerden of in den zomer de raadsvergaderingen om 7 uur kunnen beginnen. De Voorzitter zegt gaarne met de wenschen van de leden rekening te zullen houden. Hierna ging de raad in geheime zifting. trent de gebeurtenissen te Wilemstad. De groote fout van reaeerinaswe.se ||»nn «Mam *i:« n i trent de gebeurtenissen te Wilemstad. De groote fout van regeeringswege Volgens deze telegrammen kwamen gemaakt, achten de zegslieden van de Zaterdagavond omstreeks 10 uur 200 N.R.C., de vermindering van het garni- man uit Venezuela op Curasao om wa- zoen op Curagao. In 1928, toen de Gel penen te krijgen. j derland in de West-Indische wateren Deze Venezualisten dwongen des geweest is, lag er zelfs nog eenige ar- nachts om 4 uur het stoomschip Mara- kabo van de Red-Line naar Corro te vertrekken, welke plaats in Venezuela ligt. Zij namen den Gouverneur en den commandant van de militaire politie tillerie. Voorts bestond het garnizoen uit een compagnie van ruim 200 man infanterie, die langzamerhand was in gekrompen tot 150 man. Daarna is het garnizoen geheel opgeheven en vervan gen door een detachement militaire met 15 soldaten als gevangenen mede.politigj^Overdreven bezuiniging, BINNENLAND. De Huldiging van H.M. de Koningin Moeder te Amsterdam. Al werkte het weer niet mee, toch werd H.M. Koningin-Moeder j.l. Zater dag, onder enorme belangstelling geest driftig in de hoofdstad ontvangen. Te kwart over 2 ongeveer reed de Koninklijke Familie met groot gevolg uit van het Paleis naar het Centraal Sta.tion om de Koningin-Moeder bij Haar aankomst te begroeten. In de Koninklijke wachtkamer be vond zich reeds een uitgelezen gezel schap. Daar was de burgemeester, de heer W. de Vlugt, met het voltallige College, waarvan de wethouders J. ter Haar en J. H. A. L. von Frijtag Drabbe het ambtscostuum droegen; daal- was voorts de heer) J. N. Hendrikx, lid van Ged. Staten: van Noord-Holland, de waarnemend Commissaris van H. M. de Koningin in de Provincie, vice-ad- miraal Quant en de kapitein-luitenant Ier zee C. Ruhl, die den zeemacht en ge neraal Quanjer, commandant der vier de divisie en overste H. C. Rouffoer, die de landmacht vertegenwoordigden, en vertegenwoordigers van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Toen de Koningin-Moeder arriveer de heeft het niet aan bloemen en mu ziek ontbroken. Verschillende toespra ken werden gehouden. Na een rijtoer bracht men H.M. een zanghulde op den Dam. Zondag en Maandag werden de hul digingsplechtigheden en feestelijkhe den voortgezet. Het geheel is schitterend geslaagd. Maandagmorgen werd door ons het volgende bulletin uitgegeven. Uit Nederl. Curagao wordt geseind, dat een bende, vermoedelijk uit Vene zuela de stad heeft bezet. De Gouverneur van Curagao, Ir. L. A. Fruijtier, werd aan boord van een Amerikaansch stoomschip gebracht en weggevoerd, evenals de commandant van het garnizoen. De bende nationalis tische zeeroovers staat onder leiding van generaal Urbina. Den Helder: In verband met de gebeurtenissen op Curagao vertrekt heden om 10 uur H.M. Kortenaer met.spoed naar Cura sao. Dinsdagmorgen wordt Hoek van Holland aangeloopen waar een deta chement mariniers aan boord genomen wordt. De gebeurtenissen te Willemstad. De Gouverneur en de anderen terug. De opstandelingen weer naar Venezuela. Naar wij vernemen heeft de directie van de Kon. West Ind. Maildienst een tweetal telegrammen ontvangen om- Na het vertrek van.de Venezualisten had de militaire politie de situatie weer in handen. Zondagochtend was alles rustig. Volgens een tweede telegram is het stoomschip Marakabo Zondagochtend met den Gouverneur en de anderen te ruggekeerd. Aan boord was alles wei. De Venezualisten waren te Corro ge land en hebben daarna het stoomschip teruggezonden. De militaire politie heeft den toe stand in handen. Wie zijn de daders? Uit wat voor elementen de aanval lers hestonden, valt op dit oogenblik nog n>et met zekerheid te zeggen. Eenerzijds wordt gemeld, dat de bende bestond uit Venezolaansche nationalis tische vrijbuiters, onder leiding van den extreem-nationalistischen hoofd man, generaal Urbina. Anderzijds wordt medegedeeld, dat de aanvallers niet van buitenaf zijn gekomen, maar dat zij gezocht moeten worden onder de Venezolaansche arbeiders bij de pe- troleumraffinaderij, die nabij Willem stad gevestigd is. De directie van de Hollandsche Bank voo West-Indië is van meening, dat een revolutionaire partij uit Vene zuela tot dit uiterste middel is overge gaan, om zich wapens te verschaffen. Ware het iets anders geweest, dan had den de aanvallers ongetwijfeld de in stallaties der Curagaosehe Petroleum I Mij in de lucht laten vliegen. Meer waarschijnlijk is het dus, dat de Vene- zolanen, die hij de Petroleum Mij. in dienst zijn, niet medeplichtig zijn ge weest. Het Venezolaansche gezantschap deelde mede, dat de z.g. generaal Urbi na niet een 'revol tionair is in den eigenlijken zin van het woord, maar 'n bandiet, een roover en moordenaar, wiens uitlevering de Venezolaansche regeering reeds sedert September van het vorig jaar heeft gevraagd aan de regeering van Columbia, waar vermoedde dat hij zich bevond. Het Hbl. meent te weten, dat de stappen welke de Nederlandsche re geering voorbereidt bij de Venezolaan sche regeering, niet zullen betreffen 'de aansprakelijkheid voor den overval zelf, maar wel de aansprakelijkheid van de Venezolaansche regeering voor de bestraffing van de daders. Naar aanleiding van den overval op Curagao heeft dhr. H. Colijn zich met enkele vragen tot den Minister van Ko loniën gewend, waarin hij omtrent een en ander zoo spoedig mogelijk ophel dering vraagt. De troepenmacht naar Curagao. Met de „Kortenaer" zullen in totaal 160 manschappen op Curagao aanko men, n.l. 120 man der bemanning van den torpedojager en 40 mariniers. Op heti oogenblik wordt alles in het werk gesteld om den kruiser „Hertog Hendrik" binnen eenige dagen even eens naar de West te laten vertrekken. Aan boord hiervan bevinden zich on geveer 480 man, zoodat, tenzij nog ver dere troepenzendingen zullen plaats vinden, over 14 dagen in Curagao onge veer 650 man van onze zeemacht aan wezig zal zijn. Ook de „Hertog Hendrik" naar Curagao Thans is vastgesteld dat ook Hr. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" n. Curagao zal worden gezonden. Het schip zal a.s. Donderdagnamid dag daarheen vertrekken. De aanslag op Willemstad. V.D. meldt uit New-York: Volgens berichten uit Venezuela hebben de opstandelingen, die den aan- slag op Willemstad hebben gepleegd, zich in de nabijheid van Coro, waar zich hun hoofdkwartier bevindt, ver schanst, nadat zij met 2000 man troe pen versterkt waren. Tevoren had om Coro een gevecht plaats gevonden. Verschillende bladen en personen oefenen reeds critiek uit op onze re geering. meenden de kenners van Curagao, is de oorzaak geworden van dezen aan val, waaronder ons prestige weer ern stig heeft geleden. In denzelfden geest uiten zich „De Msb"; „Het Hbl."; „Het VdL", e.a. met Verstopping of moeilijken, tragen en onreg.lmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabfetten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bi) Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct.' KERKNIEUWS. Zilveren Jubileum van het Cistercien- ser Prioraat van Onzenoort. Door bovengenoemde orde werd Zondag het 25-jarig bestaan van het Prioraat te Nieuwkuik gevierd. Aan hooge belangstelling heeft het werkelijk niet ontbroken. Daar waren o.m. Mgr. Diepen, de Hoog Eerw. Generaal der Cistercien- sërs, Vader Abt Dom Fr. A. Janssens, een drietal abten uit het buitenland, paters uit Versailles, Mgr. Sweens en vele anderen. De H.Eerw. Generaal Abt Janssens droeg een pontificale H. Mis op met assistentie van Mgr. Diépen e.a. Het Jongenskoor der studenten voer de onder leiding van frater Herman, Den Bosch, de tweestemmige Mis van abbé C. Boyer uit, frater Norbertius, Ieeraar aan de Bossche kweekschool, bespeelde het orgel. Na het Evangelie hield de Z.Eerw. Pater Clemens P. H. van den Elzen O. C. van de Abdij St. Bernard te Born- hem bij Antwerpen, kapelaan te Oud- Gastel, een herdenkingsrede. Nadat na de pontificale plechtigheid den hoogwaardigheidsbekleders op de gebruikelijke wijze uitgeleide was ge daan, had in een der zalen een intieme receptie plaats, waarbij velen den Ge neraal Abt de hand kwamen drukken. Na den noen verzamelden de genoo- digden zich aan een lunch; "aan de hoofdtafel zaten met Mgr. Diepen de generaal, familieleden van dezen, de andere abten en Mgr. Sweens. Bij den aanvang sprak Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen als bisschop en als fami lielid van Vader Abt Janssens uit aller men naam een gelukwensch tot Onsenoort. Gedurende den maaltijd kwamen de harmonie „Eendracht" van Nieuwkuik en Onsenoort en de Liedertafel „Oefe ning Baart Kunst" een muzikalen groet brengen, waarvoor Abt Janssens per soonlijk zijn dank ging betuigen. Een zeer aardige attentie bereidden de buren, die een uitgebreide deputatie naar de feestzaal zonden; Mej. van Herpt vertolkte aller goede wenschen in een vlotte toespraak. Aan tafel werd o.a. nog het woord gevoerd door de heeren F. Rouppe van der Voort en Van den Eerenbeemt. Abt Janssens sprak het slotwoord met algemeene dankzegging. GEMENGD NIEUWS. De Roofmoord te Breda. In verband met den roofmoord die den 17den Mei j.l. te Breda werd gepleegd op mej. van der Ende— Hagenaars in haar woning in de Nieuwe Boschstraat aldaar, is gisteren, avond gearresteerd de 25 jarige timmer man-aannemer v. d. E., een zwager van het slachtoffer. De aangehoudene is ongehuwd en woont bij zijn ouders in. Het gerucht, dat het parket in verband met de moordzaak 'n onder zoek ten huize van v. d. E. instelde lokte honderden derwaarls, die vol spanning den loop der gebeurtenissen aiwachtten De commissaris van Politie, inspec teurs en recherche en verscheidene rechercheurs waren aanwezig, terwijl de politie een groot deel van de straat had afgezet. Omstreeks half tien is het parket naar eenige in aanbouw zijnde woningen aan den Terheydenweg gegaan, waar eveneens een onderzoek plaats had. Deze woningen worden gezet door den verdachte Het verluide dat een spijkertrekker werd vermist en dat de justitie groote waarde aan dit voorwerp hecht. Na deze onderzoekingen is v. d. E. gearresteerd. Nader wordt *t volgende vernomen Van het oogenblik af dat de moord tepleegd werd, kreeg de politie sterk d n indruk, dat bij dezen moord geen vreemde betrokken was. Ook uit het feit, dat geen sporen van 'n worsteling bij het slachioffer aanwezig waren, werd reeds van den beginne af afge leid, dat hier geen vreemde in het spel was. In deze richting heeft dan ook het onderzoek plaats gehad, ook ond<-r de familieleden. De politie kwam toen ter oore, dat een spijker- •rekker, waarmee vermoedelijk de moord was gepleegd, bij den verdachte J v d E vermist werd. Successievelijk hetft de politie toen verschillende personen gevonden en gesproken,die d n verdachte op het bewuste uur van den moord in de omgeving van de plaats, waar t misdrijf is gepleegd nebben gezien. De justitie heeft gisteren de instructie tegen den verdachte geopend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Tot nu toe blijft hij ontkennen. Aanhouding Lederdief. Door de recherche te 's Bosch werd te aldaar een kwantum van 40 vellen leder in beslag genomen op vermoe den dat het ergens ontvreemd was. Bij onderzoek bleek dit ook werkelijk het geval te zijn en wel ten nadeele eener lederfabrhk te Oisterwijk. Ook werd vastgesteld wie hiervan de dader was en wel een zekere H. v. B.. oud 40 jaar, wonende te's Hertogenboscb. Toen hij vermoedde dat de grond hem wat te warm onder de voeten werd nam bij de vlucht, doch in den avond van 6 Juni 1929 meldde hij zich bij de recherche en werd op last van den heer commissaris van Politie te 's Bosch in bewaring gesteld op wiens last hij op 7 Juni 1929. met de door hem ontvreemde vellen over- leder, ter beschikking weid gesteld van den heer burgemeester te Oister wijk. Het gevolg van dit onderzoek is geweest dat te Oisterwijk door de politie nog twee personen werden gearresteerd, de een verdacht van diefstal van ongeveer 100 vellen over- leder, ten nadeele dierzelfde fabriek en de ander als verdacht van heling dier honderd vellen. De totale waarde van 't ontvreem de leder wordt geschat op ongeveer f 1000. De 53 jarige mej. D., wonende Voormeulenweg te Bussum, was gisterenmiddag in haar woning bezig met huiselijke bezigheden. Doordat zij te dicht in de nabijheid van een petroleumstel kwam, geraakten haar kleeren in brand. Ze vluchtte naar buiten, waar de vlammen door buren en voorbijgangers met dekens enz. werden gedoofd De vrouw werd per politiebrancard naar de St. Gerardus Majella-stichting vervoerd, alwaar zij na een half uur aan de bekomen brandwonden is overleden. Zij laat 6 minderjarige kinderen achter. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 11 Juni 1929. Hoewel de zalmvisschers op de Maas voor de stad maar matig over hun vangst tevreden zijn, al zijn de txempiaren grooter dan anders zalmen van 25 h 30 pond zijn dit jaar geen zeldzaamheid hebben zij deze laatsie dagen een buitenkansje gehad, daar zij zeer veel fint buit maakten, die voor 25 a 30 cent per stuk verhandeld werd, zoo dat op slot van rekening hun arbeid toch loonend wordt. -- De pelgrims van hier naar Waalwijk ter eere van den H Antonius zullen aldaar heengaan Woensdag 19 Juni e.k. Wegens te weinig deelname is de cursus in den Wapenhandel alhier opgedoekt, wat een strop is voor de as. miliciens, die hem reeds ge- ruimen tijd bezochten. Naar we vernemen isdeBulten- soc'ëteit (een" verplaatsbaar houten gebouw) aangekocht door een con sortium. dat haar in Aalburg In ge- aalwijk jreekl MAANDAG 17 JUNI 8 uur in de bote zaal van den R. K. Gildenbond. 10fcwARlh VRIJ. T wil «lunatic punuc vvn uviac.ii.ciuv-111 J.JL11J zoo

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3