DE ECHDVAN HET ZillDEH De Milea in le Parochie van D. L. Dr. Onlieilelil Onlv No. 48. Zaterdag 15 Juni 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. We staan aan den vooravond, waarop de parochianen van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen zich opmaken voor de fees telijke viering van het veertig—jarig Priesterjubilé van hun beminden herder, den ZeerEerw. heer Pastoor Buijs. De herdenking van dit bijzonder jubilé, zal op uitdrukkelijk verlangen van Z Eerw. vrij blijven van alle „straatvertoon", d.w.z. dat er geen uiterlijke versieringen gemaakt zullen worden. Pastoor Buijs wil dit feest uitsluitend kerkelijk gevierd zien. Aan die kerkelijke viering is reeds een geestelijke oefening voorafgegaan in den vorm van een parochieele retraite, welke onder ieiding van de Eerw. paters Damasus en Laurentius zoo schitterend geslaagd is. Wij weten, dat de jubilaris deze geestelijke gave, dit diep godsdienstig geschenk van de hem toevertrouwden met ontroerden dank heeft aanvaard. Maar na de stille retraite—weken zal er morgen gejubeld worden. De dag zal begonnen worden met een alge- meene H. Communie der parochianen tot intentie van den Z Eerw. heer jubilaris. J. TH. BUIJS, Pastoor der Parochie van O. L. Vr. Voor de plechtige Hoogmis van 10 uur zal Z.Eerw. door de heeren Kerkmeesters, bruidjes en jongetjes aan de pastorie worden afgehaald en naar de fraai versierde kerk worden geleid. Bij de H. Mis zullen de WelEerw. heeren Hendriks en Surig, priesters uit deze parochie, den jubilaris assis- teeren, terwijl de Z.Eerw. heer pastoor N. van Riel als presbyter—assistens zal fungeeren. Onder deze plechtige H. Mis zal kapelaan Hendriks namens de paro chianen den jubilaris toespreken en het feestgeschenk aanbieden, zijnde een som geids tot stichting van een orgelfonds. Tevens zal door den WelEerw. heer Hendriks namens de leden van de H. Familie en de Congregatie het cadeau aan den jubilaris worden aangeboden. Na de Hoogmis zingt het koor de Priestercantate (op woorden uit de H. Schrift) van v. Schaik. Van 12—l'/i uur receptie aan de pastorie. Om half 5 is er een plechtig Lof, waarna gezongen wordt „Laudate Dominum" van Franssen. Maandag zal Pastoor Buijs in de school de kinderhulde in ontvangst hebben te nemen. Wij schreven hierboven, dat uiterlijk vertoon achterwege zal blijven, maar men wordt wel verzocht reeds Zater dag (dus hedenten teeken van vreugde te vlaggen. De Z.Eeiw. heer pastoor Buijs is geboren te Herpt den llen Juni 1856 en werd 15 Juni 1889 door Mgr. Godschalk tot priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Bakel van 20 Mei 1890 tot 9 Juli 1892, te Oisterwijk tot 15 Oct. 1904, te Tilburg (Goirke) tot 15 Sept. 1909. Bij het overlijden van den Z.Eerw. heer pastoor Verberne, werd pastoor Buijs alhier zijn opvolger. Met hoeveel toewijding de jubilaris de belangen zijner dierbare parochie behartigt, moge blijken uit onder staande lijst van instellingen en ver- eenigingen, die allen ten doel hebben de geestelijke belangen der parochia nen in verschillend opzicht te be hartigen Congregatie voor Meisjes. H. Familie voor mannen en jonge lingen. Patronaat voor meisjes. St. Elisabethsvereemging. H. Kindsheid. Voortplanting des Geloofs. Retraitepenntng. Broederschap tot bekeering van Scandinavië. Met uitzondering van de Congregatie en de H. Kindsheid, danken al deze vereenigingen hun ontstaan aan het initiatief van den Z.Eerw. heer jubilaris. Het behoeft zeker geen betoog, dat de parochianen de zorg en toewijding van hun beminden herder weten te waardeeren, en dat zulks vandaag en morgen op de meest hartelijke wijze getoond zal worden. Wij feliciteeren den gewijden jubi laris met dit bijzonder jubilé en hopen, dat God hem nog vele jaren zal sparen en de kracht moge verleenen om zijne parochie met vaste hand te besturen. Temeer doen wij dit zoo gaarne omdat pastoor Buijs als hoogstaand priester en pastoor, maar ook ais medelevend burger onzer gemeente, zoo algemeen is gezien, niet alleen door zijne parochianen, maar ook door alle ingezetenen der gemeente, en ook omdat ook wij steeds alle mogelijke steun en tegemoetkoming Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. CORRESPONDENTIE. Piet en Alexander. Dank voor het gezondene. Alles wordt geplaatst. Volgende week eerst de aardige „droom—vertelling van Alex, en dan het sprookje van den Kleermaker. Over de dichterlijke ontboezeming van de Jong schrijf ik je een brief. Niet over 't paard tillen Piet 1 Tot ziens. DE KLEINE TUK. Sprookje naar ANDERSEN. Kleine Tuk zag zehet dwarrelde hem rood en groen voor de oogen; doch toen er rust kwam in de speling der kleuren, zag hij een met bosch begroeide helling onmiddellijk bij den helderen zeeboezem; en er boven op stond een fraaie oude kerk met twee hooge, spitse torens. Op den heuvel ontsprongen verscheiden bronnen, wier dikke waterstralen met luid ge klater neervielen. Daar dicht bij zat een oude koning met een gouden kroon op de lange harendat was Koning Hroar van de bronnen, nabij de stad Roeskilde, zooals de plaats thans wordt genoemd En over dat glooiend terrein gingen hand aan hand naar de oude kerk er boven op alie koningen en koninginnen van Dene marken, alien met gouden kronen op het hoofd, en het orgel speelde en de beekjes murmelden. De kleine Tuk zag alies, hoorde alles. „Vergeet de steden nietl" zei koning Hroar. Eensklaps was alles weer verdwe nenja, waar was het gebleven? Het was, alsof er een blad in een boek was omgeslagen. En nu stond daar een vrouw het was een boeren vrouw zij kwam van Soröe, waar gras op de markt groeit. Zij had haar grijslinnen voorschoot over het hoofd geslagen en ook den rug er mee be dekt en die was doornat, dus moest het geregend hebben. „Ja, dat heeft het!" zeide zij, en toen vertelde zij veel vermakelijks uit Holberg's come- St. Joannesgesticht. van Z Eerw hebben ondervonden Moge eens de gouden priesterkroon zijn hoofd sieren. Uit het chronologisch overzicht stippen wij 't volgende aan 2 Sept. 1909 overleed pastoor Ver berne en werd pastoor Buijs diens opvolger. 15 Jan. 1913 werd onder leiding van den architect Te Riele, door den aannemer den heer H. v. d. Meijs te Besoijen, de R.K.School voor Jongens gebouwd. 5 Nov. 1916 is een patronaat opge richt voor meisjes. Dato 25 Nov. 1925 is door het kerkbestuur besloten aan Mgr. Diepen verlof te vragen een nieuwe kerk te bouwen en daarmede te belasten de architecten Pater Bellot, benedictijn te Oosterhout en Pierre Cuypers te Amsterdam. 9 juni 1926 heeft de aanbesteding plaats gehad. De laagste inschrijver was de firma Venhoven en Evers, aannemers te Heemstede, voor de som van f 74.000. In Aug. 1926 is men begonnen met het afbreken van het priesterkoor der oude kerk. De bouw was voltrokken in 9 maanden en 19 Mei 1927 in bezit genomen en ingezegend. 26 Sept. 1927. Plechtige consecratie der nieuwe kerk door Mgr. A. F. Diepen. 16 juni 1929. Kerkelijke viering van het 40 jarig priesterfeest van den Z.Eerw. heer pastoor Buijs. Thans zijn we gekomen aan een tweede jubileum, n.l. dat der Eerw. Zusters J. M. J. Woensdag 19 Juni is het 50 jaar geleden dat de Eerw, Zusters j. M. J. zich in deze parochie kwamen vestigen. En waar zij hare toewijding niet alleen beperken tot de school, maar ook in de kerk, in het patronaat en bij alle voorkomende gelegenheden toonen, hoezeer de belangen der parochie ook de haren zijn, biedt dit gouden jubileum een welkome gele genheid aan de parochianen haar dies en ook kende zij het stuk Wal- demar en Absalon. Doch op eens trok ze de armen van 't lijf, boog zich voorover en bewoog het hoofd heen en weer; het was, alsof ze wilde gaan springen: „Koaks 1" zeide ze, „het is nat, het is nat, het is heerlijk in Soiöe!.., er heerscht de stilte des doods 1" Eensklaps was zij een kik- vorsch, „koaks!" en toen was zij weer de oude vrouw. „Men moet zich naar het weer kleeden!" zei ze. „Het is nat, het is nat I Mijn stad is ais een flesch, bij de stoep komt men er in, en daar moet men er ook weer uit Vroeger was ik om mijn visch be roemd en nu heb ik frissche jongens met roode wangen op den bodem der flesch. Die doen daar wijsheid op Grieksch 1 Grieksch Hebreeuwsch Koaks Het klonk net, alsof er kik- vorschen kwaakten of iemand met waterlaarzen aan in een moeras liep. 't Was altijd hetzelfde liedje, zoo een tonig, zoo vervelend, dat kleine Tuk in slaap viel, en dat deed hem goed. Maar ook in dien slaap kwam een droom, of wat het dan ook was. Zijn zusje Gustave met de blauwe oogen en de blonde krullende haren was in eens een volwassen, mooi meisje ge worden, en zonder dat zij vleugels had, kon ze vliegen, en ze vlogen over Seeland, over de groene bosschen en de blauwe meren. „Hoor je het gekraai der hanen, kleine Tuk, kukeleku! De hoenders vliegen uit de stad Kjöge op Je krijgt een groot kippenhok, zoo groot, o, zoo groot! Je zult geen honger en gebrek meer lijden. Je zult den papegaai schieten, zooals men zegt, je zulteefc rijk en gelukkig man worden!Je huis zal zich zoo hoog verheffen als de toren van Koning Waldemar; en rijk versierd zal het worden met marmeren beeldzuilen, zooals die uit Prostös.Je daarvoor oprechte erkentelijkheid te betuigen. Om eenig denkbeeld te geven van de geschiedenis van het klooster, ontleenen wij het volgende aan het Gedenkboek der Congregatie Toen in Juli 1876 de parochie van Besoijen en de eerste Pastoor, de Z.Eerw. Heer J. v. Kessel het zilveren jubilé vierde, werd door de paro chianen eene geldsom als feestgave aangeboden tot stichting van een Liefdehuis voor Zusters. In 1878 werd een huis, naast de R.K. Kerk gelegen, verbouwd en tot woning der Zusters ingericht. Vervolgens werden drie schoollokalen aangebouwd en 19Juni 1879 arriveerden de zes eerste Zusters en betrokken de voor haar ingerichte woning. Daar de Zusters zoo gemak kelijk in de kerk konden komen, om er de H.H. Diensten bij te wonen, kregen zij riet het H. Sacrament aan huis. Een voorrecht 19 Maart 1897 verkregen. De Zusters belastten zich aanvankelijk met het Bewaarschool- onderwijs, met zorg voor kerkversie- ring, kerkgewaden, en alles wat voor de kerkelijke diensten noodig was Spoedig echter begonnen zij ook lager onderwijs en catechismusonder richt te geven, voor welk onderwijs een onderwijzeres met één kweekeling beschikbaar waren In 1887 werd het aantal onderwijzeressen met één ver meerderd. In 1899 1900 werd het Bewaarschoollokaal verbouwd en te vens het woonhuis der Zusters aan merkelijk vergroot en verbeterd. Het aantal Zusters werd in 1902 gebracht op 8, waarvan 3 onderwijzeressen. 19 Juni 1904 werd door de parochie met dankbaren jubel het zilveren feest van de oprichting van het huis ge vierd. Door talrijke blijken van belang stelling en algemeene feestvreugde, toonden de parochianen hoezeer zij de werkzaamheden der Zusters op prijs stelden. In 1910 belastten.de Zusters zich met het geven van herhalingsonderwijs, gedurende 4 uren per week. Daar. door afkeuring der oude lokalen, een nieuw schoolgebouw noodzakelijk was geworden, begon begrijpt me wel! je naam zal met roem overladen rondom de geheele aarde vliegen, evenals het schip, dat zou zijn uitgevaren van Korsöer en in de stad RoeskildeDenk aan de steden 1" zei koning Hroar; daar zul je goed en verstandig spreken, kleine Tuk, en als je dan eindelijk in je grafwordt neergelegd, zul je daar rustig slapen Alsof ik in Soröe lag!" zei Tuk, en werd meteen wakker. Het was klaar dag; van zijn droom kon hij zich niet het minste of geringste her inneren, en dat was goed ook, want de mensch mag niet weten, wat er gebeuren zal. Hij sprong van zijn bed af, las zijn les over en kende die in een oogen- blik. En de oude waschvrouw stak het hoofd door de deur, knikte hem toe en zei „Dank je nog wel voor je hulp van gisterendat Onze Lieve Heer je schoonsten droom in vervulling doe komen De kleine Tuk wist niet, wat hij gedroomd hadmaar zie, dat wist de goede God FLIK EN FLOK. Als Fiik zich nu maar koest houdt. En poesje laat met vree, Want anders neem ik zeker Hèm naar de stad maar mee! Misschien wil 'k hem nog houden, Daar hij op dieven past, Maar dan zal ik hem leggen Toch aan een ketting vast!!! Verbaasd had Flik geluisterd Naar meester en hij dacht: Dat het zoo erg zou worden, Dat had ik niet verwacht. men in 1913 met den bouw eener nieuwe school. Op 1 Jan. 1914 werden de nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte schoollokalen ingezegend en daarna in gebruik genomen. Behalve de loka len bestemd tot het geven van L. O., werden nog 2 Bewaarschoollokalen en eene Patronaatszaal gebouwd. De nieuwe Bewaarschoollokalen werden in 1914 in gebruik genomen. Daar het onderwijs nu overeenkomstig de nieuwe eischen gegeven kon wor den, werd Gemeentesubsidie toege staan. In 1915 werd voor de kinderen, die de dagschool hebben verlaten, een Patronaat opgericht, waar herhalings onderwijs en les in nuttige handwer ken wordt gegeven, terwijl de Zondag avond voor ontspanning gebruikt wordt. In jan. 1921 werd aan het Patro naat ook een kookschool verbonden. Een der oude schoollokalen werd voor keuken ingericht, die geheel beant woordt aan de eischen, welke aan een keuken voor een volkshuishoudschool mogen gesteld worden. Al is het Besoijensche huis een der kleinste huizen der Congregatie, toch brengen zijn bewoonsters er ook het hare toe bij om Gods eer te be vorderen, door aan het zielenheil van den naaste te arbeiden. Het huis telt thans 8 Zusters, terwijl in de scholen aan plm. 200 kinderen onderricht wordt gegeven. Zooals we reeds eerder schreven heeft zich voor de huldiging der Eerw. Zusters een dames feestcomité gevormd, waarin de Congregatie, St. Elisabethvereeniging, Patronaat en Missienaaikring vertegenwoordigd zijn. Door dit comité is ijverig gecollec teerd en zal de opbrengst aan de Eerw. Zusters worden aangeboden tot beschildering van de kapel. De presidente van het feestcomité zal de feestgave aanbieden. Het feestprogram voor Woensdag 19 |uni 1929 is als volgt Van 11 12 uur. Nadat een paar bruidjes een bloemstuk hebben aan geboden, zal Mevr. Verwiel, namens de parochianen het gecollecteerde be drag als feestgave ter hard stellen. Om 2 uur huldiging door de school kinderen in het Patronaatsgebouw en om half 7 huldiging door de Patro naatskinderen. De feestelijke viering zal op Zondag 23 Juni worden voortgezet De dag begint met een plechtige Hoogmis, welke door Mgr. Taskin, president van het Groot Seminarie te Warmond die ook de feestrede zal houden, om 10 uur in de parechiekerk wordt opgedragen. Na de Hoogmis zingt het Kerkkoor „Jubilate Deo". Van 12—1 uur zullen de Eerw. Zusters recipieeren in het St. Elisa- bethlokaal. Tot sluiting is er om 4 uur een plechtig Lof. Leest „De Echo van het Zuiden", het meest gelezen blad van de Langstraat en Omgeving. Abonnementsprijs slechts f 1.25 per 3 maanden, franco per post 1.40. Per week 10 cent. Weer ging bij 't hok hij liggen En peinsde zwaar en lang De toekomst leek hem waarlijk Heel droevig en heel bang! Maar hoe hij dacht en peinsde, Een-uitkomst zag hij niet Zijn leven zou voortaan zijn Heel moeilijk, vol verdriet. Wat moet ik Flok benijden, Zoo dacht hij, die heeft 't goed Hij heeft een prettig leven En kent geen tegenspoed. Hoe vroolijk was ons leven Maar sinds die poes kwam hier Kan ik geen pret meer hebben, 't ls uit met mijn plezier. Ik lig hier treurig neder, Flok dartelt als voorheen. En ook sinds gisteravond Laat hij mij hier alleen. Wordt vervolgd). Oplossing raadsels uit ons vorig hoekje. 1 Vliegmachine. 2 verhuizing eb en vloed ringworm Haarlem ursula immer zeis Ida na g baal haal paal taal 3 - kaal - vaal maal waal zaal. au tt

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5