Gr'tCxne* £*fra. LIJSTEN Opnieuw een mooi getuigenis uit Vakkringen over ons werk. Kinderen Marktberichten. NAAIMACHINES Zomerstraat TILBURG. In het „Drukkersweekblad" schrijft L. R. Buitenlandsche firma's. De reeds in Mei j.l. aangekondigde reoiganisatie in bata 's sc&octiiabritken te Zun zal tnans in een versneld tempu ter hand worden genomen. Voigens een in Tsjecnu-Slowakije ver- scnijuend economisch ujuschiili heb ben zien ue beide iaatSie voor de schoenindustrie ongunsuge seizoens ook bij tiaia in vrij sleiKe mare doen gevoelen, zoodat de productie aanzien- 1 ijK moest worden ingtkiompen. Hel reorganisaiiepiugiam van Bata voorziet tnans in de tabncage van een Klein aantal serie-schoenen, die dientengevolge in veel grooiere kwa liteiten goedkoop kunnen worden ge produceerd. Men hoopt dan de volle capaciteit der data-taoneken, die reeds een capaciteit van 75 UUÜ paar scnoenen bereikten, wederom te kunnen bereiken. Een voornaam punt van het re organisatie program vormt verder de teorganisaiie oer butteniandsche ver tegenwoordigingen van Bata, die op denzcltden gtondslag zullen worden opgeoouwd ais de veriegenwoordi g'ingeu 111 Tsjechj Slowakije zelt. Hiciuit blijkt, dat data zijn txpurl nog meer wil torceeren. Het Duitsche invoerrecht op schoenen. De KijKsraad heeit het ontwerp der Rijksregeering tot opiuffing van hel tn handelsverdragen vastleggen der in voertarieven voor schoenen goedge keurd. Het wetsontwerp is nu bij de Rijksdag ingediend. Post 556 van het Duitsche invocrtariet helt van lederen scnoenen boven 120U gram een in voerrecht van 85 R.M., boven 6Ü0 tol 120U gram 12U K.M. en voor schoenen tot bUU gram (nent damesscnoeisel) 180 K.M. per 1U0 K.O. Deze laatste twee categorieën nu zullen belangrijk hooger belast worden, terwijl de eeisie giOcp (schoenen boven 1200 gram gewichij onveranderd blijven. Hoeveel de vernooging zal bedragen, is nog onbekend, maar in de Duitsche schoenindustrie hoopt men op minstens het tegenwoordige autonome tariel van Tsjccho-Slowakije, dat 451 R M bedraagt, want tegen dat land gaat in hootdzaak de strijd. Excursie Rijksvakschool te Waalwijk naur Dongen. (door een leerling.) Vrijdag 14 Juni maakten de leerlingen van de Kijksvakschool met hunne leer aren een excursie naar Dongen. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de N.V. Looistof-extract-lndustrie Dongen, waar we door den plaatsver- vangenden directeur hartelijk verwelkomd werden. Hij bracht ons eerst naar de ruime magazijnen, waar groote hoeveelheden van allerlei looimaterialen waren opge slagen. Van hieruit kwamen we aan de molens, waar de verschillende looi materialen worden gemalen, om nierna automatisch gevoerd te worden naar de extractie-batterij, alwaar het looimateriaal uitgetrokken wordt. Dit is een zeer groote extractie-batterij van het nieuw ste type, bestaande uit een groot aantal ketels. Elke ketel heeit een inhoud van plm, 6 M3. De looimaterialen, die hier uitgeloogd zijn, worden als brandstof gebruikt. Het looivocht echter komt in een reservoir en wordt door buizen naar het »Va- cuum-iadamp apparaat"5 geleid, waar het vocht tot het gewenschte aantal graden Beaumé gebracht wordt. Het extract, dat nu geheel klaar is, komt in een reservoir en hier worden de vaten gevuld en verzendklaar gemaakt. We bezochten ook nog de quebracho afdeeling, waar de z.g. vaste quebracho bij een temperatuur van plm. 80u C. opgelost wordt en waarbij het nieuwste systeem met de nieuwste machines wordt toegepast. We waren dan ook ten zeerste vol daan over de bezichtiging van dit, voor de Lederindustrie, zoo belangrijk bedrijf, alsmede over de buitengewoon joviale ontvangst, die ons hier ten deel was gevallen. Als 2e punt van ons programma be zochten we de vache-looierij van de firma Van Boxel Heijst, waar we door de beide heeren van Boxel vriendelijk werden ontvangen en, rondgeleid. Dit bedrijf, waar vroeger kuipgelooid werd, is thans een modern ingerichte vache lederfabriek. Het leer hier ge maakt, wordt in hoofdzaak voor repa ratiedoeleinden gebruikt en door de er varing van vele jaren is het dan ook van zeer goede kwaliteit. Het 3e punt was de bezichtiging van de vache-looierij der firma J. van Ba- vel, waar wij wederom zeer vriendelijk ontvangen werden. Ook dit bedrijf, vroe ger een kuiplooierij kan thans als een van de modernste fabrieken beschouwd worden, daar het ingericht is met de nieuwste machines. In het bijzonder dient hier vermeld, dat de technische leiding van deze zaak berust bij den heer J. van Bavel Jr. oud-leerling der Waalwijksche Vakschool. Het is dan ook niet 't minst aanzijn leiding te danken, dat men hier, ofschoon „Van de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen .ontvingen wij twee catalogi, welke een zeer gunstigen „indruk maken. „De uitvoering van beide is, zoowel wat opvatting als „afweiking aangaat, als bijzonder geslaagd te beschouwen. „Met deze proeven van drukwerk toont de Waalwijksche „Stoomdrukkerij Antoon Tielen, dat ze met baar tijd „medegaat en daf haar inrichting met succes .de nieuwste hulpmiddelen en ideëen in loe- „passing weet te brengen." de looierij pas enkele maanden draait, een stuk leer fabriceert, dat niet alleen aan alle eischen voldoet, maar zelfs met het beste, dat op de markt komt. kan wedijveren. Wij danken tenslotte de heeren Fa brikanten nogmaals ten zeerste voor de hartelijke ontvangst, die ons ten deel is gevallen. Uitgifte leening Orde der EE.PP- Minderbroeders te Weert. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, wordt door de Orde der EE PP. Minderbroeders Nederlandsche provincie Weert,Rechts persoon „St. Franciscus stichting", Maastricht, uitgifte gedaan eener 5 pCt. Ie Hy i. 20-jarige Obligatie ieening groot f500 000verdeeld in stukken van f 1000. f500 en f 100— gesioten met machtiging van.den H Soel te Rome en goedkeuring van den Hoogw. Pater Minister-Generaal der O'de ie Rome. Koers van uitglfle 100 pCt. Vanaf 1 Juli 1930 zal jaarlijksch {25.000 a pari worden afgelost, zoo dat de leening uiterlijk in 1949 geheel zal zijn gedelgd, terwiji het recht wordt voorbehouden na 1 Jult 1934 tot ver sterkte of algeheele aflossing over le gaan. De uitloting 2al plaats hebben in de maand Juni, te beginnen 1930, de uitbetaling 1 juli d a.v. De inschrij ving op voormelde leening is vanaf heden opengesteld bij Nederlandsche Landbouwbank N.V. te Amsterdam, Nederlandsche Landbouwbank N.V. Bijkantoor Roermond, Lemjes Drossaerls te 's Bosch. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: v De Huldiging van H. M. Koningin Emma; Eigenaardige vriendschap; Ko ning Foead van Egypte te Berlijn; Het telegram van den H. Vader aan den Koning van Italië; Een detachement van de Pauselijke troepen; De gedach tenisviering van H. M. Koningin Em ma; Een geheele bladzijde gewijd aan den overval van Willemstad; Vlucht over den Oceaan; De nieuwe Ameri- kaansche gezant te Londen, generaal Dawes; Het 25-jarig huwelijk van Groot hertog Franz IVEen katholiek huwe lijk in de filmwereld; Het bezoek van de Koninklijke familie aan Amster dam; De opening van de nieuwe ver- keersbrug te Rotterdam; Een pagina foto's: Uit het Rijke Roomsche Leven; Nederland vanuit de lucht; Het strand te Noordwijk; Stekeltjes vangen in de Gooische plassen; Baby in het bad; Uit onze Oost. Tekst: Noodweer doo'r Joseph Lin coln; Een Roomsche Reis door J. Hoek, artikel met 4 foto's geillustreerd; Toen de hei bloeide, door Marie Therése; De stoet door Douwes; Een droom, door A. Postel; De mooie koe, door G. Cour- teline; De wolven en het lam, door S. J. Fletcher; Een pagina voor onze vrou wen, henevens een voor onze jeugd. MADE. Op Zonaag 23 Junt hoopt Ds. Steenhuizen v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Made voor te gaan. Ds. Vermeulen v.m. 10 uur in de Herv. Kerk te Oosteihout, Ds. Baarslag 10 uur te Dongen en Ds. Prins van Wijn gaarden 10 uur te Drimmelcn. Nu de vergunning tot den bouw eener R.K. Jongens en Meisjesschool te Stuivezand alhier is tot stand ge komen, mag ook worden verwacht dat spoedig een R.K. Kerk gebouwd zal worden. De grond hiervoor is reeds geschonken. Schipper Anemaat geraakte aan boord met zijn linkerhand tusschen een kamrad en verloor een lid van een zijner vingers. Dr. Houpst alhier verleende geneeskundige hulp De werkman N de D werkzaam op de ijzerwerf van den heer Nederlof, viel van een ladder en brak een arm. vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Waalwijk, 21 Juni 1929. Eieren 5*/a6'/2 cent. Varkens f 22—1 25. 's Hertogenbosch, 19 Juni 1928. Op de markt van heden waren aangevoerd 2281 stuks. 986 stuks hoornvee. 1076 biggen. 114 zeugen. 49 schapen—lammeren. 56 Kalveren. De pi ijzen waren als volgt: Kaltkoeien van f 205f 355 p. st. Kalf vaarzen van f 200—f290 p. st. Magere ossen en koeien van f 135—f 240. Vette ossen en koeien van f 0.54 p p lekw Vette ossen en koeien van f0 46 p p2ekw Pinken van f 105—f 150 per stuk. Zeugen van f 130—f 190 per stuk. Biggen van f 2 75—f3 25 per week. Schapen van 23—135 per stuk. Lammeren van 110.— tot f 16.p.stuk. Handel vet vee iets flauwer dalende prijzen. Kalfvee met tragen handel lagere prijzen jong fokvee flauw met lagere piijzen. Scha pen zeugen ongeveer prijshoudend. Biggen flauwer iets minder. St. /ansmarkt te 's Hertogenbosch 26 /uni 1929. De alom bekende groote St. Jans- markt te 's Hertogenbosch wordt Woensdag 26 Juni 1929 wederom gehouden. Deze markt mag zich ieder jaar in een buitengewone en stijgende oelangsielling verheugen. De trams en onteloare autobussen zullen uit de verschillende omliggende plaatsen naar 's-Hertogenbosch de vreemdelingen brengen. Een reusach tige samenloop van belangstellenden wordt dan ook verwacht. Des avonds wordt door 't Gemeen tebestuur een concert op de marki aangeboden. Bij goed weder belooft het een schitterende dag te worden en het feestelijk getooid maiktierieiri zal eenieder tot zich trekken. De in de Noord-Brabanlsche en Geldersche dorpen in den omtrek der stad verspicide reclameplaten, welke het gemeentebestuur heeft doen ver vaardigen naar een ontwerp van den bekenden kunstenaar MermanMoerkerk doen het goed en noodlgen eenieder uit naar den Bosch, waar men als steeds welkom is. Naast de St. Jansmarkt wordt op dien dag de groote veemarkt gehouden (wekelijksche veemarkt) waarop ruim zOOO ssuks vee groot en klein, worden aangevoerd. Naast de vermaarde St. Janskerk is thans een nieuwe atractie gekomen in den vorm van den Rahtskelder onder het Stadhuis, waatin de ver maarde Brabantsche ktfidafels zijn gehouden en dieihans als Stadstaveerne ingericht, duizenden vreemdelingen trekt. De Minister van Waterstaat en oud Minister Aalbetse bezochten nog kort geleden deze mooie en gezellig ingerichte taveerne, waarin de wijn fijn en het bier helder is. Eenig in Nederland. Ook de Bossche beiaard met 45 klokken zal dien dag door den beroemden beiaardier, Toon v. Balkom leerling van den grootmeester der beiaardkunst Sjef Denijn, uit Mechelen, zijn lastige liedjes over de markt doen weerklinken en men gaat 's avonds naar huis toe met een aardig souver- nir als een Bossche koek of St. Jans moppen voor moeder de vrouw. Dus Woensdag, 26 Juni 1929: Dat gaat naar den Bosch toe. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/» uur. Gymnastiek voor de aspiranten B Q V. Van 5 7uur voor de leden BG.V. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 7 uur Schietoefening voor 't Qilde St. Crtspijn en Crispinianus. GEMENGD NIEUWS. De spooi wegiamp, die,zooals reeds gemeld, Woensdagnacht heeft plaats gehad te Viane—Moeibeke nabij Qeeraardsbergen, heelt, op 't oogenbhk dat wij dit melden, reeds 9 reizigers onder wie een vrouw, 't leven gekost. Een dertigtal personen liep kwet suren op. De toestand van tien dezer gewonden is levensgevaarlijk - Onder de gewonden bevinden zich 'n tiental viouwen. De slachteffcrs zijn meestal Vlaamsehe arbeiders en arbeidsters, die zich naar hun werk in Wallonië begaven. Het Roode—Kruis zond vanuit Brussel vier ambulance wagens om de gewonden te vervoeren. De lijken werden geborgen in de wacht zaal van 't station van Geeraatdsbergen. Een geestelijke van Moeibeke, die zich nabij de plaats des onheils bevond toen de catastrophe zich voordeed, kon nog verschillende stervenden van de troostmiddelen der H. Kerk voorzien. De machinist van de aangereden trein vetklaarde dat hij de ramp voelde aankomen. Hij werd gewaar dat zijn locomotief wegens het ver schuiven van den grond, plotseling aan het hellen ging. Toen hij de remmen wilde doen werken, om zijn trein te doen stoppen, was het reeds te laat en was de botsing reeds een teit. Deze ramp overtreft in omvang de spoorwegramp van Halle, van 'n paar maanden geitden. Het parket heeft dadelijk een onder zoek ingesteld om de verantwoorde lijkheden vast te leggen. Bij de electrlsche centrale van Goddeck in de Pommerelle» had een merkwaardig ongeluk plaats. Van een antenne op een dak raakte een draad los, die terecht kwam op een licht- leiding van 220 volt. Toen een vrouw in haar tuin kwam raakte zij den antennedraad aan en werd door den stroom onmiddellijk gedood. Haar man snelde, zonder schoenen aan te trekken, naar buiten trapte op den draad en deelde het Jot van zijn echtgenoote. Te Hoboken bij Antwerpen is de kleine lucifer fabriek van de fi ma Verpoorien afgebrand. Meende men aanvankelijk, dat de schade zich alleen tot stoffelijk verlies beperkte, hedenmorgen bij het opruimen der ruines vond men het veikoolde lichaam van een Poolsch arbeider. De onge lukkige is waarschijnlijk door den rook bevangen en levend verbrand De waarnemend hoofdcommissa ris van Politie heeft den heer Willem van der Veer medegedeeld, dat de burgemeester, na lezing van het manuscript, de vertooning van Hasen. clever's tooneelstuk „Ehen werden im Himmel geschlossen", (Huwelijken worden in den hemel gesloten) voor Amsterdam verboden heeft op grond van art 88 der Qemeenlewet. In de Artillerie—inrichtingen aan de Hernbrug heefi Dondeidagmiddag m halt due in een gebouw van de atdeeling vuui wtiktiij, dat tot opslag plaats dient voor sas van slaghoedjes door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige oiUpltfiing plaats gehad, waaidoor een arbeider zwaargewond werd. Aan het gebouw weia door den hevigen luchioiuk veel materieele schade toegebracht. De gewonde arbeider is per eigen autobrancard naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. Dat geen menschenievens te belteuren zijn is te dankenn aan de toevallige omstandigheden dat slechts de betrokken arbeidt r in het vermelde gebouw aanwezig was. Bij Innsbruck is gisteren een auto waarin vier Amenkaansche da mes zaten, bij 't uitwijken voor een 14—jarig meisje dat den weg over stak, tegen een boom gereden. Mej. Rtbun uit New Yoik, die aan het stuur zat, werd op slag gedood, haar moeder zoo zwaar gewond, dat zij later eveneens is overleden. Van haar twee zusters weid een lichtgewond, teiwijl de andere ongedeeid bleef. Uit de Hoofdvaart te Nieuwe Pekela is opgehaald het lijk van een onbekend persoon. Onder Emmen is het lijk opge haald van een jongen schippersknecht die sedsrt Zondag werd vermist. Uit hoofde van de overeenkomst met het Vaticaan komt er geen enkele wijziging in de beslaande Mexicaan- sche wetten, doch alleen wijziging in de interpretatie daarvan. Het Vaticaan heeft de bepaling goedge keurd, dat de geestelijken, die in 1926 het land veilieten, mogen terugkomen en den openbaren eeredienst her vatten. LAATSTE BERICHTEN. Examen. De heer H. Witlox Czn. alhier, slaagde in Huiza Katwijk te 's Hage voor het eind txamen GymuasiumA. Benoemd. De heer F. A. Klerks, commies ter secretarie alhier, is als zoodanig be noemd ter secretarie te Wateringen (Z.H Fabrieksbrand te 's Bosch. Door nog onbekende oorzaak ont stond gistermorgen brand in de droog- kamer van Hirdes' Stoompassementen- fabriek. Het vuur vond van hier uit gretig voedsel en had zich in een oogwenk over een groote oppervlakte verspreid. De brandweer was spoedig ter plaatse en pakte het vuur krachtig aan. Door haar actief optreden kon de nieuw bouw behouden blijven. De boven- en tusschenbouw is geheel is asch gelegd. Tegen den middag was men den brand meester. De N.V. is verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. (1/olrruoucLkJb in ^jujdUJÜ2it ,N MEUBELMODELLEN Agente: Fa. A. BROKX-SMITS, Waspik. Het oudste, vertrouwbaarste en tevens het meest gesorteerde adres voor: IN GEGARANDEERDE QUALITE1T. IN KEURIGE AFWERK1NQ. Ongeëvenaard groote sorteering in VOOR PLATEN, FOTO'S EN SCHILDERSTUKKEN. Hofleveranciers van H. M. de Koningin en Z. H. den Paus. Beleefd aanbevelend. (FRANCO LEVERING) i ^prrzHFft VOORAANSTAAND Briels Spiegels en SchlerHen Kruismedalns en Kruizen

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10