DE ECHO ÏHiHtl EÜIOEH Pulles-Heesbeen's Vollemelkbrood. Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. No. 50. Zaterdag 22 Juni '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCLLAL NiEUWS. Waalwijk, 21 Juni 1929. Examens. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Gemeente-administratie van de Ned. Ver. voor Gemeente belangen, de heer A. J. M. van lersel te Waalwijk, ambtenaar ter secretarie te Nieuwkuijk. Voor 't eindexamen Gymnasium B, slaagde aan het St. Jans-Lyceum te 's Bosch, de heer Hem Moonen alhier. Benoeming. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot hootd oer nieuwe R.K Jongensschool te v.m. Baardwijk de heer G. F. H. Velunan. De heer Veitman is geboren te Schagen (N.H.) 16 Juli 1895 en aan de bisschoppelijke kweekschool voor het Bisdom Haarlem te Beverwijk tot onderwijzer opgeleid. Geauiende 4 jaar was hij als onder wijzer aan de St. Jozeischool te 's Bosch verbonden, waarna op 1 Mei 1922 zijn benoeming tot hootd der scnool le Drunen (Wullshoek) volgde, waar hij thans nog als zoodanig werk zaam is. Tot onderwijzer aan deze school is benoemd de heer v. ürunen uit Drunen, thans als zoodanig werkzaam aan de St. Fetrusschool aihier. De benoeming van nog twee andere onderwijzers kan dezer aagen worden tegemoet gezien. Benoeming. Thans is bij besluit van den Com missaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant benoemd tot veldwachter der gemeente Son c a. de heer nen- dnkus Johannes van Mierlo, thans agent van politie te Waalwijk. Wij feliciteeren den heer v. Mierlo, die een zeer gezien politieman Is, gaarne met deze benoeming. Zij de monstreert opnieuw dat, men bij de politie over 't geheel een zoo zelf standig mogelijke positie ambieert. Militaire.Schoenen. De voor dit jaar te leveren militaire schoenen zijn wederom opgedragen aan de Kon. Sioomschoenenfabnek A. H. van Schijndel ie Waalwijk. Loting Dienstplicht. Naar het Bureau v. Mil. zaken ons mededeelt, zal de ioiing voor de in geschrevenen voor den Dienstplicht, Lichting 1930 en 1931, plaats hebben op Vrijdag 28 Juni i929, des nam. 2 uur te 'süiavcnhage in de „Rolzaal*, Binnenhol 8. Concours—hippique. Gouden Medaille. J. van lersel, Waalwijk. Directie Prov. Noordbr. en 'sHerto- genbossche Courant, 's Bosch. Zilveren Medaille. Mathieu van Loon. Notaris CanUrs, Drunen. C. R., Waalwijk. De dagen van 29 en 30 Juni naderen en daarmee de dagen van paarden sport en paardenlieihtbberij. Zaterdag 29 dezer siaat reeds in het teeken van „het paard". Voor de verschillende rubrieken der merrie keuringen, die op Zaterdag 29 Juni (dus aansluitend aan het concours hippique) alhier worden gehouden en des v.m. 8 uur beginnen, zijn aange geven 129 stuks en voor de Verrich tingsproet van M. C. merries, vanwege de Nederlandsche Vereeniging „Het Legerpaard" 30 paarden, deze zullen 13 K.M. afleggen in 1.10 uur, vertrek vanaf het sportterrein om 3 uur. De te volgen weg is langs de St. Antonius parochie, Meerdijkweg, Sprang, Hooge- vaart, Labbegat, Waalwijk tot aan het sportterrein. Voor paardenfokkers, een nuttige, voor paardenliefhebbers 'n prettige dag. Het concours hippique van Zondag 30 juni belooft weer zeer schitterend te worden. Naast de nummers mooiste rijpaard en springconcoursen, waaraan wederom de beste heerrijders en otfi eieren uit den lande deelnemen, zal eok het nummer tuigpaard ditmaal uitblinken. We noemen hier enkele deelnemers: Douariere Dorry de Perez, te Voorst, bij Zutphen. Mevrouw Dentz. van Schaïk te Amsterdam, wier paarden op de con coursen te Wageningen en Gorinchem dit seizoen de eerste prijzen behaalden Voorts van de Koppel, Zeist, Stal Doorwerth,—Heelsum, J. Rijks, Nij megen enz. 't Belooft dus iets zeer bijzonders te worden. Bij verschillende café-houders en winkeliers ter plaatse heeft de „Con- cours-hippique-vereeniging" een re clame-biljet doen thuisbezorgen met verzoek om dit in hun zaak of voor het winkelraam te willen ophangen. De vereeniging is o i. terecht van meenirg. dat deze kleine medewerking hunnerzijds wel mag worden ge vraagd voor eèn onderneming, die wordt daargesteld. uitsluitend in het algemeen belang van Waalwijk. Wij vertrouwen dat eenieder zal mee. werken om deze Concours-hippique- dag zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Statenkieskring Heusden. Op de jongste bestuursvergadering van den Slatenkieskring Heusden, werden de heeren Siemer en M. van Loon, beiden alhier, respectievelijk tos voorzitter en penningmeester gekozen. De heer M. van Loon, was voordien voorzitter. Conflict Bouwvakarbeidersbond opgelost. Donderdagmorgen werd door ons gebuiictiniitcia, uat door de leden van ucn K.K. en Cnnstel. Bouwvakarbei- dcisbond aimer voor a s. Maandag een staking is geproclameerd. Door ac opperlui weid gevraagd oin het uurloon te brengen op 48 ci, une vacamiedagen met behoud van loon en uukeering bij Chr. erkende feestdagen. Naar aanleiding van de geprocla- meetde stading had Donderdagmorgen ien Raadhuizc een bespieking piaais iüsscnen den buigemeester en de aannemers H. Aarts, fa. Wed. van buiten en H. Maas. De eerste bespreking werd des middags door een tweede gevolgd, waaroij ook de vrijgestelden van den K.K. en Cnnstei. Bouwvakarbeiders- oond tegenwoordig watert om de eiscnsn der arbeiders toe te lichten en te verdedigen. Ten slotte had des avonds nog een contereniie piaats waarbij ook de overige aannemers waren uiigenoudigd Na een iangdUügc bespreking kwam men ten slotte tot overeen stemming. Genoegen werd genomen met een uurloon van 45 cent en in williging der overige etscnen, zooals drie vacamiedagen zondci loonderving en uukeering bij Chr. erkende feest dagen. uuot bijna alle Waalwijksche aan nemers werd het contract met deze oepahngen geteekend. De aannemers van Brunschot, J. van der Aa, P. Vermeer en A. Bonts debben de ondcrictkemng van het contract nog in beraad gehouden. Indien zq voor Maandag niet tot ondcrtcekemng zijn overgegaan zat oq deze vier aannemers de geprocla meerde staking doorgaan. Dat de in voormalig Baardwijk wonende aannemers nogal bezwaar maken tegen de inwilliging der etschen moet gelegen zijn in 't teit, dat aldaar tot dusver aan de opperlui een ge middeld uurloon wordt gegeven van 35 cent. Bq de meeste Waalwijksche aan nemers stond voor deze gioep bouw. vakarbeiders 't uurloonreeds ongeveer aan 45 cent. Een woord van hulde aan onzen burgemeester voor z'n initiatief en goede leiding, die lot spoedige over eenstemming in dit cor.fLct leidde. Eindexamen R.K. Hoogere Handelsschool. Aan 't mondeling eindexamen der R. K. Hoogere Handelsschool, te houden op Maandag en Dinsdag a.s. zullen tien candidaien deelnemen. Dinsdagnamiddag is de uitslag bekend. Huldiging der E. Zusters M. J. in ae Parochie van O. L. Vrouw. In ons vorig nummer konden wij nog een gedeelte publiceeren van de huldiging welke Woensdagmorgen aan de E. E. Zusiers J. M. J. parochie O. L. Vrouw, werd gebracht. Des namiddags hadden de E. E. Zusters de hulde van de schooljeugd in ontvangst ie nemen, speciaal van de meisjes en de bewaarschooiktnderen. Ongeveer twee uur werden de Zusters door een stoet bruidjes van het klooster naar de bovenzaal van 't patronaat begeleid, waar inmiddels de ZeerEerw. heer Pastoor Buijs, de Kerkmeesters, het Damescomité en de Schoolkinderen ter begroeting klaar stonden. Onder leiding van de Eerw. Zusters van het Si. Theresiagesiicht uit de parochie St. Jan alhier was een aar dige versiering aangebracht en met de j ugd voor een mooi feestprogram gezorgd. Toen de Eerw. Moeder Overste met de overige Zvsters gezeten waren tiet zich allereerst het feestkoor hooren, waarna een van de bewaarschool— kindertjes een lief versje op zei. Nummer drie was een alleraardigste verrassing welke werd aangediend als .Een onverwacht bezoek." 't Was inderdaad een bezoek buiten verwachting. Niet minder aan tien kleine nikkertjes kwamen heeiemaal van uit 't verre Nikkerland om de Eerw. Zusters te feliciteeren. Ze kwamen niet met leege handen, maar brachten overzeesche vruchten mee. Op een aardige melodie voerden de nikkertjes rythmische bewegingen uit. Op 't dringend applaus kwamen de leuke zwart snoekjes nog eens terug. Namens de onderwijzers en school, jongens boden hierna Cor. v. d. Heijden en Jozef Seegers aandejubi. leerende Zusters een fraaie bloemen, mand aan. Leenije van Dongen hield namens de groote meisjes een keurig verzorgde toespraak, waarna Moeder Overste voor het klooster een paar bloemen tafeltjes in ontvangst had te nemen. Als nummer vijf vermeldde het pro gramma .Naar Besoijen." En wie kwamen er Een troepje blijde kinderen, feestelijk uitgedoscht, die recht per vliegmachine van uit het warme Zuiden kwamen en de beste zegewenschen van Z. H. den Paus tnedebrachien. Een succesnummer!je was ook „Het Waarzegstertje" dat door Marietje v. d. Gouw buitengewoon aardig werd vertolkt. Nadat de Marieljes Hesselbert en van der Heijden de „Niet Snuggeren" ten besie hadden gegeven werd ge- gezamenlijk het slotlied gtzorgen, Namens de Eerw Moeder Overste en de Zusters betuigde Pastoor Buijs aan allen zijn hartelijken dank. Bij zonder dankte hij de Eerw. Moeder Overste en de Zusters van het Zuster huis uit de parochie St. jan, die zich voor de samenstelling en uitvoering van dit programma zooveel moeite hebben gegeven met name dankte Z.Eerw. vooral de Eerwaarde Zusters Ignatius en Sabina. 'i Was voorduZustersende kinderen een heerlijke middag. Des avonds om half zeven was het de beurt aan de Patronaatsmeisjes Ook deze huldiging vond piaats op de bovenzaal in tegenwoordigheid van de Zusters uit de parochie van O. L. Vrouw en St. Jan, den Z Eerw. Heer Pastoor Buijs, de Kerkmeesters en het dames-comité. Met een feestlied werden de jubi- leerende Zusters ontvangen, waarna Matie Mahieu een hartelijke aanspraak hield namens de Patronaatsmeisjes. Marie Schapendonk bood hierna met een toepasselijk woord een mooi Theresiabeeld aan. De rij van ge schenken werd gesloten met het aan bieden van een paar bloempotten. Door een negental meisjes werd vervolgens opgevoerd een blijspel in 2 bedrijven n.l. „Mevr. Albedil Kwik staart." Dit met aardige muziek doorwerkte patronaatstuk werd door de jonge dames leuk en vlot gespeeld. Het ligt hier niet op onzen weg om namen te noemen maar we zouden te kort schieten indien we voorde hoofd rol geen uitzondering zouden maken. Dina de Graaff speelde bijzonder vlot en vrij de rol van Mevrouw Albedil Kwikstaart." De Eerw.Zusters en overige toonden zich voor het gebodene zeer dankbaar. Pastoor Buijs sprak 't dankwoord en spoorde de meisjes aan trouw lid te blijven van het Patronaat. Ook bracht Z.Eerw. dank en hulde van Mevr. Verwiel, de Presidente van het Patronaat, voor al wat zij vanaf de oprichting voor deze nuttige vereeni- ging heeft gedaan. Onder een tractatie bleef men nog gezellig bijeen. De feestelijke viering wordt morgen voortgezet. Om 10 uur zal Mgr. Taskin. Pre sident van het Groot Seminarie te Warmond in de parochiekerk een plechtige H. Mis opdragen. Onder de H. Mis zal Mgr. Taskin een toespraak houden. Na de Hoogmis zingt het Kerkkoor „Jubilate Deo." Van 12 1 uur zullen de Eerw. Zusters recipieerenin 't St. Elizabeths- lokaal. Tot sluiting is er om 4 uur een plechtig Lof. De parochianen van O. L. Vrouw worden vriendelijk verzocht te vlaggen. Minahassa— Comité. Daartoe uttgenoodigd door den Euelacnib. heer Burgemeester Moonen, veiscnenen Dondeidagavond eenige heeren ten Raadhulze, welke bereid gevonden waren zitting te nemen in het „Minahassa Comhé. Naast Burgemeester Moonen merk ten wq op: Ds. Louwe Kuoijmans, de Wethouders Eibers en Smulders, M. A J. van Liempt, Notaris Schaap, Notaris Jansen, de raadsledenv. d. Geld, M. van Loon, van Driel, RuXa en Lotff, en voorts de heeren H .Both, L. Hariug, C. Verharen, Joh. Hofimans en M. Eishout. Bericht van verhindering was inge komen vanC. G. Verwiel, H. J. Donkers, A. de Graaff, Bakker, Dunk en A. H. van Schijnael Jr. De Burgemeester leidde de verga dering mei een kort wooid in. Hq verklaarde de ligging van het Noord—Oositiijk schiereiland van Ce lebes, de Minahassa genoemd en de aanraking van deszelfs bevolking mei de Nederlanders. Die aanraking da teert van 1635, toen een viertal hoot den van de Minahassa naar Ternate werden afgevaardigd, om zich mei den vertegenwooidiger der O.l. Com pagnie te verstaan over de mogelijk heid, dat hun hulp zou worden ver leend om de Spanjaarden en Portu geezen te verdiijven. De O. 1. compagnie bood gaarne huip en dit leidde er toe, dat op den lOen Jan. 1679, dus 250 jaargeledtn, een bondgenootschap werd gesloten tusschen de O 1. Compagnie en de „Dorpshoofden" van Menaao. Hierbij beloofden de Minahassers de Edele Compagnie als „eenig en eeuwigh opperheer" te erkennen, „be lovende eendrachtelijk en eenpaerig- lijk met hun goedt, bloedt en uyterste vermogen d'Edele Compagnie in alle voorvallende gelegenheden getrouwe lijk bij te staan en te helpen. Die belohen zijn.de Minahassers trouw nagekomen. T Feit dat ze reeds 250 jaar in Nederi. Staatsverbond zijn opgeno men werd door hen 10 Januari plech tig herdacht. Vergeleken bij de andere bevolking van den Indiscben Archipel, staan de Minahassers op een veei hoogeren trap van cultuur en beschaving. De medische hulp en verzorging is voor deze bevolking, die meer dan 200.000 zielen teit onvoldoende. Naast de malaria is de tuberculose aldaar een der meest voorkomende ziekten. Een onderzoek heeft uiige wezen dat 40 pCt. der schoolgaande kinderen met tuberculose besmet zijn. Het plan bestaat nu, om ais feest gave van het Nederlandsche volk de bevolking van de Minnahassa een Sanatorium en een Centraal—Zieken huis aan te bieden, ten bewijze dat Nederland ook zijnerzijds het trouwe bondgenootschap van 250 jaren op prijs stelt. De totale kosten worden geschat op f 400 000. De Ncderlandsch-Indische Regee ring zal als haar aandeel t. z. t. op zich nemen de exploitatie van beide inrichtingen. Aan het slot van zijn inleiding sprak de Burgemeester de verwach ting uit, dat Waalwijk zich ook in deze niet onbetuigd zal laten. Vervolgens droeg spr. het voorzit terschap over aan Wethouder Eibers. Deze dankte den Burgemeester voor diens inleiding en besprak nu de wijze van werkverdeeling voor de te houden collecte. Na eenige gedachtenwisseling werd besloten dat het in vieren gesplitste comiié resp. voor voorm. Baardwijk en Besoijen, St. Antoniusparochle en Waalwijk, op Zaterdag 29 Juni as. de collecte ter hand zal doen nemen. Op dezen dag zullen de daarvoor aangewezen jongedames met gesloten bussen langs de huizen een inzame ling houden. Met een dankwoord sloot de voor zitter de bijeenkomst. Paardenkeuring. Voor de M. C. Keuring die alhier op 25 |uni des v.m 10 30 uur op het sportterrein aan de Parallelweg wordt gehouden zijn aangegeven 59 merries en een hengstvoor de M C keuring te Almkerk in den namiddag 23 merries en een hengst met afstammelingen. Veemarkt. De a.s jaarmarkt wordt gehouden op Donderdag 24 Juni a.s. Het zal de eerste veemarkt zijn, na de reorganisatie dat er geen pre mies worden uitgeloofd. Wij vertrouwen dat de landbouwers, veehouders en -handelaren zullen toonen dat ze ook zonder deze onze veemarkt willen steunen en omhoog brengen en trouw ter veemarkt zullen aanvoeren en komen handelen. Al is het slechte seizoen voor de veemarkt aangebroken, toch allen present en de groeiende veemarkt gesteund. Auto in een sloot. Woensdagavond reed een auto met drie heeren uit R'dam bij een scher. pen bocht te Drongelen in een diepen sloot. De auto bleef met den kop in het waler steken, 't Mag een geluk heeten, dat de inzittenden en zonder ongelukken afkwamen. Door de N V. de Graaf Co. en de N V. Waveem werd de zwaar be schadigde auto Donderdagmorgen met een kraan op den wal gebracht. Biljart—weds tr ijd. Hedenavond zal in het café van den heer A. van Berkel een biljart wedstrijd gespeeld worden tusschen het tweede zestal der W. B C. en Kunst na Arbeid. Doorzitten Stukloopen PUDOL Zonnebrand m Biljartwedstrijd. De biljartclub Amusement, gevestigd in café Smolders, speelt Zaterdagavond 8 uur in caié Kemperman een vriend- schappeiijken wedstrijd tegen de aldaar gevestigde club „Ons Genoegen." Aanbesteding. Woensdag had in hei Gouverne mentsgebouw onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, dior of vanwege den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, de aanbeste ding plaats voor Het verven van den metalen boven bouw der brug over het Heusdensch kanaal onder de gemeente Neder- hemert, behoorende tot de werken in verband met de verlegging van de uitmonding van de Maas. Inschrijvers waren ais volgt: C Lichtvoet, Oosterhout f 5550 G. Verlaat, Kamerik f5480 Fa D. Furster, Zeist f4775 J Smits, Made f4725 R In 't Veld. Breda f4725 A. Breed, Heer—Hugowaard f4666 Fa. W. Dekkers Zn., Tilburg f 4515 L. v. Trigt, Dordrecht 13960 A M. v. Esch, Moergestel f3870 Hornstra, Hilversum f2885 F. Miesert, Hilversum f2640 Daarna had de aanbesteding plaats voor Het opnieuw aSphalteeren van steen slagdeklagen op de Rijkswegen in Noord—Brabant, in drie perceelen en in massa. Raming: le perc. f4400, 2e perc. f 13.450, 3e perc. f 2800, massa f 20 650. Hiervan waien de inschrijvers ais volgt: le Perceel. P. B. Huberts, Nijmegen f 3990 L J. v. Drunen, Geldrop f 3740 2e Perceel. P. B. Huberts, Nijmegen f 11.999 L. J. v. Drunen, Geldrop f 11.300 3e Perceel. H. v. d. Pas, Rosmalen f 2890 P. v. Drunen, Rosmalen f 2585 J. Hermans, Rosmalen f 2582 Massa. P. v. Geel, Terheljden f21.800 H. v. Seventer, Vught f20.700 N.V. 'sGravenhaagsche Asphalt—MijDen Haag f 19.800 H. v. d Ven, Vlissingen f 19 560 F. H. v. d. Pluijm, Dussen f 18.482 Prov. Ct. Statistiek. Statistiek van den ln- en Uitvoer van schoenen, laarzen en pantoffels over de maand Mei, Invoer Aantal Waarde paren Duilschland 26 643 f 92 000 België 23 590 f 64 000 Groot Britannië 31 918 f 107 000 Zwitserland 3,307 f 36 000 Tsj. Slowakije 57 031 f 189 000 Totaal 142,489 1488 000 Uitvoer Aantal Waarde paren Duitschland 6 867 f 51000 België 1,002 f 9,000 Groot-Briiannië 686 f 3 000 Ned. O Indië 2,490 f 18,000 Noorwegen 748 f 4.000 Denemarken 19 706 f 95 000 Totaal 31 499 f 180 000 Leest „De Echo van het Zuiden", het meest gelezen blad van de Langstraat en Omgeving. i «r

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9