Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. STER-TABAK m afèïfó FEUILLETON Niets 9«at bove» NUMMER 52. ZATERDAG 29 JUNI 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 18. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. V Onwaarachtigheid. Er is een bepaalde „vrijzinnigheid" die eigenlijk het toppunt is van „ei genzinnigheid". En deze soort van „eigenzinnigheid", die zich dan nog dikwijls bindt aan „stompzinnigheid", vinden we juist in die kringen, waar het woord „vrijzinnig" nog steeds ais een geweldig slagwoord moet dienen. De heer Köbben, lid der V. D., bewees dit nog eens ten overvloede Woensdagavpnd in een debat met enkele voormannen uit de Democra tische partij. Men moet het «beireuren dat een overigens zoo fair, interessant debater als dhr. Köbben, die toch gewoon is zelf na te denken, op verschillende punten stompweg de redenatie over neemt van den politiek verblinden leider der V.-D. partij, Mr. Marchant. We willen niet al deze punten na gaan en kunnen wel volstaan met te wijzen op.ecn voor elk christen be langrijk vraagstukde verzorging der ongehuwde moeder. Wanneer de V.D. zeggen, dat de confessioneele partijen bij de behan deling van de ziektewet tegen het voorstel van den Minister hobben ge stemd om daardoor de kloof tussc'nen rechts en links nog grooter temaken, en om een troef in handen te hebben bij de verkiezingen, dan bewijst dit, dat men het dieper gelegen beginsel van de Christelijken of Katholieken nog niet heeft kunnen of willen benaderen. De heer Köbben heeft heel theatraal gezegd en met veel ontroering: „de ongehuwde moeder wordt uit de maat schappij gestooten en dat noemt men christelijk". Nogmaals het is jammer, dat dhr. Köbben, die door karakter en aanleg in een beter gezelschap thuishoort, hier blindelings het linksche propa ganda-gebaar van Mr. Marchant na bootst. Dat de ongehuwde moeder door de R.K. en Christel, uit de maatschappij zou worden gestooten is de grootste onwaarachtigheid, die maar denkbaar is. Nu deze kwestie bij de behandeling van de ziektewet aan de orde is ge komen, nu vragen wij u, vrijzinnig- democraten, wat deed gij vóór dien ten opzichte van de ongehuwde moe der en het kind Niets, absoluut niets En nu wilt gij het nog slechts uit buiten voor uw verkiezingsactie. Ziet eens wat door de R. K. voor de ongehuwde moeder en het kind wordt gedaan Ziet eens naar Moe derhei!, Breda, de Goede Herder, Til burg, St. Margareiha-gesticht, Heerlen, e. m. a. Wie onderhouden de gestichten, waarin de gevallen vrouwen en de onschuldige kinderen liefderijk worden opgenomen. Wie? De vrijzinnig democraten niet. Het zijn de R. K. zelf. Wijst gij me eens één V. D. aan die zich voor de zedelijke en maatschap- deiijke verheffing van de ongehuwde moeder geeft 1 Ge kunt het niet. Boven het holle propagande-ge- schreeuw staat de daad. de groote, waarachtige, onbaatzuchtige daad van christelijke charitas, van diep tnensche- lijke naastenliefde. Het geweldig probleem voor ons werelddeel was reeds meer dan een eeuw en hes wordt dit in steeds meerdere mate: of Europa den eens zoo rijken inslag der christelijke beginselen, van den invloed van het Gods Woord, zal behouden of verliezen. En verder: Het kjemmerde van onzen tijd is, dat deze'anti-christelijke geest steeds meer veld wint in Europa en in de wereld. De machten, die tegen de Christelijke beginselen ingaan en de wijsheid van den mensch in de piaats willen zetten van de waarheid Gods, worden steeds geweldiger. Europa glijdt al meer af van het fundament waarop heel het leven werd gebouwd. Het resultaat is overal zichtbaar. De Fransche schrijver M. Boeg- ner wijst in zijn werkHet Chris tendom en de moderne wereld, als een der essentleele punten van het geestelijk probleem van onzen tijd, dit aan de komst van een nieuw- ROODBTXR V Waar het om gaat. Waar het bij de aanstaande verkie zingen om gaat. dat heeft „De Stand aard" nog eens klemmend uiteengezet. Wij ontleenen aan het kloeke artikel een enkele der meest markante pas sages, die ook in onze kringen in deze dagen wel der overweging waard zijn NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 79. Zoo lang als men zich in dien geest wenschte te ainuseeren had hij er niets op tegen. Maar Merritt was door den wijn en het vijfde glas champagne, dat hij zich, ondanks alle booze blikken van Henson, toch had laten inschen ken, wat levendiger geworden en wat spraakzamer en zijn oogen gingen on ophoudelijk Ami begeer en naar een zil veren schenkstel dat op het buffet stond. Eindelijk liep het diner ten einde, en tot groote opluchting van Henson begaf het geheele gezelschap zich naar het ter'ras. Bell voegde zich ongemerkt bij Chris, en fluisterde haar in het oor: „Nu is het 't oogenblik om te han delen. Maar snel. Henson durft Mer ritt geen oogenblik uit het oog te ver liezen, alvorens deze naar bed is en ik zal wel zorgen dat ik hem een een flinke poos bezighoud. Ik heb de telefoonbel omwonden, zoodat nie mand buiten de kamer iets kan hoo- ren, als men den oproep beantwoordt. Zo -g dus, in de kamer te blij\'en en spoed u voort!" Chris snelde naar de bibliotheek en doorliep haastig het telefoonboek. Ze vond spoedig wat ze noodig had en vroeg verbinding met Brighton. Dan liet ze zich neervallen in het donker, in een grooten leunstoel, ge reed om geduldig op antwoord te wachten. Ze kon de mannen op het terras nog juist zien en nu en dan zette het gloeien van hun sigaren een of ander gelaat even in gloed. Haar geduld werd niet op al te lange proef gesteld. Na een kwartier bewoog de klepel der telefoonbellen zich als van machtelooze woede. Chris greep den spreekhoorn en leunde gemakkelijk achterover. „Is u daar?" vroeg ze rustig. „Is u dat zelf, mijnheer Steel?" Tot haar groote voldoening was de stem aan den anderen kant die van mijnheer Steel zelf. Hij scheen nieuAvsgierig te vernemen, wie de aanvrager was van het gesprek. „Kunt u het niet raden?" \'roeg Chris. „Dit is niet de eerste maal dat ik u opbel. U heeft toch nummer 218 Brunswick Square nog niet verge ten?" Chris glimlachte toen zij den ver rasten uitroep van Steel hoorde. „Dus u is de eerlijke vriendin, die ik in het duister heb ontmoet?" vroeg hij. „Ja, ik herken nu inderdaad uw stem. U is dus juffrouw Chris, niet waar? Ik zal uw naam niet luid noe men, want de menschen zouden vra gen, wat voor eigenaardige geheimen achter zoo'n nachtelijken oproep wel mogen schuilen. Ik hoop, dat u me thans niet opnieuw in moeilijkheden brengen zult!". „Neen, maar wel wilde ik uw ad viezen en uw hulp. Ik zou willen dat u mij inlicht betreffende een verhaal, waarvan ik u de bijzonderheden zal verschaffen. U moet de heele zaak onmiddellijk uitwerken en een goed plan uitdenken, als 't u belieft, want uitstel is zeer gevaarlijk! Dokter Bell „Wat zegt U? Wilt u me zeggen, vanwaar u met me spreekt?" „Ik ben op het oogenblik op kasteel Littimer. Ja, dokter Bell is óók hier. Heeft u hem noodig?" „Dat zou ik denken!" was het ant woord van Steel. „Ik bid u, vertel hem onmiddellijk, dat de man die hier bij mij thuis half dood in de serre is gevonden u weet wel wien ik bedoel in de afwezigheid van de pleegzuster is opgestaan, zich heeft aangekleed en van morgen uit het zie kenhuis de vlucht heeft genomen, 't Vreemdste is, dat na dien tijd niets meer van hem is gehoord of gezien. Wilt u hem dit onmiddellijk vertel len? Straks zal ik u nadere bijzonder heden meedeelen betreffende uw ge schiedenis. Wees niet ongerust: ik zal zeggen dat men onze verbinding niet verbreekt, tenzij ik bel. Maar, wilt u nu onmiddellijk gaan?" De stem klonk dringend, om niet te zeggen gebiedend. HOOFDSTUK XXXVIII. MET 'N WEINIG VERBEELDINGS KRACHT. Bell scheen als bij ingeving te be grijpen dat Chris hem wenschte te spreken, of misschien ook zag hij in de verte een glimp van haar licht avondtoilet. Hoe het zij, hij begaf zich langzaam en onopvallend in de richting waarheen zij was verdwe nen. „Is er iets gebeurd?" vroeg hij, toen hij haar gevonden had. paganisme, dat de begeerte ver goddelijkt. De mensch, ook met zijn nieuwe religie wordt al meer besloten In den kring van het zienlijke En daar binnen wordt zijn begeerte naar volmaking van dit leven toomeloos. De socialist heeft er het woord voor gevonden de begeerte heeft ons aangeraakt. Dan vraagt de schrijver, of Dr. Kuyper niet ten volle recht had te gewagen van „paganistische factoren" in het moderne leven, om ten slotte nog even scherp te wijzen op het verschil in den politieken sirljd in andere landen en hier: En in den grond der zaak ligt hier de groote tegenstelling die den politieken strijd in alle landen be- heerscht. Het groote verschil lusschen dien strijd in andere landen en t?n onzent is, dat deze tegenstelling hier het scherpst wordt gezien. Al ztjn er helaas nog belijders van den Chris tus, die hun kracht uitputten inden aanval op hun medebelijders zooals blijv. de Staatkundig Gere formeerden dat wagen tegen de Anti Revolutionaire Partij en verge ten zich te richten tegen het onge loof onzer dagen. Wij hebben steeds weer gewezen op de teekenen der tijden, opdat ons volk leerde verstaan, waarom het gaat in den politieken en so cialen strijd. Wij willen het nog maals doen. Nu wij vlak voor de stembus staan Ieder Christen-mensch kenne zijn plicht. „Ja, zeker", zei Chris, „al zou ik wel graag ATan u A'ernemen, hoe u op die gedachte komt. Ik kreeg mijnheer Steel onmiddellijk zonder moeite zelf aan de telefoon, maar hij wilde niets zeggen, alvorens ik aan zijn dringend verzoek had gehoor gegeven, om u, toen hij hoorde, dat u zich hier be- vondt, te zeggen dat Van Sneck ge vlogen is". „Van Sneck gevlogen!" mompelde Bell, stom verbaasd. „Wat wilt U daarmee zeggen?" „Hij is uit het ziekenhuis van Brighton vanmorgen met de stille trom verdwenen. Mijnheer Steel denkt, dat ze het er erg druk hadden of zoo. In elk geval de heer v. Sneck is opgestaan, heeft zich aangekleed en is weggeAvandeld, verdwenen, zon der dat men in het ziekenhuis zijn A'ertrek heeft opgemerkt. Dat schijnt nu wel buitengewoon toe!" „En toch heel goed mogelijk", zei Bell peinzend. „Van de vleeschwon- den is van Sneck practisch geheel hersteld. Het was de verwonding aan het hoofd, welke eigenlijk de ergste Avas. Hij scheen een onverantwoorde lijke droomer, eer dan iets anders. Steel heeft me natuurlijk noodig?" „Hij wil zeker hebben dat u zonder uitstel naar Brighton gaat?" „Best. Ik zal m'n excuus maken, dat ik morgen reeds met den vroeg- trein vertrek. We hebben nu een prachtigen voorsprong op Reginald Henson, dat is zeker! Als van Sneck nog in zijn netten verzeild raakt, zul len we nog wel moeilijkheden krijgen. Ik had gehoopt toestemming te zul len bekomen om van Sneck te ope- reeren en had op hem gerekend om het geheele geheim te ontmaskeren. V Gasmaskers-Tactiek, In ons land heeft onlangs een oe fening in het gebruik van gasmaskers plaatsgevonden. Het was eenlgen tijd daarna, dat zekere heer, die luistert naar den naam van Paul Kies, een artikel in „Het Volk" schreef om tegen zulke oefenin gen te protesfeeren en die belachelijk te maken. Nu is het opmerkelijk, merkt de Stnd op, dai deze heer behoort iot den linkervleugel der S.D.A.P. en onder degenen, die met eenige voor liefde wijzen naar de actie der Bolsje wisten in Rusland. Wij meenden zelfs wel, dat hij hef roode leger bewondert, zegt het A.R. blad en het vervolgt Nu Is het bekend, dat de Rus sische Communisten, veel waarde hechten aan het gifgas. Meer dan eens werd bericht, hoe zij bezig zijn met den aanmaak. In Polen is men dan ook niet ten onrechte er op bedacht om zu!ke buren hebbende de bevolking het gebruik van gasmaskers te leeren. Maar wat zien wij nu hier? Dat een bewonderaar der Russen met hun gifgassen zich ertegen ver zet, dat andere volken gasmakers leeren hanteeren. Maar keer nu snel naar de telefoon terug." Chris haastte zich langs een om weg weer naar binnen. Een gefluisterd woord bewees haar dat Steel nog aan het andere einde van het toestel zat. „Dokter Bell vertrekt morgen met den eersten trein", sprak ze. „Als u nu zorgvuldig naar me Avilt luisteren, zal ik u in het kort vertellen, hoe al les sedert ik hier gekomen ben, is ge gaan". En dan begon Chris duidelijk en kort te vertellen, wat al gebeurtenis sen in die korte dagen voor belang rijks Avas A'oorgevallen. Uit geluiden A7an instemming of af keuring hoorde zij, dat Steel aan den anderen kant vol spanning en be langstelling naar het verhaal van haar wedervaren luisterde. Vooral het verhaal van den man met den platten duim scheen hem be lang in te boezemen. Het trof in hem de gevoelige snaar van den roman schrijver. „En wat wilt ge nu met dat sujet beginnen?" vroeg hij haar toen ze al les had meegedeeld. Wat ik wensch te doen met den man met den afgeplatten duim?" vroeg Chris door de telefoon. „U moet we ten, dat ik James Merritt volkomen in mijn macht heb! We kunnen de andere Rembrandt-ets in handen hebben Avanneer we wiilen, nu. Maar dat is van minder belang. Wat beter zou zijn is, dat Merritt Aveet dat ik hem ieder oogenblik van den dag kan laten arresteeren wegens het stelen van mijn diamanten haarspeld. Het is feitelijk de speld van Enid, maar dat doet er niet toe". De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant» Dit blad veracht) nt Prfls der AdvertentlSn WOENSDAG en ZATEBDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Bfl contract flink rabat. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Reclames 40 cent per regel. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te eenden aan den Uitgever. Advertentiën moeten Woensdag on Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit ztjn. «M „DB BOHO VAN HET güIDEN". LichteGeurige ROOKTABAK THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN I i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1