PUROL m Bongs Goldene Klassiker-Bibllothek IBBBBHBliflB IBBBHEBliS illilB woord en zal het na 2x4 ja ren, ook thans daarbij niet moeten blijven? 28 Juni. Hoorde van het Bestuur van Waalwijks Belang dat de kwi- tantiekaarten goed zijn bin nengekomen. Enkele nieuwe leden, haast geen bedankjes. Alleen van menschen die vooraan zitten om te profitee- ren van hetgeen Waalwijks Belang geeft, aan muziek en feestgelegenheden en anderen die dag in dag uit financieel er door gebaat worden en maar steeds roepen: „Wat heb ik aan W.B.". Dat is goed koop en niet fair zeg ik bij de overdracht van den weg ook'i pootrecht te geven. De huidige^boomen blijven echter het eigendom van de gemeente. Misschien krijgen we nu gelegenheid om de boomen te verkoo pen. Kan de Raad dat goedkeuren Aldus wordt besloten. Rondvraag. Oo voorstel van het Hd v. d. Dob belsteen wordt besloten aan den veld wachter een vergoeding te geven over het tijdvak, waarin hij zich belast heeft met het geld ophalen voor het G. E. B v d Heijden. We ondervinden nu veel last door de verhuizing van het postkantoor. Zou 't Gemeentebestuur aan de posterijen kunnen vragen om aan den dijk een bus te plaatsen? De Voorzitter zegt dit toe. Hierna sluiting. MADE. De Raad dezer gemeente vergader de Woensdagmorgen onder presidi- In de begrdoting zal rekening wor den gehouden met den wensch van den heer De Wijs, tot stichting van een fonds voor uitkeering bij werke loosheid. Het blijkt dat in de politieverorde ning reeds is opgenomen, dat men zich niet onnoodig op of nabij het Kerkplein mag ophouden. De politie zal voortaan krachtiger ingrijpen. Ook zullen gokkastjes in de café's verboden worden. Besloten mede te werken tot het bijbouwen van een lokaal aan de R.K. Meisjesschool. Aan de R.K. Jongens school wordt een lokaal van de Open bare School beschikbaar gesteld en voor de Openbare School een leeg staand lokaal in gereedheid gebracht. 500.extra wordt verleend aan Burg. Armbestuur, met het oog op de groote uitgaven in den afgeloopen strengen winter. B. en W. zullen opdracht geven om 4 koningspalen in de haven aan te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten vooralsnog geen subsidie aan den R.K. Jongen Boerenstand te ge ven; eerst eens hun werk af te zien. Het lid Segeren acht daarenboven de cijfers hunner begrooting niet be trouwbaar, waarover ook wethouder van de Rijdt zijne afkeuring uit spreekt. Besloten wordt 300.subsidie te verleenen aan het Wit-Gele Kruis. Besloten wordt de havengelden te verpachten en bij te geringe opbrengst ze zelf in exploitatie te nemen. Na nog eenige bespreking bij de rondvraag omtrent het laten loopen van paarden over fietspad en bermen der wegen, en besprekingen over dwarsdrijverij, over de slechte tijds aanduiding der klok te Drimmelen, over een 82-jarige die nog steeds in dienst der gemeente is, over gevaar lijke bochten, enz., wordt de vergade ring gesloten. VLIJMEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer G. R. v. d. Ven, ver gaderde de Raad dezer gemeente Woensdagavond half acht. In handen van B. en W. wordt ge steld een verzoek der inwoners van de Priemsteeg, ter verbetering van den weg. Het voorstel van B. en W. om 50 subsidie te verleenen aan de a.s. Land- en Tuinbouwtentoonstelling wordt met algemeene stemmen aan genomen. Bespreking van de circulaire van den Commissaris der Koningin, be treffende brandweervoorziening. j De Voorzitter merkt op dat het ver- zoek om de hooimijten op 40 M. af stand van huis of schuur te zetten, op een dorp als deze gemeente onuit voerbaar is. Bovendien hangt nog eene bespre king over aansluiting bij de water leiding te 's-Bosch. Nader zal een ver slag worden uitgebracht over eenige nieuwe zaken van de brandweer. In de gemeente hangen 23 snel- bluschapparaten in bruikleen afgege ven door den Boerenbond. Besloten wordt geen nieuw uur werk aan te schaffen voor de toren klok. Medegedeeld wordt dat het G.E.B. een winst heeft gemaakt van 1520, wat voorgesteld wordt in het reserve fonds te storten, wat na èenige dis cussie wordt aangenomen. Na eenige vragen omtrent verlich ting aan den Voordijk, het jagen van voetballers achter paarden en koeien, het verplaatsen van het voetbalter rein, enz., wordt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. RAAD VAN ARBEID TILBURG. anderingen, aangebracht in de Invali diteitswet, welke wijzigingen op 10 Ju ni 1929 in werking zijn getreden, wordt de aandacht van werkgevers en werk nemers (dus ook met betrekking tot het huishoudelijk personeel) gevestigd op het navolgende: Uitbreiding der groepsverzekerings plichtigen. 1. Na 1 Juli 1922 waren, tenzij zij reeds in de verzekering waren opgeno men, niet verzekeringsplichtig, de ar beiders, wier loon per jaar meer dan 1200.bëdroeg. Thans moeten in de verzekering worden opgenomen, zij, wier loon per jaar niet meer dan 2000.bedraagt. Deze arbeiders behooren zich dus als nog binnen een maand bij den Raad van Arbeid aan te melden. 2. Iemand, die in z.g. aangenomen werk arbeid verrichtte, viel tot heden veelal niet onder de Invaliditeitswet; voortaan is ook op hem de Invalidi teitswet van toepassing. Ook voor kell- ners en dergelijken, die hun loon uit sluitend van derden ontvangen, moet voortaan door den werkgever geplakt worden. 3. Wie in werkverschaffing arbeid de, had geert recht op het te zijnen be hoeve doen plakken van een zegel; voortaan zijn de gemeentebesturen ver plicht voor zoo iemand de premie te voldoen en wel tot hetzelfde bedrag als ware hij voor een particulier werk zaam. Bedrag der premie. De premiebetaling naar het vaste loon is vervallen. De premie bedraagt thans A. Voor mannelijke arbeiders van 14 tot beneden 18 jaar 40 cent per week; van 18 tot beneden 21 jaar 50 cent per week; van 21 jaar en ouder 60 cent p. week. B. Voor vrouwelijke arbeiders: van 14 tot beneden 21 jaar 40 cent per week; van 21 jaar en ouder 50 ct. p. week. Uitzonderingen voor vrouwelijke ar beiders 1. Van 14 tot beneden 18 jaar voor arbeiders, die werkzaamheden verrich ten ten behoeve van: a. het zouten van huiden en het blooten van vellen; b. het vervaardigen van lederwa ren en schoenen en het herstellen van schoenen; c. couranten-, boek-, metaal- en steendrukkerij en d. het vervaardigen van electrische gloeilampen; e. het maken van hoepels en man- Anerkannt wertfolle Au-sgaben. Q nii 'i sausstahurg. Holzfreies Papier. Fadenheftung. Echt Goldpiessung. 3 M. der Ganzleinenband, 5 M. Halbleder. 6 M. Ganzleder Arndt, 4 Bde Arnim, 2 Bde. Brentano, 2 Bde Bü ger, 2 Bde. Chammisso, 2 u. 3 Bde. Droste 3 Bde Eichendoiff 3 Bde. Fouqué 1 Bd. Fretligrath. 2 Bde. Goelhe 5 u 10 Bde Gfabbe, 3 Bde. G tllparzer, 5 Bde. Grimm, MS chen, Sagen je 1 Bd. Gatzkow, 4 8de. Hanff 3 Bde. Hebbel, 5 Bde Heine 4 u. 7 Bde. H< ff nann, 8 Bde Höiderlin, 2 Bde Keiler 6 Bde Kleist, 3 Bde. Lessing, 4 Bde. ReHter,6 Bde, Schiller, 10 Bde Shakespeare 6 Bde. Stifier, 5 Bde. Storm, 3 Bde. Wagner, 6 Bde. u. v. a. Soeben erschienen: Conrad Ferdinand Meyer Samtliche Werke 3 Starke Ganzleinenfca rde. Jeder Band Leinen 3.50, Halbleder 5.50 Ganzleder 6 50 Au führliche Prospekte mit Inhaltsangabe bilfe verlangen. D£UT$CH£$ VE&LAGSHAUS BONG Co., 42835 BERLIN W. 57. f. land-, tuin-, en boschbouw en veehouderij g. het vervaardigen van wevers kammen en rieten. Voor deze arbeiders bedraagt de premie 30 cent per week. 2. van 18 tot beneden 21 jaar voor arbeiders a. die werkzaamheden verrichten in apotheken; b. die belast zijn met de leiding van of toezicht op personeel; .c. die belast zijn met administra tieve- of technische bureauwerkzaam heden; en verrichten aen en mnrv- tefrTretmev ren van boeken en het vervaardigen van cartonnages; e. die werkzaamheden verrichten ten behoeve van het vervaardigen van papier en cellulose, papierwaren en pa pieren zakken. Voor deze arbeiders bedraagt de pre mie 50 cent per week. 3. Van 21 jaar en ouder. Voor de vrouwelijke arbeiders on der 2 a, b en c genoemd bedraagt de premie 60 cent per week. i 4. Van 21 jaar en ouder. I Voor de vrouwelijke arbeiders on der 1 a en b genoemd bedraagt de pre mie 40 cent per week. I C. Voor den arbeider, wiens loon 1 uitsluitend bestaat in verstrekking in natura (kost, inwoning, kleeding en i onderricht) bedraagt de premie 25 ct. per week. D. Het plakken van dagzegels voor werkvrouwen en dergelijken is onver anderd gebleven. Navordering. Wanneer de Raad van Arbeid pre mie moet navorderen doordat, hetzij door werkgever of arbeider niet of ze- gels van te lage waarde zijn geplakt, wordt het totaal bedrag der navorde ring met 10 pCt. verhoogd. Deze verhooging wordt in alle ge vallen, ook wanneer de onjuiste pre miebetaling op een vergissing berust, opgelegd. Verschillende bepalingen. 1. De mogelijkheid is geschapen, dat niet verzekerde personen, die nu meer dan 2000.per jaar verdienen, nog in de verzekering worden opgeno men, mits zij n.l. tusschen 30 Juni 1922 en 10 Juni 1929 een loondienst-verhou ding hebben gehad van niet meer dan 2000.per jaar. Dat deze personen intusschen ouder zijn geworden dan 35 jaar is voor opna me in de verplichte verzekering geen bezwaar. Zij moeten zich om inlichtingen wen den tot den raad van arbeid. 2. Van kracht is gebleven de be paling, dat geen rentekaart kan wor den uitgereikt aan hen, die bij het aan vangen hunner eerste dienstbetrekking ouder waren dan 35 jaar, zoomede, dat voor allen, die eenmaal in het bezit zijn van een rentekaart, door den werkge ver moet worden geplakt, zoolang hun loon per jaar minder dan 3000.be- draagt. RECHTSZAKEN. Brutale diefstal met inklimming te Waalwijk. De misdadiger met het masker. Voor de rechtbank verscheen G. P., geboren te Beieren, monteur te Oss, wordt ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 5 op 6 Febr. 1929 te Waal wijk te zamen en in vereeniging met een ander: le. in de woning van Ch. Klerkx een colbert-costuum, een jas en broek en een paar handschoenen heeft ont vreemd; 2e. Op het kantoor van W. Teur- lings een vulpenhouder, een actetasch en plakzegels, een en ander onder zijn bereik gebracht door middel van in klimming. Er waren 10 getuigen ge dagvaard. Verdachte werd geboeid in de rechtzaal voorgeleid en onder strenge newaKTrtg genouaai. Ondervraagd over zijn misdrijf antwoordde verdachte op nijdigen toon dat hij niets te zeggen had. Erkent u in Arnhem veroordeeld te zijn?, vroeg de president. Geweld ging voor recht, zeide ver dachte kort. En uw cassatieberoep werd ver worpen, nietwaar? Hoeveel gevange nisstraf moest u ondergaan? Waarom vraagt u me dat? U hebt de stunken voor u en weet het dus alles zeer goed, antwoordde verdachte. U heeft, in een krankzinnigenge sticht geplaatst, die inrichting verla ten? U bent gaan loopen? Verdachte antwoordde bevestigend. Als overtuigingsstukken lagen ter groene tafel een actetasch, een cos- tuum en een aantal zware inbrekers werktuigen, w.o. een groote boor en beitels. Ook een revolver werd in de tasch gevonden. Getuige Warmenhoven, wachtmees ter der marechaussee gaf dienaan gaande uitvoeriger inlichtingen in verband met zijn onderzoek. Een zware bos beitels werd mede op verdachte gevonden, die, toen hij gevangen genomen werd, twee pak ken over elkaar aan had, dit omdat hij uit België was gekomen, aldus gaf verdachte voor. Door getuige wachtmeester J. Eikenaar te Waal- wijk werd verdachte in den vroegen morgen gezien, terwijl hij te Waal wijk de tram nam. Hij was in gezel schap van zekeren De Bie en Van Galen. Ondervraagd over die lieden, ant woordde verdachte, dat die twee hem niet aangingen en hij alleen wensch- te te verklaren over zich zelf. Verdachte droeg ook een insigne van de Nenyto uit Rotterdam op zijn kleeren. Hoe klopt dat? vroeg de president. U zeide toch uit België te komen? Verdachte wist van een insigne niets af. Getuige H. v. Berkel, marechaussee te Waalwijk, had aldaar achter de huizen drie personen verdacht zien rondsluipen. De drie nagezetenen wer den op de tram ingehaald. De Bie en Van Galen gingen er van door zonder iets mee te nemen, doch verdachte greep de zwaar gevulde tasch, welke op het balcon van de tram was ge plaatst. Verdachte werd vandaar naar de marechausseekazerne over gebracht waar een browning op hem gevonden werd. Aan een raam der woning van Klerkx waren door de dieven borin gen verricht, doch het bleek niet dat de indringers daar waren binnen ge klommen. Door getuige N. Houben, inspecteur van politie te Waalwijk, waren plattegrondteekeningen ge maakt van de perceelen waar de dief stallen werden gepleegd. Tusschen 1 en 5 uur is het in Waalwijk het meest stil op straat. Tusschen dien tijd moeten de diefstallen zijn gepleegd. In verband met het drukke vervoer voor de Bossche Veemarkt was het dien morgen van Woensdag al vroeg zeer druk. De dieven hebben blijkens het onderzoek rustig hun werk kun nen doen. Er werden heel wat sporen van hun tocht door de perceelen ge vonden. Ze hadden ook getracht een brandkast te forceeren, doch ze brachten het slechts tot een geringe verbreking. Getuige C. Klerkx, meubelmaker te Waalwijk, was nog in nachtrust toen de diefstal werd gepleegd. Toen ge tuige ontwaakte stond het raam van de slaapkamer open. Toch zijn de dieven daarlangs niet binnen geko men, ze zouden anders stellig een kistje met inhoud hebben meegekaapt d&t slechts op 2 meter afstand van het raam stond. Blijkbaar zijn de die ven gestoord door de aanwezigheid van het echtpaar Klerkx. Getuige meent dat de indringers langs het raam van het zijstraatje zijn binnen-r gekomen. De zoon van Klerkx kende zijn costuum in de rechtzaal aanwe zig als zijn eigendom terug met het insigne van de Nenijto. Verdachte over het pak ondervraagd, zegt dat hij het in België had laten aanmeten. De president wees er op dat het pak in Waalwijk gekocht was. De firmanaam van den leverancier uit Waalwijk was er ingenaaid! Getuigen de zoons W. Klerkx, stu dent en P. Klerkx. boekhouder, ken den eveneens alle gestolen goederen als hun eigendom terug. Getuige W. Teurlings,graanhande laar te Waalwijk, had in zijn huis voetsporen van vuil en modder gevon den. Een raam stond open en op het kantoor was gestolen wat nu op de groene tafel lag. Het O.M., waargenomen door Mr. Vermeulen, gaf een lezing der feiten. Een boer uit Drunen had de politie er op attent gemaakt dat er drie rare personen rondliepen. De politie op zoek, slaagde er in bij de halte van de tram een der drie te kunnen avres- teeren. Ze hadden daarbij wèl de hand gelegd op een beroepsmisdadiger, die behalve al die inbrekerswerktuigen ook een masker bij zich dioeg. Spoedig werden de diefstallen be kend te Waalwijk gepleegd. Spr. con strueerde het wettig en overtuigend bewijs uit het vele materiaal welke deze strafzaak aan gegevens inhield. De arrestatie van dezen verdachte is ook hierom zoo van groote beteekenis, omdat van inbraken en van dieven met maskers voor als waarvan we heel den winter door in Brabant zoo angstig veel hebben vernomen, na de gevangenneming van verdachte, die in het buitenland 14 vonnissen achter den rug heeft, niets dergelijks meer vernomen werd. Ook in ons land werd verdachte alreeds tot een zware straf veroordeeld. Bij diefstallen is het wel het meest bezwarend als ver dachten wapenen dragen. Verdachte heeft zijn browning niet gebruikt, maar wat zou er misschien gebeurd zjjn indien een der menschen die in beide huizen in nachtrust waren, uit den slaap waren ontwaakt en ver dachte onder de oogen was gekomen? Een ernstige straf is hier zeker op zijn plaats. Verdachte ontkent, maar hij kwam toch per tram uit de rich ting Waalwijk, waar gestolen was. De eisch luidde 5 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. Adelmeijer, Den Bosch meende dat tegen verdachte 't bewijs niet vast staat. Immers hij was in gezelschap van twee vrienden, die ook niet zoo'n gunstig verleden heb ben. Bij zijn verweer had verdachte zich beroepen op een uitspraak van Paus Urbanus. PI. refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Verdachte gevraagd of hij nog iets te zeggen had, toonde zich zeer boos over de veronderstelling van den Of ficier, dat verdachte met een revolver zou hebben kunnen schieten. „Ga naar Woensel kijken", aldus verdach- KATHOLIEKEN!! DENKT AAN DE W00BDEIA Stemt no. 1 van de KathoIiekeL en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten nr.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6