Kunst en Letteren. F^orlademi0V^eicl asroop om het spoorweggeschil in vreedzame onderhandelingen bij te leggen. Verder heeft China een notagezon» den aan de mogendheden die het pact van Kellogg hebben geteekend, waarin wordt uiteengezet, dat China zijn rech ten wil verdedigen, maar volstrekt niet voornemens is een oorlog met Rusland te beginnen. Deze nota legt er voorts den nadruk op dat de Rus sische troepen vijandelijkheden aan de Chineesche grens zijn begonnen en daardoor den geest van het pact van Kellogg hebben geschonden. China zal zich aan het pact van Kellogg houden. Naar Reuter uit Washington meldt heeft de Chineesche gezant, in opdracht van Nanking, Slimson verwittigd, dat China zich aan de verplichtingen van het pact van Kellogg zal houden en dat zal blijven doen. Een Russische opperbevelhebber benoemd. De Oorlogs— en Revolutionaire Raad der Sowjet Unie heelt Koejbisjef, den vroegeren opperbevelhebber van het militaire district Moskou, tot opperbevelhebber van alle Russische strijdkrachten benoemd. Koejhisjef is te Blagowesjtsjensk aangekomen en heeft het opperbevel op ztch genomen. De nieuwe opper bevelhebber is olhcier in het Russische keizerlijke leger geweest en in 1917 naar de bolsjewiki overgeloopen. Troepenbewegingen Naar het Chineesche ministerie van oorlog mededeelt, zijn Zondag zes divisies naar Mantajoerije vertrokken om den Chineescnen Oosterspoorweg tegen een Russischen aanval te be schermen. Bovendien zullen Woensdag twee divisies cavalerie van Peking naar den Oosterspoorweg gezonden worden. Volgens de laatste berichten, be vinden zich op 't oogenbllk ongeveer 210.000 soldaten in Noord Mantsjoerije Bezoek van den Lord Mayor. De Lord Mayor van Londen, de Lady Mayores, de beide Sheriffs met verder gevolg hebben een bezoek ge» bracht aan Amsterdam. Zondag hebben ze een dienst bij- gewoond in de Engelsche Kerk en een rezoek gebracht aan het Koloniaal nstituut. Verder Üjksmuseum en der firma Asscher. Splendor in Oss. Men weet datdeSplendor-fabrieken voor gloeilampen zich de laatste jaren aanzienlijk hebben uitgebreid en dat men voor nieuwe en groote uitbrei dingen in de naaste toekomst staat. )eze Splendor-fabrieken beschikken in Nijmegen in haar naaste omgeving nog wel over eenig terrein, maar al wat verder afgelegen is, heeft Philips voor eenige maandenfaangekocht, zoodat, al zit de Splendor niet vast, er toch wel aanleiding is, om, gezien den snellen groei van het bedrijf, uit te zien naar een andere geschikte plaats voor uit breiding. Daar bestaan nauwe familie- alaties tusschen de Splendor fabrieken waarvan een der Heeren Jurgens de commercieele directeur is, en de be zitters der oude fabrieken in Oss. Dat was natunrlijk wel een aanleiding om iet eens te worden en thans wordt bericht dat een extra-vergadering van den raad van Commissarissen van de Gloeilampenfabrieken Splendor te Nij megen heeft besloten, de terreinen en gebouwen van de Jurgensfabrieken te Oss aan te koopen en daar haar nieuwe uitbreidingen in onder te brengen. Dat er vreugde heerscht in Oss, is te begrijpen. De overval op Curasao. Vrijdagmiddag is per s s. Simon Bolivar uit Amsterdam vertrokken de Commissie, welke is ingesteld naar aanleiding van den overval ©p Curasao. BINNENLAND. Bioscoopconflict in het Zuiden. Een oplossing Onder dezen titel schrijft pater Hyacinth Hermans o.a. in de Msb van Zaterdagavond Het heele huidige conflict draait nu om de kwestie, hoe kan de Nederl Bioscoopbond in zijn wenschen bevre digd worden, terwijl de Vereeniglng van Zuidelijke gemeenten haar princiep van toch een eigen centrale nakeuring te houden kan handhaven. Ons komt het voor, dat de Vereeni ging haar primitieve Amsterdamsche nakeuring, ais in de praktijk niet voldoende, moet opgeven. Zij kan dit te gereeder doen, omda zij de drie leden dezer Amsterdamsche keuringscommissie niet definitief, maar slechts provisorisch heeft aangesteld N.V. Margarine—Unie. Naar het Hsgz. verneemt, is he bericht, dat de zetel van de N.V Margarine—Unie naar het buitenland zou worden verplaatst, ais zoodanig onjuist. Het geldt hier den zetel van de Nederl. Vennootschap, die uit den aard der zaak in Nederland gevestigd moet blijven. Wij vernemen dan ook dat de plannen van den bouw van een nieuw groot kantoor te Rotterdam zoo ver gevorderd zijn, dat nog in den loop van dit jaar tot de uitvoering dezer plannen zal kunnen worden overgegaan. De ontwikkeling der Margarine—Unie in de groote ons omringende landen heeft evenwe zoo'n omvang aangenomen, dat het wenschelijk is gebleken dat eenige der in Nederland wonende directeuren der Margarine—Unie hun domicilie naar die landen verplaatsen. Eerste Kamer. De heer J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom, benoemd verklaar tot lid van de Eerste Kamer, hee deze benoeming niet aangenomen. De ex—Kroonprins. Men meldt uit Wieringen d d. 22 Jul: De ex—Kroonprins van Duitschland bracht heden per auto een bezoek aan het eiland. Vele oude kennissen drukte hij de hand en langen tijd vertoefde hij bij den hoefsmid, den heerj. Luyt en bij mevr. Wed. Kolff echtgenoote van den vorigen burge meester. Zijn aanwezigheid trok van de zijde van de Wieringers groote belangstelling. Nederl. Folklore-Schouw. Onder groote belangstelling zijn Zondag te Tilburg de Folklore-feesten begonnen. Des middags werd de Folklore schouw gehouden, in de samenstelling zooals door ons reeds verleden wee werd gepubliceerd. Enkele nummers bleven achterwege zoools de Brusselsche reuzen Mieke en Janneke. De stoet was wel verzorgd en deed den samensteller Dr. P. C. de Brouwer alie eer aan. bezocht mer. het de diamantslijperij KERKNIEUWS. Dr. J. van Beurden 25 jaar priester. De R K. Middenstander" van deze week bevat een aantal bijdragen ter gelegenheid van het 25 jarig priester feest van den ZeerEerw, Pater Dr. J. van Beurden, geestelijk adviseur van den R. K. Diocesanen Middenstands bond, die zich niet alleen voor de katholieke middenstandsbeweging in het Bossche diocees, maar voor die in heel ons land enorme verdiensten heeft verworven. Aan een ariikel van Mr. H. G. van Hellenberg Hubar over hem ontleenen wij o.m. het volgende Geboren filosoof als hij is, weet hij na eenige overweging in tal van vraagstukken ons den weg te wijzen Onverwachts geroepen om Dr.Nou- wens op te volgen moest hij zich in werken in het middenstandsvraagstuk welk vraagstuk tot aan dat oogenblik aan zijn belangstelling was onttrokken Het kostte hem echter geen moeite en hij behoefde er geen litteratuur voor te verwerken om reeds betrekke lijk kort daarna zijn Beginsel- en Werkprogram voor den R.K. Midden stand te. schrijven, welk program met zijn beknoptheid en toch volledigheic tot op heden immer de leidraad voor de geheele R.K. Middenstandsbeweging is gebleven. Naast filosoof is hij een fijn tacticus en beschikt hij over een ongewone zakenkennis. Hij staat met beide beenen op den grond. Het zijn deze eigenschappen, weike hem een graag gevolgd leider doen zijn, al zoekt hij de leiding niet en wordt hem deze als 't ware opge drongen. Zoo behoeft het niet te verwonderen dat zijn prae-advies voor den Partij raad van de R K. Staatspartij over .De taak van den wetgever in den tegen woordigen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werknemer in het bedrijfsleven", alge meen waardeering vonddat hij in verschillende staatscommissies als die voor het middenstands credietwezen de subcommissie der commissie voor de economische politiek, in den alge meenen middenstandsbedrijfsraad een ongetwijfeld belangrijke positieinneemt en zeer vruchtbaar werk doet. Wanneer men hem druk in de weer ziet met reizen en trekken, vergaderen en confereeren, schrijven hier. prae— adviseeren daar, dan kan men niet anders oordeelen, of de Doctor heeft in de Middenstandsbeweging een arbeidsveld gevonden naar zijn hart. En toch, hij is en blijft voor alles: Priester, bezield met het hoogste priester ideaalzielen winnen voor God den grooten schat van ons geloof mededeelen aan de velen, die daarvan zijn verstoken. Nu, door Gods beschikking hij niet rechtstreeks aan de verwezenlijking van dit ideaal kan werken en hem in deze wereld een andere rol is toebe deeld, kwijt hij zich van deze rol met een nauwgezetheid en een arbeidzaam heid welke aller eerbied afdwingt. Openlucht-Theater Oisterwijk N. Br. Baas Gansendonk. Zooals de affiches van 't Oister- wijksche Openlucht—Theater vermei- en, zal Zondag 28 Juli a s. op het Landgoed „De Hondsberg" de première )laats hebben van „Baas Gansendonk", oor Jan Poot, bewerkt naar den be roemden roman ven Hendrik Cons cience. De verwaande, hoogmoedige boer Gansendonk is eigenaar van uitge strekte landerijen en bewoont metz'n dochter Liza, zoo juist thuisgeko men van een pensionaat eenige cnechten, waarvan Kobe het hoofd is en volgens zeggen van Trees meid bij Gansendonk een groote me neer, die denkt zelf baas te zijn de uitspanning „St. Sebasiiaan". Sus van den smid heeft Gansen donk al 'ns gescholden voor „Blaas kaak" en de dorpsveldwachter is van meening dat deze het is die laatst op een Mei—nacht op het uithangbord geschreven had „In den Zilveren izel". Pier Gansendonk is maar wat rotsch op z'n dochter, „een parel van n meisken". Ze is geleerd. „Ze kan Fransch spreken, mijne heeren, gelijk een ad vocaat. Tusschen mijn Liezeken en een boerin is zooveel verschil als tus schen een „koe en een kruiwagen Aldus stelt „de Blaaskaak", „ln meester met een losgeschoten veis", z'n dochter voor aan „Mijnheer Adolf en Baron van Bruinkasteel, die een bezoek brengen aan Gansendonk. De jongelui maken kennis met elkaar en de Baron vindt Liza wel een aardig gezelschap voor hem en maakt haar allerlei complimenten. Gansendonk merkt zulks en aan stonds komt bij hem de gedachte op aan een mogelijk huwelijk tusschen de beide jongelieden. Dat zou toch .een koppeltje zijn, hézegt hij tot Adolf, Liza heeft echter geen behagen in de loftffitingen van Victor, de Baron, doch ze wil hem niet onbeleefd be jegenen. Immers zij is verloofd met Karei, de brouwer en beiden minnen elkaar teeder. Dan komt het praatje in het dorp dat Liza zal gaan trouwen met den baron. Papaatje Gansendonk jn z'n nopjes en Karei krijgt na de kennismaking van Liza en Victor den bons. Het komt tot een woordenwisseling tusschen Gansendonk en Karei. Later worden laatstgenoemde en Victor handgemeen en de laatste komt maar al te zeer tot de overtuiging dat de brouwer over een paar stevige vuisten beschikt. Karei wordt veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Liza treurt over het gebeurde en het tijdelijk verlies van haar lieven Karei. Kobe en later Victor spreken met Gansendonk over het huwelijk van Liza en Victor en zooals Kobe het had gezegd was 't waar Victor immers zegt tot Gansendonk „Het is mij zoowel mogelijk met Liza te trouwen, als dat gij een huwelijk zoudt aangaan met..,, de morgenster. Liza kwijnt en hare gezondheid gaat snel achteruit. Gansendonk heeft berouwen vreest zijn kind te zullen verliezen door den dood. Liza sterft en als Karei terugkeert uit het „gevang" kan hij slechts het doode lichaam zijner verloofde in zijn armen drukken. Het geheel is vol komische, pak kende momenten die niet zullen na laten het publiek te doen schater lachen. Doch ook ernst en tragiek wisse len elkaar af. De volgende voorstellingen zullen plaats hebben op 4, 11, 15 en 25 Augustus, telkens n.m. 4 uur. Op Woensdag 29 Juli heeft een voorstelling plaats voor den congres- seerenden Ned. R.K. Smedenbond, terwijl op 18 Aug. een voorstelling plaats heeft van „Klokke Roelant" voor de Diocesane R. K. Drank- bestrijdersvereeniging in het bisdom 's Bosch. Beide voorstellingen zijn niet voor het publiek toegankelijk. vvfcrdb ru.«&Vi0 en haal cdUfiïp «ele«m oo. KeV Van AKj^er'e GEMENGD NIEUWS. Zware brand te Nieuw—Lekker land Te Nieuw—Lekkerland heeft gis termorgen een hevige brand gewoed, waardoor twee groote hofsteden en twee arbeiderswoningen geheel en een groote hofstede gedeeltelijk ver nield werden Omstreeks 10 uur begon de brand in de boerderij van de gebroeders Voorsluys, die in korten tijd in lichte laaie stond. Het woonhuis van J, Boeie. dat aan den eenen kant, en de hofstede van B. de Lange, welke aan den anderen kant stond, brandden ook tot den grond toe af. Vervolgens sloeg het vuur over naar 't huis van W. Verwaal. Ook dit werd een prooi der vlammen. Het vuur tastte daarna de kapitale hofstede van A. G. Damsteegt aan, doch deze kon men gedeeltelijk be houden, De gemeentebrandspuit benevens drie motorbrandspuiten nl. die van Streefkerk, Groot—Ammers en Lek— kerkerk waren spoedig op de plaats des onheils, doch konden tegen de geweldige vuurzee niet veel uitrich ten. Omstreeks twee uur 's middags was men den brand meester. De schade is zeer groot. Bij een paar eigenaars is letterlijk alles verbrand. Het hooi was juist deze week binnengehaald. De bewoners waren verzekerd doch niet hoog. De oorzaak van den brand is on bekend. De Rotterdamsche brandstichter. In aansluiting op wat wij reeds hebben gemeld over den 27—jarigen man, die door de centrale recherche is aangehouden, als verdacht van het stichten van een aantal branden al hier, kan nog worden meegedeeld, dat het voortgezette onderzoek de po litie de overtuiging heeft geschonken, dat de gearresteerde gedurende het laatste halfjaar ongeveer 50 branden alhier heeft gesticht. De man blijft hardnekkig ontken nen, maar een groot aantal getuigen herkennen in hem met groote be slistheid den man, die zij bij vele branden hebben gezien en die zich steeds dadelijk aanbood, om te helpen blusschen, zelfs als van buiten af nog niet te zien was, dat er binnen brand was. Zooals men weet, hebben recher cheurs o.a. gezien, dat hij een pand aan de Kruiskade is binnengegaan, waar hij niets te maken had en dat er een kwartier nadien brand bleek te zijn in het pand. Deskundigen hebben nu verklaard, dat volgens hun oordeel de brand reeds bijna een kwartier moet hebben gewoed, voordat hij werd ontdekt. De aangehoudene geeft toe inder daad in het pand geweest te zijn, hij zou daar als boekdrukker offertes hebben willen* maken, maar binnen had hij met niemand gesproken Gisteren is onderaan een steile helling nabij Whitby een autobus waar van de chauffeur zijn meesterschap over het stuur verloren had, over den kop geslagen over een klein steenen muurije. Bij dit ongeluk kwamen twee menschen om het leven en liepen 30 lieden verwondingen op. De overstroomingen in het Zui den van Voor—Indië zijn belangrijk grooter, dan tot dusver aangenomen werd. In het district Sind is het aantal dooden gestegen tot 20. Ten gevolge der overstroomingen zijn ook zeer veel huizen ingestort. Gedeelten van den Noordwestelijken spoorweg zijn op verschillende plaat sen overstroomd. Uit Haiderabad wordt gemeld, dat het aantal dooden tot 30 gestegen is en de schade geschat kan worden op 20 millioen. In Shikarpur alleen zijn 200 huizen ingestort. Vooral het verlies aan vee is bij zonder groot. Ook de akkers hebben veel geleden. Te Ghaniot in Lahore is een boot met honderd passagiers op de Chenab in een draaikolk geraakt en omgeslagen. Er zijn slechts 35 menschen gered. Volgens de ochtendbladen was het gisteren in Hongarije de warmste dag van het jaar. In de Donau zijn niet minder dan 15 menschen bij het zwemmen verdronken. Zaterdagavond is in het haventje bij de in de nabijheid van den mond van het Maas—Waalkanaal gelegen steenfabriek bij het zwemmen ver dronken de 16 jarige J. van de K., uit Neerbosch (weesinrichting) Maandagmorgen is de 18 jarige M. in 't Veld te Oud Beijerland bij het zwemmen in de Nieuw-Beijerland- sche kreek verdronken. Zondagavond heeft bij Voorburg onder Vught een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorfiets. De motorrijders, de heeren V. en V. uit 's Bosch, werden ernstig gewond naar het Gast Zieken huis te 's-Hertogenbosch vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in een van de straten van de voormalige wijk C te Utrecht een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen bewoners dier straat en de politie. Midden in den nacht werd de po litie van den post Vreeburg verzocht burengerucht in die straat te willen beteugelen. Twee muzikanten waren daar voortdurend aan het blazen. De twee politieagenten, die daar al ten tweeden male waren verschenen, ge lastten den muzikanten de muziek ie staken, waarop van verschillende zijden de politie bestookt werd met bloempotten, vuilnisemmers, blikken en dergelijke voorwerpen. Een der agenten werd al dadelijk zoodanig verwond, dst hij niet meer handelend kon optreden. De ander heeft zijn sabel getrokken en getracht de men schen uiteen te doen gaan. Dit hielp niet, ook niet, toen hij om schrik aan te jagen, met zijn revolver in de lucht schoot. De menschen drongen meer eri meer op en ter zelfverdedi ging heefi hij een van de aanranders in het been geschoten. Deze bleet liggen en de schrik was er ingekomen. Een inspecteur van politie was in middels ter plaatse verschenen. Deze gelastte dat de bewoners in hunne huizen moesten gaan en de ramen dienden te sluiten. De gewonde agent en de getroffen vechtlustige werden naar de rijks klinieken overgebracht, de agent kon na behandeling naar zijn woning gaan, terwijl de burger, die 'n zware schotwond in een zijner beenen had ter verpleging werd opgenomen. De politie stelt 'n nader onderzoek in. Men meldt uit St. Michiels Gestel Hedenmiddag te circa l'/a uur geraakte de 23 jarige arbeider H. v. d. Mosseiaer, wonende te Dungen en werkzaam op 't Doofstommen-Instituut aldaar terwijl hij per rijwiel van zijn woonplaats naar St. Michiels—Gestel reed, op de Hoogstraat, ter hoogte van den heer Van Breugel, onder de uit dezelfde richting komende stoom tram van de Tramweg Mij. „De Meierij" De ongelukkige was oogenblikkelijk overleden. Het totaal verminkte lijk gaf een verschrikkelijke aanblik. Geestelijke en medische hulp was onmiddellijk aanwezig, doch alleen de dood viel te constateeren. De loco- burgemeester, wethouder H. van Rooij Goossens en de gerneente-politie, die eveneens spoedig ter plaatse waren stelden een voorloopig onderzoek in. Hieruit is komen vast te staan, dat van den Mosselaar, die rechts van den weg vlak naast de tramrails reed ten gevolge van hardhoorendheid welk lichamelijk letsel hem is bijge bleven sinds een ongeveer 4 jaren geleden piaats gehad hebbende aan rijding met een auto de naderende tram niet heeft gehoord, door welker machine hij werd gegrepen, met het gemelde noodlottig gevolg. Zijn lijk is naar het Liefdegesticht alhier overgebracht. Bij Whiiby geraakten op een stelle helling de remmen van een autobus detect. Het gevaarte sloeg over den kop over een steenen muur aan den voet van den heuvel. Twee der inzittenden werden gedood en dertig gewond. De boerderij, bewoond door den landbouwer Verdegaal, gelegen aan den ljweg te Halfweg, gemeente Haarlemmermeer is, gisteren totaal afgebrand. Een dienstmeisje is in de vlammen omgekomen. Te Enkhuizen is gisterennamid dag de 70 jarige P. B„ verpleegde in het diaconiehuis te Alkmaar, op straat door de groote warmte bevangen en overleden. De 22 jarige Engelsche zeeman J. M, is gisterennacht in de Waal haven te Rotterdam uit een jol ge vallen en verdronken. De 22-jarige schoenmaker C, B. van den Charloischen Lagendijk, is bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam verdronken. Het lijk is opgehaald. Op den Kamperfoelieweg aan de overzijde van het IJ te Amsterdam heeft gisteravond om half twaalf een verschrikkelijk drama plaats gegrepen In beschonken toestand kwam een ongeveer 40—jarige man een verlof houdster lastig vallen, bij wie hij tot voor zes weken als commensaal in t (Adv. in Blokschrift).

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2