DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 58. Woensdag 24 Juli 1929. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 23 Juli 1929. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 25 Juli. Kermis Waalwijk. Met een week-abonnement onbe dreigd zomerweer heeft de kermis een goed verloop gehad, Zooais gewoonlijk waren Woensdag en Donderdag de minst drukke dagen. Maar Vrijdag kwam overal weer de oude gezellige kermisdrukte, die zich tot op den laatsten dag voortzette Zaterdag en Zondag waren er vooral veel vreemde kermisgangers en maakten in 't bijzonder de caféhouders goede zaken. Zondagmiddag gaf „Onderling Kunst genot" in Musis een matinée en bracht onder regie v.Jonhiy de revue .Draad loos" voor 't voetlicht. De titel was zeer goed gekozen, te verstaan een revue waarin geen draad zit. Men zou kunnen zeggen, elke revue is „Draadloos", maar bezit toch eenige elementaire begrippen. In „Draadloos* waren ook deze laatste vrijwel draadloos verdwenen ook in de opeenvolgende samenstel ling: muziek, clans, zang en klucht (tooneel). Dilettantenwerk en omstandigheden in aanmerking genomen slaagde een en ander uitstekend en-strekte leider en medewerkenden tot eer en vol doening. Waar dhr. Tom Burmanje wegens een stemaandoening niet kon optreden, kwam dhr. Jan Princen plotseling on voorbereid voor een moeilijke taak. Doch hij kweet zich voortreffelijk en vuide het program met zijn liedjes dankbaar aan. Het slot was zeer aardig, n.l. een kleurig ballet, op muziek van Strauss, waarin mej. A. Eijkens als solo danse res verdienstelijk optrad met den heer v. d. Heijden. Dat men voor meer dan een uitver kochte zaal speelde en het publiek dankbaar applaudiseerde zegt verder genoeg. Vermelden we nog, dat de muziek handel Löwenthal zoo bereidwillig was om alle benoodigde muziek gratis be schikbaar te stellen. De twee laatste kermisdagen zijn, onder begunstiging van prachtweer, druk geweest, vooral de laatste Zon dag. Er waren weer zeer vele vreem delingen. De kermis-exploitanten moe ten het vooral van de twee Zondagen hebben, De café's met strijkje of spe cialiteiten en dansgelegenheden hebben goede zaken gemaakt, want er is druk kermis gehouden. Waar een geheele week zooveel menschen bijeenkomen en dikwijls in vreemde gesteldheid, is het werkelijk een bijzonderheid, dat alles zoo goed verloopt; we rekenen feitjes dat men eens een paar menschen buiten moet zetten, men elkaar eens een klap geeft of een Waspikker meende zijn woede op de politie te moeten koelen, wat hem zeer slecht bekwam, niet tot ge beurtenissen van eenige beteekenisf De politie komt voor haar tactvol optreden een woord van hulde toe, inspecteur Houben heeft bewezen tegen dergelijke zaken opgewassen te zijn en 't publiek van Waalwijk toonde weer prettig feest te kunnen vieren. Schietwedstrijd. Vanwege den Bijz. Vrijw. Landstorm te voorm. Besoijen worden a.s Zater dagnamiddag van 2—6 uur op de speelplaats der Christel. School, schiet wedstrijden gehouden. Baker-diploma. A, s. Vrijdag 26 Juli wordt in het Wijkgebouw van het Algemeen Qróene Kruis alhier een examen gehouden tot het verkrijgen van een diploma als Baker. De dames, die daaraan deel nemen, hebben een cursus gevolgd welke werd gehouden vanwege de Prov. Groene Kruisvereeniging in Noord-Brabant. Prijsverschieting Kruisboogschutters gezelschap .Nooit Gedacht". Zatlrdag j. 1. ten 7 uur waren alle leden van .Nooit Gedacht" in hunne doelen bijeen voor de jaarlijksche onderlinge prijsverschieting. Evenals vorige jaren werden er bij loting vier ploegen gevormd van 7 personen, zoodoende de minder goede schutters ook kans gevende een mooien prijs te behalen. I Er werd geheel den avond door met spanning en in goede stemming geschoten en toen om half tien het laatste schot was gevallen was de stand der ploegen ais volgt Ploeg 1 499 punten. 2 464 3 451 4 431 Zondagmorgen ten 12 uur waren allen weer present in de zaal by den heer J. v. Helvoirt, waar de fraaie prijzen voor deze prijsverschieting geschonken en aangekocht reeds ten toon gesteld waren en door de schut ters met hunne echtgenooten mochten gekozen worden in de volgorde als hieronder is aangegeven. 1 P. v Bavel2 K. v d Schans3 L. Kroot4 Adr. de Ruijter5 Ant. de Ruijter6 K. Dollekens; 7 A. v Her pen; 8 Aug. v Bladel9 C. v d Wiel, lO P. Biekens11 Jac. v Helvoirt; 12 F. Rombouts; 13 E. Maas; 14 A. Stokwielder15 J. v Spaandonk; 16 A. Rombouts; 17 F. v Helvoirt18B. de Ronde; 19 L. Demmers; 20 J. v Helvoirt; 21 H v Helvoirt; 22 Adr. Demmers; 23 C. Lammers24J.Mul ler 25 H. Muskens, 26 H. van Hilst, 27 J. Brok, 28 Jos. Schambergen. Toen men met het prijzen kiezen klaar was sprak de Voorzitter een woord van dank tot allen die er toe hadden bijgedragen om deze prijsver schieting wederom zoo schitterend te doen slagen, waarna de kastelein de leden onthaalde op een glaasje en sigaren. De stemming kwam er hier mede in en bereikte wei zijn hoogte punt toen door den Secretaris mede- deeling werd gedaan dat van de in Amerika vertoevende Eere-Ieden A. v Heijden, Joh. Kroot, J. v. Hilst en B. Theunissen een geldelijke bijdrage was ontvangen om er dezen middag de stemming in te houden, werd er door allen een .Lang zullen ze leven" aangeheven. Nadat onderling nog menig zang en voordrachtnummer was ten ge- hoore gebracht, werd om half vier de eerste dans, uitsluitend voor de leden van „Nooit Gedacht", ingezet en was hiermede voor een jaar weer het einde gekomen van dezen goed geslaagden schietwedstrijd. Op de jongste bestuursvergadering werd besloten voor deze tentoonstel- ling de vijf meest bekende keur meesters van ons land uit te noodigen en voor vereenigingen buiten den bond staande, drie open klassen te reserveeren, waarvoor dHS kan worden ingezonden. Ook heeft men nu nog een maand gelegenheid om zich als lid op te geven. Men kan zich daartoe wenden, tot den tentoonsteliingssecretaris, dhr. E. v. d. Pluijm, aan de haven, die ook gaarne inlichiingen zal verstrekken. Waar aan de organiseering van zoo'n tentoonstelling groote kosten zijn verbonden, zal het Bestuur aan B. en W. dezer gemeente toestemming vragen tot het houden van een loterij. Ongevallen. Zondag na het matinée werd een jongmensch, zekere v. D. alhier door de hitte bevangen. Hij ging vreeselijk te keer en was zeer moeilijk in be dwang te houden. Waar de toestand zich nogal ernstig deed aanzien, werd de hulp van Dr. Langemeijer inge roepen. Na geruimen tijd kwam de man bij en keerde huiswaarts. Ook had iemand 't ongeluk z'n pols op de Wembly te verstuiken. K. W. G V. Onze W. G. V. heeft onder leiding van den heer Princen met veel succes deelgenomen aan de R.K. Turnfeesten te Eindhoven. Bij de vrije oefeningen wist de W. G. V. van het maximum aantal punten zijnde 40, er 38 te behalen. Voorts behaalde men nog de vol gende prijzen 4 Kamp Gymnastiek le graad 2e pr. 4 Kamp Gymnastiek 3e graad 3e pr. le Personeele prijs A. Knuist, met het hoogste aantal punten. 4 Kamp Athletiek 2e prijs. Estafette 3e prijs. Voorwaar een uitstekend succes, waarmee wij haar van harte feliciteeren. In- en uitvoer van schoenen. In- en uitvoer van schoenen, laarzen en pantoffels, over de maand Juni: INVOER. Aantal paren. Waarde, Duitschland 18054 f 77000.— België 25343 f 64000.— Gr. Brit. 22103 f 91000.— Zwitserland 2528 f29000.— Tsj. Slowakije 14563 f53000.— Bezoek. De inspecteur van 't Nijverheids onderwijs in Zuid-Afrika, de heer Jacobs, maakt momenteel een studie reis in Nederland. Hij bezocht daartoe 1.1. Dinsdag de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers alhier. Gemeenterekening. De gemeenterekening dienst 1928, sluit met een voordeelig saldo van f 12735 Over het jaar 1927 bedroeg het batig saldo f47195.595. Vermakelijkheidsbelasting. In de kermisweek heeft de verma kelijkheidsbelasting ruim f800— op gebracht. Hierbij zijn niet begrepen de belas tingen van de diverse kermisattracties zooals Wembley, Stoomcaroussel e a. Geslaagd Zuster Margaretio (in de wereld Mej. Anna v. d. Mee) slaagde te Breda voor leerares Hoilandsche Handels correspondentie. Bij het dezer dagen te 's Bosch gehouden examen voor boekhouden Mercurius slaagde dhr. G. Knepflé alhier, die zijn opleiding genoot bij den heer H. Verhoef, alhier. Herwonnen Levenskracht. De verkoop van het Emmabloempje ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft f 129.opgebracht. Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, dat een kern van vaste lezers heeft en daardoor ook waarborg geeft voor WERKELIJKE PUBLICI TEIT. Demonstratie met de brandspuit Dat onze brandweer ook buiten Waalwijk een goede naam heeft, bleek j.l. Dinsdag toen B. en W. en brandweerlieden van Vught een bezoek brachten aan onze brandweer. De Opperbrandmeester dhr. v. Huiten liet met de auto-motorbrandspuit met 5 slangen op de markt demonstreeren en verschafte den heeren verder alle mogelijke technische inlichtingen be treffende de brandweerorganisatie. B. en W. van Vught betuigden hun ne dankbaarheid en waren over de demonstratie zeer voldaan. Binnenkort zullen de Wethouder van Publieke Werken met den Ge meente-Opzichter van die gemeente onzen reinigingsdienst komen be zoeken. Ook onze onlsmettingsdienst trekt tegenwoordig veel belangstelling van buiten. Kanarie- tentoonstelling. Zooals wij in ons vorig nummer reeds schreven organiseert de Waal- wijksche Kanarievereniging, gevestigd bij den heer v. d Pluijm, een groote groepstentoonstelling, waarvoor men intusschen de toestemming en mede werking van den Nederl. Kanariebond heeft ontvangen. Totaal 82591 UITVOER. Duitschland 9928 België 941 Gr. Brit, 848 Ned. Oost-Indië 3147 Noorwegen 247 Polen, Dantzig 1988 Denemarken 23827 Totaal 40927 f69000.- f 7000.- f 4000.- f 24000.- f 3000.- f 15000.- f119000.- f241000.- electrische gloeilampen, e. het maken van hoepels en manden, f land-, tuin- en boschbouw en veehouderij, g. het j vervaardigen van weverskammen en rieten. Voor deze arbeiders bedraagt de premie 30 cent per week. 2. Van 18 tot beneden 21 jaar voor arbeiders a. die werkzaamheden verrichten in apotheken, b. die belast zijn met de leiding van of toezicht op personeel, c. die belast zijn met administratieve- of technische bureauwerkzaamheden, d. die werkzaamheden verrichten ten behoeven van het binden en iinieeren j van boeken en het vervaardigen van cartonnages, e. die werkzaamheden j verrichten ten behoeve van het ver vaardigen van papier en cellulose, papierwaren en papieren zakken Voor deze arbeiders bedraagt de premie 50 cent per week. 3. Van 21 jaar en ouder. Voor de vrouwelijke arbeiders onder 2 a, b en c genoemd bedraagt de premie 60 cent per week. 4. Van 21 jaar en ouder. Voor de vrouwelijke arbeiders onder l a en b genoemd bedraagt de premie 40 cent per week. D, Voor den arbeider, wiens loon uitsluitend bestaat in verstrekking in natura (kost, inwoning, kleeding en onderricht) bedraagt de premie 25 cent per week. E. Het plakken van dagzegels voor werkvrouwen en dergelijken is onver anderd gebleven. U. S. Leather Co. Over het laatste kwartaal heeft de U S. Leather Company een verlies geleden van l 125.000 tegen vorig jaar een winst van 1.368.000. (Msb Raad van Arbeid Tilburg. Wijziging invaliditeitswet. In het onlangs samengesteld uit treksel van de voornaamste bepalingen tot wijziging der Invaliditeitswet is een onvolledige opgave gedaan van de nieuwe bepalingen der premiebe rekening ingevolge de Invaliditeitswet. Ten einde de hieruit mogelijk voort vloeiende vergissingen te herstellen volgen hieronder nogmaals volledig alle bepalingen omtrent het bedrag der premie. A. De arbeider, die uitsluitend recht heeft op een vast loon in geld, be hoort, onafhankelijk van zijn leeftijd of geslacht, tot de loonklasse, waarin hij naar dat vaste loon valt, wanneer de dienstbetrekking geacht moet wor den de arbeidskracht van dien arbei der geheel of zoo goed als geheel In beslag te nemen. Deze premie bedraagt bij een loon per jaar van minder dan f 240,— f 0 25 per week, van f 240.— tot be neden f 400.f 0.30 per week, van f 400 tot beneden f 600.— f 0 40 per week, van f 600 tot beneden f 900.— f 0.50 per week, van f 900.— tot f 3000 f 0 60 per week. Voor de arbeiders op wie het be paalde onder A niet van toepassing is bedraagt de premie: B. Voor mannelijke arbeiders van 14 tot beneden 18 jaar 40 cent per week, van 18 tot beneden 21 jaar 50 cent per week, van 21 jaar en ouder 60 cent per week. C. Voor vrouwelijke arbeiders van 14 tot beneden 21 jaar 40 cent per week, van 21 jaar en ouder 50 cent per week. Uitzonderingen voor vrouwelijke arbeiders 1. Van 14 tot beneden 18 jaar voor arbeiders, die werkzaamheden ver richten ten behoeve van a. het zouten van huiden en het bloofen van vellen, b. het vervaardi gen van lederwaren en schoenen en het herstellen van schoenen, c. cou ranten-, boek-, metaal- en steendruk- i kerijen, d. het vervaardigen van Obligatieleening. De orde der E E P P. Benedictijnen Congregatie van Sankt Ottilien Aarts abdij „Sankt Ottilien" te St. Ottilien (OberBayern). (Rechtspersoon .St. BenediktusMissionsgenossengeschaft St Ottilien", in St. Ottilien) doet uit gifte eener 7 pCt. le Hyp. 15 jarige Obligatieleening groot f450000 (zijnde de Tweede serie eener leening in totaal groot f 900.000 waarvan reeds f 450.000 geheel geplaatst), verdeeld in stukken van f 1000 f 500 en f 100, Geslopen met machtiging van den H. Stoel en van den Abt-Primaat der Orde te Rome. Koers van uitgifte 98'/, pCt. Coupons per 2 Januari en 1 juli. Qeen terug- betaling toegestaan vóór 1 Juli 1932. Doel der leening: De Aartsabdij „St. Ottilien" heeft 'n groot landgoed in Oostenrijk aangekocht, hetwelk zal worden ingericht voor een aldaar te vestigen nederzetting. Voor betaling van de koopsom is de onderhavige leening, groot f 900 000, aangegaan, waarvan reeds de eersle Serie ad f 450 000 werd geplaatst, thans gaat de Orde over tot de uitgifte van de tweede en laatste serie ad f 450 000. Aflossing en uitloting: De aflossing der tweede serie geschiedt pari door middel van jaarlijksche uitlotingen volgens onderstaand plan 1 Juli 1932/'35 f 15000 p.j. of 15 nrs 1936/'42 20000 20 - 1943 25000 2 1944 „225000„ 22„ Eventueels kosten of toekomstige Duitsche of Beiersche belastingen op coupons en lossingen zijn voor reke ning v/d Aartsabdij .Sankt Ottilien" De inschrijving op voormelde leening wordt vanaf morgen opengesteld bij de navolgende kantoren: Nederland- sche LandbouwbankN v. te Amsterdam Keizersgracht 507-511. Lentjes en Drossaerts te 's-Hertogenbosch. Alwaar ook prospectussen en in schrljvingsbiljetten verkrijgbaar zijn Examen. Na vergelijkend examen werd de jongejuffr. J. Louwe Kooijmans toe gelaten als leerlinge aan de Christelijke Kweekschool te Zetten. R. W. B. De trekking van de loterij zal plaats hebben op a.s. Zaierdag 27 Juli in het clublokaal, café „Landzicht" van dhr. B. Kamp-Leemans 's avonds 8 uur Half-Jaarvergadering van RWB Voor reislustigen. Het Berner Oberland. In smaakvolle uitvoering heeft de Loetschberg-baan opnieuw een gids uitgegeven voor het Berner Oberland en haar eigen traject. Het werkje, dat vele nuttige aanwijzingen geeft voor het reizen in dit zeer mooie stuk Zwitserland laat zich aangenaam lezen. Er gaan 50 illustraties mee, die een prachtig getuigenis afleggen van de schoon heid, welke het Berner Oberland en het kanton Wallis bieden. Deze gids zal eiken bezoeker van deze gewesten zeer nuttig zijn en wordt tegen in zending van een postaanwijzing van 20 cents (aan alle postbureaux ver krijgbaar) kostenloos toegezonden door hetVerkehrsbüro der Loetsch- bergbahn, Bern, Schweiz. RIJ- EN NUMMERBEWIJZEN. De Griffier der Staten van Noord- b'rabant verzoekt om opneming van het volgende bericht: Dagelijks komen verscheidene per sonen ter provinciale gHffie om een rij- of nummerbewijs, als bedoeld in de motor- en rijwielwet, persoonlijk in ontvangst te nemen. Tot dusver is getracht, zooveel mo gelijk «ie aanvragers te gerieven. De aanvragen nemen evenwel zoo danig toe, dat de regelmatige afdoening der werkzaamheden begint te lijden onder het persoonlijk bezoek 'van aan vragers. Daarom is thans als 'regel gesteld, dat de aanvragen zullen worden behan deld naar volgorde van inkomst ter provinciale griffie en dat daarna per post bewijs of bericht zal worden ge zonden aan de aanvragers. Belanghebbenden, ook al komen zij opzettelijk hiervoor naar 's Hertogen bosch, zullen niet meer persoonlijk het gevraagde bewijs in ontvangst kunnen nemen. DRUNEN. Zooals reeds lang be kend was, meende onze Gymnastiek- en Atheletiek—vereeniging S. H. J. deel te nemen aan de groote Turn— wedstrijden welke 20—21 Juli te Eindhoven gehouden worden. Zaterdag en ook Zondag toog het gezelschap, gezeten in de autobussen van de H. B. er op uit om een prijs te winnen. En wat is de uitslag, deze is voor zoo een kleine club, als hier bijzonder. Men heeft bewezen dat de Gymna- stiekvereeniging mooie sport heeft ge geven, waarmede ook deeerste prijs werd verdiend, door de aspiranten met Estafetteloop 4 maal 80 M. en ontvingen zij daarvoor een prachtigen beker. Ook behaalde vandeafd. aspiranten de jongeheer Je de Hart, den eersten prijs met Ioshoogspringen, met 150JM. Met 4 kamp Gymnastiek, Vrije oefe ning, rek, brug en ringen behaalden de leden den 2en prijs. M. Kuijs behaalde voor persoonlijken prijs eveneens den 2en prijs met vrije oefeningen rek, brug en ringen. Voorwaar dus een prachtige pres tatie, op een wedstrijd waarbij groote Turngezelschappen tegenwoor dig waren. Houdt moed gij allen, blijft trouw oefenen, dan zal Uw vereeniging S. H. J. groeien en bloeien en zult gij nog dikwerf lauweren behalen, dit is ook de wensch van vele vrien den. Niet alleen gaan de veldgewas sen in Drunen veel lijden onder de aanhoudende droogte, er is hier ook voor de telers veel plaag van 't wild. Alles wordt kaal afgevreten. Sommige velden bieden een treurig beeld. Er zijn dan ook bij het bestuur van den N.C B. verschillende klachten in gediend, waarop werd besloten een onderzoek te doen instellen. Daarbij waren aanwezig de Edelachtb. heer burgemeester Loeff, het bestuur van den Boerenboud en de wildschade commissie door den Minister aange wezen. Deze hebben na onderzoek openlijk verklaard dat het zoo niet langer mag blijven, want de verwoesting is zeer groot en heeft belangrijke schade aangericht. Er zullen dan ook binnen zeer korten tijd maatregelen genomen worden om deze plaag tegen te gaan. Wij vernemen dat een Commissie zal worden benoemd die belast zal zijn met het opruimen van een ge deelte van het wild. De heer J. de Hart ontving Zon dag bericht, dat hij geslaagd is voor het practisch gedeelte voor leeraar in de Schoenmakerij. Geslaagde proficiat 1 ELSHOUT. Zondag na de Hoog mis werd in de zaal der Jongens- Congregatie de algemeene jaarverga dering gehouden van de afd. Wit— Gele Kruis. Wegens afwezigheid van den voor- zitter opende de ZEerw. heer pastoor Willems de vergadering met den Chr. groet en heette de aanwezigen wel kom. Door den beer Willems werd ver volgens verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar waaraan wij het volgende ontleenen Inkomsten f 1104 27'/,. uilgaven f 592 44 Bezit op 31 Dec 1928 to taal f 7511 83alzoo een voordeelig saldo van f 9893. Het ledental bedroeg op 1 Jan '29 186. In 1928 werden 1687 huisbezoeken afgelegd. Door 1151 personen werd het Wljkiokaal bezocht. De ZEerw. heer Pastoor bracht een woord van dank aan de Eerw. Zuster Silvestra, die voor de zieken en nood lijdenden alles heeft gedaan wat ze doen kon. Thans is zij heengegaan naar elders om nog een tijd een rustigen levens avond te hebben, wat wij haar allen toewenschen. Verder werd een woord van dank gebracht aan de gewezen bestuurs leden, en wijlen het bestuurslid A. v. Sluisveld. Verder bracht de voorzitter dank aan den secretaris voor zijn keurig verslag en aan allen die hebben mede- f314000.-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5