KtMIII KI Ml A.s. ZATERDAG 3 AUGUSTUS Groote Uitverkoop. Firma TH. VAN WIJCK Slapeloosheid No. 59. Zaterdag 27 Juli '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Behalve het lid Metselaar, die kennis gegeven had van uitstedigheid, waren alle leden aanwezig. 1. Na voorlezing der notulen wer den deze goedgekeurd. 2. Mededeeiing van ingekomen stukken. De Voorzitter deelde mede een kon. besluit, waarbij de wijziging der ver ordening op de Warenkeuring was goedgekeurd. Evenzoo een paar be sluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen besluiten, en dat bij de kasopneming bij den Gemeente—Ontvanger. levens administrateurvan het Vleeschkeurings- bedrijf, alles in orde bleek te zijn Deze mededeeiingen werden voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare School. Voordracht 1. j. den Bester, Andel. 2. E. C. Beunis, 's Gravemoer. 3. J L. Siootemaker, Kapel— Avezaath. Bij de stemming verwierf No. 1 vijf stemmen. No. 2 één, zoodat de eerste benoemd is. Hem zal worden meegedeeld, dat hij met 2 Sept. in functie moet treden. 4. Aanbieding gemeenterekening en rekening van het Vleeschkeurings- bedrijf, beiden over 1928. De Voorzitter vroeg of iemand van de traditie wilde afwijken, en daar zulks niet het geval was, wees hij tot leden van de Commissie van Onderzoek aan de leden de Mol, Stap en Schmie- husen, die zich daartoe bereid ver klaarden. 5. Verzoekschrift B. van Kuijk om vermindering van pacht van het havengeld. Deze vroeg een verlaging van f 100 per jaar en dan de pachtsom terug te brengen iot f445 De Voorzitter zeide, dat vroeger betaald werd f 380 en later f545, nadat 14 Nov. 1924 bepaald was, dat de zandzuigers 1 ct. per gewichtston moesten betalen aan den pachter voor den opslag van het zand aan de tramhaven. Thans brengt dat niets meer op, daar elders gelost wordt. Daarom willen B. en W. wel verminderen, doch slechts met f 50, daar na onderzoek gebleken is, dat van Kuijk van een anderen kant een verhoogde opbrengst geniet, met be doeling, dat die verlaagde pachtsom begint te loopen vanaf 1 Jan. 1929. Daar men het met den Voorzitter eens was, werd diens voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 6. Verzoekschrift Biindenvereeniging om subsidie. Het werd voorgelezen en toen bleek, dat die vereeniging, werkzaam voor Noordbrabant en Gelderland in samen werking met „St. Odilia" te 's Bosch, werk wilde verschaffen aan blinden van alle gezindten en daarbij den steun had van het Blindeninstituut te Grave. Gevraagd werd 2'/a cent per inwoner per jaar. B. en W. waren ten zeerste over tuigd van het groot maatschappelijk belang, doch gayen een afwijzend advies, waarmee de Raad zich ver- eenigde. 7. Rekening over 1928 en begroo ting over 1930 van de Gezondheids commissie. De Voorzitter zei, dat de eerste een batig slot had van f241.71 en dat de stad had bijgedragen f95.90, terwijl de bijdrage voor 1930 geraamd is op f 93.60. B. en W. stelde voor beiden goed te keuren, waarmee de Raad accoord ging, 8. Wijziging Gemeentebegrooting en begrooting van het Vleeschkeurings- bedrijf beiden over 1929. Volgens den Voorzitter moesten de volgende posten worden gebracht, en wel op de eerste f0.86 hondenbelas ting, f60.62'/2 voor onderhoud wegen en voetpaden, f35.16 bijdrage voor het Lag Onderwijs aan de gemeente 's Bosch, f 50.54 bijdrage aan het Rijk voor het onderwijs aan de R. H B S te 's Bosch, en op de tweede f 50 voor onderhoud van het laboratorium en f 100 voor.vuur en licht daarin verstrekt. De voorgestelde wijzigingen werden toegestaan. De Voorzitter deelde voorts mede, dat de som van f992 afkoop van de v.m. stads, bieekerij was belegd. Hierna gaf de Voorzitter een toe lichting met betrekking tot de bespre kingen met de directie der gasfabriek, naar aanleiding van de in de laatste vergadering aan baar gedane concessie, die evenwel niet was aanvaard en wel omdat de P.N.E M. perse eischte, dat aangeslotenen bij het electrisch licht, later niet weer verbruikers zouden mogen worden van gaslicht Tengevolge hiervan hadden ook weer besprekingen plaats gehad met de PNEM en hoewel alle verschillen nog niet waren uit den weg geruimd, hoopte de Voorzitter dat eerlang toch overeenstemming zal worden bereikt en dat hij in de eerstvolgende ver gadering, die binnenkort zal worden gehouden, met een definitief beslissend voorstel zal kunnen komen. Het lid Schmiehusen vroeg of het zeker was, dat naast electrisch— ook gaslicht beschikbaar zou blijven, waarop de Voorzitter hoopte het zoover te kunnen brengen. Het lid Stap merkte op, dat hij meent, dat de Gasfabriek feitelijk den draak steekt met den Raad, waarop de Voorzitter opmerkte, dat hij zulks niet gelooft. Daar niemand verder het woord verlangde, sloot de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. De Paus in het openbaar. VATICAANSCHE STAD, 25 Juli. Toegejuicht door honderdduizenden heeft de Paus vanavond om zes uur het VatScaan verlaten en het Pieters plein betreden. Daarmee is gebroken met de sedert 1870 geldende traditie dat de Pausen gevangen zijn in hun paleis. Omgeven door een luisterrijken stoet en in zijn draagstoel, gedragen door twaalf geestelijken in vol ornaat, heeft de Paus een geheelen rondgang ge daan om het piein en is daarna tegen over de St. Pieterskerk afgestapt, waar het altaar was opgericht. Vandaar heeft de Paus zijn zegen uitgesproken over de wachtende menigte. Belastingverlaging tn Italië. De ministerraad heeft de financieele resultaten van het diensijaar 1928—'29 besproken en is tot de conciussie ge komen, dat het wenschelijk en moge lijk is de belastingdruk te verlagen ten bate van het bedrijfsleven des lands. In yerband daarmede besloot de raad onverwijld of op korten termijn ver schillende belastingen en heffingen op te heffen of te verlagen. Zoo zal o.a. de belasting op wissels verlaagd worden, die op den opbrengst van openbare diensten, die op chemische producten en die op de terugreis van Italië bezoekende emigranten worden afgeschaft, in totaal zal dit voor de schatkist een verlies aan inkomen meebrengen van 500 millioen lire. In verband hiermee besloot de mi nisterraad de gemeente- en provinciale besturen aan te zeggen, dat zij binnen het jaar hun opcenten met 10 a 15 pet- moeten veriagen. Ook besloot de ministerraad nog tot een verlaging der spoorwegtarieven. De plaats der herstelconferentie. Volgens Havas hebben alle betrokken mogendheden behalve België thans hun instemming betuigd met de keuze van Den Haag als zetel van de inter nationale diplomatieke hersteleonferen- tie. De Engeische gezant te Brussel heeft België verzocht eveneens Den Haag te aanvaarden. begint de Meubelmagazijn Grootestraat 183 WAALWIJK. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden BANGE UREN. „Hè, Annie, haal jij me even de wasch bij Mevrouw Van Buuren. Je weet wel, die lieve Mevrouw waar jij altijd zuurtjes van krijgt, hier de gracht af en dan die brug over". Annie schrok op uit haar overpein zingen en dacht na welke Mevrouw of moeder bedoelde. O ja, ze wist het. Al droomerig stond ze op en ging maar dadelijk op weg. Moeder riep Ja, ze zou wel oppassen. Ze ging het steegje uit. Nu stond ze op de gracht. Er liepen nogal veel wande laars. Dames en heeren en meisjes met mooie kleertjes aan, die Annie nooit zoo gehad had. Alles bekeek ze en bleef ze met open mondje na staan kijken. De belofte aan Moeder om vlug door te loopen, was ze al lang vergeten. Moeder was intusschen ijverig door- In zijn verklaring over ae marineme politiek heeft Mac Donald medegedeeld dat de regeering tot opschorting van het werk van twee op stapel staande kruisers en besnoeiing van het duik bootprogramma besloten had. om een bewijs te geven van haar goeden wil om met Amerika tot overeenstemming te komen. Ook Amerika gaat de uitvoering van zijn vlootprogram ten deele opschorten. President Hoover heeft laat op den dag verklaard dat aan den bouw van drie kruisers, die opgenomen zijn in het viootbouwprogram van dit jaar, niet begonnen zal worden, vóór er gelegenheid is geweest om den invloed ervan op een dtfinitieve overeenkomst nopens de pariteit ter zee ten volle na te gaan. Hij zeide de totstand koming van zulk een overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten te verwachten. Lord Lloyd, de Britsche hooge commissaris in Egypte, heeft door toedoen der regeering ontslaggevraagd. Japan laat het vervoer van niet gewapende Chineesche troepen langs de Zuid Mantsjoerijschen spoorweg door tot zoolang geen oorlogsdaden verricht zijn. Volgens berichten uit Russische bron, zou een bemiddelingspoging van Duitschland in het Chineesch— Rus sische conflict te Moskou een gunstig onthaal gevonden hebben. BINNENLAND. Controle Wegenbelasting. De weging op den weg tot 15 Aug. opgeschort. Het bestuur der Kon. Nederlandsche Automobieiclub heeft op zijn verzoek schrift aan den minister van Financiën vernomen, dat de weging op den weg van aHiomobielen in verband met de wegenbelasting tot 15 Augustus a. s. wordt opgeschort. Tot dien datum worden de automobilisten dus in de gelegenheid gesteld hun automobielen vrijwillig onder afmbtelijk toezicht te doen wegen en vermijden dus zoo doende de latere Verplichte weging op den weg, die uit'den aard der zaak veel oponthoud vc* V de automobilisten zou medebrengen. De kabinetscrisis. Naar wij vernemen zullen in ver band met nadere mededeeiingen door den kabinetsformateur, minister van staat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck weer vergaderingen worden gehouden van ae rechtsche kamerfractie. De a. r. fractie had daartoe gister ochtend een bijeenkomst, de r. k. fractie vergadert a s. Vrijdagmiddag om half twee. Omtrent een eventueeie bijeenkomst van de c. h. fractie was vandaag nog niets bekend, wel heeft heden te Utrecht een bijeenkomst plaats van bet hoofdbestuur der c. h. Unie. De Tweede Kamerverkiezingen. Tot dusver zijn bij het Centraal— Stembureau reeds van 90 der nieuw benoemde Tweede Kamerleden be richten ingekomen dat zij hun benoe ming als Kamerlid hebben aangeno men. Hiertoe behoort ook minister De Geer. Van Minister Slotemaker De Bruine en van den heer Coiijn is nog geen bericht ingekomen. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhard!s Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. van, dat ze Anneke had weggestuurd. Het was goed 20 minuten loopen, maar het kind was wat onnoozel. Maar wat was ze toch dwaas. Anneke was toch al negen jaar en kon nu toch wel eens een boodschap doen nog geen half uur ver en ze kon nu ook nog niet te rug zijn. Weer verliep een kwartier. Nu had ze er toch al kunnen zijn. Ze zou eens op haar knorren als ze thuis kwam. Nu werd ze toch wat ongerust en steeds elke vijf minuten keek voor haar deurtje. Maar er kwam geen Anneke. Nog een uur verliep. Ja, zelf kon ze niet weg gaan. Haar zuster zou dien middag komen helpen was- schen en dan kwam die voor een dich te deur. Ze zou het meisje van de buurvrouw vragen even dien kant uit te loopen. Maar die was niet thuis. Anderhalf uur was er al voorbij. Moe der werd steeds angstiger. O, wat had ze dom gedaan. Dat kind over die electrische draaibrug, laatst nog had er een jongetje zijn beentje tus- schengestoken toen de brug dicht werd gedraaid. Twee uren gingen voorbij, i Ze kon het niet langer uithouden. Ze sloeg haar wollen doek om en liep zoo de straat op, het steegje uit de gracht af. O, wat zou Anneke over- el Voorts heelt tot dusver nog geen der gekozenen voor zijn benoeming bedankt. LAND- EN TUINBOUW. Een nieuw element in de paarden, fokkerij Het is wel eigenaardig, dat bij het keuren der paarden voor het stamboek steeds nog alleen op het exterieur wordt gelet, terwijl bij de koeien de productie aan melk en botervet een ernstig woordje mee gaat spreken. Beide soorten dieren zijn toch pro- ductiedieren, alleen wat ze producee ren, is verschillend. Het paard levert kracht, de koe melk. Dat men bij 't paard de kracht, die het dier kan ont wikkelen, nog niet Iaat meespreken bij 't beoordeelen van het dier, zal wel moeien worden toegeschreven aan de groote moeilijkheid, die het op juiste wijze bepalen van de krachts ontwikkeling met zich brengt Het gaat er niet alleen om, of een paard een zware vracht in beweging kan brengen, of dat het een behoorlijke zware vracht langdurig voort kan trekken, of het zich na een groote krachtsinspanning spoedig herstelt, maar om al deze za ken te samen. In Amerika en ook in Duitschland heeft men getracht met behulp van wagens, voorzien van dynamometers de kracht der paarden te meten. Men heeft ze er laten trekken op een gladde, oneven en mulle weg. Maar steeds weer voelde men, dat de juiste methode nog niet gevonden was, dat er steeds vragen overbleven te beantwoorden, dat men geen af doende wijze had, de krachtsuitoefe ning vast te stellen. Deze schijnt thans gevonden te zijn in de remrosmolen van prof. Visser te Wageningen. Prof. Visser is uitgegaan van de gewone rosmolen, waarop hij een dynamometer bevestigde, om de trekkracht na te gaan. De boom der rosmolen is 8 M. lang in een bijge bouwtje is het mogelgk de rosmolen te remmen, door verschillende belas ting. De demonstratie remrosmolen is bovendien voorzien van lange glazen cylinders, waarin gekleurd water. Hoe grooter de krachtsontwikkeling van het paard is, hoe hooger het water in de buizen stijgt. Het is dan mogelijk voor de omstanders, om de uitgeoefende kracht direct af te lezen. Prof. Visser heeft op verschillende tentoonstellin gen in ons land met dit werktuig ge demonstreerd, o.a. te Deventer, En schede en Den Haag. Dit jaar is hij er ook mee in Keuien en Hamburg geweest. In de Veldbode geeft hij een verslag van zijn bevindingen. De remrosmolen is eenigszins ver anderd. De 8 M. lange boom, die an ders ten deele door het paard moest worden gedragen, loopt nu met een paar katrolbijes over een rail. die om de trekplaals is opgesteld. Dit heeft tegelijk tot voordeel, dat bij langdu rige verrichtingsproeven de menner mee kan rijden, doordat er een zit j plaals op is bevestigd Het is nu mo gelijk geworden met dit werktuig een onderzoek in te stellen ie naar de maximum trekkracht uit den rusttoe stand. Dit zou 3 maal achtereen kun nen plaatsvinden over de afstanden van 8 M. met een rusttijd van 5 mi nuten. Dit is niet alleen van belang met het oog op de te halen trekkracht, maar ook om de willigheid tot trekken te toonen In de 2e plaats kan een onderzoek ingesteld worden raar de maximum trekkracht gedurende bijv. 4 ronden van 50 M. De bedoeling daarvan is, de nabootsing van het trekken van zware lasten over korten een oploopje op de gracht langs het water. Haar hart stond stil van schrik. Zou Anneke Ze begon hard te loopen, drong door de menschen heen en wat zag zeeen auto half in het water, die men bezig was op het droge te hijschen en vlak vooraan, mondje en oogen even wijd, stond Anneke met heel verbaasd gezichtje te kijken. Moeder slaakte een zucht van verlich ting. Wat had ze in angst gezeten. Ze drong verder tot bij Anneke en pakte haar bij den arm. Het kind schrok op en keek haar moeder verschrikt aan. Moeder trok haar mee door de men schen en Anneke zag tot haar groote verbazing dat Moeder huilde. Ineens schoot het haar te binnen. O, ja, die wasch en zacht zei ze tegen Moeder: „Zeg, huil jij maar niet. Ik zal wel gauw die wasch halen en als ik een zuurtje krijg zal ik het voor jou be waren". ALIE. VIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 22 Juli. Prettig kermis gevierd. Het ging er echt gezellig naar toe. Vroolijk en netjes, al zijn er natuurlijk overal en altijd uit zonderingen, zooals er overal en altijd Nurksen zijn, die zich nooit amuseeren en nooit amuseeren kunnen, het ande ren niet gunnen en altijd af keuren. 't Uitgaan wordt steeds Ia- ter, zoodat het sluitingsuur met zulke dagen vroeg genoeg is. 23 Juli. Vandaag de brandweer ge probeerd en nagezien; goed werk hoor. Dat doet men toch zeker geregeld, 't Was goed in orde. Van buurman ge hoord, dat men zonder waar schuwing enkele huizen onder de waterstraal nam, terwijl de bewoners de ramen en deuren open hadden. Water schade. Dat is niet prettig. Ook bij tijdelijke afsluiting van gas, water en electriciteit moest daarvan kennis gege ven worden. 24 Juli. Vandaag in de richting van het zwembad gewandeld. Het fietspad is goed. Zou er ech ter ook een zoodanige veran dering gebracht kunnen wor den, dat men per auto de zweminrichting kan naderen? Buurman zegt dat het Bestuur een en ander al in overwe ging heeft. Er wordt veel ge bruik gemaakt van de zwem inrichting. Laatsten tijd niets gehoord van den weg Roes- telberg, heeft dat voortgang; weer iets voor de a.s. alge meene vergadering van Waal- wijks Belang. 25 Juli. Van buurman gehoord dat de nieuwe onlangs benoemde adjunct-Commissie ter Se cretarie ongediplomeerd is. Onder de sollicitanten was n.b. een ingezetene, oud-vo lontair van hier en wel gedi plomeerd. Da's vreemd. Hoe zit dat? FLIK EN FLOK. Flik raakte aan het droomen En droomend zag hij weer afstand, bv. het trekken van een zwaar beladen wagen bieten uit 't land of over een steile brug. In de derde plaats kan een onderzoek plaals vin den naar longen- en hartwerklng door het paard met een trekkracht van 100 K G. 30 ronden van 50 M binnen den tijd van 15 minuien te laten afleggen. Daarbij wordt dan genoteerd hartslag en ademhaling voor het trekken, on middellijk er na en 15 en 30 minuten later. Wanneer dit onderzoek wordt inge steld (in Hamburg en Keulen heeft men het gedemonstreerd) dan komt men vaak voor verrassende resultaten te staan. Bij de genomen proeven was bv. een tweespan, Treu en Kastor.dat een maximum trekkracht van 625 KG. elk leverde. Ze leverden over een af stand van 150 M. ruim 15 PK. ar beid, ruim voldoende dus om een stelle brug met een flinke vracht te passeeren. De meeste paarden leverden meer dan 5 P K. of meer dan 10P.K. per span. terwijl bij de langdurige proef (1500 M zonder rust) een trek kracht van 100 K G gemakkelijk werd aangehouden, wat zeker wil zeggen dat op stadsplaveisel 5000 K.G door een span paarden zonder bezwaar kan worden verplaatst. Geen wonder dat Prof. Visser zegt, dat een span goede paarden in het stadsverkeer over niet te groote afstanden een zware concur rent büjft voor de motorvrachtwagens. Zoowel prof Visser, als dr. v.Rljn, die dit voorjaar promoveerde tot doc tor in de veeartsenijkunde, op een proefschrift, waarin de resultaten der remrosmolens nader wotden bekeken, komt tot de conclusie, dat in 't alge meen onze zware paarden een te lang zame gang hebben. Zonder de animo siteit tusschen de warm- en koudbloed Maar toen hij weer ontwaakte Was 't eerste wat hij zag. Zijn vriend, die al een poosje Op hem te wachten lag. Zoo Flok, sprak Flik, kom jeeindlijk Eens naar me kijken, zeg? Mocht jij soms van je meester Vandaag niet eerder weg Als antwoord op de vragen Verwijtend hem gedaan, Ke-k Fiok met droeve oogen Zijn ouden makker aan. En uit die droeve oogen Sprak duid'lijk groot verdriet. ,'t Is Flik", zei Flok, misschien wel Voor 't laatst, dat je me ziet. En ais ik je verteld heb Welk leed mij overkwam En welke slechte boodschap lk van mijn baas vernam, Och, Flik, ik weet het zeker, Gevoel je met mij mee. En heb jij 't niet pleizierig Ik ben toch van ons twee Wel 't allerongelukkigst. Heb meelij met me, Flik. lk zal... „Fiok kon niet verder". Gaf, toen hij zweeg, een snik.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5