Puiles-Meen's Vollemelkbrood. PUROL Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. bij Wiel rijden/^-' fokkerij aan te wakkeren, zeggen bei dende warmbloeds moeten gefokt worden in de richting van meer uit houdingsvermogen, de koudbloeds in een snelleren gang, beiden met be houd van hun goede eigenschappen. Om daartoe te geraken, zou prof. Visser willen, dat in fokcentra een remrosmolen werd opgesteld, opdat daar rustig de fokpaarden aan een krachtproef kunnen worden onderwor pen. De Duitschers hebben de groote waarde ervan begrepen en prof. Vis ser herhaaldelijk gevraagd, of zijn in strument te koop was. Inderdaad zal het in ons land die richting uitmoeten. En bij het keuren zal niet alleen meer gezien moeten worden naar den buitenkant van het dier, maar ook naar wat het dier pres teert voor den wagen, hier voor den remrosmolen. De krachtproductie kan dan ook een duit in 't zakje doen en daar gaat 't toch bij de paardenfok kerij maar om. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 Juli 1929. B. en W. brengen aan den Raad 't volgende preadvies uit: Alarminrichting bij brand. Het is gebleken, dat de tegen woordige alarmeering van de Brand meesters door middel van een schelinrichting, aangesloten aan de gasleiding, ernstig gevaar kan op leveren. Omdat de automatische ontsteking van de straatlantaarns tot stand komt door verhooging van den gasdruk in het buizennet, moest de alarm inrichting voor de brandweer worden ingesteld op verlaagden gas druk. Het is nu enkele malen voor gekomen, dat bij het aiarmeeren de gasdruk plaatselijk zoover terugliep, dat gaskachels ot nachtbranders uit gingen. Bij het stijgen van den gas druk, nadat de alarmeering had ge werkt, stroomde in die gevallen het gas door de gedoofde branders in de woonruimte, waardoor ernstig gevaar ontstond voor groote onge lukken. Wij zijn dan ook van meening, dat de alarm inrichting ten spoedigste moet worden vervangen door een andere, waarbij gevaren, als verbonden zijn aan de thans in gebruik zijnde toestellen, uitgesloten zijn. Wij hebben ons in verbinding gesteld met den Rijkstelegraafdienst om te vernemen, onder welke voorwaarden deze dienst bereid zou zijn voor de brandweer een wekkernet in te richten. Het resultaat der onderhandeling is ge weest een aanbieding tot het inrichten van een dergelijk net, waarvan de kosten bedragen per jaar voor eiken wekker f 15.— en voor eens voor eiken wekker f 10. en daarenboven f156 als bijdrage in de aanlegkosten van het netje. Dit laatste bedrag dus ook voor eens. Voor de alarmeering zijn noodig 6 alarmtoestellen, zoodat de kosten per jaar bedragen f90.— en voor eens f 216 Wij stellen U voor het daarvoor noodige crediet te verleenen, waarna onmiddellijk met den aanleg kan worden begonnen. Vermakelijkheidsbelasting. Wij schreven in ons Woensdag- nummer, dat de vermakelijkheids belasting gedurende de kermis f 800 heeft opgebracht. Een corresponnent lanceerde den volgenden dag elders het bericht, dat de opbrengst .slechts f800 is geweest en meent dat het .niet spelen der bioscopen en het niet aanwezig zijn van een schouwburgtent daarvan de oorzaak is." Er kan echter niet gesproken wor den van „slechts" in den zin van „minder" dan verleden jaar, omdat de kermis '29 zelfs plm f 700.— opbracht. In de kermisweek van '28 bedroeg de opbrengst van de vermakelijkheids befasting slechts f754.49. 't Qemis van de schouwburgtent spreekt niet mee, omdat daarvan geen vermake lijkheidsbelasting geheven werd, om reden ze op een van de gemeente gepacht terrein stond. Nieuwe Gasfabriek De officieele opening der nieuwe gasfabriek is nader bepaald op Zater dag 3 Augustus a.s. Onderwijzer O. L. School. Voor de betrekking van onderwijzer aan de O. L. School, in onze gemeente (een onderwijzer moet worden bljbe- noemd) hebben zich niet minder dan ongeveer 60 sollicitanten aangemeld Waalwijksche Zwemclub. Een zestal leden van de Waalwijk sche Zwemclub volgt reeds eenigen tijd in den Bosch een cursus in het redden van drenkelingen. Men volgt speciaal een medische cursus onder leiding van Dr. Diamant. De reddingsoefeningen in 't water worden onderwezen door den heer Mombers. Binnenkort zullen de leden zich aan een examen moeten onderwerpen. In de kermisweek, waarbij opsom mige dagen de hitte soms ondragelijk was, werd 't zwembassin van de Waalwijksche Zwemvereenfrging ruim duizendmaal bezocht. Bij snikheete dagen schijnen de meeste menschen er slechts aan te denken dat we nog Ofschoon de belangstelling voor deze nuttige vereeniging vooruitgaande is, zou men toch wenschen, dat nog meerdere personen als lid toetraden. De kosten zijn niet onoverkomelijk. Men kan zich aanmelden bij den badmeester of een der bestuursleden: P. Treffers, L Both, J. Spijkerman. Uitbreiding Cartonnagefabriek Trimbach en Zonen. Zag de Cartonnagefabriek van de fa, Trimbach door uitbreiding van haar afzetgebied zich verleden jaar genoodzaakt de fabriek uit te breiden, thans moet men andermaal tot uit breiding overgaan. Door het hooger optrekken van den zijgevel en Inwendige verbouwing zal men voor het bedrijf over de zoo noodige ruimte kunnen beschikken. T. B.C bestrijding Dezer dagen heeft de TBC com missie alhier circulaires verzonden aan de Werkgevers- en Werknemers organisaties alhier om een wekelijksche bijdrage van 1 cent. in Tilburg heeft dit veel succes, zoodat het Bestuur der TBC alhier daarin een aansporing heeft gevonden om ook hier deze wijze van steun ingang te doen vinden. Er wordt hard gewerkt, maar er is ook veel geld noodig voor uitzending van kinderen, versterkende middelen, als het kan medewerken aan woning verbetering, doch de Penningmeester weet niet hoe hij aan geld moet komen. Mogen deze pogingen om de kas te versterken, slagen. Waalwijksche Muziekschool. Woensdagavond werd in hotel Verwiel eene vergadering gehouden van het bestuur der Waalwijksche Muziekschool. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de school zich in bloei mag verheugen. De cursus 1928'1929 begon in klas I met 13 leerlingen, dat aan groeide tot 27. Klas II voor meer gevorderden steeg van 9 tot 12. De instrumentale klas van 3 op 4. De muziekschool werd aldus gevolgd door niet minder dan 43 leerlingen. Er werden niet minder dan 66 lessen gegeven, die met grooten ambitie, dikwijls onder moeilijke omstandig heden werden gevolgd. Dankbaar werd gememoreerd dat door de gemeente een verlicht en verwarmd leslokaal wordt beschikbaar gesteld, terwijl met genoegen kon geconstateerd worden, dat de school door de lesgelden der leerlingen en bij dragen van eenige belangstellenden, zich aardig weet te bedruipen en nog een fondsje tracht te vormen om later een piano, zij het een tweedehandsche aan te schaffen. De zangcursus werd gegeven door den heer Jan Verhoeven, terwijl de zeer gewaardeerde instrumentale lessen den bekenden Waalwijkschen pistonist den heer Jos. Korthout tot leeraar hebben. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan leeraren en bestuur, speci aal aan den voorzitter, den heer A, C. van der Heijden, die nota-bene bij elke les tegenwoordig was en de heeren A. de Leeuw en J Duivelaar, respectievelijk secretaris en penning meester voor hun goede zorgen en prima beheer en bevelen de school gaarne in den 3teun der muzieklief hebbers aan Elke bijdage voor dit doel is nuttig besteed en wordt dank baar aanvaard. De bakkers op plezierreis. Het is bij de bakkers patroons- vereeniging alhier gewoonte geworden om in de kermisweek met alle leden een uitstapje te maken. Ditmaal ging de reis, in combinatie met bakkers uit de omliggende plaatsen behoorende bij het district Capelle, naar de Gist en Spiritusfabriek te Delft. De heer K. Alblas, districts ver tegenwoordiger voor de Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft maakte dan 17 Juli j.l. met een 50-tal H H. Bakkers uit Sprang-Capelle, Groot-Waalwijk, Kaatsheuvel, Waspik en 's Gravenmoer allen verbruikers van de Koningsgist, een excursie naar bovengenoemde fabriek, alwaar zij op echt hartelijke wijze werden ontvangen. Alvorens tot bezichtiging van de fabriek over te gaan werd de stuffe- ipe mensch op royale wijze van het noodige voorzien. Bij deze gelegenhid sprak de WelEd. Heer G. Dekker namens de Directie een hartelijk welkomstwoord, hetgeen door den heer Alblas namens allen werd beantwoord, tevens de directie een prachtig bloemstuk aan biedend. De heer Pullens te Baardwijk, onze gewilde solozanger, gaf ter afwisseling een paar keurige coupletten te hooren. terwijl de heer L. Both ons vergastte op pianospel. De bezichtiging van de 50 Meter hooge fabriek, alsmede het fabriceeren der Koningsgist overtrof aller ver wachting. Ook werd er nog even een kijkje in de stad genomen. Voor men de terugreis aanvaardde zorgde de directie nog voor een behoorlijke maagvulling. De heer Th. Festen te Waalwijk maakte zich de tolk der H H. Bakkers door de Directie hartelijk dank te' zeggen voor dezen leerzamen en dat van nu af aan de Koningsgist met nog meer liefde dan voorheen door de bakkers verbruikt zal worden. U.L O School. Aan de Nuts U. L O. school, alhier, zijn bevorderd Van de eerste naar de tweede klas 20 leerlingen. Niet bevorderd 4, Van de tweede naar de derde klas 9 leerlingen. Niet bevorderd 3. Van de derde naar de vierde klas 4 leerlingen. Niet bevorderd 1. Nog is van de derde klas geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Chr, Kweekschool te Zetten, Mej.J.Louwe Kooijmans. Bij het gisteren te Breda gehouden examen voor U L O-diploma slaagden van deze schooiMej. M. van Wijlen en de heeren J. van Gammeren en L. Kruïjff. Sedert de oprichting dezer school slaagden steeds alle leerlingen, die zich ten eersten male aan dit examen onderwierpen, hetgeen het beste bewijs is, dat het onderwijs aan deze inrich ting volkomen aan de gestelde eischen voldoet. jubileum. Op 16 Augustus a.s. herdenkt dhr. Th. van Mierlo, chef de bureau ten hoofdkantore der Mij. Noord-Braband alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij genoemde Mij. in dienst trad. Er heeft zich bereids een huidigings- comilé gevormd. Wij vernemen, dat ook de z.g. buitendienst zich dien dag niet onbetuigd zal laten. Kegelconcours. Van bestuurszijde deelt men ons mede, dat in de jongste vergadering van de Waalwijksche Kegelclub is besloten, op het laatst van October een groot Kring—concours te houden op de nieuwe Kegelbanen van hotel „De Twee Kolommen". Verdere be sprekingen zijn ten dezen nog niet gevoerd. D V. S V. Voor de a s. jubileum uitvoeringen ter gelegenheid «an het l2'/2—jarig bestaan, heeft de fooneelvereeniging „D. V. S. V." reeds in studie „Mijn heer Klaproos", blijspel in drie be drijven van Gerard Nielen. Een economisch geografische beschrijving van Noord Brabant. Naarmate in de 19e eeuw de econo mische betrekkingen tusschen de be woners van verschillende provinciën, landen en werelddeelen steeds veel- vuldiger werden, werd des te drin gender te behoefte gevoeld aan kennis van het economisch leven van de bewoners van verschillende gebieden der aarde: het bleek steeds meer noodig. na te gaan, welke productie mogelijkheden een bepaald gebied of land heeft, hoe groot de koopkracht van de bewoners van zoo'n streek is, welke mogelijkheden voor uitbreiding van productie of consumptie verwacht mogen worden, enz., m.a.w. steeds duidelijker is de noodzakelijkheid van kennis van de economische gesteld heid van landen en volken naar voren gekomen, de economische geografie is een hoogst belangrijk studie—vak geworden. Juist omdat hei een betrekkelijk nieuw studie—vak is, zijn de echt wetenschappelijke werken op het ge bied der economische geografie nog tamelijk schaarsch. Wel worden steeds meer gegevens verzameld, welke den- gene, die zich op dit terrein wenscht te begeven, de noodige bouwstoffen moeten geven (men denke b.v. aan onze wel—verzorgde economische rubrieken in onze dagbladen, de leerzame statistische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, enz maar toch blijft het voorloopig gemakkelijker een wetenschappelijk werk te leveren op het gebied van natuurlijke en politieke aardrijkskunde, dan op economisch-geografisch ge bied, waar het bijeenbrengen van het noodige materiaal veel tijd en geld kost en misschien zelfs niet altijd mogelijk is. Wat tot op heden op economisch— i geografisch gebied in en over ons land is gepresteerd, is over 't geheel genomen nog niet bevredigend. Prof. Blink heeft er in 1924 in de Jaarver gadering van de Vereen voor Econ. Geogr. op gewezen, dat begonnen moet worden met een nauwkeurige studie van de econ. geografische een heden, dat zijn op het oogenblik de districten van de 36 Kamers van Koophandel. Verschillende Kamers geven ook in de Jaarverslagen reeds nauwkeurige en waardevolle gegevens betreffende de economische gesteldheid van het district en onze Zuidelijke Kamers staan in dat opzicht waarlijk niet achteraan 1 Een district is echter over het algemeen te klein om als fisch werk van eenigen omvang te kunnen dienen en eenige districten dienen dus te worden samengevoegd tot een grooter gebied, hetwelk min of meer een eenheid vormt. Het gebied der vijf Brabantsche Kamers komt ongeveer met dat van de provincie overeen en waar Brabant, in meerdere opzichten, reeds lang een eenheid vormt, zou een economisch—geogra fische monografie over onze provincie, naar onze meening „in een behoefte voorzien" en wetenschappelijk volko men verantwoord zijn. Brabant zou daarmede een voorbeeld stellen aan de zusterprovlnciën, en misschien er toe bijdragen, dat het schrijven van een goed gefundeerde economische geografie van ons geheele land moge lijk zou worden gemaakt. Een dergelijke monografie over onze provincie zal er zeker toe bijdragen, dat velen in binnen— en buitenland beter op de hoogte komen van wat Brabant de laatste halve eeuw op landbouwkundigmaar ook de handeis—industrieel— en weten schappelijk terrein heeft gepresteerd. Wanneer een dergelijke „Econ. geogr. beschrijving van N.B." wordt uitge geven, zal er een groote propagan distische waarde van uitgaan, welke handel, verkeer en industrie zeker zal ten goede komen. Bovendien zou dit werk als leidraad kunnen dienen voor het opmaken van het geografisch overzicht van het jaarverslag van elk district Vanzelf zou daardoor een grootere eenheid in die jaarverslagen van de verschil, lende Kamers worden verkregen en deze zouden wederom dienst kunnen doen als aanvullingen, vooral wat het cijfermateriaal betreft, op het versche nen werk. De Besturen van de vijf Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord- Brabant, door deze overwegingen geleid, hebben zich in verbinding gesteld met Drs. G J. de Vries, directeur der R.K H. H. S. te Waal wijk en Lector in de Economische Aardrijkskunde aan de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg, om tot een monografie over „Noord—Brabant, economisch -geografisch beschouwd" te geraken en het is verheugend te vernemen, dat de meeste Kamers reeds niet onaanzienlijke bedragen hebben gevoteerd om dit werk tot stand te helpen brengen Mogen nu ook de overige eendrachtig de behulpzame hand bieden, dan zal Noord Brabant een standaardwerk rijk worden, het welk practisch nut zal vereenigen met gedegen wetenschap. Dr. TH. GOOSSENS. Verontreiniging Buitenpolder. Onder de ingelanden van het Wa terschap de Buitenpoider circuleert thans een adres, waarin ernstig be zwaar wordt gemaakt tegen de ver ontreiniging van het water in den Buitenpolder, dat door den Binnen- poider daarheen wordt afgevoerd, speciaal het vuile fabriekswater. Schoolgeld Teekenschool. Voor eenigen tijd maakte de Minister bezwaar tegen de schoolgeldheffing en stelde aan het gemeente-bestuur voor de verordening te wijzigen en een progessieve heffing in te voeren. B. en W. zijn dienovereenkomstig met een voorstel in den Raad gekomen, doch de meerderheid van den Raad verzeite zich tegen de meening van den Minister en het voorstel van B. en W. De meerderheid van den Raad ver zocht toen aan den Voorzitter nog maals deze zaak onder de aandacht van den Minister te brengen en hand. having van de oude schoolgeldregeling te bepleiten. Ofschoon B. en W. als hun meening te kennen gaven, dat men „nul* op het rekest zou halen, heeft men thans van den Minister bericht ontvangen, dat Z.Excellentie zich met de ziens wijze van den Raad kan vereenigen, zoodat de oude schoolgeldregeling gehandhaafd blijft. Deze beslissing is zeer zeker in het belang van onze Teekenschool, die immers voor 't meerendeel door jongens uit arbeidersgezinnen wordt Concert.'- In verband met den verjaardag van Koningin-Moeder Emma, (2 Augzal de harmonie „St. Crispijn" Zaterdag 3 Aug a.s. een concert geven op de kiosk op de Markt. Het programma zal in ons volgend nummer worden afgedrukt. Vakschool te Pirmasens. Vrijdag 12 juli werd de cursus 1928/'29 van de Vakschool te Pirmasens gesloten. De dagschool was in dat jaar bezocht door 131 leerlingen, n 1 boven afdeeling 64, onder-afdeeling 56 en 11 gast— schoiieren. Hiervan hebben echter slechts 99 het einde bereikt en deel genomen aan 't examen, de rest is gedurende 't jaar vertrokken of trok zich voor 't examen terug. 't Woord werd bij de sluiting ge voerd door den directeur, den heer A. Stütz, den burgemeester Strobel en een vertegenwoordiger van den Bond van Duitsche Schoenfabrikanten. Oudheusden bij Heusden, Elshout bij Drunen Uit goede bron vernemen wij, dat door een groot aantal ingezetenen van de gemeente Elshout aan Ged Staten een adres is gericht met het verzoek om te willen bevorderen dat Elshout zoo spoedig mogelijk bij Drunen en Oud Heusden bij Heusden wordt gevoegd. Adressanten zijn van meening, dat. nu de burgemeesterszetel vacant is, thans de tijd daarvoor gekomen is. (Prov. Crt De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's Prinses Elisabeth. Marktleven te Amsterdam, De Kaagweek, Bezoek van Sir E. Kynaston Ssudd en z'n vrouw aan Amsterdam, De beroemde vliegers Kingsford Smith en Ulm te Schiphol, Luchtvaarttentoonstelling te Londen, Heidebrand te Bournemouth, Kathe draal te Yperen, Concours Hippique te Hoofddorp, Rozententoonstelling in den Haagschen Dierentuin, Havenleven te Bremen, Het scheren der schapen, Nederland vanuit de Lucht Zutphen, Mooi Nederland, Chicago, een stad vol millionnairs en vol misdadigers, artikel met 4 teekeningen, Het Chi- neesch—Russische conflict (4 foto's), De „Gruga", een schitterende bloemen tentoonstelling, artikel geïllustreerd mei foto's), De vervaardiging van de Amerikaansche bankbiljetten. Tekst: Noodweer, roman door J. C. Lincoln, De stakers en de idealist, door Joan Kat, Een bladzijde voor onze vrouwen, De erfgename van Halton, door Char lotte M. Brame, Ongeneeslijken, door A. Verschoor, Was 't een vergissing van den Hemel Zomernacht, door Johanna Oor—Prinsen, Een huwelijks reis in de tropen. Heidelberger Fremdenblalt. Door de Heidelberger Veriags-anstalt und Druckrei is evenals vorig jaar wederom een .Heidelberger Fremden blalt" samengesteld en in het Neder- landsch uitgegeven. Het blad is 17x34 c.m. en op kunstdruk schitterend uitgevoerd met meer dan 100 zeld zame foto's. Op het titeibiad komt een prachtige teekening voor in vier kleurendruk, de illuminatie van het slot en de brug van Heidelberg. Behalve een geïllustreerde beschrij ving van Heidelberg en omgeving met eenige steden aan den Rijn en Lahn, bevat het blad verder het programma der „Heidelberger Fesi- spiele" onder leiding van Gustav Hartung met een openingstoespraak te houden door Thomas Mann. Wie Zuid-Duitschland bezoekt moet zich eerst deze schitterende uitgave aanschaffen. Vacantiegasten vinden er letterlijk alles in. Bovendien is deze mooie uitgave van blijvende waarde om zijn inhoud en uitvoering. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A s, Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref Kerk alhier op te treden Candidaat Wessels te Gorinchem. In de Ned. Herv. Kerk alhierhv.pt Zondagmiddag 2 uur op te treden Ds. v. d. Vlugt van Drunen. De heer P. Bezemer, tot voor circa een half jaar onderwijzer aan de Chr. Sèhool alhier en thans als zoo danig te Katwijk a. Zee, is benoemd tot hoofd der Chr. School te Stolwijk. SPRANG. Voor 't examen hoofd- acte te Breda, slaagde gisteren o.m, de heer P. L. H. Sterrenburg, alhier. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse hoopt a s. Zondag des morgens half tien en des avonds 6 uur op te treden Ds. A. v. Willigen. Onze dorpsgenoot, de heer A. Christ, zal op Woensdag 31 Juli a.s. met de Chr. gemengde zangvereeniging uit Almkerk, waarvan hij directeur is, deel nemen aan het Nationaal Muziek- en Zangconcours te Ouderkerk a.d. IJsel en wel in de 4e afdeeling. Het muziekgezelschap „Kunstna Arbeid", dat door den Ring 's Grevel- duin—Capelle e o. van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen uitgenoodigd is haar op 17 Aug. a.s. te houden landdag op te luisteren, heeft in zijn deze week gehouden Kr^ V Zonnebrand. Smetten en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6