ransptreereme voeten Dienstmeisje. m Mandei A. MM, Ml* Marktberichten. Jongste Bediende JONGEN AMATEURF0T0FRAFEN, Hlaatste berichten. langstellenden werd door de politie op een behoorlijken afstand gehouden. Het verkeer werd over de Zuid- Wending geleid. Op het terrein van de ramp bevond zich een groot aantal autoriteiten. Gedurende den avond arriveerde het parket uit Winschoten tot het instellen van een onderzoek. Tot nu toe heeft dit onderzoek nog niet veel resultaat opgeleverd, daar van de fabrieken niet veel meer dan een puinhoop is overgebleven Men zie slechts ineengestorte,geblakerde muren en daartusschendoor doorgeknapte o gebogen balken en de overblijfselen van machines. Direct na de ontploffing werden alle doctoren uit Veendam gealarmeerd daar men vreesde, dat zich een groot aantal slachtoffers onder de puin— hoopen bevond. De verwarring was eerst zeer groot, maar spoedig was er orde geschapen en kon met grooten spoed tot berging van de slachtoffers worden overgegaan. Namen van dooden en gewonden De droeve lijst van dooden en gewonden, voor zoover 's nachts om 1 uur bekend, luidt als volgt Gedood zijn: P. Krulzinga, arbeider gehuwd, wonende te Veensioot onder de gemeente Meeden, Frekko Mollog een jong arbeider, vrouw Mtedema echtgenoote van den opzichter der fabriek en moeder van zes kinderen Antje Mtedema, dochter van den opzichter, oud 20 jaar en Ki. Vos arbeider. De 19 jarige zoon van den opzichter, Jacob Mtedema, is's nachts in het ziekenhuis te Winschoten aan zijn verwondingen bezweken. Van de volgende achttien gewonden zijn er zeven zeer zwaar gekwetst, de overigen minder ernstig: P. Hesse P. Mollema, R. Wijngaard, H. Kleijn R, Vos, H. Barei3, W. Timmer. O Koetje, L. Leemen, P Wieringa, R Luiken, J bleker, W Helkens, J. Drent G. Haarlemmer, Fr. Kostwinner en J. Siepel, allen arbeiders, alsmede de manufacturier W. de Boer. Hei zesde slachiuffer is gisteravond in 't ziekenhuis gestorven. Ernstig auto—ongeluk te De Bilt, Ter hoogte van de Kerklaan te De Bilt is gistermiddag op den zeer drukken straatweg naar Zeist een ernstig auto—ongeluk gebeurd. De man, dte het veroorzaakte was een fietser, dte op het moment dat een der groote autobussen van den dienst Utrecht—Doorn moest passee ren, den linkerkant van den weg nam Om den wielrijder te sparen maakte de chauffeur een zwenking, die goed zou zijn atgeloopen, indien de bus minder vaart gehad had. Thans eenter kon de bestuurder niet voorkomen, dat zijn wagen in botsing kwam met een mast der eiec tnsche geleiding. Zoo hevig was de schok, dat een der zijwanden finaal werd afgerukt. Een paniek ontstond, vooral toen uit de bus angstkreten weerklonken Zoowel uit ue Bilt ais uit Utrecht was vrij spoedig hulp aanwezig. Het bieek, dat zeven passagiers en een kind gewond waren Twee dames en het kind van een harer waren zoo ernstig gekwetst, dat dr. Ltchtenbelt zijn auto uit Utrecht liet komen om de slachtoffers naar de Rijksklinieken te kunnen ver' voeren. De Utrechtsche verkeerspolitie, die de remmen van de bus onderzocht, kon geen afwijkingen constateeren. Ooggetuigen verklaarden dat den chauffeur geen blaam treft. Nader vernemen wij, dat het zwaar gewonde kind, een 3—jarig meisje, aan haar verwondingen is overleden. Een der dames is nog steeds buiten kennis. Het kindje, dat Dinsdagmiddag bij het ongeluk met een autobus op den straatweg van Utrecht naar De Bilt, vlak bij de Bilt, zwaar gewond werd, is overleden. De toestand van de ove rige gewonden is naar omstandighe den erdelijk wel. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. BijApoth. en Drogisten. Reeds op haar eersten tocht over den Oceaan heeft de Bremen het oude snelheidsrecord van de Maure- tania geslagen. De Bremen passeerde gistermiddag 3 u. 2 min. den Ambrosa- vuurtoren aan den ingang van de haven van New York en was toen precies 4 dagen en 18 uur onderweg geweest van Southampton af. Het record van de Mauretania was 5 dagen en 2'/2 uur. Het Heinkel-postvliegtuig van de Bremen is vanmiddag te 13 35 te New-York geland Het cirkelde vóór de landing vijf minuten boven de pier van de Norddeutsche Lloyd te Brooklyn en daalde daarna op hei water. Dade lijk werden zes groote en twee kleine postzakken op een gereedstaande postauto geladen, die met een escorte van motor politie naar het hoofdpost kan' In het Berneroberland zijn van morgen in de buurt van de Wetterhorn 5 Berlijnsche touristen in een diepte gevallen Het gelukte een reddings— colonne de verongelukten te bergen, 2 hunner waren ernstig, 2 andere licht gewond, terwijl de 5de nagenoeg ongedeerd is gebleven. Alle 5 bevin den zich thans onder geneeskundige behandeling. Uit Gouda werd gisteren aan de „Telegr." gemeld: Personen die zich omstreeks 9 uur op den Goejanverweliedijk bij het Houtmanspianisoen bevonden, zagen in den Holiandsche ljsel een man nevig spartelen. Juist werd door Rijn lands gemaal water in de rivier inge laten, waardoor een sterke zuiging ontstond. De drenkeling werd uit den ljsel in den bruisenden vijver voor het gemaal geslingerd, schoot daarna door een slasgat heen en bleef voor een der groote raderen steken. Üe machinist van het gemaal draaide het rad een slag om, waardoor de dren keling in den Fluweel Singel werd uitgeworpen. Hulp was nu spoedig ler plaatse, maar de man bleek, toen hij op het droge was gebracht, reeds te zijn overleden. Hij was vreeseiijk ver minkt. Men heelt nog niet kunnen vaststel len, wie de man is, noch hoe hij te water is geraakt. Aliten kon men constateeren dat het iemand van mid- deioaren leeftijd is. Het lijk is naar de aigerneene be graatpiaais vervoerd. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. De Kaad dezer gemeente vergader de gisteiavond ten Kaadhuize, onder voorzitterschap van den Edelachtb. Heer Burgemeester Moonen. Afwezig de leden v. d. Waerden en van Loon, waarvan de laatste met kennisgeving. Ue notulen der vorige vergadering werden zonder op- ot aanmerkingen goedgekeurd. Voorzitter. Zooals de heeren zien is onze gemeentebode in een nieuw pak gestoken. Misschien zijn sommige leden daarover een beeije verbaasd en daarom zal ik dit even toelichten. Er hebben ons n.l. klachten bereikt van menschen die niet kerkelijk trouw den en voor wie dus de burgerlijke voltrekking van het huwelijk de groot ste plechtigheid is. De bode deed daarbij steeds dienst in zijn gewone daagsche kleeren en nu maakte men de oemerking dat de huwelijksplechtig heid niet plaats had zooals men zou durven verwachten. Om nu aan die bezwaren tegemoet te komen meen den we den bode voor plechtige ge legenheden een speciaal costuum te moeten geven, dat de plechtigheid zal verboogen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Goedgekeurde besluiten: 1. Tot wijziging der gebroo- ting 1928 voor de Gemeente en de bedrijven. 2. Tot aankoop van vast goed van de erven J. F. v. d. Geld. 3. Tot het treffen van een overeenkomst voor grensrege ling met J. Pullens. 4. Tot uitgifte in erfpacht van een terreintje aan de haven aan de firma Gebr. Teurlings. Voorzitter. Nu is er gisteren nog van de Gebrs. Teurling het verzoek ingekomen om in plaats van 10 M. 15 M. in erfpacht af te staan. Als we dienovereenkomstig de erfpachtsom verhoogen, hebben B. en W. tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar. Rox. 't Gaat dan toch over dat ge deelte ten Noorden van het gebouw Wordt de weg dan niet te smal Voorzitter. Neen, want zooals U weet is de weg omgelegd Bovendien bouwt hij niet in de diepte maar langs de Kade. Kan de Raad zich met ons voorstel vereenigen Wordt goedgevonden. b. Bericht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen omtrenti het school geld voor de Teekenschool. Voorzitter. De heeren zullen zich nog wel kunnen, herinneren dat in dertijd de Raad besloten heeft niet in te gaan op het voorstel van den Mt nisier om het schoolgeld voor de Teekenschool te verhoogen. De Minister kan zich nu met den Raad vereenigen, maar vraagt om voor de gewone klasse f 4 te h ffen, van de minder bemiddelden f 2 en de onbemiddelden vrij te stellen Die dus nog eenigszins kunnen moeten 2 per cursu« betalen. 2. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor electri- sche alarmsignalen ten behoeve van de brandweer. Zie prae advies in dit nummer. Voorz. Toen ons prae advies werd verzorden hadden we niet de gelegen heid eerst nog den opperbrandmeester te spreken. Toen wij in onderhandeling waren met de Directie van de Telegrsfi was er gedacht op 8 aansluitingen. Er is al zooveel mogelijk op bezuinigd, want zoo hebben we b.v. in v.m. Baardwijk maar op ééa aansluiting gerekend. Maar door onze bezuiniging van de auto-motorbrandspuit een alatmschel te geven. Nu is het wen- schelijk om een crediet te geven voor 8 aansluitingen. We laten er nu weliswaar slechts 7 maken, maar in de toekomst moet er toch nog eer. aansluiting bijkomen. De heeren weten dat we voor pi.m 4 jaar alarmsignalen hebben aangeschaft, die door middel van gasdruk werken. Met de oude fabriek ging dat heel goed, maar nu is dit systeem ondeugdelijk gebleken en bij toe passing kan het zelts gevaar opleveren. De gasdruk in de buizen is al ver- hoogd en waar de druk bij verlaging en verhooging plaatselijk verschillend werkt, kan een plotselinge toevoer gevaarlijk zijn. Daarom zijn deze apparaten sedert enkele maanden ook al niet meer in gebruik. We willen nu trachten om ze te verknopen. In een meer g.concentreerde gemeente kunnen ze wel dienst doen. Hiermede gaat de raad accoord. 3. Voorstel tot liet aangaan vau een tijdelijke geldieenmg ter voorzie ning in de behoefte aan kasgeid. Koxs. In het prae-advies staat dat het geld noodig is voor grondaankoop, schoolbouw en uitvoering van andere buitengewone openbare werken. Weike zijn die andere buitengewone openbare werken? Voorzitter. Um maar iets te noemen de i7 woningen in de St. Crispijn- straat, 't Kerkpad, den aanleg van trottoirs in Baardwijk, de rioleering, trottoirs in Groensieeg en Crispijn- straat. Dat zijn allemaal buitengewone openbare werken. In totaal hebnen we zoowat f 30u000- noodig. Alleen voor de Hypotheek bank is al t iUUÜÜU.noodig. Hierna gaat de Kaad met üet voor stel accoord. 4. Voorstel tot verkoop van bouw terrein nabij het St. Antoniusplein en Mr. van Coothstraat. Voorz. 't Eerste is gelegen aan de Zuidzijde van het H. Hartplein en wordt te koop gevraagd door Klein geld. De raad heett vroeger al de koopsom bepaald op fl2üU. Ue heer Simons vraagt de nog resteerende iÜ meter bouwgrond in de Mr. v. Cooth straat, grenzende aan de Rijksvak school. De Raad besluit tot inwilliging van beide aanvragen. 5. Aanbieding der rekening 1928 van de Gemeente en de Bedrijven en benoeming van een Commissie van onderzoek. De Voorz. deelt mede, dat de ge wone dienst sluit met een voordeelig saldo van f 12705.12. De inkomsten belasting is f 550(1 beneden de raming gebleven. De veinst van het G.E.b. welke geraamd Was op ruim f 7000, bedraagt in werkelijkheid f 14542,28. De vleeschkeuringsdienst bracht f2700 winst opmeerdere straatbelasting f 1000 belegd kasgeld f2700; Per- soneele belasting meer f900; Divi dend en tantieme meer f 1800. Min der door kwade posten f 9500. De rekening van het woningbedrijf toont een voordeelig cijfer van f800. Voorzitter. Nu zal er een commis sie benoemd moeten worden, die zich belast met het nazien van de rekening. Vorig jaar hebben zich hiermede de heeren Verwiel, Timmermans en van Schijndei verdienstelijk gemaakt. Timmermans. Dan is 't beter dat 't dit jaar eens door andere heeren wordt gedaan. Voorzitter. Dat ben ik met u eens. Bij eerste stemming werden uitge bracht op: Pullens 3, Verwiel 3, Tim mermans 2, van Schijndei 1, van der Geld 1 en v. Driei 1 stem. Hierna volgde een herstemming tusschen Pullens en Verwiel, waarbij de laatste gekozen werd met 5 stem men tegen 4 op het lid Pullens. De stemming voor een tweede lid had het volgende resultaatPullens 6, Timmermans 2, van Schijndei 2 en van Driei 1, zoodat het lid Pullens gekozen is. Voor het derde lid was een her stemming noodig tusschen Timmer mans, van Schijndei en van Driei. Daarbij werd het lid Timmermans gekozen met 5 stemmen tegen 2 op van Schijndei en 1 op van Driei. De Voorzitter verzocht den leden om voor de volgende vergadering rapport uit te brengen. De Commissie zegde zulks toe. De Voorz. deelde nog mede, dat bij jurisprudentie den 18 Mei 1929 de artt. 238 en 254 gewijzigd zijn. waardoor precorio rechten geheven kunnen worden van iuilels, balcons enz. welke boven den openbaren weg zijn aangebracht. Bedoeling is om in de toekomst de retributie-verordening toe te passen. Timmermans. Wanneer is die ge maakt Voorz.: 18 December 19^8. Timmermans. En is ze nog nooit toe gepast Voorz. Neen, dat was niet mogelijk vanwege de uitspraak van den Hoogen Raad. Maar nu 't is goedgekeurd, mcieten we de verordening ook toe- pa ssen. Timmermans. Is daarbij ook al re kening gehouden met de begrooting? Voorz. Neen, maar u moet dat niet overschatten, 't Zal niet veel opbren gen. Timmermans, Maar de menschen allerlei belastingen. Ik zou in over weging willen geven om die belasting niet te heffen. Voorz. Dan moet de Raad de ver ordening wijzigen. Dat is te overwegen. We zullen er in elk geval nota van nemen en in het Dagel. Bestuur be spreken. Hierna ging de Raad in geheime zitiing, waarin de Voorz. nog enkele mededeelingen had te doen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der R«d). Mijnheer. De vacantietijd is weer aangebroken en als men dan zoo door verschil lende kleine plaatsen rijdt, valt het op hoe vele van deze kleine gemeenten voor stofbestrijding zorgen, sommige met sproeiwagens, andere op meer afdoende wijze. In onze gemeente Waalwijk schijnt dat niet noodig te zijn en moet men de stof maar slik ken die verschillende voertuigen en de wind doen opwaaien. Thuiskomende vindt men bij open staande ramen, soms in korte oogen- blikken, kantoor, woon- en slaap kamers met een laag zand en stof bedekt. Misschien dat onze model reini gingsdienst, Waalwijks burgers van dezen onaangenamen stofplaag kan be vrijden. U geachte redacteur mijn dank voor de genoten gastvrijheid. Hoogachtend, WAALWIJKER. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G V. Van 5'/a 7'/z uur voor de ieden BG.V. Zaferdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12'/4 u. Repetitie Liedertafel „Oeleriing en Vermaak" Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lteder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Waalwijk, 25 juli 1929. Varkens f 21 f 25. Eieren 6—7 cent. Eerste steenlegging uitbreiding „Noord—Braband.' Gister, 26 Juli 1929, werd bij de verbouwing van het kantoor van de N.v. „Nooid-Braband" alhier de eerste steen gelegd. De geüenksieen werd in uen zijgevel van net nieuwe gedeelte van net kantoorgebouw aangebracM uoor Vtcior Timmermans jongste zoon van tien Heer W Timmermans. De leden der Directie met hunne familie en het kantoor personeel, de architect üe Heer W. Bouman ie Breda, de aannemers de heeien Aatts te Waalwijk, üe opzichter de heer Moi en de werklieden waren mede aanwezig. De Heer Mr. B. Timmermans sprak eenige woorden tot inleiding. Verschillende bloemstuaken o.a. van het kantoor-personeel en van den op zichter oen heer Mol werden der Directie aangeboden. Het nieuwe gebouw omvat in de sous—terreinen ruimte voor areniet, en brandvrije kluizen voor üe admini stratie en gelijkvloers een kantoor lokaal, plaats biedend voor een per soneel van 75 bedienden. Wij bieden de directie onze hartelijke felicitaties met üe belangrijke uitbrei ding van 't hoofdkantoor dezer voor onze gemeente zoo belangrijke instelling tevens een der eerste Levensverzeke ring-Maatschappijen van den lande en spreken de hoop uit dat mede daardoor voor „Noord-Biabanü" moge besten digd bltjven het tijdperk van grooten bloei, waarvan wij reeds zoovele jaren getuigen zijn. Aanbesteding. Uitslag der door het architecten bureau van Ree Bossaeris te Waal wijk gehouden publieke aanbesteding voor het bouwen van een pakhuis aan de Haven voor rekening van üe firma Gebrs. Teurhngs, te Waalwijk A. van Hulten, Waalwijk f 3999 C. Timmermans, Sprang f 3887 H. M. Kramer, Waalwijk f 3874 M. van Campen, Capeile f 3475 Gegund aan den laagsten inschrijver. Baker cursus. Na beëindiging van den eersten baker cursus vanwege het Prov. Groene Kruis, gehouden in het Wijkgebouw van 't Alg Groene Kruis alhier, legden de volgende deelneemsters met gunstig gevolg het examen af P. de Roon, Vrljh-CapeileA. v. Kampen, CapelieA. Blom, 's Grave- moer; A. Kuljsten, Sprang. Eeerst Kamer. Gisteren zijn tot leden van de Eerste Kamer verkozen R.K. Staatspartij 8, Chr. Hlst. Unie 1, Anti Rev. Partij 1, Liberalen 1, Vrijz.-Dem. Bond 1, S.DAP. 1. De namen der gekozenen zijn R.K. StaatspartijMr. W. M, van Lanschot, Jhr. Mr. A. F. O.vanSasse van IJssell, P. W. de Jong, A. C. de Bruyn, H. M. J. Blomjous, Mr. F. I. j. Janssen, O M. F. Haffmans en Jhr. G. A. H. Michiels van Kessenich. Chr.-Hist. Unie: Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman. Anti Rev. PanijMr. A. A. de Veer. LiberalenMr. D. Fock. Vrijz -Dem. Bond Prof. R. Kranen burg. SD.A.P.P. Moltmaker. De Soc. Democraten verliezen 1 zetel, die aan de Vrijz.-Democraten ten goede komt. De volgende nieuwe leden zullen hun intrede in de Eerste Kamer doen Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, A. C. de Bruyn, J. N. Hendrix en P. S. Serrarcns, alien R.K. Mr. D. Fock Viijheiosb.; Prof. R. Kranenburg, Vrijz. Dem. A. Oude geest S.D.A P. De voigende Eerste Kamerleden zul len niet meer in den Senaat terug- keeren (men houde er rekening mee, dat door het overlijden van jhr. rar. F. X. A. Verhtijen, op het oogenblik nog steeds een vacature beslaat). P. J. J de Witt, W. Fransen, Jz. en mr. P. J. Rcymer (allen R.K.); mr. J.Cro- les (a.-r); jhr. ir. R. R. L. de Muralt (lib.)G. F. Lindeyer (S.D.A P.). Rectificatie. De iezer zal hebben gezien, dat in ons bericht „Vermakelijkheidsbelas ting" een hinderlijke tout is geslopen. Er staat o.a,.„omdat de Kermis 1929 zelfs pl.m. f 700.— opbracht". Dit moet natuurlijk zijn „pl.m. f 100.— meer opbracht." ADVERTENTIëN. Voor de bewijzen van deel neming, betoond gedurende de ziekte en na het overiijden van onzen innig geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwdvader, Behuwd zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Neef Johannes Cornells Verheijden, betuigen wij onzen oprechten dank, mede namens de familie. A. C. VERHEIJDEN. V. D. Straaten. Dordrecht, 's ÜREVELDU1N CAPELLE, Blitar, Juli 1929. zoekt Magazijn- of Kan- toorwerkzaamheden. Brieven onder letter A Bureau van dit blad. 43011 WAALWIJK vraagt een vluggen, netten om als KELNER opgeleid te worden. Aanbiedingen bij den heer H. ROBBERS, gérant. Gevraagd voor spoedigste indiensttreding een flink flink verval, 43014 Loon f 300 veel vrij. HOTEL DE BEER, Veemarkt 24 Rotterdam. U vindt bij ons steeds voorradig Camera's, statieven, platen, films, afdrukpapieren, ontwikkel- en flxeerbaden. TELEFOON 134. Eenige 9/12 camera's worden opgeruimd voor f 10.— Koopje!

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 8