Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Jïïaaïi' FEUILLETOH NUMMER 60. WOENSDAG 31 JULI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad yerichflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te «enden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No* IS. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentlBn moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ■Sn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRU1DENBERQ. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Bianchi, vergaderde de Raad dezer gemeente j.l. Vrijdagnamiddag ten Raadhuize Afwezig met kennisgeving het lid Sassen» De 'notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 1. Aanbieding Gemeenterekening en bedrijfsrekening 1928. Voorzitter. Vanaf heden liggen de rekeningen gedurende 14 dagen voor het pubiiek ter inzage en voor de raadsleden tot de eerstvolgende ver gadering. 2. Benoeming van eert Commissie tot onderzoek der rekening, tevens voor onderzoek der begrooting 1930. de Kroon. Verleden jaar ben ik al lid van de Commissie geweest, en daarom zou ik wilien verzoeken dit maal op mij geen stem uit te brengen. Als voorzitter werd gekozen Weth. Wiegmans, met 4 stemmen tegen 2 op de Kroon. Bij de tweede stemming werden uitgebracht op het lid Timmermans 5 en v. d. Loo 1, zoodat de eerste is gekozen. Als derde werd gekozen het lid Staal met 4 stemmen tegen 2 op v. d. Loo. Voorzitter. Ik verzoek den heeren de rekening en begrooting na te zien en daarvan schriftelijk verslag uit te brengen voor de volgende vergadering. Het is gewoonte geworden om het rapport voor de vergadering voor de raadsleden ter visie te leggen. 3. Ingekomen stukken. a. Vier goedgekeurde begrotings wijzigingen. b. Goedkeuring van Ged. Staten tot verhuring van het schietterrein. c. Goedkeuring tot het aangaan van een extra geldleening ter bestrij ding van de kosten van den jongsten dijkdoorbraak. d. Goedkeuring tot wijziging van art. 1 der Woningwet (inzake verplichte aansluiting waterleiding). Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Schrijven van J. de Wit, visch- handelaar en verlofhouder binnen de gemeente, houdende verzoek om toe stemming tot het aanleggen van een stoep aan de straatzijde en aansluiting aan het stadsriool. Voorzitter. Tusschen het cafe van de Wit en de straat ligt nog een onbestraat gedeelte en in overleg met de Wit heeft hij nu de aanvankelijke breedte gewijzigd. Afhellend naar de straat is het beter om een breedte van 8.95 M. te nemen. Wij stellen u voor om het verzoek van de Wit in te willigen en tot erkenning van ons eigendomsrecht een jaarlljksche recognitie te heffen van f1. Het verzoek om aansluiting aan de stacisrioleering behoort eigenlijk thuis bij B. en W. Ik heb eens nagegaan wat aansluiting zou kosten. De rio- leering zal geleid moeten worden naar den loswal, o i. 40M. De kosten wor den geraamd op f3 per M., dus komt het geheel op f 120. Wanneer de Wit nu bereid is om in deze kosten f 50 bij te dragen, dan hebben wij daar tegen geen bezwaar. Nederlof. Zou de aansluiting niet beter vanaf Blijlevens kunnen ge schieden Voorzitter. Neen, want die afstand bedraagt 68 M. Bovendien zou men de rioleering dan nog onder het spoor moeten leggen. Wordt besloten te handelen zooals door B. en W. is voorgesteld. Het lid Nederlof vraagt om strenger op te treden tegen de personen die de straat gebruiken als opslagplaats van vuilnis. De Voorzitter deelt mede, dat nog een schrijven is ingekomen van Mevr. van Geijk, (inzake uitweg verleenen over gem. grond) waarin gevraagd wordt om de jaarlijksche vergoeding vast te stellen op f 30. (Gevraagd was f40). De Voorzitter acht inwilliging van het verzoek ook in het belang van de aanhoorige pachters. Nederlof. Geldt het tot weder— opzeggings toe Voorzitter. Ja. Tenslotte heb ik nog een mededeeltng.Van den watersnood hadden we nog een restant zakken over en deze hebben we verkocht voor f 40. Van de Rondvraag werd door geen der leden gebruik gemaakt. Hierna ging de Raad in geheime zitting ter behandeling van eenige beiastingreclames. 'fwvscrtAPpy vah m „DB BOBO VA.y BBT ZÜIDB1T'. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 87. DUSSEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Snijders vergaderde de Raad dezer gemeente Maandagavond zeven uur ten Raad- huize. Afwezig het lid Herman. Na opening der vergadering heette de voorzitter allen welkom. Hierna werden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen en on veranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken w. o. de vol gende verslagen. a. Van de stichting Moederhell. b. den Warenkeuringsdienst c. de Gezondheidscommissie. d. de Gemeente Dussen. e. de Volkshuisvesting en f. de Dusschensche Landbouw- stichting. Al deze stukken worden ter inzage gelegd. g. proces-verbaal van kas-opname d.d. 24 Juni, bij den Gemeente—ont vanger, waarbij boeken, kas en be scheiden in orde werden bevonden. h. Verslag van de Commissie in zake schoolbezoek. Wordt voor kennisgeving aangeno men. i. Schrijven van den Minister van Arbeid, houdende mededeeling, dat Z.Excellentie termer, heeft gevonden in de verstrekte steunverleening van gemeentewege aan werkloozen, een Rijksbijdrage te verleenen van 75 pet. (636.75.) Wordt voor kennisgeving aangeno men. j. Missive van den Commissaris der Koningin inzake voorziening brandbluschmiddelen ten plattelande. Voorzitter. We hebben dit schrijven ter kennis gebracht van het Bestuur van de Brandweer. Men meent met een kleine spuit en een blusch-appa- raat voldoende voorziening te hebben getroffen. k. Schrijven inzake rookverbod in autobussen. Voorzitter. Naar onze meening wijkt dit af van de algemeene voorschriften. Een dergelijk verbod moet bij alge- meenen maatregel gegeven worden, maar niet in een plaatselijke politie verordening. 1. Verzoek van de Noordbrabant- sch Geldersche Biindenvereeniging om subsidie. Voorzitter. Met het oog op den fi- nancieelen toestand der gemeente kun nen wij geen termen vinden om de gevraagde subsidie te geven. We willen wel op andere wijze zooveel mogelijk de belangen van de vereeniging steunen. De Raad gaat hiermede accoord. m. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur te Dussen om de noodige gel den voor het bijbouwen van een derde leslokaal en een overdekte speelplaats. De totale kosten worden geraamd op f 10000.—. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Middelkoop. Is er geen specifiatie overgelegd van de kosten voor een overdekte speelplaats? Voorzitter. Neen, dat zal men pas kunnen na de aanbesteding. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 8—2. Voor stemden v. d. Steen en Berm. Met algemeene stemmen weid be- sl. ten alleen gelden schikbaar te stellen voor een derde lokaal. De Voorzitter deelt mede, dat ook gelden worden gevraagd voor verbe tering van de schoot van den heer Boender in Wijk A. De muren van het gebouw scheuren en verzakken. Weth. v. d. Pluijm heeft den toestand van het gebouw in oogenschouw ge nomen. T. v. d. Pluijm. Ja, 't plafond zakt en de muren scheuren. Er moet noo- dig geholpen worden. v. d. Koppel, Zakken de muren ge leidelijk of op een bepaald punt? T. v. d. Pluijm. Ze zakken geleide lijk weg en men denkt met heipalen de muren weer te kunnen ophalen. Men schat de kosten op f 260. Maar toch, Enid gevoelde meer dan ooit, dat wanneer het nog lang zou duren, die onverbroken, droeve stil te haar krankzinnig zou maken, niet om de stilte zelf, maar om het drei gende, onheilspellende karakter, dat er aan verbonden was. Er waren vah die oogenblikken, waarop zij harts tochtelijk in opstand kwam tegen de eenzaamheid van de plaats, en waar op zij meende dat haar verstand en hart dat steeds gespannen zijn en in verwachting van alle mogelijke on heil, niet langer zouden kunnen ver dragen en bezwijken gingen. Het eenige lichtpunt dat er dan echter weer voor haar scheen, was de hoop, groeiend met iederen dag dat Chris weg was, dat deze telkens meer vorderde in de ontmaskering van den schurk die hun jonge levens zoo lang verwoest had. Dan vond zij weer moed om eens de poorten van het kasteel te verlaten, vooral wanneer zij tevoren een telefoontje van Ruth Gates ontvangen had, dat zij in de richting van Longdeau Grange een fietstochtje zou maken. Oorspronke lijk was de telefoon zoo aangebracht dat men geheel vrij kon spreken, zon der dat iemand van het. personeel of vreemdelingen iets van de gesprekken kon afluisteren. Had dit in den be ginne vreemd geschenen, thans zegen de Enid dezen goeden inval van haar zuster Chris elk moment van den dag. En ze was misschien nog niet zoo on gelukkig als zij zichzelf wilde beken nen. Ze had immers thans haar min naar terug, gezuiverd van alle smet en blaam en gereed om op het minste sein te hulp te schieten. De zon scheen door de zware, stof fige gordijnen. Men vernam geen an der geluid dan het eentonig gezang van mevrouw Henson in de huiska mer. Het was een van die dagen welke Williams, de oude huisknecht, ^me vrouw Henson's dag" noemde. Dan was zij bijwijlen rustig en kalm en re delijk, maar dan opeens scheen zij door smart te worden overmand, en werd zij stil en angstig, als iemand die gefolterd wordt door een geheim- zinnigen demon. Dan liep ze met zware stappen op en neer door de huiskamer, handenwringend en al maar in zichzelf mompelend en droe vige gezangen zingend. Zoo was het ook nu weer. Enid was naar buiten gegaan in het park om een luchtje te scheppen. Het verblijf binnenshuis drukte haar zwaarder dan anders vandaag. De goed geharkte paden en de met zorg onderhouden bloemperken vormden een prettige tegenstelling met de droe vige, naargeestige stemming binnens huis. Enid gleed voorzichtig en behoed zaam voort tusschen de donkere j laantjes. Wat verder op, naar den ringmuur om het kasteel toe, sche nen de honden verbolgen te zijn op iets er buiten of hier binnen. Een oogenblik later hoorde zij Williams onderhandelen met een of anderen in dringer. En toen Enid naderbij kwam zag zij hoe een vreemdeling bij hem stond, die, ofschoon als heer gekleed, er uitzag alsof hij reeds eenige dagen in zijn kleeren had geslapen. Over zijn gelaat lag een vreemde, verwonderde, afwezige trek. De man scheen maar half te beseffen, waar hij zich bevond. „Die honden hadden je wel kunnen vermoorden" beet Williams hem nij dig toe. „Als je niet stil waart blijven staan, hadden ze je in stukken ge scheurd. Hoe ben je hier gekomen?" „Ik heb het verloren!" riep de vreemdeling uit, „ik heb het verloren en ik zal geen rust hebben, voordat ik het heb teruggevonden". „Welnu, dan moet je maar op den weg gaan zoeken", zei Williams sus send. „Hier is nog nooit iets verloren. Vooruit, maar weer over den muur zooals je gekomen bent en zie maar dat je aan den anderen kant meer ge luk hebt!" Enid trad thans naderbij. Klaar blijkelijk was de indringer geen vreemdèling voor haar. Williams wilde, woordenrijk als hij altijd was, tot nadere uitleggingen overgaan. Maar Enid voorkwam hem en zei: „Daar moet iets heel bijzonders ge beurd zijn, Williams!" en een glinste ring in haar oogen verried haar diepe belangstelling met het feit. „Hoe is het mogelijk dat die man juist hier verzeild geraakt! Williams, deze man is van Sneck!" „Wat u zegt, juffrouw! De man, die gewond in het ziekenhuis lag? „Hij, en niemand anders. De man weet niet heelemaal goed wat hij doet. En ik weet wel, dat als Reginald Henson hem hier zou vinden wat niet mag, onder geen voorwaarde het niet erg best met hem zou afloo- pen. We moeten hem naar binnen smokkelen, zonder dat iemand het bemerkt. Dan moet ik trachten ver binding met een vertrouwd man te krijgen, mijnheer Steel bijvoorbeeld. Hij moet weer terug naar het zieken huis. Dat is de eenigste plaats waar hij veilig is". Intusschen scheen van Sneck hem aan te staren met den afwezigen, ver doolden blik van een krankzinnige. Hij liet zich naar het kasteel brengen, waar hij gevoed werd als een klein kind. Tevergeefs vermoeide Enid zich met hem allerlei vragen te stellen. Hij hield maar vol, dat hij iets verloren had en dat hij rust noch duur zou hebben, alvorens het te hebben terug gevonden. Dat was het eenige, waar omtrent hij zich helder bewust was. Enid kruiste voor het raam, niet goed wetend wat aan te vangen. Haar zuster Chris zou onmiddellijk hebben ingegrepen, maar bij haar kostte het wat meer moeite om een geschikte en spoedige oplossing te vinden. Doch opeens scheen zij te schrik ken. In de verte bemerkte zij de logge gestalte van Reginald Henson die de oprijlaan afkwam. Een oogenblik was Enid de wan hoop nabij. „Williams!" riep zij uit, „daar komt mijnheer Henson. Hij mag van Sneck onder geen voorwaarde zien! En weten dat hij hier is, kan hij niet. Het is louter toeval dat dit juist nu gebeurt. Ik ga de gang in en zal mijn heer Henson wel de huiskamer bin nenloodsen. Zorg intusschen dat van Sneck ten spoedigste en zonder ge zien te worden in je kamer boven den stal en de tuigkamer verhuist. Ga langs de achtertrap maar het huis uit. En zoodra ge de huiskamerdeur met een slag hoort dichtvallen, kunt ge je over het kleine pleintje wagen met hem!" Williams knikte. Hij was altijd meer man nog van daden dan van woorden, ofschoon hij soms zeer woordenrijk kon zijn, als het moest. Zoo koelbloedig als het haar moge lijk was, ging Enid Henson naar be neden en kwam juist daar aan, toen Reginald Henson de deur der vesti bule opende. Ze maakte merkbaar 'n verwonderd en minachtend gebaar, toen zij hem bemerkte. „Zoo, kom je me weer eens goeden dag zeggen?" zei Enid op koelen toon. Er scheen opeens een woedende gloed in de oogen van den schurk te ontbranden. Bijna ruw nam hij het meisje bij den schouder en duwde haar naar binnen, de huiskamerdeur zelf met een smak achter zich dicht- werpend, aldus Enid de moeite be sparend het zelf te doen. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatschc Courant

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1