KU« Hl KT Mi No 60. Woensdag 31 Juli '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 30 Juli 1929. Impressies uit Waalwijk. Door J. v. Mourik. Geschiedk. medew. a.d. Gec. Geld. en Z.-Holl. Bladen. We zouden dit jaar naar Waalwijk aannaar den Roestelberg. Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik me er niet bijster veel van had voorge steld. Maar het hoofd onzer school, de heer Kemperman, geboortig aldaar had er ons het een en ander van ver teld, en verder had ik er zoo iets van gelezen in Den Gids voor schoolrei zen. Maar nog eens: ik was er nooit eerder geweest en van achteren ge zien heb ik tot nu toe steeds een ge heel verkeerde voorstelling gehad van de „bergen" bij Waalwijk. Ze zijn mooi. de bergen.Ze zijn ontroerend schoonin hun chaotische liggingin hun zwij gende rust Hoe stil liggen ze daar plots voor ude witte steilrandcnblin kend in de zonopdoemend eens klaps.... bij de laatste kromming van den iulligen zandweg. En toen ik dan den heuvelrug be klommen had, mij vastgrijpend aan de ordeloos verspreide boschjes.... links en rechts.... werd het mij wonderlijk te moedeachter mij Waalwijk met zijn typischen to ren en kerkachter mijde ontgonnen landen.... waar groene weiden afwisselen met bloeiende aardappelvelden. en gelend koren en voor mede eindelooze duinenrijmet zijn breede diepevlakke dalen.... waai de wind de zandvlakte in een lichte lijk golvende zandzee herschiep voor meeen landschap in zijn ongerepten natuurstaateen schier oneindige afwisseling van hei en bosch. van heuvels en valleien. Onze jongens en meisjes genoten ervan en menig heideliedje welde ze naar de keel. Hoe rolden en tuimelden ze van de heuvelshoe slopen ze onder dichte boschjes.... langs de uitge- loopen paden. Terwijl ik tfft schrijf, en m'n vin gers over de witte toetsen van de schrijfmachine dansen.... komt on bewust het genotene in mij weer naar vorenEn een oogenblik rusten mijn handen. en ik doorleef op nieuw. de verschillende indruk ken van eenige dagen terug. Het is thans nachtover de vlakke landen van ons al-oude Arkel- land, giet de maan haar zachte glan sen En uren verwijderd van de bergenzie ik zevlak bij me in het heerlijke schijnsel van de maan.... ik zie de kronkelende pa den.... de bekranste heuvels van zooveel eeuwen terug. en ik voel iets van den indruk, welke ik krijgen zou.... wanneer ik thans daar zou zijnzou liggenal leen. tegen de helling van een der bergen Waalwijks bergen zijn mooien ik wensclite innigdat nooit or dende menschenhanden. hun ver storing er brengen zullen. Ik wenschte innig. dat velen er rust zullen gaan zoeken. maar meer nog. dat Waalwijks bevol king toezie. dat niet juist daar door de schoonheid der bergen te loor zal gaan Waalwijks Belang. De algemeens vergadering van bovengenoemde vereeniging is vast gesteld op Maandag 26 Augustus a,s. des avonds 8l/2 uur in de zaal „Musis Sacrum". Met genoegen vernemen we dat het innen der jaarkwitanties een goed resultaat heeft gehad. Behalve de leden die gestorven of vertrokken zijn, heb ben slechts een vijftal leden bedankt, waartegenover de aanwas van nieuwe leden gelukkig aanzienlijk grooter is. Te bejammeren blijft het dat er nog jaarlijks zijn, die hun steun meenen te moeten gaan onthouden. Anderen blij ven afzijdig en laten de overigen de zaak maar opknappen en betalen en juist om de financieele zijde moet zooveel achterwege blijven. Niettemin mag W. B. zeer tevreden zijn en maakt ze onder Zustervereni gingen in Brabant in verhouding een goed figuur; zij telt nl. 208 leden, 8 donateurs en 4 buitenleden. Het Koninginnefeest, dat dit jaar op Zaterdag valt, zal wederom een goed programma krijgen. Het is de bedoeling om des middags wederom een Kinderoptocht te houden, die een vorig jaar zoo uitstekend is geslaagd en zooveel belangstelling genoot. Medewerking is vervolgens gevraagd van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", de harmonie St. Crispijn, de harmonie St. Jan, de Waalwijksche Gymnastiek-Vereeniging, die wederom eene demonstratie zal geven op de Markt, welke telken jaren zoozeer in den smaak valt. Voorts zal de harmonie „Concordia" van Loon op zand een groot concert geven. Wij vernemen dat terzake den weg naar Roestelberg, door 't bestuur van „Waalwijks Belang" een uitvoerig gedocumenteerd adres is gericht aan de Wegen Commissie der gemeente Loon op zand. Geslaagd. Dezer dagen slaagde mej. Piëta v. d. Sanden voor 't examen coupeuse aan de Industrieschool Sacré Coeur te Moerdijk, alsmede voor 't examen schoonschrijven van de Vereeniging van Leeraren in het Schoonschrijven te Breda. Examen. Voor het diploma Machineschrijven slaagde o.m. P. Mombers Pzn., te Waalwijk, van het pensionaat Eyken- burg. Concert .St. Crispijn." Programma van het concert te geven te geven door de harmonie .St. Cris pijn" Zaterdag 3 Aug. a. s. 's avonds 8 uur op de Markt alhier, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. Koningin Moeder. 1. Wilhelmus van Nassaue. 2. The Liberty Bell, Marche J P, Sousa. 3. L'Enlèvement au Serail, Ouverture Mozart 4. Soldatenleben, Fantaisie Keler Bela. 5. Fant. op motieven van Franz Schubert Alb. Floris. 6. Tannhauser, Fant. sur l'Opera de Wagner M J.H Kessèls 7. Théièsen, Grande Valse de Concert C. Faust. 8. Grande Ouverture du Pcèle et le Paysan Suppé. 9. Mont la Ville, Marche H. Chaillet 10 Wien Neerlands Bloed. R.W.B. Uitslag Loterij. le pr. no. 419, 2e pr. no. 874, 3e pr. no. 914, 4e pr. no. 442, 5e pr. no. 778, 6e pr. no. 798, 7e pr. no. 46, 8e pr. no. 869, 9e pr. no. 779, 10e pr. no. 911, lie pr. no. 332, 12e pr. no. 892, 13e pr. no. 922, 14e pr. no. 153, 15e pr. no. 677, 16e pr. no. 470, 17e pr. no. 449, 18e pr. no. 520, 19e pr. no. 348, 20e pr. no. 402, 21e pr. no. 579, 22e pr. no. 416, 23e pr. no. 83, 24e pr. no. 30, 25e pr. no. 278. Baker cursus. Na beëindiging van den eersten baker cursus vanwege het Prov. Groene Kruis, gehouden in het Wijkgebouw van 't Alg. Groene Kruis alhier, legden de volgende deelneemsters met gunstig gevolg examen af. P. de Roon, Vrijh.-CapelleA. v Kampen, CapelleA. Blom, 's Grave- moer; A. Kuijsten, Sprang Prov Staten. Tot lid van Gedeputeerde Staten vacature Frenken is gekozen met 32 van de 61 stemmen de heer A. Th. van Rijen, wethouder van Tilburg. De heer van Rijen is 11 Oct. 1878 te Tilburg geboren. In 1906 kwam hij als arbeiders- candidaat in den gemeenteraad aldaar, in Mei 1918 werd hij benoemd tot wethouder voor sociale aangelegen heden en in 1920 tot lid der Provin ciale Staten. De heer Van Rijen, die fn Tilburg tal van vereenigingen oprichtte of er secretaris of voorzitter van was, was eerst secretaris en is thans voorzitter van den R K. Werkliedenbond in het bisdom Den Bosch en ondervoorzitter van de Federatie van Dioc. Werklie denverbonden, bestuurslid van den Raad van Arbeid te Tilburg, lid van het comiié Noord-Brabant tot werk verruiming en werkverschaifing, lid van den Rijksgezondheidsraad, lid van den Partijraad der R K. Staatspartij, bestuurslid van de Ned. Katholieken dagen en bestuurslid van nog tal van organisaties. Hij is Ridder Inde Orde van Oranje Nassau en begiftigd met het eerekruis Pro Ecclesia, de eere medaille van Koning Albert en de onderscheiding van het Oostenrijksche Roode Kruis. Jhr Mr. A. van Sasse van Ijsselt, die om zijn keuze als Eerste Kamer lid aftreedt, werd door den Commis saris, mr. P. Loeff e.a. hartelijk gehul digd voor 't geen hij voor de provincie op zoo veelzijdig terrein heeft gedaan. Jhr. van Sasse van Ijsselt zegde ge troffen dank. Mr. P. Loeff werd wederom tot buitengewoon lid van Ged. Staten gekozen. B. Vesters. De sympathieke collega de heer J B. Vesters, hoofdredacteur van „Het Huisgezin" is gisteren 60 jaar gewor den. Verschillende bladen hebben giste ren waardeerende regels over hem ge schreven, waarmee een ieder zonder voorbehoud zal instemmen. De heer Vesters is een bescheiden, hoogst talentvol journalist, die in alle kringen de meeste hoogachting geniet. „De Maasbode" zegt oa. van hem: „Als één ding Vesters" helder en onbevangen oordeel mag typeeren, dan is het dat hij in de vaderlandsche dagbladpers mag gelden als de meest geciteerde journalist, aan wiens mee ning de hoogste waarde wordt toege kend. Daarbij een rustig, evenwichtig al tijd eerlijk strijder, die zich nooit door hartstochtelijkheid of persoonlijke ge* voèligheden parten laat spelen". Straks als hij 40 jaar journalist is zal er meer gelegenheid zijn over hem te schrijven, zijn verdiensten voorz'n blad en die der R.K. journaiistiek. Annexatie van Oudheusden en Elshout. In verband met de berichten in de bladen over een annexatie van de gemeente Oudheusden en Elshout door Heusden en Drunen, deelt men ons uit goede bron mede, dat deze berichten allen grond missen. Eerstens heeft tot nu toe slechts 1 inwoner de lijst geieekend, waarop op annexatie werd aangedrongen, terwijl noch Heusden, noch Drunen op samen voeging zouden prijs stellen. Wel is men algemeen van gevoelen, dat een der burgemeesters uit de naaste om- geving tevens over Oudheusden en Elshout, het burgemeesterschap zal worden opgedragen. D. v N. DRUNEN Donderdagavond wordt in de zaal der Jongenscongregatie een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een nieuwen voor oefeningscursus voor der, militairen dienst. De ouders van aanstaande dienst plichtigen worden hierbij uitgenoo— digd. Een kind van J. v. d. S. werd door een hond zoodanig gebeten dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, DRUNEN. Zooals reeds bekend zal in Sept. te Waalwijk een zangers dag worden gehouden voor Zang koren. De leden van het Zangkoor alhier hebben besloten aan dezen wedstrijd deel te nemen en zullen een paar prachtige nummers uitvoeren. Zondag j 1. werd alhier een bloempjesdag gehouden voor Her wonnen Levenskracht". De opbrengst was f 33 25. De processie Heusden-Keveiaer, zal dit jaar vertrekken 15 en 16 Aug. De trein vertrekt 's morgens 15 Aug. om 10.03 van het stalion Drunen- Heusden, alwaar de geheele processie zich aansluit. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich melden bij den Broedermeester. De prijs der kaarten is 4.90 vanaf Drunen—Heusden Kevelaer 2de klas. Zij, die als bruidje wenschen mede te gaan moeten zich voor 10 Aug. aanmelden bij den Broedermeester Deze reizen voor halve kosten. \i ELSHOUT. In de j.I. gehouden ver. gadering van de R.K Werkliedenver- eeniging werden tot lid van de Com missie van Toezicht voor de Levens verzekering gekozen de heeren J. Ver hoeven, M. Klerks, Ant. vanVenrooij. VLIJMEN. Donderdag, 1 Aug. a s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat onze Geachte Burgemeester, de Heer Gerar- dus Raphael van der Ven, als Secre taris zijn intrede deed in onze Ge meente en als zoodanig zijn ambt aanvaardde. En ofschoon het ons bekend is, dat de Geachte Jubilaris zich aan elke openbare huldiging wenscht te onttrekken, kunnen wij toch niet nalaten, de voornaamste punten uit zijn ambtelijk leven even te memoreeren. Groot waren de verwachtingen, die destijds bij zijne benoeming tot Secre taris op hem werden gebouwd. Want in de loopbaan, die de Heer van der Ven in betrekkelijk weinig jaren in de gemeente administratie had afgelegd, had hij zich zóó gunstig onderscheiden, dat de keuze voor Gemeentebestuur en Gemeenteraad niet moeilijk kon zijn en de Heer van der Ven dan ook op 10 Juli 1904 met groote meerderheid tot Secretaris der Gemeente werd verkozen. Nauwelijks had de jeugdige Secretaris zijn ambt aanvaard, of hij toog aan het werk, tot reorganiseering van de administratie der Gemeente en tot ordening van het archief, waaraan tot dan toe een vaste stelregel scheen te ontbreken. Maanden achtereen heeft hij als Secre taris zich voor dat werk beschikbaar gesteld. Want het ging hier om de ordening van stukken en bescheiden over een tijdvak van een eeuw lang. En eenmaal aan het werk, rustte hij niet, vóórdat die groote arbeid den toets geheel kon doorstaan. Nauwelijks was die voltooid, toen de toenmalige Burgemeester, de Edel- Achtbare Heer P. A. Zwaans, zijn ambt als zoodanig neerlegde, met het ge volg, dat beide ambten in één persoon werden vereenigd en de Heer van der Ven d.d. 17 September 1907 op 27 jarigen leeftijd mede tot Burgemeester werd benoemd, welke functie hij op 3 October 1907 aanvaardde en tot 1 Juli 1919 tegelijk met dat van Secre taris bekleedde, als wanneer hij dit laatste ambt neerlegde. Groot zegden wij zoo even waren de verwachtingen, die door Gemeentebes uur en ingezetenen in den Heer van der Ven als Secretaris werden gesteld. Maar hooger nog stonden die ge spannen toen hij door H M. de Konin gin tot de hoogste Gemeentelijke Waardigheid werd geroepen. Want onder den drang van voort schrijdende volksontwikkeling en het wijken van verouderde inzichten, moest ook het Gemeentebestuur nieuwe wegen inslaan, wilde het bij zijn maat regelen met de machtige opleving van techniek, handel en nijverheid gelijken tred houden. En daarvoor toonde zich de nieuwe Burgemeester de juiste man op de juiste plaats. Want behalve over jeugdige energie, over gezond idealisme, beschikte hij ook nene zeldzame werkkracht, kortom over machtige factoren, die het welslagen ook van gemeentelijke onder nemingen beïnvloeden en beheerscnen. Nauwelijks met beide functies be kleed, was het alsof zijn werkkracht en werklust tot nog grootere activiteit werden geprikkeld en op schier elk terrein deed de groote invloed daar van zich gelden. Uitgestrekte gemeentelijke ontgin ningen werden ondernomengronden, die tot dan toe ettelijke guldens aan jaarpacht opbrachten,werden in vrucht baar bouw- en weiland herschapen; tal van instellingen werden door zijn toedoen opgericht, nieuwe vereenigin gen werden te voorschijn geroepen en oude tot nieuw leven opgewekt en ontegenzeggelijk hebben dan ook zijn vele groote eigenschappen machtig bijgedragen tot den bloei en de wei vaart van gemeente en gewest. Grenzeloos schier lijkt de kracht, waarover deze onvermoeide werker beschikt, als men beziet de lange reeks van functies, waarin de Burge meester, ook buiten zijn ambt, zijn persoon en zijn talent ten behoeve van de gemeenschap beschikbaar stelt, o.a, als voorzitter en oprichter der bouw vereniging „Vlijmen Vooruit", voorzitter en oprichter der Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek, voorzitter en oprichter der Tuin- bouwvereniging voor Vlijmen en omstreken, voorzitter en oprichter der Fruit en Groentenveiling voor Vlijmen en omstreken, lid der Provinciale Staten van Noordbrabant, lid van het Burg. Armbestuur, bestuurslid van het Waterschap „De Binnenpolder van Viijmen", hoofdingeland van het Waterschap NoordOostelijk—Noordbrabant, voorzitter van het Waterschap „De Bossche Sloot", voorzitter en oprichter van den Kring van Burgerwachten „Langstraat Oost", voorzitter der Commissie voor Werkloosheidsverzekering, voorzitter der Commissie voor Arbeidsbemiddeling, voorziiter van het Gemeentelijk— Electriciteits—Bedrijf, bestuurslid van den Veekring „Vught en Omstreken", lid der Commissie voor het houden van Katholiekendagen in het Bisdom 's Hertogenbosch. Waarlijk een staat van dienst, die onze bewondering afdwingt. Oqk als Statenlid genoot en geniet hij in wijde omgeving het algemeen vertrouwen. Want men weet, wanneer groote provinciale belangen van landbouw, tuinbouw, wegen of waterschappen in het geding zijn, dat de heer v. d. Ven op de bres staat, om die tot het uiterste te verdedigen. En wanneer wij dan ten slotte in herinnering brengen, hoe onze Burge meester zich, bij het uitbreken var. den wereldoorlog, op verzoek van Z. E. den Commissaris der Koningin, nog belast heeft met het transport en de plaatsing van, alsmede het toezicht op de Belgische vluchtelingen voor de Langstraatvoorts zijn vijfjarige belangenlooze functie als Secretaris der Broodcommissie, die niet minder dan de helft van de provincie om vatte en eindelijk nog zijn voorzitter schap van de Commissie Langstraat- Oost tot reglementeering van de levens middelen—distributie, dan zijn wij er van overtuigd, eenig licht te hebben doen vallen op een stuk leven van niet minder dan 25 jaren, die geheel in dienst van de gemeenschap werden gesteld. U, Hooggeachte Jubilaris, alsmede Mevrouw van der Ven met gezin, bieden wij dan ook onze oprechte hulde en gelukwenschen aan. Met groote voldoening moogt Gij thans op dat 25-jarig verleden terug zien op 25 jaren, afgelegd op een weg, met moeilijkheden als bezaaid, doch waarbij de belangen van ge. meenschap en gewest U tot richtsnoer hebben gediend op een kwart eeuw, met edele daden van toewijding en zelfverloochening als het ware geheel gevuld. Maar ook de Gemeente Vlijmen kunnen wij met haren Burgemeester, ons Gewest met zijn afgevaardigde hartelijk gelukwenschen, omdat hij in het verleden heeft getoond voor hunne belangen te waken en wanneer noodig, zijn volle kracht beschikbaar te stellen, om daarvoor op te komen en die te verdedigen. En wij hopen dan ook vurig, dat God dit werkzaam leven, nog tal van jaren moge spare, zijn gezin, onze gemeente en ons gewest tot heil. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). De heer C. van Ingen, vroeger onderwijzer aan de Chr. School alhier en thans te Utrecht, slaagde dezer dagen aldaar voor 't examen hoofd akte lo. Gisteren werd een kind van B. zoo ernstig door een hond van den slager W. N. gebeten, dat geneeskundige hulp van Dr. Waardenburgh moest worden fngeroepe;. die de wonde heeft dichtgenaaid. J 1. Vrijdagavond hield d* Ring 's Grevelduin-Capelle van Ned. herv. Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden Grondslag in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene goedbezochte vergadering, onder leiding van haar Voorzitter de Wel- Eerw. heer Ds. A. van Willigen van Capelle, die de bijeenkomst op ge bruikelijke wijze opende. Door een der leden werd een onderwerp ingeleid over de geschie denis van Naöman (2 Kon. 5), waarop een aangename bespreking volgde. Besloten werd D.V. op 17 Augustus a.s. den jaarlijkschen Landdag te houden. Een breedvoerige bespreking tot voorbereiding hiervan werd ge houden en werd een commissie ge vormd welke de regeling op zich zal nemen. De vergadering werd door Ds. Schlemper van Waalwijk met dank gebed gesloten. VRIJH.-CAPELLE. Wij vernemen dat de Feestcommissie voor het op 31 Aug. a.s. te houden Oranjefeest is saamgesteld uit de volgende heeren W. J. de Roon, G. Heijmans, C. de Rooij-Nieuwenhuizen, A. van Vuuren, J. Haverhals, C. L. de Rooij-Blok, D. de Roon, S. Rempt. Daar deze commissie reeds meer malen bewezen heeft voldoende tact te bezitten cm een echt Vrijhoevens feest te organiseeren, twijfelen wij er niet aan of zij zal met behulp van de offervaardigheid der Vrijhoevenaars hierin zeer zeker wederom slagen. RAAMSDONKSVEER. Een 1 jarig kind van G. in de Dubbeldamsteeg trok Zondagavond een ketel met ko kende thee om en kreeg den inhoud over het lichaampje. Met ernstige brandwonden overdekt is de kleine direct naar het R.K. Gasthuis alhier vervoerd. Nader vernemen we, dat het kind Maandagmiddag reeds is overleden. Zondagavond omstreeks half zeven, had in de Prins Hendrikstraat een ongeval plaats, dat nog goed is afgeloopen. Het 4—jarig zoontje van Z., wilde de straat nog oversteken, toen vanuit de richting Kruispad een auto naderde. De bestuurder reed heel langzaam, zoodat de wagen onmiddellijk stil stond, maar kon niet meer verhinde ren dat de jongen werd aangereden. Gelukkig kwam hij niet onder de auto terecht, anders was het zoo niet afge loopen. Nu kwam het venlje er met enkele lichte verwondingen af. De harmonie „De Eendracht" behaalde op het Zondag j.I. gehouden Concours te Heusden den 3en prijs in de Eere—afdeeling. Met ingang van 29 Augustus a.s. is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School alhier, mej. A H. Vermeulen, uit Nijmegen. Bij een 8—jarig zoontje van S., is de besmettelijke ziekte Febris typ- hoïdea geconstateerd. De lijder is ter verpleging opgeno men in het RK. Ziekenhuis alhier. Tot waarnemend Burgemeester is door B. en W. aangewezen Wet houder J. C. Schoenmakers, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontsten tenis ook van den heer Schoenmakers, wethouder J. W. F. M. de Klijn als zoodanig is aangewezen. De heer J. v. d. K. die 12 Juli in de Wilhelminalaan door een auto werd aangereden, is Donderdag aan de bekomen verwondingen overleden,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5