1 Hoeden en Petten H. VERHULST, Voorjaar 192 9. den le Zondag van September. Het lid van den Besselaar vraagt waarom men het fietspad naar de Hoef nog niet heeft nagezien. De Voorzitter aeht 't beter om te wachten tot er gruis is. Het lid Wilgers vraagt of de pomp al is geslagen voor de dijkbewoners Voorzitter. Het pand is aangewezen en er zal eerstdaags mede begonnen worden. Het lid van den Besselaar zou het wel wenschelijk achten in het belang der kramerijen om op kermis Zondag niet te laten dansen. De Voorzitter kan dit niet toezeggen. Wel zal hij het in overweging nemen. Hij kan zich anders niet indenken, dat het dansend publiek wanneer zij niet dansen kunnen dan wel op de kramerijen zullen te vinden zijn voor het belang dier menschen. Bovendien gaat het slecht om die menschen die zich met een dansgelegenheid hebben ingericht dit te benemen. Het lid van Engelen vraagt of het kohier van de aanslagen hondenbe lasting altijd ter inzage ligt. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hierna sluiting. BUITENLAND. Donderdag zijn te Parijs een 40 militante communisten in hechtenis genomen, van wie vaststond, dat zij aan de 1 Augustus-betooging zouden deelnemen. De minister van binnen- landsche zaken heeft het uitzettings bevel van 58 buitenlandsche commu nisten geteekend. In de gangen van een hotel in de Rue Nationale is gisteren een hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden, welke daar was achtergelaten door iemand, op wien de politie reeds het oog hield. De man wordt ijverig gezocht. Toen gis teren de Humanité in beslaggenomen werd, wilde de directie 'n blad Inter nationale uitgeven, dat echter Vrijdag morgen weer in beslag genomen is. Te Sainte Etienne zijn huiszoekingen gedaan, waarbij belangrijke documen ten in beslag genomen zijn. Er zijn 30 arrestaties gedaan. Een later telegram meldde, dat tot dusver de dag in volkomen kalmte verloopen was en zich geen enkel incident had voorgedaan. Het werk was normaalalleen in de buitenwijken waren een paar honderd wegblijvers. Bij den inval bij de Humanité zijn 6 leden van het personeel gearresteerd, die zich in een der vertrekken gebar ricadeerd hadden. De burgemeester van St. Denis is gearresteerd wegens een poging tot opruiing. Te Berlijn hadden de communis ten en socialisten tegen Donderdag middag en Donderdagavond groote betoogingen aangekondigd, die als demonstraties tegen den oorlog waren bedoeld. In de stad was dien morgen niets bijzonders te zien. Op de fabrie ken, kantoren werd gewoon gewerkt slechts de politie was versterkt op straat aanwezig. Tot Donderdagmorgen 11 uur waren er nog geen botsingen of relletjes voorgekomen. De commissaris van politie had uitgebreide maatregelen getroffen om vooral dien middag en dien avond ordeverstoringen in de kiem te verstikken. Op last van de bondsregeering had de goeverneur van Weenen Woens dag ten slotte alle communistische betoogingen voor Donderdag verboden. De Tsjechische communist Burian, die zich naar Weenen wilde begeven is aan de grens aangehouden, evenais de communistische koerier Horvath, die uit Hongarije kwam. Het verzoek om Smerda, het Tsjechische kamerlid dat dezer dagen wegens het ophitsen tot oproer op 1 Augustus in hechtenis genomen is, in vrijheid te stellen is van de hand gewezen en Smerda is naar 't huis van bewaring overgebracht. De socialisten hebben gisteren hun aanhangers aangemaand aan geen communistische betoogingen deel te nemen. De tocht van de Graf Zeppelin naar Amerika. Naar uit Friedrichshafen wordt ge meld is de Qraf Zeppelin Donderdag morgen om half vier opgestegen. De lucht was helder en er was geen wind. Het vertrek ging dan ook vlot. Er zijn 18 passagiers aan boord terwijl er bovendien nog 'n versteke ling schijnt te zijn. dien men even voor het vertrek van het luchtschip heeft gezien. De verstekeling moet onlangs uit zijn betrekking ontslagen zijnhij liet zich nu met een touw van het dak van de loods af in het luchtschip glijden, in het donker heeft men den onwelkomen gast nog niet kunnen vinden. Om 5 minuten voor 4 was het luchtschip reeds boven Constanz, om 4 uur boven Schaffhausen een kwartier daarna boven Waldshut, terwijl om 5 minuten over 6 Bazel reeds gepasseerd werd. De crisis in de Engelsche katoenindustrie. In den stand van het conflict in de DE N.V. WAVEEM TE WAALWIJK OPENT EEN NIEUWE SHOWROOM. EEN SCHITTEREND GESLAAGDE PROPAGANDA IN DE LANGSTRAAT. Wij lezen in de General Motors Re vue van Juli 'tvolgende: De photo's hieronde'r bewijzen, dat het organiseeren van plaatselijke ten toonstellingen door verscheidene onze'r dealers nog steeds, en terecht, be schouwd wordt als een zee'r doeltref fend middel om belangstelling in hun woonplaats en omgeving te wekken voor de producten van General Motors, met welker verkoop zij belast zijn. En deze uitwerking wordt in nog verhoog de mate verkregen, wanneer de show verbonden wordt aan de een of andere feestelijke gebeurtenis in het bedrijf van den dealer, zooals bij de N. V. Wa- veem te Waalwijk het geval was. De N. V. Waveem, voortgekomen uit het voormalig rijtuigbedrijf van den heer F. van Baal te Waalwijk, thans onder het bestuur van diens beide zoons als directeuren en den heer M. van Loon als commissaris, is sedert 1 Januari koopsmogelijkheden op, dat Genei-al Motors Continental een zelfstandigen dealer voor dit district gewenscht acht te en 1 Januari 1928 de N.V. Waveem met den verkoop van en service voor Chevrolet in De Langstraat belastte. Geen der beide partijen heeft sindsdien reden gehad, zich dit besluit te bekla gen. Dat de N.V. Waveem, die reeds beschikte over ruime gebouwen met installaties voor kantoren, magazijnen, werkplaats enz., benevens zestien mo dern inge'richte autoboxen en een ter rein van 2 H.A. oppervlakte, Zaterdag 25 Mei 1.1. een mooie nieuwe showroom opende, toont reeds, dat de zaken naa'r wensch gaan. Ter gelegenheid der offi- cieele opening harer nieuwe showroom had de N.V. Waveem op haa'r terreinen 'n tentoonstelling georganiseerd, waar op, dank zij de medewerking der fir ma's Landeweer te Utrecht en Van der Bruggen te 's Hertogenbosch, alsmede der dir. van General Motors Continen tal, alle automobielmerken van Ge neral Motors vertegenwoordigd waren. De belangstelling was zeer groot, het weer werkte prachtig mede, en de de directie der Waveem bewezen, dat zij niet alleen wagens verkoopen en een flink opgezette tentoonstelling organi seeren kan, maar dat zij ook de kunst van recipieeren uitnemend verstaat. Een der autoboxen was tot buffet in gericht, waar met gulle gastvrijheid den dorstigen gelegenheid geboden werd zich te< laven, waarvan, mede als gevolg van het warme weer, dankbaar gebruik werd gemaakt. Na afloop dei- tentoonstelling bood de N.V. Waveem haar gasten een diner aan in Hotel de Twee Kolommen te Waalwijk, waar onder de talrijke genoodigden met hun- nei dames mede aanzaten de heerén De lia Mouton en Belger van de firma Lan deweer en Van Wagtendonk, SalesMa- nager for Holland, Van de Riet, Sales Field Representative, Van Belle en Van den Burg van General Motors Conti nental. Aan tafel werden talrijke toas ten uitgebrach waaruit duidelijk bleek, dat de N. V. Waveem zich in veler sym pathie mag verheugen. Namens Gene ral Motors Continental spraken de hee- ren Van Wagtendonk en Van de Riet hun tevredenheid uit over wat tot nog toe door de Waveem in zaken bereikt was, wenschten haar geluk met haar nieuwe showroom en het succes van den dag en moedigden haar aan, op den ingeslagen weg voort te gaan, waarbij zij haar de volle medewerking van Ge neral Motors toezegden. Deze toespra ken werden beantwoord door den heer Van Loon, die den dank der Waveem uitsprak voor de belangstelling en me dewerking, welke haar van zoo talrijke Twee photo's, waaruit blijkt, dat de ten- toonstelling van General Motors' pro ducten te Waalwijk op het terrein der N.V. Waveem zich in groote belang stelling mocht verheugen. 1928 Chevrolet-dealer voor het district De Langstraat. Zij heeft haar automo bielbedrijf in het centrum der gemeente Waalwijk, welke gemeente het middel punt is van den schakel do'rpen, die te zamen De Langstraat vormen, waar naast de schoen- en lederindustrie de landbouw een hoofdmiddel van be staan is. Deze streek levert voor auto mobielen en in het bijzonder voor onze populaire Chevrolet zoo gunstige ver zijden was ten deel gevallen. Deze demonstratie te Waalwijk is clienten der N.V. Waveem waren voor het', grootste deel met hun auto's geko men, zoodat de naast de tentoonstelling een voortreffelijke propaganda geweest van General Motors' producten geftrga- in De Langstraat voor het automobilis- niseei-de revue van door de N.V. Wa- me in het algemeen, voor de producten veem geleverde wagens eveneens een succes werd. Bij deze gelegenheid heeft r van General Motors en voor het bedrijf der N. V. Waveem in het bijzonder. t Links: Bij de N.V. Waveem te Waalwijk, voorzijde en ingang tot het terrein. Rechts: De talrijke geparkeerde wagens van cliënten vormden een tentoonstelling op zichzelf katoenindustrie is geen verandering gekomen. De bonden der arbeiders en der werkgevers onderhandelen afzonderlijk. Een deel der spinnerij—eigenaren is geneigd de arbeiders in zooverre tegemoet te komen, dat de loonverla- ging van 12.5 pet. teruggebracht wordt op 5 pet. Of echter op dezen grond slag nieuwe inzichten worden geopend is op het oogenbiik nog niet zeker. Het Ministerie van Arbeid maakt bekend, dat de uitgesloten arbeiders geen recht hebben op werkloozen— ondersteuning. De eerste gevolgen van 't reusachtige conflict in de katoenindustrie doen zich reeds gevoelen. Dinsdag werd aange kondigd, dat waarschijnlijk ook de kunstzijdefabrieken van Courtaulds, in verband met het conflict, stopgezet zullen worden. Inmiddels plukt het textielgebied in Noord—Frankrijk de vruchten van den strijd in Engeland. Reeds thans zijn tal van orders, die oorspronkelijk voor Engeland bestemd waren, ter uitvoe ring gegeven aan de textielfabrieken te Lille (Rijssel) en te Roubaix, waar op volle kracht gewerkt wordt met ongeveer 85.000 arbeiders, terwijl in België meer werkkrachten worden gezocht. China en Rusland. Uit Moskou worden nieuwe daden van de Chineesche regeering tegen Russische instellingen in Mantsjoerije gemeld. Zoo hebben de overheden te Char- bin gelast, toezicht te houden op de werkzaamheden van de Bank voor het verre Oosten. Dit toezicht is aan politie—ambte- naren opgedragen, die overgave van de kas en sleutels der safeloketten verlangden. Aangezien met geweld werd ge dreigd heeft de Bank haar bedrijf moeten staken. De president van de Russische staatsbank wijst er in verband hier mede op, dat de bank voor het Verre Oosten steeds een uitstekenden naam heeft gehad. Bij de spanning in de betrekkingen tusschen China en Rusland is her— haaldelp een onderzoek door de Chineezen ingesteld, waarbij steeds is gebleken, dat de bank haar bedrijf geheel volgens de wet en in het be lang van China heeft uitgeoefend. Op de bureaux van den Zuid— Mantsjoerijschen spoorweg, die onder Japansch beheer staat, is een bericht ontvangen, waarin gezegd wordt, dat honderd personen zijn gedood of ge wond bij een botsing, die Zondag 1.1. heeft plaats gehad te Iman, 250 mijl ten Noorden van Wladiwostok tus schen Wit—Russen en Sovjet—Rus sen. Van andere zijde wordt echter geen bevestiging van dit bericht ontvangen. BINNENLAND. De kabinetscrisis. In de Woensdag, op uitnoodiging van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, gehouden besprekingen betreffende de kabinetscrisis, was de anti-revolution- naire Kamerfactie vertegenwoordigd door den tweeden voorzitter, mr. dr. E. J. Beumer, (de voorzitter, mr. Th. Heemskerk, vertoeft reeds sedert eenigen tijd buitenslands) en door den heer H. Colijnde christelijk- historische Kamerfractie door den voorzitter, mr. J. Schokking en den heer J. R. Snoeck Henkemans en de roomsch-katholieke fractie door den voorzitter, mgr. dr. W. H. Nolens en mr. P. J. M. Aalberse. Naar aanleiding van deze bijeen komst zullen nog nadere besprekingen plaats hebben in den parlementairen kring der christelijk-historischen. GEMENGD NIEUWS. Een slachtoffer der wetenschap. Langzaam en afschuwelijk sterft het lichaam af. Zijn heele bezit verloren. Een X-stralen martelaar. 35 S. per week uit een Heldenfonds. In een kleine bungalow in 't dorpje Legbourne, graafschap Lincolnshire, wonen mr. Alfred Smith en diens echtgenoote. 't Is een z.g. .Legerhut" uit den oorlogstijd. Mr. Smith kocht het huisje voor 20, bij gedeelten. Het werd uit elkaar genomen, getrans porteerd en weer in elkaar gezet in een kaal veld. De „bungalow" bestaat uit een woonkamer, twee heel kleine slaapkamertjes en een bergplaats. Ach ter het huisje is een kippenloop. Wa tertoevoer is er niet. Mr. en mrs. Smith houden een kip- penboerderij. Zij hebben deze .onder neming" opgericht van de 35 s., welke zij wekelijks ontvangen van het Car- negie-Heldenfonds. Maar de kippen en kuikens zijn slechte kostwinners en op 't oogenbiik maken zij integen deel een groot gat in de wekelijksche 35 s. Zoodat de financieele toestand van mr. Smith niet zoo heel roos kleurig is. Hij ontvangt zijn helden weekgeld per maand en bij vooruit betaling met het oog op de kippen- zaak en van zijn Juli-inkomen heeft hij nog maar zeven shillings en vier pence over, waarvan hij moet toe komen tot 1 Augustus. Dat geld is zuinig opgeborgen in een houten doosje, dat op den schoorsteenmantel in de zitkamer staat. De 59 jarige mr. Smith is een van de eerste X-stralen-operateurs geweest in Engeland. Hij behoort tot die acht tien pioniers der radiografie, die aan getast zijn door X-stralen dermatitis, een huidziekte welke 't leven lang- VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. zamerhand wegvreet. Dertien hunner zijn in den loop der jaren bezweken. Mr. Smith is een der weinige over levenden. Hij loopt op krukken, want één been is afgezetzijn handen en armen zijn reeds zoozeer aangetast dat hij ze ternauwernood gebruiken kan vinnige ontstekingen veroorzaken hem hevige kwellingen: 't gezicht heeft hij bijna verloren. Hij glimlachte een beetje pathetisch, toen een medewerker van de .Daily Express'" hem kwam opzoeken en zei „Och, 't kon erger zijn". En mrs. Smith verliet hierop stil 't vertrek om te gaan zien of „alles goed is met de kippen". „ik kan u geen hand geven tot mijn spijt" zei mr. Smith, „ofschoon mijn handen nog gaaf zijn. Ik heb er even wel geen kracht in en ik zal nu vlug mijn vingers verliezen. En 't spijt me ook, dat ik u niet goed zien kan, maar ik" kijk door een mist, die met de week zwarter wordt. Wij, die de eerste X-stralen-operateurs waren, wis ten niet, dat de stralen zich zoo op ons zouden wreken. Helden kan men ons dus niet noemen. We wisten 't niet. We werkten in onwetendheid en we hadden er voor te lijden". In 1897 begon mr. Smith zijn loop baan als X-stralen operateur. Eerst was bij in Londen werkzaam, daarna in 't hospitaal van Coventry en daarna vervolgens moest hij zelf in een hospi taal opgenomen worden. Met korte tusschenpoozen bleef hij er 4'/2 jaar en hij onderging er zeventien opera ties. Op den wapenstiistandsdag werd zijn rechterbeen afgezet. Al zijn spaargeld verdween in die jaren. Er was een tijd dat hij gemak kelijk 30 per week verdiende en in een mooi huis woonde. Maar 't ging alles op. Al wat hij nog bezat, moest hij verkoopen zijn meubelen en zelfs zijn X-stralen-apparaat. 'n Tijd lang leefde hij in een kamertje in een arbeiders-kosthuis. Ja, 't was wel hart brekend, vooral daar hij wist, dat hij in de macht der ziekte was en vroeg of laat 't onderspit moest delven. In Maart hielpen eenige vrienden hem om terug te keeren naar zijn ge boorteplaats in Lincolnshire. Hij kon zich de kleine bungalow aanschaffen en daar hoopt hij nu zaken te doen met zijn kuikens. Of eigenlijk niet hij, - maar zijn vrouw, want met zijn kruk ken, zijn ééne been, zijn machtelooze handen, is mr. Smith niet tot veel in staat. Vrouwen schrijft de medewerker van de „Epress" vrouwen zouden huilen ais ze dat „new little home" zagen. Er is geen enkel comfortmen ziet er slechts 't hoogstnoodzakelijke en ook daarvan niet veel. Er is zelfs geen leunstoel voor den verminkten X-stralen- martelaar. Hij en zijn vrouw dragen kleeren, die tien jaren geleden gekocht werden en toch is die bungalow met haar harde houten meubelen en rijk wal mende petroleumlamp een „new little home", waar een dappere man en zijn vrouw pogen te vergeten, dat de vol gende bezoekerde dood kan zijn. (Msb.) Te Lage Zwaluwe is de 18 jarige W. Huisman, wonende op Moerdijk, lijdende aan toevallen, verdronken gevonden in een in den Klaverpolder gelegen sloot. De landbouwer M. der Kinderen, die van Zondag op Maandagnacht op den Provincialen kunstweg van St. Oedenrode naar Best nabij de kom der gemeente St. Oedenrode in botsing kwam met den auto van den heer Swinkels uit Lieshout, bestuurd door den heer H. v. d. A. uit Gemert, is in den nacht van Maandag op Dinsdag in het St. Odagesticht aan de bekomen verwondingen overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De ge troffene was 61 jaar oud, en laat een weduwe met 9 kinderen achter. Te Mierlo is de woning van J.H. geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Abonnementsprijs slechts 1.25 per 3 maanden, franco per post 1.40. Per week 10 cent.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6