Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. U FEUILLETON NUMMER 62. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1929. 52e JAARGANG. Dit blad rerschUnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden, 1.25. Franco per post door het geheele rtJk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ; ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. Teleur.-Adres: ECHO. Prfls der AdvertentlBn 20 cent per regel; mlnlmnm 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentlBn moeten Woensdag en Vrijdag das morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit ■In. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. EETHEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Brune kwam de Raad dezer gemeente Zater dagmorgen ln spoedeischende verga dering bijeen. Afwezig het lid de Bruin. Na opening der vergadering werd door den Secretaris het formuliergebed voorgelezen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Voorzitter. Tot mijn verwondering kreeg ik van J. A. Otters, die in de vorige vergadering tot schatter werd benoemd voor de te verkoopen ge meente—grond, een briefje, waaiinhij meldt, dat de grond toebehoort aan het Kerkbestuur van Meeuwen. Ik heb dat eens nagegaan op het kadaster, maar de grond staat niet vermeld als eigendom van de kerk, maar wel van de gemeente. Otters heeft hier dus abuis. Ik zal hem eens uitnoodigen om op de Secretarie te komen en de kaarten eens in te zien, dan kan hij zich zelf overtuigen. Hiermede gaat de raad accoord. Schrijven van den Commissaris der Koningin inzake brandbluschmiddelen voorziening ten plattelande. Voorzitter. Met het oog op de begrooting 1930 wenscht de Commis saris spoedig antwoord. Wij zijn van oordeel dat we onze brandbluschmiddelen niet behoeven uit ie breiden. In elk dorp staat een goede spuit en ook in Eethen en Drongelen is men van bruikbaar materiaal voor zien. In totaal hebben we 7 a 8 bruikbare mm „DB BOBO VAN HBT ZVIDBN". NAAR HET ENGEL8CH. J. SCHEEPENS. 89. „Ik wist wel dat ge het niet verge ten waart!" zei hij, met een fijn glim lachje vol spot en diepe beteekenis. „Het beteekent te veel voor u, geluk, eer, vrede en vreugde en uw zoon weer op zijn voetstuk in de groote wereld! Weer op de plaats die hem toekomt! Nietwaar. De vorige maal dat ik hier was, had ik geld noodig! Een bagatel voor U! Maar nu moet ik tien duizend pond hebben!" „Neen, neen!" riep mevrouw Hen- son klagend uit. „Neen, ge zult me ruïneeren, tienduizend pond Wat doet ge toch met al dat geld! Ge zegt dat ge het uitgeeft aan werken van liefdadigheid. Maar ik weet wel beter. Je geeft veel weg, om er nog meer voor terug te krijgen. En dat geld krijgt ge los van een goedgeloo- vig publiek, dat ge plundert! O, ik kan je wel aan de kaak stellen! O, wat zou ik je aan de kaak kunnen stellen, Reginald Henson!" „Geef me inplaats daarvan die on- noozele tienduizend pond!" „Dat kan ik niet! Ge zult me ruï neeren! Hebt ge nog niet genoeg ge had. Geef mij den ring!" spuiten, en waar de hulzen in onze gemeente allemaal ver uiteen gelegen zijn. is dit voldoende. We stellen U voor aan den Com missaris der Koningin te berichten, dat we het niet noodig achten om nog meer uitgaven te doen voor brand bluschmiddelen. Wordt goedgevonden. 2. Aanbieding gemeente—rekening 1928. Daaraan ontleenen wij de volgende eindcijfers Gewone Dienst. Ontvangsten f 75833 43 Uitgaven f 76483,64 Nadeeiig slot f 650.21 De Voorzitter zegt dat dit nadeeiig slot aanwijst, dat men vooruit is ge gaan. De dienst 1926 begon met een na deeiig saldo van f 2513 76, waarop men nu reeds f 1863 55 heeft inge haald. Kapitaal Dienst. Ontvangsten f 14934 45 Uitgaven f 14782 31 Batig slot f 152.14 De rekening wordt voor de leden ter inzage gelegd en ter onderzoek gesteld in handen van eene Commis sie bestaande uit de leden, Vos, Lank- haar en Donker. 3. Aanbieding begrooting 1930. Gewone Dienst. Sluit in ontvangsten en uirgaven met f 77466.67. Kapitaal Dienst. In ontvangsten en uitgaven met f 13252.14 De begrooting wordt eveneens voor onderzoek naar voornoemde commis sie verwezen, 4. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie. B. en W. stellen voor het salaris Henson hield het juweel glim lachend uitgestoken. Mevrouw Hen son reikte er heen met de hand en terwijl ze langzaam toeschreed, deed de verrafelde sleep van haar japon wolken stof opwaaien in de stille ka mer. Maar dan opeens, met een vlug heid en een lenigheid, welke men in een vrouw van haar leeftijd niet zou hebben verwacht, sprong zij op Hen son toe en ontwrong den ring aan zijn handen. Deze daad was zoo vol komen onverwacht van de altijd zoo kalme en lieve dame, dat Henson zijn evenwicht verloor en een oogenblik sprakeloos van verbazing haar bleef aanstaren. „Ik heb hem! Ik heb hem!" riep dan mevrouw Henson opeens luide uit. „Nu ben ik vrij!" I Henson sprong op haar toe. Maar zij maakte een ontwijkende beweging, gleed snel ierug de kamer door en op een franse, venster toe, dat nog open stond en verd w en in het duister van den nacht. Een ontstellende krank zinnigheid scheen zich van haar mees ter te hebben gemaakt. Terwijl ze, achtervolgd door den vloekenden, tie renden Henson, zich voortspoedde tusschen de boschages en de hooge boomen van het park, deed ze niets dan al maar door akelig lachen en roepen. Maar Henson had in zijn vrees en wanhoop geheel de honden vergeten. Plotseling stond hij er midden in, hij zoowel als mevrouw Henson, en zijn haren rezen ten berge toen hij be greep dat dit zijn ondergang wel eens kon beteekenen. „Geef me den ring terug!" zei hij. „Ge moogt hem nu nog niet hebben. van den ambtenaar Vos met f 50 te verhoogen. v. Buuren. Ik zou gaarne zien dat deze onverkwikkelijke zaak werd uitgesteld tot de Raad voltallig bijeen is. Zoo'n haast is er toch niet bij. Voorzitter. Wenscht iemand dit voorstel te steunen Het lid Donker antwoordt bevesti gend. Bij stemming over dit voorstel ver keerde Weth. van Beek eenigen tijd in twijfel't eene oogenblik wilde hij voor en het andere moment weer tegen stemmen. Tenslotte stemde hij vóór, waardoor het voorstel van v, Buuren met 4—2 werd aangenomen. Tegen stemden v. d. Schans en Lankhaar. Rondvraag, v. Buuren. Hoe staat het nu met de brandspuit Voorzitter. Die is onderzocht en in orde gebracht. Er mankeerde slechts een kleinigheid aan. Een deskundige uit Breda heeft de spuit onderzocht en ik kreeg een goed rapport van v. Ik zal hem u spoedig wel terug geven. Wees gevoelig. Als iemand u nu zóó eens zag!" Maar mevrouw Henson lachte stil voor zich uit. Als stoeiende katten dartelden de logge honden om haar voeten en likten haar de handen. Hen son mocht echter niet deelen in hun vreugde om haar aanwezigheid hier. Ze schenen hem te vergeten. Gebruik makend van een gunstig oogenblik sprong hij dan op haar toe en greep haar bij haar japon. Maar de totaal vergane stof scheurde in zijn vingers af als een spinneweb. Een der honden liet een waarschu wend gegrom hooren, maar Henson liet niet los. „Geef hier, dien ring!" bulderde hij schor, „of ik zal hem je ontrukken!" HOOFDSTUK XLIII. DICHTER NAAR DE WAARHEID. David Steel aanschouwde het too- neel dat zich voor hem afspeelde met vochtige oogen. Hij had in zijn meest dramatische oogenblikken nooit iets dramatischer uitgedacht dan hetgeen hij nu hier voor zijn oogen zag gebeu ren. De kandelaar in de zilveren kan- delabre, welke mevrouw Henson al vluchtend had meegegrepen, was zoo dicht bij haar kleederen, dat een windstoot de vlam in haar japon ge jaagd kon hebben. Opeens greep Henson haar opnieuw beet. Doch nu kon Steel het niet lan ger aanzien. Toen Henson zich een oogenblik onder zijn bereik bevond, schoot Steel's rechtervuist van achter den boom waar hij stond in de rich- Laarhoven. Ook de opperbrandmees- ter zei dat ze heel goed in orde is. v, d. Schans. Dat heeft men mij ook gezegd. Er is nog geen slijtage aan de spuit. Hierna sluiting. HERPT. Onder presidium van den Edelachtb. heer Burgemeester kwam de Raad der gemeente Herpt in voltallige zitting bijeen. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten omtrent onderhandsche verhu ring van een strookje gemeentegrond, verslag van de Commissie voor Schoolverzuim, Kon. besluit van 10 juli inzake goed keuring wijziging der verordening op waren, idem van 17 Mei inzake vaststelling vermenigvuldigingsfactor op 51/2, procesverbaal van kasopneming, waarbij alles in orde is bevonden, de rekening der Gezondheidscom missie sluit met een batig slot van f 240.71. Voorstel B. en W. om alles voor kennisgeving aan te nemen. 'Goed te keuren raming der Gezond heidscommissie voor 1930, waarbij het aandeel van Herpt zou bedragen f 32.25, welk bedrag op de gemeente- begrooting voor 1930 zal worden gebracht. Op het verzoekschrift N. Brab. en Gelderland Blindenvereen. om subsidie wordt op voorstel van B. en W. niet ingegaan. Verzoekschrift van het Polderbestuur om het dwarspad van den legger af te voeren. De Voorzitter deelt mede dat A. Buijs van B. en W. een schrijven heeft ontvangen om bedoeld pad, dat door inkaveiing is afgesloten en op den legger staat, weer In orde te brengen en dat dit verzoekschrift daaruit wel ting van Henson's hoofd, er werd een doffe slag gehoord en de aanvaller viel, zonder eenig begrip te hebben van het geen er gebeurde, in zijn vol le lengte op den grond neer, buiten kennis voor enkele oogenblikken. Even onbewust dat zij een bescher mer had in de onmiddellijke nabij heid, draaide mevrouw Henson zich om en vluchtte naar huis. Een minuut later volgde haar Henson, die zich zijn smartelijk gezwollen hoofd nog pij nigde over hetgeen er nu juist met hem gebeurd kon zijn. David zou hem wel gevolgd hebben, maar hij wilde zijn aanwezigheid niet verraden en bleef dus onbeweeglijk achter zijn boom staan. Henson zou nimmer we ten, wie zijn tegenstander van dien nacht was. Terwijl Steel voorzichtig om zich heen gluurde, bespeurde hij vlak bij een anderen boom, enkele stappen verder, een glinsterend voor werp. Het was de ring met de fonke lende robijnen. „Bent u daar, mijnheer?" klonk fluisterend de oude kraakstem van Williams. „Ja, Williams, ik ben het!" her nam David. „Ik heb het voorzichtiger geacht maar even te wachten." Williams zweeg, hij achtte het niet noodig excuus te maken omdat hij wat ^ater was dan als afgesproken. „Ik heb nog eens gekeken hoe onze man het maakte, mijnheer. Die Hol- landsche mijnheer, waarvoor juf frouw Enid zei, dat u gekomen bent. En ik heb ook de worsteling gezien op het pad hier. Wat voelde ik een heerlijke gewaarwording, toen u mijnheer Reginald daar zoo fijn neer vlijde in het zand. De klank van dien zal voortvloeien. Er is geen bezwaar tegen daaraan te voldoen. Het lid van Herpt zegt dat het ver zoek is gekomen naar aanleiding van een vergadering van Ingelanden en met het oog op polderbelangen. Het lid v. d. Broek vraagt ook om het pad, dat op verzoek van v. Herpt verlegd is, ook op zijn kosten in orde te brengen. Het lid van Herpt vraagt aan den voorzitter of van Herpt die aanvrage dan niet zou intrekken. De voorzitter zegt, dat wanneer de Polder de kosten zal betalen, het dwarspad zal worden afgevoerd. Aldus wordt besloten. 2. .Vaststelling vergoeding bedoeld in art. 101 der L.O.W. 1920. Wordt bepaald op f 8.59 per leerling. 3. Verzoek van het R.K. School bestuur om medewerking tot aanschaf fing van nieuwe schoolbanken. De voorzitter deelt mede, dat de banken van Heusden zijn gekocht voor f 7.50 per stuk. Wordt goedgekeurd. 4 Wijziging gemeentebegrooting voor 1929 De voorzitter zegt, dat hij een teleurstelling heeft, daar de verpleegde Ekkeiboom ten laste der gemeente moet komen. Spr. vindt dit jammer en kan de plaatsing zooals die is ge schied niet goedkeuren, daar deze buiten den burgemeester om is gegaan. Nu deze ten laste der gemeente moet komen, had hij minstens verwacht hiervan in kennis te zijn gesteld ge worden, Niettegenstaande het besluit der vorige vergadering moet het lid van Herpt verklaard hebben (de raad weigerde toen met 4—3 voorloopig de kosten te betalen) dat bedoelde verpleegde toch voor rekening der gemeente zou komen. Hij noemt dit een kaakslag in het gezicht van den raad. Van Herpt had dit niet mogen doen, omdat het een zaak was die de gemeente regardeerde. Het lid van Herpt wil mededeelen vuistslag deed me even goed als tien jaar salaris. Nu is hij naar zijn kamer met een bak water en azijn en een blad bruin papier. Waarom hebt ge hem den nek niet omgedraaid?" David zei droogjes, dat de wet dit verbood, en dat het jammer zou zijn <een man op te hangen ter wille van een schurk als Reginald Henson. „Hoe is het met onzen verstoppe- ling boven de tuigkamer?" vroeg Da vid Steel dan, zich tot den ouden ka merdienaar wendend. „Hij slaapt als een os, mijnheer", lachte Williams vergenoegd, „ik heb hem in mijn eigen bed gelegd. Ik zal u naar de tuigkamer brengen, mijn heer, waar juffrouw Enid Henson op u wacht. Dan kan ik een oogje in het zeil houden en zorgen dat Henson u «iet komt storen, ofschoon ik wel veronderstel, dat na de muilpeer wel ke u hem gegeven heeft, hem de lust tot verder onderzoek wel zal zijn ver gaan. Ik herhaal het, ik acht het een voorrecht, dat met eigen oogen te hebben mogen zien!" Williams hobbelde mompelend in zichzelf voor David Steel uit, die hem voorzichtig volgde. In de tuigkamer brandde zwakjes een olielamp. Angstig en eenigszins ongerust over zijn lange uitblijven wachtte Enid Henson daar op hem. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, IWaalwykscfee en LangstraatscÈe Courant*

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1