k Trittspiretreiit Dotten I ■lil Élfplii 1 dat hij deze zaak van het begir. af mei den burgemeester heeft behandeld en steeds daarin zijn adviezen heeft gevolgd, doch toen hij vernam dat het in den raad moest komen, begon hij voor de opname van dien jongen te vreezen en heeft in het belang van dien jongen mede geholpen om hem geplaatst te krijgen. Dat dit den bur gemeester niet" is medegedeeld, zit daarin, dat direct na de vorige ver gadering toen het besluit gevallen was, toen den burgemeester gevraagd werd na dat besluit wat er te doen stond, waarop de burgemeester antwoordde: „laten loopen", en als men toen reeds wist dat vijf minuten voor de verga dering raadsleden tegen elkander zeiden: „ge moet maar tegenstemmen, want Chris je is toch slim genoeg", ja, dan gaat men zijn eigen weg. Spr. meende toen in het belang van den jongen en het gezin de zaak te moeten doorzetten. De voorzitter deelde mede, dat er steeds over het hoofd was gezien dat de jongen minderjarig was, dat de jongen opgenomen had moeten zijn eer hij zich in de gemeente vestigde, en dat het nu f 513.80 kostte oor 1929 waarvan 30 pCi. door het Rijk vergoed wordt. Het ltd van Herpt stelde voor nog te probeeren om hem voor rekening der gemeente Diever te krijgen, waarop niet werd ingegaan. De rekening 1928 wordt in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de leden de Writ en Couwenberg. De voorzitter schorst de vergadering om de commissie de gelegenheid te geven de rekening in te zien, welke daarna voorloopig wordt vastgespeld op f 17.312.95 aan inkomstm en f 15.194 94'/2 aan uitgaven, alzoo een batig slot van f 2H8.001/2- De kapitaaldienst op 12753.01 aan inkomsten en uitgaven. Nog zal een verzoekschrift worden gezonden aan H.M, de Koningin in zake de aanslagregeling van Mevr, Wed. L. v. Herpt, die voor 28—29 is aangeslagen te Nijmegen. Het is bekend dat zij na 1 Mei '28 is ver trokken. De aanslag loopt van 1 Mei tot 1 Mei. Wel is op 30 April hel verhuisbiljet gehaald, maar met zeker heid is vast te stellen dat zij na 1 Mei Herpt heeft verlaten. Inzake de electrificatie van Heusden kan medegedeeld worden dat die binnenkort tot stand zat komen. Ook in Herpt blijkt belangstelling te zijn, en nu zal aan de PNEM gevraagd worden ook Uier haar kabels te bren gen. De bedoeling is geen gemeentelijk bedrijf te maken, maar hei geheel door en voor de PNEM te laien doen. Hat lid v. d. Broek wijst nog op verschillende hegger, die een schan daal zijn voor de gemeente, enkele zelfs gevaarlijk envraagt of de gemeente hier iets aan kan doen De voorzitter zal zten wat te doen staat. Hierna sluiting. tot vorming van een parlementair Ka binet waren geslaagd, een Ministerie, dat zich zou moeten toevertrouwen aan de samenwerking van drie frac ties, waarvan er een zich de onmis bare vrijheid zou hebben voorbehou den om zoo ongeveer te doen of te la ten wat het wilde, om, als gevolg daarvan, te vragen en te eischen, wat zij maar in het hoofd zou halen, het Kabinet zou haar medewerking immers voortdurend moeten koopen zulk een Ministerie wenscht het blad niet. de Fransche delegatie, waaronder terwijl diep beneden de schepen dan- Briand, die langdurig werd toegejuicht, j sen op de golven. Ook de ning, dat mentaire signatuur en andere franspireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet,-Toilet- en Kinderpoeder in Bus sen van60 ct. en 1 gld.Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. In onze plaatselijke editie konden we nog Zaterdagmorgen het bericht opnemen, dat de beraadslagingen van den Kabinetsformateur Jhr. Mr. R.uys de Beerenbrouck met de vertegen woordigers der drie rechtsche Kamer fracties, geëindigd waren met 'n voor 't tot stand komen van een rechtsch parlementair kabinet, ongunstige wending. Eenige uren na het verschij nen van ons blad werd door ons ge- bulletineerd dat Jhr. Ruys de Beeren brouck in zijn opdracht niet is ge slaagd. Natuurlijk zoekt men nu naar de oorzaak van deze mislukking. En voorzoover in de pers beschou wingen worden gewijd aan de nieuwe phase, welke de kabinetscrisis thans is ingetreden, zijn bijna alle bladen, het erover eens, dat de verantwoorde lijkheid van de mislukking van de totstandkoming van een rechtsch par lementair kabinet rust op de Christe lijk Historische Kamerfractie. „De Tijd" hoopt, dat zal worden voldaan aan het rechtmatig verlangen der openbare meening tot opheldering der motieven, welke na 4 weken on derhandelen met de drie verantwoor delijke partijen hebben geleid tot dit betreurenswaardige negatieve resul taat. Te oordeelen naar hetgeen tot dusver over de onderhandelingen be kend is geworden, zijn de Christelijk- Historischen voor de tweede maal de spelbrekers geweest, zegt het blad. Het stemt tot voldoening, zegt de Gelderlander, dat er geen Kabinet is gebouwd op onzekeren grondslag. Hoe gaarne het blad zou gezien heb ben dat de pogingen van Jhr Ruijs „Volkskrant" is van mee- het komende extra-parie- Kabinet onder Katholieke moet staan. Het blad schrijft n.l. o.m.: Het komende extra-parlementaire Kabinet behoeft geen kopie te zijn van het kabinet-De Geer. Het mag dit niet zijn. Een te mooie belooning ware het voor de Christelijk-Historischen, hun den deugdprijs eener kabinets formatie uit te reiken en hun in 't komende ministerie de leiding over te laten. Het blad heeft geen bezwaar tegen een extra-parlementair kabinet, naar rechts georiënteerd zooals de term luidt, mits die oriëntatie geen afbreuk doet aan zijn sociale, financieele en koloniale oriënteering. De roode lokvogel. Begrijpelijkerwijze is „Het Volk" er verheugd over, dat een Coalitie-her- stei onmogelijk bleek. Het blad, dat nog geen kennis scheen genomen te hebben van de nieuwe opdracht, laat dan dit lokkend geluid hooren: Uit dit doodloopend slop is de ka tholieke partij door de mislukking van een coalitie-kabinet verlost Zal zij thans aan de democrati sche roepstem van den verkiezings uitslag gehoor geven? Of zullen wij 't paskwil te zien krijgen, dat zij thans pogen gaat een niet-parlementair rechtsch, d.w.z. een on-democratisch kabinet te stichten? Wij zullen zien De Standaard betreurt het misluk ken der eerste opdracht ernstig. Immers kunnen we de gedachte niet van ons afzetten, dat deze mis lukking niet incidenteel is. Er is hierdoor een beslissing gevallen, die van verstrekkende gevolgen kan zijn voor de verdere politieke ont wikkeling in ons land. Nog eenmaal was thans aan de rechterzijde de gelegenheid geboden hare eenheid te demonstreeren. En dat men el kaar onder die dwingende omstan digheden niet heeft kunnen vinden, heeft o.i. tot onafwendbaar gevolg, dat er in afzienbaren tijd in Neder land geen parlementaire Kabinetten meer te vormen zullen zijn. H.M. de Koningin heeft Zater dagmorgen ten Paleize Soestdijlc Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck ontvangen, die heeft medegedeeld, dat hij niet geslaagd was in het vor men van een parlementair kabinet. H.M. heeft hem thans opdracht ge geven tot vorming van een extra-par lementair kabinet. Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft verzocht ook deze opdracht in beraad te mogen houden. H. M. de Koningin en Prinses Juliana bij de Zuiderzeewerken. Met den trein van 10.20 uur zijn de Koningin en Prinses Juliana Maandag] op het station te Schagen aangekomen] voor hun bezoek aan de Zuiderzeewer ken. H. M. we'rd verwelkomd door den loco-burgemeester van Schagen, den| heer Leguit, die vervolgeris"5an de ko ninklijke gasten voorstelde de aanwe zige ingenieurs der Zuiderzeewerken. Het gezelschap begaf zich in auto's langs den afsluitdijk naar Wieringen (den Oever), van waar een tocht ge maakt werd langs het Reezand, de Mid del gronden en het Kornweerderzand. Het koninklijk gezelschap bracht een bezoek aan de groote uitwateringssluis te Den Oever. H. M. was in gezelschap van den directeur-generaal de'r Zuider zeewerken, den heer V. J. P. de Bockcq van Kuffeler, die den geheelen tocht meemaakte. Daarna ging men aan boo'rd van het s.s. „Zilvermeeuw". De tocht ging eerst naar den in aanbouw zijnden afsluitdijk met werkhavens op „Breezand", vervolgens naar het Sluis- eiland, Kornweerderzand en het hier mede verbonden voltooide gedeelte van den afsluitdijk, aansluitende aan de de Zuid—Slavische en Roemeensche delegatie. Om negen uur kwamen aan eenige deskundigen van de Pallaansche dele gatie, de Roemeensche oud minister Titulescu. Om 11 03 arriveerde de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zaleski, De delegaties werden ontvangen door minister jhr. Be#e!aerSs van Blokland. Begrijpelijkerwijze was er enorme belangstelling van het publiek, om verschillende bekende kopstukken der wereld—politiek van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen. Reeds een bespreking. De gedelegeerden van de zes uh- noodigende mogendheden zijn Maan dagavond bijeengekomen in den sa- Ion van de Fransche delegatie (in Hotel des Indes) om te onderzoeken de wijze, waarop de werkzaamheden van de conferentie zullen beginnen Zij hebben besloten dat de bijeen komst van hedenochtend ie 11 uur de installaiiezitting zal zijn en dat zij volledig zal zijn, benevens open baar. Er werden drie talen gesproken Fransch Duitsch en Er.gelsch De eerste ziilirg na de opmings— zitting zal door Jaspar worden gepre sideerd. Vermoedelijk zal men beslui ten het presidium bij toerbeurt waa? te nemen. ABONNEMENTEN op alle binnen- en buitenlandsche Nieuws- en Vakbladen worden door ons zonder prijsverhoo ging geleverd. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. De eerste berichten uit Den Haag over de voorbereidselen tot de confe rentie luiden naar de N.R.Ct. meldt, be moedigend. De tegemoetkomende hou ding van de overheid en de journalis ten-organisatie wordt algemeen gep're zen. Wel wordt de vrees geuit, de de ruimte voo'r de buitenlandsche corres pondenten te klein zal blijken. De ver tegenwoordigers van bepaalde bladen maken van de gelegenheid gebruik, om Den Haag en Scheveningen te ontdek ken." Zij zijn getroffen door het groote aantal fietsende meisjes en het ontbre ken van viaggentooi ter eere van de conferentie. Zij hadden minder onvër schilligheid van den kant der bewoners verwacht. De meeste bladen vergenoeg den zich met het uitvoerig bericht van den correspondent van Havas in Den Haag af te drukken. BUITENLAND. De Belgische Rijnvaart. De correspondent van de N.R C meldt aan zijn blad De compensatiepremies welke, met ingang van 1 September, aan de Rijn scheepvaart worden veileend (voorde laatste vier maanden van dit jaar is een totaal bedrag van 5 millioen francs op de begrooitng voorzien), gelden voor al de uit Belgische havens, langs de Zeeschelde of het kanaal van Ter- neuzen, naar de havens aan den Rijn of diens zij—rivieren, stroomopwaarts vau Emmerik, vervoerde ladingen. Zooals reeds is gemeld bedraagt de premie fres 2,50 per ton voor volle ladingen graan en zaden en fres. 1 50 per ton voor alle andere ladingen. Er zal geen onderscheid worden gemaakt, voor het toekennen van deze premies, tusschen de schepen varende onder Belgische vlag en deze welke tot een andere nationaliteit behooren. De uiikeerirg van de premie zal plaats hebben op vertoon van een speciale verklaring, gestempeld bij hét vertrek utt Qent of Antwerpen, even als te Har.sweert en te Ruhrort. Ieder rechthebbende moet een postrekening nemen: het bedrag der premie zal, geregeld, op deze rekening worden gestort. Te Antwerpen zal het controle bureau gevestigd worden in't gewezen kantoor van den ontvanger der haven rechten aan de Bonapartesiuls, waar ook alle andere inlichtingen, de com pensatiepretnies betreffend, zullen wor den verstrekt. De Zeppelin-reis. De Zeppelin is na een prachtig ge slaagde toch in Amerika aangekomen. Blijkens de telegrammen uit Lake van De dieren-groothandel „Ruhe" te Alfeld had, zooals men weet, per „Graf Zeppelin" een dierentransport naar Amerika gedirigeerd. Blijkens te Alfeld ontvangen tele grafisch bericht zijn slechts drie van de 600 kanaries aan boord bezweken. De andere, alsmede de chimpansee Bobby en de gorilla Susy hebben in blakenden welstand te Lakehurst hun arke Noach's veriaten. Ook het luchtschip zelf heeft van de verre reize niet het minst te lijden Dr. Eckener verklaarde, dat het luchtschip, bij nauwkeurig onderr zoek, teneinde eventueele reparaties te verrichten, alvorens Woensdag avond a.s. naar Duitschland terug te keeren, geen enkele beschadiging ver toonde. Indien de weersgesteldheid gunstig is, zal het luchtschip reeds Vrijdag of Zaterdag a.s. te Friedrichshafen te rug kunnen zijn. Blijkens een telegram van de „Uni ted Press" uit Lakehurst is men dan ook onmiddellijk begonnen, brand stof en olie aan boord te nemen, om Woensdag de terugreis te kunnen aanvaarden. 'n Geregelde transatlantische dienst Een „United Press"-telegram meldt, dat de Amerikaansche verte genwoordiger van de „Luftschiffbau Zeppelin", F. W. von Meister plan nen heeft medegedeeld voor den bouw van een Zeppelin-station te Richmond in den staat Virginia voor een geregelden transatlantischen dienst. Er zullen vier luchtschepen wor den gebouwd, welke tweemaal zoo groot als de „Graf Zeppelin" en 30% sneller zijn, terwijl zij driemaal zoo veel reizigers zullen kunnen vervoe ren. Von Meister voorspelde een 70- uurs dienst over den Atlantischen Oceaan met ingang van 1931. Een ander bericht over de reis van de Graf Zeppelin. Toen de blinde passagier aan de immigratieautoriteiten was overge geven, vertelde hij, dat hij per fiets van Dusseldorf naar Friedrichshafen was gereden, aldus meldde ons een „United Press" telegram. Hij had zich op net dak van de hangar van het schip verborgen weten te houden, was bij het vertrek op het omhulsel van het luchtschip gesprongen. Het blijkt dat hij gedurende de geheele reis in een hut Is opgesloten geweest en dus weinig plezier van zijn waaghalzerij, die het leven van passagiers en be manning in gevaar heeft gebracht beleefd heeft. De terugreis naar Friedrichshafen zal Woensdagavond worden aanvaard. Aangaande den blinden passagier lief Dr. Eckener zich in scherpe bewoor dingen uit en hij gaf als zijn meening te kennen, dat een strenge bestraffing de liefhebberij voor een dergelijke onderneming danig, zoo niet geheel zal doen verminderen. De regeering van Moekden heeft bericht ontvangen van het opperbevel der Chineesche troepen te Mantsjoelia. dat een afdeeling Chineesche soldaten zich verbroerderd heeft met de Russi ssche troepen. Twee infanterie— batail. lons zijn met wapens en geweren naar de Roode troepen overgelooper. Men schrijft deze gebeurtenis toe aan de intensieve communistische propaganda van den laatsien tijd. SPORT. KORFBAL. SPRANG. N.E.O. Begunstigd door mooi zomerweer speelde Zaterdag 3 Aug. onze kofbal ver. N.E.O. den aangekondigden com- petitiewedstr. tegen de sterkste en de best spelende club Philips B. uit Eindhoven, welk 12-tal is samenge steld uit spelers van Westelijke eer ste klasse clubs. Beide twaalftallen komen volledig het veld. Direct na den uitworp Friesche kust. De belangstelling van de I burst komen de passagieis^ van de zijde der Wieringers was zeer gfoot. ,,Graf Zeppelin" niet uitgespio een Des middags te vijf uur keerde men te over hun onvergetelijke oceaanvlucht wedstrijd wordt er nog mooier door. ontwikkelt zich aan beide zijden een fraai spel met N.E.O. iets in de meer derheid. Onze aanval is wederom goed op dreef, doch de verdediging der gasten is zoo subliem, dat hun geen oogenblik vrij spel wordt gela ten. Onze dames in het aanvalsvak zijn de Philipsdames echter de baas en herhaaldelijk wordt er door deze goed geschoten, doch door pech leve ren deze schoten geen doelpunten op. Ook Philips zit niet stil en juist aan hun kant leveren de aanvallen twee doelpunten op, 02. Dit onverwach te succes der gasten ontmoedigt de N.E.O.-menschen geenszins en de Iers den stand gelijk, 22. Voor rust neemt N.E.O. met een schot van ver ren afstand zelfs de leiding, 32. Tij dens de rust worden er van het N.E.O. twaalftal enkele foto's gemaakt. De rust heeft beide ploegen goed gedaan en direct wordt er weer met hetzelfde vuur gespeeld als in de eer ste helft. De N.E.O.-verdediging houdt tegen den Philips-aanval kranig stand, doch kan niet verhinderen, dat P.S.V. gelijk maakt en even later zelfs de leiding neemt, 34. Thans is het weer de beurt van N.E.O. en wederom wordt de stand gelijk, 44. Er is dan nog een kwartier te spelen en de spanning wordt met de minuut grooter. Als een der N.E.O.-verdedi- gers komt te vallen profiteert Phi lips hiervan en neemt de leiding 45. N.E.O. wordt nog enthousiaster en hun aanval veroorzaakt de Philips- menschen herhaaldelijk benauwde oogenblikken; slechts door het spel telkens op te houden, weet Philips doelpunten te voorkomen, even voor het einde scoort Philips nog en komt het einde van dezen fraaien wedstrijd met een 64 overwinning voor Phi lips. Een gelijk spel was de juiste verhouding geweest. Scheidsrechter Swabe leidde uitstekend. Dit is de mooiste wedstrijd welke N.E.O. dit seizoen heeft gespeeld. DUIVENSPORT. WAALWIJK. Zondag 3 Aug. hield de Waalwijk sche Concoursbond een wedvlucht vanuit Soignies. Afstand 145 K.M. Los 8.30 uur. Wind Zuid—West. De prijzen werden behaald als volgt: J. C. Pulles 1, 3; H. Knippels 2, 20, 22; A. v. d. Houdt 4, 8; Jan Schoen mans 5, 7, 30; A. van Eeten 6, 35; J. van Velthoven 9; K. Broumels 10, 27; Th. v. d. Geld 11, 39, 41, 42; P. L. Pulles 12; J. Kipping 13, 17, 19; L. Heijmans 14, 23, 36; Jos. v. Bladel 15, 18, 43, 44; Th. de Ronde 16; Ant. Verster 21, 25; W .Muskens 24; A. de Leijer 26; C. Witlox 28, 31, 33; J. v. Bokhoven 29; A. Stokwielder 32, 45; L. Verhoeven 34; H. Corstanje 37; J. Leijtens 38, 40. Eerste constateering 1.16.20 uur. Laatste constateering 10.29.24 uur. Uitslag der wedvlucht vanuit Dax. Afstand 1000 K.M. Los 1 uur n.m. Vrijdag. De prijzen werden verdiend als' volgt A. Stokwielder 1; A. v. Eijck 2; J. v. Bokhoven 3; Sjef Schoenmans 4; A. v. d. Houdt 5; A. v. Eeten 6; Th. Duivenkamp 7. Kampioenschap oude duiven: Th. Duivenkamp le; A. v. Eijck 2e kam pioen. DRUNEN. Zondag 4 Aug. hield de Postdui- venvereen. „Lindberg", gevestigd in café van der Geld, een wedvlucht van uit Maastricht. De prijzen werden behaald als volgt 1, 8 H. v. d. Wiel; 2, 3, 4 Gebrs. Maas-van Oers; 5, 6 Gebrs. Raven- steijn-van Loon; 7 A. v. Loon. Koningspoule le pr. H .v. d. Wiel. 2e pr. Gebr. Maas-van Oers. Scheerweg le p. H. v. d. Wiel. Intern. Concours Hippique te Aken. Voor den laalsten dag van het tournool waren ongeveer 18 000 toeschouwers aanwezig. De grootste attractie was Zondag de grooie prijs van Aken, het springconcours over een afstand van 1400 Mmet 19 hindernissen en 28 sprongen. De hoogste hindernissen waren een aardewai met boom, hoog 1 50 M een grijze en roode muur van 1 40 M. Onze landgenooten ritmeester de Kruyff en Labouchere hebben beide met twee paarden aan dit springcon cours deelgenomen en wel op een wijze die bijzonder eervol is geweest. Alle paarden werden geplaatst en met een weinig geluk was de groote prijs van Aken naar ons land gegaan, het geen blijkt uit den uitslag welke hier volgt: 1 lult. Halberg, Zweden met Me- phistoOft., 2 ritmeester de Kruyff met Preton en luit Hslberg, Zweden met Loko, beide 3 ft4 rilmeester Labou- chère met Copain, luit. Francken, Zweden met Kornett en luit. Mtville, Zwitserland, met Topcin allen 5 ft., 7 luit, Franken, Zweden, met Fridotin 6 ft., 8 ritmeester de Kruyff met King of Haerts, ritmeester Labouchère met Frangin en mevr. Stoffel, Zwitserland, allen met 8 ft. Zooals men ziet hebben ritmeester Wieringen terug, vanwaar de Koningin naa'r Schagen vertrok. De Herstel—Commissie in den Haag Gisteravond zijn weer een aantal delegaties ter Haagsche conferentie aangekomen. Met de „Etoile du Nord" kwamen aan het Hollandsche Spoorstation aan, en de heerlijke, onvergelijkelijke in drukken, op deze reis opgedaan. Van vele passagiers hoorde men, dat een reis als deze een waar genot I is, verre te verkiezen boven een zee reis. Alles aan boord is even gemak- I kelijk ingericht, eenieder voelt zich gerust, men is niet zeeziek. Rustig glijdt het luchtschip naar zijn doel, Plet combinatiespel is bij beide ploe gen „af" en liet tempo razend vlug. Bij een goeden aanval komt een der N.E.O.-spelers vrij te staan en zonder fout maakt hij van de gelegenheid ge bruik om den achterstand te verklei nen, 12. Een tijdje later weer een mooie N.E.O.-aanval en met een ver schot maakt één der N.E.O.-spe- Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven, Capeile, Waspik, Kaatsheuvel Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. h li I llHi I 1 11111/-w»-.-iTzirTfzaliil.'olnl.'r» lil- 5 L-Tot r» /"i tyo Ivuiul i ACTJO I ie nil nPJHP Tl IOP- 111 y V-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2