Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen.- ■t FEÜILLETOM NUMMER 64. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929. 52e JAARGANG. Dit; blad verachfl&t WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rjk f 1.40. Brieyen, Ingezonden stokken, gelden, en», franco te eenden aan den Ultgeyer. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. M. Teleur.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om ul ter Ijk 9 uur ln ons bezit ajn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De Crisis in de Duitsche Schoenindustrie. Wij lezen in het „Frankfurter Han- delsblatt" een uitvoerige beschouwing over de crisis waarin de Duitsche schoenindustrie sedert eenigen tijd reeds verkeert. Het blad onderscheidt allereerst de conjunctureele en structueele oorzaken. De achteruitgang in het nieuwe jaar deed het getal der insolventies en werkloozen in de schoenindustrie belangrijk boven het totaal economisch gemiddelde stijgen. Het cijfer der werkloozen in genoemde industrie kwam met 19.7 pCt. zeer ver boven 't algemeen gemiddelde van 8'/2 pCt. De navolgende cijfers geven de constante uitbreiding van de buiten- landsche concurrentie op de Duitsche markt weer INVOER UIT TSJECHO—SLOWAKIJE. Deze cijfers geven duidelijk te zien, dat de invloed van de Tsjechische concurrentie zich in hoofdzaak op licht schoenwerk laat gevoelen. Bij de middelzware schoenen van 6001200 Gr. is de invoer niet alleen belangrijk minder, doch het tempo van de ver meerdering is ook langzamer en het aandeel van den Tsjechischen import is in 1929 na een sterker voor uitgang in de twee afgeloopen jaren niet belangrijk grooter als in 1926. Ten slotte speelt de Tsjechische invoer bij zwaar schoenwerk hoegenaamd geen rol. Bata te Zlin, die verreweg het groot, ste deel van den Tsjechischen export SCHOENENINVOER NAAR DUITSCHLAND (in paren). Ook deze cijfers van den buiten- landschen handel geven duidelijk te zien, welke sterke werking de slechte economische toestand op den totaal- afzet uitgeoefend heeft. De import is bedenkelijk gestegen, voornamelijk als men in aanmerking neemt, dat van 19131928 de Duit sche schoeneninvoer van 1.24 mill, tot 4.21 mill, paar gestegen is, terwijl over hetzelfde tijdvak de uitvoer van 4.75 tot 1.99 mill, terug geloopen is. De laatste jaren had v.n.l. Tsjecho- Slowakije een groot aandeel in de verhooging van den invoer. „DB BOHO VAN HET BÜIDBN1'. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 91. „Ik zou de geschiedenis van dien ring -wel eens willen hooren", zei Steel. Enid zweeg en draaide de lamp veel lager, want men vernam een stap buiten. Doch het was slechts Wil liams. „Mijnheer Henson is nog op zijn slaapkamer", sprak hij" geruststel lend. „Ik heb hem juist sigaren ge bracht. Hij heeft een bult op zijn hoofd zoo groot als een biljartbal. Hij meent, dat hij zich aan een laag han genden tak bezeerd heeftEn me vrouw heeft zich in haar kamer op gesloten en weigert, wie dan ook, te zien of te ontvangen". „Ga eens zien hoe onze patiënt het maakt", zei Enid tot den ouden ka merdienaar en koetsier. Williams verdween, om na eenige oogenhlikken terug te keeren met de mededeeling, dat Van Sneck nog al tijd in een diepen slaap lag en zeer rustig was. „Het schijnt dat we tot morgen zullen moeten wachten, zeg ik", be weerde de oude. „En nu ga ik weer gauw terug om een oogje te houden naar Duitschland in handen heeft zij is inmiddels met het vestigen van een eigen zaak in Duitschland be gonnen is in hoofdzaak op licht schoenwerk ingericht. Over het geheel wijzen de winst resultaten van de meeste grootere firma's geen achteruitgang aan. Belangrijk ongunstiger is de positie van de kleinere bedrijven, die in Duitschland nog steeds ongemeen talrijk zijn. Nog erger is de positie van de ontelbare „dwerg-bedrijven", die zich voor een groot deel met de fabricatie van lichter schoenwerk bezig op mijnheer den philantroop, daar ginds op z'n kamer!" Williams verdween en Enid draai de de lamp weer wat hooger. Haar gelaat was bleek en vastberaden. Ze beduidde David zich neer te zetten op een stoel, die daar in een hoekje stond. „Ik zal u de geschiedenis vertel len", sprak ze. „Ik zal u het vreemd ste en tegelijk het droevigste verhaal doen, dat ooit geklonken heeft in de ooren van een verbeeldingsk.rachtigen romanschrijver". HOOFDSTUK XLIV. ENID VERTELT. „Ik zal u de geschiedenis, vertellen van de goote smart, welke ons aller bestaan heeft vergald, maar daarvoor moet ik geruimen tijd in de geschie denis terug", zei Enid. David Steel zette zich op z'n gemak neer, want hij verwachtte een lang verhaal. „Ik moet dan teruggaan", begon de lieftallige vertelster, „tot in de tijden van koning Karei, tot het ongelukki ge gevecht bij Naseby. Ik spreek na tuurlijk van het standpunt der ko- ningsgezinden, want de Littimer's zijn nog altijd erg koningsgezind geweest." „Ik begrijp het en ik vind het prach tig", liet Steel er met instemming op volgen. „Nu moet u wel bedenken, dat er veel legendarisch voorkomt in het geen ik u ga mededeelen", ging Enid Henson voort. „Maar de ring, door Prins Rupert aan Prins Littimer ten j geschenke gegeven, is dat niet". houden. Daar de grootere Duitsche firma's hoofdzakelijk op kwaliteitsartikelen gespecialiseerd zijn, omvat de crisis in de schoenindustrie voornamelijk de klein-industrie en die van het lichte schoenwerk. Bata wil in Duitschland produceeren. Bata en zijne methoden zijn reeds jaren in Duitschland buitengewoon besproken. Hetzou weinig resultaat beloven zich in den strijd der meeningen te mengen, daar men zelfs, ook al is men van de toestanden in Zlin nauwkeurig op de hoogte, nauwelijks zou kunnen beslis sen, of Bata werkelijk de zoo dikwijls beweerde, doch nooit beslist aange toonde bijzondere voordeden (lage loonen, geringe sociale lasten, lange werktijd) in zijn eigen land geniet. Bovendien wordt zijne superioriteit op het gebied van den feitelijken massa-afzet door het beschreven ge zichtspunt voldoende verklaard en het zoeken naar andere oorzaken kan slechts voeren tot de miskenning van het werkelijke feit, dat een groot gedeelte van de Duitsche Schoenin dustrie nog niet gerationaliseerd is, als zulks 5 jaar na de inflatie ver wacht mocht worden. Bata heeft na den oorlog zijn bedrijf in Ameri- kaansch tempo ontwikkeld. De dage- lijksche schoenenproductie is van 1922 1928 van 8.000 70.000 paar gestegen het aantal arbeiders en be dienden te Zlin bedraagt thans meer dan 12.000. Van de Tsjechische „Na den slag van Naseby bevond Prins Rupert zich dan, volgens de le gende, in groot gevaar, van in handen te vallen van de troepen van Crom well, waarin ook een zekere Carfax diende, een naaste buur van Rupert Littimer, want het landgoed van de familie Carfax loopt nu nog tot tegen de bezittingen van mijn oom. „Het was een feit dat Carfax gehaat werd door allen die de partij des ko- nings gekozen hadden, omdat hij, van adel zijnde, aan zijn partij en zijn ge loof had verzaakt, en overgegaan was tot de tegenstanders, de z.g. „Rond hoofden". Maar de geschiedenis heeft ons geleerd dat hij gelijk had en dat de ridders, hoe ridderlijk ze ook wa ren, een twijfelachtige zaak dienden. Maar daarin behoeven we ons heden niet te verdiepen. Carfax was een hardvochtig, onvermurwbaar mensch, die niemand spaarde, en men vertel de verschillende verhalen van zijn wreedheid. „Nu was hij de gezworen vijand van Rupert Littimer. Waarschijnlijk, om dat beiden verliefd waren geweest op dezelfde edelvrouwe of iets dergelijks. En het feit, dat zij geen van beiden nam, maakte voor de twee mannen niet het minste verschil. „Welnu, Carfax zat Prins Rupert dus dicht op de hielen en hij verkeer de zoozeer in levensgevaar, dat hij verloren zou zijn geweest, indien men geen krijgslist had aangewend. Het was bij die gebeurtenis, dat onze voor ouder, Rupert Littimer, met zijn plan voor den dag kwam. „Waaruit we dus veilig concludee- ren", onderbrak Steel haar glimla- schoenproductie, die op 25 tot 30 millioen paar per jaar geschat wordt, komen er ca. 20 millioen, dus onge veer twee derde van Bata. Iets meer dan de helft daarvan moet in Tsjecho- slowakije zelf afgezet worden, waar Bata 450 filialen bezit. Bij zijn export speelt de afzet in Duitschland met meerdere millioenen paar een aan zienlijke rol. Ook naar andere landen worden evenwel groote partijen uit gevoerd. Er zijn eigen filialen in Hol land, verder in Indië, Egypte en in andere Oostelijke staten. In de ver- eenigde Staten, Engeland en Zwitser land zijn eigen vertegenwoordigingen. De fabricatie van Bata is steeds meer op licht schoenwerk gespecialiseerd, blijkbaar met het besef, dat dit artikel bij de groote massa der geheele wereld een groote mogelijkheid tot een ver hooging van den afzet biedt. Evenals Ford houdt Bata wat hij steeds doet uitkomen er het principe op na: hoogere loonen en lagere prijzen. De door hem betaalde gemiddelde loonen zijn herhaaldelijk verhoogd en zullen heden minstens niet bij die in Duitschland betaald worden behoeven achter te staan. Van den anderen kant is de schoenenprijs in Tsj. in den loop van het jaar herhaaldelijk ver laagd. Dat dit principe ook aan de Duitsche consumenten is ten goede gekomen en op de Duitsche schoen industrie gunstig ingewerkt heeft, wordt ons van Duitsche zijde zelf toegegeven. De verlaging der Duitsche prijzen van ca. 15 pCt. die noodzakelijk was voor de aanpassing aan de Batasche verkoopstarieven van M. 12.50, 14.50 en 16.50, kon door de grootere Duitsche firma's zooals ons verzekerd werd, door rationaliseeringsmaatrege- len weer quitt gemaakt worden, zoodat deze prijzen heden voor een groot gedeelte der Duitsche industrie geen concurrentie-prijzen meer zijn. Nieuwe verontrusting ontstond derhalve pas, toen Bata zijne tot 1928 bestaande chend, „dat zoo iets in de familie zit!" „Als u wilt, ja", lachte Enid even eens. „Rupert Littimer bood dus aan om zich te vermommen, Carfax in zijn eigen kamp op te zoeken en hem gevangen te nemen. Zijn plan was, binnen te dringen in de tent van den leider, en hem, door hem met den dood te bedreigen, te noodzaken, dus danige bevelen te geven, dat het re sultaat zou zijn, dat Prins Rupert vrij zou komen en zou kunnen ontsnap pen". „Daar zult ge nooit van terugkee- ren, vriend", zei de prins. Riipert Littimer zei, dat hij bereid was, die kans te loopen. „En als ik sterven mocht, heer, zult ge het mijn vrouw vertellen", zei hij. „En wan neer het kind geboren is, zeg hem dan, dat zijn vader is gestorven zoo als hij moest voor zijn land en zijn koning". „O, moet er een zoon geboren wor den?" had prins Rupert gevraagd. Littimer vertelde hem, dat, voor zoover hij wist, hij reeds vader was. En toen begaf hij zich naar het vijan delijke kamp, de haren half afgeknipt als een landman, en gekleed als een boer die waardevolle informaties ge ven komt. Hij slaagde er in, door te dringen tot in de tent van Carfax, dien hij onder bedreiging met zijn dolk, noodzaakte een bevel te schrijven, dat een dienaar die mijn voorzaat verge zelde, wist weg te brengen, zoodat prins Littimer zijn heil in de vlucht kon zoeken. „Zijn plan zou volkomen geslaagd zijn, indien er geen ongeluk gebeurd was, waarover wij thans wel het zwij- overeenkomsten met de firma Lowen- dahl, die tot dan toe den verkoop der Bataschoenen in handen had, met bet duidelijk opzet ontbond om het aan deel van den tusschenhandel te ver minderen en daartoe overging om een eigen filiaalsysteem in Duitschland te vestigen en wel door den aankoop der Romea A.G. Want men vreesde, dat Bata daardoor tot een nieuwe prijs verlaging in staat gesteld zou worden. Dit zou dan cok de belangrijkste reden zijn, waarom de grootindustrie de toleischen van de werkelijk noodlij dende kleinbedrijven ondersteunt. In het begin heeft het Batasche verkoops- net, dat in Duitschland slechts 17 filialen omvat, zich wat de prijzen betreft niet doen gelden Buitendien heeft Bata, door een overeenkomst aan te gaan met een serie van grootere schoenenzaken, zich voor een tijd lang in de verdere uitbreiding de handen gebonden. De mededeeling evenwel, dat hij te Berlijn nu inder daad, zooals aangekondigd, een fabriek gevestigd heeft, zal zeker nieuwe stof voor discussie geven. Of de vestiging van een maatschappij met M. 1 mil lioen slechts als voorbehoedmiddel voor het geval van een werkelijke tariefverhooging gedacht is, of dat inderdaad een productieopname in grooten stijl in Duitschland aanstaande is wat dan bewijzen zou, dat Bata zijne technische en kapitalistische superioriteit hooger aanslaat als de van Duitsche zijde zoo dikwijls be- weerde fabricatievoordeelen te Zlin is nog de vraag. Van de zijde van Tsj. industrieelen wordtverklaard.dat een gedeeltelijke fabricatie in Duitsch- land hem menige voordeelen biedt, daar een groot gedeelte der grond stoffen, v.n.l. leder, verf en chemica liën alsmede machines, gedeeltelijk rechtstreeks uit Duitschland, gedeelte, lijk via Duitschland betrokken wordt. Van den anderen kant meent men den export naar de Westelijke landen gen kunnen doen. Maar Rupert Litti- mer werd gegrepen, zijn kleeren wer den hem afgerukt en zoo kwam hij voor zijn aartsvijand te staan. Er werd hem verteld dat hij nog slechts een uur te leven had. „Als ge een gunst te vragen mocht hebben", zei Carfax, „vraag die dan", „Ik heb geen gunsten te vragen", had hij geantwoord, „maar het valt mij zwaar te sterven zonder ik weet, of ik een opvolger heb gekregen - om den moord op u en de uwen te wreken in de komende jaren. Laat mij naar Henson Grange rijden, en ik beloof u op mijn woord van eer, dat ik morgenochtend hier weer terug zal zijn". Maar Carfax lachte met deze vraag. De aanhanger^ van den Koning, zoo meende hij, waren allen leugenaars en bedriegers en hun woord kon men niet ernstig nemen. „Het is zooals ik zeg", hernam Ru pert Littimer, „mijn vrouw ligt te Henson Grange en is doodelijk onge rust over mij. En ik zou wel graag mijn kind zien alvorens ik sterven ga". „Dan wil ik je die kans gunnen! grijnslachte Carfax. „Ik zal je gedu rende nog twee dagen gevangen hou den en als er dan nog niets gebeurd is, zult ge ter dood gebracht worden. Indien ge dan echter een zoon mocht hebben gekregen, welnu, dan zult ge als een vrij man van hier gaan!" (Wordt vervolgd). Waalwpsclie en Langstraatsche Courant* Jan. tot Mei. In Paren. In pCt. v. d. D. Totaalimport. Tot 600 Gr. 600—1200 Gr. Boven 1200 Gr. Tot 600 Gr. Van 600 tot 1200 Gr. Boven 1200 Gr. 1926 1927 1928 1929 263.544 746.588 1.719.238 1.131.133 36.509 82.195 164.611 42.806 300.053 828.783 1.883.849 1.173.939 58 71 77 81 40 50 58 41 54 68 75 78 Jan.—Mei. Tot 600 Gr. 600-1200 Gr. Boven 1200 Gr. Totaal. 1926 450.388 91.843 10.089 552.326 1927 1.047.813 162.950 9.838 1.219.701 1928 2.227.203 282.184 12.549 2.521.936 1929 1.397.351 104.808 9.116 1.511.275

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1