PUROL er op vanuit Duitschland gunstiger te kunnen ontwikkelen, terwijl het bedrijf te Zlin naast het Tsjechoslowakijsche afzet, gebied, voornamelijk den Balkan en de dichtbij- en veraf gelegen oostelijke gebieden zal moeten leveren. Tolverhooging Door de Batasche vestiging is in de tolkwestie, die door de huidige crisis en den aankoop der Romeo-Maat- schappij ter sprake was gebracht, een nieuwe wending gekomen. Want het is te verwachten, dat een verhooging van den tol, Bata zal aansporen om spoedig met de fabricatie in Duitsch land te beginnen. Men moet afwach ten, hoe de Duitsche industrie hare verdere politiek nu ontwikkelen zal. Bij de bestaande tarieven is de Duitsche industrie nagenoeg in staat bij zwaarder schoenwerk te concur- reeren. Het gaat dus voor alles om de lichtere artikelen en in 't bijzonder om de Tsj. concurrentie. Bij den toestand, die in de Duitsche industrie heerscht, kan met tamelijke zekerheid aangenomen worden, dat elke ver hooging der invoerrechten op de prijzen zal terugslaan en de verbrui kers belasten zal. De vele honderden kleine en kleinste ondernemingen zijn in 't geheel niet in staat een hun geboden uitbreiding van het afzet gebied door rationaliseering te be nutten. Zij werken voor het groot ste gedeelte reeds jaren met ver lies. Nog steeds bestaat er een aan tal van kleine inflatievestigingen, die nog nooit een dividend uitgekeerd hebben. De technische mogelijkheden zijn bij deze firma's zeer beperkt, reeds tengevolge van de moeilijkheden in de financiering die de geringe grootte en het uitgesproken familie karakter van vele dezer maatschap pijen met zich brengt". Daar het bij licht schoenwerk een uitgesproken massa-artikel betreft, is te verwachten, dat een prijsverhooging het prijs- en loonniveau een nieuwe opwaartsche beweging geeft. Daarbij komt echter dat de winst voor de noodlijdende schoenondernemingen, bij een in discutabele grenzen gehouden verhoo ging der invoerrechten, op den duur toch zeer twijfelachtig zou zijn. De Duitsche grootbedrijven ondersteunen den eisch tot tariefverhooging, daar zij een nieuwe prijsverlaging, door den overgang van Bata tot eigen winkels vreezen. Zou de kleinindustrie evenwel met een verhooging der rechten geholpen zijn? Als werkelijk de mogelijkheid bestaat, dat Bata door een eigen verkoop-systeem zijn winst marge aanzienlijk vergroot- en zulks schijnt in vakkringen te worden aan genomen-, dan zal hij ook bij ver hoogde invoerrechten zijn export naar Duitschland minstens in denzelfden omvang als deze tot op heden is, kunnen handhaven en de positie van het noodlijdende gedeelte van de Duitsche schoenindustrie zal blijven, zooals zij tot nu toe was. Daarbij is het plan van Bata om in Duitschland te fabriceeren, weliswaar nog heele- maal niet in aanmerking genomen en evenmin is in aanmerking genomen, dat zijn uitvoer naar Duitschland toch slechts een gering gedeelte van zijn totaalomzet uitmaakt. In Tsj. zelf is hij zoo goed als zonder concurrenten. Ook daardoor wordt het een groote vraag of een verhooging der rechten van 70—80 pCt. der huidige tarieven een werkende belemmering voor hem zou beteekenen. Waarschijnlijker is het, dat enkel en alleen de Duitsche verbruiker de schade dragen zou, zonder voortdurend profijt voor de industrie in 't algemeen. BUITENLAND. Britsche troepen vóór 1930 naar huis. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, naar hij schrijft op grond van uitlatingen van alleszins bevoegde zijde, dat de Britsche bezettingstroepen onder alle omstandigheden en los van het resultaat der Haagsche conferentie tegen het einde van het jaar uit het Rijnland zullen worden teruggetrokken. Deze ontruiming zal ook onafhankelijk ervan zijn, of men het te Den Haag al ol niet eens wordt over een bijzon dere controle—commissie voor de gedemilitariseerde zone. Dit besluit der Engelsche regeering is öf den geallieerden regeeringen reeds mede gedeeld, öf zal dezen regeeringen binnen eenige dagen medegedeeld worden, evenals aan de Duitsche regeering. Waarschijnlijk zal de Brit sche minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, te Den Haag zelf dezen stap ondernemen. De wereldvlucht van de .Graf Zeppelin'. De landing in Friedrichshafen. Naar een telegram van de .United Press" mededeelde, is de „Qraf Zep pelin" Zaterdag om twee minuten over één te Friedrichshafen onder groot enthousiasme geland. Het luchtschip werd het eerst waar genomen omstreeks half een. Na eeni- gen tijd heen en weer gevlogen te hebben, daalde het op het terrein, waar zich een menigte van ongeveer 1500 toeschouwers verzameld had, terwijl tien duizenden het landen van de verte uit gade sloegen. De landing verliep vlot. Nader bericht. FRIEDRICHSHAFEN, 10 Augustus Dr. Eckeners luchtschip is heden middag te 1.23 Duitschen tijd te Friedrichshafen geland Het schip is over de Scillyeilanden en Noord- Frankrijk gevlogen en heeft den tocht van Lakehurst naar Friedrichshafen in 55 uur 23 minuten volbracht en daar mede opnieuw een record geslagen. Volgens een telegram van de .Uni ted Press", hebben ingenieurs van de Zeppelinweif verklaard, dat de moto ren van de „Graf Zeppelin" slechts zullen behoeven te worden nagezien, alvorens het luchtschip zijn wereld reis aanvaardt. Zekerheidshalve staan er echter eenige reservemotoren ge reed. Er is besloten, dat het vertrek Donderdag a s plaats vindt. De route over Europa zal dan hoogst waar schijnlijk zljr.Friediichshafen, Praag, Breslau. Warschau of Salzburg, Wee- nen, Krakau, Minsk, Miskou, Kazan, Oeralgebergte. Over Siberië gaat het via Jekatera- nienburg langs den Siberischen spoor weg, via Omsk, Irkoetsk, Tsjila, Mantsjoerije en Wladiwostok. In Tokio, dat men in 5 dagen hoopt te bereiken, wordt alles voor de ont vangst in gereedheid gebracht. BINNENLAND. Uit de R. K. Staatspartij. Naar „De Maasbode" verneemt, heeft jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, in verband met zijn opireden als minister van binnenlandsche zaken en landbouw, zijn ontslag genomen als voorzitter van de R. K. Staatspartij. De Herstel Conferentie in Den Haag. Het heeft natuurlijk voor onze lezers weinig nut, de offlcieele communiqué's der verschillende dagen te geven. Ze geven toch weinig positiefs te lezen. Laat ons zeggen, dat na de krasse uiteenzettingen van den Engelschen afgevaardigden Snowden, wiens eischen telegrafisch nog wel gesteund zijn door den premier Mac Donald, er na de vergadering van Zondag en Maandag toch nog eenige spanning is gekomen, zoodat de algemeene opinie is, dat de situatie, hoewel nog vrij critiek, veel minder ongunstig is dan op het laatst der vorige week. Aangenomen wordt, dat verdere crisis onheilen ter Haagsche conferentie zullen worden afgewend. Verblijdende geruchten liepen er gisteren over nieuwe Fransche concessies, die een oplossing zouden vergemakkelijken. SPORT. Wereldkampioenschappen Wielrijden te Zurich. Moeskops door Michard in de beslis sing geklopt. Mazairac wereldkam pioen. In de beslissende rit is MÖeskops door Michard met een banddikte ge slagen. Na heel wat gebalanceer nam Michard den kop en zette 'n vrij lange spurt in. Moeskops slaagde er nie'; in den Franschman te passeeren. Laatste 200 M. in 12.6 sec. De finale tusschen den Engelsch- man Cozens en onzen landgenoot Ma zairac viel in het voordeel van den Nederlander uit. Met een halve lengte zegevierde de Nederlander. Laatste 200 M. in 13.2 sec. Eindstandsprintwedstrijden we reldkampioenschappen ,1929. Beroepsrenners 1 Michard (Fr), 2 Moeskops (Ned.), 3 Kaufmann (Zwit serland), 4 Faucheux. Amateurs: 1 Mazairac (Ned.), 2 Co zens (Eng.), 3 Gerwin (Den.), 4 Ma- latesta (Italië). VOETBAL. WAALWIJK. JULIANA. De Zondag j.l. gespeelde seriewed strijden hadden een goed verloop en brachten de volgende uitslagen: Wilhelmina, WijkDrunen 21. H.E.C. 2, Waalw.K'heuvel 31. H.E.C. 2Wilhelmina 11, na loting door H.E.C. gewonnen, zoodat H.E.C. in het bezit kwam van den len prijs, een Beker. Wilhelmina, Wijk 2en pr., een Lauwerkrans. Zondag a.s. worden de Seriewed strijden voortgezet. HEUSDEN. JULIANA. Juliana speelde Zaterdag te Am- nferzoden tegen Be Quick en verloor met 10. Wilhelmina, 's-Bosch. De Bossche v.v. „Wilhelmina" her dacht Zondag het feit, dat haar eerste elftal vóór 25 jaren het le Klasser- schap wisten te behalen. Dit gedenk waardig feit werd feestelijk herdacht in de groote Zaal van Lohengrin. Des middags hield men een recep tie die zeer druk bezocht werd. Daar verschenen o.a. het Gemeentebestuur geniet, kon wegens ziekte niet bij de feestelijkheden tegenwoordig zijn. De heer J. P. v. Bel had opdracht den heer Gevers het eereteeken na mens den N.V.B. te overhandigen. De heer v. Bel bracht in een kort woord de vele en goede verdiensten van den heer Gevers naar voren. De heer van Bel sprak de hoop uit, dat de heer Gevers nog jaren in de beste gezondheid dit N.V.B.-eeretee ken moge dragen. Bij deze decoratie waren tegenwoordig mevrouw Gevers met haar zoons Piet, Louis en Rob. Thijs Dorenbosch. Vervolgens had de huldiging plaats van „Thijs", die voor de Zuidelijke voetbalsport in het algemeen, veel verdiensten heeft. Namens het Huldigingscomité bood de heer J. v. d. Mortel Thijs 'n prach tig radiotoestel aan. Over en de weer werd nog menig hartelijk woord ge sproken. DUIVENSPORT. WAALWIJK. De Waalwijksche Concoursbond hield Zondag een wedvlucht vanuit Quievrain. Afstand 171 K.M. Los 8 uur. Wind Z.W. Uitslag als volgt: De Ronde 1, 2; van der Geld 3, 5, 24, 30; A. van Eijck 4; J. C. Pullens 6, 28, 32; Ant. Verster 7, 8, 14; Jan van Veldhoven 9, 29, Jan Schoemans 10, 27, 36; P. L. Pullens 11; J. van Beek 12, 21; H. Broumels 13; Duive- kam 15; L. Heijmans 16, 26, 35; A. de Leijer 17; W. Knippels 18; Jan Kipping 19; W. van Bokhoven 20; Corstanje 22; A. van Eeten 23; Ant. Goedhart 25; Jan Leijten 31; Bakkers 33; Jos. van Bladel 34. le Duif 9.59.45 uur, laatste duif 10.10.42 uur. iPii van Den Bosch, het muziekkorps van Goulmy en Baar, J. P. van Bel, N.V.B.- bestuurder, deputaties van talrijke vereenigingen, enz., enz. Aan bloemen en hartelijke toespraken ontbrak het niet. De heer R. Gevers Sr., die in Wil helmina voor het vele dat hij jaren lang voor deze club heeft gedaan, een algemeene achting en waardeering v Mazairac wereldkampioen. Thijs Dorenbosch. DRUNEN. Zondag 11 Augustus hield de post- duivenvereen. „Lindberg", gevestigd bij den heer A. v. d. Geld, een wed vlucht vanuit Eijsden. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 Gebr. Raven- steijn-van Loon; 9 H. Bergmans; 10 H. v. d. Wiel; 11, 12, 13 Gebr. Maas van Oers. Koningspoule: 1, 2 Gebr. Ravensteijn-van Loon. Scheerweg 1 Gebr. Ravensteijn-van Loon. Het kampioenschap werd behaald door dé Gebr. Ravensteijn-v. Loon. De prachtige geschonken prijs werd behaald door de Gebr. Ravensteijn-v. Loon. Een aparte prijs, bestaande uit een tamme konijn, werd behaald door de Gebr. Ravensteijn-van Loon. De Europeesche rondvlucht. Maandag zijn in 't geheel acht deel nemers aan de Europeesche rondvlucht op Schiphol aangekomen. De eerste was Franz Kirsch. Na hem kwamen binnen miss Spooner met haar Moth-vliegtuig dat uitgerust is met een Gipsy-motor. Broad met een Moth coupe-vliegtuig, eveneens met een Gipsy motor, Offerman met een B. F. W.-vliegtuig met een 70 P K. Siemens motor, Carberry met het vliegtuig „Raab Kalzenstein", Roeder met een Junker-vliegtoestel uitgerust met een Siemens-motor en Klebs met een Avia- toestel, dat een Walter-motor heeft. De Tsjech Kleps staat aan het hoofd van het algemeen klassement met het hoogste puntenaanfal. Korfbal. „N.E.O." Sprang. Zooals vastgesteld was speelde de korfbalver. „NEO" Zaterdag 10 Aug. een competitie-wedstrijd tegen de vereeniging „ONA" in het sportpark te Tilburg. Met een zeer gehavende ploeg werd de reis naar Tilburg ondernomen, met niet minder dan 5 invallers ver scheen NEO in het veld. Ondanks de hitte en het feit dat een flinke nederlaag voor de hand lag werd er voor rust door NEO goed partij gegeven. ONA heeft het eerst succes (0 1), waarna NEO met een mooi doelpunt gelijkmaakt (1 1). De wedstrijd is tot rust het aanzien wel waard en er wordt soms aardig gespeeld. ONA neemt wederom de leiding (1—2), doch NEO laat zich ook niet onbetuigd en één der NEO spelers scoort met een fraai afstands schot den gelijkmaker (2—2), met dezen stand komt de rust. Na rust speelt NEO nog een tijdje goed, doch door de groote onvol ledigheid moeten de spelers zich te zeer vermoeien om goed partij te blijven geven. Weldra geven onze spelers het dan ook op en bepalen er zich toe slechts het publiek te ver maken door verschillende acrobatische toeren met den bal te maken. ONA heeft zoodoende geen moeite nog 4 doelpunten aan de score toe te voegen en winnen zij alzoo met (6—?,). NEO heeft hiermede weer een nederlaag geleden, welke bij opkomst van alle speelsters een gemakkelijke overwinning had kunnen zijn. Wanneer kan NEO weer eens met een volledig twaalftal spelen INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red). Waspik, 12 Aug. 1929. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s v.p. een klein plaatsje in uw blad, waarvoor mijn oprechten dank. Roomsche Terreur in een Roomsche Streek. Wie zou zich kunnen indenken dat op een dorp als Waspik zich noemen de Katholieken en vooraanstaanden in de vakbeweging zulk een terreur konden toepassen op een met de beweging medelevend lid hunner vereeniging? Luister eens wat hier gebeurde Op ons dorp zou het 12'/2 jarig bestaan der werkliedenvereeniging feestelijk herdacht worden. Bij deze gelegenheid werd een feestprogramma uitgegeven in boekvorm waarin de winkeliers gelegenheid hadden te adverteeren. Een lid der regelings commissie kwam ook bij onderge- teekende om een advertentie geplaatst te krijgen, waarin echter voor onder- geteekende naar zijn oordeel geen voordeel zat en dus van plaatsing niets kwam. Maar wat nu gebeurde kon echter van Communisten zelfs niet worden verwacht. De heeren belegden een geheime vergadering waarin werd besloten bij den boosaardigen winke lier die er een zakenpoiitiek op na durfde te houden om geen geld uit te geven waardoor in zijn zaak niets is terug te verwachten, te boycotten door hem in zijn zaak te ontnemen wat ze konden. Mijnheer de Redacteur, nu vraag ik u toch in gemoede, mag een der gelijke onchristelijke handeling in een Roomsch Katholieke organisatie voor komen Ondergeteekende behoort niet tot degenen die de organisatie beschouwen als een automaat, maar wel steeds steunt. Bovenstaande absurte handeling behoort mijns inziens van elke zuster- afdeeling een motie van afkeuring te krijgen. Hoogachtend, A. NOLLEN. Lid der Werkliedenvereeniging te Waspik. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen enallerleihuidverwondingen Het verzacht en geneest. WASPIK. Door het R K. Parochiaal Zangkoor zal worden deelgenomen aan den op 8 September a.s te hou den Zangersdag te Waalwijk. Tot onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool is met ingang van 1 September a s. benoemd Mej. H van den Bersselaar. Door Burgemeester en Wethou ders is bij gelegenheid der Kermis van 25 Aug. tot en met 28 Aug. het sluitingsuur voor café's bepaald op des nachts 12 uur. De slager v. d. P. had het on geluk met zijn rijwiel in botsing te komen met de A.T.O. Met eenige ontvellingen aan het been liep het ongeval betrekkelijk goed af. Dr. Wij fels verleende geneeskundige hulp. GEERTRUIDENBERG, 11 Aug. Er circuleert in onze gemeente een lijst ter teekening, waarin een verzoek aan den Gemeenteraad om het volgende r

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2