Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. STER-TABAK i RIJKSSCHOOL DOOR LEERLOOIERS EH SCHOEHUKERS Êumss Begin nieuwe cursussen FEUILLETON .TIGOPD BRABAND Stop oen pijp den eersten Maandag in September. NUMMER 65. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 3& Teleur.-Adres: ECHO. Prfls der AdvertentlCn 20 cent per regel; minimum 1.60. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit «Sn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD*"™""™*"™ MINISTER DECKERS. Onde'r het motto: „Nourri dans le Sérail" schrijft de militaire medewer ker van Het Vadeland: ,,De benoeming van mr. dr. Deckérs tot minister van Defensiè brengt géén groote verrassing. Onze politieke hoofd redacteur heeft reeds uiteengezet, om welke politieke redenen men deze be noeming kon verwachten. Ook in mi litaire kringen werd zijn naam alge meen en sedert ge'ruimen tijd voor dit ambt genoemd. Op zich zelf is een dergelijke ver wachting een voordeelhet is niet gun stig noch voo'r den betrokkene aange-j naam, als zijn benoeming met algemee- ne verwondering begroet wordt. Maar dit is zeker) niet het eenige of voornaamste wat voor deze benoeming pleit. Het is waar, de heer Deckérs brengt geen uitgebreide militaire bagage mee al trad hij sedert jaren in de Kamer als de militaire deskundige van de R.K. partij op. Men zou schertsend kunnen bewe ren dat daar dusi niet veel voor noodig is. Ten onrechte, meenen wij. Die func tie heeft hem verplicht zich in te wer ken in alle vraagstukken op militair ge bied, voor zoover zij in de Kamer ter sprake kwamen, of gebracht moesten worden. Onoverkomelijk moet deze taak het Kamerlid Deckers niet gesche nen hebbeneen man, die zich voorna melijk door eigen studie zijn weten schappelijke kennis en titels wist te verwerven, belangrijke ambten vér- kreeg en deze met eére kon vervullen, moest het ook op het gebied der mili taire vraagstukken, die in de Kamer aan de orde komen, een heel eind kun- «ra „DB BOHO TAB EBT EÜIDBN". NA AR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 92. Aldus werd overeengekomen. Maar, ongelukkigerwijze, of gelukkig, net zooals ge het noemen wilt, lekte de geschiedenis naar buiten uit en een of andere onbescheiden persoon bracht het nieuws naar vrouwe Litti- iner over. Hoe ziek ze ook was, ze wil de opstaan en drong erop aan onmid dellijk naar het kamp van Carfax te gaan. Ze had het nauwelijks bereikt of wel, lang voordat Rupert Litti- mer's proeftijd voorbij was, was hij de vader van een flinken jongen. Men vertelt, dat de soldaten der Rondhoof denpartij een wieg maakten van een lederen kolder, en hem zoo in triomf rond het kamp droegen. En ze hiel den den woedenden Carfax aan zijn woord en de geschiedenis werd wijd en zijd vernomen en drong ook door tot prins Rupert. Daarop begaf deze zich naar vrou we Littimer en nam eigen.iandïg van zijn vinger den ring, die in onze fami lie bekend is als de ring van prins Rupert. Hij stak hem aan de hand der edele vrouwe, die hem een jaar en een dag zou dragen, om daarna wegge legd te worden, voor de toekomstige bruid van den afstammeling van het nen sturen. Er zijn trouwens meer „burgers" geweest, die op militair of maritiem gebied een kunde en inzicht wisten te verwerven, welke zelfs aan tegenstanders eerbied afdwongen. Het is o.i. echter niet het voornaam ste voordeel. Ten slotte konden het toch in dit geval niet' de militaire kunde en eruditie van den heer Deckers zijn, die zijn keus motiveerden, hoeveel of zijn reputatie als militair adviseur daartoe ook moge bijgedragen hebben. Het belangrijkste en grootste voor deel is o.i., dat hiermede een ervaren parlementariër bij Defensie aan het roer komt. De heer Deckers brengt bovendien nog een ander fortuintje mee: den steun van de R. K. Partij. Het is vrij waarschijnlijk, dat een partij, die op militair gebied naar het Kamerlid Dec kers placht te luisteren, de volgzaam heid niet geheel zal verloochenen nu deze gids zelf de teugels in handen ne men zal. Tegenover Marine brengt deze keuze een zekere bevrediging. In sommige marinekringen wil men de samenvoeging der departementen wel eens beschouwen als 'n opzet van Oorlog, om Marine te veroveren. De verdrijving van Marine uit het huis aan het Voorhout heeft er toe bijge dragen om de gemoederen te verbitte ren hoezeer bij de wijze van uit voering getracht is de pil te vergulden. Nu dïr inzicht eenmaal zij het ten onrechte bestaat, is er iets voor te zeggen om ditmaal een neutrale te be lasten met de gezamenlijke leiding. Nie mand zal bij den heer Deckers een voorkeur voor Marine of voor Oorlog veronderstellen. Wellicht vaart vooral Oorlog er niet secht bij, dat er thans niet een minister is, die zijn neutraliteit nog bewijzen moet... ten koste van Oor log. Wij meenen alzoo niet blind te zijn voor de voordeelen van deze keuze. En daarbij lieten wij de persoonlijke huis Littimer, die op haar beurt hem weer een jaar en een dag zou dragen, nadat haar eerste zoon geboren zou zijn. Zulks was de eeuwen door reeds geschied en mijn tante, mevrouw Lit timer, heeft den ring het laatst gedra- i gen. Nadat Frank geboren was, werd I de ring zorgvuldig weggelegd voor I diens bruid. Maar toen kwam de groo- I te tragedie en tot voor kort meenden we dat de ring voor altijd verloren was gegaan. Dat is, in enkele trekken, de geschiedenis van Prins Rupert's ring. Tot zoover is het verhaal vrij al gemeen bekend". Enid hield een wijle stil. Maar het was duidelijk dat ze nog meer te ver tellen had. „Voorzeker een interessante ge schiedenis", meende Steel, „een ge schiedenis om er een boek over te schrijven, vooral wijl het een ware ge schiedenis is. „Maar u zei dat u den ring verlo ren waande, meende ik zoo even?" „Dat dacht ik ook tot hedenavond", zei Enid. „Ik wist ook bijna niet wat te moeten denken. Soms meende ik, dat Reginald Henson hem hebben moest en weer op andere oogenblik- ken dacht ik dat hij nooit meer ont dekt zou worden en dus voor immer verloren was. Maar het feit alleen dat Henson er zoo'n uitstekende copie van bezit, overtuigt mij dat hij ook het origineel bezitten moet, want zoo als ik reeds zeide, kan er onmogelijk een goede copie gemaakt worden slechts met behulp van aanwijzingen of gegevens. En als we er slechts in konden slagen het origineel te vinden, zouden onze beproevingen voor goed ten einde zijn". eigenschappen van den héér Deckers nog buiten rekening. Wie ook maar eenmaal met hem in aanraking is gekomen, zal zich steeds zijn voorkomende welwillendheid her inneren en zijn levendige opgewekte belangstelling. Op prettige overtuigen de wijze weet hij immer zijn meening te verdedigen. Er moge o.i. dan ook verwacht wor den, dat deze minister in de Kamer „wat zal kunnen doen". Of hij opge wassen zal zijn tegen de veelomvatten de taak, zal uiteraard nog moeten, blij ken. Veel zal daarbij afhangen van de wijze, waarop hij gesteund wordt of liever van de wijze, waarop hij zelf zich zal doen steunen. De moeilijkheden liggen gezaaid op zijn weg. Een der grootste vormen de persoonlijke belangen, die bij elke her vorming betrokken zijn, terwijl her vormingen onvermijdelijk noodig zijn om leger en vloot op peil te brengen. De heer Deckérs heeft in de Kamer ROOKSTER IIIIHIIIIIIIHIHIIIIIHIII TE WAALWIJK, „Maar ik zie niet in wat de ring te maken kan hebben met „Met de oneer der familie? Neen, maar ik ga nu dat vertellen „We keeren dan nu terug naar den tijd, toen, nu zeven jaren geleden, mijn tante, Lord Littimer en Frank allen gelukkig leefden op kasteel Lit timer. U weet dat toen de familie Carfax een landgoed bezat grenzend aan dat der Littimer's. De familie nog altijd rijk en machtig, maar de breuk tus- schen beide huizen werd nooit her steld. In deze vreedzame dagen wordt zulk een vendetta niet gevoerd als in vroegere tijden, maar de families heb ben elkaar toch in jaren, ja in eeuwen niet bezocht. „Nu was er een dochter Claire, met wie Frank Littimer op een of andere manier in kennis was gekomen. Maar, door die vervelende geschiedenis met de Carfax-familie, zou er wel nooit een verbintenis tot stand gekomen zijn, en we wisten sinds eengen tijd, dat Frank, die altijd veel van mijn zuster Chris gehouden heeft, een de zer dagen met haar in het huwelijk zou zijn getreden." „Lord Littimer was vreeselijk woe dend toen hij hoorde, dat Frank met Claire gesproken had. Hij verbood zijn zoon elke verdere onderhandeling en generaal Carfax deed hetzelfde, 't Gevolg hiervan echter was toen, dat beide jongelieden zich uitermate ge griefd meenden te moeten toonen en zoo was er als het ware een Romeo en Julia-conflict geschapen. Er had den geheime ontmoetingen plaats vol komen onschuldig wel, naar ik ge loof, en een correspondentie, welke, Inlichtingen en aangifte bij den Directeur. meermalen vooruitstrevende ideeën ontwikkeld. PLUIMVEETEELT. Wie moet een hoenderpark beginnen Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen be reikte me een vraag, of, wanneer op een winst van 2.50 per kip gere kend mag worden, aanbeveling ver dient een hoenderpark te beginnen, zoodat men daaruit een behoorlijk, zij het. eenvoudig, bestaan kan vinden en hoeveel kapitaal daarmede gemoeid zou zijn. In vorige artikeltjes heb ik hier over reeds een en ander meegedeeld, maar het kan zijn nut hebben nog eens enkele zaken naar voren te bren- van den kant van Claire Carfax nog al romantisch en hartstochtelijk was. Het meisje was verliefd geworden op Frank, terwijl deze de zaak meer als een tijdpasseering beschouwde. Hij wist toen nog niet, en niemand scheen het te weten, tenzij eerst later, dat er in de familie gevallen van krankzinnigheid waren voorgekomen, ofschoon de vriend van dokter Ha- therley Bell, dokter Heritage, die toen in de buurt van kasteel Littimer zijn praktijk had, ons zoo goed als het ging, ervoor had gewaarschuwd. Maar niemand kon op dat oogenblik bevroeden, dat de zaak reeds zulke afmetingen had genomen. „Toen vielen op zekeren dag Clai re's brieven in handen van lord Litti mer. Deze sloot ze in zijn brandkast op en Frank, wodeend dat hij behan deld werd als een kleine jongen, zwoer de safe open te breken en zijn brieven weer terug te nemen. Hij slaagde erin. En in diezelfde safe, in dezelfde lade, lag de ring van Prins Rupert. Toen lord Littimer de brie ven vermiste, vermiste hij tegelijker tijd den ring, en een groote som gelds, welke hij juist van zijn pachters had ontvangen. Frank, althans zoo scheen het, had ook het geld en den ring ge stolen. O, dien dag zal ik niet gemak kelijk vergeten. „Nadat Frank dan de brieven had meegenomen, begaf hij zich recht streeks naar Moreton Wells, en een poos scheen het, alsof hij de vlucht genomen had. Een uur na de ontdek king van zijn verlies ontmoette lord Littimer Claire Carfax op de klippen. Ze droeg. prins Rupert's ring. Ze zei, dat Frank hem haar gezonden gen. En dan zouden we allereerst wil- len vragen: Hebt u verstand van kip pen? Geen boekjesverstand, maar i practische kennis en ervaring. Wan neer dat niet zoo is, begin dan niet met de hoenderfokkerij, want dan moet er geld bij. Nog onlangs was ik op een groot bedrijf, waar me de kip penboer zeide, dat het hem wat gekost had, eer hij een behoorlijke winst maakte. Door schade en schande was ook hij wijs geworden. Uit een boekje en uit een krantenartikeltje kan men wel aardige en nuttige zaken te weten komen, maar daaruit kan men niet het bedrijf van een hoenderpark lee- ren. Dat moet men uit de practijk leeren. Daarom geef ik dezen ook den raad, dat wie er mede denkt te begin nen, eerst eens een jaar op een goed had. Nu had iedereen, behalve iemand in vreeselijke woede, kunnen zien, dat het meisje niet voor haar daden verantwoordelijk was. Littimer stelde haar op de hoogte van de omstandig heden van de zaak. Ze lachte hem uit op haar gewone, nonchalante, af wezige manier, resultaat van haar geestelijke afwijking, en nam de vlucht in de bosschen. Ze begaf zich naar het strand, sprong in een boot, en roeide de baai in. Een paar mijlen zeewaarts sprong zij overboord en van dat oogenblik af heeft niemand ooit meer een spoor van Claire Carfax ge zien". „En van den ring?" vroeg David. „Evenmin van den ring. Denzelfden nacht begaf tante Littimer zich op zoek naar haar zoon. Ze vluchtte naar Longdeau Grange, waar Frank zich bij haar voegde. Toen kwam mijn oom ook daarheen en er had een wild too- neel plaats; Men zegt dat lord Litti mer zijn vrouw sloeg, maar Frank houdt ondanks alles vol, dat zij tegen zijn vuist viel, terwijl hij beweeglijke gebaren maakte. In elkA geval, het was hetzelfde als een slag, en tante Litti mer zeeg op den vloer neer, een tafel met een servies en bloemen over den grond meetrekkend. U heeft die ta fel in Longdeau Grange gezien. Sinds dien tijd heeft men er niet meer aan- geaakt en heeft men in het geheele kasteel geen stuk meer verzet of af gestoft. U heeft mijn tante gezien en gemerkt, wat een vreeselijke uitwer king die gebeurtenis op haar heeft gehad die gebeurtenis en de voort durende vervolging van Reginald Henson!" Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsc&e en Langstraatsclie Courant* MWXHAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEN LlCHTEÜEURKiE ROOKTABAK TXEODORUS NlEMEl JER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1