IEVI A Hoeden en Petten H. VERHULST, Najaar 1929. U is heel wat beter uit VOOR HANDEL EN INDUSTRIE, ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbaren Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. instelling van een speciale commis sie von controle of niet, doet er niet toe; het besluit tot ontruiming blijft gehandhaafd. Het is reeds of wordt zeer spoedig meegedeeld aan de geal lieerde en de Duitsche regeeringen, waarschijnlijk door minister Hender son zelf in Den Haag. De opstand in Venezuela. In verband met den aanval van de opstandelingen in Venezuela op de stad Cumana wordt nog gemeld, dat de opstandelingen het oude Duitsche stoomschip „Falke" in beslag hebben genomen, waarmede zij de Manzana- ris opstoomden, aan de monding van welke rivier Cumana ligt. Tijdens het gevecht om de stad werd, zooals gemeld, generaal Fer nandez, de bevelhebber der regee rinstroepen, gedood. De leiders der opstandelingen met uitzondering van den vroegeren minister van binnen- landsche zaken, generaal Linarex zijn gedood of gevangen genomen. In een officieel bericht der regee ring van „Venezuela wordt nog mede gedeeld, dat de „Falke" geen scheeps papieren bezit en niet tot de vloot van eenig land behoort. Aangezien het schip bewapend is en geen wettige vlag voert, wordt het als zeeroover beschouwd. Uit Port of Spain op Trinidad wordt nog gemeld, naar het heet van bevoegde zijde, dat de opstandelingen zich onder een nieuwen leider hebben geconcentreerd en voldoende béwa- pend zijn om de regeering opnieuw aan te vallen. Volgens een telegram van een persagentschap uit Mandsjoeli heeft er een gevecht plaats gehad op de heuvels ten Westen van Mandsjoeli tusschen Russische en Chineesche troepen. De Chineesche infanterie heeft het vuur der Russen beant woord. In Mandsjoeli zou een paniek heerschen en men meent, dat thans werkelijk de vijandelijkheden tus schen de twee mogendheden zijn uit gebroken. De Zeppelin. De Zeppelin is Donderdagmorgen half 5 uit Friedrichshafen vertrokken voor zijn wereldreis. Hij vloog over Berlijn, Dantzig, over Polen en Rus land. ze hem afnemen. Toen de man ze niet geven wilde, riep de oudste tot het zweepje: „Zweepje klets". Daar sprong het zweepje op den rug van den man en sloeg dat hij het uit schreeuwde van pijn. „Houdt op" smeekte hij, „ik zal jullie de maan wel geven". „Zweepje flets!" riep de muzikant en het zweepje sprong terug in zijn zak. Den volgenden dag brachten ze de maan terug bij den koning, die ze weer aan den hemel lieten hangen. De drie muzikanten leefden voortaan gelukkig en tevreden in het halve land, dat de koning hun gegeven had. ADR. VAN NOORT. RAADSELS. Van links naar rechts en van boven naar beneden word ik gebruikt bij 't schrijven. BINNENLAND. Het gevraagde woord. Plaatsje op de Veluwe. Oud plaatsje in het Gooi. Visschersplaats aan de Zuiderzee. Vergrootende trap van oud. Tijdmaat. Boomsoort. Voegwoord. Medeklinker. De postvluchten der K.LM. naar Indië. Vangen 12 September aan. Volgens het indertijd gepubliceerd program zal de K.L.M. 12 September de postvluchten naar Indië beginnen. In een onderhoud met den secretaris den heer H. Martin heeft hetVad.een en ander over deze postvluchten ver nomen. Onze eerste vraag, aldus de verslag gever, wasMogen er passagiers mee De heer Martin antwoordde, dat deze vluchten allereerst verkennings vluchten voor den komenden passa- giersdienst zijn. Het meenemen van passagiers echter op de postvliegtuigen is niet uitgesloten, tenzij de posterijen de voor hen gereserveerde vracht (350 K G geheel in beslag nemen Het ja of neen daarvan is pas op het laatste oogenblik uit te maken. Er is reeds een candidate voor de eerste vlucht, maar de secretaris heeft haar moeten berichten, dat pas zekerheid te krijgen is op het oogenblik van de afvaart. De passagiere wil naar Karachi en zij mag mee voor f 1900.... als er plaats is. Zij heeft zich dus bij hel vertrek van elk vliegtuig, als het den eersten keer niet lukt, telkens op Schiphol gereed te houden. Hoewel alles nog heel vaag berekend is, meent men, dat voor een reis naar Indië kost en logies voor rekening van den pas sagier f 2500 gevraagd zal moeten worden. De duur der reis is berekend op 10 14 dagen. De dienst zal In stand worden ge houden met vier driemotorige Fokker vliegtuigen, voorzien van Titan moto ren. Een vijfde driemotorige Fokker zal als algemeene reserve in Nederland blijven. De vliegtuigen zullen regel matig om de 14 dagen vertrekken van Amsterdam en Batavia uit. behalve het tweede vliegtuig, dat reeds 19 Sept. uit Amsterdam zal vertrekken. Van Indië zal het eerste vliegtuig op Dins dag 8 October naar Holland vertrekken en vervolgens om de 14 dagen. Het vliegprogram met de namen der bestuurders is als volgt samengesteld 12 Sept.: Smirnof en Beekman. 19 Sept.: Duimelaar en Tepas. 3 Oct.Frijns en Soer. 17 Oct.: Aler en Jongbloed. 31 Oct Beekman en Van Dijk. 14 Nov.: Tepas en Hondong. 28 Nov.: Soer en Wiersma. 12 Dec.: Smirnof en Sillevis. 28 Dec.Van Dijk en Pellens. 9 Jan.: Hondong en Van Messel. De eerste vier vluchten zullen der halve worden ondernomen door de vier bekende vliegers naar Indië met een tweede bestuurder, die daarna, ook met een helper, de volgende vluchten leiden. In dr. Jongbloed heeft men de zeld zame en voor het doel zoo geschikte combinatie bestuurder—geneesheer en geneesheer—bestuurder Aan dr. Jongbloed is dan ook de taak opgedragen, het traject lucht hygiënisch te bestudeeren. Het is voorgekomen, dat bestuurders vlakbij den evenaar op 500 M. hoogte zaten te rillen van de koude, om daarna snel in „een heetwaierketel" af te daUn, zoodat ze naar adem moesten snakken. Ik ben een woord van 3 letters. Be gin ik met een b dan ben ik een berg plaats, met een z ben ik ook een berg plaats, met een 1 gebruikt men mij om iets glimmend te maken, met een ra ben ik niet wild, met een d heeft elk huis mij en met een t ben ik een deel van een boom. 3. Ik ben een spreekwoord van 27 let ters. 23-2-4-17 woord, gebruikt bij het voetbalspel. 25-11-12-13 hard en droog. 10-4-5-17 visch. 9-8-26-27 telwoord. 1-3-20 hemellichaam. 14-21-22-6 meisjesnaam. 24-16-18-19-27 met z'n tweeën. 15-8-13-24 gebruikt de landsman. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan: OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAALWIJK Dr. Jongbloed heeft zijn tocht voor bereid door het zenden van vragen lijsten aan geneesheeren, in de buurt van de 21 vliegstations, welke op het traject Amsterdam—Bandoeng worden aangedaan. Een groot deel der lijsten ontving hij reeds ingevuld terug. Daarna gaat hij met zijn gegevens de reis zelf doen en hij keert als bestuur der uit Indië terug. Het heeft, aldus de heer Martin, veel moeite gekost, om de 21 stations van twee ijzeren kisfen met hulpma teriaal te voorzien Het vliegtuig is daardoor bevrijd van een last van 100 K.G., welke men vroeger moest meenemen. Bovendien zijn te Bagdad, Karachi en Bangkok nog extra—reser ves van grootere onderdeden als schroeven, assen, wielen, enz. aange legd, Nog even kwam daarna het gesprek op het slechte seizoen. De heer Mar tin zeide, dat ook de bevriende maat schappijen een slecht voorjaar hebben gehad en de hotelhouders in Frankrijk en Duitschland zouden zelfs groote klachten hebben over het seizoen. Van de herstelconferentie. De groote vraag gisteren in den Haag was of Snowden, de Engelsche minister werkelijk zijn motie van ver leden Zaterdag, waarbij hij wenscht, dat de financieele commissie zich uitdrukkelijk voor een herziening van het Young plan overeenkomstig de Britsche desiderata zal uitspreken, met nadruk in herinnering hebben gebracht en op de aanneming daarvan a.s. Zaterdag hebben aangedrongen? Zou hij aldus, nu de besprekingen goeden voortgang maken, om werkelijk aan de Engelsche wenschen tegemoet te komen doch zooveel mogelijk zonder het Young-plan aan te tasten, door een dergelljken voor het Fransche prestige bijna onaannemeiijken wensch van formeelen aard de situatie weder verscherpt hebben Er schijnt inderdaad wel een nieuwe stap van Snowden te zijn geschied, zij het misschien in iets verzachten vorm dan gisterenavond verteld werd. De Belgen geven een démenti, dat zij gisteren een schrijven van Snowden ontvangen hebben. Maar de Engelschen wilden het gerucht noch bevestigen, nóch tegenspreken, wat te denken geeft. Aan Fransche zijde houdt men vol, dat een nieuwe stap door Snowden gedaan is, die den toestand weder moeilijker heeft gemaakt. Men spreekt van een brlet van Snowden, die reeds voor de commissie-vergadering van gisteren aan baron Houtart zou zijn overhandigd en niet erna, hetgeen het Belgische démenti dan zou begrijpelijk maken en toch de Fransche bezorgd heid eveneens verklaren. Intusschen worden om den weer omstuit andere geruchten verbreid, die van een Fransch ultimatum-aanbod spreken. Wie eenigszins Briand's me thoden op internationale conferenties kennen, die zoo geheel van ultimatum methoden verschillen, kunnen over deze geruchten slechts lachend het hoofd schudden en ze beschouwen als een nieuw teeken, hoe ver de fantasie van menig journalist in deze dagen weder gaat en hoe gemakkelijk ook de zonderlingste veronderstellingen nog bij menigeen ingang vinden. Intusschen komen vanmiddag de financieele deskundigen weder bijeen, eerst weder die van België, Frankrijk, Italië en Japan. Zij zuilen dan nog eens nauwkeurig de rekensom opmaken, hoeverre de gisteren gemaakte becijfe ringen voldoende de door Engeland gewenschte 45 millioen goudmark per jaar naderen. Een Amsterdamèch col lega oppefde vanmorgen reeds ironisch het denk/beeld een openbare inschrij ving in de Nederlandsche pers te openen, om de nog ontbrekende mil lioenen aan te vullen. Dan heeft ook Nederland iets „effectiefs* voor de rust in Europa gedaan 1 Die 45 millioen of zoo ten naasten bij zullen echter vermoedelijk wel uit de verschillende leemjen van hetYoung plan en met behulp van vrijwillige offers, zooals van Japan en België kunnen gevonden worden, zij het ook na lang zoeken. Doch een grootere moeilijkheid schijnt te bestaan ten aanzien van het geven van een vol doende aandeel aan Engelanc in de onvoorwaardelijke annuïteiten Zooals men weet, zouden hiervoor de aandeelen der kleinere staten gebruikt worden en bovendien zouden Frank rijk en Italië iets van hun aandeelen (Frankrijk 500 millioen en Italië 42 millioen per jaar) afstaan. De Fran schen waren en zijn hiertoe bereid doch wenschen, dat Italië ook een zoodanig offer brengt, welk verlangen op het oogenblik nog og weigeringen is afgestuit. Misschien zal de namiddag bijeenkomst echter wel weer ook op dit punt de oplossing naderbij bren gen. Voor het oogenblik blijft, ondanks Snowden's al of niet verzonden brief de optimistische stemming nog over heerschen. Het beslissende uur der Haagsche j conferentie is thans vlak voor de deur de dag van morgen moet het brengen, I Er is heden contact geweest tus-1 schen het blok FrankrijkItalië BelgiëJapan eenerzijds en de En gelschen anderzijds. Hierbij heeft de zegsman van eerstgenoemd blok, de Belgische gedelegeerde Francqui, die, geassisteerd door den expert Guit, bij Snowden is geweest, den Britschen minister te kennen gegeven, dat hij aanspraken kon maken op de sommen, die door ons reeds als beschikbaar I zijn omschreven. Dit waren memo- reeren de disponibiliteiten van het Young-plan, beloopende een goede 30 millioen goudmarken 'sjaars, tot het vinden waarvan men alle „geheime aadjes" die het plan bevat, heeft opengetrokken en welk bedrag dan minder dan 15 millioen goudmark blijft beneden hetgeen uit het gros van de Young ontvangsten door Engeland wordt geëischt boven hetgeen reeds aan dit land was toegedacht. Bovendien kunnen wij mededeelen, dat in de kwestie der leveranties in natura, speciaal wat betreft de door Engeland in het bijzonder naar voren geschoven kolenleveringen, reeds stil-1 zwijgend een vergaande concessie aan het Brilsche standpunt is gedaan. En ook in zake den zetel van de Internationale Bank werd bevrediging j van Engelands verlangens in het uit zicht gesteld. Doch Snowden heeft Francqui te verstaan gegeven, dat hem dit „ver bloemde" aanbod niet voldoende was Zoodat men reeds hoort mompelen, dat wanneer niet te elfder ure een wijziging in de houding van één van beide of van beide partijen intreedt, de Haagsche conferentie haar einde zou tegemoet gaan, zoo niet met een afbreken der onderhandelingen, dan toch met een verdaging, die de op lossing ten slotte moet brengen. Wij blijven echter voor en na de overtui ging toegedaan, dat de zaken een keer ten goede zullen nemen, ai zal deze keer dan wellicht pas intreden na de tegen Zaterdag bepaalde plenaire zit ting der financieele commissie, die dan slechts het karakter van een formaliteit zou hebben. artikelen LAND- EN TUINBOUW. Een dozijn wenken voor de verzorging van weiland. 1. Zorg, dat de geilbossen op ge weid land voor den winter worden gemaaid, anders geven ze in. het voor jaar slechte plekken. 2. Maak de slooten voor den win ter schoon en de greppels in den voor- winter. Land, dat in den winter goed ontwaterd wordt, kan in den zomer beter tegen droogte. En waar land aan waterbezwaar lijdt, krijgt men een slecht bestand. 3. Bestrooi bentepollen (sekpollen) in den herfst met een flinke handvol fijngemalen of gewone kaïniet, dan blijken ze in 't voorjaar dood te zijn, als het weer wat meewerkt. Bestrooi russchepollen voor den winter, nadat ze afgemaaid zijn, met kainiet of kalkstikstof. 4. Geef grasland, dat geen stal mest of gier ontvangt, per H.A. als norm. 600 K.G. slakkenmeel (of 600 K.G. superfosfaat op kalkrijke gron den) liefst voor half Februari en 50 60 K.G. zuivere stikstof in Maart of begin April (dit bevindt zich o.a. in 350 (400) K.G. chilisalpeter of kalk- salpeter, 250 a 300 K.G. zwavelzure ammoniak of 100 a 140 K.G. Ureum.) Zand- en veengronden krijgen boven dien 400 K.G. kalizout 40 zoo mo gelijk voor half Februari. 5. Geef de stalmest op de klei liefst in Augustus, op de zand- en veengronden in Augustus of Febru- ari-Maart. 6. Geef den gier op denzelfden tijd als Chili, kalksalpeter, enz., dus in Maart of begin April, liefst bij don ker weer. 7. Laat je stalmest niet aan hoop jes liggen, doch strooi ze zoo gauw mogelijk uit en eg ze fijn, zoo gauw dit kan. Zoo voorkomt men het ont staan van geilbossen in het land en krijgt de stikstof zoo weinig mogelijk kans om uit de mest te vervluchtigen. 8. Maai het hooigras, waarin veel zaad-onkruiden voorkomen, voor deze kiemkrachtig zaad hebben gevormd Dit vroege maaien zal in het alge meen alleen mogelijk zijn als men be sluit het gras van zoo'n perceel in te kuilen. Uw Rijkslandbouwconsulent geeft u daarbij desgewenscht alle voor lichting. 9. Maai ook uw andere perceelen hooiland zoo vroeg dit kan. Laat maaien geeft laat groen, een holle zode en meer onkruid. Vroeg maaien geeft malsch en eiwitrijk hooi. 10. Verdeel uw weiland in kleine perceelen, zoodat gij de koeien gere geld kunt omweiden. Sla de mestflat- ten of mestplakken uit elkaar zoo dra de koeien het weiland verlaten hebben. 11. Bestrijd de distels, Jacobs- kruid, brandnetels, enz., in uw wei land, door ze uit te steken, of te be strooien met fijngemalen kainiet of kalkstikstof, terwijl ze nog nat van den dauw zijn. 12. Het plantenvoedsel, dat in den mest en gier aanwezig is, behoeft ge niet te koopen. Zorg er daarom voor dat hiervan niets noodeloos verloren gaat. Bewaar de gier tot Maart in een goede kelder en zorg voor een goede mestvaalt met ondoorlatenden bodem en een omwalling. Zet de mest goed op en bedek ze bij bewaring tot Augus tus met minstens 10 c.M. aarde. Goed bewaarde gier en mest, Werkt op 't land ook zeker best. De waarde van versche vruchten. Versch ooft is gezonder dan gekookt en ingemaakt. Juist in verschen toe stand komen de volle aromatische eigenschappen der vruchten tot haar recht en verkwikken zij des te meer. Bovendien bezit volkomen rijp fruit een groot suikergehalte in licht ver teerbaren vorm, dat hooge voedings waarde bezit. De zoetheid van versche vruchten beschadigt ook niet de tanden, zooals sommigen beweren. Boterhammen met vruchten is een uitstekend ontbijt en avondeten voor kinderen. Wie kin deren tracteeren wil, geeft ze geen koekjes of taart, maar versch, rijp fruit. Vruchten zijn 'n zeer geschikt mid del tot regeling van dieët en tegen verstopping en dus aan vetzuchtigen zeer aan te bevelen, vooral de zure soorten. Ook andere afscheidingen van het lichaam worden door vruch ten bevorderd, vandaar ook haar gun- stigen invloed op nierlijders. Vooral ook werken zij gunstig bij menschen, die een zittend leven leiden. Vruchten zijn ook reinigers van 't bloed en verbeteren dit, zij genezen dus uitslag en andere huidziekten. Plantenzuren werken ook vernieti gend op ziektekiemen, door het eten van een appel voor het naar bed gaan, wordt de mond op aangename wijze gedesinfecteerd. Men kan dan ook gerust zeggen, dat versch fruit niet alleen een heer lijk genotmiddel, maar ook een goed smakend natuurgezondheidsmiddel is. Zondagsgerechten, die weinig tijd kosten. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden: de Zondag, een bui tengewone dag, waarop foe graag wat meer uithalen, dan op een „door de weekschen" dag en daarbij het ge brek aan hulp, dat in de meeste huis houdens juist dan het grootst is! Hoe redt de huisvrouw zich daar uit? Ten eerste door het kiezen van een nagerecht (in zoo'n gerecht zit juist dikwijls het typisch feestelijke!), dat reeds den vorigen dag kan worden klaar gemaakt en dat, in den vorm van een koude pudding b.v. of van een vla of van het een of ander ge makkelijk zelf te bereiden gebak, al leen maar vraagt om netjes op een schotel te worden overgebracht, wan neer het Zondagsche maal zijn einde nadert. Ten tweede door te profiteeren van wat de industrie ons in den vorm van een smakelijk soepje, zoo goed als klaar thuis bezorgt; het bereiden dus van een smakelijke Maggi's soep, die in verschillende soorten, rekening houdende met de verschillende smaak-opvattingen van het publiek, „elck wat wils", weet te geven. X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X S A door steeds naar Bax' artikelen te vragen. Bax is 'n specialiteit in hygië nisch verpakte artikelen, alles wordt voor verzending op goede kwaliteit onderzocht en danBax' artikelen zijn niet duur. Vele artikelen bevatten onze bekende Wonder-spaarbons. Vraag in Uw belang overal Bax' bovenbeste artikelen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6