tikv;1 - i Ten derde door het uitbreiden van het menu op een wijze, die weinig in spanning kost en waarbij de hulp van het fornuis met succes kan worden gemist: door den een of anderen sla schotel dus, die, wanneer er voldoen de rekening is gehouden met de fris- sche kleuren der gebruikte groenten en wanneer de smaak het fijne aroma bezit, die bij het fleurige uiterlijk past gerust kan wedijveren met allerlei ge rechten, die de kookster veroordee- len tot den blakerenden gloed van het fornuis. Ten slotte: waarom zouden we on ze vleesch- of vischgerechten voor den Zondag niet zóó kiezen, dat ze alleen een korten tijd van opwarmen vra gen, terwijl de hoofdbewerkingen er den vorigen dag reeds op zijn toege past? In dit opzicht gaat er niets bo ven een gestoofd gerecht: een smake lijke schelvisch „aux fines herbes" b.v., die door een kort verblijf in een matig warmen oven of ook wel door het opwarmen „au bain marie" in 'n flinke braadslee met kokend water, volstrekt niet den indruk zal maken van maar opgewarmd te zijn. En wat het vleesch betreft; een ragout, een fricassé of een goulasch lijden er evenmin onder als ze reeds den vori gen dag hun bereiding hebben onder gaan mits het opwarmen doelmatig geschiedt en geen aanleiding geeft tot uitdrogen of aanzetten. Het menu van de week. Maandag: Ham, bloemkool, aard appelen met botersaus, vanille-rijst. Dinsdag: Bloemkoolsoep, spiegel eieren met spek, komkommersla, ge bakken aardappelen. Woensdag: Biefstuk, nieuwe capu- cijners, aardappelen, bessenvla. Donderdag: Gehakt, gestoofde to maten, aardappelen, rijstrand met ra- barber-compote. Vrijdag: Gestoofde aal, tomatensla, aardappelen, pannekoekjes. Zaterdag: Gestoofd vleesch met mayonaise, worteltjes, aardappelen, wentelteefjes. Zondag: Gevulde eieren, kalfsfri candeau, doperwten, aardappelen, vruchtensla met roomvla. Bezoek van Amsterdamsche Schoenmakerspatroons aan de de Delhaye-Lederfabriek alhier, met een uitstapje naar den Roestelberg. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. Spoedeischende raadsvergadering. De Raad was compleet. 1. De notulen der vorige vergade ring werden in orde bevonden. 2. Aanbieding der gemeentebegroo- ting en der begrooting van't Vleesch- keuringsbedrijf, beide over 1930. Na machtiging door den Raad be noemde de Voorzitter een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren de Mol, Ruitinga en Metselaar, die de opdracht aanvaardden. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1929. Hierop werd een post gebracht van 125 ter bekostiging der verleende subsidie aan de Tuinbouwschool te Gorkum. 4. Circulaire van de afd. Noord- Brabant van de Vereen, van Nederl. Gemeenten inzake schoolartsen met verzoek om adhaesiebetuiging en toe treding als lid. De Voorzitter verwees naar het onlangs verschenen rapport over de werkzaamheden der vereeniging, dat voor de leden ter inzage ligt, waaruit het groote nut blijkt van een school- artsendienst, weshalve hij voorstelde in beginsel toe te treden als lid der vereeniging en een memoriepost daar voor uit te trekken op de begrooting voor 1930. Dit werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. inzake het sluiten eener overeenkomst met de P.N.E.M. betreffende electrificatie der gemeente. Alvorens hiertoe over te gaan, deelde de Voorzitter mede, dat in de laatste vergadering in comitégeneraal een ontwerp—contract was besproken, aan te gaan met de vennootschap der gas fabriek. De directie had hierop reeds geantwoord bedoeld contract te willen sluiten, waarom de Raad thans daartoe besluit. De Voorzitter gaf een overzicht over de kardinale punten uit genoemd con tract: De gasfabriek krijgt concessie voor de levering van gas voor twaal' jaren, te beginnen met 1 Mei 1929 De directie heeft evenwel na 5 jaren het recht de concessie op te zeggen. Doet zij zulks niet, zoo blijft de con cessie twaalf jaren doorloopen. De gemeente neemt op zich de kosten van den nieuw te bouwen gashouder ad f 12.000 te betalen, met dien ver stande, dat deze na opzegging der concessie in eigendom komt van de gemeente. De verschuldigde gelden zullen worden gestort zoodra de fun damenten zijn voltooid. De P.N.E.M. wilde slechts dan overgaan tot elec trificatie der gemeente, wanneer haar de straatverlichting werd toebedeeld. Van dit recht zou dus de gasfabriek moeten afzien, doch daarvoor zal haar bij nalatigheid of overtreding hunner zijds te zullen ingrijpen. Het lid Stap wees op het gevaar bij de bocht aan het eind der Putter- straat ter hoogte van den Kerkhofmuur en vroeg, of niet kon worden onder handeld met het N. H. Kerkbestuur, om daar een gezonden toestand te scheppen door verbreeding der straat, wat z.i. gemakkelijk was te verkrijgen, De Voorzitter antwoordde, dat deze kwestie reeds was overwogen, maar een verbreeding der straat van circa 2 M. zou de gemeente komen op een uitgave van f 4000, wat hij een te hooge uitgave voor de gemeente noem de. Toch zal getracht worden tot een oplossing te komen en zegde hij al vast een onderzoek in loco toe door B. en W., waarna de bijeenkomst werd ge sloten. Voor deze vergadering was buiten gewone belangstelling op de publieke tribune. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. SPORT. WAALWIJK. W.S.C. gedurende 5 jaar jaarlijks f500 door de gemeente worden vergoed. De basisprijs van het gas werd in verband met de kolenclausule bepaald op 10 cent per kub. Meter, onverschillig voor welke doeleinden het wordt gebruikt vroeger was deze prijs verschillend wat echter nog niet beteekent, dat de prijs in werkelijkheid 10 cent per kub. M. zal zijn. Het lid Stap vroeg, of het niet ge- wenscht was, dat de gemeente toezicht liet uitoefenen bij den bouw van den nieuwen gashouder. De Voorzitter vond dit overbodig en stelde hem gerust door de mede- deeling, dat de beste constructie het meest in het belang der fabriek was, zoodat toezicht overbodig was, waarna hij machtiging vroeg voor B. en W. de concessie—voorwaarden nader te formuleeren, welke machtiging werd verleend. En toen pas kwam punt 5 in be handeling. De Voorzitter begon te zeggen, dat in het ontwerp—contract der P.N.E.M. een paar bepalingen of eischen voor komen, waarover men nog niet tot overeenstemming was gekomen. Zoo wil de P.N E.M. dat de gemeente zich zal verbinden voor onbepaalden tijd, m.a.w. ad calendras graecas stroom van haar te betrekken, terwijl zij van haar kant ieder jaar de leverantie kan doen eindigen. En daar de omstandigheden in een halve eeuw al heel wat kun nen veranderen, wenscht de Voorzitter deze bepaling in gewijzigden vorm te zien opgenomen, als overeenkomende met redelijke eischen van billijkheid. Dan verlangt de PNEM opneming van de goudclausule in verband met eventueele daling van de koop kracht van het Nederl. betaalmiddel. De voorzitter vindt deze opneming niet naar behooren, daar de contrac- teerende partijen toch twee Nederl overheidslichamen zijn. Wijders staat in het ontwerp—con tract, dat de PNEM het electriciteits. net zoo zal maken, dat de levering aan redelijke eischen zal voldoen, wat de voorzitter geen voldoende waarborg vindt voor levering onder constante spanning, waarom hij deze bepaling nauwkeurig wenscht te zien omschre ven, van elders toch zijn klachten ge uit voor ongeregelde stroomlevering. Wat de verdere bepalingen betreft, deze zijn aannemelijk. De Raad stelde zich geheel achter B. en W. en machtigde hen een contract met de PNEM af te sluiten, om zoodra mogelijk te komen tot electrificatie der gemeente, liefst met opheffing der bestaande grieven. De Voorzitter vertrouwde op de goede gezindheid der directie, hoopte, dat zij deze alleszins billijke wenschen niet zou negeeren en dat men in ieder geval tot overeenstemming zou komen en liefst niet noodgedwongen, waar mee het pleit eindelijk zal zijn beslecht. De Voorzitter gaf alsnog gelegen heid vragen te stellen, waarbij het lid Ruitinga ter sprake bracht het woeste fietsen en motorrijden, dat door sommigen hier vooral des avonds als sport in de stad en op de wallen wordt beoefend. De Voorzitter zegde toe krachtige maatregelen te zullen nemen, om dit gevaarlijke euvel den kop In te druk ken. Ook merkte genoemd lid op, dat op het verpachte weiland sommige pach ters hun paarden laten grazen, waar door gevaar voor 't publiek ontstaat en de zindelijkheid niet wordt bevor derd. De Voorzitter zegde toe, de klacht te zullen nagaan, de pachters op de gestelde conditie's te zullen wijzenen O.D.S. uit Dordrecht naar Waalwijk. Morgen zal W.S.C. het nieuwe sei zoen officieus openen en met een zeer aantrelckelijken wedstrijd. Niet min der dan de bekende en populaire Dordsche 2e Klasse-ver. O.D.S. zal morgen de gast van W.S.C. zijn. Wie O.D.S. is? Zouden wij deze in ons land zoo bekende vereeniging hier nog moeten introduceeren? Wij mo gen de bezoekers bij een ieder, die zich maar even met de voetbalsport bezig houdt, als overbekend beschou wen. Wat evenwel zeer weinig om trent de gasten in onze plaats bekend zal zijn, dat is hun mooie trant van spelen en morgen zal men in de ge legenheid gesteld worden dezelve te kunnen aanschouwen. Voor velen zal dit, zonder te overdrijven, een open baring zijn. Voor enkele jaren terug, tijdens de Kampioensperiode, mocht W.S.C. in Dordrecht O.D.S. ontmoe ten en reeds toen ging er een roep over deze homogeene ploeg uit. O.D.S. be loofde destijds in Waalwijk een re turnwedstrijd te komen spelen en nu zij zich voor morgen hiervoor dispo nibel gesteld heeft, meende het WSC- bestuur deze gelegenheid niet te mo gen laten voorbijgaan, niettegenstaan de het haar bekend is, dat haar eer ste elftal tegen de bezoekers niet op gewassen zal blijken; evenwel gaat men van de goede gedachte uit, dat er voor de jonge W.S.C.-spelers in ieder geval van de gasten te leeren zal val len en een leerzamer wedstrijd kun nen de spelers wel niet verlangen. Wij mogen er op vertrouwen, dat allen zich morgen van de beste zijde zullen laten kennen, opdat een zoo dragelijk mogelijk figuur tegenover O.D.S. ge maakt zal worden. Nu het publiek in de gelegenheid gesteld wordt een zeer mooie ploeg aan het werk te zien, verwachten wij mórgen op het W.S.C.-terrein groote belangstelling. Niemand behoeft thans afwezig te blijven, omdat men be vreesd' mocht zijn géén zitplaats te zullen hebben. Doordat in het ver volg gebruik gemaakt kan worden van de groote tribune, kan een ieder op deze wijze de wedstrijden op zijn gemak volgen. De Dordsche spelers arriveeren hier om 2 uur en zal de wedstrijd om half 3 aanvangen. JULIANA. Zondag a.s. zijn door Juliana we der seriewedstrijden uitgeschreven, waaraan 6 vereenigingen deelnemen. Volgens loting komen de volgende vereenigingen tegen elkaar. 2 u. H.E.C. 3, Waalw.Nieuwkuik. 3 u. Wapen v. HeusdenDrunen. 4 u. Juliana 3, Waalw.Wilhel- mina 2, Wijk. Den sportliefhebbers staan weer enkele mooie wedstrijden te wachten, daar alle clubs zoowat van gelijke sterkte zijn. DRUNEN. A.s. Zondag neemt het 2e elftal van onze voetbalver. „Sporters" deel aan de seriewedstrijden, uitgeschre ven door „Juliana" te Baardwijk. „Sporters" speelt om 3 uur tegen het le elftal van „Het Wapen van Heusden" te Heusden. HEUSDEN. Zaterdag gaat Juliana naar Am- merzoden, om zich nogmaals te meten met Be Quick, tegen wie zij verleden week verloor. Ditmaal gaat zij met gewijzigde opstelling. DUIVENSPORT. DRUNEN. A.s. Zondag houdt de Duivenver. „Lindberg" een wedvlucht vanuit Bergen-op-Zoom. Zaterdag om 3 uur inkorven. KAATSHEUVEL. De postduivenver. „De Luchtvaart" gevestigd in het café v. mej. de Wed. A. v. d. Haart alhier, hield gecombi neerd met de in het café van den heer J. van Heeswijk te Kaatsheuvel geves tigde postduivenver. „De Getrouwe Duif" wedvluchten met jonge duiven vanuit Soignies en Quievrain met de volgende uitslagen: Wedvlucht Soignies: Chr. v. Hees- wijk 1; P. v. d. Velden 2; W. Oomens 3, 37; A. Schaafstra 4, 9; J. Treffers 5; H. Vos 6, 27; P. Snaphaan 7, 10, 16, 17, 42; M. Donders 8, 22. H. Ro- zenbrand 11, 23; H. Dekkers 12; H. Nieuwenhuizen 13; J. van Engelen 14, 18, 34; A. Versteeg 15-; H. Netten 19, 38; J. Spierings 20, 21; J. Zwart 24; M. Mesch 25, 28; A. van Moergestel 26, 29, 30; L. Heurter 31, 32; Th. Lichtvoet 33, 36; A. Zwart 35; W. v. d. Velden 39; G. Vos 40 en P. Nieu- wenhuyzen 41. Wedvlucht Quievrain: P. Snaphaan 1, 2, 10, 15; A. v. Moergestel 3, 24; M. Mesch 4, 14, 29; D. Donders 5; H. Netten 6, 7; H. Vos 8, 26, 31; H. Dekkers 9, 27, 20; P. v. d. Velden 11; H. v. Campen 12; S. Oerlemans 13, 33; G. Vos 16, 25; J. Treffers 17; Chr. v. Heeswijk 18, 21, 35; J. Zwart 19; A. Zwart 20; L. Heurter 22, 32; Th. Lichtvoet 23; A. Schaafstra 30; W. Oomens 34; J. Spierings 36 en L. van Boxtel 37. Eerste overduif L. van Boxtel. Aankomst le prijswinnende duif 9.57.11 uur en laatste 10.7.58 uur. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Marinus F. z.v. A. Maas en A. Ph. M. Smulders. Johanna H. M. d.v. A. M. Hamers en W. van Zummeren. Ludovikus J. C. z.v. J. L. Emmers en A. M. C. van Es. Marinus F. z.v. M. Kleijngeld en C. M. van Dissel dorp. Grada C. d.v. A. de Folter en G. C. de Haan. Petrus J. z.v. J. C. Ophorst en J. Verduijn. Christiaan z.v. Chr. van den Anker en J. van Drunen. Overleden: Louisa Maaywee, 85 jaar. Huwelijks-aangiften Antonius Pullen, 23 j. won. te Nieuwkuijk en Elisabeth A. Schilders 25 j., alhier. Josephus J. van de Griendt, 27 j. en Johanna A. Veraa, 25 j„ beiden alhier. Gehuwd: Geen. Ingekomen personen: F. J. Egelie, van Zaandam. J. F. A. Wijnen, van Steenbergen. A. van Tuijl, van Raamsdonk. A. Th. Bak kers, van Dongen. Th. Willemse, van Hedikhuizen. Vertrokken personen: J. Th. Leijtens en gezin, naar Den Bosch. A. G. van Oostrum en gezin naar Rotterdam. J. van Ham, naar Amersfoort. A. W. J. van der Vel den en echtgen., naar Valkenswaard. J. Dekkers, wed. van Daelen, naar Haarlem. C. F. J. Kunen, naar Oisterwijk. F. A. Klerks, naar Wa teringen. -J. P. Passier, naar Nij megen. GEMENGD NIEUWS. Wist U, dat Bronzen voorwerpen prachtig te reinigen zijn met afkookwater van witte boonen? Vette sponzen weer bruikbaar wor den als men ze gedurende twee uren legt in epn mengsel van kokend water en ammoniak, ze daarna uitspoelt in water met eenige druppels citroensap en in de zon laat drogen? Vuil geworden karpetten weer frisch en helder worden door ze te wrijven met rauwe zuurkool? Vetvlekken uit eikenhout verwij derd kunnen worden met een zwakke zwavelzuuroplossing Wanneer men ge-en gist of spuitwa ter heeft om meelbeslag te doen rij zen, men karnemelk kan gebruiken? Aardrijkskunde. De kaart van Nederland hing voor het bord en de onderwijzer wees tel kens een plaats aan, waarvan de kin deren dan den naam moesten opnoe men. Zoo ook Kruiningen. Jan was aan de beurt en zuchtte. Hij wist het niet. De onderwijzer wilde een beetje helpen en krabbelde op z'n kruin. „Krabbendijke", zei Jan dapper. De heele klas lachte. De onderwij zer wreef nog harder. Met een vuurroode kleur zei Jantje toen: „Wemeldinge". Ons blad geeft speciaal voor Waalwijk, Sprang, Vrijhoeven, Capelle, Waspik, Kaatsheuvel Drunen enz. de ALLERGROOT STE publiciteit. L. :...r -- - •f.-.j.-d ifM. xi p5 i "t

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7