De heer M. C. v. d. Heijden benoemd tot onderwijzer aan de O. L.School. No. 69. Zaterdag 31 Aug. '29. 52e Jrg. VIERDE BLAD. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond ten Raadhuize onder pre sidium van den Edelachtbaren heer Burgemeester Moonen. Afwezig de leden B. Timmermans en A. H. van Schijndel, waarvan de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering trekt de Voorzitter als stemmingsnummer 5, aanwijzende, dat de omvraag begint bij het lid P. Verwiel. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Voorzitter. Van den heer Roxs heb ik het verzoek gekregen of hij nog even mag terugkomen op mijn ant woord, gegeven op vraag twee. Na afhandeling der agenda zal ik hem daartoe gelegenheid geven, 1. Ingekomen stukken: a. Van den heer F. C. Roxs be treffende toewijzing van gemeente- woningen en betreffende schadeloos stelling voor grond buiten de rooilijn. De vragen van den heer Roxs en de antwoorden van den Voorzitter, publiceerden wij reeds in ons blad van 24 Aug. j.l. b. Schrijven van Oed Staten be treffende indiening van bewijsstukken inzake het beroep van het bestuur der U.L O.—school tegen het raadsbesluit tot nfetverleening der gevraagde medewerking voor de aanschaffing van schrijfmachines. c. Schrijven van J. Timmermans betreffende het raadhuisplan De heer Timmermans meldt dat door de onlangs afgekomen wijziging in de eischen der eind examens b.i. zijn werkzaamheden zoodanig zijn vermeerderd dat hem den tijd ont breekt om een plan voor het nieuwe raadhuis gereed te maken. d. Alsvoor van J. Klijnen. De heer Klijnen bericht dat hij het schetsontwerp voor een nieuw raad huis tegen 1 Dec. a.s. gereed denkt te hebben, waarmede hij hoopt dat B. en W. accoord kunnen gaan. e. Alsvoor van jos. Duynstee. Het ongunstige antwoord dat hij van B. en W. ontvangen heeft op zijn aanbod om gratis een ontwerp voor het nieuwe raadhuis te maken heeft hem zeer teleurgesteld. In zijn uitvoerig schrijven wijst hij er op dat het voor de gemeente toch geen enkel nadeel kan meebrengen daar hij geheel gratis een ontwerp wil maken. Wel kan het van groot belang zijn voor de gemeente als men een keuze uit 4 inplaats van uit 3 ontwerpen heeft. Hij kan niet begrijpen welke motieven de commissie van onderzoek geleid hebben om zijn aanbieding van de hand te wijzen. Hij spreekt de hoop uit dat B. enW. de commissie zuilen bewegen om alsnog van een door hem te maken ontwerp kennis te nemen. Door het gemeentebestuur is hierop ais antwoord het advies van de com missie medegedeeld. In dit advies wordt ten sterkste afgeraden om zoolang van de hangende prijsvraag nog geen uitslag bekend is, nog andere ontwerpen te accepteeren, te minder nog als men zich daarvoor zelf komt aanbieden hetgeen de com missie een bijzonder onbehoorlijke wijze van doen noemt, waaraan zij hare sanctie niet wil verieenen. Ook al zou de raad een nieuw ontwerp laten maken zou de commissie weigeren het te beoordeelen. Op grond van dit advies hebben B. en W. aan den heer Duynstee be richt dat zij, althans voorloopig, van zijn aanbod geen gebruik kunnen ma ken. f. Schrijven van het Voorloopig Bestuur van een op te richten school- artsendienst betreffende toetreding tot dien dienst. Door B. en W. wordt voorgesteld niet bij dezen dienst aan te sluiten waar er in Waalwijk reeds een goed functioneerenden dienst bestaat waar mede Dr. Sweens is belast, Van dér Waerden. Met het praead- vies van B. en W. kan ik mij zooals het daar ligt, voorloopig niet vereenigen. Allereerst is het mij niet 'recht duide lijk op welke gronden B. en W. dat ver zoek meenen te moeten afwijzen.In den betreffenden brief van de op te richten schoolartsendienst, waarom trent ik nog gaarne nadere gegevens had verzameld, waartoe de tijd mij ten eenenmale heeft ontbroken, wordt o.a. gezegd, dat zij vroeger reeds met klem van redenen betoogd heb ben, dat het schooltoezicht niet uitge oefend moet worden door praktisee- rende artsen. Die klemmende redenen zijn ons ont houden en toch stel ik er pijs op die te kennen, ofschoon mij zoo reeds het standpunt van de artsenvereeniging het meest juiste lijkt, temeer waar deze op vatting blijkens de onderteekening van den brief in bevoegde kringen van deze provincie unaniem lijkt. De bewuste brief is n.l. onde'rteekend niet alleen door verschillende burgemeesters in deze provincie (van Terheijden, Dru- nen, Ginneken en Oisterwijk), maar ook en daarop leg ik den nadruk, door MeVr. Muller-Loeff, namens het Groe ne Kruis, Dr. Sluyters, namens het dio cesane Wit-Gele Kruis, bisdom Breda, Dr. Sporenberg, Directeur van den ge neeskundigendienst van Eindhoven, namens het Wit-Gele Kruis, bisdom Den Bosch. Zoowel dus van katholieke als van andere zijde is men het dus volkomen eens. B. en W. stellen nu eenvoudig voor, om hierop niet in te gaan en den heerschenden plaatselijken toestand te handhaven. Zij maken hierdoor boven dien een regeling voor de provincie, waarvan ook de kleinere plaatsen zul len kunnen profiteeren, moeilijker, zoo niet onmogelijk. Meenen B. en W. hun houding niet te kunnen wijzigen, dan verzoek ik hun deze zaak van de agen da af te voeren en aan te houden tot een volgende vergadering, te'rwijl zij intus- schen den Raad de noodige inlichtin gen geven omtrent de redenen doo'r het Bestuur van de op te richten school- a'rtsendienst reeds vroeger kenbaar ge maakt, om het toezicht te willen opdra gen aan niet praktiseerende artsen. De leden van den Raad hebben dan tevens de gelegenheid, om deze voor de volks gezondheid van eminent belang zijnde zaak nog nadér te onderzoeken alvo rens een beslissing te nemen, die wy later mogelijk zouden betreuren. Op de vraag van den Voorz. wie van de leden het voorstel van v. d. Waerden wenschen te steunen, ver klaarden zich de leden Pulles en Roxs daartoe bereid. Verwiel. Dan komt er in de volgende vergadering een ander voorstel Voorzilter. Van onze zijde niet Van der Waerden. Maar U kunt toch nadere gegevens vragen. Voorzitter. Dat ligt niet op onzen weg. Als wij 't nut daarvan inzagen, zouden wij het nu wel gedaan hebben; U kunt van ons echter alle gegevens krijgen, voor zoover wij ze bezitten. Van der Waerden. Dat is mijn be doeling ook. In stemming gebracht wordt hierna het voorstel van v. d. Waerden aan genomen met 7 4. Tegen stemden de leden Donkers, Smolders, Eibers en Loeff g, Koninklijk Besluit van 10 Juli 1929, No. 40, tot goedkeuring van de verordening tot wljzigfng der veror dening op de keuring van waren. h Goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging van de gemeente— en be- drijfsbegrootingen over 1928. i. Goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleenlng van f 200 000. j. Schrijven van de Ouder—com missie der Openbare School omtrent de benoeming van een onderwijzer. Door de Ouder commissie wordt verzocht een derde leerkracht aan te stellen en in overweging gegeven hiervoor een mannelijke leerkracht te nemen liefst van Protestantschen Gods dienst. Zulks omdat er reeds één vrouwelijke leerkracht is en er bijna uitsluitend kinderen van Protestantsche ingezetenen de school bezoeken. k. Alsvoor van het Centraal Bureau voor Verificatie enz. betreffende ge houden contióle bij den gemeente ontvanger. 1. Goedgekeurd raadsbesluit tot ver huring van land aan J. de Rooij. m. Alsvoor tot verkoop van bouw grond aan j. Simons. n. Alsvoor tot verkoop van bouw grond aan M. Kleijngeld. o. Alsvoor tot uitgifte van grond in erfpacht aan de fa. Gebr. Teurlings. 2 Benoeming van een onderwij zeres) aan de openbare lagere school. De voordracht luidt No. 1 M. C. M. van de Heijden te Wsalwijk. No. 2 Th. Blijdestein te Nijmegen. No. 3. J. van Donk te Groot-Ammers. Voorzitter. Wenscht nog iemand de voordracht te bespreken, dan zal ik een oogenblik de openbare vergadering schorsen, v. d. Waerden. Ik welken zin meent U dat? Voorzitter. Als men soms inlichtin gen wenscht of iets te zeggen heeft over een der personen die op de voordracht staan. RoxsWanneer men gegevens heeft gekregen buiten den Raad of B. en W. is 't dan toegestaan om er in den Raad over te spreken Voorzitter. Ja, maar ik weet na tuurlijk niet wat U te zeggen heeft, doch als 't over personen gaat, is 't ge- wenscht om 't in geheime vergadering te doen. Roxs. 't Gaat over een persoon die op de voordracht staat. Voorzitter, Dan is 't niet wensche- lijk om personen in openbaar debat te brengen, Hierna ging de Raad in besloten zitting. Na heropening brengt de voorzitter punt twee aan de orde, Benoeming derde leerkracht Openbare School. v. d. Waerden. De voordracht voor een derde leerkracht van de openbare school noopt mij tot enkele opmerkin- gen' Vergis ik mij met, dan zijn de ge schikte sollicitanten niet uitgenoo- digd om een proefles te geven. Waar om is hier voor de openbare school afgeweken van deze goede gewoonte? Wij moeten nu dus afgaan alleen op ingewonnen informaties. Op grond daarvan zijn er een 7-tal sollicitanten van de geestesrichting der ouders, die hunne kinderen naar de openbare school zenden. Het is te betreuren dat B. en W. gemeend hebben zich niet te moeten beperken tot een voordracht van 3, uitsluitend uit deze 7, waarvan de in lichtingen luiden goed en zelfs zeer goed. Houdt men rekening met den wensch der ouders, uitgesproken in den brief die ze aan den Raad gericht heb ben en daarop hebben de belangheb benden m.i. recht, dan zou van de voordracht van B. en W. slechts No. 3 van Donk uit Groot Ammers in aanmerking mogen komen. Wil de Raad een ruimere keuze, dan zou ook Roder uit Nederhemert, die op de voordracht van de Inspec- trice van het Lager Onderwijs voor komt, in aanmerking kunnen komen. Ik meen dus den Raad in overweging te moeten geven om de keuze te doen tusschen Van Donk, voorgesteld door B. en W., en Roder, voorgesteld door de Inspectrice. Voorzitter. Dat mag niet. We moe ten een keuze doen uit alle drie per sonen. Bij stemming werd de heer v. d. Heijden benoemd met 9 stemmen tegen 2 op den heer van Donk. 3. Vaststelling eener gewijzigde verordening op de heff ng van school geld voor de gem teekenschool. v. d. Waerden In 't ontwerp staat, dat vrijstelling wordt gegeven aan hen die niet in de gemeentelijke inkomsten belasting zijn aangeslagen. Maar 't lijkt me juister en billijker als er staat, vrijstelling wordt gegeven voor hen. die geen Rijksbelasting betalen. Ik stel dan ook voor om art. 3 in dien zin te wijzigen. Voorzitter. Er staat al duidelijk, dat de overige leerlingen vrij zijn. v. d. Waerden. Maar er zijn men- schen die wel in de gemeentelijke, maar niet in de Rijksbelasting zijn aangeslagen. Voorzitter. Met uw voorstel komen we in strijd met de aanschrijving van den Minister. Voor de laagste klasse wordt toch ook maar f 2,— voor een geheel schooljaar gevraagd. Me dunkt, dit kan voor niemand een bezwaar zijn. v. d. Waerden. De vraag is of we iemand die alleen in de gem.-belasting is aangeslagen als min- of onvermo gend moeten beschouwen. Voorzitter. Eenige schakeering is noodig en ik geloof, dat 't nieuwe ontwerp geen aanleiding geeft tot onbillijkheden. v. d. Waerden. Dan moet ik er mij bij neerleggen. 4. Aangaan eener vaste geldleening. Deze leening ten bedrage van f 151010,— zal worden aangegaan bij de Maatschappij „Noord-Braband" tegen een rente van 48/g pCt. k pari, aflosbaar in 50 jaar, In dit plan is begrepen a. f 10650 als voorschot aan de Wo ningbouwvereniging „Baardwijk". b. f 35000 als kapitaalverstrekking aan het gasbedrijf. c. 100 000 idem aan het hypotheek bankbedrijf. d f 5360 idem aan het bedrijf van Gemeentewerken, dus een totaal van f 151010 De aflossing is voor het bedrag sub a gesteld op 50 jaren, als voor woningbouw gebruikelijk is, mét af lossingsbedragen die klimmen met bedragen, gelijk aan de vermindering van den rentelast door de aflossing; die voor het bedrag sub b en d hou den verband met de afschrijving, die sub c houdt verband met de aflossing van de door het bedrijf verstrekte hypotheken. Door de Maatschappij was bij niet tijdige betaling van rente en aflossing De Echo van het Zuiden Gemeenteraad van Waawijk.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 11