Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hel Hé der Stille Md. I":rSFrite van der Ven, VBdüeI. II FEÜILLETO i VERANDEREN EN REPAREEREN van alle soorten BONTWERKEN. BONTMANTELS NAAR MAAT. DOOR EmARim NUMMER 71. ZATERDAG 7 SEPTEMRER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Aboimementsprfl s per 8 maanden 1.2S. Franco per post door bet geheele rflk 1.40. Brieyen, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te aenden aan den Uitgever. UITGAVE WAALWLTKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. S8. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.60. Btf contract flink rabat. Reclames 40 cént per regel. f J AdvertentiSn moeten Woensdag en vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit ■Sn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De afzet van fndustrieele producten in het bizonder van schoenen. II. I c. De invloed van de mode. Deze is speciaal voor de schoenindustrie van eminent belang. De mode brengt groote onstabiliteit in den afzet. Bleven de modewisselingen beperkt tot het seizoen, deden ze zich dus eik jaar in denzelfden vorm voor (ieder jaar de zelfde soort wandel, en sportschoen of winter- en zomerschoen) dan was het bezwaar niet zoo groot. Ook niet indien over jaren dezelfde schoenen alleen b.v. in den zomer werden ge kocht. Voorraad houden is hiervoor de beste oplossing. De mode geeft echter variatie in seizoen en jaar. In de schoenindustrie is deze factor steeds meer van invloed geworden in werk en eenvoudig burgerschoeisel is nog vrij groote stabiliteit, in het luxe heeren- en vooral dameswerk zijn de wisselingen zeer sterk, bovendien neemt de luxe in het algemeen toe. Waardoor ontstaat nu de mode? Men is dikwijls geneigd de schuld aan den consument te geven, speciaal aan de dames. Zij willen zich onder scheiden van anderen, ze houden niet altijd van hetzelfde e. d. Echter, m.i. is ook een belangrijk deei van het kwaad een gevolg van de scherpe concurrentie, die den fabrikant drijft door speculatie op den wisselenden smaak van het publiek, zich een zoo groot mogelijk deel van den afzet te verschaffen. De gevolgen van de mode zijn de volgende lo. Het remmen van de tendens naar massaproductie welke in eik me- chanlsch bedrijf bestaat hoogstens is nog serie-productie mogelijk. De M* ,JDM tOHO VAN HBT BÜIDBN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 98. Chris zette opeens met een vastbe raden gebaar haar bril weer op en streek haar lokken weer over het voorhoofd tot bijna op de randen der brilleglazen. „Ik hoop dat n begrijpen zult, dat ik voorloopig nog steeds voor juf frouw Lee wensch door te gaan", sprak zij. „Mijn taak is nog lang niet ten einde. Lord Littimer, ik hoop, dat u Frank niet meer in ongenade weg zult zenden!" Littimer zag haar besluiteloos aan. „Dat weet ik nog niet", sprak hij. „Frank, ik heb vandaag zooveel goeds van je gehoord, dat ik geloof een on rechtvaardigheid te hebben begaan. En toch ben ik nog niet zeker Maar het zou in elk geval onvoorzich tige politiek zijn, als ge thans hier bleeft. Als het nieuws Reginald Hen- son ter oore kwam, zou het misschien al de plannen van juffrouw Macchia- velli hier in de war sturen, en dat zou jammer zijn!" „Zoo ver had ik nog niet gedacht! Dat is waar!" riep Chris uit. „Frank kan beter weer verdwijnen, voorloo pig, totdat hij van mij bericht krijgt, series worden echter steeds kleiner naarmate het aantal modellen en soor ten grooter wordt; de afzet van het zelfde model daalt daardoor steeds. 2o. Het bemoeilijken van voorraad- opslag, welke bij massa-productie zoo geschikt is om schokken en seizoens wisselingen in het bedrijf te voorko men. Dit Is duidelijk te zien in de schoenindustrie n.l. seizoens-werke- loosheid, periodieke overbelasting met alle nadeelige gevolgen voor onder nemers en vooral ook arbeiders hier aan verbonden. Hoe deze kwaal te genezen Ik geloof, dat er weinig geneesmiddelen zijn. Het publiek is a.h.w. in de mode opgevoed en er mee verwend. Dat de mode meer kost. voelt men bijna niet, omdat de concurrentie die hoo- gere kosten drukt. Het best is m. i. toch beperking van de modelien^door den fabrikant, gecompenseerd door lagere prijzen, welke met een inten sieve „draagt eenvoudiger schoenen" reclame een hoogere afzet kunnen geven. I d. Het kostenverloop is de basis van de prijspolitiek. Er zijn onderne mingen met a. gelijkblijvende b. stij gende c. dalende kosten, wanneer de productie wordt uitgebreid (per een heid product.) a. De ondernemingen met gelijk blijvende kosten zijn weinig talrijk als voorbeeld noem ik het klein klee ding- en schoenmakershandbedrijf. Het groot-machinale bedrijf heeft overwe gend dalende kosten. b. Onder de bedrijfstakken met stijgende kosten vallen land- en mijn bouw. Daar we onze aandacht speci aal op de verwerkende industriën ves tigen, zullen wij ook deze buiten be schouwing laten. c. Dalende kosten hebben de ver- werkende en transportbedrijven. De daling van die kosten is niet in alle bedrijfstakken gelijk en even regelma tig. Denkbaar is zelfs dat onder be paalde omstandigheden de kosten weer hierheen te komen. Maar ik zou wel dolgraag zien, dat u elkaar de hand reikte". Frank Littimer maakte een aarze lend gebaar en trok toen weer terug. „Ik zou ik zou het nog liever niet doen", sprak hij, „Laten we wachten tot ik volkomen in mijn eer hersteld ben. De hemel weet hoe ont zettend ik geleden heb voor een jon gensachtige onbescheidenheid." „Maar gij hebt nog een jonge vrouw die op je wacht", sprak lord Littimer eenigszins bitter. „Ik weet het, ik weet het. Het is verschrikkelijk geweest. Ik nam die brieven van de arme Claire Carfax weg omdat ze hartsgeheimen bevat ten, slechts voor mij bestemd, en. Niemand anders heeft die brieven ook ooit gelezen. En ik wilde ze je weer terugsturen. Ik wenschte dat ik het maar gedaan had!" „Helaas, ja! Ik heb ze toen geno men en verbrand. Maar ik roep den hemel tot getuige, dat ik aan niets anders de hand heb geslagen. Indien het mijn laatste woord was, dat ik ooit zou sprekenmaar, wat doet die kerel daar in dat kostuum van predikant? Het is een van de meest schurkachtige medehelpers van Regi nald Henson!" Inderdaad kwam Merritt langzaam het terras opgewandeld. Hij bleef ach terdochtig staan, toen hij Frank be merkte, maar Chris noodigde hem met een vriendelijk wuivend handge baar uit, binnen te komen. „Het lijkt wel of het hoort", sprak ze. „Ik had mijn vriend Merritt ge vraagd om te komen, maar toen ik stijgen. De algemeene regel is echter dalende kostprijs bij grootere produc tie. Ook met de schoenindustrie is dit het gevai, deze heeft ook een be drag aan kosten onafhankelijk van de bedrijfsdrukte (z.g. vaste kosten sala- rissen van vaste employees, directeu ren, boekhouders e. m. a. kosten van onderhoud van machines en gebou wen, de minimum afschrijving e.m.a), Neemt de bedrijfsdrukte toe dan neemt de omslag van die kosten per product af, De variabele kosten blijven per product gelijk (b.v. grondstof, een fabriek gebruikt voor de LOOOe schoen evenveel leer als voor de 5000e van dezelfde soort, idem stukloonen en loonen van arbeiders, die bij minder drukte ontslagen worden.). De prijs politiek van het bedrijf moet nu in gesteld zijn op het feit, dat een deel der kosten daalt bij grooter afzet. Men moet dus liever méér produceeren tegen een lageren prijs (er van uit gaande, dat bij de elastische vraag naar industrieproducten de vraag daar door wordt gestimuleerd), dan gelijk- houden of inkrimpen der productie dat deed had ik er geen flauw idee van dat ik Frank zou zien. Maar nu ge toch hier zijt, moogt ge wel eens wat meer vernemen van den vreemdsoor- tigen handel en wandel van onzen vriend Reginald Henson. Het is tijd dat we Merritt eens laten zien, dat ik niet de handige dievegge ben, waar voor hij me gelieft aan te zien!" Merrit kwam sullig naderbij. Het was duidelijk, dat de tegenwoordig heid van Frank Littimer hem in de war bracht. Doch Chris beduidde hem lachend zich op z'n gemak neer te zetten in een der nog overblijvende rieten tuin- fauteuils. ,,Wat zijt ge toch uitstekend op tijd", begon Chris. „Ik had u verteld dat lord Littimer en ik gaarne inlich tingen van u zouden ontvangen en op uw hulp rekenden. In de eerste plaats dan zouden we gaarne vernemen, van waar die metalen sigarenkoker met diamanten bezet, en die op het oogen- blik in den winkel der firma Rutter te koop ligt, komt. We willen weten hoe hij daar komt en wie hem aan de firma Rutter heeft verkocht. AVe willen ook weten waar om van Sneck eenzelfden sigarenko ker heeft gekocht bij de firma Walen, in Brighton!" Merritt's onderkaak viel van verba zing naar beneden en zijn gezicht werd bleek als was. Hij zag eerst een oogenblik hulpeloos om zich heen, als om te zoeken hoe hij zich het gemak kelijkst uit de voeten kon maken, maar toen gaf hij dit idee met een diepen zucht prijs. „Getroefd!" mompelde hij. „Ge- ROODrSTÊR MMJACttóPPy VAN VERZEKERING OP HET LEVEN met hoogere kosten. Over de verdere consequentie hiervan wilien we niet uitwijden. Alleen vermelden we, dat deze factor van dalende kosten de belangrijkste invloedsfactor is voor den groei van het grootbedrijf. Ad II a. De afzet, uit het oogpunt van het individueele bedrijf. Het eerste waar we hiermee te maken hebben is de concurrentie. Elk producent streeft er naar de mededinging naar de klan ten te verminderen en deze te bevor deren tusschen zijn leveranciers van grondstoffen (zoolang dit geen kwali teitsvermindering onder I d. tengevolge heeft), Hoe nu de concurrentie met mede producenten te beperken Dit kan ge schieden door overeenkomsten of fu sies met andere fabrieken. Is dit mo gelijk in de schoenindustrie? Niet ge schikt zou zijn een overeenkomst tusschen een fabriek van heeren- en een van damesschoenen. Ik schrijf overeenkomst, daarmee bedoelende een betrekkelijk icsse band tot prijs- troefd, en nog wel door een vrouw! Een mooie vrouw wel, dat moet ik zeggen, maar toch een vrouw! En toch, waarom hebt u niet. Hij zweeg, verloren in de beschou wing van een vraagstuk, dat zijn ver stand te boven ging. „Ge hebt niets te vreezen", zei Chris met een glimlach. „Vertel ons alles wat ge weet en verberg niets en ge zult vrij zijn als we klaar zijn met je" „Merritt wischte zich met den rug van zijn hand de droge lippen af. „Ik kom als vredelievend man", sprak hij heesch. En ik zal u alles vertellen." HOOFDSTUK LXVII. HET SPOOR WORDT DUIDE LIJKER. Ondanks zijn verzekering lag er over Merritt's gelaat een onrustige trek, een uitdrukking, waaruit wan trouwen sprak jegens degenen, die daar om hem zaten. Een ongunstige ondervinding van de minder goede be doelingen en de onbetrouwbaarheid van zijns gelijken, hadden hem ge leerd, dat men nimmer, in wie dan ook, vertrouwen stellen moest. En op het oogenblik had hij dan ook veel zin om te trachten door een of ande re uitvlucht den dans te ontspringen. „Als ik niets zeg", zoo redeneerde hij heel filosofisch, „kan ik ook geen schade aanrichten. Misschien is het tenslotte nog wel het beste, dat ik zwijg." „Maar ge weet dat het gevaarlijk of afzetgebiedsregeling. Een heeren schoenfabriek heeft geheel andere prijzen en afzetgebieden dan een da- meswerkbedrijf, er bestaat tusschen hen geen concurrentie, dus een over eenkomst van bovenbedoelden aard is overbodig. Wel is te denken een fusie (vereeniging onder één beheer) niet tot concurrentie—uitschakeling, maar tot winstvereffening, (aangenomen dat er verschillende afzet- en winstverloop is tusschen heeren— en dames- schoenenproductie, iets wat statistisch uit te maken zou zijn.) Dit staat echter buiten ons vraagstuk. Wel is denk baar een overeenkomst tusschen alle gelijksoortige schoenfabrieken. Blijven er belangrijke bedrijven buiten de overeenkomst dan verdwijnt de con currentie niet, wordt soms zelfs niet minder. Het is echter zeer moeilijk alle bedrijven in een overeenkomst- verband op te nemen. De sterke fabrieken willen op eigen beenen staan en geen concessies doen ten behoeve der zwakkere. kersen eten is met groote heeren ais Reginald Henson!" merkte Chris op. „Dat zegt u goed, juffrouw! Hij is niet voor de poes en u kent hem nog niet eens zooals ik hem ken!" Chris gaf het goedmoedig toe, al dacht zij er het hare van. Lord Litti mer had plaats genomen op de gsgo- te steenen bank, langs den terraskant en sloeg de scène vol belangstelling en genot gade. „Denkt ge dan dat mijnheer Hen son soms een vriend van u is?" vroeg Chris. Merritt knikte en grinnikte. Zoo lang hij Henson met een en ander de behulpzame hand kon bieden, meende hij vrijwel veilig voor hem te zijn. „Mijnheer Merritt", vroeg Chris dan plotseling, „heeft u wel eens ooit gehoord van Reuben Taylor?" Het effect van deze vraag was een voudig ontstellend snel. Opnieuw viel de onderkaak van Ja mes Merritt als door een electrischen schok tot op z'n onderste knoopsgat, en in zijn oogen, die schuw rondke ken vertoonde zich een vreesachtige blik. „Ik heb kortelings in een onzer fijn- j ste bladen iets van Reuben Taylor ge lezen", gnig Chris voort. „Het schijnt dat mijnheer Taylor iemand is, die niemand nog nooit heeft gezien, maar die van tijd tot tijd aan de gemeen schap een grooten dienst bewijst. En toch is het niet wat men zou kunnen noemen een filanthroop, want zoowel de politie als zijn cliënten beloonen hem aardig voor zijn werk. Veronder stel eens b.v., dat mijnheer Merritt hier, iets verkeerds gedaan heeft." Wordt vervolgd. Waalwyfcsche en Langstraatsclie Courant, i—68 .•li LichteQeuriöe ROOKTABAK THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1