IE 3) Houdt U van 'n lekker bakje? No. 77. Zaterdag 28 Sept. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. SPANG-CAPELLE. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Meijer vergaderde de Raad dezer gemeente Woensdagnamiddag ten Raadhuize. Afwezig wegens ziekte het lid Vos. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering var» 10 Juni 1929. üe notulen werden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a' Mededeeling van procesverbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger. Kas, boeken en bescheiden werden in orde bevonden. b. Goedkeuring van Ged Staten tot het plaatsen van een geldleening ad f4000. c. Alsvoren tot het doen van at en overschrijving op de Gemeente- begrooting 1928. d. Alsvoren tot verhuring van het voormalig schoolhuis te Sprang aan j. Verbeek. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. e. Schrijven van Ged. Staten, dat deze gemeente nog is vrijgesteld van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in de lichamelijke oefe ningen, voor wat betreft de school te Capelle tot 1 Jan. 1931, en te Vrijh.— Capelle tot 1 Jan. 1930. Voorzitter. B. en W. stellen voor om voor de school van Vrijh,-Capelie opnieuw vrijstelling te vragen vanaf 1 jan. 1930. De Raad gaat daarmede accoord. f. Kon. Besluit houdende goed keuring van de verordening ais bedoeld bij art. 6 der Warenwet. g. Rekening 1928 van de Gezond heidscommissie te Waalwijk, waaruit blijkt, dat het aandeel in de kosten voor de gemeente Sprang—Capeile is bepaald op f 147.75, zijnde drie cent per hoofd. Wordt goedgekeurd. h. Verzoek van de Geld. Noord Brab. Blindenver. om subsidie. Conform voorstel B. en W. wordt afwijzend beschikt. i. Verzoek van Moederheil, Ginni- ken, om subsidie. Besluit alsvoor. j. Verzoek van de afd. Noord- Brabant van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, om ais lid tot de afd. toe te treden. Besluit alsvoor. k. Verzoek van den Noord—Brab. Waterschapsbond om als lid toe te treden. Besluit alsvoor. 1. Verzoek van de Esperanto— vereeniging om het Esperanlo ook op de lagere scholen als leervak in te voeren Besluit alsvoor. m. Verzoek van de vereeniging tot Wettelijke Dierenbescherming, om in de plaatselijke bouwverordening bepa lingen op te nemen inzake stallenbouw enz. Gewezen wordt op het feit, dat door den onpractischen bouw en de j indeeling van de stallen, alsmede het bevestigen van het vee, bij brand nog j maar ai te veel dieren om het leven j komen. Dit schrijven wordt overeenkomstig I voorstel B. en W. voor kennisgeving aangenomen. n. Verzoek van eenige bewoners van de Besoijensche Steeg te Sprang, om aldaar een lantaarn te plaatsen. Voorzitter. Het betreft dat gedeelte van de Besoijensche Steeg waar eenige nieuwe woningen zijn gebouwd. Maar dit verzoek is nog niet In B. en W. geweest, waarom wij u voorstellen om het eerst in handen van ons College te stellen. v. d. Wiiligenburg. Dat is wel de gebruikelijke weg. 't Verzoek is wel gegrond, want het is er een drukke verkeersweg en voor kinderen zeer gevaarlijk. En nu er reeds de gaslei ding is gelegd, is het een kleine moeite om er een lantaarn te plaatsen. Ik zou gaarne zien, dat B en W. daarmede rekening houden. o. Verzoek van de vereeniging het Groene Kruis te Waalwijk, om subsi die voor de exploitatie van het Con- sultatiebureau Wordt gesteld in handen van B. en W. 3. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van de rekening van ont vangsten en uitgaven van 't Burgerlijk Armbestuur te Sprang over 1928. Ontvangsten f 5267.78 Uitgaven f 3308.22 Batig slot f 1959 56 Zooals ter tafel gebracht, wordt de rekening goedgekeurd. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle over 1928. Da rekening wordt goedgekeurd, aanwijzende in ontvangsten f 13106.22Vz en in uitgaven I 11069 63l/2- aizoo met een batig saido van f 2636 59. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle voor 1930. Wordt goedgekeurd, in ontvangsten en uitgaven aanwijzende i 8350 50. 6. Voorstei van Burg. en Weth. tot concessieveileening aan de N.V Waterleiding Mij. N.W. Brabant voor het gebted derv.m. gemeerde Vrijh.^ Capetle. Uit de toelichting blijkt, dat Vrijh Capeile in het waterleiding—net kan worden opgenomen zonder ver hooging van het aandeelen—kapitaal, echter onder algemeene verplichting dat alle daarvoor in aanmerking ko mende perceelen voor 1 Jan. 1930 moeten zijn aangesloten. B. en W. stellen voor dien overeen komstig dat deel van de gemeente te doen aansluiten. Rijken. Maar Ik zou de menschen toch niet verplichten om zich aan de waterleiding aan te sluiten. Ik vind, dat iedereen daarin vrij moet blijven. Voorzitter. Als men geen goed wa ter heeft is men tot aansluiting ver plicht. Wanneer iemand meent, dat hij deugdelijk drinkwater heeft, dan kan hij het op eigen kosten laten onder zoeken. Rijken. Dan staat het vast, dat de Maatschappij het toch zal afkeuren. Voorzitter, De Gezondheidcommis sie laat het water onderzoeken. Rijken. Als de Gezondheidscommis sie er zoo op staat dat de men schen goed water hebben, waarom maakt ze er dan geen werk van in het Land van Altena. Daar hebbende menschen weinig water en dan is 't nog zeer slecht omdat het bevuild wordt door den afvoer van de fa brieken. Voorzitter. Dat staat eigenlijk buiten deze kwestie en ook de Waterleiding Mij heeft daarmee niets te maken. Rijken. Maar legt men dan alleen In die plaatsen een waterleiding waar winst is te maken Voorzitter. Neen, maar elke aanleg moet toch rendabel zijn. Maar hoe meer winst er gemaakt wordt des te goedkooper wordt dan ook het water. Sneep. Men kan tegenwoordig niet meer buiten de waterleiding. Ik zou 't niet meer kunnen missen. v. d. Wiiligenburg. 't Is voor Vrij hoeven van belang om aangesloten te worden. En 't kost de gemeente toch niets I Nu betalen de inwoners van Vrijhoeven mee in de kosten van de waterleiding, zonder dat ze er iets aan hebben. Rijken. Maar daarom behoeven we de menschen nog niet te verplichten. Vetheijden. Men moet die soort dingen ook zakelijk bezien. Als er geen verplichting tot aansluiting is, dan kon zoo'n waterleiding doodeen voudig niet bestaan, 't Gaat er net mee als met 't Gas- en Electriciteits- bedrijf. Ik ben er ook nooit voor geweest om de menschen zulke ver plichtingen op te leggen, maar als zoo'n bedrijf er eenmaal is, moet 't ook kunnen bestaan. Kraak. Ik ben ook teger. elke ver plichte aansluiting In de Dreef hebben de menschen bijna geen water en hier waar ze goed water hebben, worden ze verplicht om aan te sluiten. Laat men de waterleiding leggen waar 't noodig is. Sneep. Dan zou men kapitalen uit geven zonder er iets voor terug te krijgen. Dat gaat toch niet. Rijken Men is tegenwoordig voor allerlei maatregelen in het belang van de gezondheid, als 't financieel iets oplevert, in 't Land van Altena waar een waterleiding noodig is, wordt niets gedaan. Over het algemeen hebben we hier toch goed drinkwater en daarom zou ik niemand willen verplichten om zich aan te sluiten. Kerst. Wat houdt de verplichting tot aansluiting eigenlijk in Moet zich elk gezin aansluiten voor 't tarief zoo als de Maatschappij dat heeft vast gesteld Voorzitter. Ja, alle perceelen die op 25 meter afstand .van de leiding zijn gelegen moeten zich aansluiten Kerst. En als ze 't niet doen Weth. Middelkoop haalt't voorbeeld aan van Tholen, waarbij personen werden veroordeeld tot een geldboete, omdat ze weigerden zich aan te sluiten. Kerst. En zijn ze dan ook van water verstoken De Voorzitter antwoordt bevestigend. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8—2 stemmen. Tegen stemden de leden Kraak en Rijken. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling eener verordening regelende de verplichte aansluiting aan 't water leidingnet. Verheijden. Zijn ze in Vrijhoeven nu ook verplicht om voor 1 Jan. 1930 aangesloten te zijn Voorzitter. Ja, maar 't zal nog wel eventjes duren voor er de leiding is gelegd. v. d. Wiiligenburg. Nu 't besluit is genomen, wordt dit zeker wel op meer dan gewone wijze aan de burgerij bekend gemaakt. Voorzitter. In Kaatsheuvel heelt men indertijd aan de ingezetenen een rond schrijven gezondenaan die personen die verplicht waren om aan te sluiten. We zouden hier ook een circulaire kunnen rondzenden. v. d. Hoeven. Zijn de menschen nu vrij om de leiding te lajen leggen door wie men wil? Of hoe gaat dat eigenlijk? Voorzitter. De Maatschappij legt de leiding tot aan huis en voor de instal latie moet men gebruik maken van een door de Maatschappij aangewezen koperslager. v. d. Hoeven. Dan kan zoo iemand nemen, wat hij wil. Dat is nog al mooi Michael. De Maatschappij legt aan de koperslagers voor 't leggen van de leiding bepaalde voorwaarden op. En opdat de voorschriften van de Maat schappij worden nagekomen, moet de koperslager een waarborgsom storten van f 100 Iedereen Dus iedere koperslager die f 100.— stort mag 't werk uitvoeren. En ze doen 't maar wat graag. Voorzitter. De Maatschappij stelt bepaalde eischen aan de kranen, enz. daarom moeten ze een waarborgsom storten. Hierna werd 't voorstei van B. en W. m.a s aangenomen. 8 Bespreking electrificatie Sprang en Vrijhoeve-Capelle. De Voorzitter deelt mede, dat men zich omtrent deze aangelegenheid In verbinding heeft gesteld met de Probeer dan eens Wonder Koffie en Thee en let op het heerlijke aroma daarvan. Wonder Koffie en Thee worden in met aluminium gevoerde zakjes ver kocht, waardoor het heerlijke aroma behouden blijft. Ook alle andere Bax' artikelen zijn doelmatig en hygiënisch verpakt. Vraag er steeds naarl artikelen P N.E M. het Gemeentebestuur van Loonopzand, een em ander in op dracht van den Raad. De gemeente Loonopzand eischt een garantie-afname van 100000 M3 gas. Naast een uitgave van f 9000 voor 't net vraagt de P N.E M. een garantie-afname van 4800 K.W.U. Gezien de hooge kosten, kun nen B. en W. geen vrijheid vinden met een inwilligend voorstel te komen. Verband houdende met dit punt is nog ingekomen een adres van industrieelen, waarbij gevraagd wordt om Vrijh.— Capelle en Sprang van electriciteit te voorzien. v. d. Wiiligenburg. Ik hoor, dat B. en W. geen vrijheid kunnen vinden om tot electrificatie van Sprang en Vrijh.—Capeile over te gaan. 't ls te begrijpen, dat B. en W. naar de uit gaven zien, iets wat zeer zeker op prijs ls te stellen. Maar er is ook nog een andere zijde aan deze zaak, die we toch ook moeten bezien. We komen voor de uitbreiding van het net weliswaar voor een uitgave van f 9000 te staan, maar als we dit bedrag op langen termijn leenen. dan kost 't ons jaarlijks slechts f 630. Wat de garantie van Kaatsheuvel betreft, dat kan m.i geen bezwaar zijn. omdat 't huidige verbruik daarmede overeenkomt. Er behoeft geen onrust te zijn, dat door de electriciteit 't gas verbruik zal afnemen. Immers wordt het grootste kwantum Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. KONING LIJSTERBAARD. (NAAR grimm) door Beste Jongelui. Eigenlijk zouden we vandaag met de „Echo—puzzle" en de raadsels zijn gekomen. Maar door omstandig heden moeten jullie nog een weekje geduld - hebben. Ik heb nl. nog niet het cliche van de fabriek ontvangen. Nu zou ik wel reeds de raadsels kunnen plaatsen, maar het lijkt me prettiger om alles Ineens te doen. Dan weten we zeker, dat er geen verwar ring komt. Dus beste jongelui, vandaag over 8 dagen kunnen juliie aan den slag. Wat de prijzen betreft, mag ik al wel verklappen dat Mijnheer Tielen zoo vriendelijk is geweest voor ons hoekje een heele partij schitterende leesboeken beschikbaar te stellen. Het zijn de nieuwste jeugdboeken die er den laatsten tijd zijn verschenen. Ze zijn allemaal in pracht—band en heel mooi geïllustreerd. Maar ik vertel niet meer. Volgende week wel. Tot dan. Dag allemaal jullie aller OOM W1M. PIET. (Slot.) „Waar zijn de dienaren?" sprak de konings—dochter. „Wat dienaren 1" antwoordde de bedelman, „je moet zelf doen, wat je gedaan wilt hebben. Maak maar da delijk het vuur aan en zet water op, om mij wat eten te kokenik ben heelemaai op De konings—dochter had echter heelemaai geen verstand van vuur aanmaken en kooken. De bedelaar moest zelf helpen, om 't een beetje behoorlijk klaar te krijgen. Toen de sobere kost verorberd was, gingen ze slapen. Den volgenden morgen wekte hij haar reeds vroeg, om het huiswerk te doen. Zoo leefden ze samen enkele dagen, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Langzamerhand werd hun voorraad minder. Toen sprak de man: „Vrouw, zoo gaat het niet langer. We zitten hier maar te verteren en verdienen niets. Je moest maar man den gaan vlechten". Hij ging naar buiten, sneed wilge teenen en bracht die thuis Zij be^on ie vlechten, maar de dunne takken prikten haar teere vingers stuk, „Ik zie het al, het gaat niet," sprak de man, „ga liever spinnen, misschien kun je dat beter." Ze zette zich en probeerde te spin nen. Maar de harde draad sneed haar spoedig in de vingers, dat het bloed eruit sprong. „Zie je wel." sprak de man, „je deugt voor geen enkel werk. Wat moet ik toch met jou beginnen Weet je wat? Ik begin een handel in potten en pannen. Ga jij daarmee op de Markt zitten, om het te koop aan te bieden." „Ach," dacht ze, „als op de Markt menschen uit het rijk van mijn vader komen, en mij daar zien zitten wat zullen ze me bespotten. Maar het hielp niets. Ze moest er zich in schikken, wanneer ze niet van honger wilden omkomen. Den eersten keer ging alles goed De menschen kochten graag de waren van de vrouw, omdat ze schoon was. Ook bïtaalden ze, wat ze vroeg. Zelfs waren er velen, die haar het geld gaven en haar de waar lieten behou den. Dat kwam, omdat ze medelijden hadden met de schoone vrouw. Nu leefden ze van het verdiende, zoo lang het duurde. Was alles ver kocht, dan sloeg de man weer nieu wen voorraad in. Zij ging steeds maar weer op een hoek van de Markt zit ten en zette dan alles rondom haar. Plotseling kwam er een dronken huzaar aanjagen. Hij rende met zijn paard juist recht op het aardwerk aan. O, jammer, alles werd vernield. In duizenden stukjes lag het rondge strooid. Ze begon te schreien en wist van angst niet wat ze moest beginnen. „O, dat het mij toch ook altijd tegen loopt," jtmmerde ze, „wat zal mijn man wel zeggen!" Ze liep den langen weg naar huis en vertelde hem het ongeluk. „Wie gaat er nou ook met aarde werk op den hoek van de matkt zitten!" sprak de man boos, „Schei maar uit met schreien. Ik zie wel, dat je niet tot behooriijk werk in staat bent. Nu ben ik naar het slot van onzen koning geweest, om te vragen of ze geen keukenmeid konden gebruiken. Ze hebben me beloofd je in dienst te nemen. Daardoor krijg je den kost vrij." Nu werd de koningsdochter een keukenmeid. Den kok moest ze helpen Het zwaarste werk moest ze verrichten. In beide zakken naaide zij een potje vast. Daarin nam ze mee naar huis, wat ze van het overschot kon machtig worden. Op die manier voedden zich die beiden. Nu gebeurde het, dat er in het koninklijk slot een bruiloft gevierd zou worden. De oudste zoon van den koning zou gaan trouwen. De arme vrouw ging voor de deur aan de feestzaal staan om toe te zien. De lichten werden ontstoken en de gasten traden binnen. De een was nog schooner dan de ander, 't Was alles één pracht en heerlijkheid. Toen dacht de arme koningsdochter aan haar on gelukkig lot. „Ach," zuchtte ze, „waarom ben ik toch zoo trotseh en eigenwijs geweest? Daardoor ben ik in zoo'n diepe armoede gestort Ach De kostelijkste spijzen werden op gediend. De heerlijke reuk vervulde het slot en maakte haar droefheid grooter. Zoo nu en dan wierpen de dienaren haar een paar brokken toe. Die deed ze in haar potjes, om thuis haar man te laten smullen. Op eens trad de koningszoon binnen. In zijde en fluweel was hij gekleed. Gouden kettingen droeg hij om den hals. Daar zag hij de keukenmeid in de deuropening staan. Hij greep de schoone vrouw bij de hand en wilde met haar dansen. Zij schrikte hevig en wilde riiet met hem gaan dansen, want ze zag, dat het koning Lijster baard was. Dezelfde die, toen zij nog in het paleis van haar vader was, met haar had willen trouwen en die zij had bespot en afgewezen. Het hielp niet dat zij zich verzette. Hij trok haar in de zaal. O, wee Daar scheurde het lint, waaraan de zakken hingen. De potten vielen, de soep stroomde en de stukken vleesch vielen op den vloer. Toen de gasten dat zagen, begonnen ze te lachen en haar te bespotten. Ze schaamde zich zoo, dat ze zich wel o, zoo ver weg wenschte. Ze rende de deur uit en wilde ont vluchten. Op de trap werd ze door een man ingehaald, die haar terug bracht. En ach toen ze hem aankeek, was het koning Lijsterbaard. Hij sprak haar vriendelijk toe „Vrees niet. Ik en de speelman, die met je in het armoedige huisje ge woond heeft, zijn één en dezelfde. Om jou heb ik mij zoo voorgedaan. En de huzaar, die je aardewerk heaft stuk gereden, ben ik ook geweest. Dat is alles gebeurd, om je trots te buigen en je voor je hoogmoed te straffen Daarmee heb je mij toen bespot. Toen weende zij bitter en sprak: „Ik heb groot onrecht gedaan en ben niet waard je vrouw te zijn." Hij echter sprak: „Wees getroost, de kwade dagen zijn voorbij. Nu zullen we onze bruiloft vieren." Daar kwamen de kamervrouwen binnen. Ze gingen haar kleedeninhet prachtigste costuum, Haar vader en allen, die aan het hof waren, wensch- ten haar geluk met haar huwelijk. Haar tranen waren gedroogd. Zij voelde zich gelukkig, nu koning Lijster baard toch haar gemaal geworden was.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5