0VAL1NE. ttip DEN BOSCH Kachel poetsen Neem Sit %i/i uur i\i 11 r wmr* IIELr V IC 11 gas uitsluitend afgenomen voor kook- gas. En waar de cijfers aanwijzen, dat het verbruik van kookgas toeneemt, zuilen we nog wel een hoogere afname krijgen dan de gestelde garantie. Wij leven in een tijd, dit is bij zonder voor onze gemeente van be- teekenis, dat er alles gedaan moet worden om speciaal aan het klein bedrijf bestaansmogelijkheid te bieden Aan het kleinbedrijf worden toch al zeer vele moeilijkheden in den weg gelegd, waardoor 't bestaan moeilijker wordt gemaakt, zooals door verzeke ringswetten, concurrentie en anders zins, zoodat wij toch wel iets mogen doen voor deze categorie van men- schen. Bovendien geldt het een ge meentebelang. Immers wanneer er weivaart is in 't kleinbedrijf komt dit ook weder de gemeente ten goede. Wanneer we nu een directe uitgave doen van f 630, en nemen we in het ongunstigste geval aan dat er nog voor de garantie een 'kleinigheid bij moet zoodat we tijdelijk voor een uitgave komen van maximum f900 dan is het belang dat er mede gediend wordt veel grooter dan 't nadeel van deze uitgave. Daarom ben ik voor electri ficatte van Sprang en Vrijh Capelle. Timmermans.-Ik sluit me geheel aan bij het gezegde van den heer v. d. Willigenburg. 't Is inderdaad een ge meente belang. En we mogen ten slotte niet vergeten, dat de P. N. E. M toch in hoofdzaak is gekomen voor 't platteland. Laat men de gelegenheid nu ook benutten. Verheijden. Zijn er ook gegevens hoeveel K. W. U. er in Capelle per aansluiting verbruikt wordt. Voorzitter. Men schat 't gemiddeld verbruik op 60 K W. U. per aansluiting v. d. Willigenburg En waar men nu reeds op 80 aansluitingen mag rekenen is de gestelde garantie toch geen bezwaar. Middelkoop. In Capelle was het anders. Daar moest ook voornamelijk garantie worden gegeven voor kracht- verbruik. De afname voor licht is over 't algemeen weinig. Toen de petroleum goedkooper werd maakten de menschen daarvan weer veel meer gebruik en de stroom-afname steeg toen de petro leum weer duurder werd. De stroom afname voor licht is niet buitengewoon groot. Men moet 't vooral van het krachtverbruik hebben. v. d. Willigenburg. Bij ons ken ik veel menschen die verlangend naar 't krachtgebruik uitzien. Dan is er nog een categorie van menschen die zich naast gas ook eiectriciteit kunnen permiteeren. En van de nieuwe wo ningen mogen we verwachten dat ze allemaal worden aangesloten. De ga- rantie lijkt mij dus geen bezwaar. Verheijden. Ik begrijp volkomen dat menschen als v. d. Willigenburg en Timmerm. graag eiectriciteit voor kracht willen hebben. Zoo zullen er nog we! meer zijn. Maar de heeren vergeten dat voor de garantie het krachtver bruik niet mee telt. Toen er eiectriciteit kwam sloot Capelle dadelp aan en zat toen met de eerste strop. Als het werkelijk zoo rendabel is, dan begrijp ik niet dat de PNEMdie toch is opgericht ter be scherming van de kiein—industrie en het platteland, nog een garantie vraagt. .Waarom dan zelf niet eenige risico gedragen? Maar de PNEM houdt er andere praktijken op na. Wat zien we nu? Dat bedrijven als van Spapens en Oerlemans een contract hebben met de PNEM. Dat zullen ze niet doen als er geen groot voordeel aan zit. Ik wil niet met steenen gooien, zooals hier wel eens gedaan is, maar 't is niet in den haak dat ze gemeenten die ze moeten helpen, zulk een garan tie vragen. Middelkoop. En in de voorwaarden staat ook dat men op het te bouwen net van f 9000 geen stroom behoeft te leveren, wanneer blijkt dat de ex ploitatie niet rendabel te maken is. Verheijden. Dat ook nog. Zulke voorwaarden zijn toch onaanneembaar. Als in de gestelde garantie nog het krachtverbruik begrepen was, dan zou ik er nog over heen kunnen stappen. Kraak. Als Sprang en Vrijhoeven licht krijgen, kan dat gedeelte van Labbegat tot van Caam dan ook aan gesloten worden Voorzitter. Dat is in de vorige ver gadering al afgewezen. Kerst. Dit punt van bespreking Is voor de betrokken gemeentenaren natuurlijk een belangrijke kwestie. Het Is ook een eisch om de kleinindustrie levensvatbaarheid te geven. Nu geloof ik dat we het op den duur juist voor de kleinindustrie niet kunnen keeren. Helpen we deze categorie van men schen nu niet, dan moet het toch in de naaste toekomt. Er staan nu be zwaren tegenover, zooals de risico door garantie, enz Nu de PNEM het recht wil behouden om stroom te weigeren, komt alies op zeer losse schroeven te staan. Wanneer er al een garantie achter staat, waarom is het dan noodig om nog extra zoo'n bezwarende bepaling op te nemen Ik geef in overweging om deze kwestie eerst nog eens nader met de PNEM te bespreken, alvorens een definitieve beslissing te nemen. Misschien is het ook mogelijk om van de zijde der afnemers met nadere gegevens te komen. Het adres dat er nu bij ter tafel komt, geeft ons nog geen enkele zekerheid. We moeten deze zaak ook bezien in 't licht van andere kwesties welke binnenkort In den Raad komen, zooals het wegenplan e.a. Het komt mij daarom gewenscht voor om het bij de begrooting opnieuw te behan delen, tegelijk met andere belangrijke zaken. We moeten ook als gemeente de tering naar de nering zetten en ons niet steken in dingen die we niet dragen kunnen. v. d. Willigenburg. Wat de heer Kerst zegt is een fictie; Waarom zou het geheele plan op losse schroeven staan Dan heeft zulks vroeger ook voor Capelle gegolden. De gemeenlebode is in Sprang en Vrijhoeven met een lijst rond geweest waarop handteekeningen werden ge plaatst van personen die zich wcn- schen aan te sluiten. U kunt toch niet van de menschen eischen dat ze ieder een afname van 60 KWU ga randeeren. Wat het adres betreft, dat is er om de lijst van handteekeningen nog te ondersteunen. Wanneer de gemeente deze zaak alleen beziet binnen het raam van financieele mogelijkheid, dan gaat het Gewone Dienst. Ontvangsten Uitgaven f 143.461.33'/, f 14t.273.21 Batig slot f 2188.12 Kapitaal Dienst. Ontvangsten f 35 800.69 Uitgaven f 33.487 93 niet, maar bezien we het binnen 't raam van het algemeen belang dan is het wel mogelijk en gewenscht. Wan neer 't uitgaven betrof voor een ge meente—belang, dan hebben we toch wel eens meer over ons hart gestre ken. En zoomoeten we hier ook doen. Rijken Bij de ontwikkeling van de industrie kan men beslist niet meer buiten eiectriciteit. Men ziet 't zelfs bij de landbouwers in het Land van Heusden en Altena. Voor een pomp, snijmachine, dorschmachine, enz heeft men tegenwoordig een motor ter be diening. Daarmede spaart men natuur lijk arbeidskrachten uit en men werkt veel sneller. Voor de kleinindustrie geldt dit ook. Daarom kan ik mij ook met het voorstel van v. d. Willigen burg vereenigen. Verheijden. Ik stel voor om 't eerst nog weer te renvoyeeren naar B. en W. om te probeeren van de P.N.E.M. gedaan te krijgen, dat onder de garan tie van 4800 K.W. U. ook de afname voor krachtverbruik begrepen wordt. Kerst. De garantie is alleen aan nemelijk als daaronder ook 't kracht verbruik wordt opgenomen. We moeten deze kwestie niet alleen bezien met hangende maar ook met concrete zaken Verheijden. Laat B. en W. eerst nog eens probeeren, om bij de P N E M gunstiger voorwaarden te krijgen en dan zal ik 't voorstel van v. d. Willigen burg steunen. Wanneer men met alle geweld wil doorzetten om in Sprang eiectriciteit te krijgen, dan kan men bij ons wel een actie op touw zetten voor kookgas. v. d. Willigenburg. Zoo moeten we de zaken niet beschouwen. We zijn één gemeente en moeten niet zeggen ik dit en jij dat. Dat komt het ge meentebeiang niet ten goede. Weth. Middelkoop merkt neg op, dat het lichtverbruik in Brabant veel duurder is dan in Gelderland. v. d Willigenburg. Ik houd me aan mijn voorstel, dat wil niet zeggen, dat er nu al dadelijk gestemd moet worden. Ik wensch ook. dat deze zaak zoo goedkoop mogelijk wordt afgewerkt. Maar ik ben er tegen om 't nu zonder meer aan den kapstok te hangen. Er is al lang genoeg over gesproken. Ik stel voor om maar in principe te be sluiten tot electrificatie van Sprang en Vrijhoeven en B. en W. opdracht te geven te trachten bij de PNEM zoo goedkoop mogelijke voorwaarden te krijgen, in een volgende vergadering kan de Raad voor de definitieve be slissing gesteld worden. Middelkoop. Wat verstaat U onder in principe besluiten v. d. Willigenburg. U voelt we! dat ik eenige zekerheid wil hebben. Wan neer 't nu niet gelukt om bij de PNEM gunstiger voorwaarden te krij gen, dan spreekt de raad zich toch reeds in principe uil om Sprang en Vrijhoeven van eiectriciteit te voorzien Maar als men mij kan aiantoonen dat het de gemeente jaarlijks meer dan f 1000 zal kosten, dan ben ik niet zoo hardnekkig, dat ik me aan mijn voor stel zal houden. Kerst. Dat voorstel kan ik wel steunen. Sneep. We kunnen toch beter vrij blijven en er toch aan doorwerken bij de PNEM v. d. Willigenburg. ik stel het op prijs eenige zekerheid te hebben. Verheijden. Ik vrees, dat we bij de PNEM niet veel zullen halen. De vette kluiven houdt de PNEM zelf en wij krijgen de botjes. In stemming gebracht wordt het voorstel v. d. Willigenburg met op een na algemeene stemmen aangeno men het lid Sneep hield zich buiten stemming. 9. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten gemeente- rekening 1928. Wordt vastgesteld zooals ter tafel gebracht. 10. Aanbieding rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente over 1928. Batig slot f 2312.76 Tot leden der Commissie van onderzoek worden benoemd Verheijden, Kraak en Timmermans. 11. Aanbieding begrooting van ont vangsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1930. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met f 137.365.88. Tot leden der Commissie van onderzoek worden benoemd v. d Hoeven, Sneep en v. d. Willigenburg. De Voorzitter geeft nu reeds in overweging de aanschaffing van een motorbrandspuit, welk punt in de volgende vergadering aan de orde komt. 12» Wijziging gemeentebegrooting dienst 1929. De wijziging is slechts van admini stratieven aard en wordt goedgevonden. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eer vol ontslag op verzoek aan den ge meentewerkman J. A. Vos. De Voorzitter deelt mede, dat van den Pensioenraad de verklaring is ingekomen dat Vos ongeschikt is. M.a s. wordt besloten Vos eervol ontslag te verleenen. 14. Mededeelingen. De Voorzitter vraagt de meening van den Raad ten aanzien van de benoeming van een nieuwen weg werker. Het is gewoonlijk regel om sollicitanten op te roepen, maar waar men nu reeds eenigen tijd over van Beek beschikt als tijdelijk wegwerker en deze persoon zeer goed voldoet, zijn B. en W. van oordeel, dat het in de gegeven omstandigheden niet ge wenscht is om een oproep te doen. Spr. vraagt of de Raad er mee accoord kan gaan om van Beek te benoemen als opvolger van Vos. Kraak. In verband met de wegen plannen is het m i. gewenscht om v. Beek lijdeiijk te houden. Als we straks nieuwe wegen hebben, dan is 't noodig dat we een wegwerker krijgen die met dit vak goed op de hoogte is. Michael. Je vindt tegenwoordig geen wegwerker die met den nieuwen wegenbouw op de hoogte is. Sneep. Als van Beek bij den aanleg van nieuwe wegen tegenwoordig is, dan kan hij er genoeg van leeren. Kraak. Er zuilen wel gemeentenaren zijn die straks meewerken aan den nieuwen wegenbouw, en daaruit zou een goede keuze te doen zijn. Middelkoop. De wegwerker die we nu hebben is een actief man. Voorzitter. Als hij deze slechte wegen in orde kan houden, dan kan hij toch gemakkelijk een nieuwen weg onder houden. v. d. Hoeven. Ik ben er niet voor om v. Beek voor het hoofd te stooten. Billijkheidshalve zijn we verplicht om hem te benoemen. Hij voldoet toch ook heel goed. Als we sollicitanten oproepen, dan weten we nog niet wat we zullen krijgen. Verheijden. Ik ben er ook voor om v. Beek aan te stellen, 't is een actieve kerel, nog een van de oude garde, die plichtsgevoel heeft. Voorzitter. Zijn salaris is nu f 15 per week. Vos had een jaarwedde van DRAlSftlAvANVALKEMBURQ'S-- A 'iLEVERTRy LEEUWARDEN f 1040. Nu dachten we om 't voor v. Beek op f 17.50 per week te brengen. Kraak. Dat is geen loon om van te leven. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. om een weg werker te benoemen, zonder oproeping te plaatsen, aangenomen met op één na algemeene stemmen. Tegen stemden het lid Kraak. Vervolgens wordt in schriftelijke stemming gebracht het voorstel om van Beek te benoemen op een salaris van f 1040 per jaar, Dit voorstel werd aangenomen met 9 stemmen voor en 1 blanco. De Voorzitter deelt mede dal de Langstraatsche Kamer van Koophandel, in overleg met de Gemeente—besturen een actie is begonnen tot afsluiting van den mond van het Maasje. Daarvoor is noodig 'n deskundig rapport, wat natuurlijk eenige kosten tpee brengt. Gevraagd wordt aan de betrokken gemeenten om naar verhou ding een aandeel in die kosten te dragen. B. en W. vragen een blanco crediet. Verheijden. Als't Oude Maasje kan afgesloten worden, dan zouden we onze havens ook beter in orde kunnen houden. Besloten wordt medewerking te ver leenen. De Voorzitter vraagt goedkeuring op het genomen besluit van het Dagei. Bestuur, dat den veldwachter v. d. Linde bij diens zilveren ambtsjubileum namens de gemeente een gouden hor loge met inscriptie heeft aangeboden. De gevraagde goedkeuring wordt verleend. Rondvraag. Sneep. Ik heb 't in de notulen niet gezien, maar wel in 't verslag in „de Echo" gelezen wat de heer Verheijden in de vorige vergadering heeft gezegd en daarbij is me vooral één zin opge vallen. Hij heeft toen ni. gezegd, dat ik nu al voor de tweede maai van de gemeente grond geannexeerd heb. 't Kan zijn dat hij een andere opvatting heeft over annexatie, maar ik zou toch wel eens gaarne willen weten wat hij daarmede eigenlijk bedoelt. Verheijden. Met alle plezier. Er zijn twee soorten van annexatie, de kwestie van overbouw is één geval. Ik heb dezer dagen gehoord dat een heer uit Utrecht het zwembad te Oisterwijk vroeger heeft afgestaan tegen een vergoeding van slechts f 1 per jaar, alleen om daarvoor de erkenning van eigendomsrecht te be houden. Het is nu op f 400 gebracht, maar dat doet hier feitelijk ook niet ter zake. De kwestie is maar, dat het mij er steeds om te doen is geweest dat hei eigendomsrecht aan de gemeente zou blijven en dat dit werd vastgelegd door het heffen van een kleine recog nitie. Het is niet gebeurd. De heer Sneep heeft er maar een overbouw neergezet en de gemeente kan er naar kijken. Dat vind ik een1 bedroevende vorm van annexatie. Maar er is nog meer. Er is mij een geschiedenis bekend, waarvan de meeste heeren aan de groene tafel wel niets zullen weten. Voor ongeveer 30 jaar is er ergens in de Langstraat een financieel debacle geweest. Er kwam toen o.a. een flink stuk grond te koop aan de Westzijde van de Capelsche haven. Nadat de inzet had plaats gevonden, werd de raad in 't geheim bljeengetrommeld en besloten om 't perceel voor een zeker bedrag te mijnen. Dat is gedaan omdat 't terrein zeer geschikt is voor alle handels- en industrieele bedrijven, want als de gemeente 't had, zou 't daarvoor ook worden beschikbaar gesteld. Men klaagt hier immers algemeen dat er zoo weinig te doen is voor het werkvolk. Maar wat er na die ge heime v.ergadering gebeurd is weet ik niet, en zai ook wei altijd een puzzle blijven. Feit is, dat het perceel met een kleinigheid boven het vastgestelde bedrag door een ander werd gemijnd, iemand die het wel nooit of nimmer zai beschikbaar stellen voor industri eele of handelsbedrijven. 't Gemeentebestuur van Waalwijk heeft een beteren kijk op zaken politiek. Toen daar onlangs een pand vrij kwam werd het een gemeente belang geacht om het te koopen. Het Dagel. Bestuur kocht het perceel en bood het toen tegen zelfkostenden prijs aan den Raad aan. Het Dagei. Bestuur nam hier zelve het risico. Had men dat vroeger bij ons ook maar gedaan. Nu zitten we met een haven waar de heer Sneep eike andere industrie kan weren en de loonstandaard laag houden. Dat noem ik ook annexatie Van hetgeen ik heb gezegd trek ik geen woord in. Sneep. Wanneer iets publiek ver kocht wordt, dan heeft iedereen het recht om te koopen. En ik heb 't toen gekocht en ook eerlijk betaald. Wat de industrie be treft geloof ik wel, dat het nu in goede handen is. Ik heb er niets op tegen om voor den overbouw iets te beta len. Maar die overbouw kunt U toch geen annexatie noemen 1 lk heb er toch ook toestemming voor gekregen. Als je meent, dat ik grond heb weggenomen, dan moet je het rond uit zeggen. Met de geschiedenis van Waalwijk heb ik niets te maken. Verheijden. Nu ligt de toestand er zoo al 30 jaar. Ais het in andere handen was gekomen, dan hadden we er al lang een scheepswerf gehad. Sneep. Ik wil er graag aan mee werken als hier een scheepswerf wil komen. Maar wat is je bedoeling eigenlijk met die grondannexatie lk heb liever dat je het eerlijk en rond uit zegt. Verheijden. Men dunkt, ik heb er algenoeg over gezegd. Ik hoop, dat bij voorkomende ge vallen B. en W. verder zullen kijken, evenals door B. en W. van Waalwijk gedaan is. Michael. U doet nou niets anders dan persoonlijke kleinzieligheden uit spelen tegen mijnheer Sneep. Verheijden. Ik denk er niet aan. Mijn houding is een gevolg van de laatste verkiezing en wat zich daar voor heeft afgespeeld, lk sta als raads lid boven alle kleine persoonlijke kwesties. Er zijn wel andere dingen waarvoor ik zou kunnen spreken. De Voorzitter hamert de discussies af. Ten slotte wijst het lid v. d. Willi genburg op de noodzakelijkheid om het brandbluschmateriaal goed te onderhouden. Het lid Verheijden wil nog even de aandacht vestigen op het gevaar lijke punt op den hoek van Sprang naar Waalwijk. De Voorzitter erkent, dat de weg daar zeer smal is maar voorioopig zai e r nog niets aan te veranderen zijn. Hierna sluiting. '«ffe m&m Plaatst Uwe advertenties alleen in een NIEUWSblad, DAT GE LEZEN WORDT. b MM s w-w baraai »i i=*4 =ei VLIJMEN. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester v, d. Ven, vergaderde de Raad gisteravond ten Raadhuize. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering met den Christel, groet worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. v. Sprang. Zou het «iet mogelijk zijn, dat wij een afschrift van de no tulen thuis krijgen Na drie maanden kan ik niet meer zeggen of alles juist genoleeid is. Voorzitter. De notulen vermelden alleen de besluiten en discussies wor den slechts opgenomen op persoonlijk verzoek 't Is een heeleboel werk om voor elk lid een afschrift van de no tulen te maken. Maar als de raad het wil. ja, dan zullen we 't doen. Stellen de leden 't op prijs, dat ze de notulen thuis krijgen H. Boom. Ik vind 't wel aardig. Voorzitter. In kleinere gemeenten doet men 't toch niet. De grootere gemeente kunnen zich de weelde ver oorloven om de notulen te laten drukken. v. Engelen. Ais we maar een maal in de drie maanden vergaderen dan weten we meestal niet meer wat er besproken is. Hierna werd het voorstel van v, Sprang, om de notulen aan de leden te zenden, m.a.s. aangenomen. Voorzitter. Ik hoop, dat de leden de notulen niet overal iaten slingeren of aan een buurman geven, 't Is wel openbaar wat hier besloten wordt, maar buitenstaanders kunnen van sommige besluiten verkeerde uitleg gingen geven. I. Ingekomen stukken. a. Eenige goedkeurings-besluiten van Ged. Staten. b. Schrijven van de provincie dat men den weg Vlijmen—Heusden in prov.-beheer zal overnemen, tegen een vergoeding in eens van f 5920 of f 296 per jaar. Wordt goedgevonden. c. Proces—verbaal van kas-opname bij den Gemeente—ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. d Verzoek om verbetering van ilt Priemsteeg. Voorzitter. We hebben deze zaak eens onderzocht en geconstateerd, dat de weg op sommige plaatsen door in gezetenen is ingenomen. Als ze nu zelf niet willen meewerken is het on. doenlijk om er een behoorlijke af watering te krijgen. We zullen eerst eens goed de scheidingslijn laten op- graven. Ze vragen verbetering, maar ze zijn zelf de grootste zondaars. Ik zal eens aan den landmeter vragen wat 't ons kost, als hij ons de juiste scheidings lijn wii uitzetten. En dan kunnen we nog in overleg treden met het Bestuur van den Binnenpoider. M Boom. Als we 't door het ka daster laten opnemen, zal het al gauw een paar honderd gulden kosten. Voorzitter. Dat vermoed ik ook, Maar we weten er geen andere weg op. v.'Wagenberg. Er is ook een ge- deeite met elzenhout beplant, dat zal ook eerst verwijderd moeten worden. Van Buul. We zullen't met de Polder moeten overleggen en dan ten slotte nog met geweld moeten optreden. Voorzitter. Ja. M. Boom. Dan zou 't nog een pro cedure kunnen worden. Voorzitter. We zullen maar eens afwachten. 2. Verzoek van de Bouwvereeniging om beschikbaarstelling van de bijdrage over 1928. Voorzitter. Wij stellen voor de ge- wone jaarlijksche bijdragen te geven, Het Rijk draagt 75 pCt. bij van f 5700 - v. Engelen. Is er dan nog een te kort Voorzitter. Dat is altijd geweest. v. Engelen. Als er meer onderhoud noodig is zal 't tekort nog grooter worden. Voorzitter. Voor 't onderhoud is een reservefonds gevormd waarin nu reeds f 4000 is gestort. 3. Verzoek van de Vereenigfng voor Wettelijke Dierenbescherming tot her ziening van de bouwverordening, met voorstel van Burgemeester en Wet houders. Voorzitter. Onze bouwverordening is zoodanig verouderd, dat we een herziening in voorbereiding hebben. We zullen dit adres aanhouden en zien of we een niet al te dure bepaling in de nieuwe verordening kunnen op nemen. Wordt goedgevonden. 4. Verzoek van de Centrale Espe- ranfo—Commissie tot het invoeren van een cursus in Esperanto op de lagere I Scholen, met voorstel van Burgemeester j en Wethouders. Voorzitter. Met alle sympathie voor 't Esperanto, kunnen wij toch geen

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6