Jiünmrm zemwM&tim redenen vinden om op het verzoek in te gaan, zoolang niet van hoogere hand nadere voorschriften worden gegeven. Het is toevallig dat we hier een onderwijzer hebben die een diploma Esperanto bezit, maar ais deze weer weg is, zitten we weer zonder. v. Wagenberg. Ik zou er meer nut in zien om in de hoogste klasse van de lagere School een moderne taal te laten leeren. Conform voorstel B, en W. wordt besloten. 5. Verzoek van de afdeeling Vlijmen van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm om een blijvende bijdrage, met voorstel van Burgemeester en Wet houders. Gevraagd wordt f 30. Voorzitter. Aangezien we nog steeds 't nut van het voortbestaan der ver eeniging erkennen stellen we voor om een vaste subsidie te verleenen van f 20, zoolang de vereeniging voldoende leden heeft. v. Buul. Ik ben tegen een vaste subsidie. Voorzitter. De bedoeling is, dat men niet elk jaar een verzoek behoeft in te dienen. Maar bij elke begrooting wor den toch alle subsidies behandeld. Wanneer de Raad 't niet noodig acht, is hij altijd vrij om dezen post weer af te voeren. Wordt aldus besloten. 6. Verzoek van j. van Heijst om ontslag als Ambtenaar van den burger- lijken Stand met voorstel van Burge meester en Wethouders. v. d. Griendt Is't zoo zijn verzoek? Voorzitter. Ja en volgens de wet moeten we ontslag verleenen zooals't gevraagd wordt. Hij spreekt niet van „eervol ontslag". v. Wagenberg. Bescheidenheid wordt hier dus niet op prijs gesteld. Voorzitter. Ik heb geen bezwaar om 't eervol te geven, v. Buul. Ik ben er tegen, v. Helvoirt. En ik ook. v. Buul. Wij weten het 't beste, waarom hij ontslag vraagt. Maar in openbare zitting kun je er niet alles van zeggen. v. Sprang. Hij vraagt ontslag wegens zijn lichamelijke gesteldheid. Eo nu zijn er misschien wel eens minder prettige dagen geweest, maar over 't geheel geloof ik toch, dat hij wel heeft voldaan. v. Buul. B. en W. weten er alles van en kunnen er het beste over oor- deelen. Voorzitter. Ik wil alleen dit zeggen, dat van Heijst 't ontslag niet eervol heeft ingediend. Hij heeft 't briefje voor me neergegooid, v. Helvoirt. Ja, zoo is 't. Hij vroeg ontslag en gooide den Burgemeester 't briefje naar 't hoofd v. Wagenberg. Ik weet natuurlijk niet wat er is voorgevallen, daarom vroeg ik ook eerst inlichtingen. En ik laat gaarne de verantwoording aan B. en W. over. Voorzitter, 't Lijkt me 't beste om hem ontslag te geven zooals hij vraagt. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorziening in de vacature van 4e Ambtenaar van den Burgerlijken Stand met aanbeveling. Benoemd werd dhr. P. Achten. 8. Verzoek van mejuiftouw A. J. van Buul, om eervol ontslag als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school alhier met voorstel van Burgemeester en Wethouders. De voorzitter zegt, dat mej. van Buul te Engelen is benoemd. Besloten wordt aan mej. van Buul met ingang van 1 Nov. a s. eervol ontslag te verleenen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handweg ken aan de openbare lagere schoo' met voordracht. Aanbevolen wordt mej. E. A. van Buul. De aanbevolene wordt gekozen me 6 stemmen tegen 4 blanco. 10 Goedkeuring rekening Gezond heids—Commissie 1928. De bijdrage voor deze gemeente is bepaald op f 211,05. Wordt goedgekeurd. 11. Vaststelling rekening Armbe stuur 1928. Voorzitter. Ik stel voor om dit aan te houden en de rekening in de vol gende vergadering vast te stellen tege lijk met de begrooting. Wordt goedgevonden. 12 Aanbieding rekening Gemeente en G E.B. 1928 't Batig slot van de gemeente- rekening bedraagt f 15512 69 en van het G.E B. f 1520,57 De rekeningen worden gesteld in handen van de Commissie van onder zoek, de leden van Heesbeén, van Sprang en v. d. Udenhout. 13. Aanbieding van de begrooting 1930 a. van het Armbestuur. b. van het GEB. c. van de Gemeente met meerdere verzoeken tot toekenning van een bijdrage. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente en die van het Gemeentelijk Electriciteltsbedrijf voor het dienstjaar 1930 Ofschoon verschillende extra uitgaven op de begrooting moesten worden geraamd, mocht het ons, zij het met veel moeite, toch gelukken de begroo ting samen te stellen zonder belasting- verhooging en kan het vermenigvul- digingscijfer van 60/100 worden gehandhaafd. De voornaamste dezer extra uitgaven zijn de volgende 1. Aandeel stichting Bijz Jongens school te Haarsteeg 2. Uitvoering Ziektewet 3. Hoogere raming Nijverheidsonderwijs 4. Idem Burg. Armbest. 1927 69 500.- 900- 1000.— Totaal f 4327 69'/a Niet ondienstig achten wij het onder Uwe aandacht te brengen, dat na aftrek van alle subsidies in zake onderwijs, armwezen, werkloosheidsverzekering en volkshuisvesting voor 1930 is ge raamd de niet onbelangrijke som van f25754 24. Aan inkomstenbelasting en opcenten der diverse rijksbelastingen is geraamd f 35737.36, zoodat aan onderwijs enz. 72°/0 van de belasting moet worden uitgegeven of 6.16 per hoofd der be volking. Trots deze steeds stijgende hoogere eischen aan de gemeente-financien gesteld kon gedurende de afgeloopen jaren telkens tot belasting-verlaging worden overgegaan. Onderstaand staatje moge U daarvan een duidelijk beeld geven. Rangnummer van den belastingdruk in de Gemeente Vlijmen onder de Gemeenten in Nederland jaar 1924-1925 1925-1926 1926-1927 1927 192$ 1928-1929 Inkomen f 2000.- 871 886 628 289 175 Inkomen f 5000.— 927 933 744 362 227 Als onze meening moeten wij U mededeelen, dat over 1931, ais de nieuwe wet regelende de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal zijn in werking getreden wederom tot eenige belasting-verlaging can worden overgegaan. Wij stellen ons voor U hiervan binnen niet te lang tijdsverloop een overzicht te kunnen geven. Bijzonder aangenaam is het ons U ten slotte te kunnen mededeelen, dat iet G. E. B. zich gestadig in de goede richting blijft ontwikkelen en dat de stroomprijs over 1930 wederom met cent per K.W.U. zal kunnen worden verlaagd. Burgemeester en Wethouders van Vlijmen. De begrooting wordt verwezen naar de Commissie van onderzoek. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging der jaar wedde van den opzichter der lande rijen. Voorzitter. De jaarwedde van onzen opzichter bedraagt nu f 1050. Aange zien we buitengewoon goed over hem tevreden zijn en het salaris niet in verhouding staat tot de prestaties, stellen we voor om het te verhoogen met f 200. De man heeft een groot gezin en kan het goed gebruiken. v. Sprang. Ik ben er niet tegen om hem te verhoogen maar dan zou ik het doen in den vorm van kindertoe slag en wel f 50 vanaf het vierde kind. Dat ligt meer in de sociale richting. v. Buul. Dat lijkt me niet de juiste weg, We moeten een vast salaris be palen, v. d. Griendt, Ik hoor dat men te vreden is over den opzichter en dan is zijn huidig loon onvoldoende. Wan neer men hem kindertoeslag geeft, telt dat niet mee voor pensioen. En wat moet de man doen, als hem iets over komt en hij invalide wordt. Ik vind dat hij best eert loon mag hebben van f 25 per week. Voorzitter. Alvorens kindertoeslag te geven, moet de grondslag van zijn vast salaris voldoende zijn, en dat is hier niet het geval. Als men nu kinder toeslag geeft, dan draait men de zaak om. v. Buul. Ik vind ook dat hij een goed salaris waard is. v. Halder. Ja, hij doet buitengewoon goed zijn best in het belang van de gemeente. De vorige opzichter had toch wel f 1200. Voorzitter. Dan zal ik ons voorste in stemming brengen. v. Sprang Maar ik wensch mijn voorstel ook te handhaven. Voorzitter. Ons voorstel is 't meest verstrekkend en komt het eerst in omvraag. Voor het betrokken gezin is het ook veel beter dat hij een vast salaris heeft. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 9—2. Tegen stemden van Heesbeen en van Sprang. 15. Wijziging begrooting 1929. Wordt goedgevonden. De Voorzitter zegt dat vergeten is om op de agenda te zetten, om den klokkenist met ingang van 1 Oct eervol ontslag te verleenen. Wordt besloten dienovereenkomstig ontslag te verleenen. 16. Bespreking overschrijven lande rijen voor 4 jaren. Daaraan wordt nog gevoegd een verzoek van A. van Helvoirt e a. om het vee eenige dagen langer te mogen weiden. Er werden toen 14 valsche kwartjes op hem gevonden Ook hij is daarop opgesloten. Bij een huiszoeking in zijn woning vond men vier gipsmatrij- zen, een smeltkroes, een gietlepel en een hoeveelheid metaal, benevens 21 valsche kwartjes. Alles werd in beslag genomen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat nog meer personen in het com plot betrokken waren. Als verdacht van medeplichtigheid zijn nog aange houden en opgesloten de 48-jarige schoenmaker J. B. van M. en de 48- jarige monteur A C K. De vier aangehoudenen zijn ter be schikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten Vermoedelijk hebben zij ongeveer 50 valsche kwartjes uitgegeven. Baldadigheden. Te Nieuw-Roden (Drenthe) zijn gisternacht baldadigen op ergerlijke wijze bezig geweest. Een koren- en een hooimijt bij de woning van A. Portend werden in brand gestoken en verder werd er veel vernield. Bij de woning van R. Zonneveld werd een partijtje kleeren in brand gestoken. Dood op den weg gevonden. Op den rijksweg tusschen Susteren en Echt is gisteravond 9 uur de 50- jarige H. Jassen uit Susteren met ge spleten schedel dood op den weg ge vonden. Men vermoedt een geweldda- digen dood. Kippensmokkelarij. Aan de grens van Dinxperlo heb ben de Duitsche kommiezen Zondag een vrachtauto uit Bielefeld aange houden, welke bevracht was met 620 levende kippen, welke uit ons land waren binnengesmokkeld. De chauf feur en een grensbewoner werden ge vangen genomen. Ongelukken. Gisteravond is de 67-jarige C. de F. te Geldermalsen bij wachtpost no. 40, in de spoorlijn ArnhemGeldermal sen, door den trein overreden en op slag gedood. Maandagavond reden vader en zoon Cutten uit Mierlo-Hout per mo torfiets door de Molenstraat te Hel mond. Doordat men over een steen reed, werd de vader die op de duo zat, over den weg geslingerd. Hij Het Hd van Heesbeen stelt voor om komst niet op te geven en men heeft ze tot 15 Oct. gratis te laten weiden, hem daarom maar eens gefouilleerd, omdat ze toch een zeer hooge pacht hebben moeten geven. Voorzitter. Ik vind het heel goed om ze 5 dagen langer te laten weiden. M. Boom. Dat is zeer te billijken, van Halder. Maar er is toch niets op tegen om ze eei- kleine vergoeding te laten betalen. M. Boom. Onder het motief dat het een abnormale toestand is geweest, jen ik er voor om ze tot 15 October gratis te laten weiden. Aldus wordt besloten. Wat de verpachtingen betreft deelt de Voorzitter mede, dat men een nieuwen maatregel wil invoeren, zooals in Drunen. Meri wil de pachters de gelegenheid geven om het gepachte e laten overschrijven, tegen een prijs door de Commissie vastgesteld. Maar de pachters moeten niet trachten om het door opzegging bij publieke mijning goedkooper te krijgen. Dat gaat niet. van Halder. Ik vind dat zeer goed gezien van B. en W. De huurders lebben nu ook meer zekerheid. Maar er wordt toch zeker billijk rekening gehouden met de meerwaarde van den grond welke hij door bewerking van den huurder gekregen heeft. Voorzitter. We zullen ze niet het vel over de ooren halen. Hierna volgen nog eenige bespre kingen van landbouwkundigen aard. Naar aanleiding van een opmerking van het lid H. Boom om nog meer bunders te verpachten, zegt de Voor zitter dat het wenschelijk is, dat de gemeente zelf ook grond in handen houdt. De gedane opmerkingen zullen in de Landerijencommissie besproken worden. Rondvraag. van Wagenberg. Ik heb gehoord dat het publiek alleen maar 's morgens een paar uur op de secretarie terecht san. Voorzitter. Voor het publiek is de secretarie geopend van 9 12 uur. Namiddags moeten de ambtenaren tijd hebben om het werk af te maken. M. Boom. Heeft er nu een verwis seling plaats gehad van ambtenaren Voorzitter. Ja. Mej. van Hoof is eerste ambtenaar geworden en de heer Achten tweede. M. Boom. In verband met mogelijke annexatieplannen ware het misschien beter geweest om den nieuwen ambte naar tijdelijk te benoemen. ELffii Uit het overstroomde huis wordt uitgelaten. Poes PassingTShow. Voorzitter. Neen, bij annexatie zou je toch meer werk krijgen. Deze be noeming geeft ons een besparing van f 300. v. Heesbeen. Misschien had 't nog wel voordeeliger kunnen gaan. Ik lees, dat er gediplomeerde ambtenaren worden benoemd op een salaris van f 200. Voorzitter. Dat zijn misschien amb tenaren die op een Burgemeestersbe noeming wachten. Wij hebben hier menschen noodig die goed hun vak kennen en liefde hebben voor het werk. Zoo hebben we in mej. van Hoof een buitengewone kracht. Wat zij werkt is niet te zeggen. Geregeld werkt ze over en steeds uit eigen beweging. J.l. Zondag heeft ze den ganschen dag op de Secretarie ge werkt. Welke andere ambtenaren doen dat Ook in den nieuwen ambtenaar hebben we een goede kracht gevon den En daarvoor is een salaris van f 900 toch niet te veel. Hierna sluiting. dochter naar de deur en loste dan op het meisje nogmaals verscheidene re volverschoten. Na de daad joeg hij zich zelf een kogel door het hoofd. Het meisje stierf reeds op weg naar het ziekenhuis. Haar moeder en de dader worstelen met den dood. Het motief tot de misdaad moet in versmade liefde gelegen zijn. Woensdagmiddag te ongeveer half 2 heeft op den Hoogen Dijk te Papendrecht een droevig ongeluk plaats gehad. Het bijna 3-jarig meis je M. Vastenhout, dat uit haar huis aan den overkant van den weg bij een zandhoop wilde gaan spelen, stak juist over toen er een auto aankwam. Het kind bereikte wel den overkant, doch toen het daar was viel het, met het noodlottig gevolg, dat een der spat borden van deh auto tegen het hoofd van het meisje kwam. De moeder, die het ongeluk voor haar oogen zag ge beuren, bracht het meisje onmiddel lijk naar het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht, waar het evenwel bij aan komst reeds overleden bleek te zijn. Dinsdagmiddag is bij het rangee ren op het emplacement te Simpel- veld de remmer-rangeerder v. d. H. onder een der wagons geraakt. Hem werd het rechterbeen boven den enkel en bovendien de rechterarm afgere den. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. Gisteren is te Wormerveer gear resteerd J. B., directeur van de Coö peratieve Maalderij De Vooruitgang. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van 25.000, ten nadee- le van die coöperatie. Gebleken is, dat B. in granen heeft gespeculeerd. Om zijn verliezen te dekken heeft hij geld van de Coöperatie aangewend. Woensdag is aan boord van het kwam met het hoofd op den trottoir- in de entrepothaven te A'dam liggen- GEMENGD NIEUWS. In den laatsten tijd was het de politie te Rotterdam bekend ge worden, dat er veel valsche k.wartjes in omloop werden gebracht en wel speciaal op den Linker Maasoever. In het byzonder ontvingen sigarenwin keliers en tramconducteurs deze val sche munt. Veertien dagen geleden werden bij een sigarenwinkelier aan den Linker Maasoever niet minder dan 16 valsche kwartjes ontdekt. Het bleek evenwel, dat deze man volkomen ter goeder trouw was. Hij wist niet mee te deelen, van wie hij die kwartjes had ontvangen v Vrijdag heeft een andere sigaren winkelier, wonende aan den Langen Hilleweg alhier, een agent van politie aangeroepen, omdat iemand hem even te voren een valsch kwartje in beta ling had gegeven. Hij heeft den agent den man aangewezen; het bleek de 43-jarige losse werkman T V te zijn Op hem werden 7 valsche kwartjes aangetroffen Bij een huiszoeking in zijn woning werden eenige valsche kwartjes, vij len, gips en een gebroken matrijs ge vonden. Terwijl de politie met de huis zoeking doende was, werd er gebeld en verscheen de 31-jarige koopman M J A. Deze wist de reden van zijn band terecht. Met een zware schedel breuk werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hem vannacht de laat ste H. Sacramenten zijn toegediend. De zoon bleef ongedeerd. Gisteravond heeft in de Veestr. te Helmond een verkeersongeval plaats gehad. De 7-jarige A. Bouw man, die in een trekwagentje zat, werd door een motor aangereden. Hij werd uit het wagentje geslingerd en bleef met een gebroken been liggen. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. In het R.K. Ziekenhuis te En schede is overleden het 19-jarige meisje H. Voort, dat Donderdag bij het stappen uit een in beweging zijn- den autobus is gevallen, waarbij het een zware hersenschudding kreeg. Per auto van den G.G. is naar 't Binnengasthuis te Amsterdam ver voerd een 8-jaige jongen, die op de Reguliersgracht door een auto was overreden en zwaar was verwond. Bij aankomst in het gasthuis bleek het knaapje te zijn overleden. De caféhouder, tevens veehou der Th. P. te Woerden ging, in de morgenuren eens naar de in de nabij heid van zijn woning gelegen weide kijken om te zien hoe het met zijn vee stond. Toen hij langen tijd wegbleef ging men eens poolshoogte nemen en men vond zijn lijk vóórover in een sloot liggen. Vermoedelijk is hij den ver stikkingsdood gestorven. Een passagierstrein van War- chau naar Siberië is 80 K.M. voor bij het station Wjatka «ontspoord. Zes wagens vielen om en twee werden volkomen vernield. Er zijn reeds 45 dooden en 26 zwaar gewonden uit de puinhoopen gehaald; 10 personen zijn minder ernstig gekwetst. Uit New-York wordt gemeld, dat de posterijen een onvolledig geadres seerd pakket hebben ontvangen, waar in zich de portefeuille van den gear resteerden banklooper der firma His- coe Co. bevond, met effecten ter waarde van 462.000 dollar. Zooals men zich zal herinneren, beweerde de banklooper dat hij door twee mannen was ontvoerd, die hem zijn portefeuille hadden afgenomen De politie veronderstelt, dat het pak ket door een nog niet gearresteerden medeplichtige van den banklooper op een postkantoor is afgegeven. Wolff seint uit Duisburg d.d 26 September: Hedennacht loste in een restaurant in Hochfeld de groentenhandelaar Berton meerdere schoten op de waar din en haar dochter. De waardin kreeg een schot in het onderlijf en zakte, levensgevaarlijk gewond, in el kaar. De dader sleepte de bewustelooze de motorschip Adriana het jachtwiel van een handlier uit elkaar gespron gen. De 54-jarige schipper W. Nijgh uit Katwijk aan Zee kreeg de stuk ken tegen het hoofd. Hij is zwaar ge wond naar het ziekenhuis aan deh Coolsingel vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. De Matin meldt dat Zaterdag een rijke Nederlandsche voor ongeveer 2 millioen francs aan juweelen en geld is bestolen in een groot hotel te Biar ritz. De politie zou den dief reeds op het spoor zijn. Havas meldt nadet dat de bestolene mevrouw Weinthal is, de echtgenoote van den Nederlandschen consul. Me vrouw Weinthal deed juist een dutje. De dief heeft voor 2.600.000 francs aan juweelen meegenomen, w.o. twee ringen ter waarde van een millioen francs, twee platina armbanden, bril janten en een paarlen collier. De heer Weinthal bevond zich tij dens den diefstal in zijn kamer die door de badkamer van die zijner vrouw gescheiden is. De hernieuwde behandeling van de moordzaak Lans voor de Arron dissementsrechtbank te Rotterdam is voorloopig bepaald op Dinsdag 22 Oc tober a.s. Na al hetgeen wij over 't hernieuw de onderzoek reeds publiceerden, n.l. het toch nog vinden van bloedvlek ken, de getuigenis van Brons, het psychiatrisch onderzoek van v. O. en de nieuwe getuigen a décharge, is er thans geen ander licht meer in de zaak gekomen. De 18-jarige kantoorbediende S. K. is op het Middellandplein te Rot terdam met haar fiets onder een mo torfiets terecht gekomen doordat zij zonder teeken te geven plotseling van richting veranderde. Met een hersen schudding is zij in het Israëlitisch ziekenhuis opgenomen. Aan de papierfabriek De Een dracht van de firma van Gelder Zo nen te Wormer heeft gistermiddag de 37-jarige arbeider P. Hollenkamp een 3000 K.G. wegende maalsteen over 't lichaam gekregen. „Wat is er met dien jongen die daar door het ijs is Redder gebeurd, gezakt?" Toeschouwer: .O, hij werd onge duldig door het lange wachten en toen is hij er maar uitgekropen". meercn en worden cjebtêr'Kc door Buisje 75 ct Bij Apoth en Drogisten -3*—

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7