I "nSuws" No. 77. Zaterdag 28 Sept. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 27 Sept. 1929. Premiemarkt. Onze voortdurend naar voren ge- j schoven meening, gedeeld door vele deskundigen, dat in het centrum der Langstraat een markt voor melk- en kalfvee speciaal op z'n plaats is, heeft in de premiemarkt van Donderdag eene nieuwe bevestiging gekregen. Wij hebben de opinie van vele des kundigen gevraagd, die zulks unaniem beaamden en ons verzekerden dat hier qualiteit was aangevoerd die men in zulke verscheidenheid tevergeefs zelfs in Den Bosch en Rotterdam zal zoeken. Het was een qualiteitsmarkt, maar tevens een markt met levendigen han del. Maar Donderdag was er ook de quantiteit. Ruim 'n paar honderd pracht-exemplaren stonden aan de lijn, en het is onze overtuiging, dat het aan de boeren van Waal wijk, de Langstraat en het Land van Heusden en Altena ligt of de markt voor goed gevestigd genoemd kan worden. Zij moeten hun prima waar blijven aanvoeren; van zulk een markt gaat roep uit en dan zullen ex- kooplui komen. Men moet het niet om een premie doen, men moet het doen om hier een markt van prima zeld zaam vee te stichten en te behouden, en dat kan volgens ons nogmaals als de boeren uit plaats en streek het niet bij woorden laten, doch blijven aan voeren en daar zijn er o.i., eenige lof felijke uitzonderingen daargelaten, in de verloopen maanden nogal velen aan te kort gekomen. Nogmaals, is er aanvoer, dan ko men er kooplui. En wanneer deze pogingen blijven gesteund door gemeente, door de volijverige Mai-kt-commissie, door een aantal flinke kooplui uit Waalwijk, Sprang, Eethen, enz., dan zal er resultaat komen, mits het boven staande wordt in acht genomen en mits men ook zorg draagt voor goede reclame en voor de kooplieden per soonlijke reclame. Wij hebben de vol doening aan* het eerste zooveel doen lijk belangeloos te hebben meegewerkt. Wij geven hier.den totaal-uitslag der premie-keuring en zijn zoo geluk kig een der beste veefokkers en vee kenners dezer streek bereid gevonden te hebben een overzichtelijk en cri- tisch verslag voor ons blad te schrij ven en dat wij na den uitslag in ex- ten so afdrukken. 1. Kalfvee en Melkvee. Klasse kalf koeien, afgewisseld: le pr. A. W. Verhoeven te Sprang- Capelle. le pr. B. G. Branderhorst te Eethen. 2e pr. A. B. Timmermans te Waalw. 2e pr. B. Chr. v. Herpt, Herpt. 3e pr. A. v. Everdingen te Heesbeen. 3e pr. B. M. Spoor te Eethen. 3e pr. C. W. Hoeflaken, Wijk. 4e pr. A. W. Hoeflaken, Wijk. 4e pr. B. P. Nieuwkoop, Drongelen. 4e pr. C. A. H. v. Schijndel, Waalw. 4e pr. D. G. Wagemakers, Heesbeen Klasse kalfkoeien, niet afgewisseld: le pr. B. P. Boll, Doeveren. Klasse kalfvaarzeh, met 4 of 6 breede tanden le pr. B. Jud. Timmermans, Waal wijk. (Aangekocht door M. Spoor, Eethen). 2e pr. A. B. Timmermans, Waalw. 2e pr. B. Idem. 3e pr. A. J. Pruijssers, Capelle. v 3e* pr. B. B. v. d. Hoeven, Capelle. 3e pr.. C. Jud. Timmermans, Waalw. (Aangekocht door M. Spoor, Eethen). Klasse kalfvaarzen met 2 breede tanden: le pr. B. J. v. Loon, Waalwijk. 2e pr. A. A. v. Huiten, Waalwijk. 2e pr. B. J.v. Loon, Waalwijk. 3e pr. A. alsv. Melkkoeien, afgewisseld: le pr. B. A. Boll, Doeveren. 2e pr. A. Idem. 2e pr. B. Jac. Uijthoven, Sprang Capelle. 3e pr. A. S. Vos, Waalwijk. Klasse melkvaarzen met 4 of 6 breede tanden: le pr. B. Chr. v. Herpt, Herpt. 2e pr. A. Idem. 2e pr. B. P. Klerkx, Waalwijk. 3e pr. A. F. van Loon, Waalwijk. 2. Vetvee. Klasse vette vaarzen: le pr. A. W. Baijens, Waalwijk. Ie pr. B. A. v. Huiten, Waalwijk. 2e pr. A. C. v. Herpt, Herpt. 2e pr. B. A. van Hidten, Waalwijk Klasje vette koeien: le pr. A. Joh. Willemse, Waalwijk, le pr. B. J. v. d. Sanden, Waalwijk. 2e pr. A. Idem. 2e pr. B. Idem. 2e pr. C. Idem. (Al deze prijswinnaars van den heer J. van der Sanden waren geweid door en aangekocht van den heer W. Klerx-de Groot, alhier). De jury had door de groote deelna me en de prima qualiteit een zeer uitgereikt, waar alle winnaars tegen- woordig waren om de prijzen in ont- I vangst te nemen, die door den Edel- achtb. heer Burgemeester van Waal wijk met een toepasselijk woord wer den uitgereikt. De Voorzitter der Mai'ktcommissie sprak een hartelijk dankwoord. Na afloop vereenigden zich voorzit ter en secretaris der commissie met de jury aan een lunch in hotel Ver- wiel. De deskundige schrijft ons dan: Deze eerste Waalwijksche Bamus- markt in hare nieuwe gedaante had een flinke aanvoer met zeer goede dieren. In verschillende klassen kwamen dieren voor die een schitterend figuur sloegen, wat blijkt uit het feit dat er dieren waren, die op ëen centrale keu ring in Den Bosch dezen zomer ge houden, mededongen naar het kampi oenschap, hier in hun afdeeling een veel minder gunstige plaats kregen, zelfs waren er dieren die daar in aan merking kwamen voor een prijs, doch hier in het geheel niet. Is dit een bewijs dat de aangevoer de qualiteit der dieren ter markt uit stekend was, ook geeft het een blik op de geheele veehouderij in de Lang straat en omgeving. De oude roem van deze streek is op deze wijze goed gedemonstreerd en geeft hoop voor de toekomst. De gemeente Waalwijk mag er trotsch op gaan weer getoond te heb ben het centrum der Langstraat te zijn, en het doet zeer sympathiek aan het hoofd der gemeente te zien op 'n dergelijke keui'ing en deze met be langstelling zoo te zien volgen. En wanneer de burgemeester der plaats cn zijn weihouders die ook blijken van belangstelling gaven, hun sympathie in zoo sterke mate betoon den, dan mogen de aanvoerders uit Waalwijk en Omstreken niet achter blijven om deze beweging te steunen, die voor de gemeente wel financieele offers vraagt, doch voor de gemeente en hare omgeving van groot nut kan zijn; immers in 't centrum een markt met aanvoer van goede beesten, het geeft een gelegenheid die koopers te trekken, die voor goed vee goede prij zen over hebben. Laat daarom allen deze markt terdege steunen. Hier volgen eenige critische be schouwingen. Vette koeien. Een klasse van beste qualiteit. Afgewisselde kalfkoeien. v. Herpt, Herpt. Mooie, fijne, plat te koe, een van de kleinste der aangevoerden, doch met veel adel. A. Verhoeven, Capelle. Goede grof- fe koe, die het iets laat zitten in staartstuk en dijen. Timmermans, Waalwijk. Een bes te gedrongen koe, met goed kruis, doch iets licht van beenen. Branderhorst, Eethen. Groote koe, iets schrale voedingstoestand, met licht be-enwerlc en wat vluchtig van horens. Kalfvaarzen met 2 breede tanden. J. van Loon, Waalwijk. Goede vaars met beste dijen, doch iets licht van beenen. A. v. Huiten, Waalwijk. Een goede, zware vaars. J. van Loon, Waalwijk. Een goede, fijne vaars. Dezelfde. Een goede vaars met wat afwijkend kruis. Kalfvaarzen. Jud. Timmermans. Beste vaars, doch iets rondig van kruis, en een andere zwarte die iets slap is van rug en wat vernauwend in het kruis. Bernard Timmermans. Goede rood bonte vaars, met veel ruimte, doch iets smal van rug en iets licht van beenwerk, met nog een roodbonte "met wat lichte ledematen. Vaars van Pruijssers uit Capelle, met slappe rug en fijne beenen. Melkvaarzen. v. Herpt, Herpt, met 2 goede soorti- ge vaarzen, waarvoor le en 2e pr. P. Klerkx, Waalwijk. Iets smallige vaars, doch goed gelijnd. v. Veldhoven, Waalwijk. Een goede vaars met wat licht beenwerk. Niet afgewisselde melkkoeien. S. Vos, Waalwijk. Goede ruime melkkoe, en een wat arm gespierde melkkoe. Uithoven, Sprang. Melkkoe met ma tigen gang. Deze klasse geeft maar een matige indruk, daar de dieren in schralen toestand verkeeren. Melkkoeien, afgewisseld. A. Boll, Doeveren. Flinke melkkoe met iets licht beenwerk. Een goede magere melkkoe. v. Herpt, Herpt. Zware grove koe. v. Lier, Waalwijk. Goede zwai*e koe. Branderhorst, Eethen. E^inke ruime melkkoe met een goeden uier. Loeff, Waalwijk. Mooie soortige koe. .7. v. Loon, Waalwijk. Beste gi'ove melkkoe met goed beenwerk. Geslaagd. De heer G. Pril, agent van politie alhier, slaagde te 's Bosch voor het politie—diploma met aanteekening. De heer A. Baaijens te Heusden, oud—leerling van den politie—cursus van den heer Hoeben alhier, slaagde voor het politie- diploma. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers ie Waalwijk. Winteravondcursussen. Het resultaat van de inschrijving voor de winteravondcursussen aan de Rijksvakschool is het volgende I. Machinale Schoenmakerij 145 deelnemers(sters), verdeeld over de verschillende afdeelingen 1. Modelleeren bovenwerk 17. 2. Snijden overleder 19. 3. Stikkerij jongens 11. 4. Stikkerij meisjes 28. 5. Stanzerij (boven 17 jaar) 4. 6. Zoolleercalculatie 7. 7. Handzwikkerij (onder 17 jaar) 19. 8. Machinale zwikkerij (boven 17 jaar) en McKay-afdeeling 30. 9. Onderwerk- en uitpoetsafdee- ling (boven 17 jaar) 10. Totaal 145 deelnemers. II. Looierijafdeeling. Hiervoor gaf zich zeer tot onzen spijt tot heden slechts 1 leerling op. De aangifte voor de machinale schoen makerij is dus goed en wel reeds pl.m. 50 pCt. meer dan het vorig jaar, toch is de deelname aan sommige cursussen gering. Wij bedoelen de cursussen 5 en 6, die dit jaar voor het eerst ge geven worden en waarvoor wij een grooteren toeloop hadden verwacht. De cursussen 4, 7, 8 en 9 zijn be paald zeer goed bezet. Voor belanghebbenden, die zich nog niet lieten inschrijven, willen wij den geheelen Maandag nog beschik baar stellen en wel van 9 uur 's mor gens tot 6'/s uur 's avonds. Zij kunnen zich op dien tijd vervoegen aan de Rijksschool. Op dienzelfden avond, dus Maan dagavond 30 September des avonds om half acht worden alle leerlingen aan de school verwacht, om verdeeld te worden over de verschillende avon den der week. Wij zullen het zeer op prijs stellen als allen die zich nog willen laten in schrijven, dit Maandag voor half ze ven zouden willen doen, zoodat de daaropvolgende indeeling vlot van stapel kan loopen. Zij die het lesgeld nog niet betaal den, worden verzocht dat op dien avond mede te brengen. De Directeur van de Rijksvak school voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, Van der Waerden. Gouden bruiloft. Ter bespreking van de feestelijke herdenking van de gouden bruiloft van het echtpaar v. d. Broek-van Besoijen, wonende Hoekeinde alhier, kwamen gisteravond de buurtbewoners bijeen in 't café van Berkel. Ongeveer 80 personen hadden aan de uitnoodi- ging gevolg gegeven. De besprekingen hadden tot gevolg dat een comité werd gekozen van 15 personen. Dit comité zal dezer dagen vergaderen en een uitvoerend bestuur kiezen en sub—comité's vormen. Het ligt voorts in de bedoeling om ver schillende personen uit te noodigen om in het eere—comité zitting te nemen. Alles wijsi er op, dat 't een grootsch opgezet feest zal worden. Teekenschool. Voor zoover noodig, brengen wij nog even in herinnering, dat er mor gen gelegenheid bestaat om het werk van de leerlingen te bezichtigen, dat in den vorigen cursus werd vervaar digd. De ouders vinden nu een gun stige gelegenheid om het werk en de vorderingen van hun jongens op te nemen en te vergelijken met dat van andere leerlingen. Tot en met Maandag wordt nog gelegenheid gegeven tot aangifte van nieuwe leerlingen. De aangifte kan geschieden ter secretarie der gemeente Waalwijk, le afdeeling. Wij vernemen, dat zich wederom een groot aantal leerlingen voor den nieuwen cursus heeft aangemeld. N.V. Chroomlederfabriek .DeAmstel" v.h. L. S. Gompen. Op de Donderdag jl. gehouden al- gemeene vergadering van het personeel onder voorzitterschap van den heer S. E. Gompen werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten tot op richting eener eigen afdeelingkas in verband met de in Maart a.s. in werking tredende nieuwe ziektewet. Bij het sluiten der vergadering achtte de heer Gompen het zich een plicht, met het oog op de toenemende alas- trim-gevallen, de arbeiders aan te spo ren zich vooral tijdig tegen deze ziekte te laten inenten. Kruisboogsport. De tweede ontmoeting, welke j.l. Zondag te Tilburg heeft plaats gehad tusschen 12-tallen van de Tilburgsche en Langstraatsche Kruisboogbonden om het kampioenschap 1929, is we derom ten gunste van den Tilburg- schen Bond geëindigd en wel met 90 punten verschil op den Langstraat schen Bond, zoodat Tilburg vooreen jaar den Wisselbeker in ontvangst had dige uitslag. Tilburgschen Bond C. v. d. Ven 93 p., C. Hamers 88 p., A. van Spaandonk 88 p., P. An- sems 88 p., Jos. Vermeer 87 p., Aug. Jansen 86 p., A. Schellekens 86 p., J. Haans 85 p., P. v. d. Wijngaard 65 p., T. v. Diesen 85 p., P. v. Laar hoven 83 p., F. Ansems 76 p. Langstraatschen Bond P. van Bavel, 87 p., J. v. d. Hoven 82 p., M. Castelijns 80 p., A. de Kort 80 p., A. Samuels 80 p., A. Ne gro 78 p Aug. van Bladel 77 punten, F. Verdonk 77 p., F. van der Zanden 77 p., C. v. d. Wiel 75 p., J. van Bijnen 74 p., J. van den Heuvel 73 p. De heeren C. v. d. Ven uit Tilburg en P. van Bavel uit Waalwijk ont vingen ieder een mooie draagmedaille, zijnde de hoogste schutters der ge noemde Bonden. De Klokken van Corneville Naar wij vernemen wordt deze Opera Comique op grootsieedsche wijze aan gepakt. Zijn koor, solisten en orkest goed verzorgd, ook aan costume3, decors, belichting enz., wordt de meeste zorg besteed. .De Klokken van Corneville" zal een waardig opvolger zijn van de reeks van operetten, welke TAVENU in zijn 10 jarig bestaan reeds met zooveel succes gaf. Liedertafel .Oefening en Vermaak." Wij vestigen nogmaals de aandacht op het groote bal dat de Liedertafel morgenavond geeft in Musis Sacrum. Het bestuur heeft hiervoor geënga geerd den heer SchoHten uit 's Bosch mét zijn prima Jasz-band, die voor goede muziek en de noodige stemming zal zorg dragen. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de annonce in dit blad. Vereerende uitnoodiging. .Onderling Kunstgenot". We vernemen dat bovengenoemd Waalwijksch Revue gezelschap uftge- noodigd is. Dinsdag 1 October a.s. een uitvoering te geven mei de revue „Draadloos" in de groote Doelenzaal te Gorinchem. Nog vernemen we dat deze uitvoe ring plaats zal hebben voor den Kath. Kring Het is voor deze jeugdige ver- eeniging, Waaronder prima krachten ctiuilen, een groote eer irt deze voor naamste zaal van Gorinchem te mogen optreden. Wij wenschen hun het beste suc ces toe Missie—naaikring. Na den Missie naaikring van Sf. Clemens 1.1, Zondag, brasht de Missie- naaikring van St. Jan. gisteren een bezoek aan de groote Missie ten toonstelling te 's-Hage. Met den trein van 8.23 vertrokken een 21 tal deelneemsters, vergezeld van den Z.Eerw. heer Pastoor. Na een genotvollen auto-tocht door en om de stad, een bezoek aan de Bijenkorf, een gezamenlijk diner enz., bezocht men de groote tentoonstelling in het Kurhaus, waar geruimen tijd werd doorgebracht met de bezichtiging van de talrijke en belangwekkende stands. Wij behoeven niet te zeggen dat het voor de leden, onder de goede leiding van het bestuur een zeer prettige dag was. De eerste lederveiling. De eerste lederveiling 1.1. Dinsdag te Tilburg gehouden, trok groote be langstelling uit alle hoeken des lands, maar 't waren meer kijkers dan koopers. Het aangebodene was over 't ge heel genomen niet superieurte noemen. De tweede veiling zal 8 October a.s. gehouden worden. DRUNEN. Zooals reeds is aange kondigd heeft 't bestuur der Harmonie van de Jongens-Congregatie besloten a.s. Zondag om 5 uur een concert te geven op de nieuwe kiosk bij het j gunstig gelegen terrein bij de Eerw. Broeders, tot sluiting van het seizoen. De Harmonie heeft voor een uit stekend program gezorgd, want onder leiding van haar eminenten Directeur den heer H. Brok zullen de volgende nummers worden uitvoerd. 1. Florentiner Marsch (Grande Marche Italienne) van Musique de J. Fucik. 2. La Muette de Portici, Ouverture D. E. F. Auber. 3. Fantaisie Romantique, Legende L. Montagne. 4. Cavalerie Légère, Ouverture, arr par J. Briffaux. 5. A. Toi, Valse de E. Waldleufel, par J. Bouchel. 6. Pro Gloria, Marche, Jac. Grit. Dit concert is ook toegankelijk voor niet-leden. Moge het weer mede werken dan twijfelen wij niet of de belangstelling zal groot zijn. Voor goede zitplaatsen wordt zorg gedragen. I/- Ter gelegenheid van zijn aan staand huwelijk bood de heer L. Pijnenburg Donderdag aan de Too- neelvereeniging een feestavond aan. 't Was een recht gezellig feest vol leut en humor en ook voor den maag was uitstekend gezorgd. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien de Geref. Kerk alhier op te treden candsdaat Schouten van Vreeswijk. Het ruim 2 jarig dochtertje van dhr. v. D. alhier werd dezer dagen zoo danig door een hond gebeten dat het enkele verwondingen bekwam, zoodat geneeskundige hulp van Dr. Waerden- burgh moest worden ingeroepen. Wij vernemen dat Dr. S Waerden- burgh als secretaris van het Bestuur der Chr. Schoolvereeniging alhier heeft bedankt WASPIK. A. s. Donderdag 3 Oct. zal de St. Theresiakerk te Waspik— Boven bezocht worden door eetie processie uit Boven. RAAMSDONKSVEER. Dhr. Leeuwis, Hoofd der Dorpsche Chr. School ont ving een benoeming als onderwijzer aan een der Haagsche Chr. Scholen, tegen 1 Januari a.s. Zondagmorgen zal er in de Dorpsche Herv. Kerk leesdienst zijn des avonds om 6 uur treedt in de Veersche Kerk op Ds van Willigen uit Capelle. Des morgens om 9'/a 9es namiddags om 5 uur zal er in de Ger. Kerk leesdienst worden gehouden. Met goed gevolg liep van stapel van de werf dér N.V. Scheepsbouw- werven v/h. P. en A. Ruitenberg het D.F.. Sleepschip „Aljo" groot 940 ton, afm. 67,00 x 8 20 M buitenw. x 2,50 M. voor dhr. j, A. Kiuijtenaar te Ca pelle (N.-Br). RAAMSDONKSVEER. Dezer dagen zijn door de gemeentepolitie een paar personen bekeurd, vanwege het vis- schen met een snoekstrik. Het verboden vischtuig is in be slag genomen. De boterprijs is stijgende en bedraagt nu f 2,60 per Kg. Op 9 November a.s. hoopt het echtpaar A. Blankestijn de Raden zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Buurt- genooten en vrienden zijn voornemens de krasse oudjes alsdan een genoeg lijken dag ie bezorgen. De inlevering vaji rijksgoederen voor verlofgangers der lichting 1914 zal voor deze gemeente plaats hebben op 11 October a.s. om II uur des voormiddags te Waspik in hei voor malig schoolgebouw. GEERTRUIDENBERG. Onderling Kunstgenot"Zondag j.l. gaf het be kende Waalwijksche Revue gezelschap „Onderling Kunstgenot" een uitvoering met de revue „Draadloos" in het Cen traal—theater alhier. De uitvoering mag tot in elk onder deel buitengewoon geslaagd genoemd worden. Het publiek gaf na elk nummer door een uitbundig applaus zijn te- vredenheid te kennen. Wel zeer In den smaak vielen scenes als „Televisie" welk nummer het ge zelschap uitgevoerd heeit ter gelegen heid van het lustrum van den Heer Jac. Sars, terwijl ook „De Slaapwande laar", „De Directeur* en „Anarchisten'1 den lof van het publiek wegdroegen. Het zou ons te ver voeren de namen van solisten, acteurs, enz., op te sommen. Alleen kunnen we mede—- deelen dat er op den avond schitterend gezongen en gespeeld werd, terwijl het ballet een aangename afwisseling was in het program We hopen het gezelschap het a.s. seizoen wederom hi r te zien. (Door het te laat binnenkomen van dit verslag, was het ons niet mogelijk dit in ons nummer van Woensdag 1.1. af te drukken.) Hedenmiddag 2 uur vergadering van den raad der gemeente Geer- truidenberg. Aan de orde 1. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1930 en de daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen. 2. Verkoop stukje grond aan de Gezusters de Wit. 3. Mededeeling kasopname. 4. Ingekomen stukken. MADE. Dat alhier voor de kermis nogal vleesch gebruikt wordt, bewijst wel het feit, dat bij den heer Kerre- mans, slager alhier, een koe is geslacht van ruim 950 pond. De codecte voor de Sobrietas- bloem bracht hier f 70.— op. NIEUWS UIT HEUSDEN, Heusden, 26 Sept. '29. De heer W. C. Friedli, deurwaarder bij het Kantongerecht, hoopt Vrijdag 27 Sept. den dag te herdenken, waarop hij voor 30 jaren als zoo danig is aangesteld. Naar wij vernemen zal hij om 11 uur v.m. in de zittingszaal van het Kantongerecht worden gehuldigd, waarbij voor iedereen toegang is. Hoewel de beslissing in den damwedstrijd om 't kampioenschap voor deze streek feitelijk gevallen is, zal hij, naar men ons mededeelt tot het einde worden afgespeeld, om zoo te geraken tot een rangschikken der spelers. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 27 Sept. 1929. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. Prins alhier is aanbesteed den te IIWI1 IIHIBIBHIIIIMIIII II 111 W I1IBIM III lil

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9