Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. STE R^TAB AJC m W (i Je Bijenkorf,rSFrito van der ïen, ïBoscfc. 1! Belastingverlaging. FEUILLETON VERANDEREN EN REPAREEREN van alle soorten BONTWERKEN. BONTMANTELS NAAR MAAT. DOOR ERWHNG •or, •an ner :en ;tte de eel we de iuw ou- ere nd, eer een oo. len. iter uit. ien, atie hap ien. NUMMER 79. ZATERDAG 5 OCTOBER 1929. 62e JAARGAN«. Dit blad TentchiJnt WOENSDAG en ZATERDAG. AbonneinentspritJ 8 per 8 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te «enden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon Na SA Telejrr.-Adres: ECHO. PrtJs der AdrertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertenttën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit ■la. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Aan het Ministerie van Financiën heeft men in de laatste jaren niet slecht geboerd, men heeft er heel wat millioentjes overgehouden, de laatste 5 ja'ren zelfs meer dan 240 millioen. Wanneer men bedenkt, dat het totaal der jaar lij ksche staatuitgaven uit den gewonen dienst ongeveer 600 millioen bedraagt, ziet men, dat zelfs voor het Rijk 240 millioen een aardig sommetje is. Voor het dienstjaar 1930 is er al weer een overschot geraamd van 9 mil lioen uit den gewonen dienst. Gaat dat zoo door, dan begrijpt men, dat ze er in Den Haag warmpjes in komen te zitten. Niet te verwonderen is het, dat er hier en daa'r stemmen opgaan om tot belastingverlaging over te gaan. We leven nu eenmaal nog in een tijd dat, iedereen liefst zoo weinig mogelijk aan Ae*v Staat betaalt en het verlangen om een kleinen aanslag in de belasting is zelfs zoo groot, dat we 'n heel corps ambtenaren noodig hebben om den plichtverzakenden belastingbetaler dui delijk te maken, dat ook hij zijn wet matig deel in de Staatslasten te dragen heeft. De door-snee belastingbetaler is dus onverantwoordelijk, denkt steeds te veel aan zijn eigen portemonnaie. Al leen is daarmede de vraag niet opge lost, of men thans niet tot een verlaging kan overgaan. Mogen we prof. Mr. An ton van Gijn (Economisch Statistische Berichten) gelooven, dan is Minister dc Geer van de gedachte, dat het vraag stuk der belastingverlaging thans zeer urgent is, urgenter zelfs dan dat van extra-aflossing. Overtollige gelden kan men immers ook aanwenden voor schulddelging. De Staat staat steeds in het krijt en moet daarom veel rente betalen. Betaalt hij zijn schulden, dan wordt de rentelast natuurlijk minder, de belastingbetalers hebben volgende jaren minder te betalen, de zorgen der toekomstige ministers van Finan ciën worden verlicht. Maar al is dan ook Minister de Geer een warm voorstander der belasting verlaging, de rijksbegrooting voor 1930 heeft ons geleerd, dat „uit een en ander blijkt, dat van een verdere belastingverlaging in den eersten tijd bezwaarlijk sprake zal kunnen zijn." Met dat geraamde overschot van 9 millioen zit het zoo. In 1931 zal de nieuwe wet op de finantieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeen ten in werking treden, welke jaarlijks een groot offer zal vergen van 's Rijks schatkist. Het zal onmogelijk zijn dit verlies op het budget van één jaar te lijden. Het opmaken van de begroo ting voor 1931 zou dan tot zeer groote moeilijkheden aanleiding geven, wan neer niet reeds een jaar te voren eeni- ge ruimte op de budgetbalans verkre gen werd. De 9 millioen is dus een stootblok om den schok van 1931 op te vangen. Wat dat groote bedrag van 240 mil lioen betreft, daarover zegt de toelich ting tot de Rijksbegrooting, dat men niet blind moet zijn voor het feit, dat tientallen millioenen aan de debetzij de van de budgetbalans moesten ge plaatst worden. Men moet op tegen slag rekenen, welke kan samenvallen met een tegenslag in conjunctuur hier of in Indië. Het is dus weer zorg voor de toekQmst, welke het Ministerie deed besluiten niet tot de belasting verlaging over te gaan. Wanneer de deskundigen het allen eens waren, zou het ons passen om voor de zorgen voor de toekomst van vader Staat het hoofd te buigen, maar juist zijn het alle experts niet met elkaar eens. En zoo betoogt dan de algemeen ter zake deskundig geachte pof. Gijn, wiens naam ik u hierboven reeds noemde, dat eigenijlk best tot belastingverlaging kan worden over gegaan, mits natuurlijk de noodige tact wordt gebruikt. Toen, aldus ver telt hij, minister de Geer maatregelen tegen belastingvlucht voorstelde, be toogde bijna de geheele rechterzijde en een deel der linkerzijde der Twee de Kamer: „Belastingvlucht kan al leen worden tegengegaan door verla ging van de belastingen". Bij de meerderheid der Kamer moet dus vroegere verlaging der belasting wel instemming vinden. Hoogere be lastingen bevorderen natuurlijk de belastingvlucht, maar bovenal is dit het geval, als degenen, die vluchten kunnen, gaan inzien, dat er telkens meer van hen geheven wordt dan en nu komt het! de soliedste auto riteiten zelf noodig achten en dat wat onopzettelijk te veel gevraagd is, ge heel gebruikt wordt om de toekomst te ontlasten: voor hun nakomelingen zorgen ze liever zelf. ROODE-STER «sm „DB BOBO VAN EBT ZOIDBN". NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 106. Als hij daarmee nog een korte poos, o heel kort maar, doorgaat, zal hij geheel en al buiten schot zijn. Op het oogenblik echter, ondanks het uiterlijk vertoon dat hij maakt, kan hij er niet op bogen dat hij eigenlijk ook één dollar bezit. Maar, hij be reidt nu zijn grooten laatsten slag voor, maar, het is misschien vreemd, het te zeggen, deze laatste slag is eer lijk, strikt eerlijk! Kent u dien man, juffrouw Lee?" Chris zag den spreker recht in de oogen. „Ik ontmoette hem gisteravond voor het eerst", sprak zij, op zoo ga lant mogelijken toon. „In dat geval kunt u toch eigenlijk niet zeggen, dat u hem kent", mom pelde Rawlins. „Indien het uw plan is, hem in een hoek te drijven, moet ik u waarschuwen, dat hij in staat is, wanhopige dingen te doen. Indien u dat spel met hem zoudt willen spelen, zult u het de rest van uw leven diep betreuren. Lieve hemel! U is als een kind dat speelt tusschen onbekende, helsche machines. Waarom doet u dat?" „Dat zal ik u op het oogenblik zeg gen. Mijnheer Rawlins, u heeft een dochter." De koude, staalblauwe glans week uit zijn oogen, toen Chris Lee deze woorden sprak. „Waarvan ik meer houd dan van mijn eigen leven", sprak hij. „Er zijn twee John Rawlins de eene, dien u kent; en, wel, de andere. Het zou me spijten, indien ik u kennis moest laten maken met dien anderen Rawlins". „Ter wille van uwe dochter wensch ik dien anderen Rawlins niet te zien". „Maar waaom stelt ge u dan aldus tegenover mij, juffrouw Lee?" „Ik geloof niet", sprak Chris op koelen toon, „dat u nu uw gewone scherpzinnigheid aan den dag legt." Haar hart klopte hevig, maar ze liet het niet blijken, toen ze dit zei. „Denkt u nu eens een oogenblik na. Ik heb uitgevonden, wie u zijt! Ik weet vrij goed wie u bent. Ik had u hiervan volstrekt niet op de hoogte behoeven te stellen. Ik had u niets behoeven te vertellen. Ik behoefde slechts naar de politie te loopen en te zeggen, waar u zich op het moment bevond, waar ze u zouden kunnen vinden. Maar ik wensch zulks niet te doen. Na hetgeen ik gisterenavond van u heb gezien, zou ik 't eenvoudig ook niet kunnen. U hebt een dochter waarvan u zielsveel houdt. Zou ik u voor haar oogen kunnen ontmaske ren?" „U zoudt haar dooden!" sprak Raw lins, een weinig onrustig, „en mij daardoor eveneens, zou ik wel durven zeggen. Dat kind is mijn alles, mijn Hier zit de kneepSoliditeit is goed, maar te groote soliditeit kan in onso- liditeit overslaan. Belastingbetalend Nederland wil zijn deel in de noodzakelijke lasten betalen, maar we weten te zijn ver tolkers van zijne gevoelens, wanneer we uitspreken, dat iedex-e onnoodige belastingheffing, ook die, voortsprui tende uit te veel staatszorg, moet worden vermeden. OUTSIDER. leven. Mijn eersten diefstal, als u het zoo noemen wilt, pleegde ik, om haar de verandering van klimaat en om geving te kunnen verschaffen, welke, volgens de geneesheeren, noodzake lijk was wilde ik haar kunnen behou den. Ik was van plan, dat geld terug te betalen maar ge begrijpt: de oude, aloude geschiedenis. Ik werd door mijn superieuren ontdekt, en heengezonden. Ik dank den hemel nog dat mijn lieve vrouw toen reeds van mijn zijde was weggenomen! Rawlins zuchtte -en Chris Lee voelde, dat ze hier voor den echten Rawlins zat, ondanks alles. „En vanaf dien tijd heb ik.geleefd op kosten van de maatschappijMaar laat ik niet in die droeve bijzonderheden afdalen. U wilt me dus niet verraden?" „Ik zeide u reeds, dat ik dit vol- I strekt niet van plan ben." „Maar waarom laat u mij dan voe len, dat u mijn ware identiteit ontdekt hebt." „Omdat ik gaarne zou willen dat u me hielpt! Ik veronderstel toch, mijn heer Rawlins, dat u mijn sexe eerbie digt?" „Noem mij Smith, als ik u bidden mag.... Ik heb altijd eex-bied voor vrouwen gehad. Geheel mjjn leven heb ik de vrouwen hooggeacht en ge ëerbiedigd, mijn sympathie is steeds naar de goede vrouwen uitgegaan. Naar mijn meening is de man die geen eerbied heeft, die niet goed is voor een vrouw, naar mijn meening is dit geen man. Ik kan, met de band op het hart verklaren, dat ik mij nooit aan geen enkele misdaad of zelfs maar aan een minder goedgezind woord, jegens de BINNENLAND. Nederland en België. In de Woensdag gehouden bijeen, komst van den ministerraad onder voorzitterschap van den minister-pre sident Jasper heeft de minister van buitenlandsche zaken Hijmans zijn collega's langdurig onderhouden over de vergadering van den Volkenbond enover de rol door de Belgische ge delegeerden ter Haagsche conferentie vrouwen heb schuldig gemaakt. Nog eens, de man, die wreed is voor een vrouw, is geen man!" „En toch is uw vriend Reginald Henson van dat soort!" Rawlins glimlachte opnieuw. Hij begon te begrijpen, wat er omging in den geest van Christabel Lee. „Zoudt u ook wat meer in bijzon derheden willen treden?" vroeg hij op beleefden toon. „Zoo, zoo, is Henson van dat soort. Welnu, ik heb dit nooit geweten, ofschoon ik veel weet want anders zou hij nooit op mijn medewerking hebben kunnen rekenen bij het uitvoeren van zijn plan. O ja, natuurlijk, ik ken hem reeds jaren als een schurk, zeer zeker, en geen kleine óókZoo, zoo, dus hij verdrukt vrouwen!" „Dat heeft hij al zeer lang gedaan! Hij vernielt het levensgeluk van mij, mijn zuster en van nog een andere vrouw. Maar het wil mij voorkomen, dat ik tenslotte de schurk in zijn laatste verschansing heb teruggedron gen. Redden kunt u hem niet meer; li zoudt alleen wat hindernissen kun nen zaaien op mijn weg, maar ook die zal ik overwinnen, hetzij het lang duurt of kort.... U geeft dus toe, dat ik wel eens gevaarlijk voor u zou kunnen worden?" „U kunt den dood veroorzaken van mijn dochter, wanneer u mij zoudt verraden in haar bijzijn, enook al was zij er niet bijIn zooverre ben ik geheel in uw machtdat moet ik bekennen!" „Alsof ik dat zou willen!" riep Chris uit. „Het is slechts Reginald Henson dien ik wensch te treffen. En gespeeld. Minister'Heijmans gewaagde ook van de Nederlandsch—Belgische betrekkin gen. Hij deelde onder meer mede, dat naar zijn oordeel de politieke atmos feer, welke rondom dit vraagstuk hangt, thans gezuiverd mag heeten en hem uit besprekingen met Nederland- sche ministers in den Haag gehouden, had mogen blijken, dat de Nederland- sche regeering wel degelijk een bin nen afzienbaren tijd met Belgie te be reiken accoord wenscht. De toon van dit gedeelte van Hijmans' betoog was dus nogal optimistisch. Schevingen in 1929. Schevingen heeft dit jaar 't record geslagen. Er waren voor de Mij. Zeebad 170 000 baders tegen 151 000 in 1928 Voor het „Volksbad" 224 000 tegen 210 942 in 1928, te samen dus 400000. September was de drukste maand. daarom zou ik gaarne willen, dat u mij antwoordde op enkele vragen: bij voorbeeld, dat u mij mededeelde, waarom u zich bij de firma Walen vervoegde, met het verzoek, u een ze keren, nauwkeurig aangeduiden siga renkoker te willen bezorgen en waar om u daarna zich naar de firma Lock- hart hebt begeven in Brighton en juist eenzelfde exemplaar daar hebt ge kocht en niet bij Walen?" Rawlins zag de spreekster verbaasd aan. Een glans van bewondering voor haar schranderheid en haar navor- schingsvermogen lag op zijn gelaat. Dat was een scherpzinnigheid en een durf naar zijn hart. „Ga voort", sprak hij, langzaam. „Vertel mij openhartig en vrij alles wat er mee te deelen is, en wanneer ik alles vernomen heb, ben ik bereid u alle inlichtingen te geven, welke in mijn vermogen liggen, u te geven." HOOFDSTUK 50. RAWLINS IS OPRECHT. „Zoo, zooIs de heer Reginald Hett- son een vrouwenbeul!" sprak Raw lins, na een lange pauze, terwijl een vreemde, men zou gezegd hebben, te gelijk verontwaardigde en minachten de trek om z'n mond speelde. Overi gens bleef hij volkomen rustig en aan z'n uiterlijk viel voor een buitenstaan der niet de geringste emotie te be speuren. Hij geleek volstrekt niet op den wanhopig in een hoek gedreven misdadiger, dien Chris door slechts een enkel woord aan de politie mee te deelen, uit Engeland zou hebben kunen verdrijven. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwgksclie en Langstraatsclie Conrantj nn■iwinwr'Mir'i THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1