OVALINE. De E.V.h.Z.-Puzzle Raadsels- Kachel poetsen Neem No. 79. Zaterdag 5 Oct. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HERPT. De raad vergaderde onder voor zitterschap van den burgemeester i afwezig het lid Couwenberg. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen was proces-verbaal van kasopneniing, waaiuit bleek dat alles in orde was. Schrijven van H.H. Gid. Staten in zake vaststelling der gemeente rekening 1928 behoudenis kleine aanmerkingen. Subsidie aanvraag R.K, Mil.-vereeni ging Venlo wordt besloten de gevraag de f 5 te verleenen. Schrijven van het voorioopig bestuur van de afd. N.Br. van Nederl. gemeen ten inzake Schoolartsendiens!; wordt besloten in principe daaraan medewer king te verleenen. Schrij /en van de vereeniging inzake wettelijke dierenbescherming om in de bouwverordening een bepaling op te nemen die kan voorkomen dat dieren bij brand omkomen, wordt voor kennis geving aangenom n. Wijziging gem begrooting 1929. Betreft het schoolbestuur vanwege f 120 inzake aangekochte meubelen. Terugbetaling aan het Rijk van f 549 inzake de veil genoten gem inkom' stenbelasting wat een tegenvaller Is, waartegenover een meevaller staat dat de aam lag van Mevr. v. Herpt komt voor de gemeente Herpt. De gemeentebegrooting 1930 wordt aangeb ;den. B. en W deelen mede van de gemeente Hedikhuizen een rekening te hebben ontvangen om f 273 33 te betalen inzake art. 86 Lager onder wijswet. Deze rekening loopt over de iaren '24 -*28 Daar dj gemeente volgens de letter der wet niet verplicht is te betalen, wat gestaafd kan worden door des kundige inlichtingen, doch billijk heidshalve wel, hebben B. en W. voorgesteld over het laatste jaar te betalen, waarmede Hedikhu'zen niet accoord gaat. Wordt besloten een procedure in deze af te wachten. De P.N E M heeft mededeeling ge daan, dat de gemeente geldelijk tege moet zal moeten komen in de kosten van aanleg van electrisch licht, doch dat zij voor 1930 in geen geval kan beginnen. Het bd van Herpt wenscht dat be gonnen zal worden met de voorloopige werkzaamheden wat betreft het op vragen der aimluitingen, enz. Het lid v. d. Broek wenscht bij de minste r.sico, dat de gemeente geheel afzijdig blijft. en Leipzig geschiedenis, Staatsweten- de bestaande loonregeling tegen 1 van flerpt'is de meening toegedaan schappen en litteratuur. November opgezegd. Zij vragen een dit het begin toch gemaakt moet In 1907 werd hij voor de eerste verhooging der tariefloonen met 20 worden, daar is geen risico aan ver- maal als afgevaardigde van de Natio- procent. bonden en hoe eer dat gebeurd is, naal-Liberale Partij in den Rijksdag fjef panaal Antwerpen—Luik. zooveel te vlugger zal er electriciteit gekozen. Na den oorlog (1919) sticht-HeJ Handelsblad van Antwerpen kunnen zijn. I de.Van meldt, dat de aanbesteding van de De Voorzitter zegt, dat alle menschen 13 Aug. 1923 tot 30 Nov. 1923 was uitvoerina Van het vak Haccourt— electriciteit wenschen. j Stresemann Rijkskanselier en Rijks- Lanaeken van het kanaal Antwerpen- v. d. Broek wil dit werk van Herpt minister van Buitenlandsche Zaken. 1 Lujk zal pIaats hebben op 29 Nov. laten doen. Deze zegt dat de raad er In het daaropvolgend kabinet Marx le Luik De onderneming heeft ten is om de belangen der gemeente te werd hij weer minister van Buiten- behartigen, doch niet hij persoonlijk, landsche Zaken, welke functie hij tot daarom zag hij gaarne dat zoo gauwzijn dood toe bekleedde, mogelijk begonnen werd, om bij mo- Op 10 December werd Stresemann gelijke tegenvallen te weten waar men aan toe is. Weth, Verhoeven bepleitte nog aan sluiting aan het net van Heusden. Hierna sluiting. BUITENLAND. Dr. Gustav Stresemann plotseling overleden. Met een ruk werd Duitschlands groote staatsman, Dr. Streseman, uit het leven weggenomen. De dood heMt hem in zijn volle werkzaamheid overvallen. Vlak voor zijn einde heeft Dr. Streseman nog een daad gesteld, die zijn land be hoed heeft voor een regeeringscrisis. Woensdagmorgen had hij nog een onderhoud met den rijkskanselier over de wet op de verzekering tegen werkeloosheid, waarover de rneenin- gen in de regeeringspartijen sterk uit- eenloopen en van dr. Stresemann werd verwacht, dat hij als voorzitter der Duitsche Volkspartij zijn invloed zou doen gelden om zijn partijgenoo- ten te bewegen tot het aannemen van een tegemoetkomende houding. Indien n.l. de Duilsche Volkspartij bij de derde lezing in haar geheel te gen de wet stemde, was een verwer ping en als ge/olg daarvan een crisis onvermijdelijk. Dit heeft dr. Strese man slechts een paar uren voor zijn dood voorkomen, want Woensdag avond besloot de Volkspartij zich bij de stemming te onthouden, waardoor de aanneming der wet zoo goed als verzekerd is. Ook buiten zijn land trad Strese man meermalen als bemiddelaar op. Zijn streven was het de wrijvingspun ten tusschen de volken weg te nemen. Daarvan getuigde zijn optreden o.a. te Locarno, Genève, Don Haag, e.a. „Het recht der volken op leven en vrijheid" en „de geesielijke vredelie vende toenadering der volken" zijn in Dr. Stresemann één geworden. Hier volgen eenige bijzonderheden van zijn leven en overlijden. Dr. G. Stresemann werd 10 Mei 1878 te Berlijn geboren. Na het bezoeken van het Andreas- gyinnasium studeerde hij te Berlijn tegelijk met Briand en Chamberlain de Nobelprijs van den Vrede toege kend. 25 Jan. 1920 werd hij te Heidelberg benoemd tot doctor honoris causa. 7 Aug. 1929 nam Streseman nog deel aan de Herstelconferentie te Den Haag. Over den dood van Dr. Stresemann schrijft men nog de volgende bijzon derheden: Streseman was gisteren den geheelen dag in beslag genomen. Tusschen 10 uur en half 11 's avonds kreeg Dr. Stresemann een beroerte. De geneesheeren hoopten, dat hij toch nog in het leven zou kunnen blij ven. Na de eerste beroerteaanval was de geheele rechterzijde verlamd. He denmorgen 5.25 kreeg hij opnieuw 'n beroerte, welke doodelijk was. Reeds na de eerste beroerte wafs dr. Stresemann buiten kennis. Behalve twee geneesheeren waren zijn echtgenoote en zijn zoon aan het sterfbed tegenwoordig, benevens zijn secretaris Bernhard. De als doodsoorzaak vastgestelde beroerte is waarschijnlijk het gevolg van een verstopping in de bloedade ren, waaraan Dr. Stresemann reeds geruimen tijd lijdende was en waar door hij zeer veel leed. Bezoek Belgisch Vorstenpaar aan Parijs. Men meldt uit Biussel, dat president Doumergue, op het feestmaal dat hij II dezer In de Fransche ambassade aan Koning Albert en Koningin Elisa beth zal aanbieden, het Belgisch ko ninklijk echtpaar tot een tegenbezoek aan het Eiy>ée en de stad Parijs zal uitnoodigen. Dit bezoek zou dan in een der wintermaanden vermoedelijk December of januari reeds plaats heb ben. Sedert de troonbeklimming van Koning Albert bracht deze, samen met Koningin Elisabeth, tweemaal een fficiee! bezoek aan den president der Fransche republiek: het eerste in Juli 1910 en het tweede, kort na den oor log, op 8 December 1919 De beide malen logeerden de Belgische vorsten in het paleis aan de Quai d'Orsay. Loonconflict in de Duitsche schoenindustrie. De vakvereenigingen der arbeiders in de Duitsche schoenindustrie hebben en Mooie Prijzen. Beste Jongelui! Hoera! We zijn et'! Wij zijn er met onze E.V.H.Z.- puzzle voor de grootcren en een reeks raadsels voor de jongeren van ons hoekje. We zijn er ook met onze mooie prijzen. En nu 1-unnen we aan den slag. Neen neg niet. Eventjes luisteren naar wat ik nog to vertellen heb. Voor de nieuwe lezers en lezeres sen van ons hoekje zal ik moeten lier- halen, wat ik vroeger al meermalen bij puzzle- en raadselwedstrijden ge zegd heb. Eerst zul ik jullie oen beetje weg wijs maken met zoo'n puzzle. Je ziet hiernaast een vak, dat er zoo op het eerste gezicht misschien wel een beetje vreemd en raadselach tig uitziet. Nu, „raadselachtig" is het, want je zult naar de oplossing van tal van woorden moeten zoeken. Maar het zal je minder vreemd g tan lijken, als je maar eenmaal met de oplossing van de puzzle bezig bent. Je ziet in het vak hiernaast de iet wat vreemd gevormde letters E.V.H.Z. Ik wed, dat je niet lang naar de be- teekenis van deze letters behoeft te zoeken. Iedereen weet natuurlijk dat ze beteekenen: doel van al de wérken, zooals graven, ophoogen, trekken van het nieuwe kanaal, aanbouw van de dijken. De werken moeten gereed zijn bin nen een termijn van 2400 werkdagen, met spoedpremie van 25.000 fr. voor eiken dag, dat het werk vroeger vol tooid is. BINNENLAND. De postvluchten naar Indië. Het derde vliegtuig is Donderdag morgen van Amsterdam vertrokken. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het gisteren 2.05 uur te Boedapest is aangekomen. Alles is wel. Vrijdag wordt de tocht voortgezet, De Zeppelin boven Nederland. Het weekbhd .Het Leven" verneemt uit Friedrichshafen dat de tocht van de „Graf Zeppelin" op Donderdag 10 October langs de volgende route zal geschieden. Friedrichshafen, Keulen. Nijmegen, Utrecht, Amsterdam. Den Haag, Rotter dam, 's Hertogenbosch, Zwolle, Gronin gen, Friedr chshafen. Echter kan deze route wegens het weer nog altijd verandering ondergaan. In dit opzicht behoudt 9e leiding zich zelfs nog onderweg, alle vrijheid voor. Trotzky's verblijf hier te lande niet gewenscht. In antwoord op desbetrt ffende schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Albarda hebben de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat aan de Nederlandsche regeering middellijk de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voor- maligen Russischen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toegelaten voor een verblijf tot herstel van gezondheid. De regeering was van oordeel dat de omstandigheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende termen konden bestaan om de bezwaren te aanvaarden, die aan een verblijf van den betrokkene hier te lande zouden kunnen blijken verbonden te zijn. Het is zaak om te blijven volhou- zonden worden aan den en doorzetten. j 0om Wim Wanneer het noodig is, moogt ge gerust de hulp van vader of moeder De Echo van het Zuiden, inroepen. Maar het aardigste is het. v natuurlijk als je de puzzle heelemaal I aa W1,1 alleen kunt oplossen. I Als je een of meerdere woorden ab- vlin c e ossm§ 00 ]I* 8e® soluut niet kunt vinden, moet je de ten enve oppe ezorgen aan e u oplossing, voor zoover je er mee klaar ieaa vaa ,e C 100 es iaa bent, toch inzenden, omdat je ook dan 1 De oplossingen die per post gezon- nog een kansje hebt een prijs te win nen. Zonder schriftelijke toestemming Is eenige overname uit deze rubriek verboden. Maar met deze wetenschap is onze puzzle nog niet opgelost. Nu beginnen we te werken. Je ziet dat het vak is ingedeeld in kleine hok jes en in sommige van die kleine vak jes een cijfer is geplaatst. Je moet nu beginnen met in elk hokje een lelter te plaatsen. Maar, zul je vragen, welke letter? Wel, om dat te weten, moeten we het lijstje met hulpwoorden raadple gen. Ik zal eens een voorbeeld geven, te beginnen bij nummer 1. Zooals we op ons hulpwoordenlijst je zien, wordt hier allereerst gevraagd de naam van een blad, van een krant die veel gelezen wordt. Da's niet moeilijk om.te raden, hé! Dat is natuurlijk „De Echo van het Zuiden". Als je nu in elk vakje hori zontaal, dat is van links naar rechts, een letter zet, dan zul je zien, dat de woorden „De Echo van het Zuiden", precies de geheele rij vakjes zullen vullen van 1 tot 18. Nu zien we, of er vanaf nummer 1 in verticale richting, d.i. van boven naar beneden, ook een leesbaar woord gevraagd wordt. Ja, dat is zoo. Kijk maar naar het hulpwoordenlijstje, daar staat onder verticaal: 1. Is een plaats in Overijsel (vooral bekend om zijn koekfabrieken). Je hebt dan in het eerste hokje al een D staan, dus weet je dat de naam van de gevraagde plaats met een D. be gint. Zoo ga je voort, leesbare woor den te zoeken van links naar rechts en van boven naar beneden. s Hier en daar zul je natuurlijk wel wat moeite ondervinden, maar dat mag geen aanleiding zijn om den leven. I Voor het gemak raad ik jullie aan om de puzzle, met weglating van de cijfers, eerst over te teekenen en dan te beginnen met in de hokjes de ge vraagde letters te plaatsen. Ik geloof, dat ik nu wel voldoende toelichting heb gegeven. Zooals ik vroeger reeds schreef, mo gen alle lezers en lezeressen van „De Echo" aan dezen wedstrijd meedoen. Wanneer ik de kleineren aan de op lossing van zoo'n puzzle zou zetten, dan maakten ze natuurlijk weinig kans. Om nu een eenigszins gelijke verhouding te maken, geef ik voor de jongste groep, b.v. van 813 jaar, een dozijn raadsels. Daarmee zullen ze niet zoo heel veel moeite hebben, dunkt mij. De prijzen. den worden, moeten per brief gezon den, dus met 7lG cent gefrankeerd worden. En nu aan den slag en veel succes! Jullie aller OOM WIM. UIT HET DAGBOEK VAN P1ETER POR. 28 Sept. Raadsverslag gelezen, daar uit eenige gevolgtrekkingen gemaakt: le. B. W. houden nogal halsstarig vast aan hunne voorstellen. 2e. Wethouder Smolders had goed gedaan aan zijn voorstel vast te houden, en zoo 't ge steund werd, in omvraag te brengen. Een jaar proef om te zien of de schoolartsen- dienst te duur of z'n geld waard is, was m.i. zeer wen- schelijk geweest. 3e. Het Raadslid Ir. v. d. Waerden heeft kunnen erva ren dat ook hij voor een alge meen belang steun kan krij gen in onzen Raad, als hij maar niet doet of hij poseert als de alleen-redder van één bepaalde categorie der ingeze tenen. Intusschen heeft de samen stelling der begrootings-com- missie zeker niet ieders in stemming. 29 Sept. Buurman sprak me van avond over de uitvoering van „Merijntje". Hij was er en thousiast over. Schitterend spel. Vroeg me "hier eens op te werpen of de proef niet herhaald kon worden met 'n bekend stuk van 'n prima ge zelschap. Dat moet slagen, zei hij, en ik zeg het hem na. 30 Sept. De begrooting aan het na pluizen. De opbrengst der Inkom stenbelasting moet 165.000 zijn tegen 152.000 't vorig jaar aan hetzelfde percentage. Ik help het hopen nu 1929 voor de industrie veel slech ter is geweest dan 1928. Ik zou die pl.m. 13.000.over schot maar niet reserveeren dit jaar, waar we in 1930 toch een geheel nieuwe toestand krijgen met de nieuwe finan- cieele wet en ze maar voor dit doel aanwenden. 't Kost me toch allemaal wat, de vernieuwing en ver breeding der Grootestraat, bijna 1 ton! 1 Oct. Buurman vroeg me ook of ik wist hoe 't stond met den nieuwen verbindingsweg, daar dit begint te dringen. Mijn antwoord was, dat naar ik meen, er druk aan ge werkt wordt, 't Uitbreidings plan heeft nogal wat tegen- strubbeling gegeven. Men is nu op den goeden weg. 3 Oct. Met genoegen las ik de groote Raadsels voor de jeugd van 8-13 jaar. 1. Welke bellen geven geen klank? 2. Wie bekleedt het hoogste ambt? 3. Het brandt en het brandt niet. Wat is dat? 4. Welk woordje wordt altijd fout geschreven? 5. Welke neuzen kunnen niet rui ken? 6. Wie kan z'n hals breken, zonder zich pijn te doen? 7. In welke kast vindt men nim mer muizen? 8. Ik ben wit en omgekeerd zwart. Wie ben ik? 9. Welke ooren hooren niet? 10. Op welke bank zit men niet? 11. Welke bok stoot niet? 12. Welke stoel heeft maar 1 poot? it 1. Ja, en nu de prijzen! Mijnheer Tie- len, de uitgever van dit blad, die ons hoekje zeer gezind is, heeft me voor j jullie de beschikking gegeven over een partij schitterende boeken, van aller lei soort, zoowel voor grooten als klei- 29. oen. 36. Aangezien we nu den winter ingaan 41. en met de lange avonden de tijd komt om te lezen, vind ik, dat we geen be- 45. tere geschenken kunnen kiezen dan 47. mooie en nuttige boeken. Een mooi 49. boek schenkt ons een blijvend genot. 57. Voor elke groep wordt een partij boeken beschikbaar gesteld. i Je kunt je zelf overtuigen, dat het 61. inderdaad fraaie boeken zijn, want 70. vanaf hedenmiddag worden ze geëta- 74. leerd in de vitrine van de Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grootestraat, naast het kantoor van „De Echo". Jongens en meisjes, en ook ouderen, het is de moeite waard. Gaat eens zien en doet allen mee! Hulpwoorden voor de Kruiswoord- puzzle. De inzending. Ik geef jullie ruim den tijd om de puzzle en de raadsels op te lossen. Luister goed en noteer: Alle oplossin- ;en moeten vóór 26 October a.s. ge- 83. 87. 90. Horizontaal: Is een veel gelezen blad. Is een voegwoord. Is een zekere zijden stof. Is een aandeel (ook wel boom scheutje). Is een lidwood van bepaaldheid. Is een lengtemaat. Is een viervoetig dier. Is éen lange, ronde spier, aan een mast of steng hangende om een zeil op te houden. Er niets om geven. Komt voor in zwak ijs. Doe 't hoofd af van een Ro- meinsch Keizer (bekend om zijn Christenvervolging) en je hebt het juiste woord. Is een landbouwgereedschap (ook wel een meisjesnaam). Is om uit te drinken (het be bouwde gedeelte van een gemeen te wordt ook wel zoo genoemd). Iemand die van zijn geld leeft, ook wel iemand die niets uit voert. Verticaal: 1. Is een plaats in Overijsel (voor al bekend om zijn koekfabrie- ken). 4. Volgens Kerkelijke wetten; tot de Kerk of het Kerkgebruik be- hoorende. 6. Een familielid. 7. Godin der schoonheid (ook wel morgen- en avondster). 8. Om mee te lokken. 10. Is iemand die op alles weet te vitten. 12. Kinderspeelgoed (vindt men ook op sommige wegen). 14. Levenseinde (laatste èn verste). 18. Vooruitstekend deel van ons aan gezicht. 29. Lengtemaat. 43. Ts niet sterk (als artikel gebruikt men 't ook voor wegen, enz.). 45. Iets vast voor oogen hebben (komt ook voor op voetbalveld). 94. Is een familielid. 64. Kleedingstuk. 65. Zich onder het een of ander ver bergen (onder 'tvan). 68. Inhoudsmaat van een schip. 72. Is een voertuig. iliifij ïidp.i .li l i id AA

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5