BE ECHO 111 Bij Scheren M H. de Bont-v. Huiten No. 79. Zaterdag 5 Oct. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. De Klokken van Corneville. Opera—comique in 3 bedrijven. Der traditie getrouw zullen wij ook thans weder een korte beschrijving geven van den inhoud van deze opera. Te Corneville is het jaarmarkt en de boeren en boerinnen hebben zich allen op hun Zondagsch uitgedoscht om deze markt, die zich kenmerkt door haar eigenaardig en vroolijk ka rakter, te gaan bezoeken. Evenals op vele andere plaatsen in Normandië is het gewoonte te Corne ville, dat de boerenmeiden en jongens, koetsiers en tuiniers zich jaarlijks op deze markt te huur komen aanbieden, welke verhuring door burgemeester en raadsheeren op officieele wijze wordt bekrachtigd. Er heerschte dan een buitengewone drukte en de handel in dienstbaren is levendig. Een der meisjes, Serpolette, trekt bijzonder de aandacht. Zij is vroolijk van karakter, erg met zichzelf ingeno men enniet op haar mondje ge vallen. Zij kan niet nalaten haar vrien dinnen op minder aangename wijze het doopceel te lichten, zoo zelfs, dat haar van alle zijden op dreigenden toon het zwijgen wordt opgelegd. Haar huidige betrekking bevalt haar niet. Haar meester, de oude Gaspard, die sedert meer dan twintig jaren rentmeester is van de Markiezen van het kasteel Corneville, vond haar op een van zijn zwerftochten in het veld, nam haar in huis op en besteedde in zijn verder leven maar matig zijn aan dacht aan Serpolette, hoewel zij bij hem als kind in huis was opgenomen. De komst van Germaine, een nicht van Gaspard, verontrustte Serpolette danig en steeds meer voeli zij het ondragelijke karakter van den ouden gierigaard. Gaspard tracht om financieeie rede nen zijn nicht Germaine, aan den bal juw uit te huwelijken. Nichtlief voelt echter maar bitter weinig voor dezen ouden dikkerd en haar genegenheid is grooter voor een eenvoudigen visscher, Grenicheux, die haar zelfs eens van een wissen dood redde. Desniettemin sielde Gaspard het huwelijk tusschen Germaine en den baljuw toch en reeds binnen korten tijd vast. Het kasteel van Corneville is lange jaren onbewoond gebieven, daar de oude Markies i3 overleden. Gaspard wendde de pachtgelden enz. ten eigen bate aan, overtuigd als hij was, dat geen enkele nazaat van den Markies zijn aandeel zou komen opeischen. In den volksmond heette het, dat het kasteel slechts door geesten of spoken werd bewoond. Zeer groote verwondering wekt dan ook de komst van Henri, een kleinzoon van den Maikies van Corneville. Zijn terugkomst, herinneri men zich, was door een waarzegster voorspeld en de klokken van het kasteel, die twintig lange jaren rustig en stil hadden ge hangen, zouden zijn komst aankondi gen. luist op den marktdag, het groote feest der bevolking, keert de Markies terug en zijn eerste bezoek geldt na. tuurlijk het wondere kasteel, dat door het volk werd gevreesd en nooit be zocht, omdat de geesten van zijn voor vaderen hier rondwaarden. Het heele geval interesseert Henri en hij wil de geesten, die zoo slecht hun plichten waarnemen, ontmaskeren. „Hij reisde driemaal om de aarde" „en schiep behagen in 't gevaar," waarom zou hij dus nu zich laten af schrikken van een bezoek aan zijn kasteel. Voor goed wil hij zich hier gaan vestigen en zal zijn personeel op de Markt van Corneville gaan huren. Bij 't raadhuis wordt gevochten, doch wat deert dat den Markies, men gaat Grenicheux te lijf, die men met Germaine op den avond van haar trouwen op heeterdaad betrapte, tot groote verontwaardiging van het boe renvolk. Gaspard is woedend, slaat er duchtig met zijn stok op los, doch treft ongelukkigerwijs den baljuw, wiens pruik afvalt. De wanorde is al gemeen, het gelach onbedaarlijk, Gre nicheux verbergt zich. Inmiddels is de burgemeester ge arriveerd met zijn gevolg en wordt, na voorlezing van de wetten, betref fende de verhuring van personeel, de Markt officieel geopend. Muziek trekt over het Marktplein, waar achter de meiden en knechts in uitbundige stemming zich aansluiten. Ieder heeft tenslotte zijn plaats in genomen en Henri, de Markies van Corneville, is de eerste die zich per soneel tracht te verwerven. Het toeval wil, dat Serpolette en Grenicheux beiden in zijn dienst komen. Intusschen komt Gaspard, razend van woede, de Markt ophollen. Hij had Germaine, na de scène met Gre nicheux opgesloten, maar zij is echter ontvlucht en thans zoekt hij het meisje overal Als Gaspard verdwenen is, verschijnt Germaine, die zich, ten einde raad eveneens als dienstmaagd ver- teruggekomen en meent zijn rechien te kunnen laten gelden ten opzichte van Germaine, maar te iaat, want, volgens de wet op de verhuring is zij voor 6 maanden verplicht haar diensten aan Henri te geven. Gaspard verzet zich nog, maar \i vergeefs, waarmede het einde der eerste acte is aangebroken. E. V. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Oct. 1929. Geslaagd. De heer van Heesbeen uit Vlijmen, leerling van den Politie-cursus van Inspecteur Hoeben alhier, slaagde te 's Bosch voor het politie-diploma. Gegund. De verbouwing van de Schoenfabriek der firma I. Blok van Heijst, onder architectuur van den heer Snijers, is gegund aan den heer M. y. Kampen te Capelle voor f3722.— Excursie der Rijksvakschool. Dinsdag maakten de leerlingen der Rijksvakschool te Waalwijk een excur sie naar Tilburg. Des morgens werd de leestenfabriek bezocht. De directie had zich, evenals andere jaren, bereid verklaard om de leerlingen te ontvangen. Na een theo retische uiteenzetting over de fabricage, werd een kijkje genomen in de fabriek, waar de leerlingen in staat werden gesteld om dit interessant en zeer apart bedrijf nauwkeurig tex bezien. Indien het noodig was, werd alles tot in de kleinste bijzonderheden door de geleiders uitgelegd. Na den middag werd bezichtigd de wolienstoffenfabriek der Fa. Eiias. Ook hier was de directie zoo vriendelijk de leerlingen toegang tot het bedrijf te verschaffen. Het was voor allen mogelijk de verwerking van wol tot stof te volgen, daar in elke afdeeling een uiterst duidelijke verklaring der verschillende bewerkingen gegeven werd. Het was voor allen een leerzame en aangename dag. Een woord van harte» lijken dank aan beide directies is hier zeker niet misplaaist. „De Klokken van Corneville". Wij maken het kunsiminnend publiek van Waalwijk en omgeving erop attent dat vanaf a.s. Zondag 6 Oct. gelegen heid is tot plaatsbespreking en tot het nemen van plaatskaarten voor de op voeringen dezer opera op 13 en 14 Oct. Voor dezen voorverkoop zal op bepaalde uren, welke men kan vinden in de annonce achter in dit blad, zit ting gehouden worden in de Concert zaal „Musis Sacrum". Wie reeds plannen gemaakt heeft voor een der beide avonden, wachtte niet tot het laatste oogenbük, opdat bij verzekerd is van een goede plaats. in dit nummer geven wij een kort overzicht van den inhoud dezer opera, opdat iedereen het werk goed kan volgen. DRAI5!J1A-vanVALKEMBURQ'S* -'.LEVERT^ LEEUWARDEN- Feestgids D.V.S.V. De tooneelvereeniging D.V.S.V. heeft ter gelegenheid van haar 12"/2—jarig bestaan, dat op Zondag 27 October feestelijk herdacht wordt en waarover we voor dien tijd nog wel zullen schrij ven, een feestgids uitgegeven die er werkelijk zijn mag. Van een dergelijke vereeniging en zelfs andere veel grootere vereenigingen, zagen we nog nimmer zulk een goed verzorgden gids. Het is een boekwerkje van niet minder dan 64 pagina's, met een omslag in kleurendruk. De inhoud van den gids staat op hoog peil en is voor de vereeniging en belangstellenden van blijvende waarde. En zusterverenigingen kunnen er uit leeren. De secretaris van D.V.S.V., de heer Jac. M. Didden, opent den gids met een voorwoord, waarin hij een kort overzicht geeft van de ontwikkeling der vereeniging. Hij brengt bijzonder dank aan den oudregisseur van D.V.S.V. den WelEerw. heer Bijnen, den man, die met zijn artistieke gaven de vereeniging op den hoogsten sport wist te brengen. Daarna volgt het portret en een warm artikel van Kapelaan Bijnen, waarin hij hulde brengt aan D.V.S.V. Het blijkt dat de Eerw, heer Bijnen ook vanuit de verte nog steeds met zijn oude vereeniging meeleeft Na dit artikel volgt een sympathieke bijdrage van den Edelachtb. heer Burg-meester Moonen, waarmede D.V.S.V. en de Werkliedenvereeniging zeer zeker zullen zijn ingenomen. De bekende Brabantsche tooneel- schrijver Jan Grosfeld, een pionier voor de verheifing van het dilettanten- tooneel. schrijft met zijn bekende spontaniteit een hartelijk feestartikel en hijscht voor D.V.S.V. de feestvlag hoog in top. Herman Bresser schrijft over „taak en roeping van ons dilettantentooneei" en belicht vanuit artistiek en sociaal oogpunt de diepere waarde van het Ten slotte volgt nog een artikel van den voorzitter der R.K. Werklieden vereeniging, den heer Fr. Passier, waaruit duidelijk blijkt hoezeer men het werk van D.V.S.V. als ontspan- ningsvereeniging weet te waardeeren. De gids is verder van talrijke foto's voorzien. Ook typografisch een keurig stukje werk van de persen der Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Komende dagen zal men dezen gids te koop aanbieden. Waar men slechts een beperkte oplage heeft, raden wij eenieder aan de gelegenheid aan te grijpen om voor slechts 25 cent in het bezit te komen van zulk een mooi boekje. Circus „Suisse". Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van Circus .Suisse", dat vandaag en verdere dagen voorstellingen geeft. Volgens de recensies die we lazen, biedt Circus „Suisse" een uitstekend verzorgd program, met varieerende nummers, zoowel acrobatiek als paar densport. Café „Modern." De heer Lommers kondigt in de advertentie—kolommen de opening aan van een nieuw Café „Modern" in de Stationsstraat. Het café is gevestigd in het nieuwe huizenblok voor de gasfabriek. Volgens hetgeen we er van zagen belooft het een aardige inrichting te worden naar de eischen des tijds in gericht en met een gezellig zitje. We wenschen den eigenaar succes. Premiekeuring. Men verzoekt ons te willen rectifi ceeren in de opgave der prijzen van de premiekeuring dat de bekroonde kaifkoe klas I A, zoowel als no. 3 behoorde aan de firma J. Verhoeven- Werther te Capelle. Groofestraat WAALWIJK. Telefoon 109. HET ADRES voor de 43042 BETERE HEERENKLEEDING. Biljarten. Dinsdag 1.1. speelde de biljartclub „Amusant" gevestigd bij den Heer C. Smolders een match tegen de club »H. K. B." geyestigd bij den Heer jan Wingels, H, K. B. Amusant v. d. Qriendt 100 Trots 73 de Ruljter 38 Reus 100 Willemse 100 v. d. Linden 98 v. Boxtel 64 v. d. Ven 100 van As 100 Verhagen 94 Leijtens 98 van Raak 100 500 565 Uit de Schoen- en Lederwereld. De Fransche lederweok, waarover we in or.s vorig nummer schreven, telt450 deelnemers; uitdeze streek o.m.-. „De Amstel", WaalwijkTim—Tur WaalwijkLederfabriek „Oisterwljk" Oisterwljk en N V Lederfabrieken Gebr. Keunen, Eindhoven. Heden (Vrijdag) brengt de president der Fransche republiek, de heer Doumergue een bezoek aan de Ten toonstelling. A. s. Maandag ten 2 uur zal in „l'Industrie'' te Tilburg eene ver gadering van Zoolleerlooiers gehouden werden. Dan zal de kwestie van het Leder controle station aan de ©rde komen. De Ned, Bond van R.K. Ledetfabri- kanten houdt tevens een algemeene vergadering ter verkiezing van een Voorzitter. De heer Herman Verheijen werd onlangs tot bestuurslid gekozen. B. Vesters. Onder de vele telegrammen, die de heer J. B. Vesters bij gelegenheid van zijn jubileum ais journalist heeft ont vangen, waren er van het Doorlucht. Episcopaat, den minister—president, minister Verschuur, den voorzitter van de Tweede Kamer, de R.K. Tweede Karnerclub en leden der beide Kamers. Bij de huldiging door het Werk liedenverbond heeft de voorzitter, de heer A. de Bruyn, den jubilaris, die nooit vacantie nam, als feestreprimande een bedrag aangeboden voor een reis naar Rome. Schoolartsendienst in de provincie Noord—Brabant. De Gezondheidscommissie, gezeteld te Heusden, heeft er bij de onder haar gebied ressorteerende gemeentebesturen op aangedrongen om in verband met het groote nut van een goed georgani- seerden schoolartsendienst, tot toetre ding bij den Prov. Schoolartsendienst te willen besluiten. Politie diploma. De examens ter verkrijging van het Politie-diploma van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael", die op het oogenbük te 's-Bosch gehouden wor den, werden gisteren i o.m. bezocht door den Edelachtb. heer Burgemeester van Waalwijk. /os. Groenen. A.s. Maandag wordt onder auspiciën der Volksuniversiteit te Rotterdam op- gevoerd „Der Fliegende Hollander" van opera's te Hamburg, Berlijn en Bremen, onder wie de heer Jos. Groenen de hoofdrol van „Hollander" zal vervullen. Deze uitvoering wordt Maandag avond len 8 uur uitgezonden door de Avro te Hilversum. Uitbreiding. Naar wij met genoegen vernemen, zal de stoomschoenenfabriek der firma van Haren alhier een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Binnenkort kan de aanbesteding dezer nieuwe fabriek, aansluitend aan de thans bestaande, worden tegemoet gezien. Onderling Kunstgenot. Voor een uitgelezen publiek trad Dinsdag j.l. het bekende Revue-gezel- schap „Onderling Kunstgenot", op in de groote Doelenzaal te Gorinchem, daartoe geëngageerd door den Katho lieken Kring. Ook hier werd opge voerd de revue .Draadloos" waarmede het gezelschap reeds op verschillende plaatsen optrad. Ook voor dit verwende publiek was de uitvoering een uitgesproken succes. Met het eerste nummer „Televisie" had de vereeniging reeds de publieke opinie voor zich ingenomen. Het op treden van het ballet werd met ent housiast handgeklap ontvangen. De stemming van het publiek vertoonde steeds een stijgende lijn, getuige de open doekjes en de ovaties van het publiek. Na afloop der voorstelling bracht de Voorzitter van den Katholieken Kring een hartelijk woord van dank aan 't Waalwijksch gezelschap, tevens daarbij de hoop uitsprekende het gezelschap spoedig weder in Gorin chem terug te zien. Een uiterst ge animeerd bal besloot dezen succes vollen avond, waarna het gezelschap onder het „Zij leven lang" van het publiek werd uitgeleide gedaan. Leder diefstal. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde F. W. A. S„ reiziger te Tilburg, tegen wien wegens diefstal van leder te Moergestel, l'/j jaar was ge- eischt, tot 1 jaar gevangenisstraf en M. van H,, schoenmaker te 's-Bosch, tegen wien de eisch 3 jaar luidde, tot 2 jaar gevangenisstraf, Denkt aan de klok. In dag klok smaakt als room R.K. Meisjesschool is gesloten. Ook de Jongensschool moest wederom na eenige dagen gesloten worden. SPRANG—CAPELLE (Van. Sprang). As. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Candidaat T. Dwaen van Amsterdam. In de Ned. Herv. Kerk alhier hoopt a.s. Zot dagmiddag 2 uur op te treden Ds. v. d. Vlught van Drunen. SPRANG—CAPELLE. Algemeene Ledenvergadering der Coöp. Aankoop- verceniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang W.A. op Dinsdag 8 Oct. 1929, des avonds half zeven, ten her- berge van J. Treffers te Vrijhoeve- Capelle. Aan de orde Aanschaffen Veevoeder, Hulpmest stoffen. Kolen, Pulp, enz. VRIJH.—CAPELLE. Ds. J. B. van Mechelen, de oudste predikani der Geref. Kerken in levensjaren (86 jaar), em -predikant van de Geref. Kerk van Rouveen eenige jaren te Vrijh.-Capelle, vier! heden zijn 60-jarig ambts-jubileum. De jubilaris werd 10 Jan. 1843 ge boren Hij behoorde tot de Roomsche Kerk en ging later tot het Protestan tisme over. studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1869 candidaat werd, om 2 Oct. van dat jaar bij de Chr. Geref. Kerk van Hol ten het predikambt te aanvaarden. In 1873 vertrok hij naar Vrijh.Capelle, welke standplaats in 1881 met Uit huizermeeden verwisseld werd. In 1892 kwam Ds. van Mechelen te Rouveen, welke Gemeente hij tot zijn emeritaat, dat hem 1 Nov. 1916 verleend werd, diende. Ds. van Mechelen vestigde zich toen wederom metterwoon te Capelle (Br.). CAPELLE. Op initiatief van de plaatselijke tuinbouwvereeniging zal bij genoegzame deelname dezen winter (van één 5 op 6 October) moet de uur worden achteruitgezet, j alhier een tuinbouwcursus worden deTJTach "van ZaTerdag'op Zon-1 £el)°ude"\ ^en kan ^rvoor aan- melden bij den secretaris der vereeni ging, den heer J. den Hollander. Dank zij het gunstige weer der laatste weken is de aardappeloogst te Capelle goed opgeschoten. Over het algemeen vallen kwantiteit zoowei als kwaliteit mede. Eigenheimers worden, hoewel de handel flauw is verkocht PUMOIj te£en f per mud. Met het rooien der suikerbieten is een begin gemaakt. Voor de Ned. Herv. gem te dezer plaatse hoopt a.s, Zondag des voor- geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30.60, Tube 80 ct. DRUNEN. Gisterennaniiddag sloeg de vrachtauto van de Z. H. B. over den kop. Doordat de chauffeur een middags half drie uur op te treden Ds. anderen auto wilde passeeren, kwam van Willigen, deze op de gladde tramrails en kan- Bij het vastdraaien eener schroef telde om. De chauffeur die er nog in had A. v. W een dezer dagen het zat, bekwam wonder boven wonder ongeluk met den schroevendraaier in geen letsel en kwam met den schrik zijn hand te steken, zoodat een diepe vrij. De auto was licht beschadigd. wonde ontstond en geneeskundige hulp t j— Het bouwen van een kamer mei noodzakelijk was. een tijwielwinkel en werkplaats voor Na 5 October a.s. is het sluitings rekening van den heer C, Klerks, rij- uur van de café's in deze gemeente, wielhandelaar alhier, is onderhands dat thans li uur is, vastgesteld op 10 opgedragen aan M. Schapendonk— uur des avonds. Jehoel, alhier. Met ingang van 6 October a.s, ,/ELSHOUT. In den tuin vari den zal de eerst£ buslichting aan het post- fieer H v. Hoorn, waar een prachtige kantoor alhier plaats hebben om circa schietbaan is opgericht, hield de afd. balf zeven, dus een uur vroeger dan van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar i thans Belanghebbenden dienen hier— jaarlijkschen schietwedstrijd, waaraan roede rekening te houden. dit jaar prachtige prijzen verbonden waren. Alles had een keurig verloop en het ging er gezellig toe, doch daar het laat was geworden werd besloten op Dinsdag 1 Oct. de prijzen officieel te laten uitreiken. Te dien einde kwamen Dinsdag avond ten 8 uur alle leden in café van Hoorn bijeen. De commandant heette allen welkom, in het bijzonder den Edelachtb. heer Mr. Loeff. burge meester van Oudheusden en Elshout, en tevens ook voorzitter der Commissie van Toezicht vari den Bijz. Vrijw. Landstorm. De Edelachtb. heer Mr. Loeff, het woord verkrijgende, bracht eerst een woord van dank aan het bestuur en leden voor hun vriendelijke ult- noodiglng en voor de benoeming als voorzitter der Commissie van Toezicht. Spr. geeft de belofte de 'dt Waalwijk De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra-collecte voor den eere- dienst heeft ongeveer f 760 opgebracht. Het orgel in de Ned. Herv. kerk alhier is tot volle tevredenheid van hel Kerkbestuur weder keurig in orde ge bracht door den heer G.J v. Dungen. orgelmaker en pianostemmer te Waal wijk, hier ter plaatse geen onbekende. Het was een genot weer een zuiver spel te hooren. Gedurende de maand September werd in de Rijktpostspaarbank op het huinnpsfkantoor alhier ingelegd f 5870,87 en terugbelaafd f 7005 32. Het aantal inlagen bedroeg 73, dat der terugbetalingen 29. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d. Loonschen- dijk optreden Ds. Louwe Kooimans vereeniging naar vermogen te zullen steunen. Vervolgens schetste spr. nog het nut van den Bijz. Vrijw. Land storm en wees op de noodzakelijkheid van het bestaan. Vervolgens feliciteerde spr. allen met de behaalde prijzen, welke door spr. als volgt werden uit gereikt 1 C. Pelders 97 p2 Chr. Klerks 94 p., 3 A. Kempenaars 91 p., 4 N. Pulles 89 p5 W. de Hart 84 p., 6 G Pulles 84 p., 7 H. Muskens 81 p., 8 C. Klijn Azn. 81 p.. 9M K!ijn74p., 10 L. Klijn 72 p 11 C. Klijn Jzn. 66 p 12 Adr. v. d. Wiel 66 p., 13 H. Klijn 64 p 14 Th v. d. Besselaar 63 p., 15 Jac. Brok 61 p., 16 P. v. Huiten 53 p. 17 H. v. d. Besselaar 47 p. Na afloop der uitreiking bracht de commandant namens bestuur en leden een woord van dank aan Mr. Loeff. Hiermede was deze officieele uitrei king ten einde en werd het verdere van den avond in gezelligheid door gebracht. De mazelen zijn alhier in zoo WASPIK. De prijs der melk Is alhier met 2 cent per Liter verhoogd en ge bracht van 12 cent op 14 cent. De arbeider N. bevond zich met een der Gebr. de Graaf per roeiboot op het Oude Maasje ten einde zich naar Keizersveer te begeven. Plotseling gevoelde N. zich ongesteld. Eenige oogenbükken later was hij reeds over leden. RAAMSDONK. Op Zondag 13 Oct. zullen de kinderen die dit jaar 7 jaar zijn geworden hun eerste H. Com munie doen. MADE. De deelname aan den land- bouwcursus is van dien aard, dat reeds vele cursisten moesten worden afgewezen. GEERTRUiDENBERG. Evangelisa tielokaal „Immanuel" Wal Geertruiden- berg Zondag 6 October 1929 's avonds 5,30 uur hoopt voor te gaan Ds. Rijs van Hooge—Zwaluwe. GENDEREN. De Fok- en Controle Vereeniging „Het Land van Heusden ver- EERSTE BEDRIJF. nnnt I I

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9