MEUBELEN EN HUISRAAD J. ELEKAN, Gezelligheid en Warmte? Kachel of Haard. Bierlaagh-v. d. Heijden HET ZUIDEN Als de Jeuk U de Nachtrust Rooft KOSTHUIS. een net kosthuis. 4 P* C. Reoth&ert vraagt Notaris A. Schaap publiek ver koop en: Ook plaatsing voor geheele Gezinnen. ding "was verkregen. Er zouden ech ter veel meer slachtoffers zijn dan in (iet eerste bericht is opgegeven, n.l. 53 onder wie de kapitein. Een bericht uit Florö spreekt van 45 vermisten. Je boot is door de rots als een blikje ipengescheurd. Volgens het persbureau van Vaz )ias is de kapitein wel gered; hij moet :oo overspannen zijn, dat hij nog jeen verklaring heeft kunnen afleg den. Hij bevond zich, toen de ramp ilaats had, op de commandobrug, let schip kreeg een groot lek en zonk inmiddellijk. Een half uur later wam het Noorsche stoomschip Aru- inn Jarl en liep op 500 meter af- itand, waar de Haakon VII is ver gaan, eveneens aan den grond. De Baakon VII is door zijn toeristentoch- ten van Newcastle naar West Noor wegen zeer bekend. Het schip werd in 1907 te Drontheim gebouwd en was 0 ton groot. - Zondagnacht is het dak van een dubbele woning, bewoond door de irbeiders H. Nusser en J. Goor te Bar- neveld, met een vreeselijk gekraak ngestort, gelukkig zonder persoonlij- te ongevallen te veroorzaken. Even later is de 77-jarige eigenaar, de heer v. Dijk, die in het zelfde pand woon de en reeds eerder ongesteld was, overleden. - Maandagavond is de 48-jarige grondwerker B. uit Enschede op den Helmondschen weg te Eindhoven, ter wijl hij den weg dwars overstak, in anraking gekomen met een luxe auto uit Maastricht. De aanrijding was van zoo'n ernsti- gen aard, dat het slachtoffer op slag gedood werd. De wagen werd bestuurd door den heer F. uit Maastricht. De wagen is in beslag genomen. De heer F. is, na verhoor, vrijgelaten. Het lijk is naar het lijkcnhnisje vervoerd. Het 10-jarig dochtertje van J. v. d. R. te Oudenbosch is Donderdag middag bij het spelen op straat onder een vrachtauto geloopen en gedood. Te Mildam (Fr.) heeft Zaterdag avond een ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbij de heer S., uit voerder van de wegverbetering al daar, werd gedood. H. uit Mildam, werd ernstig gewond naar het zieken huis te Heerenveen overgebracht. Te Geldrop reed de 24-jarige K. uit Aalst, op een kruispunt met zijn motor tegen een autobus van de fa. v, Dijk. K. bekwam een schedelbreuk en vserd voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. Maandagavond kwam de 48-ja- rige grondwerker L. Slomp per fiets van den Rielschen dijk te Eindhoven om den Geldropschen weg over te ste ken. Op hetzelfde oogenblik passeer de een bestelauto, bestuurd door F. uit Maastricht. Voor beiden was het uitzicht belemmerd door een paar stilstaande auto's, met het gevolg, dat de wielrijder tegen het rechtervoor- spatbord van den auto reed en met 'n smak tegen den grond werd geslagen. In bewusteloozen toestand werd hij naar een naburig huis gedragen, waar hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Vermoedelijk had hij 'n schedelbreuk gekregen; hij had een wonde aan het hoofd. De chauffeur F. kreeg eenige lichte verwondingen door glasscherven, daar de voorruit van den auto was verbrijzeld. Een vorstelijk legaat. Een vorstelijk legaat is door den vroegeren Spaanschen ambassadeur in Rusland, graaf Cartagena, aan den Spaanschen staat vermaakt, n.l. een som van 10 millioen peseta's (onge veer 3.744.000 gulden). Zulk een groot bedrag is nog nim mer door één persoon aan Spanje geschonken. De koninklijke academie voor ta lenkennis, de academie voor weten schappen, geschiedenis, schoone kun sten en geneeskunde, krijgen flinke giften. De Prado-galerij ontvangt 300.000 peseta's. Vele studiebeurzen worden gesticht door den schenker is bepaald, dat de instellingen, die bedacht zijn, het hun geschonken geld niet aan hervor mingen of nieuwe gebouwen mogen besteden. Het fantastische drama van den den levend begravene. De noodlottige geschiedenis met den markies de Champaubert. Daar was niémand, die niet zon der huivering het ontzettend bericht gelezen had, omtrent den man, wiens 'ijk ontdekt was, op de aanwijzing, dat er iemand levend begraven was, waarvan het graf inderdaad een verschrik k i ngs-scène deed aanschou wen, die aan de middeleeuwsche Wraakneming deed denken. De „markies de Champaubert", de °m zijn avontuurlijk leven beruchte oplichter Clement Passal, stond als zulk een fantastische figuur bij het Publiek bekend dat niemand zich ver wonderde, dat indien 'n veem wraak had geoefend, Passal daarbij noodlot tig betrokken zou zijn. Hij was inder daad een figuur om tusschen de Ro cambole's en Fantoma's plaats te ne men. Vrijdagochtend, terwijl het nog duister was, werden de gendarmes van Ecqueville, niet ver van St. Ger main, wakker gemaakt door twee mo torrijders, die hun verzochten ze te vergezellen naar het bosch van Ver- neuil, waar zij de zekerheid hadden, dat één van hun vrienden levend be graven was. Een hunner liet een brief lezen, die een kruidenier te St. Aubin had ont vangen en waarin uitvoerig werd ge zegd, dat men in de portefeuille van Passal, den quasi-markies, het adres van dien kruidenier had gevonden en dat ze dien levend hadden begraven om een reden, die zij aan zijn moe der zouden mededeelen, Maar door berouw getroffen waarschuwden zij den kruidenier, dat het misschien nog tijd zou zijn, den ongelukkige te red den en gaven daarom met schetstee- keningen de juiste aanwijzing van de plaats, waar de ongelukkige was be graven. Eén der motorrijders voegde aan den brief toe, nog voordat de gen darmes van hun verbijstering waren bekomen, dat men reeds op de plaats was gaan kijken en inderdaad een pijp uit den grond had zien steken, zooals in den brief was aangegeven en daardoor geroepen had, doch geen antwoord had ontvangen. De gendarmes haastten zich, de beide motorrijders te vergezellen en weldra bevonden zij zich op de plaats, waar inderdaad een stuk pijp uit den grond stak. Men woelde onmiddellijk den grond weg en op 35 c.M. diepte stuitte men op een doodkist, die dichtgeschroefd bleek. Men verbrij zelde het deksel en ontdekte een lijk alleen in een hemd. Op den bodem lagen enkele stukken chocolade. Terwijl het lichaam naar een nabij- zijnd hospitaal werd gebracht, waar de doctoren niet anders dan den dood konden constateeren, werd de justi tie gewaarschuwd. Het feit werd te Parijs bekend en daar haalde men de anoniem gezonden beschrijvingen van de „Chevaliers de Thémis" voor den dag, aan wier bestaan niet meer kon worden getwijfeld, en de bladen publiceerden reeds de verschrikkelij ke straffen, door dit veemgericht uit gedacht en waaronder inderdaad het levend begraven met luchttoevoer, dus met hongerdood, zich bevond. Het testament van den ongelukki ge werd gevonden en dat was, hoe fantastisch het ook was opgesteld, een nieuwe bijdrage om het avontuur geloofwaardig te maken, te meer waar Passal als een buitengewoon avon tuurlijke geest bekend stond. De jus titie was echter op haar hoede en deed zeer nauwkeurig de gebruikelij ke constateeringen, waarbij al direct opviel, dat het onderzoek van 't lijk aantoonde, dat de dood meer dan 48 uren geleden was ingetreden, terwijl de overtuiging, dat er medeplichtige helpers waren geweest, natuurlijk er toe leidde, dat onmiddellijk de twee motorrijders werden gearresteerd. De positie van het lijk wees er op, dat een wanhopige worsteling had plaats gehad om aan de kist te ontkomen. Tevens kwam uit, dat „de Champau bert" zijn memoires ging publiceeren en weldra vatte de meening post, dat men te doen had met de tragische wending van een Rocambolesk avon tuur, dat als een schandelijke reclame van een uitgevershuis zou onderno men zijn. Men wil dien noodlottigen afloop aldus verklaren:* doordat er slechts één luchttoevoerpijp was aangebracht is de soortelijk zwaardere afgewerk te lucht niet verwijderd kunnen wor den, maar een dergelijke onachtzaam' heid van vele sluwe individuen is haast ondenkbaar. En daardoor zal een juiste indentificeering moeten worden afgewacht om er zeker van te zijn, dat men inderdaad met 't lijk van Passal te doen heeft. Heel de geschiedenis past in het kader van den „markies de Cham paubert" die te Dinard een geheim zinnig kasteel bewoonde en daar de juweliers met belangrijke bestellin gen ontving, doch in handen der po litie viel, nog voordat een kamer, naar men zegt, ingericht voor het cho- roformeeren van slachtoffers, in ge bruik kon worden genomen. Het publiek verkeert nu in groote spanning, daar het zich afvraagt, of men te doen heeft met een noodlottig uitgeloopen waanzinnigheid van een geëxalteerde, of totaal bij den neus genomen en dupe is van één van de meest weerzinwekkende uitgeversre clames, waarvoor zelfs met een lijk is gesold. Hedenmiddag liep te Parijs het ge rucht, dat een belangrijke arrestatie daar op het punt stond uitgevoerd te worden en dat de zaak weldra opge helderd zal worden. Een arrestatie. Op grond van getuigenverklaringen is in de zaak van den levend begraven pseudo-markies de Champaubert een reeds vroeger bestrafte persoon gear resteerd, Boulobne geheeten. Hij moet de voornaamste betrokkene bij het begraven geweest zijn. Zondagavond is op den Graaf- schen weg by het Maas-Waalkanaal onder Nijmegen de 53 jarige schoen maker H. S. Cox, terwyi hij met een fiets aan de hand stadwaarts ging en aan de rechterzyde van den weg liep, in den rug aangereden door een auto bestuurd door De K., uit Wychen. Cox was onmiddellijk dood, vermoedelijk tengevolge van een schedelbreuk. K. beweerde, door de lichten van een uit tegenovergestelde richting komenden auto te zijn verblind en C. pas te hebben gezien, toen hy dicht bij hem was en een aanrijding niet meer kon voorkomen. Zondag om kwart voor twaalf is de 9-jarige R.. die per fiets uit de Diepenstraat te Tilburg reed en den Bredaschenweg wou oversteken, door een autoj gegrepen. Het kind kreeg een bloeduitstorting en een schedel breuk. De geneeskundige dienst heeft het naar het ziekenhuis vervoerd. Toen Van der K. uit Breda Zondagmiddag met zijn zwager v. Z. in beschonken toestand op den Haag- dijk uit een café kwam, ontstond tus schen beide mannen een ernstige twist, die zoo hoog liep, dat Van Z. op een gegeven oogenblik een mes trok en zyn zwager daarmede in het linkeroog stak. Na door een dokter te zyn verbonden, is v. d. K. naar het ziekenhuis overgebracht. Later werd Van Z. door de politie gearresteerd en op het hoofdbureau aan de Veemarkt ingesloten. Conservatisme en Efficiency. Conservatisme, de zucht tot behoud van het bestaande, is den menschen ingeboren, ieder, die een verandering wil invoeren, heeft te vechten tegen die eigenschap, Hij stuit op verzet bij iedereen. De grootste uitvindingen en verbeteringen, die de geschiedenis kent, zijn slechts doorgevoerd nadat de geesteiyke vaders dit verzet met ijzeren volharding en eindeloos enthou siasme hadden overwonnen. Benjamin Franklin werd uitgelachen om zijn bliksemafleider. Toen Stephenson de locomotief uitvond, hield een Fr msche geleerde, Bernouille, een verhandeling over de wetenschappelijk bewezen onmogeiykheid van een dergelijk mon ster, welke verhandeling bekroond werd door de Académie Fran^aise, terwijl de Duitschers beweerden, dat de enorme luchtdruk, die bij een der gelijk vervoermiddel zou optreden, schuttingen ter weerszijden van de baan noodzakeiyk zouden maken. Toen de stoomboot werd uitgevon den, toonde de Engelsche professor Lardner aan, dat men eerder naar de maan zou kunnen reizen dan met een stoomboot over den Oceaan. Niette min lukte de overtocht een jaar later aan de „Savannah". Graaf Zeppelin werd in 1899 voor gek verklaard door vooraanstaande regeeringspersonen te Baden als zachtmoedige waanzinnige nagewezen. Ford en Edison schold men fanta sten Jacquard, de uitvinder van de weefmachine, die later Lyon voorspoed zou brengen, werd door de menigte mishandeld en bijna verdronken, om dat hij verandering wilde brengen in de bestaande toestanden. Wat deze menschen ondervonden bij hun grootscheepsche veranderingen, treft iederen vooruitstrevenden leider, zelfs in de kleine verbeteringen van het dagelijksch werk. Een typiste, die gewend is haar stenogram naast de schrijfmachine te leggen, is er slechts met de grootste moeite toe te brengen gebruik te maken van een moderne, arbeid- en vermoeid heid besparende copie-houder. On danks het feit, dat practische zaken dokters (als b.v. Herbert Casson) het groote nut van een alfabetisch gerang schikte map met gegevens voor en over iederen klant, voor den modernen verkooper noodzakelijk vinden, zyn er van de reizigers geen 5°/-0 voor dit prachtige hulpmiddel te vinden. Alles wat anders is dan sleur, stuit op tegenstand. En niet alleen dat die tegenstand van buiten moet worden overwonnen. Ook innerlijk is er in ieder normaal mensch een neiging om den weg van den minsten weerstand te kiezen, het gebaande pad te stellen boven de wellicht kortere, maar moei lijker te volgen"nieuwe richtlijnen. Behoudzucht en vooruitgang zyn aartsvijanden. Natuurlijk is er in het bestaande veel goeds. Maar fout is het als de zakenman, dat goede waardee- rende, de oogen sluit voor het betere, dat misschien ware te vinden. Het is niet altijd waar dat een ge diplomeerd correspondent de beste brieven schrijft en een boekhouder de beste boekhouding inricht. Heel dikwijls is het zelfs juist omgekeerd. De aller beste vaklieden zijn maar al te zeer geneigd hun vak zoo goed te verstaan, dat ze den ruimen blik daarop ver- iezen en vast zitten, niet alleen aan de goede, maar ook aan de verkeerde oraktyken daarvan. Zy zien dikwijls niet, dat het ook nog anders kan dan op de manier, die zy ai jaren hebben toegepast. Een der meest succesvolle zaken- eiders van onzen tijd. Henry Ford, gaat zelfs zoo ver, dat hij bij het zelf exploiteeren van een nieuwe branche de organisatie daarvan opdraagt aan menschen met energie en helder ver stand, maar zonder eenige kennis van of ervaring in het vak. Het sterkste voorbeeld is wel zijn glasproductie. Reeds lang had hy voor zichzelf uitgemaakt, dat hy te veel betaalde voor de ruiten van zijn wagens, doch lij kon er maar niet in slagen zyn leveranciers tot grootere eificiency te dwingen, wat hem in alle andere ge vallen wel gelukte. De glasfabrikanten bleven beweren, dat de machinale bewerkingen, zooals hy die zich dacht, in hun branche niet door te voeren waren. Ford zou echter Ford niet zijn, als hij zich daarbij neerlegde. Hij kocht een glas fabriek en voerde daar met geweldig succes productie methoden in, die ieder gfasvakman niet alleen voor onmoge- lijk, doch zelfs voor belachelijk had gehouden. Het gewone motto, dat men bij alle nieuwigheden van alle vaklui in alle branches hoort: „Het is best mogelijk dat zooiets in jouw vak succes heeft, maar by ons gaat dat niet op." in allerlei varianten het geval van den boer, die geen kunstmest wou gebruiken, omdat zijn vader ook zon der dat nieuwe goed altijd best ge boerd had. Hij, die werkelijk efficiency in zijn zaak wil toepassen, moet trachten zich los te maken van de bestaande toe standen en methoden en de dingen willen zien, zooals een buitenstaander dat zou doen. De enorme vlucht, die efficient geleide bedrijven nemen, toont aan dat het ruimschoots de moeite loont. Om er maar eenige te noemen Ford, General Motors, Goodyear, Wa- namaker, Woolworth, Lyon's, Selfridge, Lever's, AEG., Bata, Citroën en in ons land Philips, Stork, Enka, Ver kade, van Houten, Wilton. ADVERTENTIëN. GETROUWD Jac. van Mferlo en Betsle Boom, die mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank be tuigen voor de vele biyken van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 9 October 1929. Gevraagd door net jong- mensch (vakman) Brieven onder No, der advert, a. h. Bureau v. d. blad 43360 Stoombiljartfabriek Ü1LBÜRG. 18. TE LICHTENVOORDE voor hare STOOMSCHOEN- FABRlEK, voornamelijk voor de STIKKERU, tegen HOOG LOON. 43359 te Waalwijk, zal op Dinsdag IS October 1929, des nam. 2 uur, ten ver zoeke en ten huize van wijlen Mej. Wed. G. VAN DELFT-van Drunen te Waalwijk, w o. Mahonie ameublement, tafels, stoelen, canapé, kast, blokhaard, kachels, gas- en petroleumlampen, ledikanten,bedden,kinderledikant, slede, karpetten, loopers, pendule, glas- en aardewerk, schragen, bascule met gewichten, ladder, hout enz. 43363 Te bezichtigen op den ver koopdag van lO'/i—12 uur. Rechtskundig adviseur TE 's-BOSCH, Havenstraat S (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz. Is het niet onverstandig U heele nachten door jeuk te laten folteren, wanneer D.D.D. U direct verlichting kan bren gen? Deze genezende vloeistof is hèt middel, dat ge noodtg hebt tegen Uw huidaandoening. Het bedaart de Jeuk en bezorgt U een rustigen slaap, 's Mor gens staat U dan verkwikt op. Alle lijders aan huidaandoeningen, die D.D.D. gebruikten, ondervonden een directe verlichting van het jeuken en de pijn. D.D.D. dringt diep in de poriën, doodt daar de ziektekiemen en maakt de huid gezond. Wacht niet, koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 2.50 bij Uw Apotheker of Drogist. D.D.D. ondersteunt de heilzame werking der D.D.D.-Vloei- '6ËP stof en houdt de huid gezond, f 1.— per stuk. B2 Als U dat wilt hebben koopt dan een sierlijke goed brandende BI] kunt U bekomen de zoo gunstig bekende GLORIA HAARDEN, TIJGERKACHELS en JUNO Pracht Huisbrandkachel, zoomede CALORIFÈRES, SALAMANDERS enz. Kolenbakken Vulemmers Kolenschoppen. Beleefd aanbevelend. Gescboolil Personeel

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3