SE ECHO VU IET lUIBEM No. 80. Woensdag 9 Oct. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. De Klokken van Corneville. Opera—comique in 3 bedrijven. In het 1ste bedrijf is de kleinzoon van den overleden Markies, Henri, het erfdeel van zijn voorvaderen, het kasteel van Gorneville, komen opeischen en zal daar zijn intrek gaan nemen, waar reeds vele jaren, volgens de legende, spookgestalten rondwaren. Met behulp van zijn matrozen en het nieuwe personeel zal hij zijn nieuwe woonstee van deze ongewenschte gas ten trachten te bevrijden. In II is het onderzoek in vollen gang. Diepe duisternis en een beklem mende stilte doen de toch al angstige helpers sidderen en beven en vooral Grenicheux, de baljuw, Qermaine en Serpolette geven geen blijken van grooten durf en voortvarendheid. De matrozen gaan voorop, voorzien van vlammende toortsen, wier flikke rende lichten de zalen van dit sombere kasteel een nog spookachtiger aanzien geven. Slechts schoorvoetend volgen de dienstbaren hun nieuwen meester. Grenicheux moet met geweld door de matrozen worden voortgesleept en de heele spookgeschiedenis heeft hem zoodanig te pakken, dat hij van angst dreigt om te komen, een angst die zelfs tot een komisch incident leidt, doordat Grenicheux, de baljuw en Serpolette elkander voor geesten aan- zien. Serpolette is de situatie echter spoedig meester en brengt haar lotge- nooten weder op streek. Plotseling klinkt hol en scherp het commando van den Markies„Schild wachten waakt" en het moedige drietal dat zich pas weer had vermand, slaat verlamd van schrik ter aarde en durft niet meer op te zien. Germaine had zich moediger getoond, gedreven echter door een verborgen gevoel van genegenheid jegens den Markies. Zij was hem op den voet gevolgd. Het gedrag van den baljuw geeft Markies Henri aanleiding tot scherpe verwijten, Hij, die moest weten, dat het kasteel door smokkelaars of bandieten kon worden bezocht, was door zijn lafhartigheid onbewust hun medewerker geworden. Hij was het voorwerp van bespotting geworden, zijn prestige was verloren gegaan, al was het slechts door het afrukken van zijn pruik op de jaar markt en om zijn verhouding met de jeugdige Germaine. Het onderzoek wordt voortgezet en door de duisternis misleid, meent men in een harnas, dat men passeert, een spook gevonden te hebben. Weer die vreeselljke angst. De Markies brengt het illustere ge zeischap weder tot kalmte en licht zijn volgelingen in, omtrent de herkomst van dat wapentuig, dat nog herinnert aan den grooten strijd door zijn voor vaderen tegen de Mooren gestreden. Eindelijk heeft men sporen gevonden die het geheim zouden kunnen ont sluieren. Op een kamerdeur was een sleutel blijven steken, terwijl half afge brande kaarsen op de aanwezigheid van ongenoode gasten wezen Henri gaat alleen de bewuste kamer binnen en keert spoedig terug, gehuld in een laken tot grooten schrik van de onderzoekers en voorzien van een portefeuille, welks inhoud oude paperassen onder stijgende belang stelling wordt onderzocht. De baljuw leest de vergeelde stukken voor, die melding maken o.a. van de geboorte van een adellijke jongedame, Gravin de Lucenay, die voor haar verder leven aan de zorgen van den ouden Gaspard werd toevertrouwd De beschrijving, die gegeven wordt omtrent den leefregel van deze jonge adellijke schoone, komt zoodanig over een met het leven van Serpolette, dat zij gaat meenen zonder eenigen twijfel zelfs aanspraak te mogen maken op al de titels waarvan in het geheimzinnige epistel sprake was Zij wordt zinloos van hoovaardig- heid. Trots als een pauw stapt zij rond. Zij is immersde Markiezinne. Markies Henri komt het geval nu niet bepaald geloofwaardig voor en wil eerst z^n doel bereiken en de spoken op heeterdaad betrappen. Daar toe gaat hij met het heele gezelschap In een onderaardschen gang, hetgeen Grenicheux bijna een flauwte van angst bezorgd. Middelerwijl tracht de Markies van Germaine de reden van haar verhou ding tot Grenicheux te weten te komen hoe een dergelijk net meisje daar kon komen op den dag van haar huwelijk met den baljuw, nog met dien visscher uit te gaan. En wanneer Germaine hem daarop antwoord geeft, kondigen de matrozen het naderen van een bootje aan, dat waarschijnlijk de spoken met zich voert. Vlug wordt Grenicheux in het harnas vastgeklonken en hij zal geheel alleen de gedragingen van de spoken moeten bespieden. costuum. Onbeschrijfelijk is de angst die hem kwelt. Het spook nadert. Lichten worden ontstoken. Pijnlijk is de stilte en ge heimzinnigheid in deze sombere om geving. Maar wie schetst de verbazing van den .ridder" als hem blijkt, dat de oude Gaspard, die ten prooi is aan een gewetenswroeging, hier komt spoken, Gaspard had zich het geld van den overleden Markies toegeëigend, over tuigd als hij was. dat nooit geen rechthebbende meer zou opdagen en mocht het nog gebeuren, hij zou immers alles met interest op interest terugvinden. Genotvol zit hij bij den ijzeren geldkist, waarvan de scharnieren bij het openen een door-mergel-en-been- gaand gekrijsch veroorzaken. De oude gierigaard laat de gouden munten glinsterend in het matte, flonkerende kaarslicht, door zijn knokige, gekromde vingers glijden en is geworden tot een vrek, die niets of niemand meer ontziet. Plotseling luiden de klokken volgens de legende het teeken, dat de Markies was teruggekeerd een overweldigende angst grijpt hem aan. De deuren van een zijzaal worden geopend en zijn vervolgers belagen hem. Nog dringt het niet tot hem door dat hij betrapt werd. Hij meent een bovenaardsche verschijning te zien. ,'t is de hel", krijscht hij. Het harnas beweegt en dat brengt hem terug tot de werkelijkheid. Razend beschermt hij zijn geld, terwijl hij wordt over meesterd, doch zwichtend voor de overmacht valt hij wezenloos teraarde en zonder eenige uitdrukking zit hii daar, de gebrokene, zich toever trouwend aan de zorgen van Germaine, voor wie hij toch dit alles had ge daan. E. V. waarvan 9 Nederlanders en 1 buiten lander, die echter maar een gedeelte van den cursus volgde. Van de over- blijvenden verwierven er 6 het diploma. De leeftijd varieerde van ongeveer 16—30 jaar. De leerlingen kwamen uitSchalk haar 1, Haarlem 1, Dongen 2. Kaats heuvel 1, Waalwijk 2, Tilburg 1, Waspik 1, en verder 1 uit Herzogen- buchsee (Zwitserland). b. Onderwerkafdeeling. Deze afdeeling werd gevolgd door .4 leerlingen en wel door 12 Neder- anders en 2 buitenlanders. 7, waaronder een werkelooze, volg den een gedeelte van den cursus. Aan iet einde van den cursus werd aan Nederlanders en 2 buitenlanders het diploma uitgereikt. Deze leerlingen kwamen uit: Waal wijk 6, Kaatsheuvel 5, Rotterdam 1, Strausberg 1 (Duitschland), Kreus- ingen 1 (Zwitserland). De leeftijd varieerde van 1839 j. Wandelcursussen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 October 1929. Premiemarkt te Waalwijk op Donderdag 10 October a. s. om op te treden als Rijksgedelegeerde bij het afnemen der examens, ter verkrijging van het diploma voor schoenhersteller en van schoenmaker. Bij meerdere tentoonstellingen op Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Verslag over het schooljaar 1928/29. Algemeene Beschouwingen. Het aantal leerlingen, dat gedurende het afgeloopen jaar de aan of vanwege de school gegeven cursussen volgden bedroeg 455. Onder te verdeelen als volgt,: I. Dagcursussen, alle dagen van 9.30 12 en 1.30—5 uur. A. Looierij 11 leerl. B. Machin. Schoenmakerij a. Bovenwerkafdeeling 10 b. Onderwerkafdeeling 14 werden niet en toe het Korte cursussen gegeven. D. Wandelcursussen. Hand- en Maatsohoenmakerij 91 leerl. b. Cursussen in Warenkennis 136 Cursussen in Onderwerkmaken 103 II. Winteravondcursussen. Machinale Schoenmakerij mannelijke 72 leerl. vrouwelijke 18 Dagschool. A. Looier ij-af deeling. De looierijcursus telde 11 leerlingen en wel2 uit Waalwijk, 1 Dongen, 1 Reijen, 1 Riel, 1 Alphen, 1 Oister- wijk, 1 Zevenbergen, 1 Hilvarenbeek, 1 Kaatsheuvel en 1 uit Biël (Zwitserl.). Van deze leerlingen had 1 reeds den geheelen vorigen cursus gevolgd en behaalde met Kerstmis z'n diploma, waarna hij de school verliet. Verder verlieten nog 2 leerlingen den cursus gedurende het jaar, omdat zij de les sen moeilijk verwerken konden. Van de overige 8 leerlingen behaalden er 6 een diploma. De leeftijd van de leerlingen aan deze afdeeling varieerde van 1723 j. Gefabriceerd werden behalve het leder noodig voor de machinale schoenmakerijafdeeling, ook verdere technische ledersoorten. Aan het einde van het cursusjaar werd een tentoonstelling gehouden van het gefabriceerde leder, waaruit bleek, dat er aan ons instituut werkelijk heel wat te leeren is. Ook dit jaar was het bezoek aan deze tentoonstelling uit looierskringen te gering. Tot de examens werden behalve de Inspecteur Generaal en de leden der Commissie van Advies dit jaar voor het eerst gecommiteerden uit de ver schillende looiersbonden uitgenoodigd, ter versterking van het contact met de industrie. Aan deze uitnoodiging gaven de gecommiteerden van den R.K. Bond van Lederfabrikanten gehoor, die het geheele mondelinge examen meemaakten en vol lof waren over 't vele, dat aan onze school geleerd wordt. B. Machinale Schoenmakerij. Deze afdeeling is wederom verdeeld in 2 onderafdeelingen, die ieder voor zich gevolgd kunnen worden en waar van de duur van de beide cursussen ieder een jaar is. a. Bovenwerkafdeeling. Door den leeraar der Handen VI aatschoenmakerij afdeeling werden gegeven de volgende cursussen a. Hand- en Maatschoenmakerij Musselkanaal aan 13 leerlingen Emmen 7 Meppel 10 n Deventer 11 Utrecht 11 Alkmaar 15 Helmond «24 b. Cursussen in Warenkennis Terborg aan 16 leerlingen. Winterswijk 11 Apeldoorn .9 Helmond 25 Musselkanaal .21 Emmen .8 Deventer .15 Gouda .31 De leeftijd van de cursisten van a en b. varieerde van 15 57 jaar Door leeraren in los dienstverband werden in overleg met de Nationale Federatie voor de Vakopleiding ge geven c. Cursussen in Onderwerkmaken. te Groningen met 22 deelnemers, leeraar E. Zweers te Zwolle, te Venlo met 10 deelnemers, leeraar J. L. Beker te Nijmegen, te Venraij met 8 deelnemers, leeraar J. L. Beker te Nijmegen, te Arnhem met 12 deelnemers, leeraar J. A. Schlaghecke te Arnhem te Varsseveld met 11 deelnemers, leeraar H. v. Gaver te Baarn. te Hilversum met 21 deelnemers, leeraar H. v d. Veer te Utrecht te Gouda met 19 deelnemers, leeraar P. Herstel te Schiedam Duur dezer cursussen is ongeveer 9 maanden, 1 middag en avond per week. De leeftijd van de deelnemers dezer cursussen varieerde van ongeveer 1550 jaar. II. Winteravondcursussen Deze mochten zich, wat de machi nale schoenmakerij betreft, in een bevredigende belangstelling verheugen, hoewel de toeloop minder was dan het vorig jaar. Het verhoogde lesgeld bleek wel de voornaamste oorzaak van den teruggang in deelnemerstal, reden waarom reeds voorgesteld is, het lesgeld wederom op f2.50 resp^ f5.per cursus te brengen. In totaal werden zij door 90 deel nemers gevolgd, te splitsen als volgt a. Machinale afdeeling 1. Snijden en teekenen bovenwerk 17 2. Grondbeginselen onderwerk 20 3. Snijden van leder 18 4. Stikkerij jongens 17 5. Stikkerij meisjes 18 Duur van deze cursussen was 5 maanden. Van deze leerlingen kwamen er 56 uit Waalwijken 34 van buiten Waalwijk. De leeftijd van 29 leerl. was 14 en 15 jaar. 29 „16 en 17 13 18, 19 en 20 jaar. 19 21 jaar en ouder. b. Looierijafdeeling. Aan de looierijafdeeling bleek het niet mogelijk winteravondcursussen te geven, wegens gebrek aan belang stelling. In het nieuwe cursusjaar zal echter wederom alles in het werk worden gesteld, om ook aan deze afdeeling weer een winteravondcursus te doen geven. Lezingen. Door den leeraar van de Hand' en Maatschoenmakerij werden voor Schoenmakerpatroonsvereenigingen le zingen, meestal met lichtbeelden, ge houden over verschillende onderwer pen voor de Hand- en Maatschoen makerij van belang en wel te Groningen, Helmond, Den Helder, Eindhoven, Utrecht, Deventer, Almelo, Amsterdam, Rotterdam,Leiden,Zwolle, Alkmaar, Leeuwarden. Verder hield hij in alle deelen des lands zitdagen voor het geven van wenken en adviezen inzake alle aan gelegenheden rakende het hand- en maatvak. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd deze leeraar dit iaar wederom aangewezen, schoenmakerijgebied werd hij aange- i zocht als voorzitter of lid om deel te willen uitmaken van de Jury. Als lid der Commissie van Voor bereiding inzake de administratieve voorlichting voor schoenmakers werd hem met den accountant Wessémius opgedragen daarover een verhandeling samen te stellen. Al spoedig bleek dit werk, wilde het goed zijn, veel uit gebreider te worden dan aanvankelijk gedacht werd. Dank zij ook den finan- tieelen steun van de afdeeling Handel en Nijverheid kon het boek „Kos tenberekening en Boekhouden voor den maatschoenmaker en schoenher steller" door Fred. H. Hoek en J.C. C. Wessémius jaij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen te Waalwijk, het licht zien. Hiermede zal blijken een goed werk verricht te zijn ter opheffing en be- vestiging der hand- en maatschoen makerij. Deze leeraar woonde verder de jaarvergaderingen der verschillende schoenmakersorganisaties bij. Een speciale bezuinigingscommissie voor het Nijverheidsonderwijs bezocht ons institituut. De directeur heeft getracht de Com missie, die hier ongeveer een uur ver toefde en in dien tijd ook nog een rondgang gemaakt heeft door de loca- liteiten, eenig denkbeeld te geven van de veelzijdigheid van ons instituut, dat met z'n cursussen, lezingen en voorlichting het geheele land bestrijkt. De korte spanne tijds, alsook de ingewikkeldheid van dit geleidelijk gegroeide instituut zullen het de Com missie zeer moeilijk maken om een juist oordeel te benaderen, temeer waar het gevaar niet denkbeeldig schijnt, dat zij een vergelijking met ambachtsscholen zal willen maken en zich daarbij zal baseeren op het aan tal dagleerlingen der school in Waal wijk, welke vergelijking op verschil lende gronden absoluut ontoelaatbaar zou zijn. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, waarvan o.a. de heet TimmermansVerschure, schoenfabrikant te Waalwijk lid is, bracht haar jaarlijksch bezoek aan onze school, waarvan speciaal de schoenmakerijafdeeling geheel gemo- derniseerd' is, dank zij het vernieuwen der verouderde machines en de meer overzichtelijke opstelling, waardoor een belangrijke verbetering verkregen is. Wij zijn de Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen Gesellschaft dank baar hare groote tegemoetkomendheid, al is het voor haar ook van groote waarde dat wij geheel op de hoogte zijn en blijven. Ook andere firma's waren ons ter wille. De Algemeene Rekenkamer en den laatsten tijd nog wederom een andere finantieele commissie controleert onze boekhouding steeds ter plaatse. Tal van personen en corporaties bezochten verder ons instituut, alsook de InspecteurGeneraal van het Nij verheidsonderwijs. Door leeraren en leerlingen werden wederom de noodige excursies ge maakt, zoowel naar schoenfabrieken en looierijen, als naar verwante in- dustriëen. Dit is zeer nuttig ter aan vulling van ons onderwijs en heeft dan ook onze volle aandacht. Wij vermelden hier dan ook dankbaar, dat verschillende fabrikanten ons gaarne in de gelegenheid stelden hun bedrijf in werking te zien, al geeft dit een belangrijke stagnatie. Maar ook zijn er steeds nog belangrijke bedrijven, die, o.a. vanwege nfabrieks geheimen", meenen ons of een ge deelte van onze leerlingen te moeten weren. Tegenover de Fa. Timtur, die ons gaarne haar modern bedrijf liet zien, staan vele andere groote fabrie ken, die ons helaas nog steeds niet toestadn hunne fabrieken te bezoeken, omdat zij van zoo'n bezoek schade vreezen voor hun bedrijf. Personeel. De heer C. J. Mustert werd 1 Sept. 1928 vast aangesteld als leeraar der machinale schoenmakerijafdeeling. Diversen. De directeur hield verschillende lezingen en wel voor 1. De Chem. Kring Den Bosch over „Lederbereiding" 2. De Fed. van Looiersbonden te Tilburg over Looiproeven met Dr. Röhm's Titon 3. 2 lezingen voor de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam over „Lederbereiding" De Commissie va n Advies vergaderde ïn dit cursusjaar driemaal aan de Rijksschool. Het Rijksproefsti ition voor de Leder industrie aan de school verbonden, deed meermalen eeia beroep op de school en haar .personeel voor het uitwerken van adviezen. De gelukkige combinatie van sch ooi en proefstation maakt het mogelijk steeds aan de praktijk getoetste adviezen uit te brengen. Leermiddelen. Voor zoover ze niet door de indu strieën belangeloos werden aangevuld of in bruikleen gegeven, werden ze uit de Begrooting zooveel mogelijk aangeschaft, waarbij altijd nog te wenschen is, maar wij toch voldoende op de hoogte van den tijd bleven. Tenslotte zij nog vermeld, dat aan het einde van den cursus een tentoon stelling werd gehouden van het werk der leerlingen. De verkregen resultaten zoowel in looierij- als schoenmakerij afdeeling werden algemeen geroemd. De Directeur der Rijksschool v. Leerlooiers en Schoen makers. Waalwijk. H. VAN DER WAERDEN. Geslaagd. Geslaagd te Tilburg voor autogeen- lasschen en snijden, de heeren M. Ver hulst en L. v. d. Boogaart, beiden te Waalwijk. /os. Groenen. Zooals wij in ons vorig nummer schreven, werd 11. Maandag door Hilversum uit Rotterdam uitgezonden de opera „De vliegende Hollander", waarin Jos. Groenen de hoofdrol ver vulde van „Hollander". Velen zullen met ons genoten hebben van de schit terende uitvoering, die ook ten zeerste door den muziekreferent van den N. Rott. Ct. wordt geroemd. Van Jos. Groenen zegt hij o.m. „ln de titelpartlj is onze te Hamburg „werkende landgenoot, Jos. Groenen, voortreffelijk geweest,, zoowel vocaal als dramatisch is hij in waarheid een „imponeerende Hollander geweest, vaak „de leiding gevende figuur op het „tooneel". Onderling Kunstgenot. We vernemen dat bovengenoemd gezelschap op 20 of 27 October a.s. met de revue „Draadloos", waarmede het voor den Kath. Kring te Gorinchem zoo'n succes had, te Kaatsheuvel zal optreden in de Concertzaal van den heer Jan van Dun. De Klokken van Corneville.] Door de vriendelijke uitnoodiging van het bestuur van TAVENU, waren we Zondagnamiddag in de gelegen heid de generale repetitie bij te wonen van „De Klokken van Corneville". 't Moet terstond gezegd, dat men met de keuze van deze opera—com- mique zeer gelukkig is geweest. Over den inhoud behoeven we niets te zeggen, daarover schrijft de heer E V. uitvoerig in deze kolommen. Wanneer we beweren, dat men in de keuze van het stuk gelukkig is geweest, dan willen we daarmede ook zeggen,* ja vooral, dat het stuk tege moet komt aan het beschikbare mate riaal van TAVENU dat de rol-verdee- ling goed isdat ook van hun kant de hoofdpersonen zich uitstekend weten te schikken en aan te passen aan de uitzonderlijke eischen die deze opera—commique stelt. Het werd ons reeds in het eerste bedrijf duidelijk, dat er onder leiding van den heer Duivelaar met veelijver en ambitie is gestudeerd. Natuurlijk valt er hier en daar nog iets aan een kleine rol te schikken, maar de hoofd lijn is strak getrokken. Met krachten als de Dames A. Fransen, Dina Siaats en de Heeren Tom Bsrmanje en G. Weijnen, kan ook heel wat gepresteerd worden. Met voldoening stelden we vast, dat men ditmaal van een begaafde speel ster die tevens over een lieve stem beschikt, als mej. Franssen, een van de hoofdrollen heeft toebedeeld. Wat zij in samenwerking met Tom Bur- manje weet te presteeren, reikt naar het fijn artistieke. Niet minder is het optreden van mej. Dina Siaats als Serpolette. Haar mooie, diepe altstem en geschoold spel waarborgen een zeker succes. Ook de andere rollen passen zich daarbij heel goed aan, Bijzondere zorg is er ook besteed aan den uitwendigen kant: de cos- tuums en het decor. Wanneer het Waalwijks' Strijk—ensemble nog wat constanter fn de begeleiding wordt en deze het stuk soepel blijft ondersteu nen, dan zal het geheel er door ster ker worden. We zien met belangstelling de eerste uitvoering tegemoet, die, de teekenen wijzen er op, een groot succes be looft te worden. Dat wenschen we van ganscher harte den Directeur en de .leden, die zich daarvoor zooveel arbeid weten te getroosten. We hopen dat TAVENU ditmaal ook op de sympathieke belangstelling mag rekenen van hen die geacht wor den te behooren tot detoonaangeven- de kringen in onze plaats. Laten we allen deze ondernemende menschen steunen, die voor het amusement zoo buitengewoon veel over hebben. Laat de sympathie van geheel Waalwijk dat toonen. Ten slotte maken wij het publiek er nog op attent dat plaatsbespreking en kaartenverkoop plaats hebben op de uren, vermeld in achterstaande advertentie, aan het loket van Musis- Sacrum. De rolverdeeling der Opera—com mique is als volgt: TWEEDE BEDRIJF.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5