Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen ffinteravoniICBrsasseB voor Looiers. inschriivino aan de Rijksschool op vriidap 18 October i ffi „De BijeokCï"kSFrils van far Ven, 's-Bosch. Aanvang 4 November. FEUILLETON VERANDEREN EN REPAREEREN van alle soorten BONTWERKEN. BONTMANTELS NAAR MAAT. l'MMER 81. ZATERDAG 12 OCTOBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad rernchflnt WOENSDAG en ZATHKDAG. Aboamementsprfls per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet gebeele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ensu franco te «enden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. Telerr.-Adres: ECHO. Prfls der Advertantlfln 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentfën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk uur ln ons bezit «Sn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Op denzelfden weg. Zoowel in de liberale als christelij ke pers is de aandacht gevestigd op het feit, dat de S.D.A.P. en de aan haar verbonden socialistische vakbe weging in Limburg eigen scholen gaan stichten. Natuurlijk is daartegen, van wette lijk standpunt, geen bezwaar: de so ciaal-democraten kunnen evengoed als katholieken of gereformeerden ijveren voor eigen bijzonder onder wijs. Wat echter wel als bezwaar geldt, is, dat de socialisten hun bedoeling maskeeren door te spreken van „neu traal" onderwijs. Socialisten die eigen scholen stich ten geven natuurlijk evenmin „neu traal" onderwijs als katholieken of Calvinisten. En het doet ons een ge noegen dat, in tegenstelling met „Het Volk", de soc. dem. „Voorwaarts" dit althans royaal toegeeft. Dit blad toch schrijft: Mogen we tenslotte even verder vertellen wat een Limburgsch af gevaardigde op het congres der spoormannen te Utrecht mededeel de? De afgevaardigde kwam uit Susteren en hij zeide: Men dwingt daar de protestant- sche ouders hun kinderen naar ka tholieke scholen te zenden en de zusters van die scholen vertellen dan aan de kinderen, dat hun va ders in de hel komen, omdat zij rood zijn. In de eerste klasse van die school zitten 95, in de tweede klasse 64 kinderen. Dat is 'n schan daal. En als ge het nu precies wilt we ten, het is om aan zulke schanda len een einde te maken, dat wij in Limburg nu ook onze bizondere scholen gaan stichten. Of ge het plezierig vindt of niet. Dat zusters aan kinderen van pro- testantsche ouders zouden vertellen, dat hun vaders in de hel komen om dat zij rood zijn, wil er bij ons niet in. De zusters zouden dan onverantwoor delijke en domme dingen zeggen en dat aanvaarden wij niet zonder meer op grond van beweringen van den ge- achten „afgevaardigde van Susteren". Maar wat wij nu wel precies weten is, dat socialisten in Limburg „onze bijzondere scholen" gaan stichten. Dat zijn dus socialistische en geen „neutrale". Dat is een eerlijke bekentenis en dat stemt „pleizierig". Vooral waar de socialisten het steeds hebben gehad over dat „secta- risme" van katholieken en protestan ten, terwijl ze nu zelf gaan profitee- ren van de wet en zelf het beginsel gaan toepassen, dat de ouders in Ne derland alom de gelegenheid moeten vinden om hun kinderen ook op school een opvoeding te do-en ontvangen, die in overeenstemming is met de begin- selen, waaruit zij leven. Tot nu toe werd daar nogal kramp- achtig tegen gestreden, nu wordt door deze daad het rechtsbeginsel erkend. Temeer klimt dit als men een ar- I. Looierij-rekenen. II. Scheikunde. III. Lederkennis. van 7'/a—8'/, uur 's avonds. Zie ook Mededeeling in dit Blad. De Directeur der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, VAN DER WAERDEN. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 108. „En heeft u dat allemaal gedaan zonder één enkele vraag te stellen „Zeker. Het geschiedde uitsluitend om een ouden bondgenoot te hel pen." „En veronderstelt, dat Reginald Henson u had bedrogen, dat hij valsch spel had gespeeld In de oogen van den heer Rawlins vlamden vurige blikken op. „Dat zou Henson nooit hebben dur ven doen", zei hij overtuigd. „Wat dat punt betreft was ik volkomen ge rust". „Ik begrijp het", zei Chris op ge- dempten toon. „En u heeft den siga renkoker gehouden?" „Ja, ik vond het een fijn ding. En ik kon me op dat moment die weelde wel veroorloven." „Maar waarom heeft u het juweel dan later weer naar de firma Rutten in Moreton Wells gebracht? En waar om juist in Moreton Wells?" Rawlins begon te lachen, terwijl hij een versche sigaret opstak. „Ik kwam naar Moreton Wells, omdat ik wist, dat ik Reginald Hen son op kasteel Littimer zou kunnen vinden", legde hij uit. „Ik ging er heen om een paar duizend gulden van hem te leenen. Onfortuinlijk genoeg verkeerde hij zelf in groot geldge brek. Iemand, die hem een groot be drag had toegezegd, had hem in den steek gelaten." Chris glimlachte op haar beurt. Ze had alles omtrent het avontuur van mevrouw Littimer met den ring ge hoord en van haar botte weigering om Henson ook nog maar een cent te geven. „Nu kan ik u wel zeggen", ging zij na een oogenblik voort, „wie het is die hem teleur stelde. Maar ik kan me niet begrijpen, dat er ooit een oogenblik is, waarop u gebrek zoudt kunnen hebben aan contanten....". „Aan contanten?" Hij lachte weer, als had hij schik in haar onnoozel- heid. „Dat gebeurt mij zeer dikwijls. Een onzer grootste millionnairs ver telde me onlangs, dat het hem zeer dikwijls overkwam, dat hij gebrek had aan duizend pond contanten Nu, ik heb wel eens gebrek gehad aan enkele ponden! En vandaar dan ook dat ik me te Moreton Wells vervoeg de voor het inruilen van mijn sigaren koker." „Zóó: dus tot zoover is de zaak duidelijk", merkte Chris op. „Kent u van Sneck?" vroeg ze dan opeens. Als ze verwacht had dat de heer Rawlins van haar vraag zou op schrikken of op de een of andere wij ze van zijn verwondering blijk zou geven, had ze zich nochtans vergist. Want hij antwoordde zonder 'n zweem van verlegenheid of aarzeling onmid dellijk op haar vraat: U2L „Ik ken van Sneck uitstekend. Een wonderlijk knappe kerel is hij!" „En een groote schurk, veronder stel ik?" „Neen, over het algemeen genomen niet! Neen, zwak eer dan slecht. Ja renlang reeds is hij het werktuig ge weest van Reginald Henson. Als hij het drinken maar kon laten, zou hij spoedig fortuin hebben gemaakt. Maar wat heeft van Sneck nu met deze zaak weer te maken?" „Heel veel", zei Chris droogjes. Als u nu eens met zeer veel aandacht wilt luisteren naar hetgeen ik u ga zeggen?.... Ja? Kortelings hebben wij, arme vervolgde vrouwen, de hoofden bijeengestoken om een eind te maken aan de heerschappij en tyrannie van Reginald Henson. Wij kwamen overeen dat we aan mijnheer David Steel, den letterkundige en romanschrijver, zouden vragen, of hij voor ons geen uitweg zou kunnen be denken. Maar helaas, de heer Henson kwam, op welke wijze dan ook, ach ter ons plan." Rawlins interesseerde zich blijk baar voor het eigenaardige geval, want opeens vroeg hij met groote le vendigheid „Pardon, alvorens u verder gaat, mag ik u vragen of de heer David Steel dezelfde is, die een man half vermoord vond in de serre van zijn eigen huis?" „Dezelfde, inderdaad. Maar, weet u nog niet, wie de half vermoorde vreemdeling was?" „U wilt toch niet beweren dat het van Sneck was?" riep Rawlins ver baasd uit. tikel leest in de Soc. Gids, waarin o.m. academici als Albarda, v. d. Waar den, Bonger, e.a. de redactie voeren; „dat de S.D.A.P. een lichaam noodig heeft, dat zich speciaal bezig houdt met het bestudeeren en behandelen van economische en maatschappe lijke vraagstukken." De schrijver sluit ook het probleem van den godsdienst in zijn verschillende uitingsvormen te genover de rationalistische wereldbe schouwingen niet uit. De vereeniging kan zich tevens tot taak stellen te trachten aan onze uni versiteiten te verkrijgen dat de socialis- lische wetenschap meer wordt gedo ceerd, en wel door middel van één of mee'r bijzondere leerstoelen, want op grond van ervaring moet worden vast gesteld, dat dit onderwijs onvoldoende is. En tenslotte kan de vereeniging steun bieden aan ,,een eenmaal te stich ten Arbeide'rshoogeschool." In navolging dan of precies als ka tholieken en christelijken, die daarover Chris knikte ernstig. „Hanu begin ik eindelijk te begrijpen", mompelde hij, na een oogenblik in gepeins te heben voor zich uitgestaard. De schurk! De ellendeling „Ik zal het dus kort maken", her nam Chris. „Mijnheer Steel was ons volkomen vreemd. We hadden het nu eenmaal zoo vastgesteld, om hem als het ware anoniem te interviewen, en als herinnering zouden we hem een metalen sigarenkoker, met diaman ten bezet, ten geschenke geven. Een mijner vriendinnen kocht die bij de firma Lockhart. Vergeet u nu niet, dat de heer Henson van alles op de hoogte was. Dienzelfden dag kocht het werktuig en de slaaf van onzen vijand eenzelfden sigarenkoker bij de firma Walen een koker, die eigen lijk besteld was op uw navraag daar naar, maar die u daar immers nooit meer waart gaan koopen, en later op den dag ging de koker over in de handen van Henson, die heel handig de beide kokers verwisselde." ,,'t Is nogal ingewikkeld", mompel de Rawlins, de wenkbrauwen fron send „maar toch begrijp ik, wat er komen gaat. Ik begin licht tq zien." „Zoo dus de kokers werden ver wisseld, en de koker van Walen kwam dus in 't bezit van den heer David Steel. En nu moet u opmerken de duivelachtige list, welke Henson te baat wilde nemen, maar die, ge deeltelijk althans, mislukte Dienzelfden avond wordt van Sneck half vermoord ontdekt in de serre van den heer Steel en in zijn zak vindt men de quitantie van denzelf- heel wat te hooren. kregen in den loop van den tijd. Het Kabinet voor heete vuren. De vorige week Dinsdag en Woens dag is) de Begrooting in de afdeelingen der Kamer besproken. Die besprekin gen blijven geheim, tot het Voorloopige Verslag officieel komt vertellen, wat vele, sommige, enkele leden te berde hebben gebracht. Niettemin weet Observator Politi cus, die o.a. in de Nieuwe Koerier brie ven ,,Van het Binnenhof" schrijft, al 't een en ander van de beraadslagingen mede te deelen: Volgens onze inlichtingen zal het voorloopig verslag ditmaal een zeer lijvig staatsstuk worden, dat een zeer beangrijk algemeen politiek de bat in November straks doet voor spellen. Erg gunstig was deze eerste ontmoeting tusschen regeering en den sigarenkoker, dien mijnheer Steel verklaart zijn eigendom te zijn. „Uiterst hachelijk geval voor Steel merkte Rawlins op. „Of het 'n hachelijke positie was En waarom gebeurde dit alles Een voudig om ons vrouwen, te noodza ken, ons geheim prijs te geven, om mijnheer Steel te redden van de oneer, van moord of poging daartoe te wor den beschuldigd We hadden dan natuurlijk de heele geschiedenis moeten vertellen, en dan zou Regi nald Henson natuurlijk hebben ver nomen, wat wij van plan waren tegen hem te onderaemen, en zou hij in de gelegenheid zijn geweest, daartegen tijdig alle mogelijke maatregelen te treffen Geruimen tijd zweeg de heer Raw lins en staarde nadenkend voor zich uit. In zijn hart koesterde hij bewon dering voor het listige, ofschoon ook door hem verafschuwde plan van zijn vroegeren bondgenoot en helper, ter wijl tevens echter 'n groot medelijden voor de arme slachtoffers van den gewetenlooze schurk zich van hem meester maakte. Echter was er nog een andere gedachte, waarom hij Chris zoo nieuwsgierig aanzag: „En is dat alles wat gij weet?" vroeg hij. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyfcsfclie «n Lanptraatscbe Courant* *M „DB BOHO VAN HBT ZVIDBN". LichteQeurige ROOKTABAK ROODESTER THEODORU5 NIEMEJ JER GRONINGEN

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1