Kt» HI KI SU AVsu'uit<jaaf/ H. de Bont-v. Huiten No. 81. Zaterdag 12 Oct. 1929. 52e Jrg. DERDE BLAD. De Klokken van Corneville. Opera—comique in 3 bedrijven. Derde bedrijf. De oude Gaspard, die in II opeen voor hem zoo noodlottige wijze werd betrapt, is bij den aanvang van het derde bedrijf volkomen versuft en wezenloos en de jeugd, die in het park vroolijk danst en zingt, neemt hem niet meer .au serieux", lacht hem uit en bespot hem, waar hij zich ook vertoont. Steeds zingt de arme zijn zelfde eentonig lied. Vreeselijk is hij verouderd, zijn gezicht heeft moede trekken. Wel hebben de emoties van de laatste dagen hem danig aange grepen. Veel is er gebeurd in een maand tijds. Dat heeft ook de baljuw ondervonden, die vele dingen van na bij heeft meegemaakt. Hij wordt dan ook door verschillende meisjes over laden met vragen omtrent de lotgeval len van Serpolette, Grenicheux en anderen. Volgens hem heeft Serpolette geerfd en is rijk en van adei geworden. Orenicheux zou zich ergens verborgen houden. De baljuw was belast met hei weg brengen van het in het kasteel ge vonden register, dateerend uit het jaar 1667, dat aanwijzing zou kunnen geven omtrent de afkomst van Serpolette. Men heeft geconstateerd, dat juist den dag van den 6den Mei aan het regi ster ontbreekt en dit is ook de ge boortedatum van Serpolette. Een prachtige equipage nadert, waarin zich zeer zeker iemand van adel moet bevinden, 't Blijkt waar achtig Serpolette te zijn, gevolgd door Grenicheux, die in haar dienst is. 't Is een en al schittering en rijk dom. Serpolette heeft haar vrienden niet vergeten en heeft de goede eigen schap behouden, althans innerlijk, niet veranderd te zijn, ondanks haar .stand" en haar hooge titeis. Zij is dezelfde speeische deern van vroeger. Vol bewondering wordt zij ontvangen en terwijl zij .de gravin de Lucenay" zich op de hoogte stelt van het lot van Germaine en den Markies Henri, stapt daar de „gekke" Gaspard voorbij, in zich zelf weer dat eentonige lied neuriend. De Gravin verlangt een onderhoud met hem, teneinde nog meer zekerheid te verkrijgen omtrent haar afkomst. Gaspard wist er immers meer van. De versufte man geeft echter zulke af wijkende antwoorden, dat het heele gesprek nutteloos blijkt. Een groep muzikanten, gevolgd door dansende en hossende boeren en boerinnen komt nader. De muziek maakt 'ook Serpolette uitgelaten en vroolijk en stelt den baljuw voor met hem de dan volgende danspartij te openen. De feeststemming is ten top geste, gen. Men heeft de komst van Markies Henri die op zoek is naar Grenicheux. met wien hij nog een appeltje te schillen heeft, niet eens gemerkt. Ook hij deeit in den feestroes en noodigt allen uit tot een bezoek aan zijn kasteel, onder leiding van den volgt ook de ontknooping van het geheim. Niet Serpolette, doch Germaine blijkt de veelbesproken gravin te zijn tot groote vreugde van Markies Henri, die thans zeker is, dat Germaine zijn kasteel als zijn gemalin zal bewonen. De klokken gaan luiden en het groote feest neemt thans pas een aanvang. Gaspard herkrijgt zijn verstand en zegent het gelukkige tweetal. EINDE. P.S. Zoo reeds door de redactie werd opgemerkt is T.A.V.E.N.U. er in geslaagd voor de verschillende rollen en goede bezetting te vinden. Behalve aan de door haar genoemde personen, verdient het wel aanbeveling ook Uwe aandacht te wijden aan het sublieme spel van den heeren Tini van der Heijden en Jan Sars, die respectievelijk de rol vervullen van Gaspard en bal juw. Zij maakten daarvan, althans op de laatste repetities een voortreffelijke creatie. Op Zondag en Maandag 13 en 14 October a.s. zal boven genoemde opera worden opgevoerd en telkens precies om half acht aar beginnen. E. V. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 11 Oct. 1929. Rijkschool voor Leerlooiers en Schoenmakers ie Waalwijk. Bij genoegzame deelname zullen vanwege de Rijksschool een of meer dere cursussen gegeven worden gedu rende de winteravonden van 7—9 uur en wei van November tot April. Ieder der cursussen wordt gegeven één avond per week van 7—9 uur. I. Looierijrekenen. II. Scheikunde. III. Lederkennis. Het lesgeld per cursus bedraagt van f 2.50 f 7.50 voor iederen cursus afzon derlijk. Bij het volgen van meer dan één cursus is voor den eersten cursus het volle lesgeld verschuldigdvoor iedere volgenden cursus de helft. Wij spreken de hoop uit, dat deze cursussen, die voor allen in de looierij werkzaam, zoowel patroon als gezel, van groot nut zijn, zich in een goede deelneming zullen mogen verheugen. Inschrijving voor dezen cursus ge schiedt aan de Vakschool op Vrijdag 18 Oct. des avonds van 7'/i—8'/« uur. Nadere inlichtingen worden gaarne op aanvrage verstrekt. De Directeur der Rijkschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, v. D. WAERDEN. Laten de jonge looiers het goede voorbeeld der schoenmakers volgen en zich ÜL-grooien getale opgeven. Voor hen is vakonderwijs al zeer zeker noodig om op verschillend terrein eens wat uit den ouden sleur te geraken. Grootestraat WAALWIJK. Telefoon 109. HET ADRES voor de 43042 BETERE HEERENKLEEDING. J. De Muziekschool De lessen aan de Muziekschool zijn Maandag hervat. De belangstelling is nog niet evenredig aan 't bezoek van verleden jaar. We schrijven „nog niet", waarmede dus de hoop te kennen wordt gegeven, dat zich de armen. Henri brengt hetmeerdere leerlingen zullen aanmelden, op de vroeger door Greni-Misschien is 't mindere bezoek van baijuw, waarna „de Klokken van Cor- neville" het door hem dan te geven feest zullen inluiden. Heel toevallig loopt Grenicheux, die naar zijn zin ai veel te iang in het gareel van de Gravin heeft geloopen, hem in gesprek cheux gedane redding van Germaine I j.l. Maandag toe te schrijven aan een en laat hem nogmaals verhalen' op klein misverstand, welke manier dat dan toch wel gegaan Verleden jaar werden de lessen n.l. zou zijn. Grenicheux, niet vermoedend, i op een bovenlokaal in de Openbare dat hij den werkelijken redder thans Scha I, aan de Stationsstraat, gegeven, voor zich heeft, vertelt op den hem terwijl men nu verhuisd is naar een eigen blufferige toon, hetgeen hij toen beneden lokaal aan de achterzijde. Vermoedelijk hebben er Maandag avond leerlingen voor de school ge staan en toen ze geen verlichting zagen op de bovenverdieping, zijn ze misschien teruggekeerd. Men gelieve dus van deze mede- deeling goede nota te nemen. De zanglessen voor de eerste klasse worden gegeven eiken Maandagavond van 7—8 en voor de meergevorderden van 8—9 uur. Aan de instrumentale klasse wordt eiken Donderdag van 7'/«—9 uur onderricht gegeven. Wij hopen, dat zich nog vele leer lingen zuilen aanmelden. Provinciale Schoolartsendienst. In een vorig nummer hebben we medegedeeld dat de Gezondheidscom missie te Heusden aan de tot haar rayon behoorende gemeenten een schrij ven had gericht om aan te sporen bij dezen dienst aan te sluiten. Wij verzuimden te melden dat zulks reeds voor eenige weken geschied was door de Gezondheidscommissie zete lende te Waalwijk. Zulks bleek ook niet duidelijk uit het gesprokene en voorgelezene ter laatste raadsvergade ring te Waalwijk, waarin deze kwestie ter sprake kwam. Ledercontrölestation. In de 7 dezer te Tilburg gehouden vergadering van zoollederlooiers, wer den de ontwerp-staiuten en huishou delijk reglement van het te reorgani- seeren Ledercontrolestation met eenige meemaakte. De Markies ontsteekt in heftige woede en dreigt den bluffer met „den dood door den strop" en Grenicheux, die nu merkt wie hij voor zich heeft, heeft in een oogenblik tijd de plaat gepoetst. Germaine was heel toevallig getuige van dit onderhoud en begrijpt nu ook, waarom Markies Henrt steeds zoo verbolgen was op Grenicheux. De Markies maakt van het oogen blik, dat hij met Germaine alleen is gebruik om haar zijn liefde te verkla ren. Het alleenzijn Is echter maar van korten duur, want een helsch ge schreeuw en een geluid van klappen en slaan doet het tweetal danig op schrikken. Wat was er nu weer gaande. Serpolette heeft den ontvluchtten Grenicheux laten terughalenonder groote hilariteit van het Inmiddels teruggekomen boerenvolk wordt hij op den grond, voor de voeten, van Ger maine en den Markies neergesmeten. Ook Gaspard is weer present. Hij zoekt en zoekt en meent in den bal juw van heden, den vroegeren te zien. Ge man lijdt aan waanvoorstellingen, ^aanstellingen, die echter een helder Hcht werpen op de zonderlinge ge schiedenissen der laatste dagen. Uit zijn monoloog blijkt, dat Fabrice, den vorigen baljuw, fraude heeft gespeeld in de authentieke acten. Het blad, dat mankeerde aan het register van 1667 werd door hem met minder goede bedoelingen uitgescheurd en is thans 'n handen van den ouden Gaspard. Nu kleine wijzigingen goedgekeurd. Als leden traden staande de verga dering toe26 vacheleder- en 7 kuipzoollederfabrikanten. De verkiezing van 4 lederfabrikanten- bestuursleden werd aangehouden tot een tegen 4 November opnieuw te houden vergadering. Tot dien tijd kunnen de lederfabri kanten, die nog niet zijn toegetreden, zich nog btj Mr. W. P. M. van der Loo opgeven. Op die vergadering zullen slechts lederfabrikanten toegelaten worden, die zich als lid hebben opgegeven. Premiemarkt. Uitbetaalde premiëa ter veemarkt van 10 October 1919. Premie van f 10.—F. van Loon te Waalwijk. Premie van f5.— H. van Huiten en C J. Willemse te Waalwijk. 20 Premiën van f 2.50, toegekend aan Wed. Wouter Kutjsten te Waalwijk. J. L. Treffers te Waalwijk. C. j. Kierkx te Waalwijk. F. v. Loon te Waalwijk (5 stuks). H, J. van Bavei te Waalwijk. Wed. C. van Tuijl te Waalwijk. P. van den Broek te Waalwijk. A. v. Huiten te Waalwijk (3 stuks). G. Vos te Sprang. H. Verhoeven te Waalwijk. J. van Helvoirt te Waalwijk. Arn.'v. d. Broek te Waalwijk(2 stuks). Kierkx te Waalwijk. Koperen jubileum. Naar men ons mededeelt bestaat de Christelijke Jongelings—Vereeniging „Immannel" te v.m. Besoijen het einde dezer maand 12'/, jaar. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur om op 23 October een spreker voor de vereeniging op te laten treden n.l. de Wel.Eerw. Heer Ds. de Graaf uit Ede en onder de leden op 25 Oct. a.s. een voordrachten-wedstrijd te geven, terwijl op 28 Oct. het eigenlijk 12'U jarig bestaan der vereeniging zal worden gevierd onder leden en begunstigers. H.E.G.-bal. Op Zaterdag 12 Oct. a.s. zal H.E.C. aan hare leden en donateurs met hunne dames een bal aanbieden in de con certzaal „De Lindeboom" van dhr. P. v. Daelen alhier. Kenmerkten zich de vorige H.E.C.- bals door drukte en^groote gezellig heid, thans zal het niet minder ziin, daar een ijverige commissie in de weer geweest is öVn alles weer zoo goed mogelijk te doen slagen, zoodat een ieder wel weer voldaan huiswaarts zal keeren. Voor prima dansmuziek is zorggedragen, zoodat het wel onnoodig zal ,zijn een aansporing te laten hooren om dit bal te bezoeken Het aanvangsuur is bepaald op 7 uur, tarwijl er nog uitdrukkelijk op gewezen wordt, dat de leden en dona teurs alleen toegang hebben. Gevonden rijwielen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen over de navolgende gevonden rijwielen: Een oud, zwartgelakt heerenrijwiel, merk „Edelweis" nummer 67424. vrijwiel, voorbandrem, nikkelen stuur waarop twee bellen, lederen zadel merk „Furtura" op het stuur is een rijwieibelastingmerk bevestigd van 1929/1930. Een oud zwartgelakt heerenrijwiel merk „Rex" nummer 324599, zwart celluloid stuur en nikkelen bel, Union zadel, vrijwiel met terugtraprem, rubber pedalen, voorband merk „Heveadorp Holland" aan het rijwiel is een carbidlantaarn bevestigd merk Royal", terwijl het stuur is voorzien van een rijwielbelastingmerk 1929/ 1930. Jubileum. Donderdag 10 October was het 25 jaar geleden, dat Adr. Stokwielder bij de N.V. E. W. Klijberg—Pernots Stoomschoenenfabriek in dienst trad. Na volbrachte dagtaak werd htj op het kantoor ontboden, alwaar de tegen woordige firmanten hem feliciteerden en de heer jos Klijberg een hartelijk woord van waardeering sprak, waarbij de heer L. Klijberg zich aansloot. In passende woorden dankte de jubilaris zijn patroons en hoopte dat zijn dank overgebracht zou worden aan den vader der tegenwoordige firmanten, den heer E. W. Klijberg, onder wiens leiding hij in 1904 zijn arbeid had aangevangen en in wien hij ook altijd een zeer humaan patroon had gevonden. Hierna overhandigde zijn patroon hem een welverzorgd couvert, dat door den jubilaris in dank werd aanvaard. TooneelvereenGezellig Samenzijn". De Tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" van het personeel der N.V. Waalwijksche Chroomlederfabriek v/h van Dooren de Greeff, geeft Zaterdag 19 October 7 uur, in de Concertzaal „De Lindeboom", haar eerste groote winteruitvoering. Het programma ziet er aardig uit. Men voert twee kluchten en een drama ten tooneele en wel „De Moord", klucht in een bedrijf door Jan Gros- veld, „Gedeserteerd" drama in een bedrijf door Gerard Nieten en „Qe Keizer komt", klucht in twee bedrijven, door Bernardo. Na afloop der uitvoering wordt een bal gegeven. Uitvoering. Door de tooneelvereeniging '„Kunst en Vriendschap" worden Zaterdag 19 en Zondag 20 October a.s. in de zaal van den heer J. van Helvoirt, onder regie van C. v. d. Meijder.berg een paar uitvoeringen gegeven. Op het programma staan een paar kluchten en wel „De Hoofdrol", klucht in twee bedrijven en een één-acter „De Twee Spitsboven". Na afloop bal. Gelukkig lot. Op een lot van de Mij. Assurantie- en Administratiekantoor Breda, agent de heer A. Duquesnooy, Besotjensche- straat 97, viel dezer dagen in onze gemeente een prijs van 30.000 gulden. Een aardig buitenkansje voor den gelukkigen winnaar. Timtur te Parijs. Het „Vakblad v. d. Schoenmakerij" schrijft o.m. over den stand der Timtur- schoenfabrtek op de Beurs te Parijs De eenige Nederiandsche schoen fabrikant ter beurze, de firma Timmer mans van Turenhoui uit Waalwijk, had haar in eenvoudigen stijl ge houden dubbelen stand 937/9 met ettelijke honderden monsters uitgerust, een voorjaarscolleclie, die tn omvang nergens overtroffen werd en een compliment uitlokte van den Franschen Minister van Handel, die na de opening bij zijn rondgang ook den Timtur stand bezocht. We merken er o.m. op een fraaie collectie damesschoeisel, met repttelmontuur, allerlei riem schoenen en molières, pumps met gespen, ctêpe de chine avondschoeisei op diverse leesten, waaronder ook de korte, halfronde Amerikaansche, een zeer uitgebreide sorteering kinder en meisjesschoenen, een flinke collectie Goodyear heerenschoenen, kortom een verscheidenheid en keus, die iedereen moest opvallen. De firma, welke drukke relaties onderhoudt met agenten tn Duitschland, Engeland, België, Frank rijk. Zwitserland, Denemarken, Noor wegen, Polen, Dantzig, Finland Oostenrijk en Ned. Oost—Indië, wat 13 collecties noodig maakt I smaakte het genoegen, op de beurs vele cliënten aan te treffen en menige nieuwe relatie aan te knoopen met overzeesche en Europeesche landen. Zij heeft veel succes op de beurs gehad. Dat dit ook met alle anderen het geval was, durven we - niet be amen althans er waren er minder tevreden, Auto in de Maas. Donderdagnamiddag is deheerJ.K. alhier met zijn auto bij Rijswijk in de Maas gereden, Het ongeluk gebeurde op den los— wal doordat een voor den heer K. uitrijdende auto een verkeerd signaal gaf. K. die de auto bestuurde kon niet meer passeeren en stortte toen met den wagen van den toswal tn het water. Naast K. was nog gezeten K. B. uit Sprang. De inzittenden gingen tot den hals onder water en konden zich nog bijtijds redden. 't Mag een geluk, maar ook een wonder heeten, dat het ongeval geen erger gevolgen met zich bracht, De auto van den heer K. is door een kraanwagen van de N.V. Waveem alhier weer op 't droge gebracht. Auto—ongeval. Zooals bekend overkwam den heer J. A. Pimentel, vertegenwoordiger der N.V. Lederfabriek „Oisterwijk" te Oisterwijk 1.1. Vrijdag op den weg van Tilburg naar Dongen een ernstig auto-ongeiuk, doordat in volle vaart een voorband klapte en de chauffeur daardoor zijn stuur krijt raakte. De auto kwam tegen een boom en in de sloot terecht en beide inzittenden werden ernslig gewond, zoodat zij direct naar 't Ziekenhuis te Tiburg werden overgebracht. De heer P. was inwendig ernstig gekneusd en lijdt veel pijn. Nader vernemen we nog dat de heer Pimentel in 't Ziekenhuis te Tilburg wordt verpleegd en door niemand mag worden bezocht, Er is echter alle hoop op een volledig herstel, wat slechts een kwestie van tijd zal zijn.- De chauffeur zal over eenige dagen 't Ziekenhuis verlaten. Ongeval. Bij 't uitgaan der fabriek had een jongmensch. werkzaam op de Timtur- fabriek het ongeluk door een luik van 't stoizuiger-kanaal te stappen, waar door hij dij en dijbeen ernstig kwetste. Door een paar mede—arbeiders onder steund, ging hij nog naar de Markt om op de tram te wachten. Daar dreigde hij 't bewustzijn te verliezen en werd bij de fa Orie—Dumoulin binnengebracht. Bekomen zijnde werd hij per tram huiswaarts gebracht. De aannemer de heer M. werd door een stuk vallend glas dermate aan den pols verwond, dat het bloed eruit spoot. Nadat hij voorioopig was verbonden, stelde hij zich onder be handeling van Dr. Langemeijer, die, na nog eenige stukjes glas te hebben verwijderd, een verband legde. Posterijen. Luchtpost Nederland—N.O.l. De vierde postviucht naar Nederl Oost—indië zal aanvangen op 17 Oct. e k. Behalve voor Ned O Indië, kan correspondentie worden verzonden naar diverse bestemmingen in VoorAzië en Voor— en Achter—Indië, steeds Wybert-tabletten a meenemen, zoo gauw y hebt U kou gevat, lastig - zijn de gevolgen. Volledige vertrek— en aankomst lijsten, welke mede alle bijzonderheden aangeven, zijn voorgehangen in de wachtkamer van het hoofdkantoor te Waalwijk, alsmede in de hulpkantoren, stations en agentschappen, alwaar ook alle inlichtingen te verkrijgen zijn.. Laatste buslichting te Waalwijk op 16 October ten 19 uur. Voor Landbouwers. Voor landbouwers verwijzen wij even naar een bijzondere annonce in onze advertentiekolommen, waar dit najaar, voornamelijk in de Langstraat en ver dere omgeving, een geheel nieuwe dorschmachine met zelibinder is ge stationeerd, waarvan de landbouwers aldaar tegen billijke vergoeding een dankbaar gebruik zullen kunnen maken. De Zuid Nederiandsche Dorsch Pers Mij gevestigd te Nieuwendijk (N.B.) Firma Heijstek Co., zal U gaarne verdere inlichtingen verstrekken. We vernamen reeds, dat deze dorsch machine een capaciteit heeft van onge veer 20 H.L. koren per uur. Ook kunnen landbouwers, eventueel onderling, hun teveel aan hooi en stroo laten persen door voornoemde Mij. Door gebruik te maken van deze machines, zal voor den landbouwer de grootst mogelijke voordeelen in den koristen tijd gemaakt kunnen worden. Hongaarsche landelijke ruiters. Zooals men weet, hebben aan het tournooi van landelijke ruiters te Bad Segeberg behalve onze laridgenooten, ook 6 landelijke ruiters uit Hongarije deelgenomen, vergezeld van eenige kopstukken uit de Hongaarsche ruiter- wereld, welke laatste thans de gasten zijn van hun Nederiandsche kameraden. Van dii drietal noemen wij in de eersie plaats Z. E. Stefan von Horthy, presi dent van den bond van Hongaarsche rijvereenigingen, vroeger commandant van de rijschool te Weenen. Kapt. Stefan Maris b.d. is bestuurs lid van den internationalen bond van landelijke ruiters en bovendien mede werker aan verscheidene Hongaarsche en Duissche vakbladen. Ten slotte zij nog genoemd overste Ladislaus von Szaplonczan, op paar- dengebied in zijn iand een zeer voor aanstaand figuur. Dit uitgelezen gezelschap, dat Maan dag de gast was van Jhr. v, Coehoorn van Sminia en baron van Sytzama te Brummen en o.a. een bezoek bracht aan Miliingen, Eist, Gorinchem, enz., bracht gisteren een bezoek aandeRij- vereeniging „Juliana" te Raamsdonk. De ruiters hadden zich opgesteld bij de scheepswerf „de Vondeling" op het Veer, van waaruit werd gereden naar het oefeningsterrein op het Dorp. Door de leden werden verschillende oefeningen gegeven en rijproeven ge toond. Het gezelschap toonde zich over de prestaties zeer voldaan. Na afloop werd in het clubgebouw een thé aan geboden. Vandaag zal een bezoek worden ge bracht aan het artilleriedepót te Til burg. waar onderofficieren eenige springoefeningen ten beste zullen ge ven. Verder staat nog op het program ma een bezoek aan het land van Heus den en Altena, een rit te paard naar Oisterwijk en omgeving en een bezoek aan de Philips fabrieken te Eindhoven. Wat dragen de dames thans te Parijs Reeds bij het eerste bezoek aan de Parijzer boulevards valt het op dat de dames vrij algemeen zwarte hoeden dragen. Dit wijst ook direct op zwarte schoenen. Zwart lak is dan ook voor iederen stand de aangewezen dracht. Na weet ieder wel dat reeds jaren lang iedere frar^aise een paar lak schoenen in haar kast had, maar zoo algemeen als thans werden ze zelden gedragen. Dan komt voor de meest luxe dames de groote mode van reptiel, meest hagedisch of karung, bijna geen slang, weinig krokodil. Hierin werd veel moois gebracht, ook in combinatie met lak. De middenklasse draagt naast zwart ook bruin, weinig beige, bijna geen grijs. Voor gewone dageiijksche dracht ge- bruikt de Ftansche dame hooge hakken van 5'/a6'/a c.M. Voor sporthakken van 3 ct 4 c M maar de meeste dames die deze hakken droegen, bleken vreemdelingen te zijn. Hierbij worden nog bijna uitsluitend lichte kousen gedragen, de donkerder tinten zijn niet in de mode kunnen komen en worden alleen voor rouw gedragen De avondcostuunis bleken nog veelal licht te zijn. Veel minder zwart zagen wij als hier in Nederland. Na de zeer lichte kleuren werd morellen rood het meest gebruikt. Een enkele keer zagen wij bladgroen, bijna geen blauw. Bij de lichte costuums droeg men meest zilvergrijze kousen en zilverglacé pumps met gespen. Bij de roode costumes zwart crêpe of zwart satijn. Bij de enkele zwarte costumes roodciêpede chine schoenen. Voor alle soorten werden zeker 75°/0 in pumps gebruikt en daarvan waren zeker 60°/0 met vrij groote gespen met

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9