Klooster balsem En nu spelen dezelfde menschen dit feit tegen ons uit. Dat is onbegrijpelijk. Of 't is misschien te verklaren uit 't feit, dat 17 van de onderteekenaars direct belanghebbenden zijn, en alleen maar naar de waarde van een Hol- landschen gulden kijken. De overige handteekeningen hebben voor mij ook maar weinfg waarde. Men teekent dikwijls omdat men er niet buiten kan, en de een 'n klant van den ander is. Zoo zie ik er b.v. de handteek&ning van een middenstander onder, die me verleden jaar zeier wordt hier kermis gehouden van ons geld, omdat de winkeliers maar kunnen poffen. De middenstanders—winkeliers zijn al heelemaai niet bij een langere kermis gebaat. Wij hebben voldoende de motieven overwogen, die ons hebben geleid tot verkorting van de kermis. Overal zien we dat de grootere gemeenten de kermis verkorten, omdat ze achteruit gaan. Er is tegenwoordig al genoeg ontspanning. Daarom is een kermis niet meer zooals vroeger. M.i. verkwijnt de kermis in de toekomst door bloed armoede. tk heb geen bezwaar om rekening te houden met de belangen van een groep menschen, maar het algemeen belang mag daardoor toch niet in het gedrang komen. Timmermans. Dat in het adres door de kastelijns over schade wordt ge sproken, kan ik me begrijpen. Maar het allergrootste gedeelte van Geer- truidenberg is gebaat bij een kortere kermis. Overigens is hier in gewonen tijd ook voldoende gelegenheid voor ontspanning. Om de veertien dagen is hier gelegenheid tot dansen. Andere gemeenten van onze grootte bieden wel minder ontspanning. We hebben hier dancing en bioscoop Als er werkelijk behoefte is aan ontspanning, dan had het gedurende de drie kermis dagen storm moeten loopen. Nu hebben we nog maar enkel over de materieele zijde gesproken en nog niet eens over de zedelijke Ik heb nog nooit gezien, dat er van een kermis een goede opvoedende kracht is uitgegaan of de menschen dichter bij elkaar gebracht heeft. Een Koninginnedag heeft een veel beter resultaat. Als dan smorgens de klokken luiden, ontwaakt bij de menschen een algemeene feestvreugde, die den ganschen dag duurt en door niets gestoord wordt. Wanneer nu in Aug. een of twee Koninginnedagen worden gegeven, dan vinden de caféhouders daarin toch een zakelijke tegemoetkoming in de derving van een verkorte kermis. Voorzitter. Als we over de zedelijke zijde van een kermis beginnen, dan zijn we nog niet uitgesproken. Wat we laatst hebben meegemaakt is aller droevigst. Als er menschen 't leven bij moeten laten, dat is geen kermis waard. Over 't geheel wordt er hier voldoende rekening gehouden met de belangen van de kastelijns 't Lijkt er wel eens op, of we alleen maar rekening moe. ten houden met de belangen der café houders. M. a. s. wordt besloten op het adres afwijzend te beschikken. 9. Verkiezing van een Wethouder wegens ontslagname van Wethouder Wiegmans. Voorzitter, 't Was ons bekend, dat de heer Wiegman3 zich elders zou gaan vestigen, wat met zich brengt zijn heengaan als Wethouder en Raads lid. Maar wij hadden toch gehoopt, dat zijn heengaan nog eenigen tijd zou duren. Ik houd me overtuigd, dat ik mij tot tolk van den Raad maak als ik U mijnheer Wiegmans, dank breng voor alles wat U als Raadslid en Wethou der voor onze gemeente hebt gedaan. U hebt de vergaderingen van ons College steeds trouw bezocht en daarbij hebben wij uw oordeel en raad steeds op prijs gesteld. De geest welke in onze vergaderin gen heerschte, was steeds goed, om dat wij elkaar begrepen en vertrouwden. De taak van een Burgemeester kan door de wethouders aanmerkelijk wor den verlicht. Mijnheer Wiegmans, ik stel er prijs op hier te verklaren, dat de wijze waarop gij uw taak hebt vervuld, mij het werk heeft verlicht. Ik had gehoopt, dat we in de huidige samenstelling van ons college nog jaren konden voortwerken. Nu uw vertrek een andere samenstelling zal geven, hoop ik, dat uw opvolger zal werken zooals gij dat deed. Ik wensch U en uw gezin in uwe nieuwe woonplaats 't beste succes Ik hoop, dat u van onze gemeente waar u 25 jaar gewoond hebt, aan gename herinneringen zult behouden. Hierna had de verkiezing plaats van een wethouder. Bij eerste stemming werden uitge bracht 3 stemmen op v. d. Loo, 2 op Timmermans en I op Staal. Bij tweede stemming 4 op v. d. Loo en 2 op Timmermans, zoodat v, d. Loo gekozen is. Wethouder v. d Loo dankt voor het in hem betoonde vertrouwen en zegt zijn beste krachten aan de gemeente te zullen geven. 7 katholieken, mr. Henri Jaspar, De Voorzitter wenscht den nieuwen minister-president zonder portefeuille, wethouder geluk en hoopt op een prettige samenwerking. Weth. Wiegmans dankt voor de waardeerende woorden toi hem ge richt, doch wil er de heift van retour- neeren. De goede geest in de vergade ringen schrijft spr. toe aan de uitste kende leiding van den Voorzitter en diens vertrouwen en openhartigheid. Hij brengt dank aan collega de Kroon i voor diens hartelijke en royale mede- werking, eveneens aan de raadsleden en den Secretaris. Spr. hoopt dat de leden onderling 't zelfrespect zullen blijven bewaren, waardoor de vergaderingen op peil worden gehouden. Bij de rondvraag zegt het lid Ne- derlof, dat hij de gemeente gaat ver laten. en van de gelegenheid gebruik maakt om als raadslid te bedanken. Spr. dankt voor de prettige samen werking en wensch! de gemeente groei en voorspoed. De voorzitter dankt eveneens het lid Nederlof voor alles wat hij in 't be lang van de gemeente gedaan heef! en wenscht hem 't allerbeste in zijn nieuwe woonplaats. Hierna sluiting. DUSSEN. De voor Maandagmiddag uitgeschre ven vergadering van den Raad kon wegens onvoitalligheid niet doorgaan. Er waren slechts aanwezig Weth. v. d. Piuüjfn, M. v, d. Pluijm, Bern en Hermans. Wij vernemen, dat de Begrotings commissie, omdat zij tevoren geen in zage kreeg van het antwoord van B. en W. op haar rapport, niet ter ver gadertng is gekomen. De Raad is andermaal voor heden middag opgeroepen BUITENLAND. De opstand tegen Nanking. De strijd tusschen het leger van Tsjang Kal Shek en dat van Feng is nog niet geëindigd, Zaterdag hebben de Chineesche regeeringstroepen in de nabijheid van Hankow een krach tig offensief legen de Fengtroepen ge opend, dat echter mislukte. De regee ringstroepen werden teruggeslagen en leden groote verliezen. De opper bevelhebber van de regeeringstroepen, generaal Massun. die den strijd tegen Feng leidde, werd gedood. Het vliegiaigeskader van generaal Feng heeft Hankow gebombardeerd. Naar van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld, is men in Japan van meeniog dat het generaal Feng zal gelukken, Hankow te bezetten. De troepen van generaal Feng zijn zeer goed uitgerust en zij voeren een krach tige propaganda tegen de dictatuur van maarschalk Tsjang Kat Shek, De. opperbevelhebber van het Chi neesche Noorderieger, generaal Yen Si Sjan heelt tn de Chineesche cou rant een verklaring afgelegd over z^n houding tegenover het Russisch Chi neesche conflict. Hij verklaart o. a. ontevreden te zijn met de politiek van maarschalk Tsjang Kai Shek tegen over Moskouóf de maarschalk moet een krachtigen opmarsch tegen de Russen ondernemen om het gevaar in het Oosten af te wenden, óf Nan king moet vrede met Moskou sluiten. Yen Si Sjan verklaarde, dat het Ras sisch Chineesch conflict en de gevech ten, die al gedurende maanden in het land plaats hebben, groote schade aan den. landbouw hebben aangericht. Hij verklaarde zich onderiusschen voor de opheffing van de Russische rechten op den Oosterspoorweg. Naar het Chineesche oppercom mando mededeelt, is het aan de Chi neesche grens, bij de stad Iman tot een botsing tusschen Russische en Chineesche troepen gekomen toen een bataijon Russen de grens wilde over gaan. De Chineesche troepen openden het vuur waarop de Russen terugtrokken. Nader wordt gemeld, dat een Rus sisch luchteskader bommen heeft ge worpen op het Chineesche hoofd kwartier, hierdoor geraakten twee trei nen in brand Een Russisch vliegtuig werd neergeschoten en door de Chi neesche troepen in beslag genomen. De bestuurder van het vliegtuig wilde zich niet gevangen laten nemen en pleegde zelfmoord. Over den toestand op de rivier Sangari wordt medegedeeld, dat de Chineesche artillerie bij Lahasvrsu de Russ'sche oorlogsschepen heeft be schoten, daar deze 500 man aan land wilden zetten. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. De wijziging van het kabinet— Jaspar is nu een voldongen feit. De nieuwe regeering lelt ondanks de eischen der bezuiniging twee leden meer dan de vorige. Zij bestaat thans uit zeven katholieken, waaronder drie christen—democraten en vijf liberalen. Vier leden van het kabinet zijn Viaamschgezind. De nieuwe samenstelling van het kabinet—Jaspar is als volgt: graaf de Broquevllie, Landsverdedi ging; baron Houtart, Financiën; Hen drik Heyman, Arbeid, Nijverheid en Sociale Voorzorg; mr. Baels, Binnen- landsche Zaken, Hygiëne en Land bouw ingenieur van Caeneghem, Openbare Werkenmr. Paul Tschof- fen, Koloniën 5 liberalen mr. Paul Hymans, Buitenlandsche Zakenmr. Paul Emile Janson, Justitie Maurice Lippens, Spoorwegen, Zeewezen en LuchtvaartPierre Forthomme, Poste rijen, Teiegraphie; Vauthier, Kunst en Wetenschap. De verhouding van katholieken en liberalen was tot heden 6—4. De vorstelijke verloving te Brussel. Morgenochtend om 8 u. 56 komt Humbert, de Italiaansche kroonprins met den sneltrein uit Milaan aan het station Brussel-Noord aan, waar hij zal worden opgewacht door Koning Albert, de prinsen Leopold en Karei markies Durazzo, den Italiaanschen gezant bij het Belgische hof. De prins zal onmiddellijk per auto naar het slot te Laeken worden gebracht, waar hij den geheelen dag zal doorbrengen, en hem een intiem ontbijt en diner wordt aangeboden. Donderdagochtend omstreeks half tien heeft de officieele aankondiging der verloving van den Italiaanschen prins met Marie José van België plaats. Onmiddellijk daarop zal de prins zich nahr het graf van den Bel gischen Onbekenden Soldaat begeven waar hij een krans zal neerleggen Daarna wordt er een receptie voor de Italiaansche kolonie gehouden in het Italiaansche gezantschapsgebouw. Avonds heeft er in het Koninklijk pa leis te Brussel een groot galadiner plaats, aan hetwelk ook het corps diplomatique, de ministers en ande re hooge autoriteiten zullen aanzitten Vrijdag biedt prins Humbert aan het Belgische koninklijke gezin een ont bijt aan in het Italiaansche gezant schap. Na den middag worden de prins en de prinses in het Brusselsche raadhuis, waarheen zij zich met de statie-koetsen van het hof zullen be geven, door burgemeester Max en de wethouders ontvangen. De prins ver trekt denzelfden avond om 7 uur weer naar Italië. FRANSCH KABINET AFGETREDEN Het kabinet-Briand is gisteravond om half acht in de Fransche Kamer ten val gebracht. Het voorstel der 'radica len, om het debat over de interpellatie inzake de buitenlandsche politiek op den 15den November te bepalen, tegen welk voorstel Briand zich verzette on der het stellen van de kwestie van ver trouwen, werd met 288 tegen 277 stem men aangenomen. Het kabinet bleef derhalve met 11 stemmen in de min derheid. Toep de uitslag der stemming werd aangekondigd verlieten Briand en zijn collega's de zaal. Zij begaven zich kort daarop naar het Elysée, waa'r Briand aan president Doumergue het ontslag van het kabinet aanbood, dat door dezen, werd aanvaard. Er zal spoedig een nieuw ministerie komen, waarin Briand wordt opgeno men. CONTRA REVOLUTIONAIREN IN DE LEGERINDUSTRIE IN RUSLAND. Het Russische telegraafagentschap meldt, dat de gepoe een contrarevolu tionaire organisatie in de legerindustrie van de Sowjetunie ontdekt heeft, wel ke verzwakking van de weerbaarheid en ondersteuning van buitenlandsche interventie door sabotage en spionnage ten doel had. De organisatie bestond hoofdzakelijk uit voormalige officiëren uit het tsaristische leger. De voorma lige generaals Michailof, Wysotsjenski, Dyman, Dechanof en Sjoelga zijn te'r dood véroordeeld, de anderen zijn in een concentratiekamp geinternee'rd. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. Een telegram aan Mussolini door de Belgische arbeiderspartij. Men meldt uit Brussel: Door den secretaris van de Belgi sche socialistische arbeiderspartij is, naar Le Peuple meldt, het volgende telegram gestuurd aan Mussolini, hoofd der Regeering te Rome: De Bel gische arbeiderspartij protesteert te gen den moord op Gortan. Uw speci ale rechtbank zonder schijn van recht van verdediging handelend volgens uwe bevelen, is onwaardig voor onzen tijd. Door uwe misdaden zult gij val len en de democratie zal triomfeer- ren, omdat de rechtvaardigheid het wil. den en gewonden betreft met een veldslag vergeleken worden. Het aan tal slachtoffers steeg in het jaar 1928 tot 49 105 personen. Van de 1056 dooden zijn er alleen reeds 977 van auto—ongelukken om het leven gekomen. BINNENLAND. Londen telt evenveel inwoners als België. Volgens de laatste statistieken telt Groot—Londen momenteel 7 805,870 inwoners. Het bevolkingscijfer van België is 7.874.601. De jaarlijksche verliezen die de inwoners van Londen treffen door allerlei ongelukken, kunnen wat doo- Nieuwe locomotieven bij de Ned. Spoorwegen. Dezer dagen hebben, naar de „Mor gen" meldt, de eerste afgeleverde nieuwe locomotieven serie 3900—3922 proefrit gedaan op het baanvak Roo sendaal—Vlissingen. Deze locomotieven, 22 in getal, zijn in opdracht der Ned. Spoorwegen, vervaardigd bij de firma Heuschel A. O. te Kassei. Zij zijn van het voor ons land nieuw type P. o. 4 en wer ken met een stoomspanntng van 15 kg./c. M2. Zij combineeren de snelheid der 0.03 sneitreinlocomotieven, de z.g. „Jumbo's" met de trekkracht der O. o4 goederenlocomoüeven. De ketels liggen op een hoog frame. Het dienst- gewicht bedraagt 80 ton, het adhae- siegewicht 54 ton, de raddruk der ge koppelde as 18 ton, Deze machines zullen worden gedistribueerd over de depots Boxtel, Amersfoort en Amster dam en zijn hoofdzakelijk bestemd voor de internationale en sneltreinen. Burgemeestdr Lambooy geïnstalleerd In een buitengewone raadsvergade ring is Maandagmiddag de oud-minis ter van Defensie, de heer J. M, J. H. Lambooy geïnstalleerd als burgemees ter van Hilversum. Bij deze plechtigheid waren o.m aanwezig de burgemeesters uit de om liggende gemeenten. Voorts den mi nister van Waterstaat, Mr. P. J. Rey- mer en mevrouw, de heer E. Luden voorzitter van Stad en Lande van Gooiland, Mr. J. C Jager, vice admiraal, chef van den Marinestaf, bijna alie raadsleden met hun dames, familie en vrienden van den nieuwen burgemeester en de hoofden van tak ken van dienst de chefs der secretarie- afdeelingen. De wethouders Ailessie en Kuyper hebben den burgemeester en mevr. Lambooy van den trein ge haald. Op den Kerkbrink was het muziekkorps van de politie opgesteld, dat bij het betreden van het raadhuis door den nieuwen functionnaris het Wilhelmus speelde. .Op en om den Kerkbrink waren vele belangstellenden. De loco burgemeester, de heer B H. Bakker, hield een rede, waarin hij den toestand van de gemeente schetste, het ambt van den burgemeester, de vele belangrijke zaken," die om op lossing vragen en waarin hij het ver trouwen uitsprak, dat deze burge meester, vooral met het oog op diens verleden, opgewassen zou zijn tegen de moeilijke taak, die hem wacht. De heer Lambooy heeft daarna een redevoering gehouden, waarin hij zijn vreugde uitsprak over zijn benoeming waarvoor hij dank bracht aan H. M. de Koningin en haar adviseurs, en voorts zijn blijdschap te kennen gaf over het feit, dat hij burgemeester was geworden van deze gemeente, aan welker groei hij zijn besle krachten wilde wijden. Spreker vroeg het ver trouwen van den Raad en deed een beroep op krachtige samenwerking, daarbij de verzekering gevende, dat hij gaarne wenschle te worden beschouwd ais behoorer.de lot deze gemeente. De uitvoerige rede werd met groote aandacht aangehoord. Prof. Dr. J H. Gunning Wzn. heeft daarna als oudste raadslid het woord gevoerd, waarbij hij o. m. de aandacht vestigde op het feit, dat op den burgermeesterszetel iemand moet zitten van karakter, met een eerlijke over tuiging. een man, die lid is van de partij, waarin hij zijn beginselen het beste vindt vertegenwoordigd, maar geen partijman. Na afloop der buitengewone raads zitting maakten velen van de gelegen heid gebruik om kennis met den heer en mevrouw Lambooy te maken. Nederland en België. In een Voorloopig Verslag over de Begrooting van Buitenlandsche Zaken wijzen verscheidene leden erop, dat het belang van de toen zoo gewichtige zaak voor een goede nabuurschap met België eischt, eenerzijds, dat in Neder- and de bij veien nog niet geweken opvatting wordt prijs gegeven, dat een regeling met België niet noodig is, wijl ons land daarbij geen belang heeft, anderzijds, dat men in België zich onthoudt van handelingen en uitingen, die in Nederland slechts een ongunstige stemming kunnen teweeg brengen. Bovendien zal men in België meer dan tot 8usver moeten trachten, zich het besef eigen te maken, dat pogingen om alsnog het bekende Vloerdijkkanaal te verkrijgen, geen enkele kans van slagen hebben. Het ontbreken van dit besef bij velen, die dientengevolge geneigd zijn, elke andere oplossing van de hand te wijzen, is voor een gunstigen afloop van de on- stijve spieren „Geen goud zoo goed" derhandelingen niet bevorderlijk. Mocht België zich op het standpunt blijven stellen, dat men recht kan doen gelden op een herziening van de ver dragen van 1839, dan zal het zich, naar dezelfde leden opmerkten niet kunnen onttrekken aan een aanvaar ding van het denkbeeld, de vraag, of dat standpunt al dan niet juist is, aan het Hof van Internationale Justitie voor te leggen. Sommige leden op den voorgrond stellende, dat het goed en gewenscht is, al datgene te vermijden, wat een bevriende mogendheid aanstoot zou kunnen geven, achten de houding door de Nederiandsche regeering jegens de Vlaamsche beweging aangenomen, wel wat al te voorzichtig, In verband hiermede werd herinnerd aan het ver bod voor ambtenaren om deel te nemen aan het te Amsterdam gehouden congres van Nederiandsche studenten kringen, en voorts aan het feit, dat de Nederiandsche regeering geen enkelen stap heeft gedaan om den Nederland- schen onderdaan prof Qeyl te be schermen tegen de door hem in België ondervonden behandeling. Andere leden achtten het verstandig, dat, daar in de Vlaamsche beweging cultureeie doeleinden verweven zijn met politieke, die inderdaad soms tegen den Belgischen staat zijn gericht de Nederiandsche Regeering ten op zichte van die beweging een volkomen afzijdigheid in acht neemt. Verongelukt nabij Constantinopel. De Kon. Luchtvaartmij. heeft Zater dagmiddag bericht ontvangen, dat het postvliegtuig P.H A.O.B. (bemanning Aler. Dr. Jongbloed en de mecaniciën Bruynestein), dat Donderdag van Schiphol is vertrokken op weg van Constantinopel naar Aleppo, in de omgeving van de Turksche hoofdstad, een landing heeft moeten uitvoeren, waarbij het toestel beschadigd is. Het zal gedemonteerd moeten worden. De bemanning is ongedeerd. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIë. Het tweede postvliegtuig op de terugreis Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ingekomen, dat het tweede postvlieg tuig gisterochtend 5.45 uit Batavia is vërtrokken en om 8.10 te Palembang is aangekomen. Uit Palembang werd om 9.5 vertrokken; het vliegtuig is om 15.10 te Medan aangekomen. Alles wel aan boord. Vandaag wordt de tocht voortgezet. DE STRIJD OM DEN ZENDTIJD. Van een afgebroken protestrede. Zondagavond heeft de heer Vogt voor den A.V.R.O.-zender zijn getrou wen in het geweer geroepen, in ve'rband met het advies dat de Radio-raad thans gereed heeft over de verdeeling van den zendtijd. Dit plan is onde'r geheimhou ding aan de omroepvereenigingen me degedeeld en zal in een Donderdag te houden vergadering door haa'r worden besproken. Niettemin meent de direc teur van de A.V.R.O., te moeten mede- deelen, dat de V.A.R.A., want dit was in dezen de doodsvijand, vrijwel al haar wenschen zag ingewilligd en dat uitvoe ring van de voorgestelde regeling voor de A.V.R.O. niet minder dan de st'rop beteekende. Daartegen moest worden geprotes teerd en hie'rvoor werden de luisteraars te wapen geroepen. Gisterenavond herhaalde de heer Vogt dit, p'rotest tegen het dreigend on recht. De V.A.R.A. had intusschen, naar hij mededeelde, bij den minister op haar beurt geprotesteerd tegen zijn optreden en verzocht niet toe te staan, dat dit zou worden herhaald. Waarschijnlijk als gevolg van dit verzoek heeft men bij de P.T.T. gister avond Hilversum gecontroleerd en blijkbaar de gegrondheid van de klacht de'r socialistische omroepvereeniging ingezien. Althans op een gegeven moment zweeg de stem des heeren Vogt midden in een zin en verbrak niets dan het lichte gekraak van luchtstoringen de stilte. Na eenige minuten wachten kwam de omroeper mededeelen dat op last van den directeur-generaal der P.T.T. de rede was afgebroken en Nico Treep en zijn mannen vervolgden hun con cert Een nieuw betreurenswaardig inci dent is geschapen, een incident dat ons inziens behoorde te zijn voorkomen. I dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt» Akkers

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2