min noon» ütggi WERKSTER RECHTSZAKEN. Babies teere huid x den- TOONEELCOSTUMES i a a a s t Laten wij hopen, dat de gemoederen er Donderdag niet dermate door verhit zullen zijn, dat van redelijk overleg geen sprake meer kan wezen. In het belang van den definitieven radio-v'r ede. R K. Staatspartij. De Secretaris van de R K Staats partij, tot op heden gevestigd ten huize en kantore van den partij secre taris Mr. Frans Teulings, Hinthamer straat 170, 's Hertogenbosch, alsmede het bureau van het Dr. Schaepman fonds, Frankenslag 8, 's Qravenhage, waar mr. H. Kolfschoten tot dusver tevens zijn werkzaamheden als tweede secretaris der partij verrichtte, zijn thans samengebracht in het algemeen secretariaat der R K. Staatspartij, ge vestigd te 's Qravenhage. Laan van Meerdervoort 45a (Tel. 90451) waar heen alle correspondentie, de R. K. Staatspartij zoowel als de Actie voor het Dr. Schaepmanfonds betreffende, uitsluitend moet worden gericht. Naar aanleiding van het bericht in de .Residentiebode" als zou de burgemeester van Den Haag, voorne mens zijn in 1930 zich, wegens ge zondheidsredenen niet beschikbaar te stellen voor een herbenoeming, ver zocht mr. Patijn mede te eeelen, dat hij omtrent aanvaarding van een even tueele herbenoeming geenerlei beslis sing heeft genomen en dat zijn ge zondheid niets te wenschen laat. H. C. B. te Dussen in overtreding tegen de wet op de middelen van vervoer en deswege door het Kanton gerecht te Heusden veroordeeld tot geldboete, werd in appel voor de rechtbank veroordeeld tot dezelfde straf met bevestiging van het vonnis De meineed in de Calemborgsche moordzaak. Melis de Smale voor het Gerechtshof. Maandag werd voor het gerechtshof in hooger beroep en laatste instantie de strafzaak behandeld tegen Melis de Smale uit Buurmalsen, thans te Amsterdam. Verdachte was door de rechtbank te Tiel veroordeeld wegens meineed tot 2 jaar gevangenisstraf, van welk vonnis hij in verzet kwam. (Tot goed begrip van de zaak diene het volgende Ongeveer 6 jaar geleden, in den nacht van 24 Dec. 1923 werd te Culemborg de dubbele roofmoord gepleegd op den 76—jarigen Thomas van Wigge en diens 69—jarige zuster Qerrigje van Wigge. Deze lieden hiel den een boerderij buiten de kom der stad aan den stillen landweg. Op zonderlinge wijze bewaarden beiden hun geld vaak renteloos en op ver schillende plaatsen in hun woning In den nacht van den moord werd alles gestolen. Mede op getuigenver klaring van Melis de Smale werden Claas Sweris en Jan Vroege wegens den dubbelen roofmoord veroordeeld ieder tot 15 jaar gevangenisstraf. Later trok Melis de Smale de verklaringen weike hij onder eede had gedaan weer in, toen Sweris en Vroege reeds anderhalf jaar in de gevangenis hadden doorgebracht. De Smale werd toen wegens meineed vervolgd en door de Tielsche rechtbank veroordeeld. Zooals men weet zijn, toen de Smale zijn verzwarende getuigenverklaringen had herroepen, Vroege en Sweris in vrijheid gesteld en vrijgesproken. De Smale kwam van zijn vonnis in hooger beroep, doch het gerechtshof te Arnhem be vestigde de uitspraak van de rechtbank te Tiel In laatste instantie opnieuw in hooger beroep, verwees de Hooge Raad de zaak ter behandeling naar het Bossche gerechtshof. Ia het gerechtshof hadden zitting Jhr. Mr. A. van Sasse van Ijsselt, president; Mr. Baron van Hugenpoth en Mr. Borning, raadsheeren Jhr, Mr. de Kuijper, griffier; Mr. Cauvée, advocaat—generaal. Getuige was Claas Sweris. Verdediger Mr. Roobol. Er was voor deze zaak groate be langstelling van de zijde der rechts geleerden en de pers. Verdachte Melis de Smale voorge leid en ondervraagd bekende den meineed te hebben gepleegd, doch vond de straf zoo hoog. Het misdtijf kwam voort uit wraak, omdat Claas Sweris hem eens verklapt had ter zake van verduistering. Bij het voorloopig veihoor zegt verdachte geprest te zijn tot verklaringen die onwaar en be zwaarlijk voor de verdachten waren. Getuige Claas Sweris verklaart dat wat de Smale over hem gezegd heeft van A tot Z gelogen is. Hij is het slachtoffer geworden van valsche ver klaringen waar hij 21'/2 maand voor gezeten heeft. De adv. gen. Mr. Couvée nam hierna requisitoir. Spr. was van oordeel dat het nu wel de laatste behandeling in de moordzaak zal zijn die in de recht zaal over de kwestie thans gehouden wordt. Verdachte De Smale is aan een zwaar misdrijf van meineed schul dig. Hij is er de oorzaak door dat twee menschen onschuldig gevangenis straf werd opgelegd. De Smale zeide eerst alleen uit wraakzucht gehandeld te hebben en draait er nu weer bij dat de justitie hem geprest heeft. De eisch luidde met vernietiging van het vonnis opnieuw rechtdoende i veroordeeling wegens meineed tot 2 j jaar gevangenisstraf en tevens den verdachte, uit vrees voor ontvluchten, gevangen te houden als hij de straf voor het misdrijf waarvoor hij thans zit in December a.s. zal hebben vol bracht. Mr. Roobol uit Arnhem voerde de verdediging. Na een overzicht te hebben gegeven van alles wat met dezen meineed ver band houdt zegt pleiterVroege en Sweris houd ik voor onschuldig aan den moord maar de moordzaak moet opgelost worden en dan pas kunnen we er over oordeelen wat er met de Smale is gebeurd. Ik heb aan Dr. Hesselink (deskundige te Arnhem) medegedeeld dat ik een nieuwe vondst heb gedaan. Dr. Hesselink oordeelde het mogelijk om met mijn nieuwe vondst de Cuiemborgsche moordzaak op te lossen. Ik heb het een jaar ge leden aan den Officier van justitie en zijn substituut te Tiel ook verteld. Maar Dr. Hesselink wacht nog altijd op een opdracht tot een deskundig onderzoek. Er moet uitgemaakt warden wie de moordenaars zijn, en het is ook mogelijk. Ik heb am höch te stellen bijna ailes medegedeeld wat ik van de zaak weet. Er zijn dingen bij die ik hier niet zou durven vertellen. Wordt de Cuiemborgsche moordzaak niet uitgezocht, dan kennen we ook de zaak van Melis de Smale nooit en moet hij worden vrijgesproken. Het gerechtshof sloot hierna de ver dere behandeling der zaak en bepaalde de uitspraak op 4 November a.s. Mr. Roobol deelde ons mede dat de Cuiemborgsche moordzaak opnieuw aan het rollen zal worden gebracht. GEMENGD NIEUWS. Heeft men den kindermoordenaar 7 De man blijft ontkennen. De arrestatie. Omtrent de aanhouding te Heerlen van dan verdachte in de kindermoord- zaak te Rotterdam, wordt nog mede gedeeld, dat daar Vrijdagavond te omstreeks half twaalf 2 rechercheurs, die de geheime circulaire bij zich hadden, in een logement vast eens waren gaan kijken naar de iogement- registers en naar de menschen, die zich in het logement ophielden. In de gelagkamer vonden zij wat mannen, d-.e aan het kaarten waren. Ze liepen eens langs de tafei en vroegen zoo terloops„Wai hier nog was valsch te speien". Een van de mannen draaide zich om en antwoorddeHier wordt niet valsch gespeeld". Tot groote verbazing van de recher cheurs, voldeed deze man niet alleen aan het in de geheime circulaire ver melde signalement, maar zijn gelaats trekken kwamen nog duidelijk overeen met de in die circulaire afgedrukte portretten, en nu te ongeveer terzelfder tijd het radio—bericht kwam, waarin de waarschuwing omtrent het trouw boekje stond vermeld, heeft de Heer- lensche politie onmiddellijk ingegrepen. De anestatie is zonder eenig verzet geschied. Halsstarrig ontkennen. Zaterdagmiddag is de verdachte naar Rotterdam overgebracht. Hij blijft hals starrig ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben, Uit 'i onderzoek is gebleken, dat hij zich o a. aan ver duistering in Den Haag heeft schuldig gemaakt. Zondag zijn de inspecteurs Beekman en Qrevelink naar Limburg gegaan, ten einde tn de omgeving waar de man is gearresteerd, een uit- gebreid onderzoek in te stellen. De politie looft in verband met deze zaak een belooning uit van f 100 aan hem of haar die mededeelingen kan doen omtrent iemand, die op den avond van den moord (9 Oct, j.i.) of korten tijd daarna, ergens een fiets heeft achter gelaten of die korten tijd daar voor, een fiets heeft gehuurd of ge leend, wiens signalement overeenkomt met het opgegevene. Inlichtingen gevraagd. ROTTERDAM, 20 Oct. In verband met den moord in den Blijdorppolder verzoekt de Commissaris van Politie in. de le Afd. (Bur. Qroote Pauwen- steeg) te Rotterdam aan allen, die inlichtingen kunnen verschaffen om trent een zekeren W. Visser, zich ook noemende Willem Huisman, ook be kend onder den naam Tijs de tuinman, zich aan zijn bureau te willen vervoe gen. Dit geldt vooral voor hen, die in de laatste jaren en maanden met hem in aanraking zijn geweest of hem heb ben gezien. Zij, die buiten Rotterdam wonen, worden verzocht zich schrifte lijk tot hem te wenden of hun mede deelingen te willen doen aan de politie in hun woonplaats. Maandagmorgen geraakte een tot autobus ingerichte vrachtwagen van den heer Bouman, die werklieden uit Megen en Appeltern naar Eindhoven vervoert, bij het passeeren van een andere autobus tusschen dit voertuig en een boom bekneld. Bijna alle in zittenden werden van den wagen ge slingerd en min of meer ernstig ge wond. Zij moesten zich onder genees kundige behandeling stellen. A. Rennits uit Appeltern liep zulke ernstige kwets uren op, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Diefstal te Rijswijk. Kostbare schilderijen gestolen. Men meldt aan de „N. R. Crt. uit Rijswijk (Z.H.): Zaterdagavond tusschen 4 en 8 uur is tijdens afwezigheid van de bewo ners door opensluiting ingebroken ten huize van den heer A. N t B. al. hier. Daar zijn gestolen een partij tafelzilver ter waarde van ongeveer f150, twee bankbiljetten van f 10 en de volgende schilderijen een Rubens voorstellende een mannenkop, met zwarte lijst, formaat 41 x 33 c M. ter waarde van f 15.000een Rlbéra, voorstellende Maria met Engel, 72x65 c.M. zonder lijst, ter waarde van f 10 000, een Weissenbruch, voorstellende een boerenhofstede, houten paneel, 28x20 c.M ter waarde van f 450 een aquarel van Bosboom, 20 X 16 c M., op papier, zonder lijst, voorstellende een kerk interieur, ter waarde van f250.: een wintergezicht, schilder onbekend, for maat 28 x 39 c.M., houten paneel zon der lijst, ter waarde van f40. De twee eerstgenoemde schilderijen waren in commissie gegeven de andere zijn het eigendom van den heer te B. Boerderij afgebrand onder Ginneken. Zondagmiddag omstreeks halfvier brak een ernstige brand uit tn de woning van den landbouwer V. -aan den Tilburgsche weg onder de ge meente Ginneken. In zeer korten tijd stond het geheeie pand in lichte laaie, zoodat, toen een uur na het uitbreken van den brand, de motorspuit uit Tilburg arriveerde, de woning een puinhoop was geworden. Alleen slaagde men er in eenige omliggende schuren te behouden. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat eenige kinderen in een kast op de bovenverdieping met behulp van lucifers naar weggerold speelgoed hadden gezocht, waarbij hangende kleeren vlam hadden gevat. Verzekering dekt de schade. Kinderverlamming. Te Roosendaal, in het gezin van de familie H wonende aan den Boule vard Antverpia aldaar, is een geval van kinderverlamming geconstateerd. De kleine werd onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis Charitas ter ver pleging overgebracht, waar het kind echter gisteren is overleden. Doodelijk ongeluk. Woensdagavond omstreeks half ze ven had op den straatweg Beerselo Deurningen een doodelp ongeval plaats. De landbouwer C. uit Deurningen reed met paard en wagen over dert sifaatweg toen een auto passeerde. Het paard werd schichtig waardoor C. van den wagen viel. Of deze door de auto of door zijn eigen wagen is overreden, kon niet worden vastge steld. De man was onmiddellijk dood. Het slachtoffer is 35 jaar oud en laat een vrouw en 4 kinderen na. De autobestuurder is doorgereden. De DO X stijgt op met 150 passagiers. De sterke mist, die denhatsten tijd lange vluchten met de groote vliegboot, de DO X. onmogelijk maakte is thans opgetrokken. De Dornier—Werke heb ben het voornemen Vrijdag een groote viucht te organiseeren met de DO X 150 passagiers, voor een deel bestaande uit journalisten en personeel van de werf, zullen de vlucht meemaken. Een dergelijk groot aantal passagiers is nog nooit tegelijk de iucht ingegaan. Onrustig Maastricht Zondagmorgen is overleden de agent van politie Houben, die Woensdag avond j.i. bij de relletjes ernstig in den buik werd gewond. Misdrijf 7 Zondagmorgen is door personeel van den plantsoendienst in den vijver van het Wiihelmina-plantsoen het lijk opgehaald van een omstreeks 60-jari- gen man. Hij had geen enkel inden- titeitsbewijs op zich, men heeft slechts enkele verscheurde papieren van een paspoort op hem gevonden. Aan de enkels had hij de voeten bij elkaar gebonden met een zakdoek. Men ver moedt met een geval van zelfmoord te doen te hebben. De politie stelt een. onderzoek in. 1 Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor zichtig in met Purol, en houdt hethuidjesteeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. Een 27-jarige verkoopster van kaïns, die tachtig stuks bij zich had, bracht een bezoek aan haar nicht. De doeken wekten de hebzucht op van de nicht, die met twee mannen een plan lot moord beraamde. In den nacht drongen zij de kamer binnen en sloe gen de verkoopster zoolang met steenen op het hoofd, dat de hersenpan ver brijzeld werd. Het lijk werd daarna op het erf van een ander neergelegd en daar door de veldpolitie gevonden. De kaïns waren bij een ander onderge bracht. De moordenaars zijn gear resteerd. Maandagochtend heeft een hevige brand gewoed in de film-ateliers van de British Talking Pictures Ltd. en de British Sound-Film Production te Wembiey. De ateliers zijn voor het grootste gedeelte verwoest, waarbij ook een nieuwe installatie voor het opnemen van geluidfilms, die ongeveer 100.000 pond sterling gekost heeft, verloeren is gegaan. De brand brak uit in een atelier, waar honderden wassen marionetten waren opgeborgen, die voor de films zouden worden gebruikt. Een groote partij goederen, waar onder camera's, lampen, luidsprekers, werden eveneens verwoest. Verder wordt gemeld, dat 20 tot 30 nog niet ontwikkelde films verloren zouden zijn gegaan. De lijnwerker Kr., die Zaterdag te Zevenbergen door 'n sneltrein werd gegrepen en wien daarbij een arm werd afgereden, terwijl hij voorts eenige ernstige verwondingen opliep, is gis teren aan de gevolgen dier verwon dingen in het ziekenhuis overleden. Kr. was gehuwd en vader van een groot gezin. Tijdens de gymnastiekles van een der klassen der R K. Vakschool voor meisjes te Delft is Zaterdagavond een zeer droevig ongeluk gebeurd. De 16 jarige T. B. had n.l. het ongeluk bij een oefening aan de ringen te vallen, waarbij zij een zware hersen schudding opliep. Naar het ziekenhuis der St. Hippolytus stichting vervoerd, is het meisje Zondagmorgen aan de gevolgen bezweken. Te Bonn is Zaterdag de execu- torale verkoop in het faillissement der Zoebkoff's voortgezet. In totaal is thans 285000 mark ontvangen, hetgeen nog niet de helft is van de schulden van mevr. Zoebkoff, welke 600 000 mark bediagen. Heden, Maandag, is het de laatste dag der veiling. Vandaag zouden de boeken onder den hamer komen. ADVERTENTIëN. J. W. VAN HEESBEEN P. C. VAN HEESBEEN- Van Hulten, geven hiermede kennis van de geboorte van hunne Dochter JOHANNA. Waalwijk, 19 Oct. 1929. In plaats van kaarten. De Heer en Mevrouw BRAKEL- NELEMANS geven kennis van de geboorte van hun Zoon Jacob Albert. Opheusden, 20 Oct. '29. oc:ooüücxx>c*raöoocoDcx:>oooo GETROUWD H. A. M. J. M. Verh o even en Antoinette Loeft. 8 De Heer en Mevrouw VERHOEVEN-LOEFF be- 8 tuigen hun dank voor de blijken van belangstelling g 8 bij hun huwelijk ondervon- 8 g Heusden. 9. 8 23 Oct. 1929. g Drunen, o cxxj<xxjoe>ocx»cx»ooooööo<:« GETROUWD Johan C. J. Bataille en Anna M. de Beer, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank betuigen voor de veie blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Waalwijk, R'veer, 21 October 1929. Heden overleed (ot onze diepe droefheid, tijdig voor zien van de laatste H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Echtgenoot en onvergetelijke Vader, de Heer Jouke v. d Wei], in den ouderdom van 54 jaren. Wed. B. v d. WEIJ- v. DELFT en Kinderen. Valkenswaard, 22 Oct. 1929. Heden overleed te VaU kenswaard tot onze diepe droefheid, tijdig voorzien van de laatste H. Sacra menten der stervenden, onze beminde Zwager, de Heer Jouke v. d. Weif, in den ouderdom van 54 jaren. Namens de familie, JAN VAN DELFT. Tuinstraat 64, Tilburg, 22 Oct. '29. Eenige kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, plotseling, nog voorzien van het H. Oliesel, onze lieve Vader, Behuwd- en Qrootvader, de Heer Andreas Hubertus van Roessel, Weduwnaar van Mevrouw Anna Adriana Hnberta van Sprang, in den ouderdom van 77 jaren. Waalwijk A. van Roessel H. van Roessel Donkers en Kinderen. Horst (L H. van de Meerendonk van Roessel Dr. L. van de Meerendonk en Kinderen. W. van Daal-van Roessel A. van Daal en Kinderen. Horst, 22 October 1929. De H. Mis is den 24 October 1929 ten 9'/2 uur in de parochie kerk van den H. Lambertus te Horst, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof te Orthen. Bijeenkomst ten huize van Dr. L. van de Meerendonk te Horst om 9lU uur. FLINKE NETTE gevraagd. Adres Bureau v. d. blad onder No. der advertentie. 43445 HUURT dit seizoen nu eens Uw van het COSTUUMHUIS SCHIPPERS, dat zal U goed bevallen. Oppert ITO - ROTTERDAM - Tel. 6552. Parol doos 30 en 60 ct. Tube 80 et. Purolpoeder bus 60 et- O

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3