0£ ECHO VAN HET ZUIDEN Ill No. 84 Woénsd. 23 Oct. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Oct. 1929* Een Lagere Nuts—School? Niet zonder verbazing vernemen wij, dat door het Bestuur van het Dep Langstraat der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, geijverd wordt om in onze gemeente een Lagere Nuts School te stichten. Men heeft zelfs overwogen of de thans bestaande Openb. Lagere School kan worden omgezet in een Nuts— Lagere—School. Maar deze laatste mogelijkheid is vermoedelijk wel uitgesloten. Over deze aangelegenheid heeft het Nut gisteravond een vergadering belegd, waarvan de pers natuurlijk „wijselijk niet in kennis was gesteld. Wij vragen ons niet zonder zorg af, welke zijn toch de motieven van het Nut. Het komt ons terooredat er een minder mooie drijfveer achter zit en heel de beweging een agitatie is tegen het feit dat er door den Raad een R.K onderwijzer aan de Openbare School is benoemd. Verschillende bestuursleden van het Nut hebben zich toch steeds zulke heftige voorstanders getoond van open baar onderwijs. En nu men een zeer goede Openbare Lagere School heeft, die wat haar onderwijs betreft misschien de beste is uit den omtrek, nu wil men deze school gaan sloopen en de gemeente elk jaar een f6000 a f7000 uit den zak kloppen We kunnen ons begrijpen, dat er van verschillende zijden reeds ernstige protesten tegen dit plan worden geuit. Wanneer het Nut de plannen wer kelijk wil doorzetten, dan zien we door de voorstanders van het openbaar onderwijs onze Openb. Lagere School teruggebracht tot een één—man- schooltje, of: tot een onding. Men meent toch niet dat het open baar lager onderwijs niet even goed gediend kan worden door iemand die zijn opleiding genoot aan en gevormd werd op een openbare, neutrale kweek school, omdat die „iemand" toevallig R.K. is? Wij hopen intusschen dat het Nut nog voldoende menschen telt die iets beters weten te doen dan de Openb. Lagere School te bedreigen en de gemeente op zulke kosten te drijven. We zouden, als onze inlichtingen juist zijn, hier een heel leelijk woord kunnen gebruiken dat doen we echter niet. Wij gaan de zaken toch niet toe spitsen hier Zilveren jubileum. Zaterdag j.l. herdacht onze plaats genoot M. A. Nayen den dag waarop hij vijf en twintig jaren geleden in dienst trad bij de N,V. Waalwijksche Chroomlederfabriek v/h. van Dooren de Qreeff alhier. 's Morgens ten 11 ure werd de ju bilaris vergezeld van zijne echtgenoote aan zijne woning afgehaald en naar de fabriek gereden, welke ter deze ge legenheid feestelijk versierd was. Hier werden zij door de Directie ontvan gen en onder een hartelijke toespraak een gouden horloge met inscriptie alsmede een couvert met inhoud aan geboden. Daarna kwam de bedrijfsleider en het kantoorpersoneel den jubilaris complimenteeren en offreerde hem een prachtige pendule met coupes, Ook de arbeiders bleven niet achter en hiervan had hij eveneens eenige prachtige geschenken in ontvangst te nemen. Ook van andere zijden ontbrak het den jubilaris niet aan belangstelling, zoodat deze dag dus wei onvergetelijk voor hem geworden is. R.K. Werkliedenvereeniging. Jubileum-uitvoering der Tooneelver. D.V.S.V. De leden der R.K. Werkliedenver. zijn uitgenoodigd a.s. Zondag 27 Oct. 19^9, des morgens ten 7 uur, in de Parochiekerk van St. Jan aanwezig te zijn, alwaar de volgens Art. 24 van het Huishoudelijk Reglement voorge schreven H. Mis zal worden opge dragen. De leden zijn tevens verzocht allen tot de H. Tafel te naderen. Des avonds ten half 7Feestver— gadering, tevens Jubileum-Uitvoering der Tooneelvereeniging „D.V.S.V." toegang hebben: 1. Leden, Aspirantleden en idem vrouwelijke. 2. Donateurs op vertoon hunner Donateurskaart, welke strikt persoon- 'ijk is. 3. De vrouwen der leden. De wijkboden zijn aan den Ingang der zaal met de controle belast en wordt alleen toegang verleend op ver toon van contributiebewijs en dona teurskaarten. Wat betreft het programma dat door de Tooneelvereeniging wordt uitge voerd, verwijzen wij naar den prach- tigen Feestgids, welke door deze vereeniging bij gelegenheid van haar 2"jarig bestaan is uitgegeven en welke tegen betaling van slechts 25 "ent verkriiahaar is bli den secretaris Vergadering Volksonderwijs. Maandagavond j.l. had in de open- bare school alhier een vergadering plaats van de afd. Waalwijk van Volks onderwijs. Als spreker trad op de heer van Diesen uit Amsterdam met het onder werp „De Openbare School", de school voor kind en volk en land. De vergadering was druk bezocht en de rede v. d. heer v. Diesen werd warm toegejuicht, Bij deze gelegenheid bleek nog weer eens dat de gasverlichting van de school (scholen) buitengewoon slecht is. Het was middeleeuwsch. En dat in de Edison—lichtweek 1 Lezing voor 't Nut. De heer Henri Dekking houdt mor genavond 8 uur in hotel Verwiel voor 't Departement Langstraat der Maat schappij tot Nut van het Algemeen, een lezing over „John Gabriel Bork- man" van Hendrik Ibsen. .Korjosca." Onze redactie—tafel wordt nog al eens verblijd met een boekwerk of i. d. maar dat men ons een smaakvol verpakt doosje caramels ter proeving en beoordeeling zendt, gebeurt niet iederen dag. Dat geschiedde dezer dagen door de directie der „Korjosca" caramel- works te Helmond. Het artikel ziet er door zijn keurige verpakking al zeer aantrekkelijk uit, maar de fijne room—caramels in ver schillende smaken zijn werkelijk ook zeer lekker, zoover onze smaak op dit terrein een juiste beoordeeling kan geven. Kenners hebben dit trouwens be vestigd waar de firma in Mei 1929 op de Int. Tentoonstelling te Brussel met dit artikel de hoogste onderscheiding, eer. zilveren eere—beker behaalde. Korjosca—caramels zijn hier alleen verkrijgbaar bij „Maison Goutière." Ongeval. Toen de heer v. S Zaterdagavond per auto van Tilburg huiswaarts reed, heeft hij bij 't passeeren van een auto bus, door 't felle licht verblind, een terzijde van den wegstaand melkwa- gentje aangereden. Later is echter gebleken, dat de eigenaar daarvan terzijde van 't wa gentje heeft gestaan en mede het slachtoffer van deze aanrijding is ge worden. De man werd ernstig gewond op genomen, door een zieken—auto van den G.G.D naar huis vervoerd en later naar 't ziekenhuis overgebracht. Dr. Smals uit Loonopzand verleende de eerste geneeskundige hulp, terwijl de getroffene, die overtuigd was van een ongelukkig toeval, zooveel moge lijk is verzorgd. Gilde St. Crispijn en St Crispinianus. De leden van bovengenoemd Gilde hadden j.l. Maandag Schuttersdag, tevens feestdag. Des morgens werd er in de kerk van O. L. Vrouw, door pastoor Buljs een H, Mis opgedragen voor de over leden leden van het Gilde. Namiddags had het prijsschieten plaats, na afloop waarvan door den hoofdman, den heer M. Verhagen, met een toepasselijk woord de prijzen werden uitgereikt. Des avonds werd voor de leden met hunne dames, donateurs en eere leden een uitvoering gegeven in de zaal van den heer v. d. Meijs, waarover een ieder hoogst voldaan was. i. VERAA'S KLEEDINGMAGAZiJNEN Eenieder gaat tegenwoordig natuurlijk gekleed met een kleedingstuk uit de bovengenoemde kleedingmagazijnen STATIONSSTRAAT 15, bij de Markt WAALWIJK en uit ons filiaal te DRUNEN Grootestraat 27. Hengelaarsvereeniging Vischlust Zaterdagavond j.l. kwamen de leden van bovengenoemd gezelschap in hun clublokaal bij den heer Ant. van der Pluijm bijeen voor het in ontvangst nemen der prijzen, welke beschikbaar waren gesteld voor den onderlingen wedstrijd die door „Vischlust" gehou den was op Zondag 13 October. Door den Voorzitter werden allen met een woord van welkom ontvangen en deelde hij mede, dat ondanks de slechte vangst die de leden bij dezen wedstrijd gehad hadden, het bestuur toch ge meend had voor deze gelegenheid de tentoongestelde prachtige prijzen te moeten aankoopen, welke behaald werden als volgt lste prijs Ant, van Es. 2e prijs Jan van Leent. 3e prijs P. Mooij. 4e prijs J. van den Houdt. 5e prijs L. Brok. 6e prijs Ant. van der Pluijm. 7e prijs J. Verhof. 8e prijs Ant. van den Houdt. 9e prijs J. Smolders. 10e prijs Nouwens. 11e prijs K. Manders. 12e prijs H. de Brouwer. 13e prijs Jos. Zeegers. 14e prijs K. van Es. 15e prijs M. Eekels. 16e prijs van Gooi. Eere-prijs voor den zwaarsten visch Ant. van den Houdt. men nog eenige uren onder zang en voordracht gezellig bijeen, tot ten slotte een goed maal, welk alle zich goed lieten smaken en de gastvrouw alle eer aandeed,dezen gezelligen avond sloot en een ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Tooneelu itvoeringen Zaterdag en Zondag werden enkele tooneeluitvoeringen gegeven. De vereeniging „Kunst en Vriend schap* speelde in haar vereenigings- lokaal bij den heer J. van Helvoirt, Putstraat. Onder regie van den heer C v. d. Meijdenberg werden een paar tooneelstukjes voor het voetlicht ge bracht, n.l. „De Hoofdrol", klucht in twee bedrijven, en een één—ader „De twee spitsboeven". Het publiek werd eenige uurtjes prettig geamuseerd en was met applaus niet karig. Bij serieus werken kan „Kunst en Vriendschap" wel iets be reiken, maar dan moet o.i. 't programma een volgende keer worden herzien. „Gezellig Samenzijn", een ver eeniging gevormd uit het personeel der N V. Waalwijksche Chroomleder fabriek v/h. van Dooren—de Greeff debuteerde Zaterdag in „de Linde boom* met haar eerste winteruitvoe- ring. En niet zonder succes. Men had een drietal aardige nummertjes op 't program, waarbij een kort drama. Het publiek heeft zich best geamuseerd. De vaste brug bij Keizersveer. Onteigening van gronden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen enz., noodig voor overbrug ging van de Bergsche Maas bij Kei zersveer. Het betreft hier eenige ont eigeningen, noodig voor het maken van toegangswegen. Mr. A. van Baar. f Te 's Hertogenbosch is overleden de heer mr. A. J. M. H. van Baar, raads heer in het gerechtshof aldaar. Na aanvankelijk werkzaam te zijn geweest als advocaat en procureur te 's Hertogenbosch werd Mr. van Baar in 1896 benoemd tot gritfier van het kantongerecht te Venlo, welke functie hij weldra verwisselde met die van kantonrechter te Oss. In 1903 werd hij benoemd tot rechter in de Bossche rechtbank, waarvan hij in 1909 vice-president werd. In 1919 verliet hij dit college wegens zijn benoeming tot raadsheer in het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch. Mr. van Baar, die bekend stond als een scherpzinnig jurist, heeft van 1908 tot 1919 deel uitgemaakt van de.Pro vinciale Staten. Voorts was hij o.m. plaatsvervangend voorzitter in den Raad van Beroep der Directe Belastingen. Opheffing der gemeente Cromvoirt. De dubbele Raad van 's Hertogen bosch heeft gisterenavond het voor ontwerp van wet tot opheffing der gemeente Cromvoirt en tot wijziging der grens tusschen 's Hertogenbosch en Vught zonder stemming goed gekeurd. «J DRUNEN. Naar wij uit alleszins betrouwbare bron vernemen, stelt het actief bestuur der Veilingvereeniging „De Langstraat" alhier, zich voor, naast de gewone veilingen die regel matig plaats vinden, ook z.g. „blok- veilingen". speciaal voor winterfruit, meer in het bijzonder goudreinetten, sterappelen en bellefleuren, aan te leggen. De eerste dier blokveilingen zal plaats hebben op Donderdag a s. 24 dezer, te 4 uur nam. Gezien het ruime beschot dezer soorten dit jaar, kan voorzeker een groote aanvoer worden verwacht. Zulks ten voordeele van boeren en teelders. (j DRUNEN. Zaterdag 19 Oct. speelde een zestal van „Nooit Volleerd" uit Helvoirt in de le afdeeling. 't Spreek woord zegt: „De laatst^ loodjes wegen het zwaarst". Dit ondervond ook de Jub. club B.J.C. gedurende den brit sten wedstrijd tegen bovengenoemde club. De hónderden belangstellenden hebben volop kunnen genieten van hun prachtig spel. De vier gebroeders Berkelmans en vader en zoon Kastelijns zijn le klas biljartspelers en al hebben zij door een tekort van eenige punten den len prijs niet behaald dan ligt dit niet aan hun kunnen, in één woord, het zijn kranige spelers. De uitslag is als volgt: Jiib. club B.J.C.—„Nooit Volleerd". C. VestersJ. Kastelijns 100- 75. M. v. DrunenJ. Berkelmans 100- 78. J. v. DelftA. Kastelijns 63-100. H. Brok-A. Berkelmans 100- 62. Th. v. d. Wiel-G. Berkelmans 100- 33. C. KoksJos. Berkelmans 42-100. 505-448. Hoogste serie H. Brok 28, en Jos. Berkelmans 28. Zaterdagavond 26 Oct. worden de prijzen uitgereikt van het tournooi én Amerikaansch spel. Tot en met dien datum is er nog gelegenheid voor het Amerikaansch spel. Zaterdagavond opening der zaal ten 7 uur. [f Gisteren werd ten overstaan van den WelEdel Heer Notaris Panters, een woonhuis publiek verkocht in de Grootestraat, van den heer J. Brok. Dit werd aangekocht door den heer J. Brugman, kapper te Heusden, voor de som van 5200.—. Zijn wij goed ingelicht, dan zou het de bedoeling zijn ook hier een kapperszaak te ope nen, waarvoor dit ook een prachtige gelegenheid is. De besmettelijke ziekte mazelen neemt hier zoo verschrikelijk toe, dat ook de R.K. Jongensschool voorloo- pig' 14 dagen moest gesloten worden. De Tooneelvereeniging van het Jongenspatronaat heeft besloten bin nenkort een uitvoering te geven en heeft hiervoor in studie genomen „Offerande", tooneelstuk in 4 bedrij ven van J. Grosfeld. NIEUWKUIJK. De uitslag van de prijsverschieting welke jaarlijks ge houden wordt door den B.V.L.S. alh. en waarvan de prijsuitdeeling zal plaats hebben dezen winter, wanneer de albums zijn aangekomen van den gehouden nationalen Landdag, was als volgt: le pr. L. van Dommelen 462 pun ten; 2e pr. L. Keetels 460 p.; 3e pr. C. Lambrechts 456 p.; 4e pr. H. van Spijk 455 p.; 5e pr. A. H. Elshout 439 p.; 5e pr. L. Peijnenburg 439 p.; 6e pr. G. Meijs 436 p.; 7e pr. J. v. Hei voort 395 p.; 8e pr. G. Pullen 374 p.; 9e pr. A. de Negro 366 p.; 10e pr. G. van den Brand 271 p.; lie pr. J. Ver rijd 259 p.; 12e pr. M. Mimpen 254 p.; 13e pr. P. de Bont 169 p.; 14e pr. M. van Heivoort 84 p.; 15e pr. F. van den Oord 77 p.; 16e pr. Jos. van Son 62 punten. Zondag j.l. had tot sluiting van de alhier gehouden Missietentoonstelling in het Bondsgebouw, voor de dames een uitvoering plaats, welke in alle opzichten schitterend slaagde. De zaal was tot in de uiterste hoeken be zet. Na afloop der uitvoering had de trekking plaats van de prijzen uit de loterij aan de Missietentoonstelling verbonden. De belangstelling hiervoor was niet minder groot. De 2 hoofdprijzen, zijnde een da mes- en een heerenrijwiel, vielen ten deel aan G. de Goeij en L. van Beur den alhier. Hiermede was de in alle opzichten schitterend geslaagde Missietentoon stelling ten einde. Bij het in café Merkx gehouden Koningschieten door het schuttersge- zelschap „St. Joris", werd dezen titel behaald door C. van Baardwijk. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Dinsdagavond zal in de zaal van den Christel. Volksbond de jaarlijksche algemeene vergadering dezer vereeni ging worden gehouden. Naar wij ver nemen zal de heer P. van Heijst op deze bijeenkomst een onderwerp be handelen. De Geref. Knapenvereeniglng „Samuël" alhier, welke sedert enkele weken rustend was in verband met het vertrek van dhr. C. Klootwijk, zal a.s. Zondag wederom aanvangen. De heeren v. d. Berg te Waalwijk en W. M. Dalmaijer alhier hebben zich op verzoek met de leiding belast. Bij de gehouden verkiezing van 5 leden voor het Kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier, werden de aftredende leden allen herkozen, n.l. de heeren G. J. v. Willigenburg, J. Haverhals Sr., S. de Bie, L, v. d. Hammen en M. in 't Veld. J.l. Maandagavond kwam de A R. Kiesvereeniging alhier in vergadering bijeen in de zaal van den Christel. Volksbond. Tot bestuurslid in de vacature C. Klootwijk werd gekozen de heer M. v. d. Maas. Als afgevaar digde naar de te Heusden te houden jaarvergadering van den Kieskring werd gekozen de heer J. J. Dalmaijer en tot afgevaardigde naar de jaar vergadering van den Christel. Volks bond de heer H. M. Zwart. Besloten werd dezen winter nog een spreker te laten optreden. Men ziet ook weer uit dit nummer dat de adverteerders de publiciteitswaarde van ONS blad begrijpen, en dat men adverteert in een blad dat WERKELIJK verspreid en ge lezen wordt. Naar wij vernemen zal in de maand November alhier de Java— Soemba—film, een film over den arbeid en ter opwekking van het Zendingswerk vanwege de Geref. Kerken in Ned. Oost—Indië worden vertoond. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Donderdag den 24en October 1929 des namiddags ten vijf uur. Aan de orde is 1. Mededeelingen. 2. Bestrating Dijkje en Scharlo. 3. Vaststelling begrooting 1930. 4. Beplanting langs den Stationsweg 5 Bespreking Havengelden. 6. Bespreking verordening venten. vond werd in de con- certzaal van den Heer H. van Iersel een uitvoering gegeven door de Too neelvereeniging „Eensgezindheid" uit Vught. Opgevoerd werd het Indisch Tooneelspel in drie bedrijven „De Schaduw van het Oosten" door Jan Tromp. Het applaus dat den spelers na af loop van elk bedrijf ten deel viel, be wees wel dat schitterend spel werd geleverd. Bij de N.V. Scheepsbouwwerven voorheen P. en A. Ruijtenberg werd met goed gevolg te water gelaten het nieuwe Sambreschip „Diba", laadver mogen ongeveer 400 ton in aanbouw voor den heer Hartmans te Roosendaal. De kiel zal worden gelegd voor een Durtmund Eemskanaalschip groot 1000 ton voor rekening van den heer Frans de Bock te Gent. Op de gehouden najaarsmarkt werden aangevoerd 45 runderen en eenige manden varkens. De prijs der runderen was van 320,— tot 380,— gulden, der varkens van 18,— tot 25,—. De handel was zeer flauw. De kramers maakten goede zaken. RAAMSDONK. Op Zondag 3 Novem ber zal de harmonie „de Eendracht" een muzikale wandeling maken door de gemeente. Ten Gemeentehuize zal op Dins dag 29 October v.m. 11 uur worden aanbesteed, het bouwen van nieuwe privaten en bergplaatsen bij de N. H. Scholen. Opening boerinnencursus. MADE. De Voorzitter van de plaatse lijke afdeeling van den N.C.B. opent deze bijeenkomst en spreekt zijn ge noegen uit over de trouwe opkomst. Bijna alle 22 cursisten waren aanwezig. In het bijzonder heet hij welkom de ZeerEerw. heer Pastoor, adv. v. d. Boerenbond, Wethouder v. d. Veeken, Mr van Haren, hoofdbestuurslid v. d. N.C.B. en den leiders van dezen cursus den landbouwonderwijzer Listhart en de Dames Mej. Simons en zuster Schrema. De Voorzitter hoopt, dat de cursisten de lessen trouw en met ijver zullen volgen tot zegen van het gezin en tot heil der maatschappij. Hierna verkrijgt de heer Mr. v. Haren het woord die het doel dezer cursussen bespreekt. Hoewel spreker liever een blijvenden cursus zag, laat dit het aantal leer krachten niet toe De verdeeling der lesuren wordt geregeld als volgt: 1 '/2 uur kookles, voedingsleer, enzte geven door Mej. Simons, 1 uur 5 m.f kniples door Mej. Cuypens—Geurs, 45 min., door den landbouwonderw. Ligthart, 8 min., door de ZeerEerw. heer Pastoor en 12 min. door de ver pleegster. Hierna dankt spr. het bestuur en mijnheer Pastoor voor hunne mede werking en spoort de cursisten aan trouw op tijd aanwezig te zijn en hoopt hij alzoo dat de zorgen en onkosten door den N.C.B. gemaakt hier vruch ten mogen dragen. Daarna deelt wet houder v. d. veeken mede, dat den Burgemeester hem verzocht heeft hier mededeeling van zijne verhindering te doen en spreekt den wensch uit dat deze cursus meer succes mag hebben dan sommige andere waarvan hij opening en sluiting bijwoonde en spoort aan tot volharding. Door mej. Simons worden aan de cursisten eenige mededeelingen gedaan o.a. dat op 22 Oct. om halftien wordt begonnen en op 23 Oct. om half twee. Hierna wordt het woord nog even gevoerd door Pastoor Van den Hout die hoopt, dat deze cursus meerdere kennis maar ook meer liefde voor den eigen stand der meisjes moge bijbrengen. Na dank gebracht te hebben aan de sprekers sluit de voorzitter. Op 27 October spreekt Ds. Steen huizen in de Ned. Herv. Kerk te Made om 10 uur. NIEUWS UIT HEUSDEN, Heusden, 23 Oct. '29. In de jaarvergadering van „Heusdens Belang", bijgewoond door een 25»tal leden, brachten penningmeester en secretaris hun verslag uit, waaruit bleek, dat in 't afgeloopen jaar veel goed werk was verricht. De aftr. bestuursleden, de heeren P. Vergouw, P. Verschure en H. Meenhorst werden herkozen. Besloten werd de kon. goed keuring op de statuten aan te vragen, terwijl getracht zal worden te komen tot een ziekenfonds. Aan het solisten-concours te Eindhoven hoopt onze stadgenoot de heer C. de Graag uit te komen in de eere-afdeeling met de alt solo van Canivez „Fantaisie de Concert", In de afgeloopen week was de Weled. Heer W. F. Hilwig juist dertig jaren in functie als veearts in den veekring Heusden. Als zoodanig heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de streek, terwijl hij als bestuurs lid van verschillende vereenigingen alhier een zeer geziene persoonlijk heid is. Het kwartet der R.K Fanfare, bestaande uit de heeren van Helvoirt, van Ravenstein en Gebrs. Schreuder, I 1 li i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5