El f 11 Kunst en Letteren. .1 I i |i i If 1 I iiih NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 25 Oct. 1929. Intronisatie—inwijding. 't LigJ in de bedoeling een der dagen der komende week de nieuwe R.K. Jongensschool in de Telefoonstraat plechtig in te doen zegenen door den HoogEerw. Pastoor Mgr. W. Vöiker. Alsdan zal tevens de intronisatie van de school aan Jesus H. Hart plaats hebben. Aanrijding. Dinsdagmorgen had dicht bij de grens onder Merxem een ernstig on geluk plaats dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Met een auto van dr. Vercauteren alhier, waarin gezeten dr. Vercauteren met echtgenoote, dr. Smals met echtgenoote uit Loonopzand en de ZeerEerw. Heer Vercauteren priester, die dien dag met de boot van Ant werpen naar de Missie zou vertrek ken. Onder Merxem kreeg de auto een lekken band. Terwijl de wagen rechts van den weg stond om een reserve band op te leggen, waarbij de dames in den auto bleven zitten, kwam van de tegenovergestelde zijde met groote snelheid een wagen aansnorren, In plaats van voldoende rechts uit te wijken, reed deze auto den stilstaan- den wagen van dr. Vercouleren der mate aan dat hij ernstig beschadigd werd. Dr. Smals kon door snel zij waarts te springen voorkomen, dat hij zelf vermorzeld werd, tusschen de twee wagens. Mevr. Vercauteren bekwam in den wagen zittend een ernstig beenbles suur, terwijl Mevr. Smals eenige on- beteekenende wonden aan het gezicht opliep. Ongeval. De heer P. M. schilder had het on geluk heden in Magazijn „de Zon" tijdens werkzaamheden aidaar in den kelder te vallen waardoor hij ernstig aan den schouder geblesseerd raakte. Dr. Cappetti zette met behulp van dr. Vercauteren den schouder weder in eikaar. Winter—concert. Zondagavond, half acht geeft het Koninklijk Muziekgezelschap „Eupho nia" zijn eerste Winierconcert. Maast een mooi harmonie—programma dat o.m. vermeldt „Ouverture Zampa" Ballet uit „Faust", „Air Varie" pour barylon door den heer Pagie, zal het komische gedeelte worden verzorgd door het Rotterdamsche Trio de Win kelDarnme—Pennings. Dit trio nam met schitterend succes deel aan den gepasseerden winter door Ecphonia gegeven Duettenwedssrijd en behaalde hier twee eersie prijzen. Liefhebbers van muziek en pittige goed verzorgde voordrachten staat dus een aangename avond te wachten. De toegang is vrij voor honoraire leden en leden van hun gezin, en tegen een laag entrée voor niet leden. Wij vertrouwen, dat de Euphonia— zaal Zondagavond tot in de hoeken bezet zal zijn. Apollo. De Rederijkerskamer Geestbescha ving uit Oosterhout zal 17 November a s. in de Apollo—zaal optreden met „Peggi, mijn kind", 't Ligt in de bedoe ling dien dag 2 uitvoeringen te geven, een 's namiddags om 3'/a uur en een om 8 uur 's avonds. De torenklokken. Wij vernemen dat de commissie op een prachtig succes kan bogen. Ruim f7000 is bij haar ingekomen, zoodat de vier luidklokken kunnen worden aangeschaft. Men zal daaraan een electrische luid-installatie trachten te verbinden. Wij mogen de commissie en de parochianen wel feliciteeren met zulk een succes. St. Christophorus Onze R.K. Tooneelclub „St. Chris tophorus geeft a.s. Zondag 3 Novem ber een uitvoering met „Oudejaars avond." Missie—tentoonstelling. De Missie-naaikring houdt 10 en 11 November a.s, hare tentoonstelling waaraan een verloting zal zijn ver bonden. Een Nederlandsche Pelgrim. Voor eenige maanden werd Herman Bresser, door het Bestuur der Viaam sche R.K. Kunstenaars vereeniging „De Pelgrim", aangezocht in ons land stappen te willen doen, welke zouden kunnen leiden tot oprichting van een „Nederlandsche Pelgrim". Herman Bresser heeft zich daarop met een algemeen rondschrijven en manifest tot de R K. Kunstenaars van Nederland gewend. Uit Noord en Zuid heeft de initia tiefnemer talrijke adhaesie betuigingen ontvangen Wij vernemen, dat de voorberei dende werkzaamheden voor de stich ting van een Nederl. „Pelgrim* thans zoover zijn gevorderd, dat morgen in Kunsizaai „Triborgh", Tilburg, een algemeene vergadering wordt gehou den, waarvoor uit R.K. Kunstkringen veel belangstelling bestaat. Deputaties van de Vlaamsche Pel grim, de Nederl. R K. Kunstenaars— vereeniging, de Roeping en Gemeen schap—Groep, e. a. zullen tegenwoor- dig zijn. Bernard Verhoeven, Gerard Knts— veider en |os Wielders, maken dien dag deel uit van de besturende leiding. Het programma ziet er als volgt uit 1. 11.30 u. Stille H. Mis voor alle deelnemers(sters) in de Kapel, aan de Veemarktstraat, (nabij het Heuvelpiein), op te dragen door pater Molenaar. 2. 12 30 Gemeenschappelijke maal tijd in hotel „L'lndustrle", Heuvel plein. 3. 14 00 u Vergadering in Kunst- zaal „Triborgh", Stationsstraat. Voor„, de vergadering zal nog een Voorzitter worden aangewezen. Na een algemeene inleiding van Herman Bresser houdt de Vlaamsche „Pelgrim", Dr. L Reijpens S. J. een voordracht over de „Pelgrim—ziel". Daarna volgt een uiteenzetting van de Pelgrim—werkzaamheid en ten slotte algemeene bespreking waaraan een ieder kan deelnemen. Hebben de be - sprekingen het gewenschte resultaat, dan kan een kern gevormd worden. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. GEBORENJohanna C M d v J W van Heesbeen en P C v Huiten Johanna W d v J F Verhoof- stad en C P Treffers Johanna L A d v M C van Zeis en J J Blok Huberdina S A d v O L de Rouw en S C Vos Jan W A z van W P Boogaarts en D J Hoef nagels. GEHUWD Antonius Johannes van Bladel 39 jaar en Adriana Rober- dina Schilders 26 jaar beiden wo nende te Waalwijk. OVERLEDEN Marinus Franciscus Maas oud 2 maandpn. ingekomen personen C L Mathijssen van Kerkrade Adriana H van Hees van Dussen. W A Ligtvoet van Tilburg. J M A N v d Hammen van Vlijmen. W M Nijholt van Nijmegen. P G J M Hagemans van 's Bosch. C B A Nederhorst geboren Kemper man van Rotterdam. E Eek van Gladbeck (Did,) W P Bogaarts en Echtgenoote van Schiedam. Vertrokken personen: Adrianus Johannes van den Broek naar Eindhoven. Elisabeth Uittenbogaard naarR'dam. E J Goeverneur'naar Ammerzoden. Hendrika Schilders naar Hedikhuizen Cornelius Slaats naar Brussel. G C v d Heijden en gezin naar Eindhoven. MARKTBERICHTEN. Waalwijk, 25 Oct. 1929, Varkens f 18—f 22. Eieren 10 12 ct, AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/2 uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G.V. Van 5'/a 7'/2 uur voor de leden BG.V. Zaterdag 3'/a uur- Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak Musis Sacrum Zondag 12 uur. Repetitie Lieder- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6'/z Tooneeluitvoeting D.V.S.V. in de R.K. Werkliedenvereen. Maandag 8 uur. Tooneeluitvoering D.V S.V. in de R.K Werkliedenvereen. Koopt bij ONZE adverteerders. GEMENGD NIEUWS. Kindermoord te Rotterdam. De verdachte W. Visser die naar wij melden te Heerlen is aangehou den en naar Rotterdam is overgebracht blijft ontkennen. Toch hebben verschil lende getuigenverklaringen confronta ties en verhooren tal van bezwarende j feiten aan het licht gebracht. Hier volgt een korte opsomming van v/at de politie en justitie als be zwarend feitenmateriaal tegen W. V. hebben verzameld, voor zoover dit materiaal nu reeds mag worden ge publiceerd. 1°. de verklaringen van getuige, die V, van vroeger kende en hem, volgens zijn zeggen, op den avond van den moord in de Coolschestraat heeft ge zien, met een meisje van een jaar of tien, achter op de fiets, op een tijd stip, op een plaats in de straat en in kleeding, welke geheel overeenkomen met wat te dien aanzien door andere getuigen is opgegeven 2°. de verklaring van een doof stommen getuige, die V., naar hij be weert, op den avond van den moord in den Blijdorppolder heeft gezien, met een tienjarig meisje en een fiets. Ook deze getuige kende V. van vroe ger en hij moet hem op dien avond van zeer nabij hebben gezien 3°. het onvoldoende alibi van den verdachte, van wien men de gangen precies kan nagaan geruimen tijd vóór den moord en na den avond van den dag. volgende op den negenden Octo ber, maar van wien men nergens een spoor kan vinden op de plaatsen, waar hij, volgens zijn uitdrukkelijke verkla ringen, op die op die tijdstippen is geweest 4°. de verklaringen van de nieuwe vrouwelijke getuige uit Maastricht, met den inhoud van enkele brieven, welke evenwel nog op hun betrouw baarheid moeten worden getoetst, be nevens reeds eenige mededeelingen van poiitiekorpsen uit Limburg, die het onderzoek daar voortzetten 5°. het zich ontdoen van allerlei voorwerpen, welke zouden kunnen strekken tot het vaststellen van zijn indentiieit (de fiets en het onrecht matige trouwboekje), met daarnaast het zich kennelijk gereed maken,*over de grenzen te gaan 6°. de omstandigheid, dat is ge bleken, dat de verdachte ten aanzien van enkele cardinale punten niet tot het alibi behoorende liegt en 7°. zijn antecedenten. Ten opzichte Van enkele van deze punten kan nog niets naders worden medegedeeld. Veel zal voorts afhangen van de resultaten van de nog loopende onderzoekingen, met name die van dr. Hesseiink. Weer een nieuwe getuige. Bij de politie heeft zich een man gemeld, die heeft verklaard, dat hij den verdachte W. V. van vroeger kende en dat hij hem op den avond van den moord heeft gezien, om kwart over zes, in het urinoir, welke staat op het pleintje tusschen West-Kruis kade en eerste Middellandstraat, dus vlak bij de Coolschestraat. In enkele bladen heeft eergisteren een foto gestaan van W. V. alias W, Huisman, W. Brouwer of Tijs de tuinman. Getuige heeft deze foto gezien en toen de opmerking gemaakt, dat hij dien man wel kende. Toen hij kort daarop las, dat de te Heerlen gearresteerde man en deze W. V.een en dezelfde persoon zijn, heeft hij zich dadelijk bij de politie gemeld om de verklaring af te leggen, dat hij V. op den avond van den moord bij de Coolschestraat heeft gezien. Bij con frontatie heeft getuige den verdachte opnieuw uitdrukkelijk herkend. De rivierpolitie is aan het dreggen in de daarvoor in aanmerking komen de wateren, omdat het niet totaal uit gesloten ordt geacht, dat de fiets van den dader in het water is geworpen. De rapporten van Dr. Hesseiink zullen terstond worden doorgezonden aan den rechter-commissaris. Zeer waarschijnlijk zal de inhoud niet ter publicatie aan de bladen worden mee gedeeld. De commissaris van politie is de eerste afdeeling verzoekt uitdrukkelijk aan de depothouders van rijwielstal lingen bij de stations in Nederland, die op den dag van den moord of daarna een fiets in bewaring hebben gekregen van een man, die aan het signalement beantwoordt, zich ten spoedigste hetzij schriftelijk of monde ling te wenden tot het bureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam of tot de politie in de plaats van hun inwoning. Het vroolijke spel van een groepje kinderen werd Donderdag middag wreed verstoord door een doodelijk ongeval. Een der kinderen, het vierjarig zoontje van den heer G. Buijs te Nieuwpoort, wilde de straat oversteken, terwijl juist een vrachtauto naderde. De chauffeur deed nog alle moeite een ongeluk te voor komen, maar het knaapje geraakte' onder den auto en was onmiddelijk dood. De chauffeur had geen schuld. Tengevolge van de ontploffing van dynamiet aan en meer in de buurt van Luchow is een werkplaats waar 6 electriciteitsmonteurs aan den arbeid waren, door het plotseling binnenstroomende water ondergeloo- pen. De 6 werklieden verdronken. De spoorwegdirectie fe Neu renberg heeft telefonisch medegedeeld, dat tegen elf uur Donderdagmorgen de D-trein no. 39 uit Berlijn bij het station Reichelsdorf ingereden is op den D trein no. 389 uit München. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten heeft de ramp vijf dooden, zeven ernstig {gewonden en achttien lichtgewonden geëischt. Gedood wer den twee postbeambten uit München en een spoorwegconducteur. Tot de ernstige gewonden behooren, naar kon worden vastgesteld, een stoker, een machinist en een Spanjaard. Alle ernstige gewonden zijn naar het zie kenhuis te Neurenberg overgebracht. De opruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Het ongeluk is waarschijnlijk ont staan doordat de sneltrein D. 39 bij het veriaten van het slation Reichels dorf door een onveilig signaal is ge reden, waardoor de sneltrein D 389, die juist passeerde, in de flank werd aangereden. De locomotieven en twee personenrijtuigen ontspoorden Het staiion Reichelsdorf ligt op ongeveer acht kilometer afstand van Neurenberg. Voor het sovjet-gerecht te Kieff is het volgende „zaakje" in behande ling geweest, dat wel een hel licht werpt op sommige verhoudingen in de unie de sovjet-republieken. Sinds 8 jaren was in het ziekenhuis te Kieff als vrouwenarts een zekere „dr." Kolesnikow aangesteld. Eén zijner eerste en grootste ver diensten was, dat hij een bijzonder ijverig „partijgenoot" was. Weshalve werd bij zijn aanstelling meer op partijbelangen dan wel op zijn be kwaamheid, of liever gemis aan be kwaamheid gelet. Toen er echter in den loop der jaren niet minder dan 600 vrouwen onder het operatiemes van dezen „geleerde" sneuvelden, zagen zijn collega's zich gedwongen, hem toch wel een beetje nauwkeuriger op de vingers te kijken. Er werd een onderzoekingscommis sie ingesteld, die vaststelde dat de zoogenaamde „arts" niets anders was dan een schoenmakersknecht die zich met behulp van valsche documenten voor docter in de geneeskunde had doen doorgaan. Hij werd tot 6 jaar „vrijheidsbe- rooving" veroordeeld. Bij den brand van de kapok installatie op de onderneming Siloe- woh Sawangan zijn vijf koelies ver brand en twee zwaar gewond, De oorzaak van den brand is onbekend. Dinsdag heeft de politie te Til burg gearresteerd den kantoorbediende A, J. Kwegens verduistering van gelden in dienstbetrekking. Het ver duisterde bedrag zou in de duizenden loopen. K, zal te Breda ter beschikking van de justitie gesteld worden. De 41 jarige donkeyman B. V. uit South Sheelds is aan boord van het in de Rijnhaven alhier liggende Noorsche stoomschip Hiidegard in de machinekamer van de trap gevallen, waardoor hij een halswervel heeft ge broken. Hij is kort daarna aan de gevolgen overleden. Over het spoorwegongeluk bij Neurenberg wordt nog bekend, dat de locomotieven geheel in elkaar vast zitten en met de voorste wielen een halven meter boven den grond uitsteken. Eén van de tenders heeft het dak van den volgenden bagagewagen afgeschoven. Het daarop volgende passagiersrijluig viel opzij. Het ongeluk werd om 10,48 uur te Neurenberg bekend. Reeds om 11,10 uur kon de eerste bulptrein vertrekken. In de postwagens bevonden zich tijdens het ongeluk 8 ambtenaren, waarvan er' 3 gedood werdende anderen zijn evenals de dooden ernstig verminkt. De trein Müachen—Frankfort be stond slechts uit een locomotief, een bagagewagen en twee passagiers- rijtuigen. Volgens waarnemingen op de plaats van het ongeluk moet de trein uit Neurenberg op veilig spoor gereden hebben. De andere trein staat met het middengedeelte onder het sein, waarvan de arm loodrecht omhoog staat. De bagagewagen van den trein uit München is geheel vernield De post is voor zoover mogelijk overge laden. De passagiers zijn een half uur na het ongeluk naar Neurenberg ver voerd. Volgens een bij de K.L.M. in gekomen bericht, is het tweede retour- vliegtuig gisterochtend te 6,05 uur uit Medan vertrokken en te 14.10 uur in Bangkok gearriveerd. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voort gezet. Blijkens mededeeling van de Indi sche P. T. T. administratie, heeft het tweede postvliegtuig op de retour vlucht 17 zakken post aan boord met een totaal gewicht van 137,1 K g. bruto en 132.2 K.g. netto. Van het aantal zakken zijn er tien bestemd voor Am sterdam, drie voor Rotterdam en vier voor den Haag. Sergeant Koki van Beetsterzwaag instructeur bij de vooroefeningen, reed Dinsdagavond met zijn motor tegen een voor hem rijdende kar op. Ernstig gewond werd hij opgenomen en bij omwonenden binnengedragen. Spoedig waren 3 doctoren aanwezig die hulp verleenden. Zij achtten overbrenging naar het ziekenhuis te Heerenveen echter noodzakelijk, waar hij aan de gevolgen is overleden. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Samengaan van lederjabrikanten. Te Breda is Vrijdag j.l. onder lei ding van den heer Stulemeijer aldaar een bijeenkomst van lederfabrikanten gehouden, om te beraadslagen over een piijsregelend optreden. (V. v. d. S.) Rapport der Begrootings- Commissie te Waalwijk. Hi j|; I i'; lit 1 I V K 's Hertogenbosch, 23 Oct. 1929. Op de markt van heden waren aangevoerd 2859 stuks. 1572 stuks hoornvee. 1084 biggen. 28 zeugen. 106 schapen—lammeren. 59 Kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 200—f 375 p. st. Kalfvaarzen van f 190—f295 p. st. Magere ossen en koeien vanf 120—f 190. Vette ossen en koeien van f 0.55 p p le kw Vette ossen en koeien van f 0.47 p p2ekw Pinken van f 100—f 155 per stuk. Zeugen van f 120—f 160 per stuk. Biggen van f 2.50—f2.75 per week. Schapen van f22—f32 per stuk- Lammeren van f 18.— tot f27.— p.stuk. Verdere mededeelingenVet vee willig duurder. Kalfvee flauw prijshoudend. Jong fokvee goede soort,, vlugge handel. Schapen, zeugen en biggen met tragen handel. Waalwijk, Oct. 1929. Aan het College van Burg. en Weth. der Gemeente WAALWIJK. Algemeene beschouwingen. De door Uw College ingediende Ont- werp-begrooting der gemeente' voor het jaar 1930 en de begrootingen der Be drijven geven ons, met alle waardeering voor de samenstelling van dit omvang rijk werk, aanleiding tot de volgende opmerkingen en voorstellen ter .wijzi ging: Het batig saldo dienst 1928 ad. 12735.22, komt ons voor niet geheel juist te zijn. Het blijkt ons n.l. thans, dat U om de vroeger door U geraamde winst uit 't gasbedrijf voor 1928 ad 13334,90 toch in de rekening te kunnen plaatsen Uw toevlucht genomen hebt tot het aan spreken der reserve van het gasbedrijf en wel tot een bedrag van 4339.95», welk bedrag met de werkelijke verkre gen winst over 1928 ad 8994,94V2, dus samen 13334,90 bedraagt. Waar nu echter de geheele begrooting een batig saldo oplevert van 12735.22, zoo hebben wij ernstig bezwaar legen 't aanspreken van de reserve van het gas bedrijf en meenen dat U in de rekening 1928 veilig de werkelijke winst van het gasbedrijf kunt opnemen, waardoor het batig saldo van Hoofdstuk XIII 3 met 4339.95V2 vermindert en mitsdien ook bet batig saldo op de geheele begroo ting, dat daardoor teruggebracht wordt tot 8395,26Vs. Wij stellen U mitsdien vooi* deze rec tificaties in de rekening 1928 en in de begrooting aan te brengen. Dit batig saldo 1928 ad 8395,26V2 kan dan overeenkomstig een reeds vroe ger genomen beslissing overgebracht worden naar het réservefonds. In den vervolge stellen wij U echtef voor een anderen weg te bewandelen en de batige saldi der Begrootingen niet meer in een 'reservefonds te storten, maar te brengen in de nieuwe begroo ting. Juist omdat er gedurende het jaar steeds nog uitgaven gevoteerd worden, terwijl ook voor verbetering van straten als anderszins steeds grootere bedragen noodig zijn, lijkt het ons gewenscht, om voortaan eventueele overschotten van vorige jaren in de nieuwe Begrooting te brengen en niet te reserveeren voor een reservefonds. Toen de Raad besloot een reserve fonds te vormen, lag daarbij, naar het oordeel van onze Commissie, deze ge dachte ten grondslag: In het reservefonds zullen die over schotten gestort worden, die door ge lukkige omstandigheden, dus geheel toe vallig, ontstaan, maar niet heeft het in de bedoeling gelegen om o.i. te hooge overschotten, uit de bedrijven als an derszins verkregen, die in die bedrijven nuttig gebruikt kunnen worden ter ver sterking van het bedrijf en ter verlaging der tarieven, daaraan en aan de Begroo ting te onttrekken en te storten in een reservefonds voor andere doeleinden. Het is de Commissie bekend en ook bij de behandeling van de vorige Be grooting' in dezen Raad, is zulks zeer duidelijk gebleken, dat meerdere leden van dezen Raad er zoo over denken. Door nu een door den Raad aanvaard beginsel toe te passen, los van de over wegingen, die daarbij de raadsleden ge leid hebben en dus 'zonder daarmede rekening te houden, laat uw College o.i. de bedoeling van het genomen raadsbe sluit niet voldoende tot zijn recht ko men, m.a.w. U voert het beginsel' wel naar de letter door, maar niet naar den geest. Wij wenschen hierin verandering ge bracht, in den geest zooals door ons bo ven voorgesteld. Wat de verbetering der Grootestraat betreft, is onze Commissie het met uw College geheel eens, dat de toestand ver betering behoeft, maar zij zou toch gaar ne zien, dat die nagestreefd werd met behoud van de boomenrij aan de Noord zijde der straat, daar zij vreest, dat door het verdwijnen der boomen, deze straat een troosteloos aanzien zal krijgen. Indien de tram omgelegd zou worden over den dijk, dan zou, naar ons oor deel, al veel gewonnen zijn en boven dien zou deze oplossing wel niet zoo kostbaar zijn, als het plan door U ont worpen. Wij geven dus in overweging, om hier met behoud van de fraaie boomenrij» de oplossing te zoeken in omlegging van de tram. Wat de meening' van uw College be treft, dat om de Begrooting sluitend te maken, gerekend moet worden op een winstuitkeering van de bedrijven als in 1929, die deelen wij in geenendeele. Wij zijn het niet eens met de opvat ting, dat de Bedrijven als sluitpost voor de begrooting zulke groote winsten aan

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10