S£ ECHO VAK IET ZUIDEN UMl's ZenuBlaDlellen Zenuwstillend TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN Gem rekening en Begrooting Kleine strubbelingen. Aanmerkingen op het beleid van den Ontvanger. De heer van Steen bedankt als wethouder. De Raad der gemeente Dussen ver gaderde Woensdagnamiddag, onder voorzitterschap van den Edeiachtb. heer Burgemeester Snijders. Afwezig de leden Middelkoop en v. d. Koppel. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Herman. Naar aanleiding van de vorige vergadering zou ik wel eens willen vragen, of het teekensn van de presentielijst maar een grap is geweest. Voorzitter. Dat is op 't oogenblik niet aan de orde. Bij de rondvraag kunt u op dit punt terugkomen. Agenda 1. Ingekomen stukken: a. Telegrafisch verzoek van den Commissaris der Koningin om spoedige inzending der gemeente rekening. Voorzitter, Ik heb daarop geant woord, dat de rekening na gehouden raadsvergadering nog deze week zal worden ingezonden. b Verslag van den warenkeurings- dienst over het le kwartaal 1929. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Schrijven van J. den Hartog, dat hij onder dankzegging de benoeming tot hoofd der school in wijk C aan neemt d. Goedkeuring van Ged Staten op bet raadsbesluit tot 't aangaan van een 5°/0 geldleening groot f 13000.—. e. Mededeeling van den heer van Gooi, dat 17 Oct. j.l. een tuiobouw- cursus geopend is. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Vaststelling Gemeente rekening 1928. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Beste Jongelui. Ziezoo, vandaag sluiten we de deur en morgen zal ik eens beginnen met de talrijke oplossingen na te zien. Dat is een werkje 1 Ik zal me een paar dagen moeiten opsluiten om ongestoord te kunnen werken. Natuurlijk doe ik mijn uiterste best volgende week Zaterdag met alles gereed te zijn om den volledigen uit slag te publiceeren. Wie de gelukkigen zullen zijn? Ik weet 't natuurlijk nog niet. Dat zal straks door 't lot beslist worden. De goede oplossingen zijn talrijk, zoowel van de puzzle als van de raad sels. En dan is het vanzelfsprekend eerlijk, dat er onder de goede oplos singen geloot wordt. Hoe er geloot wordt, verneem je volgende week nog wel. Ik moet vandaag de corresponden ties laten liggen. Volgende week ga ik dus weer verder met het beantwoorden van brieven. Tot ziens 1 Dag jongelui Jullie aller OOM WIM. Het lid Jongbloeds is 't over de kwestie met de heipalen nog niet eens en vraagt verder waarom er aan den Raad geen bekendmaking is gegeven van een aanbesteding van f 360. Voorzitter Dat hoort onder den post onderhoud gebouwen Als er aan een of ander gebouw spoedige voorziening noodig is, dan hebben B. en W. het recht om dat te laten uitvoeren. De houten beschoeiing bij de veld- wachterswoning moest dringend her steld worden En om 't nu maar in De snuggere Teun. door Oom Wim. II. Een lach speelt om Teuntjes mond. Alle stramheid is als op 'n wenk verdwenen. Hij voelt zich tien, wat zeg ik, minstens twintig jaar jonger. Hij zou wei kunnen dansen van plei- zier en het uitzingen van vreugde. Veerkrachtig is zijn tred en met opgerichten hoofde stapt hij naast Bles voort. Het kistje houdt hij voorzichtig onder zijn linnen kiel verborgen en drukt dit tegen zijn kloppend hart met een zorgzaamheid als een moeder haar kind en geen der voorbijgangers zal in de verste verte vermoeden, welk een rijkdom Teun huis.toe brengen gaat. Vort Blesje, vort! Ik zie ons huisje al tusschen het groen de.r hoo rnen uitkijken. Vort en deel in mijn geluk Al thuis Teun! Wat is dat nou? Is het werk al af, of wat is gebeurd Ben je niet blij, dat we d'r zijn Ja vrouwf, we zijn er en toch is het werk niet af en er is ook geen on geluk gebeurd. Ra, ra, wat is dat Wat is er dan aan de hand Ik heb geed tijd om raadsels op te los sen, spreek op 1 Ja, spreek op, dat is gemakke lijk gezegd, maar dat is geen aardig- eens goed te doen, hebben we in plaats van hout, betonnen platen ge nomen Jongbloeds. Ik meen, dat er vroeger besloten is, dat de gemeente de plan ken zal geven maar dan moet de veldwachter zelf voor 't onderhoud zorgen. Voorzitter. Besloten is er niets. De veldwachter heeft wel indertijd om planken gevraagd. En omdat hij nogal vrijen tijd had, heeft hij ze er zelf voor getimmerd. Smink. Als belangstellend lid heb ik ook eenige vergaderingen van de Commissie bijgewoond. De uitdruk kingen die er soms gebezigd zijn. zal ik liever maar niet herhalen. Ik meen, dat B. en W. zich van sommige pun ten in het rapport wel erg goedkoop trachten af te maken. Zoo wordt er b.v. gezegd, de gemeente ontvanger is nu op den goeden weg. Maar als we de achterstallige en oninvorderbare posten zien, dan lijkt het er niet op. Vorig jaar was 't een f 180 en nu meer dan f 200. 't Is ook een ver keerde boel dat de Deurwaarder ach terstallige posten oninvorderbaar gaat verklaren, dat is eigenlijk de taak van den Raad. Ik ken toch menschen die bezittingen hebben en een inkomen van f 2000, en die maar doodeenvoudig voor nog te betalen belasting op den staat oninvorderbaar zijn geplaatst. Dat is toch geen manier. Voorzitter. We kennen natuurlijk ook niet alle menschen. Als iemand belas tingschuld heeft en er is niets bij hem te halen, dan moet men die belasting wel oninvorderbaar verklaren. Bij het Rijk komt dat ook voor. Smink. Bij het Rijk voor nog geen 5 cent. Daar wordt wel restitutie ge geven. Maar het gaat hier over per sonen die f 2000 inkomen hebben en waarvan maar gewoonweg f 20 schoolgeld als oninvorderbaar wordt afgevoerd. Ik meen, dat de Raad heeft uit te maken, welke posten oninvor derbaar verklaard moeten worden. Voorzitter. Goed, dan kan de Raad het voortaan doen. jongbloets Met de hondenbelasting is het al eender gesteld. Als ze het niet betalen kunnen, moeten ze maar geen hond houden. Da's lux. Voorzitter, 't Kohier wordt na de aangifte opgemaakt en dan blijkt na dien dat er op sommige menschen niets te vorderen is. jongbloeds. Dan moeten ze de hon den maar opruimen. Voorzitter Hoe dan longbloeds. Net als in de stad. Als daar een hond rondloopt waarvoor geen belasting is betaald dan ruimen ze 't dier op. Voorzitter Dan moet U er hier eens zoo'n inrichting voor aanwijzen. Maar ik geloof niet, dat op die wijze het eigendomsrecht mag worden aangetast. Als U geen grondbelasting kunt be talen zal men U toch ook niet Uw eigendom afnemen. Dat zou wat moois zijn. Jongbloeds Da's weer iets heel anders. In de stad moeten de honden een belastingpenning om den hals dragen en als de politie er een zonder penning ziet, dan ruimen ze 't dier op. Waarom zou 't in andere plaatsen wel kunnen en hier niet? Voorzitter. Dan zou je hier een heid, ik hou meer van raadsels en daarom vraag ik jou, slimme Trui, wat druk ik hier tegen mijn kloppend hart Loop heen Geef hier dien haas, dien je weer gevangen hebt, of is het een baars, van vijf pond, zooals die van verleden week Laat zien 1 Geduld, niet zoo haastig moet je weten 1 Het is geen haas en ook geen baars, vrouw Laat zien Vooruit 1 Eerst beloven te zwijgen en dan... kijken, maar aankomen niet 1 Vooruit Teun! Ik beloof! Beloof plechtig! Hoe gaat dat Steek twee vingérs op en zeg ik zal zwijgen als 't graf. Anders niet? Anders niet. Vooruit nu Spreek en steek je vingers op of het kistje blijft dicht. Twee vingers, drie vingers, de heele hand steekt Trui de lucht in en zegt heel plechtig en met ge sloten oogen, zooals dat hoort naar zij meent „ik zal zwijgen, als het graf." Zal je het doen ook NatuurlijkNu dan, kijk 1 En Trui kijkt en kijkt en kijkt zich de oogen uit. Nooit zag ze zoo iets, nooit zag ze zooveel goud en zilver bij elkaar En is dat nu allemaal ons eigen dom, Teun. nieuwe regeling moeten maken. Maar deze toepassing is voor buitenplaatsen niet te doen. Smink. Naar aanleiding van de op merking over den te hoogen post voor porto's, maken B. en W. er zich maar mee af, dat er veel buitenlandsche correspondentie gevoerd wordt. Dat begrijp ik echter niet goed. Voorzitter. Geregeld krijgen we brieven van schippers uit't buitenland en dan moeten we de menschen toch ook antwoorden. Maar ik vind 't be spottelijk, dat er aanmerking wordt gemaakt op een post van f 29. Als ze me telegrammen thuis bren gen, betaal ik zelf de extra kosten. Ik vind 't een beleediging voor de ambte naren om een dergelijke opmerking te maken. U geeft den schijn als zou 'n ambtenaar zich vuil maken aan een paar centen. Smtnk. In andere, grootere gemeen ten dan Dussen. wordt er toch niet zooveel uitgegeven voor porto's. Voorzitter. Ik vind't een kleinzielige opmerking. Smink. Tusschen de rekeningen is er ook een van f 15.75 voor een auto waarmee de Schoolcommissie 't school bezoek heeft afgelegd. Ik dacht, dal de Commissie zulks zelf moest betalen. Ze krijgt vari ons toch elk jaar f 50. In de rapporien van het schoolbezoek stond dat de auto welwillend door Weth. van Sfeen was afgestaan. Maar dat noem ik geen welwillendheid, als ze later met een rekening van f 15.75 komen. Voorzitter. De leden van de school commissie hebben toch geen particu liere zaak verricht. Als ze per auto de scholen bezoeken, kunnen we toch niet verlangen, dat ze zooiets uit eigen zak betalen. Smirik Dat is ook niet noodig. Maar ze krijgen toch al f 50 subsidie van de gemeente. Voorzitter. Dat is voor vergaderin gen en ander werk. Maar als ze voor taan zelf de reiskosten moeten betalen, dan geloof ik, dat weinig menschen te vinden zijn om dat te doen. v. Balkom. Maar Weth. van Steen heeft toch zelf gezegd, dat hij zijn auto beschikbaar stelde. v. Steen. Wie zal zoo gek zijn om zooiets te zeggen. v. Balkom. En U hebt 't zelf ge zegd in de School—commissie. v. Steen. Dat weet ik niet. Smink. En 't staat bovendien ook in het rapport. Voorzitter. Als we zoo doorgaan vrees ik, dat we straks geen lid meer kunnen krijgen. Smink. Toch well De heeren ver gaderen maat ééns per jaar en dan krijgen ze daar ieder f 10 voor. Meer werk doen ze niet Maar ik heb nog een ander punt. Ik heb ook een rekening gezien van Verspui vo ir auto—kosten toen er hier een vergadering van de Tuinbouw- vereeniging is gehouden. Moet de ge meente dat betalen? En is dat een gemeentebelang? Voorzitter. U hebt zelf in de Raads- Dat is van ons, van mij en jou, zoolang jij zwijgt. Dan zal het van ons zijn, tot in alle eeuwigheid, man .Amen", meent Teun hierop te moeten antwoorden En weer ziet Trui met begeerlijken blik naar dat wonderkisije en dan veegt ze met een tip van haar geruiten voorschoot een traan van aandoening weg. die langzaam afloopt langs haar bolle wangen. En zie je, vervolgt Teun, nu ga ik den schat begraven en wel in den tuin, onder den vogelaar. Daar is ie wel geborgen. Geen mensch, dan wij tweetjes, die weten zal, waar het kistje te vinden is. Daar ligt ie veilig, en dief noch landheer zullen knap zijn, als hun speurhonden daar onzen schat ontdekken zullen. Vind je ook niet Neen Teun, die plaats is veilig veiliger dan waar ook. Maar nu ga ik aan den slag. Doe, zooals je zegt Wordt vervolgd. No. 85. Zaterdag 26 Oct. '29. 52e Jrg. Aan het Rapport der Commissie uit den Raad dezer gemeente, tot onderzoek der Rekening' van inkomsten en uitga ven dier gemeente over het dienstjaar 1928, ontleenen wij het volgende: Inkomsten. Hoewel post volgnr. 1 (achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren) een lager bedrag „als nog te verhalen" aan geeft dan een vorig jaar, is in het ver streken dienstjaar door den gemeente ontvanger niet met den noodigen ijver tot invordering dezer inkomsten over gegaan. In den loop van het dienstjaar zijn verschillende posten door den plaatse lijken deurwaarder als oninvorderbaar afgeschreven ten behoeve van personen die eigendommen bezaten of een goed inkomen genoten. Het wil de Commissie toeschijnen, dat deze oninvorderbaar- verklaring (bijlage 3) niet op correcte wijze is geschied, althans niet het noo- dige onderzoek werd ingesteld of de betrokken personen werkelijk in zooda nige behoeftige omstandigheden verkeer den, dat zij niet aan hunne verplichtin gen konden voldoen. Zoo werd in het jaar 1928 een bedrag van niet minder dan 167.55 aan achterstallige inkom sten van vorige dienstjaren als oninvor derbaar afgeschreven. De invordering door den gemeente ontvanger laat trouwens ook veel te wenschen over. De Commissie meent te weten, dat aanmaningen, e.d., eerst wor den verzonden, nadat 3 a 4 maanden na den vervaldatum zijn verstreken en voorts enkele personen een waarschu wing of aanmaning kregen thuisgestuurd tot het betalen van schoolgeld of hon denbelasting, welke reeds lang door hen was voldaan en waarvan zij de betrek kelijke kwitantie konden toonen. Dat deze handelwijze van den Ontvanger niet pleit voor zijn ijver, en een slech ten indruk op de betrokken personen achterlaat, behoeft hier verder geen be toog. De Commissie wil er ter. zake bij Bur gemeester en Wethouders ten sterkste op aandringen, den gemeente-ontvanger op deze toestanden te wijzen. Verder viel het de Commissie op, dat bij den verkoop van grint (Hoofdstuk VI, volgnr. 78) geen eenheidsprijs is ge bruikt. Zoo heeft b.v. blijkens het over gelegde bewijsstuk de heer H. Boender voor 1 M3. grint 5.betaald en de heer H. A. v. d. Pluijin voor 1.5 M3. slechts 6.De hoeveelheid grint die de heer T. A. van der Pluijm heeft ge kocht, is niet op het overgelegde bewijs stuk vermeld (zie bijlage 43). Eveneens blijkt uit bijlage 41 niet, hoeveel heipa len H. A. van der Pluijm van de gemeen te heeft gekocht en tegen welken prijs zij per stuk zijn berekend. Uitgaven. Het heeft de Commissie verbaasd, dat post volgnr. 16 zoo'n groot bedrag aan betaalde porto's aangeeft. Zij meent te weten, dat de gemeente voor bijna alle brieven en briefkaarten portvrijdom ge niet. Eveneens is dit het geval met de pos ten volgnr. 25 en 27, t.w. reiskosten en telefoongesprekken. De Commissie heeft bij het onderzoek dezer posten een ster ken indruk gekregen, dat niet al deze uitgaven gemeente-, doch verschillende hunner particuliere belangen betreffen. De diverse rekeningen van den elec- tricien J. Herman, trokken door hun hooge bedragen de aandacht der Com missie. Door Herman wordt steeds ƒ0.70 arbeidsloon per uur berekend, terwijl de loonstandaard voor ambachtslieden in deze gemeente veel lager is. Aan bijlage nr. 550 (Hoofdstuk VI, volgnr. 84) ontbreekt het afschrift der aanbestedingsakte van „Banwerk", zoo dat door ons niet gecontroleerd is kun nen worden, of de bedragen aan de di verse personen uitbetaald, juist zijn. Overlegging daarvan zouden wij alsnog willen verzoeken. Ten slotte is het de Commissie opge vallen, dat blijkens de rekening van den heer Th. van Moergestel (bijlage nr. 554) van gemeentewege vruchtboomen zijn geplant op het erf der gemeentewoning vroeger bewoond door den Rijksveld wachter Thevissen, zonder dat hiervoor ^toestemming is verkregen van of ken nis is gegeven aan den Raad. Zij meent tevens te weten, dat door den oud-ge meenteveldwachter Heijmans destijds zelf vruchtboomen zijn gekocht, om deze met toestemming van Burg. en Weth. op het erf van de door hem bewoonde ge meentewoning te planten. Het verschil tusschen deze beide aangelegenheden kan de Commissie niet goedkeuren. Naar aanleiding van het vorenstaande en met inachtneming van de betrekke lijke verantwoording van Burg. en Weth., stelt de Commissie voor, de re kening der gemeente voor het dienst jaar 1928 voorloopig vast te stellen, voor wat den Gewonen Dienst betreft, de in komsten op 72171.13, de uitgaven op 75266.II5 en het nadeelige slot alzoo op 3094.98r' en den Kapitaaldienst overeenkomstig het door Burg. en Weth. aangeboden ontwerp-besluit. Aan het antwoord van B. en W. op het rapport der Raadscommissie betref fende het onderzoek der gem.-rekening 1928, ontleenen wij het volgende: Bij de beantwoording van het rapport Uwer Commissie willen wij allereerst de leden dier Commissie dank zeggen voor de vele moeiten en tijd, die zij aan het onderzoek der gem.-rekening 1928 en 't uitbrengen van haar rapport hebben ge geven. Ofschoon het bij ons college wel eeni- ge teleurstelling wekt in'dit rapport wei nig opbouwends te kunnen bespeuren, constateeren wij met voldoening, dat 't toch geen ernstige bezwaren tegen ons financieel beheer vermeldt. Na de erkenning volgn. 1 een lager bedrag dan in vorige jaren „alsnog le verhalen" verantwoord wordt, maakt uw Commissie bezwaar tegen de wijze van invordering door den gemeente-ont- vanger. Ook wij kunnen de handelwijze van den gemeente-ontvanger niet goed keuren, doch meenen er op te moeten wijzen, dat de Raad zelf hier indertijd een niet administratief ongeschoold per soon op een hoogst verantwoordelijken administratieven post geplaatst heeft, 't Valt niet te verwonderen, dat op diens administratief beheer aanmerkingen zijn te maken. De meeste van de door Uwe Commissie gewraakte handelwijzen zijn echter van ouden datum en wij meenen met genoegen te kunnen verklaren, dat over den laatsten tijd wel verbetering in het werk van den gemeente-ontvanger valt waar te nemen. De bezwaren Uwer Commissie zullen aan den betrokken ti tularis worden medegedeeld, die, naar wij hopen, op den weg van verbetering zal blijven voortgaan. De verklaring uwer Commissie, dat de oninvorderbaarverklaringen volgens bij lage 3 op te lichtvaardige wijze, althans niet correct zouden zijn geschied, kan ons college zonder nadere aanduiding niet aanvaarden. Den grintverkoop, of beter gezegd, het overgeven van grint door de gemeente aan particulieren geschiedt tegen den prijs, dien het object op het oogenblik der overgave aan de gemeente heeft ge kost. Die kosten zijn natuurlijk verschil lend naargelang van het vervoer dat heeft plaats gehad, zoodat door uwe Commissie hier reeds terecht een ver schil in prijs wordt geconstateerd. Door T. A. v. d. Pluijm zijn van de ge meente overgenomen 1.40 M3. grint. Aan H. A. v. d. Pluijm werden overge geven 12 heipalen tegen den prijs, wel ke bij de aanbesteding van de brug over „De Dusse" bij P. v. d. Oven, voor welk werk zij grootendeels zijn verbruikt, was overeengekomen. Aan porto's over 1928 wordt in totaal verantwoord 29.36. Gezien de buitenlandsche correspon dentie voor schippers, enz., de verzen dingen van geld bij aangeteekenden brief, telegrammen en de verzending van groote colli's door middel van openbare of bijzondere vervoermiddelen, als an derszins, waarvoor nog steeds verzen dingskosten door de gemeente moet be taald worden, lijkt ons het daarvoor in rekening gebrachte bedrag zeer gering en valt verlaging daarvan volgens onze meening ook voor de toekomst niet te verwachten. Hetzelfde geldt ten aanzien van de on der volgn. 25 en 27 verantwoordde reis- en verblijfkosten en kosten van telefoon gesprekken. Het reizen uit en van deze geïsoleerde gemeente is moeilijk en gaat als regel met groote kosten gepaard, waarom zij uit den aard der zaak lot het volstrekt noodzakelijke beperkt blijven. Aan telefoonkosten wordt verant woord 67.10, welk bedrag is te ver minderen met 40 voor abonnements kosten, zoodat uitsluitend voor telefoon gesprekken is uitgegeven ƒ27.10. De insinuatie, welke aan deze opmer kingen wordt toegevoegd, achten wij be neden de waardigheid eener raadscom missie. Wij meenen te weten dat een uurloon van 0.70 ook in sommige andere ge meenten aan electriciens wordt uitbe taald. De akte van aanbesteding Banwerk, is alsnog aan de bijlagen der rekening toegevoegd. Het planten of vervangen van vrucht boomen op gemeentegronden of -erven tot geringe bedragen, is tot heden steeds aangemerkt als behoorende tot de werk zaamheden van B. en W. Dat indertijd de kosten van het plan ten van fruitboomen op het erf van zijn ambtswoning door den vroegeren veld wachter Heijmans zelf betaald zijn, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat bedoelde beplanting langs de houten be schoeiing eener afwateringssloot, door ons niet in het belang der gemeente werd geacht. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE?

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5