ledere lepel Kelpb Zaterdag - de „Wonder"-dag Anjcer*» AbcjM'SirQoio ,N commissie gezeten om propaganda te maken voor den tuinbouw in onze gemeente, ik heb toen deskundige heeren uit Rotterdam laten komen en ook de tuinders voor een bespreking uitgenoodigd Wat ik deed, was niets anders dan uitvoering geven aan den wensch van den Raad. Voor de heeren uit Rotterdam hebben we toen een auto beschikbaar gesteld. Smink. Maar ik meen, dat voor die zaak indertijd een extra post is uit getrokken. Voorzitter. Neen. Smink. Dan toch voor memorie, Voorzitter. Da! wel. v. Drunen. Wordt er hier ook aan teekening gehouden van de verzonden brieven. Voorzitter. Neen, dat is niet om te doen. We houden hier natuurlijk wel copie van de brieven. v. Drunen Maar is het absoluut uitgesloten, dat er ook particuliere belangen dooreen gemengd zijn? Voorzitter. Om een zuivere grens te trekken is natuurlijk moeilijk. v. Drunen. En bij de telefoonkosten Als ik zoo eens de nummers naga, dan begrijp ik niet, dat sommige een gemeente belang kunnen meebrengen. Om maar eens iets te noemen. Wat voor gemeentebelang kan er gelegen zijn om een telefoongesprek te voeren met den graanhandelaar de Graaff uit Meeuwen Voorzitter. Dat kan ik natuurlijk na een jaar zoo niet in eens zeggen. Maar ik meen me te herinneren, dat we indertijd een auto moesten hebben. v. Drunen. Maar dan moet men toch bij den anderen de Graaff zijn. Voorzitter. Die was toen afwezig. Maar ik kan me, dat nu niet herin neren. v. Drunen. En dan is er getelefo neerd met het Bisschoppelijk College. Waarvoor is dat? Voorzitter. Dat weet ik nu niet. v. Drunen. En met den N.CB,? Voorzitter. Dat kan ik toch niet allemaal onthouden Moet er nu wer kelijk zooveel drukte over gemaakt worden dat de gemeente in een heel jaar f 27,— voor teleioongesprekken uitgeeft. v. Drunen. We komen voor raadsels te staan. Voorzitter. Zegt U dan maar, dat de Burgemeester die f 27 in zijn zak heeft gestoken. Smink. We mogen toch wel ver antwoording vragen. Voorzitter. Natuurlijk, maar U komt eerst al met wantrouwen. Wanneer ik van alles aanteekening zou houden, dan kwamen we nog wel f 10 hooger omdat ik telegrammen die ze bij me thuis brengen, zelf betaal. v. Drunen. 't Is hier geen kwestie van wantrouwen. Voorzitter. Maar U geeft dan toch maar zooveel te kennen als zou ik die f27 in eigen zak hebben gestoken. Dat is nogal erg. Ik ben nu al 29 jaar hier, maar zooiets heeft men mij nog nooit gezegd, ik vind 't meer dan treurig een dergelijke beschuldiging te moeten hooren. Smink. Er mag hier toch wel iets gezegd worden. Voorzitter. Gerust hoor, maar een dergelijke beschuldiging vind ik kras, Zijn er verder nog meer aanmerkingen op de rekening Smink. Die f 15.75 voor dat auto tochtje van de Schoolcommissie moet er in eik geval uit. Voorzitter. We zullen 't aanteekenen. v. Drunen. Maar die post moet uit de rekening. Voorzitter. En wie moet het dan betalen Smink. De Commissie zelf. Voorzitter. Dat vind ik erg. Smink. Er is nog meer. Was die auto van v. Steen? Dan is 't nog in strijd met de wet. Het voorstel Smink werd verworpen met 5—4. Voor stemden Smink, van Drunen, v. Balkom en jongbloeds Hierna werd er gestemd over de vaststelling van de rekening. Voor stemdenWeth. van Steen. Welh. v. d. Pluijm, M. v. d. Pluijm, Herman en Bern. Tegen Smink, van Drunen, Jong- bloets en van Balkom. (Hier werd door den Voorzitter een vergissing begaan. Hij liet n.l. de beide Wethouders mee stemmen. Di is volgens art. 220 der Qemeentewet verboden. Red.) Vaststelling Oemeente—begrooting 1930. om LW benouWcmeid te Kfftlmeerert, LU*/ Koe-sS: te bedaren, LU*/ adem. Kalir»06orgctnen te v^r-öi-er^èr»: neem Jongbloeds. Met wat U over Weth. van Steen zegt, worden wij wel wat op zij geduwd. Voorzitter. Ik heb indertijd gezegd, dat het wenscheiijk is om een tijde lijk wethouder te benoemen. Jongbloeds. Met hetgeen B. en W. zeggen over 't pensioen van den oud gemeente ontvanger, daarmee kan ik mij goed vereenigen. Maar hoe zit dat nou met dien politiehond We hebben indertijd toch al f 18 gegeven voor deze streek. Voorzitter. Dat was voor eenmaal een bijdrage in de aanschaffingskosten van een politiehond voor deze streek. Toen we een nieuwen veldwachter kregen, die zeli een politiehond heeft, hebben we gezegd, dat we daarvoor een vergoeding zullen geven van f25. De regeling voor kleedinggeld is toen ook veranderd. We hebben toen f 150 voor kleeding gegeven maar er is ver der niets gezegd voor vergoeding van een fiets. Dat vind ik wei te weinig. Onze veldwachter had in Waalwijk f 175 voor kleeding en f 40 voor vergoeding voor een fiets. Ik wil nu voorstellen om het be drag van f 150 te verhoogen tot f 17b Hierin is dan alles begrepen, ook ver goeding voor bewapening. De raad gaat met dit voorstel accoord. Huwelijksrechten. De Voorzitter is van meening, dat men voor Dussen geen huwelijksrechten moet gaan heffen voor verschillende klassen. De leden van de begrotingscom missie houden zich aan hun voorstel. Dit wordt verworpen met 5—4 Voor stemden de leden Smink, Jongbloeds, van Drunen en van Baikom. van Drunen. Ik ben tegen die extra post van f 20 voor schoolbezoek. De commissie krijgt f50 subsidie en daar van kan men 't zelf betalen. Voorzitter. Dat vind ik niet. v. Drunen. De leden uit den Polder moeten eerst maar op de fiets naar van Steen rijden en daaruit gaan ze per auto. Voorzitter, Dat is natuurlijk onzin. Dan zou ik ook willen dat men mij per auto van huis haaide. van Drunen. Maar de reiskosten kunnen ze best van die f50 subsidie betalen. Voorzitter. Dan vrees ik dat we geen leden meer kunnen krijgen. van Drunen. Ik heb den indruk dat het veel moeilijker is om de leden er uit te krijgen dan er in. ik stel voor om de subsidie van f50 te handhaven maar de post van f 20 voor reiskosten te schrappen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 4. Voor stemden, Smink, v- Drunen, Jongbloeds en van Balkom. Smink. De menschen klagen er over dat de kosten voor de lijkwagen zoo hoog zijn. Voor 2 paarden betalen ze f 16 met extra kosten voor't kleed enz. Kan dit verlaagd worden. Voorzitter. Ze betalen enkel maar de kosten voor 't gebruik. Smink. De voerman Bax zei me dat hij f 16.— mag rekenen als hij met 2 paarden rijdt. Voorz. Men mag ook gerust bij een ander gaan. Naar aanleiding van de opmerking van hel lid Smink dat er maar één lijkkleed is, zegt de Voorzitter nog een tweede te zullen aanschaffen. Hierna werd de begrooting vastge steld. Het lid Smink wenschte aangetee- kend te zien, dat hij tegen de begroo ting is. De Voorzitter zegt dat op het laatste oogenblik nog is ingekomen een schrij ven van Weth. van Steen, waarin hij om gezondheidsredenen ontslag vraagt als wethouder. De Voorzitter zegt den scheidenden wethouder hartelijk dank voor alies wat deze gedurende 18 jaar in het belang der gemeente heeft gedaan, Spr. verklaart dat wethouder van Steen in het gemeentebestuur een geziene figuur was, wiens adviezen men steeds op hoogen prijs heeft gesteld. Spr. dankt hem voor de aangename samenwerking, wenscht hem beterschap en nog veie jaren. Hierna sluiting. Aan het Rapport der Commissie uit den Raad der gemeente Dussen, tot on derzoek der Begrooting van inkomsten en uitgaven dier gemeente over het dienstjaar 1930, ontleenen wij het vol gende: Allereerst meent Uwe commissie hare ontevredenheid te moeten uitspreken over de handelwijze van den heer van Steen, als wethouder dezer gemeente. Het is Uwen Raad bekend, dat inder tijd wegens ziekte van voormelden wet houder, uit Uw midden een tijdelijken wethouder werd benoemd, welke kort na zijne benoeming zijn ontslag weder om indiende. Door wethouder van Steen werd toen verklaard, dat hij zich wederom volko men in staat achtte, zijn functie als zoo danig naar behooren te kunnen waarne men. Evenwel is ons gebleken, dat dit in de praktijk geheel anders is. Uit de verkregen inlichtingen blijkt, dat door hem, zoowel in 1928 als in de eerste 3 kwartalen van 1929 talrijke vergade ringen van het College van Burgemees- en Wethouders niet zijn bijgewoond Zoo werden door hem in het le kwar taal '29 alle (10) vergaderingen ver zuimd, in het 2e kwartaal '29 - 1 verga dering en in het 3e kwartaal '29 - 9 ver gaderingen. Ingevolge artikel 92 der Gemeentewet, worden alle besluiten door Burgemees ter en Wethouders bij volstrekte meer derheid van stemmen opgemaakt, terwijl indien de stemmen staken, zoo het geen benoeming of voordracht van personen geldt, de stem van den voorzitter beslist. Hierdoor wordt dus een ongezonden toestand geschapen, welke bijna alle macht van het College van Burgemees ter en Wethouders in handen stelt van den voorzitter. Of de aanwezige wethou der vóór- of tegen een bepaald besluit stemt, doet niets ter zake, omdat steeds de stem van den voorzitter, zoo deze het verkiest, zal zegevieren. Artikel 90 der Gemeentewet laat toe, dat door den Raad een tijdelijken wet houder uit haar midden wordt be noemd. Wij meenen hiervoor even wel geen voorstel te moeten doen, omdat het alsdan voor den tijdelijken wethouder onaangenaam is voor niets zijne diens ten te moeten bewijzen, terwijl een an der die nimmer ter vergadering ver schijnt, de aan deze functie verbonden jaarwedde geniet. Wij meenen Uwen Raad dit terloops te moeten mededeelen, opdat misschien de heer van Steen hierdoor bewogen zal worden, zijn ontslag als wethouder en andere door hem bekleede betrek kingen, aan te vragen. Met betrekking tot heffing van rech ten voor huwelijksvoltrekking, geraamd op post volgnr. 4, stellen wij Uwen Raad voor, de thans geldende verordening te herzien en eene nadere klasse indeeling in te voeren. Thans worden voor huwe lijken, welke op Dinsdag en Donderdag worden voltrokken, een recht geheven van 5.waardoor dus eigenlijk geen klasse-indeeling bestaat. Voormelde hef fing stellen wij voor te wijzigen als volgt: voor een huwelijksvoltrekking op Dins dag 5. voor een huwelijksvoltrekking op Woensdag 10.en voor een huwelijksvoltrekking op Donderdag 20. Door deze regeling kan o.i. den be trokken post met ten minste 50. worden verhoogd. Bij raadsbesluit d.d. 12 Juni 1920, werd aan alle oud-gemeente-ambtenaren die den dienst met pensioen hadden ver laten, een toeslag op hun pensioen toe gekend van 40%. Dit besluit werkt thans nog op denzelfden voet voort, met dien verstande evenwel, dat alleen den oud gemeente-ontvanger nog voor duurte- toeslag in aanmerking komt. Opgemelde regeling werd indertijd ingevoerd ten behoeve van behoeftige gepensionneer- de gemeente-ambtenaren; waar evenwel laatstgenoemde ambtenaar naar het oor deel der Commissie niet behoeftig is, stellen wij voor voornoemd besluit in te trekken en den betrokken post (nr. 38) van de begrooting af te voeren. Nog kan o.i. worden ingetrokken het besluit van Uwen Raad, waarbij aan de gemeente-politie subsidie voor een poli tiehond wordt verleend. De minderheid uwer Commissie wil ook ingetrokken zien, het raadsbesluit d.d. 11 October 1928, waarbij aan de Burgerwacht alhier een subsidie van 75 per jaar wordt verleend. Zij acht hare aanwezigheid in deze gemeente overbo- "j, te meer daar zij toch geen levens vatbaarheid blijkt te bezitten. Ook schijnt er bij de bevolking weinig animo voor de Burgerwacht meer te bestaan, hetgeen mogelijk wel een gevolg kan zijn dat weinig of niets van het bestaan der Burgerwacht valt te bemerken. De meerderheid der Commissie is evenwel van oordeel, dat opheffing van de Burgerwacht gevaarlijk kan zijn, zulks met het oog op eventueele revolu tionaire woelingen. Zij wil evenwel voorstellen den Raad in deze uitspraak te laten doen. Het heeft Uwe Commissie verder eenigszins vreemd aangedaan, dat op post volgnr. 89 „Huur van huizen" geen bedrag wordt geraamd voor opbrengst van huur der woning, thans bewoond door den majoor der Rijksveldwacht. Wij meenen te weten, dat bedoelde wo ning destijds persoonlijk aan den Rijks veldwachter Thevissen onderhands werd verhuurd voor 150.per jaar, welk raadsbesluit later om bepaalde re den werd ingetrokken. Voor den tegen- woordigen bewoner is geen raadsbe sluit genomen, noch om aan hem de wo ning te verhuren, noch vrije woning te verschaffen. Ter zake stellen wij U thans voor, op het eerste hiervorenbe- doelde raadsbesluit terug te komen en de bedoelde woning alsnog aan den te- genwoordigen bewoner ondershands te verhuren voor de som van 150.— per jaar. Verder heeft het de aandacht der Commissie getrokken, dat de onder houdskosten voor de beide particuliere woningen op postvolgnr. 96 slechts ge raamd is op 50.terwijl voor on derhoudskosten der beide onderwijzers woningen op post volgnr. 103 200. is geraamd. Aangezien de woning, thans bewoond door den Rijksambtenaar van Rijswijk dringend reparatie noodig heeft, stellen wij voor, post volgnr. 96 te verhoogen met 75.— en post volgnr. 103 met gelijk bedrag te verlagen. Ook heeft het onze aandacht getrok ken, dat op post volgnr. 131 „Kosten voor plaatselijk schooltoezicht" 20. is geraamd voor door die Commissie te maken reiskosten. Wij achten deze ra ming echter niet toelaatbaar, nu door gemelde Commissie van Gemeentewege een subsidie wordt toegekend van 50 per jaar, waaruit o.i. gemakkelijk de le maken reiskosten kunnen worden be streden. Wij verzoeken uwen Raad dan ook, opgemelden post met 20.te verminderen. Verder stellen wij uwen Raad voor, op Hoofdstuk IX 1 der onderhavige be grooting een bedrag uit te trekken voor eene in deze gemeente te benoemen vroedvrouw. Deze benoeming wordt al thans door ons in het belang der bevol king van het grootste belang geacht, als mede om daardoor de praktijk van dok ter De Boer te verlichten. Nog merken wij op, dat op post volg nr. 149 een bedrag is geraamd van 75 voor toelage aan den veearts, welke toe lage hem bij raadsbesluit d.d. 27 Januari 1914 is toegekend. Als keurmeester bij den Vleeschkeuringsdienst geniet de be langhebbende een voldoend inkomen, zoodat deze toelage schijnbaar overbo dig is te beschouwen. Gaarne zouden wij derhalve vernemen, welke tegen prestatie van den veearts hiervoor aan wezig is. Met betrekking tot de geraamde be dragen op den Kapitaaldienst betreffen de te verleenen voorschotten aan de Landarbeidersstichting, meenen wij nog te moeten opmerken, dat door de ge- meente gelden van het Rijk zijn ontvan- 'n volle mand met de bovenbeste en vooral ook hygiënisch verpakte Wonder- artikelen. Daarbij nog 'n handvol spaar- bonsl Inderdaad, de vrouwen die altijd Bax' artikelen koopen weten wel, dat ze op verstandige wijze zuinig zijn. Is bij U Zaterdag óók steeds Wonderdag? 't Wordt anders tijdl gen, len nenoeve van een landarbeider, welke evenwel door dezen niet zijn op genomen, en ook niet door de gemeente in 's Rijks kas zijn teruggestort. Het be treft hier n.l. de aanvrage van den land arbeider A. de Waal te Almkerk, die eertijds voornemens was met bovenge noemde gelden een woonhuis te stich ten, doch hiervan om bepaalde reden heeft afgezien. Naar aanleiding hiervan stellen wij uwen Raad voor, Burg. en Weth. uit te noodigen ten spoedigste voormelde gel den in 's Rijks kas terug te storten en zoodanige pogingen in het werk te stel len, dat door voormelden landarbeider de reeds verschenen rente wordt vol daan. Wij stellen uwen Raad ten slotte voor, de begrooting van inkomsten en uitga ven dezer gemeente voor het dienstjaar 1930 met inachtneming van al het hier- vorenstaande vast te stellen, zooals zij door Burg. en Weth. is aangeboden. Aan het Antwoord van B. en W. dezer gemeente op het rapport der Raadscom missie, betreffende het onderzoek van de begrooting 1930, ontleenen wij het volgende: Bij de beantwoording van het rapport uwer Commissie over de gemeente-be grooting 1930, meenen wij te mogen verwijzen naar hetgeen in den aanvang van ons antwoord op het rapport over de gem.-rek. 1928 is vermeld, hetgeen ook voor dit stuk geldt. Weth. v. d. Steen werd op 25 Nov. 1910 geinstalleerd als raadslid en op 9 Maart 1911 benoemd tot Wethouder. Beide functies heeft hij steeds nauw gezet en met veel toewijding voor de belangen dezer gemeente, vervuld. Met de herinnering aan het door ons inge diende voorstel, om in- zijn ziekte-ver hindering door de benoeming van een tijdelijk wethouder te voorzien, welk voorstel door uw college en den heer v. d. Steen niet werd aanvaard, meenen wij ten deze te kunnen volstaan. Het voorstel uwer Commissie tot ver hooging der rechten voor huwelijksvol trekking, meenen wij niet te kunnen steunen, omdat de gem.-dienst daarop niet is ingericht en de samenstelling van de bevolking dezer gemeente zich o.i. daarvoor niet leent. Het wordt door ons ten sterkste be twijfelt, dat een eventueel besluit tot in trekking der 40% pensioentoelage, in dertijd aan de oud-gem.-ambtenaren toe gekend, door hoogere autoriteiten zal worden gehandhaafd. Het gaat hier o.i om een verkregen recht van oud-gem.- ambtenaren en wij zouden het nemen van zoodanig besluit nog te meer be treuren, omdat het thans alleen nog geldt voor den oud-gem.-ontvanger, die bij raadsbesluit d.d. 18 Maart 1916 op de meest eervolle wijze werd ontslagen, nadat hij sedert 1 Jan. 1878 deze gem. onafgebroken als gem.-ontvanger voor beeldig had gediend. Hoe uwe Commis sie kan beweren, dat deze regeling ten behoeve van behoeftige personen werd ingediend, is ons onbegrijpelijk. In het betrekkelijk Raadsbesluit en de raads- notulen staat daaromtrent toch niets vermeld en de oud-burgemeester, waar voor de regeling bij de invoering ook gold, was al evenmin behoeftig als de oud-gem.-ontvanger. Volgens onze mee ning was het uitsluitend de waardever mindering welke het geld had onder gaan, die deze regeling over heel de li nie van Rijks- en gem .-ambtenaren nood zakelijk maakte. Dit motief is thans nog geldende en wij moeten het voorstel uwer Commissie dan ook ten sterkste ontraden. De gem.-veldwachter is in het bezit van een politiehond, waarvoor hem in gevolge een vroeger genomen raadsbe sluit 25.subsidie per jaar wordt uitgekeerd. Het wil ons onbillijk toe schijnen dit besluit voetstoots in te trek ken, zoolang de veldwachter zijn tegen- woordigen politiehond bezit. De subsidie van de Burgerwacht is reeds meermalen in uwen Raad behan deld en wij meenen ons standpunt dien aangaande voldoende bekend te mogen achten. De post volgnr. 89 is geraamd overeenkomstig het totaal der thans loo- pende huurcontracten. De bevreemding uwer Commissie is opmerkelijk, waar het betreft een doof den tegenwoordi- gen Raad d.d. 11 Jan. 1927 genomen be sluit en de leden uwer Commissie toch allen bij het nemen van dat besluit in den Raad zitting hadden. Om dit besluit nu weer voetstoots in te trekken door hetzelfde college dat het besluit nam, kunnen wij niet aanbevelen. Het ligt in de bedoeling om het oude schoolhuis, thans tijdelijk bewoond door den Kommies der Rijksbelastingen van Rijswijk, zoodra het ontruimd is, pu bliek te verkoopen. Met het voorstel uwer Commissie kunnen wij ons daar om in zooverre vereenigen, dat de be doelde reparation tot het volstrekt on vermijdelijke zullen beperkt blijven. Gezien de vele moeiten en zorgen aan het instandhouden eener Schoolcommis sie in deze gemeente verbonden, mee- (Adv. in Blokschrift). nen wij het voorstel uwer Commissie tot verlaging van het betrekkelijk sub sidie niet te mogen steunen. De benoeming eener vroedvrouw in deze gemeente wordt ook door ons ge- wenscht geacht en wij zijn gaarne be reid de noodige voorbereidingen te treffen om daartoe te kunnen geraken. In het stadium waarin deze aangelegen heid thans nog verkeerd, meenen wij in overweging te moeten geven om niet 'n bepaald bedrag, maar wel een memorie- post voor dit doel op de begrooting te plaatsen. De heer Koopmans is oorspronkelijk benoemd tot veearts in den veekring Almkerk. Voor deze benoeming werd 't aandeel in deze gemeente in diens jaar wedde als zoodanig bij gemeenschappe lijk besluit van de tot dien veekring be- hoorende gemeenten, vastgesteld op 75 per jaar. Eerst later werd gemelde vee arts tevens aangesteld als hoofd van den Vleeschkeuringsdienst. Ten aanzien van het alhier ontvangen Rijksvoorschot ten behoeve van den land arbeider A. de Waal te Almkerk, zal wor den gehandeld als door uwe Commissie wordt voorgesteld. WASPIK. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Dekkers. Voor de vergadering ging de Raad eerst onder leiding van den heer Van Striem naar het Dijkje, in verband met de bestrating daarvan. Wederom ten Raadhuize teruggekeerd gaf de heer v. Strien eenige technische aanwijzingen inzake de verbetering. Hierna opende de Voorz. de bijeen komst met voorlezing van het formulier gebed. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd vast gesteld. Vaststelling gem.-begrooting 1930. Namens de Commissie van onderzoek deelde het lid Ruitenberg mede, de be grooting in orde te hebben bevonden. Na deze mededeeling ging men er toe over de begrooting art.-gewijze te be handelen. Hierbij gaven de volgende posten aan leiding tot bespreking. Pensioenbijdragen gem.-ambtenaren. Verschuren. Voor Burgemeester en Se cretaris geeft de gemeente pensioenbij drage en nu vind ik het wel onbillijk, dat ambtenaar de Winter zelf zijn pen sioenbijdrage moet betalen. Voorz. Maakt U er een voorstel van? Het lid Verschuuren antwoord beves tigend. Het voorstel van Verschuuren om op den ambtenaar De Winter geen pen sioenbijdrage te verhalen, wordt m.a.s. aangenomen. Subsidie. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om 300.subsidie. Wordt toegestaan. Subsidie-aanvragen van de Water schappen „Lage weg met de Velde" en „Beoosten de 's Gravenmoersche Vaart". Vloemans. Ik heb er het vorig jaar al op gewezen dat de Polder een mooie verbetering heeft gegeven aan de wegen. Vroeger hadden we er vele kosten mee. Voorz. Ik erken dat de Polder sommi ge lasten van de gemeente heeft over genomen. Pruijssers. Ze spreken ook over brug gen, maar daar heeft de gemeente geen voordeel van. Daar hebben de grond eigenaars alleen belang bij. Daarom ben ik er niet voor om subsidie te geven. Brokx. De gemeente is er mee voor uit gegaan en de landerijen zijn in waar de gestegen. Voorz. 't Is zeer zeker een voordeel, anders zouden wij belangrijke kosten krijgen voor waterkeering. Brokx. Geef ze ieder 50. Verschuuren. Ik ben niet tegen subsi die, maar we moeten ze nu niet van eigen lasten gaan ontheffen. De Bin- nenpolder komt straks voor zeer groote uitgaven en dan kan men ook wel bfi ons om subsidie komen. Brokx. Ik wil mijn voorstel wijzigen en alleen aan de eerste Polder 75. geven. Wordt aangenomen met 74 stem men. Tegen stemden de leden Rekkers, Pruijssers, Rubbens en Smits. Verzoek van de K.R. Militairenveree- niging te Venlo om subsidie. M.a.s. wordt besloten wederom 10 te verleenen. Verzoek van Pater Rector Gabriël van WaspikBoven om 500 subsidie als te gemoetkoming in de kosten der nieuwe Kerk. Pruijssers. De protestanten zitten er ook niet gunstig voor en kunnen ook wel eens komen. In Waspik kunnen ze geen dominee krijgen, omdat ze niet voldoende daarvoor kunnen opbrengen. Of ze moeten een hoofdelijken omslag gaan heffen. Rubbens. Maar in Boven dragen de parochianen zelf al bij in het onderhoud van de Paters. v. d. Rijken. Bij ons heeft de Kerk in komsten van banken, enz. Ik heb wel eens gehoord dat ze bij U maar 1. voor een bank geven, maar bfi ons be talen ze wel 20.voor een plaats in de Kerk. Ik vind dat we de Godsdien sten moeten hoog houden,, zoowel de Prot. als de R.K. Wanneer het werkelijk noodig mocht worden, dan ben ik er niet tegen om ook de Protestanten te helpen. Pruijssers. Dat vind ik ook. Ze zijn bij mij ook wel eens om steun voor de Pa ters geweest, en dan heb ik ook gege ven. Maar het is beter dat ieder voor z'n eigen godsdienst geeft. v. d. Rijken. Aan de harmonie en an dere vereenigingen wordt maar voet stoots subsidie gegeven. Dan mogen we den Godsdienst, die toch boven alles staat, zeker wel helpen. Brokx. We hebben het heffingspercen tage met 1 kunnen verlagen, maar zal dan weer niet verhooging volgen? Voorz. Dat is na te gaan. Rubbens. Toen indertijd de toren van de Protestantsche Kerk hersteld moest worden, hebben wij toch ook subsidie gegeven. Pruijssers. De bewijzen waren er, dat de toren altijd ten laste van de gemeen te is geweest. Voorz. Ik zal eerst nog even antwoor den op de vraag van mijnheer Brokx, of het heffingspercentage zal stijgen. Ik kan mededeelen, dat de belasting geen verhooging ondergaat als we hier 500 subsidie geven aan de Paters. De Paters maken nu den moeilijksten tijd door en zitten op zware lasten. Straks kunnen we ook overwegen of we de Protestanten zullen helpen als het noodig is. Brokx. Maar stijgt dan liet percentage niet? Voorzitter. We hebben een post van 2000.-— voor onvoorzr ene uitgaven, daarvan kan 500.gent >men worden. Als we echter ook aan deProtestanten 500.zouden geven, dar i zal bet per centage wel stijgen. Verschuuren. Er is nof een andere omstandigheid. De Pastoor s en Domi- né's ontvangen van het Ri jk een soort subsidie, maar de Paters ziiin heelemaal

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6