D£ ECHO VAN NET UK i „Klein Parijs" RATINÉ JEKKERS F a. A. v. d.Wee-Cools I I I IBII No. 85. Zaterdag 26 Oct. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 Oct. 1929. Raadsvergadering. De Burgemeester deelt mede, dat op verzoek der Commissie voor het nazien der begrooting de vergadering voor de behandeling der begrooting. die Vrijdag 25 dezer zou gehouden worden, is uitgesteld tot Woensdag 30 Oct. Met het oog op den R.K feestdag van Allerheiligen, die op Vrijdag valt, moest de vergadering op een anderen dag dan den gebruikelij ken Vrijdag worden gesteld. Gezondheidscommissie. Bij besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord Brabant van den 19 October 1929 is aan den heer W. L. M. de Both, arts te Kaatsheuvel, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie, zetelende te Waalwijk. „Immanuel". Ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan der Christel. Jongelingsvereen „Immanuel" alhier trad Woensdag 23 October voor deze vereeniging op de WeiEerw. heer Ds. de Qraaff te Ede. Na een inleidend woord sprak Z E naar aanleiding van Daniel 3 vers 16 18. Doorspr. werden hierbij de navolgende gedachten nader toegelichtle hoe hun geloof zwaar is beproefd, 2e hoe hun geloof getoond werd en ten 3e hoe hun geloof bekroond werd. De rede werd met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd. A.s. Maandag 28 Ocl. hoopt de jubileerende vereeniging des avonds ten 7'l2 uur in het gebouw voor Christelijke Belangen onder leden en begunstigers haar 12'/a—jarig bestaan te herdenken. Extra trein. Op verzoek der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's Hertogen- bosch en Omstreken, zal ter gelegenheid van de Edison Lichtweek te Amsterdam, op Zaterdag 26 October a s. vanuit Amsterdam naar Den Bosch, Tilburg, Breda en Boxtel, Eindhoven een extra trein ioopen. welke vanuit Amsterdam aan het Weesperpoortstation vertrekt om 22.22. Aankomst te 's Bosch 23.46, aankomst te Boxtel 0.3, aankomst te Eindhoven 0,27. Deze trein geeft te 's Bosch aanslui ting op trein 1692 naar Tilburg en Breda, welke te 's Hertogenbosch om 23.59 vertrekt. Aankomst Tilburg 0.34. Aankomst Breda 0.59. R.K. Tooneelvereeniging D. V.S. V. A.s. Zondag wordt het 12'/ajarig bestaan herdacht der tooneelvereen. D.V.S.V., waarover we reeds meer malen een en ander schreven. Met genoegen kunnen wij vaststellen dat door de groote vraag naar den feestgids der jubileerende vereeniging, de belangstelling alom gewekt is. Om belangstellenden in de gelegen heid te stellen de vereeniging te corn- pllmenteeren, zal het bestuur receptie houden van 121 /2 2 uur in de groote zaal van de R K. Werkliedenvereen, Wij herinneren er nog aan, dat Maandagavond voor niet-leden der Werkliedenvereen. het jubileumstuk .Mijnheer Klaproos" zal worden op gevoerd. Wij hopen dat 't ook dan zal storm loopen. D.V.S.V., veel succes 1 Weg naar Roestelberg. ÊWij vestigen de aandacht op voren- slaande advertentie, waarbij de inwo ners van 't Loonsch—Hoekje en de eigenaren van daargelegen gronden worden opgeroepen ter vergadering op Maandag 28 Oct a.s. des avonds ten half acht in Café van Spaendonk aldaar. Met instemming van 't gemeente bestuur van Loonopzand wordt deze vergadering aldaar door Waalwijks Belang gehouden, waarbij 't resultaat van besprekingen en onderzoekingen zal worden medegedeeld en getracht worden tot een resultaat te komen, wat o.i. voor dit gedeelte der gemeente Loonopzand mede van het allergrootste belang zal zijn. Daarom verwachten wij een drukke opkomst, vooral van hoofden van gezinnen. De 4e Schoenenbeurs te Parijs. Wij lezen in „De Schoen" Dat ook de firma Timmermans van Turenhout als eenige Nederlandsche firma op deze beurs uitkomt, strekt haar naam tot eer. De bijna ontelbare modellen in de monstercollectie in een mooien, zeer ruimen hoekstand uitge- stald, geven wel een hoogen dunk van het Nederlandsche fabrikaat en ik durf beweren, dat ik niet bij één Fransche firma in het zoogenaamd betere genre de schoenen zag als van Tim—Tur. Toch geloof ik niet dat Frankrijk zelf een noemenswaard afzetgebied worden kan en naar ik van de heeren Raming en Trompetter vernam, heeft deze uit stalling veel meer ten doel nieuwe relaties aan te knoopen of oude te bevestigen met Deensche, Zweedsche, Zwitsersche en Noorsche zakenmen schen enz. enz Want juist deze Parijzer schoenenmarkt trekt van alle oorden immers de vakmenschen tot zich. Wan neer dan uitgekomen wordt als Timtur dat deed, dan doei dit een vaderlandsch hart goed. brengt een mooie sorteering voor MEISJES en JONGENS. Grootestr. 207 - WAALWIJK. Vergadering Kerkkorenbond. In Hotel Verwiel alhier had onder leiding van den Z.Eerw. heer pastoor Mannaerts uit Tilburg de eerste bijeen komst plaats van de afgevaardigden van de R.K. kerkkoren in den kring Waalwijk en omgeving van den R K. Kerkkorenbond. Behalve pastoor Man naerts was aanwezig de weled. heer Hoppenbrouwers uit Tilburg, cursus gever in den RK. kerkzang. Alle afge vaardigden van de 7 aangesloten koren waren present. Besloten werd de vol gende ZeerEerw. heeren geestelijken uit te noodigen het geestelijk bestuur van den bond te vormen De H Eerw heer pastoor Völker, Kaatsheuvel, als eere—voorzitter, en verder de Z Eerw. heer van Riel, pastoor St. Jan, Waal wijk de Z Eerw. heer Hasselbach, pastoor St. Antoniusparochie, Waal wijkde Z Eerw heer Huijbers, pastoor Waspikde Z Eerw. heer van Erp, pastoor St. Clemensparochie, Waalwijk. Tot verdere leden van het dageiijksch bestuur werden gekozen de heeren H. van lersel, Waspik, tot vice—voorz. J. Tuerlings, Kaatsheuvel, tot secretaris en Theo Festen, Waalwijk, tot pen ningmeester. Aangaande opleiding, examen en middelen van actie tot verbetering van den kerkzang, werden eenige voor- loopige besprekingen gehouden. Binnen zeer korten tijd zullen de werkzaamheden van den Korenbond, waarvan in Waalwijk en omgeving veel heil verwacht wordt, een aanvang nemen. Bloempjesdag. Vanwege den R.K. Vrouwenbond worden er heden en morgen bloemp jes te koop aangeboden voor het feest van Christus' Koningschap. De op brengst van den bloempjesverkoop is ten bate van de Missie. Lezing Henri Dekking. Voor het departement Langstraat der Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd Donderdagavond door den heer Henri Dekking een lezing gehouden in de achierzaal van Hotel Verwiel. Uit de drukke opkomst der leden viel te constateeren dat de heer Dek king hier geen onbekende is en zijn vroeger optreden een zeer gunstigen indruk heefl achtergelaten. Ook thans heeft deze begaafde voor drachtkunstenaar den aanwezigen we derom een avond van hoogstaand kunstgenot verschaft. Voor de pauze wist hij zijn gehoor te boeien met een diepgevoelde ver tolking van John Gabriel Borkman", een der sterk dramatische werken van den reus der Noorsche litteratuur: Henrik Ibsen, terwijl hij na de pauze bewees niet alleen een dramaturg van den eersten rang te zijn, doch teyens ook een uitstekend vertolker van hu moristische schetsen, waarmede hij niet minder succes had. Dosr den voorzitter van het depar- tement, den heer Mortier, werd deze uitstekend geslaagde avond met een hartelijk dankwoord gesloten. Harmonie „St. fan". In de gisterenavond gehouden alge- meene vergadering der harmonie „St. jan" is in de plaats van den heer A de Leeuw, die tot voorzitter was ge kozen, benoemd tot secretaris de heer Jac. v. Mierlo, die tot heden vice- voorzitter dezer vereeniging was. De eerste winteruitvoering der har monie zal plaats hebben op Zondag 24 November a s. Alsdan zal door de tooneelafdeeling het bekende werk van Jan Grosfeld, „Offerande" worden op gevoerd. Kegelconcours. Wij ontvingen een lijst van de uit de loven prijzen bij het kegelconcours dat morgen door de Waalwijksche Kegelclub ter gelegenheid van haar 1272—jarig bestaan geopend wordt Daaruit blijkt o.m. dat in de 11 verschillende afdeelingen zeer mooie prijzen worden uitgeloofd. Wij noemen 0 a. groote zilveren bekers, medailles, lauwerkransen, gouden kegel, koperen bloempot op koperen zuil, club fauteuil, electrische schemerlamp, schilderstuk van Jan van Delft, electrische ganglamp, rooktafels, reiskoffer, waschtafel garni tuur, enz. enz. Men ziet prijzen, waarnaar menig kegelaar of kegelaarster een baantje zal gooien. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Jeugddienst op Vrijdag 1 Nov. 1929 des avonds om kwart voor 7. Spreker Ds. G. B. Westenburg te Rotterdam. De bedoeling van dezen jeugddienst is, een indruk te geven hoe in de groote stadsgemeenten getracht wordt, jonge menschen, die van het kerkelijk leven dreigen te vervreemden, te trek ken door bijzonderen vorm van predi king en kerkdienst. Niet alleen jonge gemeenteleden, voor wie de Jeugddienst in 't bijzonder bestemd is, maar allen die er belang in stellen, zijn van harte welkom. Ned. Herv. Kerk v.m. Besoijen. A.s. Woensdag 30 Oct. hoopt in de Ned. Herv. Kerk te v.m. Besoijen des avonds 7'/2 uur voor te gaan in den dienst des woords Ds. Ewold van Raamsdonksveer. In- en uitvoer van schoenen, laarzen en pantoffels. Invoer over de maand September. Aantal paren. Waarde. Duitschland 21460 f 75.000 België 10538 30.000 Gr. Britannië 20482 87.000 Frankrijk 2431 10.000 Zwitserland 13972 141.000 Tsj. Slowakije 8452 39.000 Totaal 1928 1929 Duitschland België Gr. Britannië Frankrijk 77335 382.000 79726 388.000 78797 392.000 Aantal paren. Waarde. 104995 f 147.000 152843 159.000 7475 15.000 5633 7.000 270946 328.000 Totaal 1928 238119 303.000 1929 271640 330.000 Uitvoer over de maand September. Aantal paren. Waarde. 4578 f 43.000 2643 22.000 2172 10.000 2585 19.000 1856 13.000 1230 9.000 34632 186.000 1944 10.000 Duitschland België Gr. Britannië Ned. Oost—Indië Noorwegen Polen Dantzig Denemarken IJsland Totaal 1928 1929 51640 58440 55120 312.000 367.000 333.000 De staking in de schoenindustrie te Brussel. Naar men uit Brussel meldt, zijn de onderhandelingen, door bemiddeling van het departement van arbeid, tus- schen de stakende arbeiders en de bazen der schoenindustrie geleid, voor een drietal groote firma's van het ar rondissement Brussel, met succes be kroond geworden. Dit accoord werd bereikt op de basis van een verhoo ging der loonen met 15 pCt., d i. 43 centimes per uur voor de mannen en 31 centimes voor de vrouwen, onmid dellijk na de werkhervatting, een nieu we verhooging met 2 5 pCt met ingang van den tweeden Zaterdag van Febr en een derde verhooging, eveneens met 2,5 pCt. na den tweeden Zaterdag van Mei. Het werk wordt reeds Maan dag a s. in deze drie fabrieken hervat. Verwacht wordt nu dat ook de andere firma's voldoening zullen geven aan hunne arbeiders. 's BOSCH. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering is besloten tot toelating van het nieuwbenoemde raadslid A. Pentinga (v.-d De heer jimmink deelde mede dat de s.d.-fractie bij de begrooting zal voorstellen nog 100 woningen van wege de gemeente te bouwen. Aan de r.-k. bouwvereeniging Mgr. Prinsen verkocht de gemeente voor den bouw van 74 arbeiderswoningen grond tegen den prijs van f 12.50 per M2. De directeur-generaal van de volks gezondheid vindt dit evenwel te veel en acht een hoogeren grondprijs dan f600 per woning niet toelaatbaar, daar dit leiden zou tot bezuiniging op de bouwkosten, waardoor de moreele belangen der gezinnen zouden worden geschaad. In verband hiermee besloot de raad den koopprijs met f150 per M2 te verminderen. De dichting der Binnendieze wordt thans ter hand genomen. Ter plaatse waar de Zusters een nieuwe school gaan bouwen werd reeds een gedeelte van den Dooden Stroom aan haar overgedragen om gedicht en gerioieerd te worden. De raad besloot de rest van den Dooden Stroom voor rekening der gemeente te dichten, waarvoor een crediet van f7100 werd verleend. Ook zal begonnen worden met de ophooging van de terreinen grenzend aan het Plantsoen. Er zijn eenige groote werken in de stad in aanbouw en de daarvan vrij komende grond zal daar gestort worden wat de ge meente f2000 kost. Tevens moet de gemeente aan de huurders van het betrokken perceel, dat aan de Gods huizen behoort en waarvoor zij de huur moet blijven betalen, een schade vergoeding van f 1350 uitkeeren wegens het gemis van het gebruik van dit perceel, dat de Godshuizen bereid zijn aan de gemeente te verkoopen. Aanvankelijk was de raad over dit voorstel niet te spreken, niet over den inhoud daarvan, doch om het feit, dat de berging van grond reeds grooten- deels geschied is en de raad er eerst thans in wordt gekend. Zulks had reeds in de vorige vergadering kunnen geschieden, wanneer de raad niet tevoren bad kunnen worden gehoord, zooala B. en W. verklaarden dat het geval was. Een voorstel van den heer Briel om aan B, en W. eerst nadere inlichtingen te verzoeken en 't voorstel aan te houden werd met bijna alge- meene stemmen behalve die van de weihouders en den heer Thijssen aangenomen. Dit hield in dat de verrichle en nog te verrichten werk zaamheden voor het risico van B. en W. waren. Dezen verklaarden daarna onmiddellijk het grondstorten te zullen laten stopzetten, wat mogelijk tot gevolg zou hebben, dat ook de bouw werken kwamen stil te liggen. Toen retireerde de raad. De heer v. d. Dries verklaarde dat hij in het gevallen votum meer een motie had gezien uitsprekende dal dergelijke feiten zich niet herhalen mochten, maar dat het nu eenmaal begonnen werk mocht worden voort gezet en het daarvoor noodige crediei wordt verleend. De andere raadsleden op één na legden zich bij dezen uit slag neer en de voorzitter, die met deze oplossing zeer in zijn schik was, verklaarde met de gevallen uitspraak rekening te zuilen houden. Tot directeur van het bouw- en woningtoezicht is met 18 van de 22 stemmen de heer J. Th. Drijvers, technisch hoofdambtenaar bij gemeente werken te 's-Bosch, benoemd, no. 2 van de aanbeveling. SPRANG—CAPELLE (Van. Sprang) A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv, Kerk alhier op te treden Ds. A. van Willigen van Ca- pelle. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag des voorm. half 10 en des nam. half 6 op te treden Ds. J. Snoek. Tot leden van het Kiescollege bij de Nad. Herv. Kerk alhier werden ge kozen de heeren Jac. Nieuwenhuijzen en A. Vos Czn. CAPELLE. De landbouwvereeniging Sprang-Capelle e. 0. houdt a.s. Woens dag 30 October des avonds 6 uur in het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene leden vergadering. De agenda vermeldt 1. Opening en notulen. 2. Aanschaf fen hulpmeststoffen, veevoeder, enz. 3. Rondvraag en sluiting. CAPELLE. A.s. Zondag des voor middags half tien en des avonds 6 uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier optreden Ds. A. v. Willigen. Dezer dagen had de heer D. het ongeluk met zijn auto in een heg te recht te komen, waardoor zijn wagen aanzienlijke averij opliep. Een en ander was het gevolg van het onklaar worden der stuurinrichting, J.l. Woensdag had V., werkzaam bij de firma Oerlemans alhier het ongeluk een slijpsteen tegen zijn aan gezicht te krijgen met het noodlottig gevolg dat zijn aangezicht vreeselijk gewond werd. Voorloopig verband werd aangelegd door Dr. Kohier, waarna hij zich onder geneeskundige hulp van Dr. Waardenburg moest stellen, die de bekomen wonden moest hechten. Bij de alhier gehouden aanbe steding van het glas- en verfwerkvan een woonhuis voor rekening van den heer J. Meijer werd als volgt inge schreven J. de Groot te Capelle f 295. T. den Hollander te Capelle f 165, Gebr. van der Waals te f 156, J. v. Dongen te Capelle f 138, Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Naar men ons mededeelt zal de heer J. Krljl te Heerde, benoemd tot hoofd der O. L. School aan den Loonschendijk, aldaar 1 Nov. e.k. in functie treden. Ds. J Snoek, Geref. predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Nieuwer- kerk (Z.). en een naar Puttershoek. Tot onderwijzer aan de Bijz Lagere School in de Nieuwstraat alhier is benoemd de heer H. Barneveld te Westbroek (U A.s. Zondag des nam 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a d. Loon schendijk optreden Ds. Ewoldt te Raamsdonk. De Vrijhoevensche Biljartvereen. „V.B.C." speelt as. Zaterdagavond in haar clublocaal bij den heer J. Treffers Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT. Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N T1ELEN. een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Baardwijksche biljartclub. Na gehouden inschrijving is de levering van brandstoffen voor de scholen en andere gemeentegebouwen gegund aan den laagsten inschrijver, den heer de Roon te Sprang. WASPIK. In de maand Maart van het volgende jaar zal in deze parochie een H. Missie worden gehouden. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar een tuinbouwcursHS worden gegeven. De lessen hebben plaats in de voormalige openbare lagere school, die door Burgemeester en Wethouders beschikbaar is gesteld. Donderdag werden tn de Con certzaal van den heer van lersel door de firma van Nelle uit Rotterdam film voorstellingen gegeven. GEERTRUIDENBERG. Evangeli satielokaal „Immanuel" Wal. Zondag 27 October 's morgens 10 uur ds de Haan, Breda. MADE. Maandag hield de Tuin- bouwvereeniging van Made een druk bezochte ledenvergadering in het patronaat onder voorzitterschap van den heer W. van Brakel. Uit het overzicht bleek dat in de afgeloopen campagne door de leden aan diverse producten geleverd was tot een gewicht van 303602 K G. met een opbrengst van f 52.311.25. Door den Voorzitter werd aan de leden een circulaire uitgereikt van het Hoofdbestuur over nieuw aanbevolen teelten en werden door hem uitvoerig toegelicht en besproken. Bij de rond vraag werd door een der leden de wenschelijkheid besproken om ook dezen winter eens een spreker te laten komen, welk voorstel algemeen bijval vond en waarvoor door het bestuur de noodige stappen zullen worden gedaan. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Op de steenfabriek „De Donge" werd als onder directeur benoemd de heer W. Diependaal alhier. Het zoontje van den heer A. v. Gils kwam bij de bijzondere school onder het spelen te vallen en brak een arm. Dr. Houpst verleende ge neeskundige hulp. Het metselwerk voor een te bouwen woon- en winkelhuis, voor rekening van den heer B.v.d. Veeken alhier is opgedragen aan den heer A. Knoop en Zn. alhier voor f1840.— Predikbeurten op 27 October te Made ds. Steenhuizen om 10 uur en te Dongen in de Ned. Herv. Kerk om 2'/2 uur nam. Ds. Prins van Wijngaarden spreekt om 10 uur in de Herv. Kerk te Oosterhout. LOONOPZAND. De parochianen van Loonopzand worden ter vergadering opgeroepen op a.s Zondag half 12 in de zaal van Ant. Stalpers. Het doel van deze bijeenkomst is de samenstel ling van een feestcomité voor het gou den priesterfeest van den pastoor. A.s. Zondag wordt door de too- neelclub van de R.K. Werkliedenver- eeniging in de zaal van Ant. Stalpers wederom een uitvoering gegeven van het symbolische spel „De Hemeinar" en het blijspel „De verdraaide sectie". De voorstelling begint om zes uur en is voor iedereen toegankelijk tegen den entréeprïjs van 30 cent met inbegrip van plaatselijke belasting. Gezien het succes var. Zondag j.l. mogen we een groote belangstelling verwachten. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 24 Oct. 1929. A.s. Woensdag wordt vanwege de fa. van Nelle in „Hel Wapen van Amsterdam" een filmvoorstelling ge geven met betrekking tot de door haar verkocht wordende artikelen. Tot een bezoek is in de eerste plaats uitge- noodigd de schooljeugd. J.l. Maandag voor 25 jaren trad onze oud—stadgenoot, de heerj Hex- spoor in functie als telegrafist bij de Staatsspoorwegen, bij welke Mij. hij is opgeklommen tot assistent—stations chef, standplaats 's Bosch. De Fanfare der H. Familie is voornemens 10 Nov. haar eerste win ter—concert aan te bieden. Tevens zullen dan eenige komische nummers ter afwisseling ten gehoore worden gebracht.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9