Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON ij /yaf-Koad J weer MDH GEMEENTERAAD. SUMMER 88. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATBRDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele r|Jk 1,40. Brieven, Ingezonden strikken, gelden, enf. franco te aenden aan den Uitgever. SJITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDBÜKKERIJi ANTOON TIELEN. Telefoon No. U. Teleur.-Adres: XCHO. Prfls der AdvertentlCn 20 cent per regel; nrtnlmriTn 1.50. BQ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 nar ln ons bezit sin. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. SPRANQ-CAPELLE. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagnamiddag ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Meljers. Afwezig het lid Kerst. 1. De notulen der vorige vergade ring werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken, w.o. a. Qoedkeuring vaR Oed. Staten tot wijziging van de begrooting. b. Mededeeling van J. van Beek, dat hij zijne benoeming ais wegwerker onder dankzegging aanneemt. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Verzoek om subsidie van het Groene Kruis te Waalwijk, ten behoeve van het Consultatiebureau voor Zuige lingen. Voorzitter. Gezien de mogelijkheid dat we hier ook zoo'n Consultatiebureau zullen krijgen, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Conform voorstel B. en W. wordt m.a.s. besloten. d. Verzoek van het Bestuur der Bijzondere School te Sprang—Capeile om gelden voor vergrooting der school, aanschaffing schoolmeubelen, enz. Voorzitter. B. en W. stellen voor om dit verzoek nog aan te houden, aangezien er nog geen overleg heeft plaats gehad met het schoolbestuur. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt besloten. e. Verzoek van de Oudercommissie te Vrljh—Capeile, om stichting van een nieuwe school aldaar, aangezien het oude gebouw als zoodanig niet meer aan redelijke eischen voldoet. Overeenkomstig voorstel B. en W. „DB BOBO VAX EBT MOID BV'. NAAK HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 115. „Leugenaar! Bedrieger!" donderde Beli hem verontwaardigd toe. „Ge hebt opnieuw bijna een moord be gaan in dit huis. Ge waart het al thans van plan. En slechts door een toeval zijt ge niet in je duivelsch werk geslaagdJe hebt dat plan van a tot z overwogen en zijt met voorbedach ten rade onder een gemeen voor wendsel hier binnengedrongen! Je bent hier gekomen om juist op het moment dat we van Sneck zouden opereeren, het licht uit te draaien. Je had gedacht d.at we dan zonder licht zouden zitten, nietwaar, maar je had buiten den waard, in casu, buiten de geleiding in de hall gere kend, die met de bovenleiding in ver band staat! Doch, je bent hier meer geweest!" „Ben je krankzinnig!" hijgde Hen- son. „Wanneer ben ik al eens eer hier geweest. „Den nacht dat je van Sneck hier heen hebt gelokt door een vervalsch- ten brief en hem voor dood in de ser re, daar, hebt achtergelaten", bulder de Bell den onverlaat toe. Henson gaapte den spreker aan, wordt besloten genoemd adres om advies naar hun college te verwijzen. f. Adres van P. H. van Alst e a. om een lantaarn te plaatsen achter de Hoeve te Sprang. Wordt ter afdoening gesteld in handen van B. en W. 3. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van het v.m. schoolhuis te Sprang. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten aan J, van Beek vanaf I Nov. ontheffing te verleenen van huur en met ingang van denzelfden datum het v.m. schoolhuis onder de oude voorwaarde aan J. C. van der Schans te verhuren tot 31 Dec. 1930 4. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening over 1928. Uit het rapport der Commissie blijkt, dat de rekening geen aanleiding heeft gegeven tot bijzondere opmerkingen. Op één punt wil de Commissie de aandacht vestigen, nl. op de honden belasting. Deze belasting wordt steeds minder, hetgeen de commissie toe schrijft aan onvoldoende controle op de aangifte van de honden. Gevraagd wordt een strengere controle uit te oefenen. De Voorzitter deelt daarop mede, dat inmiddels een strengere controle wordt uitgeoefend, waardoor de be lastingen beter binnenkomen. Verheljden. Ik mis in de rekening de opbrengst van de tantieme en dividendbelasting. Voorzitter. Dat Is nog niet binnen. Verheijden. Hoeveel bedraagt dat ongeveer. |een paar Wybert- tablettenZij bescher men tegen verkoud heid en infectie. zijn lippen bewogen zich om te spre ken, maar geen geluid kwam uit zijn keel, die als toegeschroefd werd van ontzetting. „Je hebt een beetje kennis van electriciteit, nietwaar", ging Bell spottend voort. „En je had zoo'n aar dige truc bedacht om onze operatie van hedenavond te laten mislukken. Je bent op dat idee gekomen op het zien van dat stopcontact daar in den muur voor het licht in die studeer kamer. Met wat water was je in staat om kortsluiting te veroorzaken door de draden elkaar te doen raken. Zóó dompelde je ons in de duisternis. Wel aardig gevonden, moet ik zeg gen en niet geheel onverdienstelijk. Maar alleen jammer dat je niet wist dat de hall er niet bij hoorde, hé? Echt jammer voor jou! Maar van Sneck is daardoor het leven gered en als ik je misschien er een plezier mee doen kan, wil ik je wel vertellen, dat hij morgen even gezond en normaal zal zijn als ieder van ons viertjes!" Henson was ontdaan en bleek over eind gekomen. Hij trachtte te protes teeren, doch alles tevergeefs. Bell be gaf zich naar het stopcontact in den muur en wees er op. „Houdt hier de kandelaar maar eens bij!" bromde hij. „Daar! De plaats is nog nat en er staat nog wa ter in de gaatjes, dat overigens langs j den muur is gedruppeld. Je verdien- de neergeschoten te worden waar je staat, moordzuchtige hond!" Henson protesteerde als een belee- j digde majesteit tegen de door Bell ge- uite beschuldiging. Hij beweerde, dat dit allemaal Spaansch voor hem was. Voorzitter. Gemiddeld f 140—f 160. Verheijden. Dat is een kolossaal cijferPersoonlijk wensch ik aan het rapport nog iets toe te voegen. Mijns inziens zijn de belastingen te dezer plaatse nog steeds veel te hoog. Ik vraag mij dan ook met angst af, waar het heen moet, als de ons omringende depressies ook over ons land komen. Ik adviseer dan ook met kiem. zich te matigen in allerlei eischen. Laat men toch bedenken, dat de belastingen betaald moeten worden. Een plaatse lijke belastingopbrengst van c.a. f 63000 voor nog geen 5000 zielen, noem ik ongehoord. Het grieft mij dan ook in hooge mate, dat onze ter zake kundige wachtgelders in 'tafgeloopen jaar niet werden herplaats?. Na afloop der laatste Kamerverkie zingen heeft men van alle zijden ach en wee geroepen over den groei der S. D. A. P., zoowel als over den koiossalen vooruitgang der party van Ds. Kersten te Capeile. Inderdaad, ik had het nog erger verwacht. Het was dan ook een gerechtvaardigde geprik- Hij had zoo rustig geslapen, dat hij niet eens gemerkt had, dat er een de fect aan de electrische geleiding was gekomen. Maar Bell maakte een eind aan zijn protesten van onschuld. „Scheer je weg!" bulderde hij. „Maak dat je onder onze oogen van daan komt, jou schurk, ge vergiftigt de lucht, welke eerzame mannen in ademen, en je bent even gezond als ieder van ons drieën. Waarom schop je hem eigenlijk niet op straat, Steel vroeg hij, zich tot den romanschrij ver wendend. „Waarom telefoneer je niet onmiddellijk naar het politie bureau, naar Marley, om hem mee te deelen, dat de zwendelaar uit Hud- dersfield hier voor je staat. O, als ge een wist, wat het mij kost, om mijn handen van hem af te houden!" Maar reeds had bij deze laatste woorden de moedige Henson de vlucht genomen en weldra stond hij puffend en zweetend van angst, vol komen uit het veld geslagen en over bluft, en met de terneerdrukkende zekerheid, dat hij er niet in was ge slaagd zijn grooten, beslissenden slag te slaan. Van Sneck zou morgen im mers weer even gezond zijn als een ander en dan zou hij spreken Maar daaraan durfde hij op het oogenblik niet te denken. Hij had thans al zijn moed en zenuwen, al zijn geestkracht noodig. Nog één, één enkele laatste kans bleef hem over, om geld bijeen te krijgen, en daarna moest hij zorgen het land hoe eer hoe liever te verlaten. Hij betreurde het nu, dat hij in de zaak van Merritt zoo voortvarend was opgetreden. Immers keldheid tegenover het afgetreden Ministerie, dat met vuur speelt. Spr. en Voorzitter weten dat het nog anders kan, gezien toestanden als vóór 40 jaar. De twee Dagelijksche besturen treft in dezen geen schuld, daar zij steeds alle pogingen in het werk stelden voor herplaatsing, doch men klopt in Den Haag aan doovemansdeur. Ik stem evenals vorige jaren als protest tegen de geheele begrooting. Voorzitter. Het gaat hier nu over de rekening, Verheijden. Dat weet ik, maar ik wil het maar vast zeggen. Hierna werd de rekening m.a.s. voorloopig vastgesteld 5. Vaststelling begrooting 1930. De begrooting geeft der commissie geen reden tot ingrijpende voorstellen of wijzigingen. Zij vraagt de aandacht voor de volgende punten. Vooralsnog niet over te gaan tot aanschaffing van een motorbrandspuit, doch wel het brandbluschmateriaal geregeld controleeren en het personeel met den omgang meer vertrouwd te maken, door oefeningen, etc. Gewezen wordt op den slechten toestand der trottoirs in Capeile. Voorts wordt ge vraagd om het wegen—afkrabsel aan te wenden voor verhooging van paden, enz. De commissie dringt ten slotte nog aan op spoedige indiening van het algemeen wegenpian. De Voorzitter antwoordt daarop, dat men de aanschaffing van een motor brandspuit nog in overweging zal houden. De herbestraling en verbetering trottoirs in Capeile zullen B. en W. ernstig overwegen overeenkomstig het verlangen der Commissie zal het wegen—afkrabsel benut worden voor het ophoogen van paden, terwijl het algemeen wegenpian spoedig kan worden tegemoet gezien. v. d, Willigenburg. Namens de Com missie dank ik voor 't antwoord van B, en W, 't Is toch zeker de bedoeling James Merritt had hem op het oogen blik zeer groote diensten kunnen be wijzen. Maar deze zelfde Merritt had gedreigd, lastig te zullen worden en daarom had hij hem maar liever uit den weg willen ruimen. Maar tot op het oogenblik had de politie nog niet i de hand op den gauwdief weten te j leggen. Was het soms ook mogelijk, dat Merritt ontdekt had Maar daarover besloot de heer Henson zich maar niet te druk te zullen maken. Hij zou terugkeeren naar de rustige kamers, die hij voor een paar dagen in Kemp-Town had gehuurd, hij zou van kleeren veran deren en daarna zich naar Longdeau Grange begeven, en het moest al heel vreemd gaan, zoo nam hij zich ern stig voor, wilde hij zich door de oude dame zonder geld laten afschepen. Als hij zich haastte, kon hij daar om 11 uur nog zijn. Dan begaf hij zich naar zijn eigen kamer. Maar hij deinsde terug, toen hij een man bemerkte, die in zijn leunstoel zat te slapen. Deze schrok echter wakker door het leven dat hij bij zijn binnentreden maakte, en opende de oogen. En in die oogen gloeide een gevaarlijk vuur, hetwelk Henson's hart met ontzettenden angst vervulde. Want het was Merritt, Ja- mes Merrits in hoogst eigen persoon, die daar zat, en het was Merritt wiens oogen hem meedeelden, dat hij, die i eens zijn trouwe helper was, op de hoogte was van zijn verraderlijk spel. Henson stond van aangezicht tot aan- i gezicht met den dood en hij wist het. Dan maakte hij rechtsomkeert, en vluchtte, om z'n leven te redden. Hij om het brandweer-personeel eenige malen per jaar te laten oefenen Zulks staat niet in 't antwoord van B. en W. Middelkoop. Wat verstaat U onder oefenen Een droge oefening v. d. Willigenburg Dat zou al helpen om de menschen meer vertrouwd te maken met materiaal. Wij hebben 't indertijd gezien bij een brand bij den heer Sneep, dat de onkunde van de brandweer aanleiding gaf tot moeilijk heden. Dan is het voorts gewenscht om het materiaal geregeld te contro ieeren. Michael. Maar we hebben hier toch ook nog een stelletje brandmeesters om dat allemaal goed na te gaan Als de slangen gebruikt zijn, moeten ze eerst gedroogd worden en dan be hoorlijk opgerold. Dat is 't werk van de brandmeesters die er voor betaald worden. Hierna werd de vaststelling van de begrooting in stemming gebracht en met op één na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde het lid Verheijden. 6 Beslissing inzake electrificatie voor voormalig Sprang en Vrljhoeve- Capelie. De Voorzitter zegt, dat men krach tens het vorig raadsbesluit nogmaals in onderhandeling is getreden met de P N.E M. Doch genoemde Mij geeft geen meerdere concessies. Het vraag stuk heeft men nogmaals overwogen en men schat de jaarlijksche onkosten voor de gemeente op f 1250 B. en W. meenen zich van een advies of voor stel te moeten onthouden en laten de beslissing over den aan Raad. Michael, 't Genoemde bedrag wordt natuurlijk elk jaar minder door de jaarlijksche aflossing. v. d. Willigenburg Ik dank B. en W. voor de moeite welke zij zich hebben ge geven om van de PNEM meerdere voor- deelen en betere voorwaarden te krij gen. Dat dit niet gelukt is, is jammer, haastte zich voort door de stra ten, langs het ziekenhuis, in de rich ting van de heuvels, met Merritt op zijn hielen. Zijn voorsprong was niet groot, maar voldoende. Merritt nam een verkeerden hoek en met een ang stig, luid kloppend hart, sloeg Hen son den weg naar het kasteel Long deau in. Het duurde geruimen tijd alvorens hij zijn moed weer had bij eengeraapt. En hij gevoelde zich al heel slecht op z'n gemak, totdat hij de poort van Longdeau Grange had bereikt, waar hij, na een paar maal te hebben gebeld, blij was, ten slotte den ouden Williams te zien verschij nen. De laatste scheen opgewekter en levendiger dan gewoonlijk. Over zijn gerimpeld gelaat lag een boosaardige grijns en iets als een verraderlijk lachje glom in zijn grijze oogen; een lachje, dat han alles kon beteekenen. „Er schijnt veel licht te branden van avond, riep Henson uit, terwijl een eigenaardig voorgevoel hem be kroop, zonder dat hij zou hebben kunnen zeggen, wat het was, dat op hem zulk een eigenaardigen indruk maakte. „Laat me naar binnen, zon der dat iemand iets van mijn tegen woordigheid hier weet. Is je meeste res al naar bed?" „Neen, ze is in de huiskamer, mijn- I heer", antwoordde de oude Williams. „Ze speelt piano en zingt. En juf frouw Enid is ook bij haar. Ik weet zeker dat ze blij zullen zijn, u weer te zien, mijnheer Henson." Wordt vervolgd. Waalwyfesc&e en Langstraatscbe w.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1