Kloosterbalsem RECHTZAKEN. 't Spijt me, dat B. en W. in deze met geen voorstel komen waaruit zou blij ken of men er voor of er tegen is. Waar men hier met een raming te doen heefl, kan ik me toch wel eenigs- zins begrijpen, dat B. en W. zich van een advies wilde onthouden. Van den anderen kant doet 't me een genoe gen dat men toch ook niet met een afwijzend voorstel komt. 't Gaat er nu om, hoe kijken we tegen de raming aan. 't Kan natuurlijk zijn dat de schatting minder is maar ook nog hooger loopt. Maar als ik zie hoeveel personen reeds voor aansluiting ge- teekend hebben en na ga wie 't nog wei zullen doen, dan geloof ik toch wel. dat we al heel spoedig aan de gestelde garantie zullen komen. 't Eerste jaar zal als overgangsjaar na tuurlijk een nadeel opleveren, maar voor de toekomst zie Ik 't nog wel hoopvol in. Nu biljft er nog over de gas garan tie aan Kaatsheuvel. Vorig jaar is er afgenomen 100.000 M3daarin is de straatverlichting niet begrepen. Als we zien dat de gasafnarne elk jaar toe neemt, dan lijkt 't me, dat B. en W de geschatte som zeer ruim hebben genomen. Ik heb de vaste hoop en overtuiging, dat na korten tijd de ga rantie mei te hoog zal blijken. 't Kan ons wel iets kosten, maar we krijgen er toch wat voor terug Naast 't groote gerief van eiecirlciteit brengt 't ook mee een belangvoorde klein—industrie, dat indirect ook een gemeentebelang is. Wanneer het de klein-industrle goed gaat is er kans op meer werk in onze plaats en een grootere belasting-opbrengst. Met deze overwegingen stel ik voor om Sprang eri Vrijhoeve—Capelle van electriciieit te voorzien. Michael. B. en W. konden niet met een voorste! komen. In de vorige ver gadering is in princiepe besloten om Sprang en Vrijhoeve—Capelle van electriciteit te voorzien als het niet meer zou kosten dan maximum f 1000 En wij hebben nadien van de PNEM geen betere voorwaarden kunnen krijgen. Maar ik moet U nog opmerken aat de straatverlichting niet in de garantie afname begrepen is. v. d. Wiiligenburg. Dat hebt U toch abuis. Volgens mij verstrekte inlich tingen is de straatverlichting er ook in begrepen. Michael. Dan is daar pas een ver anaering ingekomen. Als Uw voorste wordt aangenomen zuilen wij eerst nog de uitspraak van Kaa.tsheuve moeten afwachten. Dezen winter kom er van den aanleg toch nieis meer Men zal niet eerder aan den gang kunnen dan iegen hei voorjaar v. d. Wiiligenburg. Dat weten we we!, maar 'i is nu «e doen om einde lijk eens een uitspraak te krijgen. Sneep. Het volgend jaar komen we voor groote uitgaven te staan, zooals voor wegen, wat zeer noodzakelijk is, daarom zou Ik willen voorstellen om nog maar een paar jaar te wachten, Michael. Met de wegen zal het nog wel meevallen. Verheijden. Zooals ik t uitreken komen we voor een tekort van f 1500 Voorzitter. Het blijft natuurlijk maar een schatting, die berekend Is naar een afname van 4800 K. W, U. Verheijden. Ik herinner me uit het raadsverslag van 1913 of 1914, dat toen de electrïficatie van Capelle op 't tapijt kwam. Daarbij werd ook ge raamd en het liep op een strop uit. Dat gaat altijd met dat soort wer- ken. Toen de Maasmond werd ge projecteerd schatte men 't werk op 13 millioen en 't kwam in werkelijk heid op 31 millioen. Ik wil niet met steenen gooien naar de PNEM., maar het is een stomme zet geweest, dat ze in de oorlogsjaren heeft door gebouwd. Toen 't over de electrificatle var. Capelle ging, heb ik hel niet aange durfd en me buiten stemming gehou den. Voor Sprang en Vrijhoeve— Capelle zie ik er nu ook een bezwaar in, en zou nog maar een paar jaar wachten. Vos. In Sprang willen de menschen over 't algemeen we! aansluiten. Middelkoop. Met Capelle was 't indertijd een heel ander geval. Daar had men alleen olie-verlichting, terwijl men in Sprang naast olie ook gas heeft. Als men nu nog electriciieit krijgt, dan wordt het toch een zekere luxe. Timmermans, 't Is niet aileen luxe, maar ook een gemeentebelang. Sneep. Ik steun 't voorstel van Ver heijden om nog een paar jaar te wachten. Michael De vraag is, hebben we er een offertje voor over. v. d Wiiligenburg. Daar gaat 't om. Voorzitter. Ik zal 't voorstel van v. d. Wiiligenburg in stemming brengen. Middelkoop. Maar zou het niet mo gelijk zijn, dat uit de belanghebbenden een soort garantie commissie werd ge vormd v. d Wiiligenburg. Dat is een ïdëiel vinden zal zijn. In stemming gebracht wordt het voorstel van v.d. Wiiligenburg met 8—2 aangenomen. Tegen stemden de leden Verheijden en Sneep. v. d. Wiiligenburg. Ik dark der. raad voor de medewerking en hoop, dat dit besluit voor de gemeente geen strop zal zijn. Verheijden. Dat hoop ik ook, 7. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de provincie ten behoeve van de ver- jreeding van den weg te Sprang een strookje grond van de begraafplaats te koop vraagt voor f 387.80. B. en W. vinden dezen prijs te laag en achten een prijs van f 500 re delijker. Verheijden. Wat biedt de provincie bundersgewijs Voorzitter, f 3000 Verheiden. Dan vind ik de taxatie van de provincie aan den lagen kant en kan mij goed vereenigen met het voorstel van B. en W v. d. Wiiligenburg. Wij komen boven dien nog voor extra kosten voof af paling van het kerkhof. Hierna gaat de raad met het voor stel van B en W. accoord. Voorts werd besloten de verpachting van landerijen aan den Notaris op te dragen Rondvraag. v. d. Hoeven. Er is mij op gewezen, dal 't voor de landbouwers in Sprang zoo moeilijk is om van Dinsdag op Woensdag vee te iaden vanwege de duisternis Zou het nu niet gevonden kunnen worden dat Dinsdagnacht bij de halte de lamp blijft branden De Voorzitter zegt zulks toe. Verhepen. Kan één der Heeren mij ook mededeelen, wanneer de nieuwe wet regelende de finaritieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten, waarbij de salarissen van Burgemees ter en Secretaris voor 75 pCi. door het Rijk betaald worden, of hieronder ook de wachtgelders dezer categorie Heeren vallen? De voorzitter antwoordt ontkennend. Verheijden. Maar de Regeering heeft toch een Commissie van Bijstand be noemd. Ze heeft dus wel degelijk lan cunes voorzien. Ik wensch dai het Dag. Bestuur tijdig deze commissie bezoekt en deze zaak degelijk onder zoekt. Geen schriftelijke informatie s.v.p. want de tegenwoordige beide Weihouders en ik weten dan wat er gebeurt zelfs voor de Kroon. Hier hebben wij genoeg ondervonden en zullen dit verder in het algemeen be lang maar doodzwijgen. Ik wensch van den Wethouder van weg en werken, dhr. Michael, ter zake deskundige, gaarne eens te vernemen, wat de reden is, dat de post ijzer werk te leveren aan de betonnen be schoeiing Labbegaische Haven vorig D. B. duidelijk was omschreven. Nu vond ik bij het tegenwoordig Bestuur, dat zonder eenige omschrij ving in bet bestek betonnen beschoeiing Capelsche Haven een bedrag van f 3300 „tout court, was opgegeven zonder eenige omschrijving, Het be vreemdt mij dat dit werk ie Labbegat goed blijft zitien, doch te Capelle reeds over den kop komt. Michael, 't Is moeilijk om daar direct op te antwoorden. In de eerst volgende vergadering zal ik U rap port uitbrengen. Sneep, Er is hier over gesproken om een waterkraan te plaatsen voor de woonwagenlui, maar er is nog nog niets aan gedaan. Wel is er iemand bij me geweest om 't op te meten, maar verder niets. Voorzitter. Ik heb last gegeven aan v. d. Linden om 't in orde te maken. Michael. Ik heb er ook nog mei Dekkers over gesproken of de Maat schappij soms toelaat dat we een dmkkraan op dc leiding zetten, maar tot op heden heb ik nog geen ant woord. Sneep. Ik wil nog even opmerken, dat hier geen eigen belang bij is. Als er soms heeren zijn die zulks denken, dan moeten ze '1 maar zeggen, want dan wil ik met de heeie zaak niets te doen hebben en moeten ze zelf maar zien hoe ze aan water komen. Maar de buurt heeft er dan weer aile last van. Verheijden. Wijs ze een andere staanplaats aan, dan zijn we van dat volkje verlost. Voorzitter. Ik zal 't eens overwegen. Hierna sluiting. BUITENLAND. vormingen en vrede in het belang van daar zijn bijgeschoven, in .boeiende de republiek. Tardieu heeft, toer. hem het besluit der radicalen bekend werd, gezegd, dat hij toch zijn. kabinet zou tot stand brengen. Briand heeft volgens Havas mede gedeeld, dat hij zich bij de vorming van het kabinet uitsluitend op het standpunt der buiter.landsche politiek ïeeft gesteld op een tijdstip, waarop internationale overeenkomsten van het grootste belang zijn voor Frankrijk en voor den vrede, heeft hij niet het recht tot deserteeren. Daarom heeft hij aan alle formateurs zijn medewerking toe gekend. Tardieu is gereed gekomen met de vormitïg van zijn kabinet en heeft het aan Doumergue en de pers medege- deeid. Incident voor het Hongaarsche gezantschap te Berlijn. Zaterdagavond tegen 9 uur is voor het Hongaarsche gezanfschap te Berlijn een demonstratie gehouden. Er werd met steenen naar het gebouw gewor pen, waarbij een ruit van de werkkamer van den gezant vernield werd. De Rote Fhane deelt mede, dat de demonstratie geschiedde door een troep arbeiders, die wilden protesieeren tegen het „tuchïhuisregime" van Horthy en het fascisme. KONINGIN MARIA VAN ROEMENIE. Uit haar paleis gezet. Koningin Maria van Roemenië is in verband niet oneenigheden welke in de koninklijke familie heérschten, gedwon gen geworden, het koninklijk paleis te Baltchik aan de Zwarte Zee te verlaten. Over het bezit van het paleis ont stond een geschil tusschen de vo'rstin en prinses Helena, haar schoondochter (de moeder van den jongen koning Michael, den troonopvolger). Kort geleden werd er reeds een deel van het meubilair der koningin buiten gezet en thans is de vorstin zelf uit het paleis gezet kracht" met de gedemonstreerde ont vangtoestellen wedijveren. N. V. Philips Gloeilampenfabrieken Ontslag van arbeiders door rationali- seering. Stijging van den afzet verwacht. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders werd met alge- meene stemmen het voorstel tot ver grooting van het kapitaal van f 100 millioen tot f 250 millioen verdeeld in 62 500 cum. pref. aandeelen en 187 500 gewone aandeeien aangenomen. Op deze vergadering stelde de heer Siliem, firmant van de firma Bsels Bo., een vraag betreffende de vooruit zichten van de N.V. Dr. A. F. Philips antwoordde hierop, dat de gloeilampen een normaal accres hebben, de radio-lampen een groot accres, terwijl de afzet en de produciie van toestellen zeer sterk toeneemt, ongeveer zooveel als de directie gedacht had. Dr. Philips verwachtte, dat de afzet der producten speciaal van de radio-toesteiien ten gevolge van de volmaaktheid van het product zeer zal toenemen, vooropgesteld, dat de finan- cieele crisis, welke momenteel heerscht, den afzet niet zal belemmeren. Voorts informeerde de heer Siliem ernaar, of het waar is, dat er arbeiders ontslagen zuilen worden. Dr. Philips aniwoordde, dat er, toen de N.V. met de productie van de radio toestellen begon, veel menschen ijn aangenomen, die nog niet waren ingeoefend. Thans is hei evenwei zeker, dat ten gevolge van de rationa, iiseering en het invoeren van machines arbeiders omslagen zulien worden. Ook zijn er veel arbeiders van buiten Eindhoven op de fabrieken werkzaam. Binnenkort zullen echter een duizend tal woningen in Eindhoven klaar komen, waardoor een gedeelte van de vreemde arbeiders ontslagen zal wor den om vervangen te worden dooi menschen, die zich in Eindhoven komen vestigen. Voorts zette dr Philips uiteen, naar aanleiding van een andere vraag van den heer Siliem, dat de in aanbouw zijnde nieuwe fabrieken niet overbodig zijn, doch dar er integendeel een groote behoefte bestaat aan nieuwe iabiieksruimte Iedere éiage, die gereed komt, wordt onmiddellijk bezet, aldus dr. Philips. Daar verwacht wordt, dat de winsten air jaar aanmerkelijk hoo ger zulien zijn dan verleden jaar, zal men hoogstwaarschijnlijk den nieuw bouw dit jaar van de winst kunnen atschrijven. Voorts vroeg de heer Siliem, of de laatste emissie gedeeltelijk noodig was geweest voor de financiering van de z.g. „huurkoop". Hierop antwoordde dr. Philips, dat deze emissie zoo goed als geheei had gediend voor de finan ciering van voorraden in aile landen, voor de uitbreiding der fabrieken en voor dekking der debiteuren. Ten slotte vroeg de heer Siliem. of het geen overweging verdiende, om gegevens omtrent de exploitatie perio diek te pubiiceeren. Dr. Philips meen de-, dat dit niet in het belang van de N.V, zou zijn, omdat hierdoor aan de concurrentie gelegenheid zou worden gegeven, om een Inzicht te krijgen In de grootte van de zaak. Om half een werd de buitengewone aigerneene vergadering van aandeel houders der N V. Gemeenschappelijk Bezit geopend. Daar echter het ver- eischte aantal stemmen niet aanwezig was, konden geen besluiten worden genomen en moest de vergadering worden verdaagd tot Vrijdag a.s. De venijnige steken van Spit in den TUg „Geen goud zoo goed" BINNENLAND. Huldiging Dr. Moller. Op 8 November a.s. zal Dr. H W E. Moller zijn 60sten verjaardag vieren Hel voornemen bestaat, om dr. Moiler bij gelegenheid van dezen feestdag op hartelijke wijze te huldigen voor hst vele, dat hij op zoo velerlei gebied voor het Katholieke beschavingsleven heefi gedaan. Daartoe heeft zich een comité en een eere-comité gevormd. De huldiging zal geschieden op 24 Nov. a.s. In het eere-comlié hebben zitting genomen Mgr. Prof. Dr. Th. Goossens Inspecteur van hei Kath. Middelb OnderwTilburg; J. F. M. Sanders deken en pastoor, Tilburg en Mr. Dr F. Vonk de Both, burgemeester,Tilburg Wethouder Heykoop in Rotterdam. Bij de Rotterdamsche s.-d. raads fractie is ingekomen een schrijven van wethouder A W. Heykoop, waarin deze mededeelt met hei oog op zijn langdurige ongesteldheid ontslag te zulien vragen ais wethouder. De raadsfractie zal deze kwestie behandelen in een deze week nog te houden fratievergadering. Naar wl vernemen, zal de "raadsfractie gaarne zien, dat de heer J. ter Laan den heer Heykoop zat opvolgen ais wethouder voor de sociale belangen. Daar de heer Ter Laan, die tevens lid der Tweede Kamer is, het Kamerlidmaatschap on- vereenigbaar acht met het wethouder schap, ligt het in zijn voornemen bi zijn benoeming tot wethouder zijn Kamerzeiel ter beschikking ie stellen. Hij zal dan opgevolgd worden door den heer G. van der Hoeven te Amster dam, secretaris van den Alg. Ned. Mefaaibewerkersbond en redacteur van het vakorgaan „De Metaalbewerker". N.S.F. Showroom te Rotterdam. Na Amsterdam en Leiden heeft nu ook Rotterdam zijn N.S F. Showroom. De drie bekende initialen glanzen hier sinds Zaterdagavond 2 November op den gevel van het volgens de feeke ning van Ir. L. Kalff verbouwd per ceel, Hoogstraat 330. Tusschen twee zij-vitrines, die met de hoofdétalage den voorbijganger even stii doen staan, treedt, nier, de welverzorgde toonkamer binnen, waar alles medewerkt tot het wekk- van gerechtshof deed Maandag uit sleet en behagelijkheid. Op elk der ak in de meineed-zaak-Melis de wille vakjes, waarin het plafondSmale, die ter zake in laatste instantie verdeeld, Is een sampje gepiant, dat j ^oord^id -was tot 21 jaar gevangenis onder een schermpje scnuil gaat om j gtraf een zacht indirect licht te verspreiden.pe adv _gen jia{j met vernietiging De wanden zijn opgetrokken uit hcht- n ket fielsche vonnis 2 jaar geëischt grijs gebeitst oregon pine, gevat in - Het lijkt ons niet ondienstig de aandacht te vestigen op bovenstaand bericht, speciaal op de mededeelingen van Dr. Phiiips voorwal betreft het onfslag van arbeiders. Wij doer, dat te meer, ornaat er uit onze plaats en omgeving zoovelen naar Eindhoven trekken. Wie plannen heefi zuSks nog te doen, za! goed doen met bovenstaande ernstig rekening te houden. GERECHTSHOF DEN BOSCH. De Culemborgsche Moordzaak. De meineed-kwestie. De Fransche Kabinetscrisis opgelost. De radicalen verwierpen met 46 tegen 28 stemmen de motie-Marchan- deau, om de aangeboden portefeuilles te aanvaarden, mils met aanvaarding van het program van Reims. In een tweede motie werd verklaard, dat de groep het nieuwe kabinet naar zijn daden zal beoordeeien zonder be- v.u v,,...SCuuu.B. vooroordeelde vijandigheid met den voorstel waarvoor echter niemand te eenigen eisch van een pohtiek van her- i diepblauwe stijlen Achter een eikenhouten bureau zit degene, die de vrijheid neemt den bezoeker voor te gaan op de royale Arrest wijzende, veroordeelde het Hof verdachte ter zake van meineed in de strafzaak tegen Swéris en Vroege, tot een gevangenisstraf van twee jaar bezoeker vo.ïr te gaan op de *°p e gevangenneming werd tevens be trap, welke leidt naar de eigenlijke 3 8 8 luisterzaai. Hier is het of alies u toe- fluistert: zit ru3tig neer, hoor en oor deel. Een warme biauwe trijpbekiee- ding met zwarte plinten bakent de intieme ruimte af, de lichtbron slingert zich als een zilveren slang over het plafond, terwijl de zeiels, die hier en Roofmoord met brandstichting te Ulvenhout. ciscus Mertens, werklieden te Ginne- ken, thans gedetineerd. Verdachten stonden in eerste instan tie terecht voor de! 'rechtbank te Breda, ter zake dat zij in den nacht van 24 op 25 November 1928, onder de gemeente Ginneken en Bavel, P. van den Burgt hebben ve'rmoord. De moordenaars begaven zich naar de woning van P. v. d. Burgt, toen deze reeds tér ruste was. Na hun slachtoffer zware slagen te hebben toegebracht, waardoor de ongelukkige 12 wonden aan het hoofd ontving, hebben de ban dieten het bed in, brand gestoken, zoo- dat van den Bu'rgt levend of indien hij reeds bezweken was zijn lijk werd verbrand. De brandstichting geschiedde om het misdrijf verborgen te houden. De moordenaars, die het op het geld van hun slachtoffer hadden gemunt, hebben bij den roof slechts een porte- monnaie met een weinig geld kunnen buit maken. In het gerechtshof hadden zitting: Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, president; Mr. Baron van Hugenpoth tot den Beerenclauw en Mr. Bortel; raadsheeren: Jhr. Mr. de Kuijper, subst- griffier. Het O. M. werd waargenomen door Mr. L. Vermeulen, fungeerend advo- caat-gene'raal. Voor verdachte C. de Vught was als verdediger aanwezig Mr. Franke, Til burg; voor verdachte F. Mertens werd de verdediging gevoerd door Mr. Ger- rits, Den Bosch. Als getuigen waren gedagvaard A. C. Vissers en H. Groenen, wachtmees ters der Kon. Marechaussée te Breda; Jhr. Laman Trip, Majoor Districts- Commandant de'r Kon. Marechaussée, Breda; Wed. A. Bogers, Ginneken; Ma ria Eesterman-Damen; H. F. Mee'ren, landbouwer; G. H. J. Gosen, loodgie ter; M. Meeuse, landbouwer; Ja. Goos- sens-van der Velde, allen te Ginneken. Als deskundigen werden gehoord getuigen E. M. Gomme'rs, arts te Gin neken; J. P. L. Hulst, arts te Leiden; H. M. Houben, medicinae doctor en arts te Breda. De adv.-gen. bij het gerechtshof te Den Bosch requireerde in hooger be roep tot veroordeeling van C. de Vugt en F. Mertens, arbeiders te Ginneken, wegens den roofmoo'rd op P. van den Burght te Ulvenhout en wegens brand stichting, ieder tot 12 jaa'r gevangenis straf. Verdachten bleven ontkennen. De verdedigers pleitten vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. Uitspraak 18 Nov. a.s. GEMENGD NIEUWS. Groote verduisteringen bij de Russische Handelsvertegen woordiging te Berlijn. In verband met de catastrophe der Duitsch-Russische Filmmaatschappij ,,Dorusa" zijn naar de „Montagpost" bericht, de leider van de Photo-Kino Centrale, Zerer en de leider der sociale afdeeling der Russische Handelsver tegenwoordiging te Berlijn, Lewine, ge vlucht. Zoowel aan Ze'rer als aan Lewine wordt tenlastei gelegd uit de kas van handelsvertegenwoordiging zich groote sommen te hebben toegeëigend. Tegelijkertijd wordt bekend ge maakt, dat de leiders van de afdeelin- gen .invoer" en „scheepvaart" van hun functies zullen worden ontheven en dat de Russische 'regeering hen naar Mos kou heeft teruggeroepen om zich daar te verantwoorden. Daar op het oogenblik in Rusland een zeer scherpe strooming aan het roer is, hebben beide vertrouwensman nen geweigerd terug te keeren, daa'r zij vreezen ande'rs gefusileerd te wor den. DE NOORDPOOLEXPEDITIE VAN DE „GRAF ZEPPELIN". De voorbereidingen voor de Noo'rd- poolexpeditie vaft de „Graf Zeppelin", welke in het aanstaande voorjaar on dernomen zal worden, worden ijverig voortgezet. Met de stad Tromsö is een overeen komst tot stand gekomen voor het op stellen van een ankermast. De stad stelt het terrein daarvoor gratis beschik baar. Met het grondwerk voor het op stellen van den mast zal nog deze maand worden begonnen. Over de uitrusting van de „Graf Maandagj werd voor het gerechtshof Zeppelin" voor de expeditie zijn dezei in hooger beroep de strafzaak behan- dagen te Oslo de beslissende bespre- deld tegen Cornelis de Vught en Fran- kingen gevoerd. 1 overvallen U onverwacht». Grijp dadelijk naar Akker'» Kloo»terbai- lem, welke tot diep in de weefsel» doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht ■inm-rr-ra»*——uw t

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2