Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m FEUILLETON NUMMER 90. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. If. Teleur.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. De Riad dezer gemeente vergaderde j.l. Vrijdagavond ten Gemeentehuize onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer Burgemeester van der Ven. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende de vergadering met den Christel, groet, waarna de notulen der vorige vergadering onver anderd werden vastgesteld. Agenda 1. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van den heer Ach ten, dat hij zijne benoeming als ambte naar van den Burgerlijken Stand der gemeente Vlijmen aanneemt b. Mededeeling van Mej. J. van Buul, dat zij hare benoeming als on derwijzeres in de nuttige handwerken aanneemt c. Mededeeling van proces verbaal van kasopname bij den administrateur van het G E.B., waarbij alles in orde werd bevonden. In kas was en moest zijn 1713 62'/*; d. Dankbetuiging van den heer J. Kuijsen voor de ontvangen salarisver- hooging Ai deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Schrijven van de wed. L. van de Water, houdende verzoek om ont heffing van een door haar in het Ven van de gemeente gepachte stuk grond. Voorzitter. Het betreft hier no. 75 ten Westen van de Rup, dat door haar voor zes jaar gehuurd is voor een prijs van f 17.— per jaar, B en W. stellen voor om haar geen ontheffing te verleenen. Met toestemming van B. en W. kan zij het perceel wel on dervei huren, maar zij blijft in elk ge val aansprakelijk voor de pacht. Wan- NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 117 „Zooals ge ziet, en ik heb ook, hoe krankzinnig het ook moge lijken, je leven gered van een wissen dood", voegde Bell er bij. „Toen ge dien avond voor de tweede maal in de handen van Henson zoudt zijn geval len, zoudt ge het er zeker niet zoo goed hebben afgebracht. Ik kan je echter wel mededeelen, dat Henson nu is uitgespeeld, aan den rand van den afgrond staat, een zoo goed als verslagen man is. Als we willen, kun nen we hem wel op een zestal be schuldigingen van zeer ernstigen aard onmiddellijk in hechtenis laten nemen. En je zelf kunnen we elk oogenblik laten arresteeren in ver band met die oplichtingszaak van die twee Rembrandt-etsen, „Waaraan ik totaal onschuldig ben, ik bezweer het u!" viel v. Sneck den heer Bell vol plechtigheid in de rede. „Deze beide etsen zijn me door een gelukkig toeval in handen geko men niet anders. Toen werkte ik met Henson samen, en liet ze hem zien. Ik meende, dat lord Littimer een goede kooper zou kunnen zijn. Misschien wilde hij ze beide Vel koo neer we zouden beginnen met ont- heffing van pacht te geven, dan weten we niet meer waar het eind zal blij ven. van Sprang: Maar er kunnen toch wel redenen zijn om wel ontheffing te verleenen. Naar mijn meening moeten we elk geval afzonderlijk beoordee- len. Bij verandering van woonplaats is er toch wel aanleiding om onthef fing van pacht te geven. Zoo is ook hier ongeveer het geval. De weduwe kan zelf het landbouwbedrijf niet meer uitoefenen. Voorzitter. Wanneer we beginnen met ontheffing te verleenen, dan tasten we ons geheele grondbedrijf aan en wordt het voor de administratie een groote warboel. Natuurlijk kunnen er omstandigheden zijn waarop men ont heffing kan verleenen, zooals U al zegt, door vertrek naar buiten. Dan kan men met toestemming van B. en W. het land onderverhuren, maar de eigenlijke huurder blijft in elk geval aansprakelijk. De raad gaat hierna met het voorstel van B. en W. accoord. 2. Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1928. De rekening wordt vastgesteld zooals aangeboden, aanwijzende een batig saldo van f 1622.17. 3 Ontheffing van aanslag in school geld over 1928. Conform voorstel van B. en W. wordt aan den aanvrager ontheffing van schoolgeld verleend. 4 Oninvorderbaarverklaring van ontvangsten over 1928. afüüiP De voorzitter licht toe dat het mmtx<(\QWS f Wybert-tabletten on- mm*. der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op- treden ter zuivering van de stem. pen en dat zou een klein fortuintje voor me zijn geweest. Maar toen zei Henson me: „Wees niet zoo krank zinnig, van Sneck! Houd de tweede ets achter: zeg er niets van. Je krijgt evenveel van Littimer als er maar één is, dan als hij je voor beide etsen zou geven, want Littimer weet niet beter, of er bestaat er maar één van!" „Op dat idee had een antiquiteiten verzamelaar toch vanzelf moeten ko men!" merkte Hatherley Bell droog jes op. „Ja, dat is ook zoo", gaf van Sneck levendig toe. „Welnu, eerst zouden we dus de eene verkoopen, voor een hoogen prijs, en later de tweede ont dekken en er weer een flinken prijs voor maken, misschien een nog hoo- gere. Zóó was m'n plan. „Waarna ge bescheidenlijk zijt af getrokken", zei Steel. „Hebt ge die etsen gestolen?" „Neen, volstrekt niet" riep van Sneck vol verontwaardiging uit. „Ze zijn door eerlijken handel in m'n bezit gekomen. Ze werden gevonden door 'n armen werkman, die er niet meer voor vroeg dan vijftien gulden, omdat hij de waarde natuurlijk er niet van kende." „En de eerlijke koopman heeft hem vijftien gulden betaald", lachte Steel. „Maar ga voort." „Toen moest ik de vlucht nemen een in jeugdige onbezonnenheid ge pleegde kleine verduistering werd na enkele jaren ontdekt, en de politie verraste mij zoo geheel onverwachts, dat ik ternauwernood er in slaagde, te ontsnappen. Ik liet alles, dus ook de oude Rembrandt, achter. Maar ik weet niet, dat het eigenlijk Reginald slechts een kleine post betreft van f 1.33. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Voorloopige vaststelling Gemeen terekening en van het G.E.B. over'28. Namens de commissie belast met het onderzoek der rekening deelt het lid van Sprang mede, dat de com missie de rekening heeft onderzocht en in orde bevonden. Aan de rekening ontleenen wij de volgende cijfers Gewone dienst. Ontvangsten Uitgaven Batig slot Kapitaal dienst. Ontvangsten Uitgaven Batig slot Wat; het G.E.B. werd „f 1520.37 in gestort. f 119729.241/, f104216.551/, f 15512.69. f72571.371/, f70610 53 f 1960.84'/, betreft, hiervan het reservefonds ^Overeenkomstig het advies der com missie werd de rekening van de Ge meente en van het G.E.B. vastgesteld Henson is, die me aan de politie ver raden heeft, om in de gelegenheid te zijn, mij de oude Rembrandt-ets af handig te maken, de schurk „Zoo, zijt ge daar toch ook achter gekomen vroeg Bell levendig. „Wie heeft je dat verteld „Dat is nog niet zoo lang geleden", ging van Sneck voort. „Ik vernam het van 'n bandiet, James Merritt ge heet-en, een van Henson's trawanten. Hij deelde me mee dat hij naar kas teel Littimer ging, om de Rembrandt- ets voor Henson te stelen, omdat dok ter Bell mijn tweede Rembrandt-ets heeft gevonden. Toen heb ik Merritt eens uitgehoord, en deze heeft me alles verteld omtrent den veronder stelden diefstal in Amsterdam, en wat daar ginds in den koffer van dokter Bell, den vriend van lord Lit timer, is gevonden. Toen ik daarop naar Henson gegaan ben, en hem ver telde wat ik had vernomen, lachte hij me in m'n gezicht uit. Verstaat u mij goed, dat gebeurde nadat ik uit Parijs gekomen was, waar ik voor Reginald Henson 'n zaakje had opge knapt." „Dus ongeveer in den tijd, dat ge die met diamanten bezetten sigaren koker hebt gekocht vroeg David Steel rustig. Van Sneck knikte bevestigend. Hij was klaarblijkelijk onder den indruk van de kennis, welke beide heeren schenen te hebben vergaard omtrent het doen en laten van het illustre ge zelschap, waar de omstandigheden hen mede in relatie hadden gebracht. „Zoo is het", herhaalde hij. „Ik heb dat ding gekocht omdat Henson zooals aangeboden. 6 Toekenning subsidie Burgelijk Armbestuur 1930. Voorzitter. In 1929 heeft het Bur- gerlijk Armbestuur f5000subsidie ontvangen, doch in verband met zoo veel achterstallige betalingen voor operaties en ziekenhuis, stellen B. en W. voor om voor 1930 aan het Bur gerlijk Armbestuur een subsidie te verleenen f 6000 De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1930 van het Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvangsten en uitgaven met een gelijk bedrag van f 8659.27. M. BoomIk ben er niet op tegen dat aan het Burgerlijk Armbestuur f6000.— wordt gegeven, maar kunt U nog een nadere toelichting geven waarom f 1000.— meer moet worden gegeven. Voorzitter. Ik noemde reeds de achterstallige betalingen welke men nog aan het ziekenhuis heeft te doen. Daarbij komt nog dat men een nadee- lig saldo had van f 1250.—. Het is niet de bedoeling om het Burgerlijk Armbestuur voortaan elk jaar f 6000.— te geven. Deze subsidie is slechts voor eenmaal om den achterstand in te halen. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1930 een subsidie te verleenen van 6000.—. Vervolgens ste t de voorzitter aan de orde de behandeling van de gewone jaarlijksche subsidieaanvragen, zooals die reeds over 1929 op de begrooting voorkomen. Aan het bestuur van het Wit Gele Kruis wordt een gelijke subsidie gegeven als in 1929. Voorts werden de volgende subsidies op de begrooting gehandhaafd R K. Politievakschool te den Bosch, f 15.—. Stichting Moederhell, Breda, f 12 50 Vroedvrouwenschool, Heerlen, f 12 50. R. K. Militairenvereeniging, Venlo, f 10.-. Vervolgens komen de nieuwe sub- het me vroeg. Henson zei me toen, dat hij het met die Rembrandt-ets wel in orde zou maken en dat wan neer ik deed wat me gezegd werd, hij me vijfhonderd pond zou geven. Dat geld moet hij op een vastgestelderj da tum ontvangen, maar hoe ik ook maan -en nog eens maan, ik krijg niets en ontdek slechts dat er een zaak gaande is tegen een mijnheer Steel, die een groot romanschrijver moet zijn." „Dat vind ik heel vriendelijk van u", merkte Steel droogweg op. „En ook ging het tegen mejuffrouw Henson", ging van Sneck voort. „Ik had die jongedame eenmaal ontmoet en ben dadelijk van haar gaan hou den om haar lieftallig karakter. En daaom deelde ik Henson mee, dat ik met die beide gevallen niets te maken wilde hebben. Henson zei me toen, dat ik niet wel bij m'n hoofd was, en dat het er alleen maar om ging, om dien mijnheer Steel te leeren, zich slechts met z'n eigen zaken te be moeien, hem alleen dus maar een les je te geven. Ik deed dus verder geen vragen, ofschoon een en ander me vrij ingewikkeld voorkwam. Met het laatste geld dat ik bezit ga ik naar een zekere firma Walen en koop er den met diamanten bezetten sigaren koker, door Henson nader aangeduid. Bij het overhandigen van den koker vraag ik hem om het geld, dat hij mij volgens onze afspraak zou geven. Maar Henson bezweert me, dat hij geen cent bezit; zelfs niet voldoende om me mijn sigarenkoker terug te betalen. Hij is zelf teleurgesteld ge worden Ik had wat gedronken, sidieaanvragen aan de orde Verzoek van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om voor de aankleedfng van haar bestuurska mer een bijdrage van '/4 cent per inwoner. Wordt goedgevonden Verzoek van den Noord-Brabant- schen Waterschapsbond, om toetreding tot dezen bond, tegen een jaarlijksche contributie van f 2.50. Voorzitter. Het streven van dezen bond komt ons wel sympathiek voor weshalve wij voorstellen om als bui tengewoon lid toe te treden. M. BoomAls het ons voor de toekomst maar geen verplichtingen oplegt. Voorzitter. We kunnen als buiten gewoon lid toetreden en daarmede nemen wij geen verplichting op ons. M. BoomIk vind dezen bond toch eigenlijk wel overbodig. De Water, schappen hebben het college van Ge deputeerde staten toch. al boven zich staan, Ik zie er het nut niet van in. Voorzitter. De bond streeft toch wel zeer nuttige dingen na. Wanneer we lid worden, kunnen wij op het gebied van waterschapszorg ook alle moge lijke adviezen en inlichtingen krijgen. De bond geeft ook een maandblad uit, dat we dan ook gratis krijgen. van Heesbeen. Dan ligt het toch meer op den weg van de waterschap pen om als lid van dien bond toe te treden. Ook de overige leden verklaren, het nut van genoemden bond niet in te zien. Voorzitter. Wij staan er niet perse op om als lid toe te treden. Als de beide weihouders er zich mede kun nen vereenigen dan zullen we het verzoek afwijzen. De wethouders gaan daarmede ac coord. Verzoek van de Brab. Geldersche Blindervereeniging „St. Odilia", om subsidie. was verhit en dreigde hem, dat ik den heer Steel om een onderhoud zou verzoeken en ik doe ook wat ik ge zegd heb." „En hebt ge een antwoord gekre gen?" vroeg Steel. „Ja, mijnheer, dat heb ik. U schreef me dat u mij denzelfden avond wilde ontvangen. Was dat een valsche brief?" „Inderdaad, vriend. Henson had iets dergelijks verwacht, en ik weet nu alles omtrent de wijze waarop hij aan mijn briefpapier is gekomen en wanneer de valsche brief is verzon den. Maar dat heeft nu weinig met de geschiedenis zelf te maken. Ga verder als ge wilt." Van Sneck wachtte even, alvorens hij met zijn verhaal voortging. „Ik was niet volkomen nuchter", erkende hij. Bovendien was ik ver ontwaardigd over wat me was over komen. Ik bel dus bij u aan. De hall was in duisternis gehuld. Er brandde licht in de serre, maar geen licht in de studeerkamer. Ik was in de stel lige overtuiging, dat het mijnheer Steel was, die me de deur open deed en me zwijgend den weg wees naar de studeerkamer. Daarna ging de deur van het vertrek achter me in het slot en werd het licht opgedraaidToen ik me omkeerde stond ik van aange zicht tot aangezicht tegenover Regi nald Henson...." Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsclie Dit blad verschijnt Prfls der Advertantlfin WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 8 maanden 1225. Franco per post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukhen, gelden, ena. franco te aenden aan den Uitgever. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. AdvertentlCn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur In ons bedt Pin- „DB BOHO VAN HBT ZVIDBN". r I a

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1