ongens ^iPUROL Aanbesteding uiordsn aanbesteed RECHTSZAKEN. Het bouwen van een Woonhuis. OPENING f Fa F. DE LEEUW om een besluit te nemen U weet nu nog niet wat de kosten zullen bedragen Voorzitter. Dat weet nog geen enkele gemeente. Donker. Dan is er reden om het nog aan te houden. *- Voorzitter. Ik heb geen bezwaar om de stukken eerst nog weer ter inzage te leggen. ^Donker. Dat is goed, want ik wou er toch eerst wel eens meer van weten Besloten wordt dit punt nog aan te houden en de stukken voor de leden ter i izage te leggen. Vervolgens wijst de Voorzitter op de noodzakelijkheid van een telefoon voor de secretarie, waarvan de kostenf 24 per jaar bedragen. Men voelt nu eiken dag het gemis van een telefoontoestel. Als er nu boodschappen zijn, moet men naar 't Telefoonkantoor gaan en vriendelijk vragen of men voor ons de boodschappen wil overbrengen. van Ëuuren. Ik zou dit ook nog maar aanhouden. Als hier beknibbeld wordt op een Schoolartsendienst en 't Groene Kruis, dan moet men ook voor andere zaken uitgaven in 't oog houden al zijn ze nog zoo klein Voorzilter, Maakt U daar een voorstel van van Buuren. Ja, ik stel voor om geen telefoontoestel aan te schaffen. Donker Dat steun ik. Weth. v. d. Beek wil 't een met 'i ander nog even in verband brengen en meent dat een Schoolartsendienst niet noodig is, doch wel een telefoon, toestel. De toesta? d van de kinderen is volgens spr niet zoo dat een School artsendienst behoeft in te grijpen En of de schooljeugd door genoemden dienst zooveel gezonder zal worden meent spr. te moeten betwijfelen. Wat de telefoon betreft zegt spr. altijd bereid te zijn geweest om boodschappen over BUITENLAND. Bazel is aantewezcn als zetel der Herstelbank Zoodat Brussel en ook den Baag hun kans voorbij zien gaan. De Secretaris—generaal van den Volkenbond heeft aan de regeeringen een voorontwerp—conventie toege zonden voor een douanebestand. Het bezoek van het koninklijk paar van Italië ten Vaticane is op 5 December as. vastgesteld. Als datum van het huwelijk tus schen prinses Marie José van België en kroonprins Umbeito van Italië is 8 Januari vastgesteld. Te Dessau heeft een spoorweg ongeluk 4 dooden en vele zwaarge wonden gtëischt. Te Altona is een trein op een groep arbeiders ingereden. Vier personen werden gedoodzes zwaar gewond. Bij Hasselt is een tram, die een groot aantal reizigers vervoerde, ont spoord. Er zijn 32 personen gewond, waarvan 10 zwaar. Naar hei W. B. meldt, heeft de rijkspresident van Duitschland op voorstel van den rijkskanselier dr. Curitius, tot dusver rijksminister van economische zaken, benoemd tot rijks minister van buitenlandsche zaken. Prof. Moldenhauer is benoemd tot rijksminister van economische aan gelegenheden. Beiden aanhangers der Stressemann- polititk. De Nation. Federatie v. Belgische Koffiehuisbazen heeft besloten, 13 December in alle steden van het land protestmeetings te beleggen tegen het alcoholverbod en de zware taxes, welke op het koffiehuisbedrijf wegen. u,oi» Uoi Alle café's en eethuizen zullen dien e brengen als men hem opbe de voor u,.. j eer, liefdedienst Sp, w/'t ook me, ge .oegen blijven doen. maar meent „nMI toch de vraag naar voren te moeten het even welke propaganda of publi citeit voor de viering van het Belgische brengen of het eigenlijk niet op den W"C'V u/pu rtpf liot mp(n(nLn„:eeuwfefSl ,n l930' zoolang het parle- weg der gemeente ligt om een telefoon te bezitten voor 't algemeen. Voorzitter. Op elke secretarie heeft inSewl g men tegenwoordig een telefoon. Hier wordt elk oogenblik de behoefte aan een telefoon gevoeld. Maar ik zal er niet veel woorden over vuil maken, want als het over de secretarie gaat dan komt er een stelselmatige oppositie. Van Buuren. Ik heb uit de gemeente stemmen vernomen sluit den agent van de PNEM aan. Maar ik heb nooit ment hare eischen niet zal hebben gehoord, dat het zoo noodzakelijk is om de Secretarie aan te sluiten. Ik Bandoeng ^aan BINNENLAND. Vijfde postvliegtuig te Bandoeng. Het vijfde postvliegtuig is heden- mórgen om 5 25 uur van Medan ver trokken en arriveerde om 10 45 te PaRmbang Het vertrok wederom te 11.45 uur uit Palembang en kwam om 14 50 uur te Batavia en om 16.05 uur zou 't zoo maar laten en nog wel willend gebruik maken van de dien sten van onzen Weihouder. Paleis-terrein B. en W. van Amsterdam stellen voor het Paleisterrein met aangrenzende In stemming gebracht werd hef perceelen door de gemeente te doen voorstel van v. Buuren verworpen koopen. met 5—2 alleen de leden van Buuren en Donker stemden voor. Het voorstel van den Voorzitter werd daarmede als aangenomen ver klaard. Njg deelt de Voorzitter mede van den Majoor der Rljksveldwacht te hebben vernomen, dat men voor nemens is om in Meeuwen een rijks veldwachter te siattonneeren, zulks in verband met 't ontslag van den veld Benoeming. Mr. M. A. M. Waszink, oud-minis ter van Onderwijs, is benoemd tot burgemeester van Roermond. Ir. Fruytier. Eervol ontslag als Gouverneur van Curaqao te wachten. Naar het Corr.-Bureau verneemt, is binnen zeer korten tijd te verwach ten het Kon. Besluit, waarbij aan Ir. wachter te Babilot ië ïbroek Gevraagd L. A. Fruijtier op zijn verzoek eervol wordt of de gemeente te Meeuwen ontslag wordt verleend uit het ambt een woning kan beschikbaar stellen van gouverneur van Curasao. Spr vraagt of men in beginsel kan j R K Leergangen. besluiten, pogingen te doen. voor den rijksveldwachter te Meeuwen een woning te krijgen, Men kan dan eens met een aannemer onderhandelen en den raad een plan voorleggen. Het lid van Buuren juicht het toe, dat er in Meeuwen een veldwacfuer wordt geplaatst. Maar waarom moet er nu voor zoo'n ambtenaar een nieuw huis gebouwd worden, vraagt spr. Voorzitter. Ik weet 't, u houdt niet van ambtenaren. Maar u vond 't maar wat jammer dat U niet lot Burge meester werd benoemd. Van Buuren. Daar ben ik blij om. Voorzitter. Ja de druiven waren te zuur. Van Buuren. Ik ben blij dai ik niet benoemd werd. Maar ik ben niet dankbaar dat U '1 is geworden Voorzitter1 Ik zal er maar niet op ingaan anders kan er voor u wel eens een minder aangenaam kranten berichtje komen. Van Buuren. Zeg '1 maar gerust. Voorzitter. Neen, laat ons maar niet verder gaan. Het lid Donker wijst op den slechten toestand van weggedeelten in Babi- loniëobroek. Van Buuren. Dat heb ik ook gezien, 't is noodig, dat men de gaten in den weg gaat bijvullen. Donker. Nu de verloskundige niet over onze geheele gemeente mag werken, heeft 't misschien geen nut om nog subsidie te geven. v. d. Schans. Daaraan zou ik niet gaan tornen. In Doeveren heeft men er toch veel nut van. De Voorzitter erkent zulks ook. in Doeveren en Heesbeen zijn de menschen toch al verstoken van de diensten van 't Groene Kruis. Het lid van Buuren wijst ten slotte/ nog op de noodzaak van een school, artsendienst. sluiting. In het nieuwe studiejaar bedraagt het aantalinschrijvingen aan de cur sussen der R.K. Leergangen 800. Over de verschillende plaatsen waar vanwege de Leergangen cursus sen worden gegeven, zijn die verdeeld als volgt: Tilburg 524, Arnhem 5, Bergen-op-Zoom 15, Eindhoven 31, 's-Gravenhage 28, 's-Bosch 60, Maas tricht 7, Nijmegen 28, Oldenzaal 11, Roermond 55, Utrecht 17, Valken burg 19. Luchtvaart. Meer dan 200 K.M. per uur. Zondag voerde de K.L.M. met het nieuwe voor de Indië-lijn bestemde 3-motorige Fokker-vliegtuig PH-AGR een ex tra-vlucht uit naar Parijs, in opdracht van een Nederlandsch za kenman. Op deze vluchten werd een voortdurende snelheid van meer dan 200 K.M. bereikt; de heeuvlucht des ochtends duurde 1 uur 48 minuten; des middags keerde het vliegtuig terug. Een prachtig geschenk. Door de familie Goekoop is aan den Staat het landgoed „Sorgvliet" te 's-Gravenhage, groot ruim 26 H.A., geschonken voor de stichting van 'n representatief gebouw. R.K. Artsenvereeniging. Bij gelegenheid van het 2e lustrum der R.K. Artsenvereeniging, heeft Za terdag te Utrecht een feestvergade- ring plaats gehad. Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm. hield een rede over mystiek en pseudo-mystiek, Z.D.H. de Aartsbisschop deelde mede, dat de voorzitter, dr. L., van Romunde, door Z.H. den Paus be noemd was tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. O.m. werd nog gesproken door mi nister Verschuur, die er op wees, dat de R.K. Artsen streven naar een bree- dere cultuur dan alleen naar de we tenschappelijke. Prof. Nijhoff, sprekend ais voorzit ter van de Ned. Ver. van Geneeskun de, schetste de verhouding, welke be noemde de Katholieke Vereeniging zooveel rijker dan de zijne, omdat, waar de Nederlandsche Maatschappij van Geneeskunde een steeds toene mende verscheidenheid van denkrich tingen te zien geeft, er bij haar juist een groote homogeniteit bestaat. Dat is een rijkdom, aldus spr. De groot ste schat, welke uw vereeniging bezit, is de geloofsovertuiging en het Ka tholieke levensbeginsel. Dr. Huddleston uit Rotterdam hoofdbestuurslid der jubileerende vereeniging, bood namens de veree niging den voorzitter als huldeblijk diens geschilderd portret aan. Zeldzaam jubileum te Bergen-op- Zoom. Bij de N.V. Asselbergs' IJzerindu- strie en Handel-Mij. herdachten Za terdag 3 arbeiders: W. Anthonissen, algemeene fabrieksopzichter, H. An thonissen, voorman der kachelmakeij en A. Verbiest, expeditieknecht, hun gouden jubileum. Met een groot feest, waaraan de 500 man personeel der firma deelnamen, is dit jubileum ge- vierd in Thalia, waar de minister van Arbeid, mr. T. Verschuur, persoonlijk aan Verbiest en H. Anthonissen de bronzen en aan W. Anthonissen de zilveren medaille, verbonden aan de Oranje-Nafcsau-Orde, uitreikte. Tevens deelde de minister mede, dat de heer J. Asselbergs tot Officier in de Oranje-Nassau-Orde was be noemd. Daarna sprak de burgemeester mr. dr. Blom, die de jubilarissen als voorbeeld stelde. Zoowel het perso neel als de directie bood hun fraaie geschenken aan, terwijl 's avonds het feest in Thalia, dat in een feestzaal was herschapen, werd voortgezet. Dr. II. W. E. Moller. Het lid der Tweede Kamer, tevens wethouder van Tilburg, dr. H. W. E Moller, werd Vrijdag 8 Nov. 60 jaar. Te dezer gelegenheid heeft zich te Tilburg eén huldigingscomité ge vormd, dat zich voorstelt hem op Zondag 24 Nov. a.s., om 3 uur, in de zaal van den heer C. Devenijns, Heu vel 78, te Tilburg te complimentee ren. Penningmeester is de heer drs. L. Michels (giro 38346, Tilburg). Aan een artikeltje in „De Maas bode" ontleenen wij het volgende: „In Dr. Moller heeft Katholiek Ne derland, heeft vooral zijn tweede va derland, ons katholiek Zuiden, een van die weinige mannen gevonden, van wie in den volsten zin stuwkracht uitgaat, omdat zij beschikken over 'n rotsvaste overtuiging, over een on- buigzamen wil, over een taaie hard nekkigheid en ten slotte over het on misbaar talent om de groote gedach ten, die in hem leve#, dwars door alle moeilijkheden en tegenwerking heen, tot tastbaar resultaat te brengen." Snordiensten en broodnijd. Voor het Kantongerecht te Den Bosch, deed zich een eigenaardige strafzaak voor. Het betrof een concurrentiestrijd tusschen ondernemers van personen vervoer. C van D. 34 jaar autoverhuurder te Wijk—Aalbu-g werd op 8 Juni be keurd wegens overtreding der wet op de openbare middelen van vervoer. Met zijn groole au'o in den Bosch vertoevend had hij daar aan vaderen zoon Hartman te Woudrichem plaats gegeven in zijn auto en bracht deze personen tegen f 1 50 per man naar Woudrichem. Onder weg werden ook nog passa giers tegen betaling opgenomen en via Drunen, Heusden en langs den Maasdijk kwam ieder op z'n plaats van bestemming. We hadden hier dus te doen mei een .snorder" en een „snordienst", een man die een wagen bestuurt, te klein voor een autobus en zich dus aan de verplichtingen kan onttrekken, welke de wet stelt voor bona fide autobus—ondernemers die zich aan een vast tarief, een vaste route en meer bepalingen weten te houden, kortom een geregelden dienst onder houden, terwijl de „snordienst" be doeld wordt in drukke oogenblikken vlug wat menschen te vervoeren om een duit te kunnen verdienen. Deze snordienst nu verdroot den autobus—ondernemer Arie Bouman te Wijk—Aalburg. Die concurrentie was hem een nadeel, temeer omdat de .snorder" langs den weg passagiers opnam, die op de bus van Arie Bou man stonden te wachten. O/er de snordiensten in de Langstraat is civielrechtelijk en strafrechterlijk al veel te doen geweest en vooral op de Bossche marktdagen 's Woensdags eri Zaterdags zijn de snorders er op uit om aldoor maar vrachten van den 8osch naar alle dorpen van de Lang straat te vervoeren, heen en terug En juist omdat ze een willekeurige route maken zijn die snordiensten wel eens een uitkomst voor de reizende Lang- stiaters Mr. Vonkenberg uit Dordrecht be toogde In deze zaak dat verdachte vrij uit gaat. In hoogste instantie (tenzij er nog cassatieberoep volgt bij den Hoogen Raad) is de kwestie principieel behandeld. Kantongerecht, Rechtbank en Ge- sproken, terwijl het Gerechishot tot de conclusie kwam dat we hier niet ie maken hadden met een autobus "doch met een groote personenauto De rationeele bedoeling bij de wet toch is - een bepaalde grootte voor een autobus aan te geven. Snorders ontspringen dus den dans, hoe onaan genaam de geschiedenis ook voor bona fide autobus—ondernemers moge zijn. Bovendien de auto van een snor der is niet aan een wettelijke keuring onderworpen, doch de autobus wel Er hadden tenslotte 9 personen in dien auto plaats genomen, doch er was slechts plaats voor 7. Er was nog plaats gemaakt op de knieën van een passagier ook. (Wat trouwens in de autobussen maar al te vaak gebeurt 1) In den grooten haast van onzen gejaagden tijd heeft het publiek zelf mede schuld er aan dat bij den strijd om een plaatsje in bus of auto er ieder oogeubltk door overtollige vracht een ongeluk kan gebeuren. En op de lange stille wegen kan nu eenmaal niet op alle punten een po litiebeambte staan om zoo'n gevaar lijke rit te stuiten. Verdediger en verdachte waren met het corpus delect!, de auto in kwestie naar den Bosch gekomen en reden den wagen tot vlak voor het Paleis van Justitie in de St. Jorisstraat. En zoo zagen we gebeuren, wat we nog nooit hadden gezien, dat het Kanton gerecht midden de zitting oprees om in togen en bef en baret, alzoo in ambtsgewaad het Paleis uittrok, de straat op om zich te gaan overtuigen of de wagen een autobus was dan wel een auto. En bij het Kantongerecht sloten zich aan verdediger, verdachte, getuigen en nieuwsgierigen. Toen de stoet in het Paleis en in de rechtzaal was teruggekeerd gaf de ambtenaar van het O. M. te kennen, dat de wagen z. i. een autobus was die ruimte genoeg bood voor 9 per sonen Spr. achtte de snorder dus in overtreding, maar wilde hem toch niet te zwaar aanpakken. Een waarschu wing moest de zaak toch voor hem zijn om met dien snordienst maar op ie houden. De eisch luidde f 25 boete. De verdediger Mr. Vonkenberg, Dord recht bestreed de meening van het O. M en betoogde dat als verdachte schuldig is voor dit ééne feit. hij dan tegelijk schuldig is aan ai wat er aan vast is en hij al de bepalingen die er bij hooren heeft overtreden. Pak hem da r geheel principieel aan, aldus pleiter, die ten slotte conclu detrde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Pleiter wees er mede op dat het hier alleen broodnijd be treft Verdachte vroeger bij Bouman in dienst werd zonder eenig motief door hem ontslagen Om zijn brood te verdienen begon hij een snordienst. En dat lukte hem. want hij is goed bekend in de streek en het publiek is hem genegen. Het gaat er dus om hem broodeloos te maken en uit de streek te verwijderen. De uitspraak werd aangehouden. Uitspraak. G. C. D. te Waalwijk, openbare dronkenschap, appèl Kantongerecht Waalwijk; vonnis vernietigd, 2 x 1 week hechtenis en 1 jaar Rijkswerk, inrichting. Inzake den moord op den heer Lans beval de rechtbank te Rotterdam eene nieuwe instructie. Poging tol doodslag. Een metselaar, die Ie Oudendijk bij Hóorn over het erf van den veehouder Koster wilde gaan om bij de in aan bouw zijnde zuivelfabriek te komen, heeft met den veehouder ruzie gekre gen, met het gevolg, dat deze hem met een hamer een slag toegebacht, waardoor zijn sleutelbeen weid ver. brijzeld. De man is bewusteloos naar het stadsziekenhuis te Hoorn overge bracht. De negende moordaanslag ie Dusseldorp. Gistermorgen is In de Leanaustraat te Dusseldorp het lijkje gevonden van de vijfjarige Gertrud Albermann, die sedert gistermiddag vermist werd. Het lijkje vertoonde een diepe snede in den hals. Dit js de negende moord of moordaanslag die sinds Maandag te Ousseldorp is gepleegd zonder dat men de ndader heeft kunnen pakken. Weer een lijk in een koffer. Een Wo ff-bericht uit Warschau meldt Te Brest-Litowsk werd een man gearresteerd op het oogenblik, dat hij heimelijk een groote reismand in den bagagewagen van den naar Warschau vertrekkenden sneltrein, wilde schui ven. De politie vond in de mand het lijk van een jonge vrouw. De gear resteerde bekende, de vrouw, zijn vroegere geliefde, vermoord te hebben, wijl hij niet verder geld voor haar ondersteuning wilde opbrengen. Verduistering van 2'/2 mill toen frank. De politie van da hoofdstad heeft een wisselagent uit de voorstad Schaar beek, zekeren D. B gearresteerd we gens verduistering, als gevolg van ongelukkige beursspeculaties, vari een bedrag van 2' 2 millioen frank ten nadeele van zijn twee compagnons, die hun kantoor hadden in de Con gresstraat te Brussel. D. B. heeft vol ledige bekentenissen afgelegd en is opgesloten. Het blad „El Universal" van Mex'co meldt, dat „moeder Concep tion" van Mexico, die, gelijk men zich herinneren zal, gevangen gezet werd als aanstookster van den moord op president Obregon, op eerewoórd voor een paar dagen is vrijgelaten om haar stervende moeder te bezoeken. Na een kort verblijf in de Mtxcaan- sche hoofdstad, is zij weer naar het eiland, waarheen zij indertijd verban nen was, teruggekeerd. ADVERTENTIëN. GEMENGD NIEUWS. Ernstige gasontploffing. In een machinefabriek te Elyria (Ohio), heeft een gasontplolfi tg plaats gehad, waardoor vijf arbeiders zijn gedood en vijf gewond. Men vreest echter, dat zich onder de puinhoopen van het gebouw, dat geheel vernield werd, nog meer dooden bevinden. Des morgens was er reeds een gas- ucht waargenomen en de arbeiders waren gewaarschuwd. Een hunner sloeg evenwel op de waarschuwing geen acht en stak een sigaret aan, met het bekende ernstig gevolg. Heden overleed tot onze groote droefheid in den leeftijd van 57 jaren, tijdig voorzien van de H.H Sacra menten der Stervenden onze dierbare Zwager en Oom C. L. A. M. van Gils, Notaris te Breda Echtgenoot van mevrouw 43557 Th, van Gils-Mastboom. J. WITLOX Mastboom C. WITLOX en Kinderen. C. TIMMERMANS- Mastboom Mr. B. TIMMERMANS. Waalwijk, 12 Nov. 1929. Verzoeke geen rouwbeklag. Vrijdag 22 November, 's nam. 3 uur, zal namens den Heer F. Pronk in café J TREF FERS te Vrijhoeve-Capelle Bestek ter Inzage in voornoemd café. Teekening verkrijgbaar f 1 50, rest. f 1 00. C MICHAËL. HOFJUWELIER V stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doozeo 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE HEER 'SB0SCH,kerkstr.39 HELMOND -V mijner 2e ETALAGE, speciaal Diamanten, Brillanten, Paarlenen Edelgesteenten. i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3