De N.V. A. MEIJRING ST. NICOLAAS-ETALAGES Oe Etalage-wedstrijd te Waalwijk opent Zaterdag 23 dezer. ter. Broeder Ignatius, de portier komt naderbij, helpt den gewonde, het is. Lode de Breugel, z'n zwager. Direct is hij bezig hem lichamelijk bij te staan, doch ook geestelijk wil hij z'n zwager bijstaan. Dit laatste tever geefs. Nog steeds is hij de socialist. Geweldig gaat hij tegen het Kruis beeld te keer. De Duitschers komen terug, hebben een bloedspoor ontdekt en weten nu zeker dat er een franc- tireur in het klooster is. De krijgswet zegt dat de franc-tireur op de plek van zijn misdrijf wordt gefuliseerd. Als men Lode dus vindt, zal hij te gen den kloostermuur worden dood- gèschoten. Broeder Ignatius verbergt hem. doch moet zich tegenover zijn Overste verantwoorden. Daar komen de Duitschers om den franc-tireur op te eischen. Broeder Ignatius heeft diep medelijden met Lode de Breugel en diens vrouw en kinderen. En ziet, terwille van hen en de bekeering van Lode zal de eenvoudige broeder Igna tius zijn leven ten offer brengen. Hij kleedt zich m. den kapot jas van Lode, neemt diens geweer en geeft zich als franc-tireur aan de Duitschers over. En terwijl de soldaten hem weg voeren en even later het salvo klinkt in den kloostertuin, terwijl het ont zielde lichaam van den jongen mar telaar nederzijgt, keert Lode de Breu gel berouwvol tot Christus en zijn ge loof terug, overtuigd dat het ware ge loof voor den mensch moet zijn dat geloof, dat zulke helden kweekt. Hiermede komt het einde. Zooals men ziet, een zeer mooi ge geven, door een uitstekend auteur als Henri 't Sas,, is 't tot een mooi speel baar stuk gebracht. Er is onder leiding van regisseur v. Engelen met veel ijver gerepejteerd en als de nieuwe krachten van O.O.G. niet te veel door plankenkoorts wor den gekweld voorspellen we hen we derom een paar succesvolle uitvoe ringen. Aan een en ander is zeer veel zorg besteed, de costumes zijn van de firma Boomsma uit Groningen, ter wijl de grimeering is toevertrouwd aan den Bosschen tooneelkapper Ge rard Schippers, namen dus die voor zich zelf spreken. Daar nu reeds een zeer groote vraag naar kaarten is, vooral voor Zaterdagavond, willen wij er met na druk op wijzen, dat men goed zal doen Zaterdagmiddag plaatsen te bespre ken, mede met het oog op de beperk te ruimte der zaal. Ook ver buiten Waalwijk zijn reeds vele plaatsen voor Zaterdagavond aangevraagd. Wie geen plaats bespreekt is er haast zeker van teleurgesteld te wor den. De onderling te behalen prijzen, alsmede de kampioensmedaille, zijn geëtaleerd in sigarenmagazijn „Cuba" van Wed. J. v. d. Broek-v. Bee. „O.O.G."-ers, succes Zaterdag en Zondag! Bax? Nieuws. Deze week is tot in wijden omtrek door de post huis aan huis bezorgd „Bax' Nieuws", waarvan we onlangs reeds melding maakten. Het blad ziet er redactioneel, tech nisch en typografisch zeer goed ver zorgd uit. Omtrent 't doel van „Bax' Nieuws" lezen we, dat het beoogt te zijn een prettig, interessant en leerzaam blad voor het geheele huisgezin. Het wil ook gaarne in het bijzonder de huis vrouw tot voorlichting dienen op al gemeen huishoudelijk gebied. Daarnaast vindt men ook eenige aardige ontspanningsrubrieken, zoo als een Dichtersrubriek en een paar leuke kolommen vóór jongens en meisjes, prijsraadsels, Bax' Brieven bus, enz. Kortom, het geheel ziet er zeer aan trekkelijk uit en is een practische en doeltreffende reclame. Wie nog geen „Bax' Nieuws" ontvangen heeft, kan het kosteloos bekomen bij N.V. J. Bax' Groothandel te Woudrichem. Het blad is onderhoudend en winst gevend tegelijkertijd. Meisjes patronaat v.m. Besoijen. Zondag 24 November zal het Meis jespatronaat „St. Cecilia" te Besoijen weder haar jaarlijksche uitvoering geven voor leden en donateurs, ook voor niet-leden toegankelijk tegen 50 cent entree. Plaatsbespreking nader bekend te maken. Uitvoering der Ziektewet. Oprichting eener Bedrijfsvereeniging in de Schoenindustrie. Dezer dagen had te Tilburg een bespreking plaats tussctaen het Bestuur der Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten en de drie fabrieks arbeidersbonden. teneinde te geraken tot oprichting eener Bedrijfsvereniging tot uitvoering der wettelijke ziekte verzekering. De besprekingen hadden tot resul taat, dat een volwaardige bedrijfsver- eeniging werd gesticht op de basis der model—statuten ontworpen door de centrale organisaties van patroons en arbeiders. Het Bestuur der Bedrijfsvereeniging zal bestaan uit 5 werkgevers aan te wijzen door de Federatie van Neder landsche Schoenfabrikanten en uit 5 werknemers, waarvan er 2 zullen worden aangewezen door den R K Fabrleksarbeidersbond .St. Wiilibror dus", 1 door den Chr Fabrieksar— j beidersbond, 1 door de Nederlandsch j Vereeniging van Fabrieksarbeiders en 1 door den Nederl. R K Bond van Meesterknechts en verder toezicht houdend personeel .St. Joannes de Dooper". Voor het eerste jaar zal ais Voor zitter der Bedrijfsvereeniging optreden de heer Jos de Pont. voorzitter der Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten en als Secretaris de heer C Roestenberg, Hoofdbestuurder va" „St. Wil ibrordus". Het Secretariaat der Federatie var Nederlandsche Schoenfabrikanten za' fungeeren als directie der Bedrijfs vereeniging. Het lidmaatschap der Bedrijfsver eeniging zal uitsluitend open staan voor schoenfabrikanten, die zijn aan gesloten bij de Federatie van Neder landsche Schoenfabrikanten. Tevens werd besloten toe te treden j tot de Federatie van Bedrljfsvereeni— i gingen. St. Nicolaas - Loterij. Burgemeester en Wethouders heb j ben aan de R K. Middenstandsver— j eeniging vergunning verleend voor he, houden eener St. Nicolaasloterij. Bij de volgende winkeliers worden, bij aankoop van minstens f 1.contan gratis loten verstrekt. J. C. van Eijkelenburg, Fa. F. W van Liempt, Fa. Wed. Th. Pulles, J O. de L^yer, R van Mil, P. Dekkers P. Bierlaagh, K.E M IE. Dekker<-, Qez. van der Sanden, J. Hamburg, C. Marks, H. van Laarhoven, E. van Beijnen, H. van Mil—van Sprang, W. de Graaff, C Willemse—van Kempen Aa. van de Sanden, J. Borstrok, O Hens. Als kenteeken voor de winkels, welke aan de lo'erij meedoen, wordt een reclameplaat opgehangen met Sr. Ni colaaskop. De loten worden toegegeven van 16 November t/m 5 December. De prijzen worden geëtaleerd in de vitrine van de Singermaatschapplj, terwijl de uitloting direct na Sf. Ni colaas plaats heeft ten overstaan der politie. Schapen markt 1-3 's HERTOGEN BOSCH heeft de eer U mede te deelen dat hare iaami mihm gereed zijn en U beleefd uit te noodigen tot een bezoek. De Etalage-wedstrijd te Waalwijk zal U naast schit- terande etalages keur van artikelen bieden. Waaiwijksche Damclub." II. Zaterdagavond was onze Damclub op bezoek bij de „Oisterwijksche Damclub" in Hotel „Het Wapen van Oisterwijk" te Oisterwijk Er werd als volgt gespeeld .Waaiwijksche „Oisterwijksche Damclub" Damclub" punten. Dekkers Meulendljk 1 1 Festen Verhulst 2-0 Simons v. Zandvoort 1—1 Teurlings Mols 2-0 Qreeven v. Oirschot 2—0 Sikkers Rooijakkers 0 2 Hens v. Hoof 2 -0 v. Heesbeen Mels 0-2 Vrrwiel v. Dijk 2-0 Kolsteren Leljten 0-2 12-8 zoodat dus de „Waaiwijksche Dam club" met een meerderheid van 4 punten heeft gewonnen. Plotseling dood. De heer A van Vugt eigenaar van het stationskolfiehuis alhier, is aLe- loopen nacht plotseling doodgebleven. Uitbreiding der mNirncoschoen- abrieken. De uitbreiding der „Nimco" schoen fabrieken te Nijmegen van de N V. J. Verschuur Co., onder architectuur van H M Zoetmulder, werd gegund na onderhandsche aanbesteding aa de fa. J J. de Groot, aannemers te Nij megen, voor de somma van f50 485 Hierbij is de centrale verwarming niet inbegrepen. Uitbreiding der N V. Chroomleder- fabriek .De Hinde". De N V. Chroomlederfabriek „De Hinde" te Tilburg, fabrikanten van <L bekende Hinde kalfssuède, heeft voor de uitbreiding harer gebouwen een groot terrein aangekocht, waarvan voor de eerste uitbreiding Circa 800 M2 zullen benut worden. De aanbesteding heeft Woensdag 13 dezer plaats gehari. Het nieuw te bouwen gedeelte zal uit sluitend gebruikt worden voor de fa bricage van gekleurd afwaschbaar kalfsleder, waarmede de firma in den loop van het volgende seizoen aan de markt denkt te komen. V.v d S. Voor den schoenmaker. Kostenberekening en Boekhouden voor den Maatschoenmaker en Schoenhersteller door Fred. H. Hoek, hoofdleeraar aan de Rijksschool te Waalwijk en J. C. C. Wessémius, ac countant te Amsterdam. Met steun der Regeering uitgegeven door de Na tionale Federatie voor de Vakoplei ding van Schoenmakers en Schoen winkeliers. (BureauReinkenstraat 68, Den Haag). Dit werk is een belangrijke verrij king van de vaklitteratuur en be stemd, een vaste basis te geven aan de tot nog toe maar al te veel in de lucht j hangende calculatie en administra tie in de schoenmakersbedrijven. Achtereenvolgens worden behan deld na een voorwoord der uit geefster en een inleiding tot de waar- deberekening der materialen de indeeling van de zoolleerhuiden en croupons en de waardeverhouding der onderdeelen van het onderwerk; de indeeling van de overlederhuiden en vellen en de waardeverhouding der onderdeelen van het bovenwerk; de berekening van het arbeidsloon; van de algemeene onkosten en van de winst. Hierna volgt een toelichting van het systeem van kostenbereke ning. Deze eerste afdeeling van het boek wordt besloten met diverse ta bellen en hunne toelichting, gevende o.a. het gemiddeld gewicht in gram men voor de onderwerkdeelen; het gemiddeld verbruik in vierk. Eng. voet voor bovendeelen van maat- schoeisel; de gemiddelde grootte van diverse schachtdeelen; het verbruik van fournituren voor bovenwerk; de omrekening van vierk. Eng. voet in vierk. meter; tijdsduurnormen voor onderwerken van maatschoeisel en voor reparaties, en eindelijk een do zijn tabellen met in- en verkoops prijzen van halve zolen en achterlap pen onder berekening van diverse percentages voor algemeene onkosten en winst, benevens werkboekmodel len. De tweede afdeeling behandelt in beknopten vorm 8 bladzijden de boekhouding, werkboek, kasboek, inkoopboek, crediteurenboek, balans, inventarisboek en balansboek, ge volgd door modellen van werk- inkoop-, kas- en crediteurenboek. Het geheele werk telt 60 kwarto pagina's (1/4 royaal formaat) en is gecartonneerd aan bovengenoemd bu reau verkrijgbaar gesteld voor 1. per stuk afgehaald en ƒ1.25 bij franco toezending. Het is vervaardigd door de Waai wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tie- len. Hoe het boek typografisch door onze drukkerij is uitgevoerd, moge blijken uit hetgeen de heer Hendrik Hoek, directeur der Vakschool te 's-Gravenhage, daarover schrijft: Heel onderaan en zeer bescheiden, in kleine lettertjes, op de voorzijde van het boek, vindt ge den naam van den Drukker. De Drukker heeft een naam en toch is hij bezig, nog maar steeds bezig, „naam te maken". Een Naam op het gebied van drukwerken voor de Schoen- en Lederbranche. Wat een moeilijk zetwerk", dit boek! Ja, Fred, en zijn zoon Ko, heb ben veel werk gehad aan „die staten met duizenden cijfertjes", maar den Zetter hulde voor de juiste zetwijze. Dit boek een goed stuk papier, een mooie letter, een frissche druk en dat alles gevat in een eenvoudigen band in „de kleur der hope" Antoon Tieten heeft zijn naam als drukker eere aangedaan. De Lederindustrie. Zaterdag is te Utrecht een vergade ring gehouden van afgevaardigden van den Bond van Ned. Lederfabri kanten, den Ned. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders, den Ned. R.K. Fabrieksarbeiders(sters)- bond en de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders. Besloten werd op te richten een volwaardige bedrijfsvereeniging voor het lederbedrijf en aanverwante vak ken. A.s. Zaterdag zal een ter vergade ring benoemde commissie de statuten definitief vaststellen en zullen de be stuursleden benoemd worden. Voor het eerste jaar zal als Voor zitter optreden een werkgever en als ondervoorzitter een werknemer. De administratie zal voorloopig worden gevoerd door den secretaris der fede ratie van Vereenigingen van Ned. Le- derfabrikanten. Aan voorzitter en secretaris werd opgedragen erkenning aan den minis ter te vragen. Tevens besloot de ver gadering te zullen toetreden tot de federatie van bedrijfsvereenigingen voor ziekengeldverzekering. Een nieuwe sigarenfabriek. Naar wij vernemen zal door de N.V. Electrische Koffiebranderij, Theehan del en Tabaksfabriek v.h. M. Ravens- waay Zonen te Gorinchem, naast haar thans bestaande bedrijf, binnenkort ook nog een sigarenfabriek in exploi tatie worden genomen, waar een flink aantal arbeiders te werk zullen wor den gesteld. Zonder twijfel zal het aan deze vooruitstrevende firma gelukken, ook haar productie in sigaren geregeld op te voeren, evenals dit bij haar beken de Letters-Artikelen het geval is. Ook voor Gorcum zal deze nieuwe fabriek zeer zeker een vooruitgang blijken te zijn. Wij wenschen deze firma met haar voornemen dan ook veel succes en hopen dat haar sigaren een even groo te bekendheid en afzet zullen krijgen als dit met haar Letters-Artikelen 't geval is. Bestelling van Aangeteekende stukken. Met Ingang van 18 November e k. zai voorloopig bij wijze van proef een begin worden gemaakt met de bestelling der aangeteekende stukken aan de huizen der geadresseerden. De uitreiking zal alleen kunnen ge schieden aan de in het adres aange duide geadresseerden of hunne gemach tigden, dus niet zooals b.v. bij post pakketten het geval is aan huisgenooten die met gemachtigd zijn. De ten postkaniore berustende mach tigmgen zijn voor dit doel geldig en behoeven niet opnieuw gegeven te worden. Voor zoover geadresseerden zulks verzoeken zal de oude regeling gehand haafd blijven. Verzoeken als voren bedoelde moeten onder vermelding der bezwaren, schriftelijk bij den Directeur van het postkantoor worden ingezonden. Voor zooveel noodig wordt de aan dacht er op gevesdgd, dat het aan beveling verdient om, wanneer de geadresseerde veel van huis, kantoor of winkel afwezig is, een der huis genooten of een der leden van het personeel tot het afteekenen der kennis geving te machtigen. Deze machtigin gen moeten op zegel van 30 ct worden ingediend bij den Directeur van het Postkantoor. Deze regeling geldt voor het kantoor te Waalwijk en het daaronder behoo- rende ressort, te wetende hulp kantoren te Waspik, 's Gravenmoer, '8 Grevelduin—Capelle, Vrijhoeve Capelle en Drongeien, alsmede de ooststations te Eethen, Meeuwen en Sprang. Deze regeling geldt niet voor de busrechthouders. Ontslagen bij Philips. De aangekondigde ontslagen bij de Philipsfabrieken te Eindhoven zijn begonnen Gedurende enkele weken reeds doken er geruchten op. dat velen zouden zijn ontslagen Thans verneemt de „Morgen" uit goede bron, dat Maandag aan eenige honderden personen ontslag is aangezegd. Nederland op de fiets. Nederland is de natie, welke alles op de fiets doetWe gelooven dat er geen land ter wereld is. waar zóó veelvuldig gebruik gemaakt wordt van het rijwiel, als in Nederland. Uit de gegevens betreffende de op brengst van de belasting op rijwielen en het aantal kosteloos verstrekte rijwielplaatjes valt te berekenen, hoe veel rijwielen in Nederland in gebruik zijn. Het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bere kent de volgende aantallen 1 Aug-31 Dec. '24 .1 8'0 700 1925 2.222 739 1926 2.265 6?6 19^7 2 324 501 1 Jan. "28—31 Juli '29 2.605.424 In deze cijfers zijn niet begrepen die voor Land- en Zeemacht. Politie, Post en r^wielen voor gebrekklgen. Sinds 1924 dus een stijging van 800 000 stuks! De bevolking van Nederland be droeg op 1 Januari 1929 7 730 577 inwoners, zoodat het aantal rijwielen bedroeg 1 op 3 inwoners, terwijl het aantal gerekend naar den toestand op 1. januari 1925, nog bedroeg 1 op de 4 inwoners. Men ziet dus, een zeer belangrijke stijging 1 DRUNEN. Wij vernemen dat aan het intern Solistenconcours, hetwelk zai gegeven worden op 16. 17, 23 en 24 November a s. te Eindhoven door de Harmonie—kapel „L'Entree Joyeuse", door verschillende leden der harmonie zai worden deelgenomen n.l. Afdeeling Uitmuntendheid M. Eishout en G Elshout. Duo Superieuren—afdee ing G Eishout. 2e Afdeeling v. d. Broek solist. Ie Afdeeling Nic Smits solist. Superieuren—afdeeling kwartet L. v. Wezel, J. v. Wezel, M Eishout en G. Eishout. Wij wenschen hen veel succes Tijdens zijn werkzaamheden viel de schildersknecht van de firma van Ierse! alhier van een hoogte van 5 M Bewusteloos werd hij door voorbij gangers opgenomen en per auto naar zijn kosthuis gebracht. Bij afwezigheid van Dr. v. Seters, werd de eerste hulp verleend door Dr. Otto uit Heusden. Zijn toestand is hoogst ernstig. ELSHOUT. Maandag om 5 uur werd in de ketk alhier een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij de leden van den R.K. Jongen Boerenstand uit den Kring Langstraat tegenwoordig waren. Na het Lof werd het lied gezongen„WQ Oe Etalage-wedstrijd te Waalwijk zal U dwingen tot koopen in Waalwijk speci aal bij de deelnemers allen zijn Maria's kinderen" Hierna begaven allen zich naar de zaal der Jongenscongregaiie ter bijwoning der kringvergadering. Om uur was de zaal tjokvol Aanwezig waren vele leden en vertegenwoordigers der aid. Waalwijk. Drunen, Eishout, Nieuw- kuijk, Hedikhuizen en Herpt. Waspik, Amerzoden en Vlijmen. Kerkdilel. Vucht en Orthen waren niet aanwezig Aan de bestuurstafel hadden plaais genomen het bestuur der afdeeling Eishout, het bestuur van den N.C B., de heer van Haideren, secretaris NCB, en lid van het hoofdbestuur Verder de Z.Eerw. heer pastoor Willems uit Eishout, de Z.Eerw. heer pastoor Frenekens uit Amerzoden, de Z Eerw, heer pastoor v. Erp, St. Clemensparcchie te Waal wijk, de ZEerw. heer pastoor Huibers uit Waspik, de Z.Eerw pater Honorius O C D. uit WaspikBoven, de Eerw. heer kapelaan J. W. V. Sieures adv. van Nieuwkuijk, d Eerw heer v. d. Boon adv. van Vlijmen, de Eerw heer kapelaan Damen uil Waspik, de Eerw. heer kapelaan G ideman uit Eishout, terwijl bericht van verhindering was ingekomen van den Eerw. heer kape laan Willems uit Drunen, den Eerw, heer v. d. Heuvel—Eras, oud kapelaan te Nieuwkuijk, en den Eerw heer Swagemakers uit Kerkdriel. Verder merkten wij op de Eerw. heer kapelaan Goose.ns uit Boxtel en de Weled heer v. d. Broek, directeur der Landbouw school te Boxtel, welke twee laatste een lezing hielden. Ook de technische adviseur dhr A. Wiliems was aanwezig. Toen allen hadden plaats genomen opende de plaatselijke voorzitter G. van Huiten de vergadering met den gebruikelijken groet en heeue de vele aanwezigen welkom, vooral de Eerw. Geestelijken en sprtkers. Daarna wetd het woord gegeven aan den Eerw. heer kapelaan Goosens. Deze had tot onderwerp „Zelfcuhuur". Spr. begon zijn inleiding mei te zegden dat hij dit onderwerp had gekozen, naar aanleiding van wal Pater v.d Elzen eens had geschreven over te weinig geestelijke zelfcultiveering. De boer moet streven den boerenstand welvaart te brengen op godsdienstig, maatschap pelijk en technisch gebied Daarom, zegt spr., moeten wij beginnen met ons zelf te verbeteren. Verder wees spr. op het nut van landbouwkundige verbeteringen op velerlei gebied. Tot slot spoorde spr. aan om het hoege ideaal te blijven nastreven. Een daverend applaus volgde op deze schoone rede. De Voorzitier dankte spr. voor diens leerzaam betoog. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer v. d Broek directeur der Landbouwschool te Boxtel. Deze hield een rede over „G aslandcubuur", doch wenschte eerst een enkel woord te spreken over de veehouderij, welke toch zeker de bron is van i< komsten, want, zegt spr,, hier in de Langstraat is men met den yeestapel in lange niet waar men wezen moet Wij moe ten hierin verbetering brengen, vooral nu de boerderij lang slecht geweest is, wat ook veel aan den boer zeif is te wijten Er is wel vooruitgang te bespeuren, doch niet voldoende. Spr. spoort aan den achterstand in te halen door betere voeding. Vervolgens be sprak spreker de noodzaak van goed grasland en deszelfs bemesting met diverse kunstméststoff n. Inmiddels kwam burgemeester Lceff ter vergadering, die door den Z Eerw. heer pastoor Willems hartelijk welkom werd geheeten. Mr Lot ff dankte voor de begroeting en wees met een kort wootd op het belang van den boerenstand De heer v d. Broek sprak daarop nog een enkel woord over de nood zakelijkheid voor den boer om zich door cursussen etc te ontwikkeien De technische adviseur dankie spr. voor diens leerzame rede en feliciteerde hem met zijne benoeming in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens werden uit de vergadering verschillende landbouw—technische vragen gesteld, welke door den heer v. d. Broek werden beantwoord. Nog werd besproken een proefveld wedstrijd te houden, waarna besloten werd de volgende maand een vergade ring te houden van verschillende bestuursleden. Alsdan zai de heer v.d. Broek liet een en ander uiteen zetten. De voorzitter dankte hierna allen die iets tot het welslagen der vergadering hadden bijgedragen en sloot daarna de vergadering met den Christel, groet. HAARSTEEG. Heden Vrijdag 15 Nov. ten 6'/i uur raadsvergadering. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A s. Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Bolkenstein van 's Gravenmoer. Op Donderdag 28 Nov. a.s. zal alhier de dtiedaagsche bazar voor de school voor Ch istel. Volksonderwijs geopend worden, weike in enkele loka len der Christel School zal worden gehouden. Naar wij vern men onivangt het comité zeer veie giften In allerlei vorm, zoodat wij niet behoeven Ie twijfelen of deze bazar zal evenals zijn voorgaande, slagen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10