SE ECHO UI KI IDIOM tggs-- Ot» Tvo*. 1 No. 91. Zaterdag 16 Nov. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. De dreigende kabinetscrisis in België. De Vlaamsch-katholieke Kamerfractie kwam Woensdagmiddag bijeen tot het onderzoeken van den toestand, ont staan door de taalwetsontwerpen. Zij nam een motie aan, waarin zij haar standpunt bevestigt, dat alleen een al- geheele vervlaamsching van de hooge- schoo! te Qent een duurzame oplos sing zal brengen, en haar drie verte genwoordigers in het kabinet de ver zekering geeft van haar algeheelen steun. In de zitting der liberale fractie werd in den afgeioopen nacht besloten, het voorstel inzake Vervlaamsching der Oentsche Hoogeschool, af te wijzen. In verband hiermede is het zeer waarschijnlijk dat het Kabinet Jaspar zal aftreden. In politieke kringen te Brussel wordt het aftreden van jaspar dan ook spoe dig verwacht. Mevrouw Zoebkoff overleden. Naar uit Bonn wordt gemeld, is mevr. Zoebkoff, geboren princes Vic toria, een zusier van yukeizer Wil helm II, Donderdagmorgen omstreeks zeven uur in het St. Franciscus— ziekenhuis aldaar aan de gevolgen van een longontsteking overleden. Met dit verscheiden eindigt weder om een der meest tragische episoden uit de jongste geschiedenis der familie van ex-keizer Wilhelm II. Men kent het weinig gelukkig be sluit van de destijds 61 jarige prinses Victoria (prinses—weduwe zu Schaum- burg-Lippe, geboren prinses van Pruisen) om haar léven te verbinden aan dat van een 27jarige, die niet alleen door zijn niet—vorstelijke af komst, maar veeleer door verschillende weinig aantrekkelijke hoedanigheden een ongewenscbte partij voor haar was. We weten hoe deze Russische vluchteling en avonturier het veimogen van zijn rchiger.oote heeft verspeeld. Toen Zoebkcff als or.gewenscht buitenlander in het jaar 1928 uit Duiischiand werd uitgewezen, was het vermogen van de prinses, dat vroeger op 12 millioen geschat werd, op. Men herinnert zich nog de tragische bijzonderheden over het faillissement der Zoebkiff s en de daarop gevolgde openbare verkoopingen van vele din gen, waaraan historische herinnerin gen waren verbonden. Prinses Victoria werd op 12 April 1866 als dochter van den toenmaligen kroonprins van Pruisen, den lateren Duitschen keizer Friedrich lil en prinses Victoria, dochter van koningin Victoria van Engeland, geboren. Op den 19 November 1890 huwde zij met prins Adolf zu Schauwburg Lippe. Na den dood van haar gemaal in Beste jongelui. ik ben zoo blij om de vele hartelijke brieven die ik na onzen Puzzle— en Raadselwedstrijd van alle kanten mocht ontvangen, zoowel van de prijswinnaars als van hen die zich ditmaal moesten getroosten met de gedachtemisschien is het geluk me een volgende maal gunstiger. In al die brieven en briefjes wordt gesproken van vriendschap en trouw. Zie, jongelui, nu zijn we toch wel op den goeden weg. Vriendschap en trouw zijn een paar goede deugden, een paar mooie eigen schappen die ons sieren en.ook noodig zijn voor en in ons hoekje. Wanneer wij zoo vriendschappelijk blijven leven en ik mag daarbij op jullie aller trouwe volgzaamheid blij ven rekenen, dan zal dat ons hoekje zeer ten goede komen. De vele beloften in de brieven gedaan zulten wij natuurlijk, ais jon- 1916 betrok zij het paleis Schaumburg in Bonn, dat aan haar neef, den vroe gere» vorst zu Schaumburg—Lippe, toebehoort. Het stoffelijk overschot van de vroegere prinses wordt waarschijnlijk Zondag naar het slot Friedrichshof te Kronbetg. het lievelingsveiblijf van haar moeder, overgebracht om daar te worden bijgezet. In tegenspraak met anders luidende berichten kan worden gemeld dat Alexander Zoebkoff niet in Bonn ver toefde. De New-Yorksche Beurspaniek. In Wallstreet hecht men groote be- teekenis aan de besprekingen, welke op het Witte Huis te Washington wer den gehouden in verband met den hul digen toestand. Aan deze besprekingen werd deelgenomen door Hoover. Mel lon en den gouverneur van den Fede ral Reserve Board. Na afljop der con ferentie werd geen verklaring afgelegd. De ochtendbladen streven er heden krachtig naar het publiek gerust te stellen door het reeds gemelde plan der belastingverlaging zeer vet !e drukken Zij beschouwen dit plan als een bewijs, dat de regeering vertrou wen stelt In den huldigen zakentoe- sland, Verder wordt het door Rocke feller gedane bod op een millioen aandeelen der Standard Oil als een begin beschouwd van de beweging tot stabilisatie van het koersniveau van de toonaangevende waarde. LAND- EN TUINBOUW. Najaarsbemesting onzer wintergranen. De tijd voor het uitzaaien onzer wintergranen is weer aangebroken Zien wij terug, op het resultaat van den laatsten oogst, dan kunnen wij slechts matig tevreden zijn Weliswaar is door het prachtige weer de oogst in prima staat binnengekomen, waar door de kwaliteit niets te wenschen overliet, de wereldprijs ervan is echter te laag om de teelt goed loonend te maken. Een geiuk is nog dat, geiijk we reeds schreven de kwaliteit goed is en de strooprijze.i momenteel nog al hoog zijn. Daar het zich laat aanzien dat de graanprijzen in de naaste toekomst aan geen groote schommelingen onder hevig zuilen zijn, waardoor de tegen woordige graanteelt weinig rendabel zal zijn en wij deze teelt om verschil lende redenen niet in het landbouw bediijf kunnen missen, zal het zaak zijn te trachten de opbrengsten aan graan en stroo nog te verhoogen en zoo mogelijk de productiekosten te vertegen. En dan denken wij in de eerste plaats of er bij de stikstofbe mesting niet wat te bezuinigen valt door gebruik te maken van de sttk stofmestgiof kalksalpeter. In ieder geval is de kalksalpeter een zeer voordeelige siikstofmestsiof met zeer goede eigen schappen waardoor hij dus. ook voor de bemesting van graangewassen, alleszins in aanmerking komt. Tot zijn goede eigenschappen behoorende. noemen wij enkel dat zijn totaal ge halte van 15'/, °/o stikstof is gebonden aan ongeveer 28°/0 kalk. waardoor de bodemstructuur gunstig wordt bein- vloed, in zooverre dat geen korstvor- gens en meisjes die prijs stellen op de eer van het eenmaal gegeven woord, getrouw nakomen. Dat is afgesproken, hé Prachtig, hier heb je mijn hand. Ik heb hier terloops gesproken over vriendschap. Dat is voor de jeugd nogal een voornaam punt en daarom zullen we de volgende week eens samen spreken over vriendschap en wat daarvoor noodtg is. Ja, ja. daarover is heel wat te zeggen, jongens Tot volgende week dus. Jullie aller OOM WIM. CORRESPONDENTIE. Alexander. Dank voor het St. Nicolaas verhaaltje, fk vind het aardig en zal het 30 Nov. plaatsen. Van Piet heb ik nog niets ming veroorzaakt wordt en zoodoende vaak tijd en arbeid bespaard zal wor den. En dan hebben wij ook zijn voordeeligen prijs, waaraan wij in dit artikeltje meer de aandacht wilden schenken. Hoeveel kalksalpeter en wanneer wij dit onze graangewassen zullen geven is op een afstand niet gemakkelijk te zeggen, het ligt er geheel aan in wel ken toestand het land na den votigen oogst is gebleven. Dit te beoordeelen en daarnaar bemesting in te deelen is nog een voorname factor tot het ver krijgen van een gewas dat nog gelde lijke voordeelen afwerpt, Wij kunnen echter wei opgeven een hoeveelheid van 200—400 K O. per H A. al naar het land in goede of minder goede conditie verkeert. Als tijd van aanwending zou het vroege voorjaar gegeven kunnen wor den, omdat de sitkstofbemesting in den vorm van kalksalpeter geschikt gegeven kan worden ais overbemesting en de plantjes vóór en in den winter toch weinig van het gegeven planten- voedsel prcfiteeren. Maar een kleine hoeveelheid stikstof bij het zaaien of ais de plantjes flink boven zijn, uit gestrooid, dat maakt ze, als door gunstig weer ook aar. de andere groei- voorwaarden is voldaan, wat stetk voor den winter en daarom is die bemesting zeker aan te raden. Voor deze herfstbemestirg zou ik echter aan willen bevelen 75 k 100 K G zwavel- zuren ammoniak of 60 a 90 K G. Leunasalpeter BASF, alweer naar be hoefte. Behalve de stikstof vergete men een oordeelkundige bemesting met fosfor- zuur en kalimeststoffen niet. Ook hier zal de praktijk moeten leeren hoeveel en welke ui gestrooid zullen dienen te worden opdat de bemesting zoo goed koop mogelijk en toch voldoende zij voor een grooten oogst. Om hiervoor cijfers te geven is, gelet op de groote, uiteenloopende omstandigheden, niet te doen. Deele de landbouwer de gehoord Hebt nog eventjes geduld en ik zal je uitvoerig schrijven. Het ioopende vethaal is van een goed collega en oud—leermeester, die onder denzeifden naam schrijft. Cor Z., Raamsdonksveer. Geen dank Cor, voor 't boek. Je kunt er wel uit leeren en zult dan Iltfde krijgen voor de vogels. Heb jij, kleine dreumes van acht jaar, eigenhandig dat briefje getypt? Dat is handig hoor. Hartelijk gegroet. Cor, ook voor thuis. Kees E., Waalwijk. Ik ben blij. dat het boek in je smaak valt. Wat inhoud aangaat, vond ik het ook het beste van allemaal. Een ander leek misschien aantrekkelijker door grootte en mooiere band, maar we oor- deelen toch naar den inhoud, nietwaar. Stuur me eens een opstel, Kees. De snuggere Teun. door Oom Wim. V. Wij gaan verder Trui en zien wat de strikken aan den zoom van het bosch opgeleverd hebben. Menig haasje heb ik daar reeds verschalkt zooals je weet. Kom zien wat nu ons deel zal zijn. Dra zijn ze d'r. Kijk eens Trui! Heb je ooit iets dergelijks gezien? Zou èn het water èn het bosch betooverd wezen? Wie hoorde ooit voor dezen van zoo iets vreemds verhalen Daar spartel len vier baarsjes aan de strikken, die hij spande en waar hij visschen verwachten zou, werd een waterhuis zijn deel. Kom Trui! Het wordt mij bang bemesting zoo in dat de teelt der graangewassen, de onmisbare schakel in hei landbouwbedrijf, nog zoo voor- deeiig mogelijk zij. Ruwe Huid I Oi iDdl Ruwe Handen I sta KUNST EN LETTEREN. ,De Wandelaar Dezer dagen is verschenen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren, onder leiding van Rinke Tol man, de elfde aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescherming, heemschut, geologie en folklore. Prof. dr. A. Brouwer ging door Lim- burg's dreven en werd daar getroffen door een ongeëvenaarde vlinder- en bloemenweelde. Jan P. Strijbos beleefde een klein, fijn avontuurtje met een egel en ver telt daarvan op onderhoudende wijze. Over de techniek van het wandelen daelt J. L A. Kremer verder belang wekkende bizonderheden mede. Op welk een wijze de S? Pieters berg is geschonden, maakt G, A. van Schalk den lezers duidelijk. A. E d'Ailly laat zich kennen als een bekwaam gids voor hen, die in de omgeving der hoofdstad wenschen te wandelen. Voor de bewoners onzer residentie en omgeving is M» yendel een boeiend recreatieoord G. P. Kiijn leidt ons door deze streek vol schoonheid N. Tinbergen is op dreef, nu hij het heeft over zijn geliefde roofvogels, wier doen en laten hij schetst. Rinke Tolman schrijft waardeerend over het Zwitsersche prachtwerk „Wald und Wild". Verschillende medewerkers bespre ken nieuwe uitgaven, terwijl het na tuurhistorisch allerlei de £0wering besluit, die weer tal van kostelijke illustraties bevat. om het hart. Het schijnt vandaag een wonderen dag te wezeneen dag, die mij angstig maakt en het hart sneller doet slaan. KomEn zoo gingen ze samen ver der. Opeens blijft Teun staan en zegt met iets geheimzinnigs in woord en blik: „Nu sta ik voor niets meer stil." De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Nu geloof ik vast, wat men strak- jes mij vertelde. Toen twijfelde ik nog aan de waarheid van den man, die dat vertellen dorst. Thans is mijn twij fel weg. Ik geloof.... 1 Wat dan Teun Wat zei me dan I En wie zei het Kom, ik brand van nieuwsgierigheid, zeg op Teun en deel mij mee, wat men je straks in het geheim heeft meegedeeld. Luister dan 1 En.... zwijg, het moest eens leugen zijn! Dan spits je beide ooren en val me niet in de rede. Hoor en zeg het ver der nergens Het is gisteren avond gebeurd. Doris, de schaapherder, heeft het met zijn eigen oogen gezien, naar hij zegt, Met zijn eigen ooren, hoor je Ja, ik hoor; ga door! Entoen? De veldwachter was woest en..,, sloeg den landheer met een stok om de ooren, dat de spanen er af vlogen. Genadige hemelHet is toch niet waar Wat zal dat een opspraak geven En wat men dan verder ver tellen Ik wed, dat nu reeds het nieuwtje bekend is, tot de uiterste grenzen van deze landstreek. En wat zal de veldwachter raar opkijken, als hij strakjes in de gevangenis te brom men zit en misschien veroordeeld wordt, om opgehangen te worden UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 10 Nov. Heb in gedeelten het mar telend lange raadsverslag ge lezen. In eens was er geen doorkomen aan. Zou U er een volgende maal een ,,Raads- feuitleton" van kunnen ma ken, mijnheer de Redacteur? Overigens alle respect voor Uwe prestatie. Terzake, gezien dat: le. na urenlange beschou wingen en veel gecijfer de be grooting toch ongewijzigd werd aangenomen; 2e. de begrootingscom- inissie de bekende kous op den kop kreeg; 3e. de Voorzitter de ver gadering handig geleid heeft, al is hij hier en daar wel eens wat scherp en bijtend ge weest, wat ook weer be grijpelijk was. Maar hij was tenminste ridderlijk genoeg om aan het slot zijn excuses waar noodig aan te bie den; 4e. de heer Pullens onder den indruk kwam van de kos ten voor aanleg ondergrond- sche kabel in voorm. Baard wijk, en 5e. de heer Roxs weer eens op het „zedelijlc-veilig- heid-stokpaardje" den donke ren Winterdijk afrende. Er zijn nog een dozijn pun ten aan toe te voegen, 'k Hel) de hoop, dat de kiezers dat zelf zullen doen en oordeelen. 11 Nov. Dank zij vooral W.B. komt er dan toch wat actie onder onze winkeliers. 't Is er noo dig, hard noodig. Maar nu mag geen enkel winkelier achter blijven. Allemaal mee doen. Dat met die ijsbaan moet men afwerken, 't Plan lijkt me zeer wel uitvoerbaar. Wat een attractie zal dat worden, als we hier groote ijswedstrij- den vlak bij huis kunnen houden. Doorzetten. Veel succes! 13 Nov. Het lijstje gezien van voor standers der Openbare school. Een prachtig rapport! De pogingen voor een Nuts- school zullen nu toch wel langzaam doodbloeden. Ik hoorde dat het Hoofdbestuur van het Nut er beslist tegen is in onze plaats. 14 Nov. Kan er nou niks gedaan worden tegen de alleen-heer- scheres: de Holl. Buurtspoor wegen? Ze hebben de tarie ven maar weer eventjes met 25% verhoogd. En het pu bliek mag morrend betalen zonder meer. Waar moet dat heen! Want we zijn nog niet aan het bittere eind. Ik denk met weemoed aan de Cito. Laten de Langstraatsche gemeenten en Kamer van Koophandel eens samenwer ken Misschien grijpen Ge deputeerde Staten dan wel in. Wij verwijzen naar het adres van de Kamer van Koophandel onder Provinciaal Nieuws. Redactie. Wat jij Teun 1 Oh, oh 1 niet zoo doordraven, vrouw, zoover is het nog niet, dat zal wel weer zooals altijd overdreven zijn, Van een vinger maakt men een band *n van een zweepslag een donderslag. Zoo is het nu eenmaal in de wereld Ofschoon de landheer niet met zich spotten laat, dat weet ik bij onder vinding. Daarom ben ik benieuwd hoe dat zaakje zflropt of dat muisje nog een staartje krijgt. Doch waarom ons druk te maken over zaken, die de onze niet zijn. Wij hebben genoeg le doen met onze geldzaken en nu gaan we huiswaarts want de zon gaat zoo waar al onder en er rest nu nog veel te doen voor dezen dag Vier dagen zijn voorbij, vier dagen van spanning bij Teun, die verder dacht. Het leven gaat gewoon zijn gang. Teun en Bles werken op het land. Trui doet haar werk in en om huis. Uiterlijk schijnt niets veranderd bij Teun, innerlijk daarentegen jubelt en zingt hij in het blij vooruitzicht eige- naar te zijn of beter nog te worden van den gevonden schat. Nog hoorde Teun geen woord van vreemden, dat doelde op zijn vondst. Nog scheen Trui woord gehouden te hebben en had zij gezwegen voor tien, zoolas ze spontaan u<triep. Nog was het rustig en stil in de buurt en had men de koppen nog niet bij elkaar gestoken of zou die stilte zijn, als de stilte, die den storm vooraf gaat. Wij zullen zien, hoe de draad van j ons verhaal verder afwikkeien zal van het kluwen dat Teun ontwarren gaat. 1 (Slot volgt). Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. y.414-23

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5